PDA

View Full Version : Μπαγκαζιέρα GIVI SIMPLY 45 L - Πόσα κιλά μπορούμε να φορτώσουμε?



Χαρά
14/07/2016, 18:35
Καλησπέρα κι εδώ!

Έχουμε μια μπαγκαζιέρα της Givi 45 λίτρων. Οι προδιαγραφές αναφέρουν μέγιστο βάρος 3 κιλά. Εμάς μας βγαίνει 16 κιλά. Τα σηκώνει ή θα τη χάσουμε στο δρόμο?

:confused:

amyroukai
14/07/2016, 18:41
κοίτα, έχω φορτώσει παλιότερα δύο δεκάκιλα χρώμα και κάτι σακκουλάκια στόκο στα κενά. Δεν έπαθε τίποτα. Και σε γενικές γραμμές ποτέ δεν κυκλοφόρησε με το "προβλεπόμενο" βάρος.
Τελικά, έσπασαν τα μπράτσα της μεταλλικής βάσης (χρόνια μετά).

Αν προσέχετε λίγο στην μετακίνηση, εννοώ μυαλό στο παραπάνω βάρος το οποίο επηρεάζει αρκετά, δεν έχετε θέμα (με κάθε επιφύλαξη και με βάση την δική μου εμπειρία πάντα).

7Tolis
14/07/2016, 18:48
6 χρόνια η βαλίτσα μου έχει περίπου 15 κιλά βάρος και δεν έχει κάνει κιχ από τη θέση της. Τα πιο βαριά πράγματα, στον πάτο πάντα γιατί δυσκολεύει η οδήγηση αλλιώς.

MG-KTiNoS
14/07/2016, 18:53
αν το υπολαίσιο είναι οκ δεν έχει πρόβλημα...
στο ΤΔμ έχω βάλει τη μάνα μου και το μπατέρα μου μέσα.

mikes
14/07/2016, 18:57
Καλησπέρα κι εδώ!

Έχουμε μια μπαγκαζιέρα της Givi 45 λίτρων. Οι προδιαγραφές αναφέρουν μέγιστο βάρος 3 κιλά. Εμάς μας βγαίνει 16 κιλά. Τα σηκώνει ή θα τη χάσουμε στο δρόμο?

:confused:
δε μας λες όμως σε τι μηχανακι, με τι τροπο είναι στηριγμενη, και τι αποστασεις θα διανυσετε με τετοιο βαρος.. :p

αν η σχαρα/βαση είναι καλη και ενισχυμενη, δεν εχετε πρόβλημα, αλλα καλου κακου περαστε και έναν ιμαντα γυρω-γυρω να τη κραταει ασφαλεστερα στη βαση, όπως εχω κανει εγω στη φωτο.. (σε αυτό το ταξιδι η μπαγκαζιερα μου ειχε γυρω στα 12 κιλα μεσα..)

362586

Χαρά
14/07/2016, 19:04
δε μας λες όμως σε τι μηχανακι, με τι τροπο είναι στηριγμενη, και τι αποστασεις θα διανυσετε με τετοιο βαρος.. :p

αν η σχαρα/βαση είναι καλη και ενισχυμενη, δεν εχετε πρόβλημα, αλλα καλου κακου περαστε και έναν ιμαντα γυρω-γυρω να τη κραταει ασφαλεστερα στη βαση, όπως εχω κανει εγω στη φωτο.. (σε αυτό το ταξιδι η μπαγκαζιερα μου ειχε γυρω στα 12 κιλα μεσα..)

362586

το μηχανάκι είναι ένα er6n και η βάση δείχνει αρκετά στιβαρή. Η βάση βιδώνει στη μηχανή και η βαλίτσα κουμπώνει πάνω στη βάση. Θα κάνουμε γύρω στα 6-7.000 χιλιόμετρα με μέσο όρο ταχύτητας 100-130 χλμ/ώρα.

mikes
14/07/2016, 19:12
το μηχανάκι είναι ένα er6n και η βάση δείχνει αρκετά στιβαρή. Η βάση βιδώνει στη μηχανή και η βαλίτσα κουμπώνει πάνω στη βάση. Θα κάνουμε γύρω στα 6-7.000 χιλιόμετρα με μέσο όρο ταχύτητας 100-130 χλμ/ώρα.

6-7000?? λιγα είναι! εκει που θα θελατε να πατε είναι 10-11000 :p τες πα, καλους δρομους να εχετε και να το χαρειτε! η μπαγκαζιερα μια χαρα θα αντεξει παντως, αλλα καλου κακου ψαχτείτε αν υπαρχουν και εξτρα αντιριδες.. (θα κανουν και καλη βαση για τα σαμαρια αν εχετε και απ'αυτα..)

