PDA

View Full Version : αγορα smr 950



johny7
14/07/2016, 22:53
καλησπερες κοιταω να αγορασω το παραπανω μηχανακι τελικα...ομως φοβουμαι!!!!
εχω δει ενα το οποιο εχει κατι γρατζουνιες και ενα χτυπημα στην εξατμιση,εχει πεσει πιστευω αν και το παλικαρι λεει απο το σταντ πως εφυγε αλλα δε ξερω δε μου πολυφαινεται..δεν ειναι κατι τρομερο ομως..

αυτο που επισης ειδα ειναι πως το ενα πλαστικο δεν ειχε καθολου αυτοκολλητα και μου ειπε οτι ο προηγουμενος τα ειχε βγαλει λογω οτι αρχισαν να φθειρωνται..αν και απο μαγαζι το πηρε αρα φανταζομαι το μαγαζι του το ειπε..αλλα δεν ειδα καθολου σημαδια γινεται?επισης αν ειχε πεσει γινεται να επαιρνε πλαστικο χωρις καθολου αυτοκολλητα?και κατι αλλο ειχε αλλαξει τα καπακια ειχε βαλει μαυρα..αλλα εχει και τα αλλα ειπε

τρομπες ειναι και οι τρεις αλλαγμενες λεει..πρεπει να προσεξω κατι στο συγκεκριμενο μηχανακι?
δεν εχω βρει προβληματα με γκουγκλαρισμα αν μπορει καποιος που το ειχε-εχει να μου πει αν βγαζει κατι

κατι αλλο που με ανχωσε ειναι οτι υποτιθεται θα του δωσω το xtx μου και χρηματα αλλα δε φανηκε να δινει και πολυ σημασεια στο xtx μηπως εχει κατι..

θα εχω μονο αυτο σαν μεσο..κανει για μετακινησεις μες τη πολη χωρος να το ανοιγω υπαρχει θεμα?(δεν λεμε να το λιωνω καθε μερα στη κινηση βεβαια)

εχει fcr kit απο τη μανα του?

greco13
14/07/2016, 23:34
Πρόσεξε καλά τις γρατζουνιές όταν το ξαναδείς. Αν είναι τραβηγμένες γραμμές τότε είναι πτώση. Τα καπάκια του μοτέρ είναι ύποπτα για πτώση. Ειδικά αν είναι από την ίδια μεριά με τις γρατζουνιές. Κοίτα το προφίλ των ζαντών αν έχει γρατζουνιές, τα μαρσπιέ από την κάτω πλευρά και τα άκρα του ψαλιδιού και του πιρουνιού. Επίσης τις χούφτες ή τα αντίβαρα του τιμονιού και τις βίδες στοπ που έχει στο λαιμό για να τερματίζει το τιμόνι. Αν έχει φάει καλή τούμπα κάτι από όλα αυτά θα είναι πειραγμένο. Τα αυτοκόλλητα πολύ πιθανό να μαύρισαν και να μην έβαλε καινούρια.
Και να έχει φάει τούμπα δεν πάει να πει ότι είναι στραβό. Ένας καλός μάστορας (ή και ένας έμπειρος οδηγός) μπορεί να καταλάβει αν τσουλάει σωστά.
Από όσο γνωρίζω δεν έχει fcr, έχει όμως καρμυρατέρ της Keihin. Το μηχανάκι μπορεί να κυκλοφορεί για καθημερινό μέσο. Καίει όμως πολύ και έχει ακριβή συντήρηση. Επίσης δεν το παρατάς εύκολα στο ΟΑΚΑ να πας να δεις αγώνα. Πρέπει να έχεις το νου σου.

johny7
15/07/2016, 00:01
σε ευχαριστω !δηλαδη αμα το προσπαθησεις για οικονομια δε γινεται?εννοω να μην το ανοιγεις αλλα να το πηγαινεις χαλαρα.δηλαδη ας πουμε να δεις καταναλαωση 7-8ltr/100km δε παιζει?φοραει και το fcr kit Πανω και μου λεει οτι πινει 13ltr/100km..που φανταζομαι ειναι πολυ

johny7
15/07/2016, 00:03
και φαινεται πως ειναι απο τουμπα αλλα οχι πολυ δυνατη για η εξατμιση εχει σηκωθει λιγο το μεταλλο αλλα δεν εχει σουρσιμο..επισης απλο σερβισακι ειναι δυσκολο να γινει απο μενα?στο xtx μονος μου το κανω ευκολα

typhoon
15/07/2016, 01:33
Εντελώς φιλικά κι ας μη σε ξέρω, αστο το μηχανάκι. Δεν είναι αντι-χτχ. Πάρε tdm, πάρε cbf, πάρε κάτι άλλο. Πέραν ότι το συγκεκριμένο που δίνει αυτός κατά πολύ μεγάλη πιθανότητα είναι μπαφραλι,το καρμπυρατερ fcr κοστίζουν περι τα 1200€.τα καρμπυρατερ όχι το κιτ και καλα ...
Το 13 μέσα στη πόλη δεν είναι απίθανο αν είσαι πολύ ενθουσιωδης. Στα χαλαρά του θέλει 8. Από κει κ πέρα τα σέρβις για να τα κάνεις μόνος σου πρέπει να έχεις μία ιδέα παραπάνω του τι κάνεις. Δεν είναι κάτι εξαιρετικά δύσκολο, αλλά δεν είναι κ παπί.
Επίσης smr 950 δεν υπάρχει. Σκέτο sm το λέγανε τότε.

DrBig
15/07/2016, 05:22
Υπαρχει και smr. Ποιο σφιχτες αναρτησεις και τεποζιτο σελλα απο το SE.
Fcr χωρις τσοκ=προβλημα.

Tycho Moon
15/07/2016, 08:16
καλησπερες κοιταω να αγορασω το παραπανω μηχανακι τελικα...ομως φοβουμαι!!!!
εχω δει ενα το οποιο εχει κατι γρατζουνιες και ενα χτυπημα στην εξατμιση,εχει πεσει πιστευω αν και το παλικαρι λεει απο το σταντ πως εφυγε αλλα δε ξερω δε μου πολυφαινεται..δεν ειναι κατι τρομερο ομως..

αυτο που επισης ειδα ειναι πως το ενα πλαστικο δεν ειχε καθολου αυτοκολλητα και μου ειπε οτι ο προηγουμενος τα ειχε βγαλει λογω οτι αρχισαν να φθειρωνται..αν και απο μαγαζι το πηρε αρα φανταζομαι το μαγαζι του το ειπε..αλλα δεν ειδα καθολου σημαδια γινεται?επισης αν ειχε πεσει γινεται να επαιρνε πλαστικο χωρις καθολου αυτοκολλητα?και κατι αλλο ειχε αλλαξει τα καπακια ειχε βαλει μαυρα..αλλα εχει και τα αλλα ειπε

τρομπες ειναι και οι τρεις αλλαγμενες λεει..πρεπει να προσεξω κατι στο συγκεκριμενο μηχανακι?
δεν εχω βρει προβληματα με γκουγκλαρισμα αν μπορει καποιος που το ειχε-εχει να μου πει αν βγαζει κατι

κατι αλλο που με ανχωσε ειναι οτι υποτιθεται θα του δωσω το xtx μου και χρηματα αλλα δε φανηκε να δινει και πολυ σημασεια στο xtx μηπως εχει κατι..

θα εχω μονο αυτο σαν μεσο..κανει για μετακινησεις μες τη πολη χωρος να το ανοιγω υπαρχει θεμα?(δεν λεμε να το λιωνω καθε μερα στη κινηση βεβαια)

εχει fcr kit απο τη μανα του?

