PDA

View Full Version : Τεραστια βοηθεια για προστιμο



Manosastrou
12/07/2016, 13:17
Καλησπερα σας σημερα το πρωι ξεκιναω το δρομο μου για την δουλεια.Ετυχε να μην παρω το κρανος(οσοι θελετε κατηγορείστε με το κρανος,σχεδον παντα το φοραω ετυχε να το ξεχασω,μετα απο 2 χλμ καταλαβα την μαλακια που εκανα αλλα δεν γυρισα πισω να το παρω και παλι μαλακια μου..)φτανω καπου στο περιστερι και εχει μπλοκο.Με σταματανε γιατι δεν φοραγα το κρανος μου,τους εξηγησα πως εχει τους ειπα δικαιο εχετε ετυχε να το ξεχασω δεχτηκα τις επιπτωσεις μολις ακουσα το προστιμο εβαλα τα κλαματα...175 ευρω σε 10 μερες αλλιως 350.Εξηγησα πως εχει η κατασταση στο σπιτι ομως οι αστυνομικοι εκαναν την δουλεια τους.
Η μαμα μου ειναι ανεργη και ο πατερας μου ειναι χωρισμενος με την μαμα μου απο οταν ημουν μικρος (δεν μιλαμε καθολου)
το σπιτι το συντηρω με την αδερφη μου εμενα απο την δουλεια μου μπαινουν 300 ευρω στο σπιτι να περασουμε .
Θα πληρωθώ τον αλλο μηνα για να μπορω να δώσω τα λεφτα,ομως με 300 ευρω πως θα πληρωσω 350; και μετα να πουμε οτι θα παρουμε και καποια υλικα να φτιαξουμε κανα φαι;
υπαρχει περιπτωση να παω με τα χαρτια της μαμας μου οτι ειναι ανεργη και το χαρτι οτι ειναι χωρισμενη οτι μπαινει ο δικος μου μισθος μεσα στο σπιτι καπως να το κανω να δωσω λιγοτερα;
το κατανοώ εσφαλα δεν ειπα να μην πληρώσω και ουτε απετω να μου δωσουν το διπλωμα πισω ας κρατησουν το διπλωμα θα πηγαίνω με συγκοινωνία στην δουλεια αλλα πως θα δωσω τοσα πολλα λεφτα;
και δόσεις να τα βαλω 350 ευρω που θα πρωτοδωσω;δεη νερο τι;

BLiTzER
12/07/2016, 13:22
Πώς γίνεται να θυμηθείς μετά από 2 ολόκληρα χιλιόμετρα πορείας ότι ξέχασες το κράνος, το οποίο φοράς "πάντα"; Δε σου φάνηκε περίεργο στο κεφάλι σου το ότι, ξέρω γω, δεν το φορούσες;

amyroukai
12/07/2016, 13:25
Και από ότι ξέρω, κλήσεις για κράνος δεν σβήνονται.

Manosastrou
12/07/2016, 13:27
οταν βγαινεις και εχεις πολλα στο κεφαλι σου αυτα συμβαίνουν...τωρα απο εκει και περα το ανέφερα και προηγουμενως το γνωριζω εσφαλα μηπως γινετε καποιος διακανονισμος;

sniper
12/07/2016, 13:29
οταν βγαινεις και εχεις πολλα στο κεφαλι σου αυτα συμβαίνουν...τωρα απο εκει και περα το ανέφερα και προηγουμενως το γνωριζω εσφαλα μηπως γινετε καποιος διακανονισμος;


Δεν νομίζω... αφου δεν έχει να τα δώσεις σε 10 μέρες, τα μαζεύεις κάθε μήνα από 75 και τα δίνεις σε 4 μήνες.

BLiTzER
12/07/2016, 13:31
οταν βγαινεις και εχεις πολλα στο κεφαλι σου αυτα συμβαίνουν...τωρα απο εκει και περα το ανέφερα και προηγουμενως το γνωριζω εσφαλα μηπως γινετε καποιος διακανονισμος;

Γιατί δεν πηγαίνεις στον διοικητή, με το αρχικό κείμενο; Μπορεί να τον πείσεις.

Εδώ, δε νομίζω ότι μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος. Ό,τι και να σου πούμε, δεν είναι στο χέρι μας.

Manosastrou
12/07/2016, 13:33
75 ευρω το μηνα δεν ειναι καθολου ευκολο σε τετοια κατασταση πραγματικα...αμα ηταν μια φορα και τελος καπως θα εβγαινε που και παλι πολυ δυσκολα ποσον μαλλον τωρα που θα ειναι για 4 μηνες...πφφ

Manosastrou
12/07/2016, 13:35
οκ ευχαριστω πολυ απλα ηθελα να μαθω αν γινετε με καποιο τροπο διακανονισμος με τα απαραίτητα αυτα δικαιολογητικα.

WiSe
12/07/2016, 13:40
Οπως βρισκουμε χρηματα να κινουμε τα οχηματα μας ετσι λοιπον τα χρηματα αυτα θα τα βαλουμε στη μπαντα να πληρωσουμε τα λαθη μας. Γενικοτερα. :beer:

amyroukai
12/07/2016, 13:44
Το κράνος έχει και αφαίρεση διπλώματος 10 μέρες αν θυμάμαι σωστά. Κανόνισε μετά να ανοίξεις νήμα "με πιάσανε χωρίς δίπλωμα και την έφαγα πάλι".

Manosastrou
12/07/2016, 13:45
μη γραφετε ότι να ναι.αλλο παλι αυτό,αν δεν τον ''αθωωσει'' ο διοικητης θα πληρωσει το προστιμο εις διπλουν.

