PDA

View Full Version : Σκουριασμένος άξονας/αποστάτης/ρουλεμάν πίσω τροχού



Dalt0n
13/07/2016, 21:18
Τι παίχτηκε?
362532
362533

amyroukai
13/07/2016, 21:23
Μια προειδοποίηση, είμαστε στα τεχνικά...




Δαλτων για βοήθα και πες τι βλέπουμε;

alexis_d
13/07/2016, 21:25
Ρε Δαλτωνα τι παίχτηκε το ξέρεις απο μόνος σου....
Μαμησες ρουλεμάν-αποστάτες τροχού..Όντως μπινιά..Αναρωτιέμαι πως το πας το μεκνακι και δεν κατάλαβες τζόγο ρε πστ μου..
Πες 6 νούμερα ρε μπαγάσα.Που ξέρεις..

George_Sp
13/07/2016, 21:25
άξονας τροχού για πέταμα.

Dalt0n
13/07/2016, 21:26
Μια προειδοποίηση, είμαστε στα τεχνικά...




Δαλτων για βοήθα και πες τι βλέπουμε;
Πίσω ζάντα του cbr..έκανα ένα κρακ ξαφνικά και ξεκίνησε να πηγαίνει σαν φίδι

vaska
13/07/2016, 21:30
Πίσω ζάντα του cbr..έκανα ένα κρακ ξαφνικά και ξεκίνησε να πηγαίνει σαν φίδι

κοινώς του μάμησες τη μάνα ρε του μηχανακιού. Πόσο ακόμα θ' αντέξει, κάποια μέρα θα κάνει χάρη στον εαυτόν του και θα αυτοκτονήσει πριν προλάβεις να το λιώσεις τελείως.

Dalt0n
13/07/2016, 21:31
Ρε Δαλτωνα τι παίχτηκε το ξέρεις απο μόνος σου....
Μαμησες ρουλεμάν-αποστάτες τροχού..Όντως μπινιά..Αναρωτιέμαι πως το πας το μεκνακι και δεν κατάλαβες τζόγο ρε πστ μου..
Πες 6 νούμερα ρε μπαγάσα.Που ξέρεις..
Δεν είναι το δικό μ..είναι απ το θρυλικό cbr..ξεκίνησε να κουνάει και αυτός συνέχισε.έκανε 40 χλμ δικαβαλος..νόμιζε απ την αλυσίδα κουνάει..επειδή ήταν χαλαρή..ΜπΟυφος

alexis_d
13/07/2016, 21:32
Δεν είναι το δικό μ..είναι απ το θρυλικό cbr..ξεκίνησε να κουνάει και αυτός συνέχισε.έκανε 40 χλμ δικαβαλος..νόμιζε απ την αλυσίδα κουνάει..επειδή ήταν χαλαρή..ΜπΟυφος

Δαλτον VOL 2 το τυπάκι αδελφέ;

alexis_d
13/07/2016, 21:43
Και επειδή το βλέπω να τραβάει θα άλλαζα,τσιμούχες,ρουλεμάν,άξονα,αποστάτη και ίσως ρουλεμάν γραναζιέρας.Αν δεν έχει αρπάξει το κέντρο της ζάντας(δεν νομίζω είναι από το θρυλικό) .
Ίσως και αλυσίδα για να μην τραβάει.
Ναι ίσως ταιριάζει και απο άλλα
Οχι δεν θα έβαζα μεταχειρισμένα.
Ναι βγαίνουν τα ρουλεμάν ευκολα έστω και σπασμένα.
Ναι τον αποστάτη μπορεί και να τον έσωζα.
Ναι τα νούμερα ρουλεμάν-τσιμούχες υπάρχουν.
Άλλο;
:a014:

SHOOTER045
13/07/2016, 21:52
Και επειδή το βλέπω να τραβάει θα άλλαζα,τσιμούχες,ρουλεμάν,άξονα,αποστάτη και ίσως ρουλεμάν γραναζιέρας.Αν δεν έχει αρπάξει το κέντρο της ζάντας(δεν νομίζω είναι από το θρυλικό) .
Ίσως και αλυσίδα για να μην τραβάει.
Ναι ίσως ταιριάζει και απο άλλα
Οχι δεν θα έβαζα μεταχειρισμένα.
Ναι βγαίνουν τα ρουλεμάν ευκολα έστω και σπασμένα.
Ναι τον αποστάτη μπορεί και να τον έσωζα.
Ναι τα νούμερα ρουλεμάν-τσιμούχες υπάρχουν.
Άλλο;
:a014:

Αυτό το σκουριασμένο πρεπει να είναι ο εσωτερικός αποστάτης που περνάει ο άξονας.

alexis_d
13/07/2016, 21:59
Αυτό το σκουριασμένο πρεπει να είναι ο εσωτερικός αποστάτης που περνάει ο άξονας.