Πήγαινέ το σε ένα μάστορα που ασχολείται με ΚΤΜ να στο κοιτάξει και αν το βρει οκ, πάρτο.

Όσον αφορά τη συντήρησή του, αν θες να έχεις ένα αξιόπιστο και καλορυθμισμένο μηχανάκι, η λύση του συνεργείου είναι μονόδρομος.

Αν αναλάβεις τη συντήρηση μόνος σου, σύντομα θα πάρεις τον κινητήρα στο χέρι.

notakos600
15/07/2016, 08:46
καλησπερες κοιταω να αγορασω το παραπανω μηχανακι τελικα...ομως φοβουμαι!!!!
εχω δει ενα το οποιο εχει κατι γρατζουνιες και ενα χτυπημα στην εξατμιση,εχει πεσει πιστευω αν και το παλικαρι λεει απο το σταντ πως εφυγε αλλα δε ξερω δε μου πολυφαινεται..δεν ειναι κατι τρομερο ομως..

αυτο που επισης ειδα ειναι πως το ενα πλαστικο δεν ειχε καθολου αυτοκολλητα και μου ειπε οτι ο προηγουμενος τα ειχε βγαλει λογω οτι αρχισαν να φθειρωνται..αν και απο μαγαζι το πηρε αρα φανταζομαι το μαγαζι του το ειπε..αλλα δεν ειδα καθολου σημαδια γινεται?επισης αν ειχε πεσει γινεται να επαιρνε πλαστικο χωρις καθολου αυτοκολλητα?και κατι αλλο ειχε αλλαξει τα καπακια ειχε βαλει μαυρα..αλλα εχει και τα αλλα ειπε

τρομπες ειναι και οι τρεις αλλαγμενες λεει..πρεπει να προσεξω κατι στο συγκεκριμενο μηχανακι?
δεν εχω βρει προβληματα με γκουγκλαρισμα αν μπορει καποιος που το ειχε-εχει να μου πει αν βγαζει κατι

κατι αλλο που με ανχωσε ειναι οτι υποτιθεται θα του δωσω το xtx μου και χρηματα αλλα δε φανηκε να δινει και πολυ σημασεια στο xtx μηπως εχει κατι..

θα εχω μονο αυτο σαν μεσο..κανει για μετακινησεις μες τη πολη χωρος να το ανοιγω υπαρχει θεμα?(δεν λεμε να το λιωνω καθε μερα στη κινηση βεβαια)

εχει fcr kit απο τη μανα του?


Μη δώσεις το ΧΤΧ για το συγκεκριμένο, θα σου λείψουν πολλά πράγματα που σου προσφέρει εύκολα το ΧΤΧ.

p@nos
15/07/2016, 10:34
to 950sm ειναι μηχανακι βολτας, θα το μετανιωσεις αν το παρεις για παπι...και με τα fcr περισσοτερα προβληματα θα εχεις παρα ουσια

typhoon
15/07/2016, 12:12
Αν αναλάβεις τη συντήρηση μόνος σου χωρίς να έχεις ιδέα τι κάνεις, σύντομα θα πάρεις τον κινητήρα στο χέρι.
Αν είσαι σχετικός, με μερικά εργαλεία και το service manual κάνεις καλύτερη δουλειά απο τα μαστόρια...
Μιλάω εκ πείρας

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147901

Tycho Moon
15/07/2016, 12:38
Αν είσαι σχετικός, με μερικά εργαλεία και το service manual κάνεις καλύτερη δουλειά απο τα μαστόρια...
Μιλάω εκ πείρας

Μεταξύ ενός μάστορα που ξέρει τη δουλειά του και ενός σχετικού με μερικά εργαλεία και το service manual, θεωρώ ότι το μηχανάκι θα έχει καλύτερη τύχη στα χέρια του μάστορα.

Αυτό το λέω, γιατί όσο καλός και να είναι ο σχετικός, δεν έχει την ΕΜΠΕΙΡΙΑ του μάστορα. Αυτό που θα κάνει ο σχετικός για 1ή, 2η, 3η φορά, ο μάστορας το έχει κάνει 200.

typhoon
15/07/2016, 13:15
Σεβαστή η άποψη σου.Επίτρεψέ μου να έχω διαφορετική γνώμη.

Pan (dvs)
15/07/2016, 14:17
Σεβαστή η άποψη σου.Επίτρεψέ μου να έχω διαφορετική γνώμη.

Mην κρινεις απο τον εαυτο σου.Πολλοι εχουμε εργαλεια που κατα καποιον τροπο ξερουμε να τα χρησιμοποιουμε,αλλα τα φιλαρακια μας προτιμανε τον μαστορα.

Το ΚΤΜ δεν ειναι ΧΤ.Λαθος επιλογη για την πολη απο ΟΛΕς τις αποψεις,κατα την αποψη μου παντα.

yiannis172
15/07/2016, 14:18
Μεταξύ ενός μάστορα που ξέρει τη δουλειά του και ενός σχετικού με μερικά εργαλεία και το service manual, θεωρώ ότι το μηχανάκι θα έχει καλύτερη τύχη στα χέρια του μάστορα.

Αυτό το λέω, γιατί όσο καλός και να είναι ο σχετικός, δεν έχει την ΕΜΠΕΙΡΙΑ του μάστορα. Αυτό που θα κάνει ο σχετικός για 1ή, 2η, 3η φορά, ο μάστορας το έχει κάνει 200.

Σωστο εν μερει,το σκεπτικο σου αλλα επειδη ο καθε σχετικος ειναι σχετικος και σε αλλο βαθμο και αν λαβεις ως δεδομενο οτι καποια πραγματα που θα προσεξεις απο μερακι,ο μαστορας οσο καλος και να ειναι,λογω του οτι ειναι επαγγελματιας και ο χρονος δυστυχως πιεζει,δε θα τα κανει,τοτε τα πραγματα αλλαζουν.

Τωρα στη συγκεκριμενη περιπτωση που προκειται για ενα ειδικο μηχανακι και εναν επιδοξο κατοχο που δεν εχει,αποτι φαινεται,τις ειδικες γνωσεις ωστε να γινουν ολα σωστα,εχεις δικιο.

johny7
15/07/2016, 23:19
Μη δώσεις το ΧΤΧ για το συγκεκριμένο, θα σου λείψουν πολλά πράγματα που σου προσφέρει εύκολα το ΧΤΧ.

μπορεςι να γινεις πιο συγκεκριμενος?ενταξει ξερω πως καιει πιο ακριβη συντηρηση αλλα το γουσταρω και αυτα τα εχω αποδεχτει..το θεμα ειναι μη με κουραζει εδω μεσα και επισης να μη πεθαινει το μηχανακι

johny7
15/07/2016, 23:22
Σωστο εν μερει,το σκεπτικο σου αλλα επειδη ο καθε σχετικος ειναι σχετικος και σε αλλο βαθμο και αν λαβεις ως δεδομενο οτι καποια πραγματα που θα προσεξεις απο μερακι,ο μαστορας οσο καλος και να ειναι,λογω του οτι ειναι επαγγελματιας και ο χρονος δυστυχως πιεζει,δε θα τα κανει,τοτε τα πραγματα αλλαζουν.

Τωρα στη συγκεκριμενη περιπτωση που προκειται για ενα ειδικο μηχανακι και εναν επιδοξο κατοχο που δεν εχει,αποτι φαινεται,τις ειδικες γνωσεις ωστε να γινουν ολα σωστα,εχεις δικιο.