τραβα στον διοικητη,αιτησου ακροαση.δεν εχεις να χασεις κατι.παρουσιασε την κατασταση όπως εχει,αν εχεις και τιποτα χαρτια που να αποδεικνυουν την αληθεια των λεγομενων σου ακομα καλυτερα.σε περιπτωση-ας μην γελιομαστε,αυτό το σεναριο είναι το επικρατεστερο-που δεν την σβησουν αστην απληρωτη.μετα από 2 μηνες που θα περασει στο taxis μπες και κανε διακανονισμο.

αυριο μου ειπανε να περασω απο τον δοιηκητη αμα του παραπεμψω ολα τα χαρτια οτι η μαμα μου ειναι ανεργη και λοιπα και μου πει δεν μπορω να κανω τιποτα πρεπει να πληρωσεις ολο το ποσο. Τι μπορω να κανω;
εννοώ οτι ετσι και αλλιως 175 ευρω δεν εχω να δωσω τωρα,αρα μιλαμε για τα 350 ευρω.Πού μπορω μετα να κανω αιτηση για διακανονισμο;απλα ειμαι 19 και δεν γνωρίζω πολλα απο αυτα..

Manosastrou
12/07/2016, 13:46
Οπως βρισκουμε χρηματα να κινουμε τα οχηματα μας ετσι λοιπον τα χρηματα αυτα θα τα βαλουμε στη μπαντα να πληρωσουμε τα λαθη μας. Γενικοτερα. :beer:

Βενζινες ειναι πληρωμενες ..

Bladerunner
12/07/2016, 13:46
Πήγαινε (το αργότερο μέχρι μεθαύριο) στον διοικητή του τμήματος που ανήκει το όργανο που σε έγραψε. Τα στοιχεία θα τα βρεις στην κλήση. Εξήγησε πως έχουν τα πράγματα. Αν ΔΕΝ στην ακυρώσει,

πήγαινε στον Δήμο της περιοχής που σε γράψανε. Βρες τον υπεύθυνο για τις κλήσεις. Παρακάλεσέ τον να την πετάξει. Αν αρνηθεί, απευθύνσου στον προϊστάμενό του, κατόπιν διευθυντή, αντιδήμαρχο, δήμαρχο.

Αν περάσουν δύο μήνες και δεν έχει τακτοποιηθεί το ζήτημα, η κλήση θα βεβαιωθεί στην εφορία. Τότε, μπορείς να την διακανονίσεις σε έως 12 έντοκες δόσεις.

Edit:
Όσοι με γνωρίζουν, ξέρουν ότι στο μηχανάκι δεν ανεβαίνω χωρίς κράνος. Παρόλα αυτά, ένα πρωί έψαχνα το κράνος για να πάω στη δουλειά. Δεν το βρήκα και φόρεσα της γυναίκας μου. Όταν έφτασα στο γραφείο λύθηκε η απορία μου για το "χαμένο" κράνος. Το είχα ξεχάσει την προηγούμενη!
Μπορεί ο φίλος να λέει ψέμματα και να μη φοράει ποτέ κράνος. Μπορεί όμως να λέει και αλήθεια. Δεν μπορώ να ξέρω.

Manosastrou
12/07/2016, 13:47
Το κράνος έχει και αφαίρεση διπλώματος 10 μέρες αν θυμάμαι σωστά. Κανόνισε μετά να ανοίξεις νήμα "με πιάσανε χωρίς δίπλωμα και την έφαγα πάλι".

σε καμια περιπτωση δεν ζηταω να μου δωσουνε πισω το διπλωμα,και σε καμια περιπτωση δεν θα κινησω το μηχανακι χωρις διπλωμα.Απλως εχω σοβαρο οικονομικο θεμα,για αυτο κι λας απευθηνθηκα εδω μπας και υπαρχει καποιος διακανονισμος επειδη δεν γνωρίζω.

amyroukai
12/07/2016, 13:49
με συγχωρείς απλά έχουν δει τα μάτια μας τόσα χρόνια πονηριές...

κάνε ότι σου είπε ο Bladerunner. Τι στο καλό, πιθανολογώ ότι κάποιος θα έχει κατανόηση.

Manosastrou
12/07/2016, 13:49
Πήγαινε (το αργότερο μέχρι μεθαύριο) στον διοικητή του τμήματος που ανήκει το όργανο που σε έγραψε. Τα στοιχεία θα τα βρεις στην κλήση. Εξήγησε πως έχουν τα πράγματα. Αν ΔΕΝ στην ακυρώσει,

πήγαινε στον Δήμο της περιοχής που σε γράψανε. Βρες τον υπεύθυνο για τις κλήσεις. Παρακάλεσέ τον να την πετάξει. Αν αρνηθεί, απευθύνσου στον προϊστάμενό του, κατόπιν διευθυντή, αντιδήμαρχο, δήμαρχο.

Αν περάσουν δύο μήνες και δεν έχει τακτοποιηθεί το ζήτημα, η κλήση θα βεβαιωθεί στην εφορία. Τότε, μπορείς να την διακανονίσεις σε έως 12 έντοκες δόσεις.

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.μου εδωσε μια εικονα.

omega
12/07/2016, 14:19
Κύριοι ο Δήμος κάθε μήνα δίνει αναφορά στην Τροχαία για τις κλήσεις που του προωθήθηκαν διότι υπάρχει αριθμητικό αρχείο καταγραφής.

Δικαίωμα διαγραφής/διευθέτησης διοικητικού προστίμου έχει ο Δ/της της Τροχαίας κατόπιν ενστάσεως.

Εκεί θα πας και θα του εκθέσεις τα παραπάνω.. Το τι θα κάνει είναι στο χέρι του.

SHOOTER045
12/07/2016, 15:14
Στο θέμα .
Δεν ξέρω αν ο διοικητής του εκεί τμήματος κανει δεκτή την αίτηση/ένσταση.
Το σίγουρο είναι οτι μετα το δεκαήμερο έχεις δυο μήνες (και κάτι )μέχρι η αρμόδια υπηρεσία του δήμου την δώσει σαν απληρωτη στην ΔΟΥ

Bladerunner
12/07/2016, 15:21
Εγώ γιατί έχω διαφορετικό μπλοκακι?