ΑΦτου είναι.

SHOOTER045
13/07/2016, 22:17
Αρα θα πειραχτηκε εσωτερικά και ο αφαλός.
Η όχι?
Πάντως πολύ σκουριά

ionized
13/07/2016, 23:05
απο την θαλασσα το εβγαλε ?

alexzafeir
13/07/2016, 23:21
Δαλτον VOL 2 το τυπάκι αδελφέ;

νομίζω οι νταλτονς ειναι τέσσερις

nik69
14/07/2016, 00:29
Αυτό το αποστατικό κεντράρει τα ρουλεμάν μεταξύ τους όταν σφίγγουμε τα παξιμάδια του τροχού. Μετά το σφίξιμο γυρνάει μαζί με τα εσωτερικά δαχτυλίδια των ρουλεμάν. Αυτό που είναι κρίσιμο είναι οι πλευρές του αποστατικού να είναι κάθετες , αλλιώς τα ρουλεμάν θα καθίσουν στραβά και μετά από καμιά βδομάδα θα καταστραφούν.Για να έχει τόση σκουριά πιθανόν να είχε κλάσει καμιά τσιμούχα από πριν.
Προφανώς και σε περίπτωση επισκευής δεν αλλάζει μόνο ένα εκεί κάτω. Όλα μαζί σετ πάνε.Μισές δουλειές εκεί πέρα ούτε στις αφρικανικές χώρες δεν γίνονται.
Ξαφνικό κρακ από το πουθενά πάντως είναι δύσκολο να υπάρξει. Όλα είναι προιόντα αμελούς συντήρησης (οπτικού ελέγχου δηλαδή που μπορεί να τον κάνει ο οποισδήποτε με μερικές βασικές γνώσεις) Το να ελέγχεις που και που τζόγους σε τροχούς-τιμόνι και τα σωληνάκια για ρωγμές δεν είναι και κάτι τραγικά δύσκολο.

alexis_d
14/07/2016, 07:23
νομίζω οι νταλτονς ειναι τέσσερις

Οι γνωστοί, αυτοί του φτωχού και μόνου καουμπόι,εδω μιλάμε για άλλους.:lol:

alexis_d
14/07/2016, 07:27
Αυτό το αποστατικό κεντράρει τα ρουλεμάν μεταξύ τους όταν σφίγγουμε τα παξιμάδια του τροχού. Μετά το σφίξιμο γυρνάει μαζί με τα εσωτερικά δαχτυλίδια των ρουλεμάν. Αυτό που είναι κρίσιμο είναι οι πλευρές του αποστατικού να είναι κάθετες , αλλιώς τα ρουλεμάν θα καθίσουν στραβά και μετά από καμιά βδομάδα θα καταστραφούν.Για να έχει τόση σκουριά πιθανόν να είχε κλάσει καμιά τσιμούχα από πριν.
Προφανώς και σε περίπτωση επισκευής δεν αλλάζει μόνο ένα εκεί κάτω. Όλα μαζί σετ πάνε.Μισές δουλειές εκεί πέρα ούτε στις αφρικανικές χώρες δεν γίνονται.
Ξαφνικό κρακ από το πουθενά πάντως είναι δύσκολο να υπάρξει. Όλα είναι προιόντα αμελούς συντήρησης (οπτικού ελέγχου δηλαδή που μπορεί να τον κάνει ο οποισδήποτε με μερικές βασικές γνώσεις) Το να ελέγχεις που και που τζόγους σε τροχούς-τιμόνι και τα σωληνάκια για ρωγμές δεν είναι και κάτι τραγικά δύσκολο.


Ολα καλά με την προϋπόθεση να έχει "φωλιά"να πατήσει το ρουλεμάν και κατά συνέπεια να κάτσει κάθετα και ο αποστάτης.
Νομίζω στην φωτό δείχνει λες και τον έχεις φάει απο την μια σε λειαντήρα.
Ποια οπτική και τρίχες κατσαρές,αυτό το πράγμα και τζόγο βγάζει και θόρυβο κάνει και τακ τακ που λέει και μια ψυχή κάνει..