το αν εχω τις ειδικες γνωσεις δε το ξερεις..στο xtx μεχρι και ρουλεμαν σταυρου μονος μου αλλαξα δε νομιζω να μη μπορω να κανω ενα σερβις με βαση το manual που θα φροντισω να προμηθευτω

johny7
15/07/2016, 23:25
to 950sm ειναι μηχανακι βολτας, θα το μετανιωσεις αν το παρεις για παπι...και με τα fcr περισσοτερα προβληματα θα εχεις παρα ουσια

οταν λες προβληματα?δε λεω οτι θα κανω και ντελιβερι..αλλα θα πηγαινω και εδω μεσα οχι ομως καθε μερα αθηνα κινηση κτλ..δλδ να κυκλοφορω κερατσινι στα στενα χωρις να αγκομαχαω εγω η το μηχανακι..να ευχαριστιεμαι ακομα και τη πιο μικρη βολτα που απο οτι εχω διαβασει και απο αλλους κατοχους ισχυει

johny7
15/07/2016, 23:28
τι καρμπυρατετρ φοραει απο μαμα το smr ξερουμε?παντως αυτο ειναι fcr kit εχει κατι σωληνακια αρκετα χοντρα..λεει απο τα μαμα ειναι καμια σχεση..γνκ αυτο το καρμπυρατερ ειναι εμπιστο?

johny7
15/07/2016, 23:32
Εντελώς φιλικά κι ας μη σε ξέρω, αστο το μηχανάκι. Δεν είναι αντι-χτχ. Πάρε tdm, πάρε cbf, πάρε κάτι άλλο. Πέραν ότι το συγκεκριμένο που δίνει αυτός κατά πολύ μεγάλη πιθανότητα είναι μπαφραλι,το καρμπυρατερ fcr κοστίζουν περι τα 1200€.τα καρμπυρατερ όχι το κιτ και καλα ...
Το 13 μέσα στη πόλη δεν είναι απίθανο αν είσαι πολύ ενθουσιωδης. Στα χαλαρά του θέλει 8. Από κει κ πέρα τα σέρβις για να τα κάνεις μόνος σου πρέπει να έχεις μία ιδέα παραπάνω του τι κάνεις. Δεν είναι κάτι εξαιρετικά δύσκολο, αλλά δεν είναι κ παπί.
Επίσης smr 950 δεν υπάρχει. Σκέτο sm το λέγανε τότε.

οταν λες αντι-χτχ τι εννοεις..υπαρχει το sm 950 Και το smr 950...διαφορετικο look(πιο μαματο για μενα) και πιο μικρο ντεποζιτο

Lioulios
16/07/2016, 02:28
Θα το ερωτευτεις και θα το μισησεις ατ δε σειμ ταιμ.

johny7
16/07/2016, 21:53
Θα το ερωτευτεις και θα το μισησεις ατ δε σειμ ταιμ.

το γιατι θα το ερωτευτω το ξερω..!!το γιατι θα το μισησω με ενδιαφερει!!

Aνεμος
17/07/2016, 21:59
Λοιπόν, άκου :
Αυτό το μηχανάκι δεν είναι για να σε πηγαινει κάθε μέρα στην δουλεία σου, στο περίπτερο,να γράφει χιλιόμετρα έτσι ανούσια.Είναι ενα supermoto 948 κυβικών οπου θα σου βγάλει την ψυχή σε τετοια χρήση, θα καιει τον πάτο του , θα βράζει απο την ζέστη,θα σε ταλαιπωρεί με κάθε πιθανό τρόπο και θα ταλαιπωριέται.Αυτό το μηχανάκι είναι για να το βγάζεις όποτε το βγάζεις για βόλτα και να έχεις ενα παπί για κάθε μέρα.Δεν κάνει για αποκλειστικό μεταφορικό μέσο,δεν είναι τέτοιο.Ειναι τούμπανο , στρίβει απίστευτα όπως θες, με το πλάι,κάνει τρελες σούζες, μπάντες κτλ, έχει φρενάρες που θα τα ευχαριστηθεις οταν βγαίνεις ντυμένος αρματωμένος για μια βόλτα αλλα ειναι παντελώς ακατάλληλο για καθε μέρα σπίτι δουλειά.Δεν έχει καμια σχεση με το xtx το οποιο είναι οτι πρεπει για αυτη την δουλεια,σαν ενα καλό μεγάλο παπι στην πόλη, με αρκετες δυνατότητες για παραέξω και λίγο χαβαλέ με καμια σούζα κτλ.Το μόνο κοινό που εχει με το smr είναι οτι εχουν δυο ρόδες κι ας "μοιαζουν" εμφανισιακά στα μάτια του Κυρ Μπάμπη του περιπτερά.Πάρε κάτι άλλο για μοναδικό μεταφορικό μέσο.Η,αν επιμένεις ακόμα, πάρε και ενα παπί και βρες μάστορα.Το οτι πιάνουν τα χέρια σου είναι καλό, μπορεις να το κρατάς σε καλή κατάσταση στο καθεμέρα μόνος σου και να εντοπίζεις σχετικά θεματα νωρις, αλλα την συντήρηση του κινητηρα κυριως εμπιστευσου την σε εναν ικανό μάστορα που να γνωρίζει τα ΚΤΜ καθως είναι ιδιαίτερη. FCR δεν είχε κανενα 950 απο την μάνα του.

johny7
17/07/2016, 23:20
Λοιπόν, άκου :
Αυτό το μηχανάκι δεν είναι για να σε πηγαινει κάθε μέρα στην δουλεία σου, στο περίπτερο,να γράφει χιλιόμετρα έτσι ανούσια.Είναι ενα supermoto 948 κυβικών οπου θα σου βγάλει την ψυχή σε τετοια χρήση, θα καιει τον πάτο του , θα βράζει απο την ζέστη,θα σε ταλαιπωρεί με κάθε πιθανό τρόπο και θα ταλαιπωριέται.Αυτό το μηχανάκι είναι για να το βγάζεις όποτε το βγάζεις για βόλτα και να έχεις ενα παπί για κάθε μέρα.Δεν κάνει για αποκλειστικό μεταφορικό μέσο,δεν είναι τέτοιο.Ειναι τούμπανο , στρίβει απίστευτα όπως θες, με το πλάι,κάνει τρελες σούζες, μπάντες κτλ, έχει φρενάρες που θα τα ευχαριστηθεις οταν βγαίνεις ντυμένος αρματωμένος για μια βόλτα αλλα ειναι παντελώς ακατάλληλο για καθε μέρα σπίτι δουλειά.Δεν έχει καμια σχεση με το xtx το οποιο είναι οτι πρεπει για αυτη την δουλεια,σαν ενα καλό μεγάλο παπι στην πόλη, με αρκετες δυνατότητες για παραέξω και λίγο χαβαλέ με καμια σούζα κτλ.Το μόνο κοινό που εχει με το smr είναι οτι εχουν δυο ρόδες κι ας "μοιαζουν" εμφανισιακά στα μάτια του Κυρ Μπάμπη του περιπτερά.Πάρε κάτι άλλο για μοναδικό μεταφορικό μέσο.Η,αν επιμένεις ακόμα, πάρε και ενα παπί και βρες μάστορα.Το οτι πιάνουν τα χέρια σου είναι καλό, μπορεις να το κρατάς σε καλή κατάσταση στο καθεμέρα μόνος σου και να εντοπίζεις σχετικά θεματα νωρις, αλλα την συντήρηση του κινητηρα κυριως εμπιστευσου την σε εναν ικανό μάστορα που να γνωρίζει τα ΚΤΜ καθως είναι ιδιαίτερη. FCR δεν είχε κανενα 950 απο την μάνα του.

οκ νομιζω ησουν κατατοπιστικοτατος!απλα ειχα αυτη την απορια διοτι ειδα και αλλους συμφορουμητες οι οποιοι ειχαν παρομοια μηχανακια για μοναδικο μεταφορικο μεσο και το μονο που "παραπονιοντουσαν ηταν πως εκαιγε".κατα τα αλλα γουσταραν να κανουν τα παντα με αυτο το μηχανακι..τι να πω..ευχαριστω παντως!