Διότι το δικό σου είναι μετά το 2003 που αφορά μάλλον η παραπάνω κλήση.

Έχουν αλλάξει από τότε τα πράγματα...

omega
12/07/2016, 15:37
362424

Αυτού του τύπου είναι οι τωρινές με μικρή παραλλαγή.

Μη χαλαστεί κανεις για την πινακίδα.Κρατικο όχημα είναι γραμμένο!!

STOYBI
12/07/2016, 15:38
Καλα ρε παιδια ολοι τοσο νομιμοι..??? Κανεναν με φρεσκια κληση δεν εχουμε να ρωτησουμε :lol: ( μιας και εγω απο οσες θυμαμαι ειχαν ολες δικασιμο....)

Εαν θυμαμαι καλως...Παιζει στην επαρχια οι κλησεις να μην εχουν δικασιμο... μιας και οταν ειχα φαει μια στην γεφυρα της αταλαντης...

Το δικαστηριο ηρθε μετα απο κατι χρονια δια της κλασικης οδου....

omega
12/07/2016, 15:46
Δικάσιμο έχουν οι μηνυςεις για τα διπλώματα(εκτός του προςτιμου) και εκείνες που είναι πταίσματα χωρίς πρόστιμο.Πανε δημόσιο κατήγορο αν θυμάμαι καλα.
Επίσης τα αυτόφωρα μέθης που πάνε εισαγγελέα..

sakis81
12/07/2016, 15:48
Σωστος.Και τα ανασφαλιστα

Bladerunner
12/07/2016, 15:50
Καλα ρε παιδια ολοι τοσο νομιμοι..??? Κανεναν με φρεσκια κληση δεν εχουμε να ρωτησουμε :lol:

Έχω. Αλλά τις έχω πετάξει.:)

Με τον "νέο" ΚΟΚ (2007) δεν προβλέπεται δικάσιμος σε ποινικό δικαστήριο για τα διοικητικά πρόστιμα. Ισχύει ό,τι και στις υπόλοιπες διοικητικές διαφορές. Ο πολίτης έχει προθεσμία 60 ημερών (στη συγκεκριμένη περίπτωση) να ασκήσει προσφυγή στα διοικητικά δικαστήρια.

SHOOTER045
12/07/2016, 15:53
Δικάσιμο έχουν οι μηνυςεις για τα διπλώματα(εκτός του προςτιμου) και εκείνες που είναι πταίσματα χωρίς πρόστιμο.Πανε δημόσιο κατήγορο αν θυμάμαι καλα.
Επίσης τα αυτόφωρα μέθης που πάνε εισαγγελέα..
Πλην αυτοφώρου
Τα υπολοιπα πλημμεληματα-πταισματα τα διεκπαιραιωνει η γραμματεία και το πταισματοδικείο η το πλημμελειοδικείο καθορίζει την δικάσιμο και στέλνει την κλήση για δικαστήριο στον παραβάτη.
Η μονη κλήση που παρευρίσκεται αστυνομικός είναι για μη συμμόρφωση σε σήμα στάσης

MG-KTiNoS
12/07/2016, 15:58
Ένα βασικό συμπέρασμα είναι ότι χρειάζεται να προσληφθούν μερικοί φαρμακοποιοί για να διαβάζουν τις "συνταγές" στα ροζ.... γραμμική βήτα η κλήση.
Μου το έχουν κάνει ΚΑΙ αυτό αλλά δε μπορώ να διαβάσω ότι να ναι....
Ο λόγος είναι απλός.
-Γιατι στα έργαψε αυτά ο γιατρός μπαρμπα?
-Μου πρίξανε τ @@.... πιδίμ...
-Ααααα οκ. Φάρμακο για πρισμένα @@ από Γ....???
-Γραψαρχιδίν!!!!
Οκ πάρτο ! ! !

υγ
Θα το φας και θα πεις κι ένα τραγούδι το πρόστιμο...
Εκτώς και αν έχεις χοντρό δόντι που δεν έχεις για αυτό σε γράψανε!
Σόρι !
:wave2:

omega
12/07/2016, 16:02
362431

Με τις υγείας μας..

Αυτές είναι.-

sakis81
12/07/2016, 16:21
Αφού το λύσαμε το θέμα παραβάσεις,κλήσεις,δικαστήρια( και είχα δίκιο....)ας ευχηθούμε στον πιτσιρικα ΑΝ λέει αλήθεια,να βρει κατανόηση από τον διοικητή...

p@nos
13/07/2016, 10:00
και αν δε λεει αληθεια δηλαδη?το λαικο μοτο-δικαστηριο, κρινει οτι πρεπει να πληρωσει το μηνιατικο του στην κληση?

BLiTzER
13/07/2016, 10:16
Αν δε λέει αλήθεια, υποτιμά τη νοημοσύνη μας, οπότε το τι θα κάνει με το μηνιάτικό του μας (εμένα τουλάχιστον) είναι αδιάφορο.

Αν λέει την αλήθεια, το καλύτερο που έχει να κάνει, αν υποθέσουμε ότι η κλήση δε σβήνεται, είναι να δανειστεί τα 175€ και να ξεμπερδεύει εντός του 10ημέρου, για να μην πληρώνει τζάμπα λεφτά, τέτοιες εποχές.

amyroukai
13/07/2016, 10:18
Βασικά, από πότε το φόρουμ αποφασίζει για ποινές τροχαίων δεν κατάλαβα... Ο ίδιος είπε πολλές φορές δικαίως την έφαγε την κλήση, δικαίως καλείται να την πληρώσει. Το ότι δεν έχει, είναι άλλο θέμα, το οποίο συζητείται.

p@nos
13/07/2016, 10:49
Αν δε λέει αλήθεια, υποτιμά τη νοημοσύνη μας, οπότε το τι θα κάνει με το μηνιάτικό του μας (εμένα τουλάχιστον) είναι αδιάφορο.

