PDA

View Full Version : Ψυγειο Bmwf650gs



GsDakar
15/07/2016, 10:24
Καλημερα.Εχθες τρυπησε το ψυγειο στο Dakar.Εκανα μια κρουση για καινουργιο και μου ειπαν τιμη.......αστο δεν εχω πιει και καφε ακομα και δεν θελω να συγχηστω η να συγχησω και εσας,τεσπα για μεταχειρο μου ειπε ο μαστορας το παιζουμε παλι 50-50 αν θα ειναι καλο και ποτε θα σκασει και αυτο.Μου προτεινε 2 λυσεις,η να το κολλησω η να φτιαξω ενα, αλλα στο φτιαχτο δεν θα εχει θερμοστατη.Το κοστος για το κολλημα 50€ και το κοστος για το φτιαχτο περιπου 100€.Αυτο το χωρις θερμοστατη λιγο με εχει προβληματισει,αν και με εχει διαβεβαιωση ο μαστορας οτι δεν θα εχει θεμα.Ζηταω την βοηθεια σας επι του θεματος.

tsirvoulis
15/07/2016, 10:34
καλημέρα
σαν κάτοχος F650gs (2000) για 12 χρόνια, και επειδή είχα αντιμετωπίσει στο παρελθόν το ίδιο πρόβλήμα,
θα σε συμβούλευα αν το τρύπημα είναι σε μέρος που επισκευάζεται, να το κολήσεις. και το δικό μου εξι χρόνια τώρα κυκλοφοράει με κολλημένο ψυγείο.
Αν γίνει σωστή δουλεία δεν υπάρχει πρόβλήμα. Απο την άλλη φτιαχτό ψυγείο στο μηχανάκι αυτό (που φανταζόμαι έχεις διαπιστώσει οτι μες την πόλη είναι ανεπαρκές το κύκλώμα ψύξης) δεν θα το πρότεινα.

zannisvel
15/07/2016, 10:43
Οταν λεμε δεν εχει θερμοστατη εννοουμε οτι ειναι συνεχεια ανοιχτο το κυκλωμα; Δε μπορεις να προσαρμωσεις το δικο του θερμοστατη; Απο περιεργεια ρωταω. Αν ειναι σε σημειο που παιρνει επισκευη, τοτε ειμαι και εγω αυτης της αποψης, αλλα να γινει σε καποιον εξειδικευμενο.

GsDakar
15/07/2016, 11:42
ετσι μου ειπε οτι στο φτιαχτο δεν μπαινει ο θερμοστατης.To ψυγειο εχει τρυπησει απο την μπροστινη πλευρα σε αυτο το σημειο,οταν ζεσταθει πεταει το παραφλου σαν δεσμη απο νερομπιστολο 2 τον αριθμο

362611

tsirvoulis
15/07/2016, 11:55
Απο οτι μπορείτε να δειτέ και στο σχεδιάγραμμα, στην συγκεκριμένη μοτό
ο θερμοστάτης βρίσκεται εσωτερικά του ψυγείου, και πρόκειτε για πολύ ιδιαίτερη κατασκευή.

Για αυτόν τον λόγο πρότεινα την επισκευή του ψυγείου, και όχι την αντικατάστασή με ένα που σίγουρα δεν
θα δουλεύει σωστά στην μοτοσικλέτα αυτή!

Χωρίς θερμοστάτη. τα νερά περνάνε συνεχεια από το ψυγείο ( ακόμη και όταν δεν χρειάζεται - βλέπε χειμώνας - κρύος κινητήρας ).

Βέβαια όλα αυτά ειναι συμβούλες ( απο ιδία πειρά και χωρίς φανφαρισμούς ), στο τέλος το παλικάρι θα επίλεξει την λύση που κάνει σε αυτόν και την τσέπη του!!!

amyroukai
15/07/2016, 11:58
σε σχετική συζήτηση σε θέμα του antsoar αν δεν κάνω λάθος, κάποιος είχε γράψει ότι στην επισκευή συνήθως κρατάνε τα πλαϊνά και φτιάχνουν νέες οριζόντιες γραμμές και ψύκτρες. Αν ισχύει αυτό, ο θερμοστάτης διατηρείται.