Aνεμος
17/07/2016, 23:43
οκ νομιζω ησουν κατατοπιστικοτατος!απλα ειχα αυτη την απορια διοτι ειδα και αλλους συμφορουμητες οι οποιοι ειχαν παρομοια μηχανακια για μοναδικο μεταφορικο μεσο και το μονο που "παραπονιοντουσαν ηταν πως εκαιγε".κατα τα αλλα γουσταραν να κανουν τα παντα με αυτο το μηχανακι..τι να πω..ευχαριστω παντως!

Φυσικά, μπορεις πάντα να επιλέξεις να κυκλοφοράς καθημερινά με το τέρας.Αρκεί να ξέρεις ακριβώς τι σημαίνει να επιλέγεις κάτι τέτοιο και μπορείς/είσαι δατεθειμένος να αναλάβεις το ανάλογο κόστος.Διαφορετικά υποφέρεις εσυ,το μηχανάκι και η τσέπη σου.:)

fournas
18/07/2016, 14:50
Αν και έχω το 990 , θα σου πω και εγω την αποψη μου . Το μηχανάκι κουράζει στην καθημερινή μετακίνηση απο τις θερμοκρασίες που "εκπέμπει" σε αναβάτη και συνεπιβάτη , επισης απο το σκορτσαρισμα , την σκληρότητα των αναρτήσεων και λιγο και απο την κατανάλωση (σχετικό βέβαια ειναι το τελευταίο ) , επισης εμενα με κούρασε αρκετά το άγχος της κλοπής .. Ολα αυτα μου τα ισορροπούσε η ροπή του απο χαμηλά , το στήσιμο και οτι ήταν το μηχανάκι που ήθελα / γούσταρα . Μετα απο 35.000 χλμ και 4 χρονια μαζι του το παραχώρησα στον αδερφό μου (και πηρα ενα αλλο μηχανάκι ) γτ δεν μου παει η καρδιά να το πουλήσω γτ κακά τα ψέματα καποια στιγμή θα σε κουράσει . Βρες ενα καλοσυντηρημένο / προσεγμενο και μονο τότε κανε την αγορά

johny7
18/07/2016, 15:49
Φυσικά, μπορεις πάντα να επιλέξεις να κυκλοφοράς καθημερινά με το τέρας.Αρκεί να ξέρεις ακριβώς τι σημαίνει να επιλέγεις κάτι τέτοιο και μπορείς/είσαι δατεθειμένος να αναλάβεις το ανάλογο κόστος.Διαφορετικά υποφέρεις εσυ,το μηχανάκι και η τσέπη σου.:)

το οικονομικο εννοεις απο αποψη βενζινης?η οτι θα βγαζει προβληματα αυτης της χρησης?

johny7
18/07/2016, 15:57
Αν και έχω το 990 , θα σου πω και εγω την αποψη μου . Το μηχανάκι κουράζει στην καθημερινή μετακίνηση απο τις θερμοκρασίες που "εκπέμπει" σε αναβάτη και συνεπιβάτη , επισης απο το σκορτσαρισμα , την σκληρότητα των αναρτήσεων και λιγο και απο την κατανάλωση (σχετικό βέβαια ειναι το τελευταίο ) , επισης εμενα με κούρασε αρκετά το άγχος της κλοπής .. Ολα αυτα μου τα ισορροπούσε η ροπή του απο χαμηλά , το στήσιμο και οτι ήταν το μηχανάκι που ήθελα / γούσταρα . Μετα απο 35.000 χλμ και 4 χρονια μαζι του το παραχώρησα στον αδερφό μου (και πηρα ενα αλλο μηχανάκι ) γτ δεν μου παει η καρδιά να το πουλήσω γτ κακά τα ψέματα καποια στιγμή θα σε κουράσει . Βρες ενα καλοσυντηρημένο / προσεγμενο και μονο τότε κανε την αγορά

δηλαδη εσυ το ειχες για να πηγαινεις παντου με αυτο?δε θα το ξανακανες δλδ?

ναι αυτο με τη κλοπη ειναι και ενα μεγαλο σκαλωμα για μενα διοτι ολο και καποιο βραδυ θα πας καπου σε καποιο σπιτι και θα κατσεις ως αργα και το μυαλο σου θα ειναι συνεχεια στο εργαλειο κατω...το φανταζομαι!για αυτο συναγερμος καλος και gps...καποια στιγμη σιγουρα θα παρω και ενα παπι σε καποιους μηνες απλα αδυνατω και τα δυο μαζι...θα μου πεις γτ δε παιρνεις το παπι πρωτα..αλλα ειμαι ανυπομονος!!

εσυ απο τη καθημερινη χρηση μες τη πολη παρατηρησεις να σου βγαζει προβληματα το μηχανακι?επισης οταν λες ειναι σχετικη η καταναλωση..αν εισαι ηρεμος μαζευεται το 10+ltr/100km που ακουω παντου για τουτα τα θηρια??ποσο παρατηρησες εσυ το λιγοτερο?

Tycho Moon
18/07/2016, 16:10
Έχεις σκεφτεί το Duke 690? Νομίζω ότι θα το ευχαριστηθείς περισσότερο στην πόλη από το 950.

johny7
18/07/2016, 16:13
Έχεις σκεφτεί το Duke 690? Νομίζω ότι θα το ευχαριστηθείς περισσότερο στην πόλη από το 950.

ναι το εχω σκεφτει..απλα μιας και θα φυγω απο τη κατηγορια του xtx (δε λεω πως εχει καμια σχεση μη βαρεσεις!!!) αλλα λεω να παω σε κατι πραγματικα δυνατο...+ οτι τα duke 690 τα φοβαμαι λιγο διοτι τα ποιο πολλα ειναι σκισμενα απο οτι εχω διαβασεικαι εχω ακουσει..

yiannis172
18/07/2016, 16:38
ναι το εχω σκεφτει..απλα μιας και θα φυγω απο τη κατηγορια του xtx (δε λεω πως εχει καμια σχεση μη βαρεσεις!!!) αλλα λεω να παω σε κατι πραγματικα δυνατο...+ οτι τα duke 690 τα φοβαμαι λιγο διοτι τα ποιο πολλα ειναι σκισμενα απο οτι εχω διαβασεικαι εχω ακουσει..

Και αντικειμενικα και (κυριως) συγκριτικα με το XTX,το 690 ειναι πραγματικα δυνατο,αν αναλογιστεις τα κατι λιγοτερο απο 20 αλογα παραπανω που εχει καθως και το μικροτερο βαρος.

Δυστυχως βεβαια ισχυει αυτο που λες για σκισιμο,γι'αυτο θα σου ελεγα αν το κοιταξεις για εκει,να δεις ειτε κανενα 690 SM ειτε κανενα SMC που σε σχεση με το δουκα το μεν πρωτο το πηραν πιο ηπιοι αναβατες και το μεν δευτερο πιο ψαγμενοι,οποτε εχεις πιθανοτητες να βρεις ενα καλοσυντηρημενο.

Tycho Moon
18/07/2016, 16:42
Αν θες σώνει και καλά κάτι πραγματικά δυνατο - χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το 690 είναι αδύναμο - πάω πάσο.

Το 950 θα το συνηθίσεις στην πόλη. Όλες τις μηχανές τις συνηθίζεις. Σιγά σιγά το σώμα θα κουμπώσει επάνω του και θα σου φαίνεται παπί.

