PDA

View Full Version : Απορια περι φρενου



bros 650
14/07/2016, 20:04
Ειχα περιπου δυο εβδομαδες να μετακινησω την μηχανη μου σημερα ειπα να παω μια βολτα.Παω να ξεπαρκαρω και κοντεψε να μου πεσει η μηχανη γιατι δεν ειχε καθολου μπροστινο φρενο η μανετα εφτασε μεχρι το γκριπ δεν ειχε καθολου πιεση αντισταση και καθολου φρενο.Πατησα πολλες φορρες την μανετα και μετα ειχε και πιεση και δουλευε και το φρενο,ελεγξα και τα υγρα η σταθμη ηταν μια χαρα.Τι εγινε μπορει κανεις να μου πει????????

yiannis172
14/07/2016, 20:12
Δε στεγανοποιει σωστα το κυκλωμα,κατα 99% φταιει η τσιμουχα της τρομπας.

bros 650
14/07/2016, 20:49
Οταν ανοιξα το καπακι για να δω τα υγρα η τσιμουχα η μαυρη ηταν ζαρωμενη στο κεντρο,μαλλον αυτο εννοεις?

telegonos
14/07/2016, 21:12
Ειχα περιπου δυο εβδομαδες να μετακινησω την μηχανη μου σημερα ειπα να παω μια βολτα.Παω να ξεπαρκαρω και κοντεψε να μου πεσει η μηχανη γιατι δεν ειχε καθολου μπροστινο φρενο η μανετα εφτασε μεχρι το γκριπ δεν ειχε καθολου πιεση αντισταση και καθολου φρενο.Πατησα πολλες φορρες την μανετα και μετα ειχε και πιεση και δουλευε και το φρενο,ελεγξα και τα υγρα η σταθμη ηταν μια χαρα.Τι εγινε μπορει κανεις να μου πει????????

Ναι μπορεί να σου πει κάποιος.

Κρίνοντας όμως από την προηγούμενη ακριβώς απάντησή σου, που σου λέει ο άνθρωπος για την τσιμούχα της τρόμπας, και εσύ καταλαβαίνεις για το στεγανοποιητικό λάστιχο στο καπάκι του δοχείου, και να σου πει κάποιος, δεν έχεις τις γνώσεις να καταλάβεις.

Πολλές φορές συμβαίνει αυτό που σου συνέβη, σε μοτό που κάθονται καιρό. Να το έχεις κατά νου στο εξής, και δεν υπάρχει πρόβλημα.

bros 650
14/07/2016, 22:41
οκ ευχαριστω

OldMan
15/07/2016, 13:21
Απλα, οταν μενει ακινητη η μηχανη για καποιο διαστημα, δοκιμαζε το φρενο σου πριν ξεκινησεις..

nassosxlvbros
15/07/2016, 17:24
Για να στο κάνει όμως αυτό-και γω αφήνω αρκετό καιρό τα μηχανάκια σε ακινησία- μάλλον η τσιμούχα είναι στα τελευταία της...Κάνε μια αλλαγή και ένα γενικό τσεκ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο....

noodles
16/07/2016, 22:07
για αρχη κανε εξαερωση στην τρομπα (αν προσφερει τετοια δυνατοτητα) και τις δαγκανες.
αν δε στρωσει τοτε αλλαζεις τσιμουχακια στην τρομπα

yiannis172
16/07/2016, 22:14
Θα στρωσει αλλα 9/10 περιπτωσεις που ξεκινησαν αυτο το φαινομενο απλα με τον καιρο χειροτερευουν.
Εγω θα προτεινα στο παιδι με το που ξαναπαρει αερα το κυκλωμα να βρει ενα σετακι επισκευης ή και καποια αλλη τρομπα.