Αν λέει την αλήθεια, το καλύτερο που έχει να κάνει, αν υποθέσουμε ότι η κλήση δε σβήνεται, είναι να δανειστεί τα 175€ και να ξεμπερδεύει εντός του 10ημέρου, για να μην πληρώνει τζάμπα λεφτά, τέτοιες εποχές.

πολυ ευκολα υποτιμαται η νοημοσυνη σου τοτε...

το παιδι ρωτησε αν μπορει με καποιον τροπο να γλιτωσει την προσαυξηση...ολα τα υπολοιπα ειναι κολοκυθια τουμπανα, ως συνηθως...και εφτασε το θρεντ 3 σελιδες για να παρει μια απαντηση που ισως, τον βοηθησει να βγαλει ακρη...

BLiTzER
13/07/2016, 10:54
Μμ ναι, επειδή ο καθένας μπαίνει και γράφει ό,τι να'ναι, αφού κάνει την παρανομία του και υπάρχει δυσπιστία πλέον. Κι εγώ τον αντιμετώπισα επιφυλακτικά στην αρχή, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί και να είναι ακριβώς έτσι η περίπτωσή του.

Εγώ, πάντως, αυτό που έγραψα πριν θα έκανα στη θέση του. 175€ είναι πολλά λεφτά για να τα πετάξεις στα σκουπίδια. Ακόμα κι αν τα έχεις. Δανείσου και τα επιστρέφεις σε 15 μέρες.

STOYBI
13/07/2016, 11:02
Μμ ναι, επειδή ο καθένας μπαίνει και γράφει ό,τι να'ναι, αφού κάνει την παρανομία του και υπάρχει δυσπιστία πλέον. Κι εγώ τον αντιμετώπισα επιφυλακτικά στην αρχή, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί και να είναι ακριβώς έτσι η περίπτωσή του.

Εγώ, πάντως, αυτό που έγραψα πριν θα έκανα στη θέση του. 175€ είναι πολλά λεφτά για να τα πετάξεις στα σκουπίδια. Ακόμα κι αν τα έχεις. Δανείσου και τα επιστρέφεις σε 15 μέρες.



Μπορεις να μου πεις ποιοσ δανειζει σημερα να παω και εγω...???:lol:

Και τελος παντων ας μην ειμαστε τοσο σκληροι....

Το παλικαρακι του ετυχε η στραβη και μπηκε να ρωτησει τι μπορει να κανει ισως..Και γιατι δεν ειχε καποιον να τον συμβουλευση....

Ας κρατησουμε λοιπον το οποιο % πιθανοτητα να λεει αληθεια και....

Ας αφησουμε τα συμπερασματα τυπου εγκληματια ... Στο κατω κατω δεν ζητησε απο εμας δανεικα...

Μια συμβουλη ζητησε και οχι ετυμηγορια...!

BLiTzER
13/07/2016, 11:04
Καλά, δε θα του δανείσω εγώ ή εσύ. Δε μπορεί να μην έχει κάποιον κολλητό, θείο, ξάδερφο με 175€ για 15 μέρες...

STOYBI
13/07/2016, 11:06
Καλά, δε θα του δανείσω εγώ ή εσύ. Δε μπορεί να μην έχει κάποιον κολλητό, θείο, ξάδερφο με 175€ για 15 μέρες...


Εγω παντως Οχι δεν εχω..( μπεσα σου μιλαω..)

thunder ace
13/07/2016, 11:07
Καλά, δε θα του δανείσω εγώ ή εσύ. Δε μπορεί να μην έχει κάποιον κολλητό, θείο, ξάδερφο με 175€ για 15 μέρες...

πιστεψε με....και αυτο μπορει να συμβαινει.Δυσκολοι καιροι

astroman76
13/07/2016, 13:14
μονο στην Ελλαδα θα εβαζε καποιος ποστ

1) να κλαφτει που του δωσανε κληση για κρανος!

2)οτι εχει αλλα στο μυαλο και το ξεχασε, παντελονι πως εβαλες? παπουτσια? ετσι και το κρανος ειναι συνηθεια...

3)και αυτη η καραμελα με τα ακριβα κρανη κτλ... υπαρχουν και κρανη με +-100ε οκ δεν προστατευουν το ιδιο με ενα αραι αλλα λητουργουν καλητερα απο ενα κρανιο!

ggs
13/07/2016, 13:22
μονο στην Ελλαδα θα εβαζε καποιος ποστ

1) να κλαφτει που του δωσανε κληση για κρανος!

2)οτι εχει αλλα στο μυαλο και το ξεχασε, παντελονι πως εβαλες? παπουτσια? ετσι και το κρανος ειναι συνηθεια...

3)και αυτη η καραμελα με τα ακριβα κρανη κτλ... υπαρχουν και κρανη με +-100ε οκ δεν προστατευουν το ιδιο με ενα αραι αλλα λητουργουν καλητερα απο ενα κρανιο!