Απλώς με το 690 θα είχες το γκάζι περισσότερη ώρα ανοιχτό και θα το δούλευες το μηχανάκι στο μέσο εύρος των δυνατοτήτων του.

Το 950 δυστυχώς δύσκολα θα βρεις χώρο να το απλώσεις στην πόλη και να το χαρείς πιο ολοκληρωμένα. Σίγουρα θα νιώσεις χαρά όταν θα το ανοίγεις να του φορτώσεις 1η και 2α, αλλά δύσκολα στην πόλη θα σπάσεις πχ την 4η για να φορτώσεις την 5η.

macdeath_s
19/07/2016, 00:41
Παρότι δεν είχα αυτό το μηχανάκι θα σου πω την εμπειρία μου με ένα χειρότερο σε ευχρηστία/εργονομία για την καθημερινότητα.

Το προηγούμενο που είχα ήταν SD 990 και το είχα για παπί. Αρχικά εργοστασιακό ήταν οκ παρότι είχε πολύ παραπάνω γκάζι από ότι χρειαζόταν στην πόλη. Το πρόβλημα ήταν το μεγάλο γρανάζι που είχε μπροστά και δεν βόλευε και πολύ στα χαμηλά. Το ωραίο βέβαια ήταν ότι η δύναμη του ήταν πιο αξιοποιήσιμη γιατί δεν σπίναρε τόσο πολύ. Του άλλαξα γρανάζι (16 αν θυμάμαι καλά) και έγινε κάπως πιο κομπλέ για βόλτες και καθημερινότητα αλλά με ακόμη πιο εύκολα μπαντιλίκια. Μέχρι στιγμής η κατανάλωση ήταν κοντά στα 8/100 αν ήσουν οκ με το δεξί χέρι και δεν είχες αγκύλωση.

Έπειτα του έβαλα PCIII και ολόσωμη. Ντάξει η δύναμη πήγε αλλού όπως και η κατανάλωση (10/100 στην καλύτερη). Παρόλα αυτά πήγαινα καθημερινά, άλλοτε πρωινά άλλοτε απογεύματα κέντρο Αθήνα χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα. Έβγαλε 50κάτι απροβληματίστα χλμ με εξαίρεση ένα σωληνάκι βενζίνης που χε σκάσει από την ζέστη. Κατά τα άλλα τέζα ήτανε :)

Οπότε θα σου έλεγα να μην σε απασχολεί το καθημερινό αν όντως σου αρέσει. Σε σύγκριση με XT ή με οποιοδήποτε 600 θα σου βγάλει το λάδι αλλά θα μάθεις :p Tώρα για το θέμα του μάστορα για τους λόγους που σου εξήγησαν πιο πάνω θα σου πρότεινα να πηγαίνεις μάστορα τουλάχιστον για τα μεγάλα σέρβις. Οκ τα λάδια εύκολα αλλά στα μεγάλα η εμπειρία βοηθάει.

Επίσης ο σωστός επαγγελματίας τι έχει 10 ή 100 μηχανάκια σε μία μέρα θα δείξει τον ίδιο ζήλο. Εγώ είχα έναν τέτοιο και 3 ΚΤΜ σε 8 χρόνια δεν κάνανε κιχ.

Lioulios
19/07/2016, 02:08
το γιατι θα το ερωτευτω το ξερω..!!το γιατι θα το μισησω με ενδιαφερει!!

Μονο αν το παρεις θα καταλαβεις .

fournas
19/07/2016, 20:08
δηλαδη εσυ το ειχες για να πηγαινεις παντου με αυτο?δε θα το ξανακανες δλδ?

ναι αυτο με τη κλοπη ειναι και ενα μεγαλο σκαλωμα για μενα διοτι ολο και καποιο βραδυ θα πας καπου σε καποιο σπιτι και θα κατσεις ως αργα και το μυαλο σου θα ειναι συνεχεια στο εργαλειο κατω...το φανταζομαι!για αυτο συναγερμος καλος και gps...καποια στιγμη σιγουρα θα παρω και ενα παπι σε καποιους μηνες απλα αδυνατω και τα δυο μαζι...θα μου πεις γτ δε παιρνεις το παπι πρωτα..αλλα ειμαι ανυπομονος!!

εσυ απο τη καθημερινη χρηση μες τη πολη παρατηρησεις να σου βγαζει προβληματα το μηχανακι?επισης οταν λες ειναι σχετικη η καταναλωση..αν εισαι ηρεμος μαζευεται το 10+ltr/100km που ακουω παντου για τουτα τα θηρια??ποσο παρατηρησες εσυ το λιγοτερο?

Εννοείται θα το ξανάκανα ..
Ζημιά απο χρήση πόλης , δεν έβγαλε καμία . ( γενικά δεν έβγαλε ) Μεικτή κατανάλωση είχα περίπου 9 / 100 .. Δεν ασχολήθηκα αρκετά να το δω ποτε , πιο πολυ με ενόχλησε η μικρη αυτονομία (15λ ντεπόζιτο ) . 1000αρι μηχανάκι στην πόλη λογικό ειναι να καίει . Απλα το συγκεκριμένο μοτέρ (lc8) ας πουμε οτι καεί ενα 20% παραπάνω απο τα υπόλοιπα χιλιάρια ( εντελώς μπακαλιστικα )

yiannis172
19/07/2016, 20:40
Εννοείται θα το ξανάκανα ..
Ζημιά απο χρήση πόλης , δεν έβγαλε καμία . ( γενικά δεν έβγαλε ) Μεικτή κατανάλωση είχα περίπου 9 / 100 .. Δεν ασχολήθηκα αρκετά να το δω ποτε , πιο πολυ με ενόχλησε η μικρη αυτονομία (15λ ντεπόζιτο ) . 1000αρι μηχανάκι στην πόλη λογικό ειναι να καίει . Απλα το συγκεκριμένο μοτέρ (lc8) ας πουμε οτι καεί ενα 20% παραπάνω απο τα υπόλοιπα χιλιάρια ( εντελώς μπακαλιστικα )

Τα οποια ομως ειναι αισθητα κατωτερα σε ροπη και γκαζια... (για την εποχη του μιλαμε παντα)

Lioulios
20/07/2016, 02:16
Οποιος εχει lc8 δεν ειναι νορμαλ ανθρωπος γενικοτερα .
Πας , το βλεπεις , του μιλας , το ξανακοιτας , το βαζεις μπροστα και πας αερααααα , οπου πας τελος παντων.
Στριβεις οτι να , ναι οπως να ναι ... και στο μποι τσο μοι .Δε σε νοιαζει τι καιει , ποσο καιει και τι χαζοβλαβες θα βγαλει(αν βγαλει)
Θες μονο να το πας ....καπου .
Για να το εχεις και να το εχεις πιπιλα , πρεπει να διαθετεις λ7 . Τελος .
Δεν κανει για καθε μερα αν το θες για τετοια δουλεια , αλλα εγω που δουλευα 20 χλμ κλειστο στροφιλικι απο το σπιτι μου ...το χα για καθημερηνο με υπολογισμενο ενα -150-200 αρι απο το μισθο μου για τις μπετζινες
Αμα σε παιρνει , βουρ , αμα κοιτας τι και πως .... Ας το .
Σε αυτο το μηχανακι δεν χωρανε ουτε τσιγκουνιες , ουτε μετριοτητες . Η θα το χεις κομπλε η τιποτα και για υτο θα πρεπει να βρεις και ενα που να το αγαπουσανε .

Και μετα , το τελος . Υποχρεωσεις , βασανα κτλ . Καρ τζι αρ και οτι και να κοιταζω , παλι στα μπουρδελα καταληγω να χαζμουριεμαι.


:wave2:

carlosb
20/07/2016, 06:10
Οποιος εχει lc8 δεν ειναι νορμαλ ανθρωπος γενικοτερα .