GsDakar
15/07/2016, 12:28
Βλεπω να το κανω επισκευη.Καποιον Καλο δοκιμασμενο ψυγειά κοντα στο Γαλατσι ξερετε ;

zannisvel
15/07/2016, 12:54
Δε ξερω καθολου, εχω ακουσει για εναν στο Πειραια αλλα δε θα εβαζα και το χερι μου στη φωτια. Αν δε βρεις κανεναν πες μου να ρωτησω ξανα και να σου στειλω πληροφοριες.

est
15/07/2016, 13:48
Όταν έψαχνα το θέμα "επισκευή ψυγείου", οι απαντήσεις και στο μοτο.γρ και αλλού λένε για έναν τύπο στην Ιερά Οδό. Όταν λύσω το δικό μου εκεί θα το πάω.
Τσαμάκος το όνομα.

Sapadak
15/07/2016, 13:56
Όταν έψαχνα το θέμα "επισκευή ψυγείου", οι απαντήσεις και στο μοτο.γρ και αλλού λένε για έναν τύπο στην Ιερά Οδό. Όταν λύσω το δικό μου εκεί θα το πάω.
Τσαμάκος το όνομα.

Το παρακάτω λες?
Ισχύει ακόμα?


Πιανεις απο Πειραιως ΙΕΡΑ ΟΔΟ ....

Κατεβαινεις και περνας τις γραμμες του τραινου....

Με το που τι περασεις κοιτας αριστερα σου και θα δεις ενα μαγαζι το οποιο επισκευαζει ΜΟΝΟ ψυγεια.....

est
15/07/2016, 14:07
Λογικά ναι, αυτός είναι. Δεν έχω πάρει τηλέφωνο ακόμα, αλλά έχω δει σχετικά πρόσφατες αναφορές σε άλλα fora.

GsDakar
15/07/2016, 15:08
Mου ειπαν για εναν στην μεσογειων κοντα.Απο βδομαδα θα σας πω.

lykourgi
15/07/2016, 15:13
Mου ειπαν για εναν στην μεσογειων κοντα.Απο βδομαδα θα σας πω.
Υπάρχει κάποιος στην οδό Καραθεοδωρή, στο Νέο Ψυχικό.
Δεν έχω όμως γνώμη, απλά έχω δει το μαγαζί.

GsDakar
15/07/2016, 15:16
Αυτον μου ειπαν στην καραθεοδωρη.

MikeG
15/07/2016, 15:25
ebay έψαξες; (πιθανόν ναι, απλά είπα να ρωτήσω..)

GsDakar
15/07/2016, 15:41
οχι δεν εχω ψαξει γιατι την θελω την μηχανη σε συντομο χρονικο διαστημα επισκευασμενη,οποτε θα το παω για κολληση.

virus
15/07/2016, 16:31
σε σχετική συζήτηση σε θέμα του antsoar αν δεν κάνω λάθος, κάποιος είχε γράψει ότι στην επισκευή συνήθως κρατάνε τα πλαϊνά και φτιάχνουν νέες οριζόντιες γραμμές και ψύκτρες. Αν ισχύει αυτό, ο θερμοστάτης διατηρείται.

ορθως εμιλησες!!! μονο που στο συγκεκριμενο μονδελον τα πλαινα ειναι πλαστικα. οποτε επισκευη με αντικατασταση κυψελης δεν παιζει. εκτος κι αν εχει προχωρησει η τεχνολογια και τωρα παιζουν κι επισκευες σε ψυγεια με πλαστικα καπακια.

gsdakar αφου εχεις βρει την διαρροη κι αν πιανουν λιγακι τα χερια σου βγαλε μονος σου το ψυγειο κι αμε σε εναν ψυγειά. εφοσον η διαροη ειναι στην κυψελη. εναλακτικα μπορεις να πας με το μηχανακι σου πρωτα στον ψυγεια να το δει επειδη εχει πλαστικα καπακια κι αν σου δωσει το οκ προχωρας στο κατεβασμα ψυγειου. πολυ καλα το ειπε κι ο τσιρβουλης. κολημενο στην κυψελη κραταει μια χαρα.

κι η αλλη λυση παιρνεις ενα μεταχειρω ψυγειο χωρις να ξερεις ποσο θα κρατησει. αυτο εξαρτατε σε τι κατασταση θαναι το μεταχειρω.

εγω παντως θα εκανα κολημα.

GsDakar
15/07/2016, 16:42
Αυτον θα κανω .Οτι μου προτεινε ο μαστορας κολλημα και οσο κρατησει.

GsDakar
05/08/2016, 07:12
Τελικά το κόλλησα και μέχρι στιγμής όλα καλα.Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.