Καλησπερα σας σημερα το πρωι ξεκιναω το δρομο μου για την δουλεια.Ετυχε να μην παρω το κρανος(οσοι θελετε κατηγορείστε με το κρανος,σχεδον παντα το φοραω ετυχε να το ξεχασω,μετα απο 2 χλμ καταλαβα την μαλακια που εκανα αλλα δεν γυρισα πισω να το παρω και παλι μαλακια μου..)φτανω καπου στο περιστερι και εχει μπλοκο.Με σταματανε γιατι δεν φοραγα το κρανος μου,τους εξηγησα πως εχει τους ειπα δικαιο εχετε ετυχε να το ξεχασω δεχτηκα τις επιπτωσεις μολις ακουσα το προστιμο εβαλα τα κλαματα...175 ευρω σε 10 μερες αλλιως 350.Εξηγησα πως εχει η κατασταση στο σπιτι ομως οι αστυνομικοι εκαναν την δουλεια τους.
Η μαμα μου ειναι ανεργη και ο πατερας μου ειναι χωρισμενος με την μαμα μου απο οταν ημουν μικρος (δεν μιλαμε καθολου)
το σπιτι το συντηρω με την αδερφη μου εμενα απο την δουλεια μου μπαινουν 300 ευρω στο σπιτι να περασουμε .
Θα πληρωθώ τον αλλο μηνα για να μπορω να δώσω τα λεφτα,ομως με 300 ευρω πως θα πληρωσω 350; και μετα να πουμε οτι θα παρουμε και καποια υλικα να φτιαξουμε κανα φαι;
υπαρχει περιπτωση να παω με τα χαρτια της μαμας μου οτι ειναι ανεργη και το χαρτι οτι ειναι χωρισμενη οτι μπαινει ο δικος μου μισθος μεσα στο σπιτι καπως να το κανω να δωσω λιγοτερα;
το κατανοώ εσφαλα δεν ειπα να μην πληρώσω και ουτε απετω να μου δωσουν το διπλωμα πισω ας κρατησουν το διπλωμα θα πηγαίνω με συγκοινωνία στην δουλεια αλλα πως θα δωσω τοσα πολλα λεφτα;
και δόσεις να τα βαλω 350 ευρω που θα πρωτοδωσω;δεη νερο τι;


...

vaska
13/07/2016, 15:02
μονο στην Ελλαδα θα εβαζε καποιος ποστ

1) να κλαφτει που του δωσανε κληση για κρανος!

2)οτι εχει αλλα στο μυαλο και το ξεχασε, παντελονι πως εβαλες? παπουτσια? ετσι και το κρανος ειναι συνηθεια...

3)και αυτη η καραμελα με τα ακριβα κρανη κτλ... υπαρχουν και κρανη με +-100ε οκ δεν προστατευουν το ιδιο με ενα αραι αλλα λητουργουν καλητερα απο ενα κρανιο!

Με βρίσκει αντίθετο η χρήση μοτο χωρίς κράνος όπως και η χρήση κινητού την ώρα της οδήγησης όπως και η οδήγηση υπό την επήρεια ουσιών.
Ήμουν ηλικιακά στην θέση του κι έκανα περισσότερες μ@λακίες από τον πιτσιρικά.
Είμαι πολύ συνειδητοποιημένος οδηγός εδώ και πολλά χρόνια αλλά κι εγώ έχω φύγει από το σπίτι για να πάω στο μαγαζί μου χωρίς κράνος και η πλάκα είναι ότι το κατάλαβα μετά από 1 χλμ περίπου.
Οικονομικά είμαι λίγο καλύτερα από τον ακράνωτο φίλο μας, δεν με έχει εγκαταλείψει ο πατέρας μου και δεν ζω το σπίτι μου με την βοήθεια της αδερφής μου, τα 175 θα μου έλειπαν σαφώς αν έπρεπε να τα δώσω για παράβαση αλλά θα το έβρισκα σχετικά εύκολα και χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα ροής χρήματος στο σπίτι.

Αυτό που θα πω ντρέπομαι που το λέω αλλά ίσως παρακινήσω και άλλους και δώσουμε λύση αν το δεχτεί ο φιλαράκος. Λέω λοιπόν να μαζευτούμε 5-6-10- 20 νοματαίοι να βάλουμε από αυτά που δεν μας περισσεύουν να του πληρώσουμε την κλήση. Να δώσει την κλήση σε άτομο που ξέρουμε κι εμπιστευόμαστε στο φόρουμ και να την πληρώσει εκείνος από χρήματα που θα του στείλουμε όσοι μπορούμε.
Φίλε Manosastrou μη με παρεξηγήσεις δεν είμαι λεφτάς ούτε το παίζω αλλά μία στις εκατό να είναι όλα αυτά αλήθεια με θλίβουν. Με θλίβει το όλο σκηνικό καθώς και το γεγονός ότι ένα νέο παιδί πρέπει να μοιράζεται το οικονομικό βάρος του σπιτιού του μαζί με άλλο ένα παιδί, με θλίβει το γεγονός ότι ένα νέο παιδί δεν μαζεύει και δεν κάνει οικονομίες για να κάνει την κ@υλα του αλλά πληρώνει υποχρεώσεις Με θλίβει που ένα νέο παιδί έχει περίσσευμα μισθού μηνιαίως 300 €. Αν κατάφερες να με κοροϊδέψεις μπράβο σου και μαγκιά σου αλλά αν είσαι ντόμπρος και λεβεντάκος όπως ψυχανεμίζομαι θέλω να μου δώσεις την ευκαιρία να σε βοηθήσω. Ξέρω όλο αυτό το σκηνικό είναι αντίθετο με τους κανονισμούς του φόρουμ αλλά για μια φορά ας κάνουν οι υπεύθυνοι τα στραβά μάτια.