:wave2:


Δεν ξερω αν συμβαινει και σε αλλον αυτο αλλα εγω οταν βλεπω lc8 και ειδικοτερα adv το χαζευω οπως και οταν δεν το ειχα..

devil's animal
20/07/2016, 06:18
τα 950-990 sm/smr ειναι ειδικα μηχανακια για ειδικες καταστασεις...
δεν μπορουν να γινουν ευκολα all around...

typhoon
20/07/2016, 14:11
Σε αυτο το μηχανακι δεν χωρανε ουτε τσιγκουνιες , ουτε μετριοτητες . Η θα το χεις κομπλε η τιποτα και για υτο θα πρεπει να βρεις και ενα που να το αγαπουσανε .


Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ!ενδεικτικό κοστολογιο,ανευ εργασιων και μόνο γνήσια ανταλλακτικά - αναλώσιμα:Έλαια μοτορεξ 16,5€/λίτρο x 4lit,τακάκια εμπρός 180€, πίσω 45€,υγρα συμπλέκτη 11€ τα 200ml ,δίσκοι συμπλέκτη (μόνο οι φιμπερένιοι, αν δεν έχουν αρπάξει οι μεταλλικοί)230€. Το πίσω λάστιχο βγάζει δε βγάζει 8χιλ χλμ αν είσαι ζωηρός.

johny7
20/07/2016, 16:44
ρε παιδια αληθεια τα λεφτα δε λογαριαζω το μηχανακι σαν κοιταχω χαχα..εφοσον δε θα βγαλει βλαβες αν δε το πινω συνεχεια ..γιατι ετσι εχω ακουσει οτι και καλα τα ktm αν δεν τα κανιβαλιαζεις και τα πηγαινεις ηρεμα χαλανε..αλλα οκ αμα το μηυχανακι ειναι σωστο θα το χτυπησω...κανα καλο εμπιστο μαστορα να μου πει τι παιζει?πειραια μενω..

greco13
20/07/2016, 19:55
Γενικά θα ακούσεις πολλές βλακείες για τα ΚΤΜ. Και ειδικά από άτομα που ποτέ δεν είχαν. Τι πάει να πει αν δεν τα κανιβαλιάζεις? Δηλαδή η σωστή χρήση είναι να κάνεις σούζες μέσα σε στενά και burnout στο Σχιστό και στο Ribas ? Όποιο τέτοιο μηχανάκι βλέπω με λιωμένο ελαστικό στο κέντρο και 5 πόντους απάτητους σε κάθε πλάι το λυπάμαι. 2016 έχουμε γαμώ τον Μπίλια και τον Στάθη. (δεν κάνω επίθεση σε σένα αλλά σε αυτούς που μιλάνε για ψευτοκανιβαλισμούς και λοιπές ανούσιες φιγούρες).
Η σωστή χρήση αυτής της μηχανής είναι κάθε Κυριακή να κάνει μια βολτούλα 150χλμ σε ένα στριφτερό δρόμο.
Απλά στην αρχή της συζήτησης σου έγραψα ότι δεν είναι απαγορευτική να πηγαίνεις και στη δουλειά σου. Δεν είναι όμως αυτό για το οποίο προορίζεται.

johny7
20/07/2016, 21:40
απλα καποιοι εχουν μπερδεψει το δεν προοριζεται με το αν το κανεις θα χαλασει...αυτο με ειχε σκαλωσει λιγο..οτι το μηχανακι πρεπει να βγαινει μονο για να ανοιγει αλλιως με χαλαρη δευτερα-τριτη παθαινει ζημια..αλλα δε νομιζω οτι υφισταται τετοιο πραγμα απο μια τετοια εταιρια..με σωστη συντηρηση καντο και ποδηλατο που λεει ο λογος

johny7
20/07/2016, 21:46
τα 950-990 sm/smr ειναι ειδικα μηχανακια για ειδικες καταστασεις...
δεν μπορουν να γινουν ευκολα all around...

ειδικες καταστασεις?

johny7
20/07/2016, 21:48
Παρότι δεν είχα αυτό το μηχανάκι θα σου πω την εμπειρία μου με ένα χειρότερο σε ευχρηστία/εργονομία για την καθημερινότητα.

Το προηγούμενο που είχα ήταν SD 990 και το είχα για παπί. Αρχικά εργοστασιακό ήταν οκ παρότι είχε πολύ παραπάνω γκάζι από ότι χρειαζόταν στην πόλη. Το πρόβλημα ήταν το μεγάλο γρανάζι που είχε μπροστά και δεν βόλευε και πολύ στα χαμηλά. Το ωραίο βέβαια ήταν ότι η δύναμη του ήταν πιο αξιοποιήσιμη γιατί δεν σπίναρε τόσο πολύ. Του άλλαξα γρανάζι (16 αν θυμάμαι καλά) και έγινε κάπως πιο κομπλέ για βόλτες και καθημερινότητα αλλά με ακόμη πιο εύκολα μπαντιλίκια. Μέχρι στιγμής η κατανάλωση ήταν κοντά στα 8/100 αν ήσουν οκ με το δεξί χέρι και δεν είχες αγκύλωση.

Έπειτα του έβαλα PCIII και ολόσωμη. Ντάξει η δύναμη πήγε αλλού όπως και η κατανάλωση (10/100 στην καλύτερη). Παρόλα αυτά πήγαινα καθημερινά, άλλοτε πρωινά άλλοτε απογεύματα κέντρο Αθήνα χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα. Έβγαλε 50κάτι απροβληματίστα χλμ με εξαίρεση ένα σωληνάκι βενζίνης που χε σκάσει από την ζέστη. Κατά τα άλλα τέζα ήτανε :)

Οπότε θα σου έλεγα να μην σε απασχολεί το καθημερινό αν όντως σου αρέσει. Σε σύγκριση με XT ή με οποιοδήποτε 600 θα σου βγάλει το λάδι αλλά θα μάθεις :p Tώρα για το θέμα του μάστορα για τους λόγους που σου εξήγησαν πιο πάνω θα σου πρότεινα να πηγαίνεις μάστορα τουλάχιστον για τα μεγάλα σέρβις. Οκ τα λάδια εύκολα αλλά στα μεγάλα η εμπειρία βοηθάει.

Επίσης ο σωστός επαγγελματίας τι έχει 10 ή 100 μηχανάκια σε μία μέρα θα δείξει τον ίδιο ζήλο. Εγώ είχα έναν τέτοιο και 3 ΚΤΜ σε 8 χρόνια δεν κάνανε κιχ.

καταναλωση 8/100 δεν ειναι και κατι τραγικο ...αλλα φανταζομαι χωρις πολλα πολλα!!

devil's animal
20/07/2016, 23:16
ειδικες καταστασεις?

στις εγραψαν οι κατοχοι τις περισσοτερες ειδικες καταστασεις...
εγω ψαχνομουν καποια περιοδο να παρω και ρωταγα και εγω κατοχους και τι μπορεις να κανεις με το μηχανακι...αυτα που μου ειπαν με απετρεψαν + το οτι για να βρεις καθαρο πρεπει να κανεις 2-3 ταματα + οτι κλεβεται ευκολα...

εγω στεκομαι στα εξης:
-ζεστη πολυ το καλοκαιρι...
-δεν γουσταρει πολη και σταματα ξεκινα με πρωτη συμπλεκταρισμενη...
-σφιχτο σε αναρτησεις...νταξει αυτο μπορει να συνηθιζεται...
-δεν ειναι πολυ ανετο για δικαβαλο..
-δεν κανει ευκολα ταξιδια με σταθερη ταχυτητα γιατι το μοτερ ειναι λιγο "τραχυ" και "σκληρο"...

