PDA

View Full Version : Μαστορατζα του κ@λου



spyrakos35
12/07/2016, 20:34
Ερχεται το πρωι συναδελφος με μπουζουκι μπαντιτ περιλυπος....
- Ακουω καποιες φορες ενα τακ πισω οταν ξεκιναω, το πηγα στον “χχχχ", το ειδε, το εκανε βολτα, αλυσιδογραναζα και ρουλεμαν τροχου....

- Το βαζεις στο διπλο και κουναει ο τροχος; Δες και για τυχον τζογους απο σινεμπλοκ, ποσα χλμ εχεις;

- 25.000 χλμ, μου λεει....

Πηγε τσεκαρε τον τροχο μονος του, δεν κουναγε....
Τον ζωσανε τα φιδια....
Παει σε αλλο συνεργειο, το κοιτανε, του σφιγγουν πεντέξι βιδες, χαρτι το μηχανακι.....

Ερχεται, μου τα λεει, βαζω τα γελια.....
- Στο χα πει, του λεω..... Ο “χχχχχ" ειναι @ρχιδακι.....
- Απλα δε θα με ξαναδει.....

vaska
12/07/2016, 20:38
τα γνωστά δλδ.

virus
12/07/2016, 22:31
αντε παλι τα ιδια :D

omega
13/07/2016, 03:09
Απλά τα πράγματα.
Ο @ρχιδι@ μάστορας είναι για μη γνωστες..

Επιζει είς βάρος της τσέπης των ανυποψίαστων.

https://m.youtube.com/watch?v=4wnnHJgzd30

Ichigo
13/07/2016, 06:43
Δυστυχως παρα την κρίση υπάρχει αρκετή σαβούρα εκεί έξω που επιβιωνει και δεν εχει ξεσκαρταριστει... Και μετα σου λενε οτι οι αγορες "αυτορυθμιζονται" :smokin:

spyrakos35
13/07/2016, 07:14
Δυστυχως παρα την κρίση υπάρχει αρκετή σαβούρα εκεί έξω που επιβιωνει και δεν εχει ξεσκαρταριστει... Και μετα σου λενε οτι οι αγορες "αυτορυθμιζονται" :smokin:

Αυτος ο συγκεκριμενος ειναι ετσι κι αλλιως @ρχιδακι.
Σε ολα του.
Δεν εχει να κανει ομως, ουτε αλλο ενα hate-post θελω να ανοιξω.
Σκοπος του ποστ ειναι να κατανοησουμε οτι καλο ειναι να παιρνουμε και μια δευτερη γνωμη πριν δεχτουμε την οποια παπαρατζα πει ο καθε μηχανικος ΟΣΟ ονομα και να ειναι αυτος.....

MG-KTiNoS
13/07/2016, 07:38
Δυστυχως παρα την κρίση υπάρχει αρκετή σαβούρα εκεί έξω που επιβιωνει και δεν εχει ξεσκαρταριστει... Και μετα σου λενε οτι οι αγορες "αυτορυθμιζονται" :smokin:
Καλά αυτά τα λένε τα λαμόγια. (και στο χαμπέμους παπαργια) :lol:
Πλούσιοι γίνονται όλοι αυτοί και ανοίγουν μαγαζά και πάνε γ...



Σκοπος του ποστ ειναι να κατανοησουμε οτι καλο ειναι να παιρνουμε και μια δευτερη γνωμη πριν δεχτουμε την οποια παπαρατζα πει ο καθε μηχανικος ΟΣΟ ονομα και να ειναι αυτος.....

ναι αλλά πιο καλά ειναι να τα βλέπεις με τα μάτια σου....

GFawkes
13/07/2016, 07:51
Μαστορατζα του κ@λου.....

θες οτι ειναι καλοκαιρι

θες οτι ειναι νωρις ακομη και η καφεινη δεν εχει πιασει θεση...



ΑΛΛΟ περιμενα να δω και να διαβαζω....

ξερεις ιστοριες για κουλουρι, Κ&Υ και τετοια...:winka:

Περαστικα στο φιλο...τζαμπα του ηρθε...