DAYMAN
14/07/2016, 19:24
μεχρι 12-13 κιλα δεν θα εχεις προβλημα πολλοι οπως και εγω φορτωνουν παπαδες αλλα ειναι εξω απο το οριο του κατασκευαστη.Εχετε μαζι και 2 γερμανικους ιματες για παν ενδεχομενο.

amyroukai
14/07/2016, 20:08
γερό υπολαίσιο ο ένας, ιμάτες ο άλλος, μην δείτε γυναίκα, χάνετε τα λόγια σας, λαμόγια.

mikes
14/07/2016, 20:11
γερό υπολαίσιο ο ένας, ιμάτες ο άλλος, μην δείτε γυναίκα, χάνετε τα λόγια σας, λαμόγια.
δε χανουμε τα λογια μας ρε συ.. απλα γνωρίζουμε τι πως και που θελει να παει.. (εξου και το :p στη παρατηρηση ότι δε μας λεει τι μηχανακι είναι κα τι αποσταση θελει να διανυσει)

amyroukai
14/07/2016, 20:15
Ναι, ξέρω, είστε φιλενάδες στο φέσιμπουκ κιέτς.

Pan (dvs)
14/07/2016, 20:18
Πιστευω οτι ειναι πολλα αυτα τα κιλα για τοσα χιλιομετρα.Θα ραγισει καμμια βαση και θα τρεχετε.Εγω στη θεση σας δεν θα εβαζα πανω απο 7-8.

mikes
14/07/2016, 20:18
Ναι, ξέρω, είστε φιλενάδες στο φέσιμπουκ κιέτς.
και απ'τις καλες κιολας.. αλλα το γελιο είναι ότι σε διπλανο θρεντ δεν εχει καταλαβει ότι πισω απ'το username "mikes" κρυβομαι εγω...:lol:

bulmont
14/07/2016, 20:30
... ότι πισω απ'το username "mikes" κρυβομαι εγω...:lol:



Μια κουβέντα ειν' αυτή......................

ggs
14/07/2016, 21:15
τα 3 λιτρα για 45ρα ειναι οντως λιγα.ολοι εχουν βαλει παραπανω μεσα κατα καιρους.
τα μικρα ορια του κατασκευαστη ισως δεν εχουν να κανουν τοσο με την αντοχη της μπαγκαζιερας αλλα με την συμπεριφορα στην οδηγηση.
ειναι κακο το βαρος πισω και ψηλα.
τωρα, και τα 16 κιλα ειναι καπως πολλα.

αν εχετε αγχος μην σας φυγει,ενα δεσιμο της μπαγκαζιερας με ιμαντα πανω στην βαση και δεν προκειται να κουνηθει .

καλο ταξιδι !!!!!!

MikeG
14/07/2016, 21:25
το μηχανάκι είναι ένα er6n και η βάση δείχνει αρκετά στιβαρή. Η βάση βιδώνει στη μηχανή και η βαλίτσα κουμπώνει πάνω στη βάση. Θα κάνουμε γύρω στα 6-7.000 χιλιόμετρα με μέσο όρο ταχύτητας 100-130 χλμ/ώρα.

Δε θα έβαζα πάνω από 10 κιλά. (ίσως και αυτά είναι πολλά). Θα προτιμούσα να δέσω λουκάνικο με ιμάντες.

mikes
14/07/2016, 21:37
Δε θα έβαζα πάνω από 10 κιλά. (ίσως και αυτά είναι πολλά). Θα προτιμούσα να δέσω λουκάνικο με ιμάντες.από στιγμη που στην ουσια το βαρος θα το τρωει η σχαρα ειτε λουκανικο ειτε κουτι το ιδιο πραγμα είναι πιστευω.. απλα όπως ειπα κι εγω και ο ggs της περναν και έναν ιμαντα και όλα μια χαρα..

MikeG
14/07/2016, 21:43
από στιγμη που στην ουσια το βαρος θα το τρωει η σχαρα ειτε λουκανικο ειτε κουτι το ιδιο πραγμα είναι πιστευω.. απλα όπως ειπα κι εγω και ο ggs της περναν και έναν ιμαντα και όλα μια χαρα..

Μικε νομίζω ότι το βάρος αρχικά το τρώνε συνήθως 3 πλαστικά "κουμπώματα" της βαλίτσας με τη σχάρα. Έχω δει βαλίτσα να φεύγει από το πολύ βάρος και λόγο του ότι ο συνεπιβάτης ασυναίσθητα στηριζόταν πάνω της και ο οδηγός γλύτωσε από πτώση επειδή ήταν άδειος ο δρόμος. Προσωπικά δε χρησιμοποιώ ποτέ μπαγκαζιέρα.

DAYMAN
14/07/2016, 21:54
γερό υπολαίσιο ο ένας, ιμάτες ο άλλος, μην δείτε γυναίκα, χάνετε τα λόγια σας, λαμόγια.