δλδ οι ειδικες καταστασεις που κανει ειναι μια ωραια πιστα, ουτε πολυ μικρη (καρτοπιστα), ουτε πολυ μεγαλη (Σερρες), σαν τα Μεγαρα δλδ να το ευχαριστιεσαι σε track days...
...ενα σφιχτο στροφιλικι που θα το βγαλεις να το στριψεις μονος σου ή με τους φιλους σου ενα σ/κ...
...για να κανεις μια πολεμικη μια καθημερινη βραδυ σε ολη την Ποσειδωνος και μεχρι ribas...


για 1000αρι δικυλινδρο δεν το λες οτι κανει και πολλα...απο την αλλη σε αποζημιωνει με το στησιμο του (φρενα, αναρτησεις) και το γκαζι του...

το οτι καιει δεν το μετραω σαν κακο, αφου ως γνωστον: "οτι παει, καιει"...αλλα ειναι αλλος ενας αποτρεπτικος παραγοντας για καθημερινη μετακινηση...αν τα εχεις τα εξτρα φραγκα για την βενζινη, ομως, δεν σε νοιαζει...

lmb990
21/07/2016, 00:06
Και καθε μερα πολη παει απλα μετα απο καποιες βδομαδες θα ξενερωσεις και θα λες οτι του κανεις κακο... θα καιγεται θα κοπαναει κτλ κτλ... δεν σου κεω οτι δεν θα σε παει στην δουλεια σου καθε μερα αλλα δεν ειναι και για ντιλιβερι... θα σε αποζημιωσει ομως το σκ που θα το βγαλεις εκτος!:smokin:

johny7
21/07/2016, 00:51
εκει στεκομαι και γω..!!οταν λες θα κοπαναει?σκορτσαρισμα?

johny7
21/07/2016, 00:54
στις εγραψαν οι κατοχοι τις περισσοτερες ειδικες καταστασεις...
εγω ψαχνομουν καποια περιοδο να παρω και ρωταγα και εγω κατοχους και τι μπορεις να κανεις με το μηχανακι...αυτα που μου ειπαν με απετρεψαν + το οτι για να βρεις καθαρο πρεπει να κανεις 2-3 ταματα + οτι κλεβεται ευκολα...

εγω στεκομαι στα εξης:
-ζεστη πολυ το καλοκαιρι...
-δεν γουσταρει πολη και σταματα ξεκινα με πρωτη συμπλεκταρισμενη...
-σφιχτο σε αναρτησεις...νταξει αυτο μπορει να συνηθιζεται...
-δεν ειναι πολυ ανετο για δικαβαλο..
-δεν κανει ευκολα ταξιδια με σταθερη ταχυτητα γιατι το μοτερ ειναι λιγο "τραχυ" και "σκληρο"...

δλδ οι ειδικες καταστασεις που κανει ειναι μια ωραια πιστα, ουτε πολυ μικρη (καρτοπιστα), ουτε πολυ μεγαλη (Σερρες), σαν τα Μεγαρα δλδ να το ευχαριστιεσαι σε track days...
...ενα σφιχτο στροφιλικι που θα το βγαλεις να το στριψεις μονος σου ή με τους φιλους σου ενα σ/κ...
...για να κανεις μια πολεμικη μια καθημερινη βραδυ σε ολη την Ποσειδωνος και μεχρι ribas...


για 1000αρι δικυλινδρο δεν το λες οτι κανει και πολλα...απο την αλλη σε αποζημιωνει με το στησιμο του (φρενα, αναρτησεις) και το γκαζι του...

το οτι καιει δεν το μετραω σαν κακο, αφου ως γνωστον: "οτι παει, καιει"...αλλα ειναι αλλος ενας αποτρεπτικος παραγοντας για καθημερινη μετακινηση...αν τα εχεις τα εξτρα φραγκα για την βενζινη, ομως, δεν σε νοιαζει...

κοιτα για ταξιδια ουτως η αλλως δε το θελω γιατι δε κανω..εγω θελω κατι να πηγαινω μεχρι ριμπας οπως το πες να γουσταρω και να γυρναω...αλλα επισης να μπορω να κανω μια μικρη βολτα στο πειραια το βραδυ και να γουσταρω...ε τωρα να παω αθηνα μες τη ζεστη και στη κινηση σιγουρα θα με ξενερωσει οπως και με παπι να πηγαινα...

fournas
21/07/2016, 02:43
εκει στεκομαι και γω..!!οταν λες θα κοπαναει?σκορτσαρισμα?

Το r εχει πιο σκληρό set up στις αναρτήσεις απο το απλό .. Αλλα και το απλό δεν ειναι xt .. Για να μην σκορτσαρει θελει στροφές το μοτερ , ας πουμε δλδ οτι αν πας χαλαρά με το κορίτσι μες την πόλη θα σου τα σπάσει λιγο τα @ ..
Εγω έχω κανει ταξίδια , ακόμα και Ιταλία δικαβαλο για 6 μέρες , γτ για ολα αυτα τα " αρνητικά" το θέμα ειναι ποσο το γουστάρεις αυτο το μηχανάκι . Κατα τα αλλα λεφτά να εχεις να το ταΐζεις βενζίνες και να εχεις ενα καλο μάστορα ( οχι γτ ειναι ζημιαρικο αλλα οκ .. Δεν ειναι και xt που ξεχνάς να αλλάξεις λάδια ) . Απο το ποσο σου αρεσει θα διαρκέσει και η συμβίωση σου μαζι του .
Υπάρχει αλλο μηχανάκι στα χρήματα που μπορείς να δώσεις, που θα εισαι με το ktm στο φανάρι , θα ερθει διπλα σου και θα ήθελες να το τραμπαρεις ; Αν ναι παρε το αλλο , αν οχι βρες ενα καλοσυντηρημένο ( οχι απο έμπορο κατα την γνωμη μου ) και παρ το !

p@nos
21/07/2016, 07:29
φιλε τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα...αμα δε σκοπευεις να ΚΟΛΛΑΣ σε κινηση, δε θα εχεις προβλημα με το μηχανακι...προβλημα θα εχεις με το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ, με τα fcr επανω...με τα μαμα καρμπς θα εισαι πολυ καλυτερα, και θα εχεις και πιο φυσιολογικη καταναλωση...

το βασικοτερο ειναι να βρεις ενα καθαρο και καλο μηχανακι, γιατι τα περισσοτερα, αν και φτηνα στο καρ, εχουν φαει πολυ καγκουρια, και θα θελουν πολλα μαζεματα μετα...καλυτερα να δωσεις ενα χιλιαρικο παραπανω για ενα καθαρο, παρα να παρεις φτηνα ενα ρημαδι και να του τα σκασεις μετα μαζεμενα στο διπλο...

johny7
21/07/2016, 15:30
να σου πω την αληθεια ειναι αυτο που γουσταρω...ενα δυνατο γρηγορο supermotard...δε θελω street...αλλη σκεψη ηταν tdm αλλα για το μηχανακι που περνεις ειναι ακριβο για μενα..και με το smr δεν υπαρχει συγκριση...τωρα τα προαναφερθεντα αρνητικα δε ξερω αν τα χει το tdm

macdeath_s
21/07/2016, 15:31
καταναλωση 8/100 δεν ειναι και κατι τραγικο ...αλλα φανταζομαι χωρις πολλα πολλα!!

Μη μένεις σε αυτό. Βλέποντας και τα άλλα σχόλια σου σου ξαναλέω ότι το είχα σαν παπί με ολόσωμη και το PC. Δεν έκανε κιχ, μόνο εγώ είχα πρόβλημα. Η κατανάλωση ήταν 8/100 όταν ήταν μαμά με σβέλτη οδήγηση. Αυτό που τους γ@#@$! την κατανάλωση είναι τα ξεσπάσματα. Πάντως ίσως το 950 να καίει περισσότερο από τη μάνα του.