Τι λέτε ρε αλήτες πάμε μία όλοι μαζί να τον ξαλαφρώσουμε λίγο??

ggs
13/07/2016, 15:16
Βασιλη , παρε το ΟΚ και την αποψη του ανθρωπου με πμ

Παιδες , παρακαλώ όσοι ενδιαφέρονται να βοηθήσουν ας στείλουν πμ στον Βασίλη (vaska).

vaska
13/07/2016, 16:46
Καλησπερα σας σημερα το πρωι ξεκιναω το δρομο μου για την δουλεια.Ετυχε να μην παρω το κρανος(οσοι θελετε κατηγορείστε με το κρανος,σχεδον παντα το φοραω ετυχε να το ξεχασω,μετα απο 2 χλμ καταλαβα την μαλακια που εκανα αλλα δεν γυρισα πισω να το παρω και παλι μαλακια μου..)φτανω καπου στο περιστερι και εχει μπλοκο.Με σταματανε γιατι δεν φοραγα το κρανος μου,τους εξηγησα πως εχει τους ειπα δικαιο εχετε ετυχε να το ξεχασω δεχτηκα τις επιπτωσεις μολις ακουσα το προστιμο εβαλα τα κλαματα...175 ευρω σε 10 μερες αλλιως 350.Εξηγησα πως εχει η κατασταση στο σπιτι ομως οι αστυνομικοι εκαναν την δουλεια τους.
Η μαμα μου ειναι ανεργη και ο πατερας μου ειναι χωρισμενος με την μαμα μου απο οταν ημουν μικρος (δεν μιλαμε καθολου)
το σπιτι το συντηρω με την αδερφη μου εμενα απο την δουλεια μου μπαινουν 300 ευρω στο σπιτι να περασουμε .
Θα πληρωθώ τον αλλο μηνα για να μπορω να δώσω τα λεφτα,ομως με 300 ευρω πως θα πληρωσω 350; και μετα να πουμε οτι θα παρουμε και καποια υλικα να φτιαξουμε κανα φαι;
υπαρχει περιπτωση να παω με τα χαρτια της μαμας μου οτι ειναι ανεργη και το χαρτι οτι ειναι χωρισμενη οτι μπαινει ο δικος μου μισθος μεσα στο σπιτι καπως να το κανω να δωσω λιγοτερα;
το κατανοώ εσφαλα δεν ειπα να μην πληρώσω και ουτε απετω να μου δωσουν το διπλωμα πισω ας κρατησουν το διπλωμα θα πηγαίνω με συγκοινωνία στην δουλεια αλλα πως θα δωσω τοσα πολλα λεφτα;
και δόσεις να τα βαλω 350 ευρω που θα πρωτοδωσω;δεη νερο τι;

Το λοιπόν μικρέ έχεις πμ δλδ προσωπικό μήνυμα. Κάνε έναν κόπο και διάβασέ το και μιλάμε στο τηλέφωνο για τα περαιτέρω.
:wave2:

AXL954
13/07/2016, 19:18
Πήγαινε (το αργότερο μέχρι μεθαύριο) στον διοικητή του τμήματος που ανήκει το όργανο που σε έγραψε. Τα στοιχεία θα τα βρεις στην κλήση. Εξήγησε πως έχουν τα πράγματα. Αν ΔΕΝ στην ακυρώσει,

πήγαινε στον Δήμο της περιοχής που σε γράψανε. Βρες τον υπεύθυνο για τις κλήσεις. Παρακάλεσέ τον να την πετάξει. Αν αρνηθεί, απευθύνσου στον προϊστάμενό του, κατόπιν διευθυντή, αντιδήμαρχο, δήμαρχο.

Αν περάσουν δύο μήνες και δεν έχει τακτοποιηθεί το ζήτημα, η κλήση θα βεβαιωθεί στην εφορία. Τότε, μπορείς να την διακανονίσεις σε έως 12 έντοκες δόσεις.

Edit:
Όσοι με γνωρίζουν, ξέρουν ότι στο μηχανάκι δεν ανεβαίνω χωρίς κράνος. Παρόλα αυτά, ένα πρωί έψαχνα το κράνος για να πάω στη δουλειά. Δεν το βρήκα και φόρεσα της γυναίκας μου. Όταν έφτασα στο γραφείο λύθηκε η απορία μου για το "χαμένο" κράνος. Το είχα ξεχάσει την προηγούμενη!
Μπορεί ο φίλος να λέει ψέμματα και να μη φοράει ποτέ κράνος. Μπορεί όμως να λέει και αλήθεια. Δεν μπορώ να ξέρω.

Αυτό που σου λέει ο φίλος παραπάνω. ΘΑ βεβαιωθεί στην ΔΟΥ μετά από κανενα χρόνο ισως. Δεν θα σε ενημερώσει κανείς. Απλά μια μέρα αν μπεις με τους κωδικούς σου στην σελίδα της ΓΓΠΣ και δεις την "προσωποποιημένη πληροφόρηση/οφειλές εκτός ρύθμισης" θα δείς μια οφειλή με μια ταυτότητα οφειλής. Επειδή έχεις πολύ χαμηλό εισόδημα, θα μπορέσεις ηλεκτρονικά από την ιδια σελίδα να το διακανονίσεις για 12 δόσεις, δηλαδή 30€ ανα μηνα. Απλά θα χασεις την εκπτωση του 50% που έχεις τώρα. Δύσκολο να σβήσεις τετοια κλήση. Καλύτερα να δανειστείς από κανενα φιλο/γνωστό/συγγενη τα 175 και επέστρεψε τα σε 5 δόσεις πχ.

leo1964
13/07/2016, 20:07
Αν αποδεδειγμένα,έχει πρόβλημα οικονομικό.δεν κάνουμε ένα ρεφενέ να τον βοηθήσουμε;;;
Θα μας υποσχεθεί όμως ότι θα φορά πάντα κράνος

camen
13/07/2016, 21:31
Μεσα γαμω τη πουτανα μου αν ειναι όπως τα λεει το παλικάρι. αν παλι παιζει παπαντζα ,δε με ενδιαφέρει, δε θα πεθάνω απο το κατιτις που θα προσφέρω. Δε γινεται όμως να σκεφτόμαστε πρώτα αρνητικά !

el-Gatto
13/07/2016, 21:38
Με βρίσκει αντίθετο η χρήση μοτο χωρίς κράνος όπως και η χρήση κινητού την ώρα της οδήγησης όπως και η οδήγηση υπό την επήρεια ουσιών.
Ήμουν ηλικιακά στην θέση του κι έκανα περισσότερες μ@λακίες από τον πιτσιρικά.
Είμαι πολύ συνειδητοποιημένος οδηγός εδώ και πολλά χρόνια αλλά κι εγώ έχω φύγει από το σπίτι για να πάω στο μαγαζί μου χωρίς κράνος και η πλάκα είναι ότι το κατάλαβα μετά από 1 χλμ περίπου.
Οικονομικά είμαι λίγο καλύτερα από τον ακράνωτο φίλο μας, δεν με έχει εγκαταλείψει ο πατέρας μου και δεν ζω το σπίτι μου με την βοήθεια της αδερφής μου, τα 175 θα μου έλειπαν σαφώς αν έπρεπε να τα δώσω για παράβαση αλλά θα το έβρισκα σχετικά εύκολα και χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα ροής χρήματος στο σπίτι.