:D

ptc
13/07/2016, 10:33
Δλδ δεν υπάρχει περίπτωση να έκανε λάθος διάγνωση; Αν είχε όντως καταλάβει ποιο ήταν το πρόβλημα αλλά ήθελε να του φάει τα έξτρα λεφτά, θα του άλλαζε ό,τι του άλλαξε αλλά δε θα του έφτιαχνε και το αληθινό πρόβλημα; Έτσι και τα λεφτάκια του θα έβγαζε και ο πελάτης δε θα καταλάβαινε ότι τον δαγκώσαν. Εγώ πάντως αν ήμουν λαμόγιο αυτό θα έκανα. :p

spyrakos35
13/07/2016, 11:57
Δλδ δεν υπάρχει περίπτωση να έκανε λάθος διάγνωση;

Οχι δεν υπαρχει περιπτωση.

Γκαραντί

nassosxlvbros
13/07/2016, 13:40
Λάθος διαγνώσεις κάνουν τα παραμαστόρια και όχι πάντα.Ο μάστωρ απλά επιλέγει ΠΟΣΟ θα σε δαγκώσει....;)

amyroukai
13/07/2016, 14:23
οι "πεντέξι" βίδες τι ήταν ρε αγόρι;

spyrakos35
13/07/2016, 15:01
οι "πεντέξι" βίδες τι ήταν ρε αγόρι;

οι βίδες του πίσω γραναζιού και ΑΝ κατάλαβα καλά, και του αξονα του τροχού.....

amyroukai
13/07/2016, 15:04
και πως χαλάρωσαν οι βίδες στο γρανάζι; άντε πες του άξονα (αν τον είχαν βγάλει πρόσφατα) να μην σφίχτηκε καλά. περίεργα μας τα λέει ο φίλος σου. Όχι ότι με νοιάζει για τον μάστορα, αλλά βλάβες φαντάσματα στο μπάντιτ δεν υπάρχουν κατά κανόνα.

spyrakos35
13/07/2016, 15:14
και πως χαλάρωσαν οι βίδες στο γρανάζι; άντε πες του άξονα (αν τον είχαν βγάλει πρόσφατα) να μην σφίχτηκε καλά. περίεργα μας τα λέει ο φίλος σου. Όχι ότι με νοιάζει για τον μάστορα, αλλά βλάβες φαντάσματα στο μπάντιτ δεν υπάρχουν κατά κανόνα.

δεν ξέρω ρε μάτια μου.... εξάλλου εγώ έχω άξονα....

ίσως ξέρει κανας άλλος να στο εξηγήσει....

καλό πάντως είναι να κρατάμε και μία πισινή καθώς δεν είμαστε παντογνώστες, ναι? είπα γω τώρα ;)

amyroukai
13/07/2016, 15:20
ρε Σπύρε, νουμεράκι και στην σειρά σου μαζί με όλους όσους λέτε τώρα... ;)

είπα, "κατά κανόνα". Εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν.

7Tolis
14/07/2016, 10:48
Σημερινό χαμπάρι. Πεσμενο σκούτερ. Πλαστικά κάποια έσπασαν, κάποια γρατσουνιστηκαν. Ο μάστορας είπε 1400 ευρώ. Το παλικάρι είχε ένα αυτοκόλλητο πίσω από το μπροστινό φτερό. Στο 'νεο' φτερό υπάρχει ακόμη το αυτοκόλλητο που είχε το παλιό και καλά φτερό.

Μάστορα σίγουρα άλλαξες τα πλαστικά;
Βεεεβαια.
Μάστορα έλα να δεις κάτι στο φτερό
...............

amyroukai
14/07/2016, 10:58
στον ίδιο που λέει ο Σπύρος ή σε άλλον η μαϊμουδιά;

bulmont
14/07/2016, 11:09
Σημερινό χαμπάρι. Πεσμενο σκούτερ. Πλαστικά κάποια έσπασαν, κάποια γρατσουνιστηκαν. Ο μάστορας είπε 1400 ευρώ. Το παλικάρι είχε ένα αυτοκόλλητο πίσω από το μπροστινό φτερό. Στο 'νεο' φτερό υπάρχει ακόμη το αυτοκόλλητο που είχε το παλιό και καλά φτερό.

Μάστορα σίγουρα άλλαξες τα πλαστικά;
Βεεεβαια.
Μάστορα έλα να δεις κάτι στο φτερό
...............