ιμαντες φιλε Γιαννη και προς θεου να χασω τα λογια μου για ποιο λογο;:)

mikes
14/07/2016, 22:41
Μικε νομίζω ότι το βάρος αρχικά το τρώνε συνήθως 3 πλαστικά "κουμπώματα" της βαλίτσας με τη σχάρα. Έχω δει βαλίτσα να φεύγει από το πολύ βάρος και λόγο του ότι ο συνεπιβάτης ασυναίσθητα στηριζόταν πάνω της και ο οδηγός γλύτωσε από πτώση επειδή ήταν άδειος ο δρόμος. Προσωπικά δε χρησιμοποιώ ποτέ μπαγκαζιέρα.
ακριβως γι αυτό προτεινα δεσιμο με ιμαντα... :beer:

George_Sp
14/07/2016, 23:19
Να κάνω μια παρατήρηση. Το υποπλαίσιο του ER και του Versys είναι κάπως ευαίσθητα με τις μπαγαζιέρες. Δεν έχει αναφερθεί κάποιο να κοπεί...αλλά κάποιοι που παραφορτώνουν μπαγαζιέρες ή δε τα δένουν σωστά έχουν δει μικροραγίσματα στις βάσεις του υποπλαισίου πάνω στις οποίες είναι και τα κάγκελα για το πιατέλο της μπαγαζιέρας.

Στη 47άρα Givi έχω φορτώσει 3 χρόνια 10-12κιλά πράγματα και περνάω και σαμαράκια στην Αθήνα σχεδόν καθημερινά. Γραμμές τρένου Αττικής, Λακούβες, πεζοδρόμια κλπ.
Για ταξίδι ακόμα και σε υψηλές ταχύτητες άμα μιλάμε για φλαταδούρα ασφάλτου σε αυτοκινητοδρόμους δε θα υπάρξει πρόβλημα.

Καλούς δρόμους εύχομαι :beer:

sahara
15/07/2016, 03:02
Δεν θα εβαζα τοσα κιλα....πολυ βαρος σε αυτο το σημειο αλλαζει τη συμπεριφορα της μοτο προς το χειροτερο...θα χρησιμοποιουσα πλαινα σαμαρια .
Καλο ταξιδι.

spyrakos35
15/07/2016, 05:47
εξαρτάται που στηρίζεται η βαση της βαλίτσας....

σε μοτοσυκλέτα που στηρίζεται πάνω στην ουρά της οπου και υπάρχει πρόβλεψη για βαλίτσα (π.χ. vstrom, fjr), βάλε όσα κιλά θες αλλά δεστην.

362603

σε μοτοσυκλέτα που δεν υπάρχει πρόβλεψη για βαλίτσα και που στηρίζεται σε βραχίονες που σου παρέχει η εταιρεία, ε, καλού - κακού, πιο λίγα κιλά.... δεστην και πάλι

362604

Χαρά
15/07/2016, 10:50
Μια κουβέντα ειν' αυτή......................

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

Με την επιστοφή μας πρέπει να κανονίσουμε καμια βόλτα ρε!!!!

OldMan
15/07/2016, 13:10
Αν βροντοκοπήσετε καπου, σιγουρα θα την ακούσουν ασχημα τα σημεια στηριξης της μπαγαζιερας...

Η μπαγαζιερες μπορεί να πατανε σε μεγαλη επιφανεια στις καθετες δυναμεις με φορα προς τα κατω (βαρος) αλλα τα σημεια στηριξης είναι η μοναδική κόντρα στις αντίροπες δυναμεις (προς τα πανω)

spyrakos35
15/07/2016, 14:14
Αν βροντοκοπήσετε καπου, σιγουρα θα την ακούσουν ασχημα τα σημεια στηριξης της μπαγαζιερας...

Η μπαγαζιερες μπορεί να πατανε σε μεγαλη επιφανεια στις καθετες δυναμεις με φορα προς τα κατω (βαρος) αλλα τα σημεια στηριξης είναι η μοναδική κόντρα στις αντίροπες δυναμεις (προς τα πανω)

Γι αυτο λεμε "το δενουμε"

Pan (dvs)
15/07/2016, 14:19
Αν βροντοκοπήσετε καπου, σιγουρα θα την ακούσουν ασχημα τα σημεια στηριξης της μπαγαζιερας...

Η μπαγαζιερες μπορεί να πατανε σε μεγαλη επιφανεια στις καθετες δυναμεις με φορα προς τα κατω (βαρος) αλλα τα σημεια στηριξης είναι η μοναδική κόντρα στις αντίροπες δυναμεις (προς τα πανω)

Ποιο θα ελεγες οτι ειναι το λογικο βαρος, που μπορει να αντεξει μια μπαγαζιερα?

mikes
15/07/2016, 20:56
:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

Με την επιστοφή μας πρέπει να κανονίσουμε καμια βόλτα ρε!!!!
τη τελευταια φορα που ειπαμε για βολτα, εσυ δε μπορουσες γιατι "ειχες δουλεια" :lol:

εξαιτιας σου ακυρωθηκε η ετησια να ξερεις..

γυριστε με το καλο και το κανονίζουμε..

mikes
15/07/2016, 20:57
Μια κουβέντα ειν' αυτή......................

όχι ρε, σοβαρα εχω αδυνατισει λιγάκι.. (πισω απ'τα αυτια..) :lol:

πυξιδας990
15/07/2016, 23:19
Που θα πατε;εχει γουβες;