Αν το τσεκάρεις σε σωστό μάστορα (αν θες στείλε μου πμ να σου πω έναν) και είναι οκ και όταν το βλέπεις σου σηκώνεται ελαφρά :bawl: πάρτο και άσε τα πολλά πολλά.

johny7
21/07/2016, 15:32
φιλε τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα...αμα δε σκοπευεις να ΚΟΛΛΑΣ σε κινηση, δε θα εχεις προβλημα με το μηχανακι...προβλημα θα εχεις με το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ, με τα fcr επανω...με τα μαμα καρμπς θα εισαι πολυ καλυτερα, και θα εχεις και πιο φυσιολογικη καταναλωση...

το βασικοτερο ειναι να βρεις ενα καθαρο και καλο μηχανακι, γιατι τα περισσοτερα, αν και φτηνα στο καρ, εχουν φαει πολυ καγκουρια, και θα θελουν πολλα μαζεματα μετα...καλυτερα να δωσεις ενα χιλιαρικο παραπανω για ενα καθαρο, παρα να παρεις φτηνα ενα ρημαδι και να του τα σκασεις μετα μαζεμενα στο διπλο...

λες δλδ οτι με το fcr θα εχω θεμα ε?δλδ πριν το παρω να κοιταξω να βρω ενα μαμα?αμα βαλω το fcr στο car θα φυγει?οταν λες προβλημα απο ποια αλλη αποψη εκτος καταναλωσης?

johny7
21/07/2016, 15:34
Μη μένεις σε αυτό. Βλέποντας και τα άλλα σχόλια σου σου ξαναλέω ότι το είχα σαν παπί με ολόσωμη και το PC. Δεν έκανε κιχ, μόνο εγώ είχα πρόβλημα. Η κατανάλωση ήταν 8/100 όταν ήταν μαμά με σβέλτη οδήγηση. Αυτό που τους γ@#@$! την κατανάλωση είναι τα ξεσπάσματα. Πάντως ίσως το 950 να καίει περισσότερο από τη μάνα του.

Αν το τσεκάρεις σε σωστό μάστορα (αν θες στείλε μου πμ να σου πω έναν) και είναι οκ και όταν το βλέπεις σου σηκώνεται ελαφρά :bawl: πάρτο και άσε τα πολλά πολλά.

οχι ελαφρα..180 μοιρες χαχαχα:bawl:...η γνωμη σου για το fcr Ποια ειναι?

p@nos
21/07/2016, 17:29
λες δλδ οτι με το fcr θα εχω θεμα ε?δλδ πριν το παρω να κοιταξω να βρω ενα μαμα?αμα βαλω το fcr στο car θα φυγει?οταν λες προβλημα απο ποια αλλη αποψη εκτος καταναλωσης?

περα απο την πολυ μεγαλυτερη καταναλωση, αν δεν εχει τσοκ δε θα παιρνει κρυο...αν δεν εχει hotstart δε θα παιρνει ζεστο...το fcr ειναι αγωνιστικο καρμπ με παρα πολλα πραγματα που θελουν σωστο σεταρισμα, που λιγοι ξερουν να κανουν, οποτε συνηθως αυτα τα καρμπ δε δουλευουν σωστα...αν ρυθμιστουν σωστα δουλευουν σωστα μονο στις συνθηκες που σεταριστικαν, και οχι σε αλλες θερμοκρασιες, υψομετρα κλπ

αποφασισε τι θες να κανεις μ το μηχανακι που θες να παρεις, γιατι διλλημα αναμεσα σε tdm/smr δεν παιζει...και για να εχεις τετοιο διλλημα μαλλον σε τδμ πας η κατι πιο πολυχρηστικο...

Christos ktm R
21/07/2016, 18:58
αμα το βλεπεις κ γουσταρεις...παρτο κ θα τρελλαθεις..

macdeath_s
21/07/2016, 20:31
οχι ελαφρα..180 μοιρες χαχαχα:bawl:...η γνωμη σου για το fcr Ποια ειναι?

Νομίζω ότι θα θέλει πολύ ρύθμισμα και μανούρα για να έχει και γκάζια και για να οδηγείται σε καθημερινότητα.

johny7
22/07/2016, 23:40
περα απο την πολυ μεγαλυτερη καταναλωση, αν δεν εχει τσοκ δε θα παιρνει κρυο...αν δεν εχει hotstart δε θα παιρνει ζεστο...το fcr ειναι αγωνιστικο καρμπ με παρα πολλα πραγματα που θελουν σωστο σεταρισμα, που λιγοι ξερουν να κανουν, οποτε συνηθως αυτα τα καρμπ δε δουλευουν σωστα...αν ρυθμιστουν σωστα δουλευουν σωστα μονο στις συνθηκες που σεταριστικαν, και οχι σε αλλες θερμοκρασιες, υψομετρα κλπ

αποφασισε τι θες να κανεις μ το μηχανακι που θες να παρεις, γιατι διλλημα αναμεσα σε tdm/smr δεν παιζει...και για να εχεις τετοιο διλλημα μαλλον σε τδμ πας η κατι πιο πολυχρηστικο...

κοιτα προτιμω χιιιλιες φορες το smr σαφως το tdm δε με ενθουσιαζει...απλα ειναι ενα δυνατο μηχανακι σε σχεση με το δικο μου και εμπιστο..το μηχανακι το θελω βασιικα για να γουσταρω οσο πιο πολυ γινεται απο μια βολτα στο πειραια μεχρι μια βολτα ριμπας..ας πουμε αν επαιρνα μπουσα φυσικα θα ηθελα εθνικη για τη χαρω..το smr παρα τα 950 κυβικα του ειναι φανταζομαι ποιο παιχνιδιαρικο και φυσικα γουσταρω το τρομερο στησιμο του..φρενα αναρτησεις κτλ

johny7
22/07/2016, 23:42
φιλε τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα...αμα δε σκοπευεις να ΚΟΛΛΑΣ σε κινηση, δε θα εχεις προβλημα με το μηχανακι...προβλημα θα εχεις με το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ, με τα fcr επανω...με τα μαμα καρμπς θα εισαι πολυ καλυτερα, και θα εχεις και πιο φυσιολογικη καταναλωση...

το βασικοτερο ειναι να βρεις ενα καθαρο και καλο μηχανακι, γιατι τα περισσοτερα, αν και φτηνα στο καρ, εχουν φαει πολυ καγκουρια, και θα θελουν πολλα μαζεματα μετα...καλυτερα να δωσεις ενα χιλιαρικο παραπανω για ενα καθαρο, παρα να παρεις φτηνα ενα ρημαδι και να του τα σκασεις μετα μαζεμενα στο διπλο...

3 παιζουν σε ολη την ελλαδα smr δυστηχως!!και δυστηχως μου εχει κολλησει αυτο σε σχεση με το sm

duke200
23/07/2016, 07:51
παρε το 690 smc/duke. Πολύ πιο οικονομικό και ευελικτο μηχανάκι, πολυ πιο "παπι" σε σχεση με το smr και θα βρεις και καλό στα λεφτα που θελεις.

και μην πεις 660 έχω, τι να μου κανει το 690, δεν είναι και λίγα τα 70 άλογα που έχει σε σχεση με τα 48 του XT

Ζεύκας
23/07/2016, 09:41
το 690 θα το χαρεί μόνο εντός αστικού κύκλου.

το 950 μπορείς να πας και μια εκδρομούλα συν ότι nothing beats cubic inches