Αυτό που θα πω ντρέπομαι που το λέω αλλά ίσως παρακινήσω και άλλους και δώσουμε λύση αν το δεχτεί ο φιλαράκος. Λέω λοιπόν να μαζευτούμε 5-6-10- 20 νοματαίοι να βάλουμε από αυτά που δεν μας περισσεύουν να του πληρώσουμε την κλήση. Να δώσει την κλήση σε άτομο που ξέρουμε κι εμπιστευόμαστε στο φόρουμ και να την πληρώσει εκείνος από χρήματα που θα του στείλουμε όσοι μπορούμε.
Φίλε Manosastrou μη με παρεξηγήσεις δεν είμαι λεφτάς ούτε το παίζω αλλά μία στις εκατό να είναι όλα αυτά αλήθεια με θλίβουν. Με θλίβει το όλο σκηνικό καθώς και το γεγονός ότι ένα νέο παιδί πρέπει να μοιράζεται το οικονομικό βάρος του σπιτιού του μαζί με άλλο ένα παιδί, με θλίβει το γεγονός ότι ένα νέο παιδί δεν μαζεύει και δεν κάνει οικονομίες για να κάνει την κ@υλα του αλλά πληρώνει υποχρεώσεις Με θλίβει που ένα νέο παιδί έχει περίσσευμα μισθού μηνιαίως 300 €. Αν κατάφερες να με κοροϊδέψεις μπράβο σου και μαγκιά σου αλλά αν είσαι ντόμπρος και λεβεντάκος όπως ψυχανεμίζομαι θέλω να μου δώσεις την ευκαιρία να σε βοηθήσω. Ξέρω όλο αυτό το σκηνικό είναι αντίθετο με τους κανονισμούς του φόρουμ αλλά για μια φορά ας κάνουν οι υπεύθυνοι τα στραβά μάτια.

Τι λέτε ρε αλήτες πάμε μία όλοι μαζί να τον ξαλαφρώσουμε λίγο??
+1000 σε όλα. (vaska έχεις πμ)

WiSe
13/07/2016, 22:27
Τι σκατα ποσταρα και χαθηκε το ποστ μου? :uplate:

τεσπα.... Vaska μεσα και γω. Θα λαβεις ΠΜ

Φυσικα να αποδειχθει οτι ισχυουν ολα αυτα.

notakos600
14/07/2016, 08:21
Ρε σεις να πω κάτι?
175 άτομα από εδώ αν δώσουμε από 1 ευρώ, σώθηκε ο φίλος.

ggs
14/07/2016, 08:27
Παιδες , παρακαλώ όσοι ενδιαφέρονται να βοηθήσουν ας στείλουν πμ στον Βασίλη (vaska).

μην κανουμε την κουβεντα στο θρεντ:beer:

vaska
14/07/2016, 08:28
Ρε σεις να πω κάτι?
175 άτομα από εδώ αν δώσουμε από 1 ευρώ, σώθηκε ο φίλος.

Με τόσο λαό που ζήτησε να βοηθήσει βγαίνει κοντά στο 2ευρω ο καθένας. Τον μικρό δεν βλέπω να εμφανίζεται κι ανησυχώ!

amyroukai
14/07/2016, 09:37
Βασ'κά, ο μικρός άραγε, μία βόλτα στο τμήμα την έκανε; Στον δήμο, όπως του είπε ο blade? Δηλαδή, ΟΚ ο από μηχανής θεός πάντα χρήσιμος αλλά και το συν Αθηνά και χείρα κίνει επίσης ορθόν.

vaska
14/07/2016, 10:02
Βασ'κά, ο μικρός άραγε, μία βόλτα στο τμήμα την έκανε; Στον δήμο, όπως του είπε ο blade? Δηλαδή, ΟΚ ο από μηχανής θεός πάντα χρήσιμος αλλά και το συν Αθηνά και χείρα κίνει επίσης ορθόν.

Δεν ξέρω ρε Γιάννη, του έστειλα πμ να επικοινωνήσει μαζί μου και τα τηλέφωνά μου σταθερό και κινητό και ακόμα δεν έχει επικοινωνήσει. Μπορεί να τρέχει ο άνθρωπος μπορεί και όχι. Τι να πω???
Πάντως το σίγουρο είναι ότι δεν θα υπάρξει καμία εξέλιξη αν δεν έχουμε πρώτα επικοινωνήσει.

amyroukai
14/07/2016, 10:19
Βασίλη το ζήτημα για εμένα είναι άλλο. Θα μου λείψει ένα δίευρο ή ένα τετράευρο; Πες πως είμαι τυχερός που όχι, άρα πες ότι κερνάω ένα καφέ το παλικαράκι, σιγά τ'αυγά.
Λέει αλήθεια; Κανείς δεν ξέρει. Αν όντως είναι η φάση όπως την περιγράφει και καίγεται, το επόμενο πρωί ξημερώματα πριν την δουλειά, δεν έπρεπε να είναι στημένος στο γραφείο του διοικητή ήδη; Και όλη την λοιπή πορεία που περιέγραψε ο blade; Αν καίγεται ο πισινός σου τόσο, τρέχεις, ανεξάρτητα φόρουμ. Γιατί αν είσαι παραιτημένος γενικότερα (και πολύς κόσμος είναι) δεν ψάχνεις πως και τι μπορείς να κάνεις. Απλά τρως μιά σφαλιάρα ακόμα και προχωράς, ο βρεγμένος στην βροχή. Θα μου πεις μπορεί και να τα έχει κάνει όλα, απλά να μην μπήκε να γράψει τα αποτελέσματα.