Ας κάνω τον συνήγορο του διαβόλου:

Εάν δεν υπάρχει γραπτή λεπτομερής προσφορά-συμφωνία μπορεί κάλιστα ο ''μάστορας'' να ισχυρισθεί πώς στην τιμή των 1400 περιλάμβανε αλλαγή
των σπασμένων πλαστικών που δεν επιδιορθώνονται και επιδιόρθωση και βάψιμο των υπόλοιπων πλαστικών ........

7Tolis
14/07/2016, 11:09
Σε έναν στον Κολωνό.

7Tolis
14/07/2016, 11:10
Ας κάνω τον συνήγορο του διαβόλου:

Εάν δεν υπάρχει γραπτή λεπτομερής προσφορά-συμφωνία μπορεί κάλιστα ο ''μάστορας'' να ισχυρισθεί πώς στην τιμή των 1400 περιλάμβανε αλλαγή
των σπασμένων πλαστικών που δεν επιδιορθώνονται και επιδιόρθωση και βάψιμο των υπόλοιπων πλαστικών ........

Το έχω μπροστά μου το σκούτερ. Φαίνεται η δουλειά.

bulmont
14/07/2016, 11:12
και πάλι δεν κατάλαβα.............

7Tolis
14/07/2016, 11:17
1400 ευρώ για νέα πλαστικά.
Φτερό, καπάκι οργάνων είναι τα παλιά. Στο φτερό, ο ιδιοκτήτης είχε ένα μικρό αυτοκόλλητο (οχι εργοστασιακό) στη κουρμπα που περνάνε τα καλάμια. Στο νέο φτερό λοιπόν, το αυτοκόλλητο υπάρχει πάλι. Απλά ο ιδιοκτήτης είναι πιτσιρικάς και σκέφτηκε ο μάστορας να κάνει ένα μέρος των χρημάτων αβαβά.

Τα όποια άλλα νέα πλαστικά, φαίνονται. Τα αβαβά, επίσης φαίνονται.

Edit:Ο μάστορας είπε πως ότι μπήκε επάνω είναι καινουριέν.

teogtp
14/07/2016, 11:21
Ακρη εβγαλες ή αρχισε τις πιπες;

7Tolis
14/07/2016, 11:23
Η πιπα ήταν το αλλαχτηκαν όλα. Η άκρη θα βγει με τον ιδιοκτήτη. Η ερώτηση πάντως 'Μάστορα πως βρέθηκε το αυτοκόλλητο πάλι εκεί από το παλιό φτερό;' ήταν αξία ανεκτίμητη.

bulmont
14/07/2016, 11:25
Edit:Ο μάστορας είπε πως ότι μπήκε επάνω είναι καινουριέν.



Α μπράβο, έτσι στοιχειοθετείτε η ''απάτη''........

vaska
14/07/2016, 12:19
Α μπράβο, έτσι στοιχειοθετείτε η ''απάτη''........


θα φωνάξω μπλίτσερ κανόνισε

gior-gos
14/07/2016, 14:23
Εδω και κατι μηνες

και για 3000 - 4000 χλμ περιπου

ενιωθα στα μασπιε και σ ενα ευρος rpm εναν συνεχομενο κραδασμο "κρρρρρρρρ" καπου μεσα απο τον κινητηρα

και οταν εκλεινα το γκαζι ακουγα κατι περιεργους θορυβους (σα να τριβονται μεταλλα μεταξυ τους).

Δεν μ αρεσει να κοροιδευω τον εαυτο μου· ηξερα οτι το μηχανακι εχει χοντρο προβλημα.

Επειδη ομως δεν το πολυχρησιμοποιω το τελευταιο διαστημα λεω

αστο κι οσο αντεξει.

Πριν 10 μερες ακριβως το πηγα για μεγαλο σερβις που υποτιθεται οτι ο μαστορας το κανει και μιά βολτα για να δει αν ολα οκ.

"Για να δω λεω· θα μου πει κατι για το 'κρρρρρρρρ';"

Παω, το παιρνω· "μαστορα ολα καλα;"

"Μιά χαρα ειναι το μηχανακι σου!"