Και επειδή οι παρεξηγήσεις αυτές τις μέρες πάνε πιο γρήγορα από τον Σοφούογλου με το R στην γέφυρα και ξέρω ότι γράφοντας τούτο πάλι θα βρεθεί ο καλοπροαίρετος συμφορουμίτης (εκ της συμφοράς) να χαρακτηρίσει, καλά γίνεται η κίνηση, το παλικάρι όντως όπως τα περιγράφει σου μαυρίζει την ψυχή. Το ότι ανοίγει ένα πορτάκι "κλαφτείτε εκεί, πληρώνουν" έχει περάσει από κανενός το μυαλό; Άσχετα με την συγκεκριμένη φάση. Στην ίδια κατάσταση έχει πολύ κόσμο εκεί έξω. Και μας διαβάζει πολύς κόσμος. Κάποιοι, στατιστικά, είναι και πονηροί.

bulmont
14/07/2016, 10:29
.... Κάποιοι, στατιστικά, είναι και πονηροί.




Στ' απαυτά μας.......
Δεν καθορίζεται απ' αυτούς η συμπεριφορά μας...........

Οι πονηροί, ας μας εξαπατήσουν, για να μας φάνε κάποια ''ψιλά'', κι' ας τα φάνε ασπιρίνες.
Δεν πρέπει να είναι, όμως, αυτό μπούσουλας για την υποστήριξη ή όχι σε κάποιους άλλους..........

virus
14/07/2016, 10:37
Και μονο που εγινε η κινηση απο εδω μεσα φτανει. Αν εχει φιλοτιμο θα φανει με τον καλυτερο τροπο.

WiSe
14/07/2016, 10:39
Ειμαστε ηδη ψιλιασμενοι με το πρωτο τοπικ που ανοιξε για τετοιο θεμα και περιμενουμε αποδειξεις για να βοηθισουμε. Δε νομιζω οτι θα φαει κανεις τη φολα σε δευτερο τοπικ παρομοιου τυπου.

vaska
14/07/2016, 10:50
Στ' απαυτά μας.......
Δεν καθορίζεται απ' αυτούς η συμπεριφορά μας...........

Οι πονηροί, ας μας εξαπατήσουν, για να μας φάνε κάποια ''ψιλά'', κι' ας τα φάνε ασπιρίνες.
Δεν πρέπει να είναι, όμως, αυτό μπούσουλας για την υποστήριξη ή όχι σε κάποιους άλλους..........


Τα είπες όλα και όλα σωστά (τουλάχιστον κατά την δική μου κρίση και άποψη).


Πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχους και πονηρίδηδες και ευκολόπιστοι. Προσπαθώ από την μεριά μου και με την συνδρομή 2-3 φίλων από εδώ μέσα να διασφαλίσω όσο μπορώ το "ακέραιο" του πράγματος.
Περιμένω δική του κίνηση για να κάνω την επόμενη δική μου. Θα παρακαλέσω όμως να μην αρχίσουμε το τούτο και το κείνο. Πραγματικά δεν βγάζει πουθενα. Ας μιλήσω πρώτα με τον μικρό και μετά βλέπουμε. Μπορεί και να μην βγει ποτέ ο άνθρωπος να μιλήσει μπορεί να έχει πολύ φιλότιμο και τσίπα πάνω του που να μην του επιτρέπουν τέτοιου είδους βοήθεια, μπορεί βεβαίως και το ανάποδο.

@Αμυρου
Δεν ξέρουμε που δουλεύει, κάτω από ποιες συνθήκες, δεν ξέρουμε τι σχέση έχει με την εργοδοσία του δεν ξέρουμε καν αν είναι με βάρδιες. Υπάρχει πολύς κόσμος εκεί έξω που προσπαθεί να είναι περισσότερο από τυπικός για να μην δώσει έρεισμα στον όποιο Αφεντίκαρο να του πει να πάρει δρόμο.

BLiTzER
15/07/2016, 11:23
Παιδάκια, πείτε τα σε πμ ή στο φέισμπουκ αυτά. Ήδη το θεματάκι ακροβατεί, από την αρχή. Ας μην το αποτελειώσουμε.

ΟΛΑ τα άσχετα έφυγαν.

vaska
18/07/2016, 20:32
Μέχρι σήμερα που γράφω δεν έχει υπάρξει κανενός είδους επικοινωνία με τον πιτσιρικά που ήταν σε απόγνωση με το πρόστιμο που έφαγε.
Δεν θα σχολιάσω τον λόγο ούτε και με ενδιαφέρει. Από μέρους μου το θέμα έληξε και δεν υφίσταται καν να δοθεί κανενός είδους βοήθεια έτσι στα κουτουρού.
Καλό είναι (κατά την άποψή μου) να κλειδώσει εδώ μιας και από την αρχή ήταν κατάφωρη παράβαση των κανονισμών του φόρουμ και έμεινε με την ανοχή των υπευθύνων. Αν και όποτε προκύψει κάτι καινούριο ας ανοίξει άλλο θέμα ο ενδιαφερόμενος.

Για την ιστορία, υπήρξε πραγματικά λαός που από αυτά που δεν του περίσσευαν θα έβγαζε να δώσει για να βοηθήσει, σε τέτοιο βαθμό, που ο καθένας αν έβαζε 1 καφέ (2 €) το πρόστιμα θα είχε καλυφθεί.
Τέτοιοι αλήτες είμαστε κι έτσι μας γουστάρω!!