:rolleyes:

5 μερες μετα το μεγαλο σερβις ο αξονας παραδιδει πνευμα (αναμενομενο· ειπαμε· ηξερα οτι το μηχανακι ειχε χοντρο προβλημα και περιμενα να σκασει η βομβα).

Κατσε λεω να δουμε τωρα τι θα πει ο μαστορας..

"Μαστορα πριν 5 μερες που στο φερα για μεγαλο σερβις δεν καταλαβες τιποτα;"

"Οχι".

(και 18άχρονος πιτσιρικας που δεν εχει ξανακαβαλησει να το καβαλαγε θα καταλαβαινε αμεσως το 'κρρρρρρρρ'· τοσο αισθητο ητανε)

"Το κανες βολτα;"

"Φυσικα".

:rolleyes:

..

akis_trevor
14/07/2016, 14:34
Όλοι έχουμε μία ή και παραπάνω ιστορίες να αφηγηθουμε.
Μεγάλη υπόθεση να εχεις εμπιστοσύνη στον μάστορα σου.

Christos ktm R
14/07/2016, 22:27
Η καλύτερα να είσαι ΕΣΥ ο μάστορας..κ φυσικά να έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου..

duke200
18/07/2016, 10:01
Η καλύτερα να είσαι ΕΣΥ ο μάστορας..κ φυσικά να έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου..

δυστυχως έτσι είναι, οι μισοί απόφοιτοι ΤΕΛ έχουν τελειώσει μηχανικοί οχημάτων, εχουν κανει και μια εξαμηνη πρακτική του κ@λου και έχουν αδεια άσκησης επαγγελματος. Χωρια που την απάτη την έχουμε στο αίμα μας γενικά.

Όμως αυτός που είναι απατεώνας δεν είναι εξυπνος γιατι θα κοροϊδέψει τον κόσμο, μία, δύο, μέχρι πότε? Θα τον πάρουν χαμπάρι και ύστερα θα βαραει μυγες και θα κατηγορεί τον Τσίπρα, το Μητσοτάκη και τους θεσμούς γιατι του πήρε την πελατεία η οικονομική κρίση.


Το να γινεις όμως DIY ερασιτεχνης μηχανικός, δεν είναι έυκολη υπόθεση. Θέλει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ στην εργασία οπου κάνεις, χρόνια εμπειρίας, πολύ διάβασμα (manual/youtube) και θέλει και μερικές καλές συμβουλές απο καποιον που έχει χρονια εμπειρίας στο άθλημα.

Φυσικά, ένας προσεκτικός ερασιτέχνης με υψηλο μορφωτικό επίπεδο και IQ πάνω απο το μέσο όρο, θα γίνει πολύ καλύτερος μάστορας απο τον τυχαίο απόφοιτο ΤΕΛ με IQ του κ@λου.

Αλλα φυσικά αυτός που έχει IQ άνω του μέσου όρου, καταλαβαίνει και μόνος του οτι πρέπει να γίνει ερασιτεχνης μηχανικός, εφόσον του αρέσει κι όλας. Δεν χρειάζεται να του το πεί κανένας.

gongress
18/07/2016, 11:06
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΟ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΑΝΑ ΜΟΥ.ΕΝΑΣ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΟΥ ΠΕΙΡΑΞΕ ΤΑ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΝΑ ΑΡΓΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΚΑΣΙΜΑΤΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ Η ΕΞΑΤΜΙΣΗ.ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΙΘΗΣΗ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΡΥΘΜΗΣΗ ΣΤΑ ΚΑΡΜΥΡΑΤΕΡ. Η ΕΣΤΩ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ.Η ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΙΔΙΩΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΦΡΙΚΑ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ Ο ΑΝΘΡΟΠΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΣΤΕΓΝΟΙ.

ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΠΕΙΡΑΞΕ ΤΗΝ ΒΙΔΑ ΤΟΥ ΜΗΓΜΑΤΟΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

duke200
18/07/2016, 16:20
http://ironbrothersmc.com/motors/Honda/Honda_XRV650_XRV750_Transalp.pdf

κατεβασε το manual.Πηγαινε εκει που λεει carburator και τσεκαρε τις ρυθμισεις. Η βιδα μειγματος λεγεται pilot screw