PDA

View Full Version : Trans bearing σε honda ax-1



downhill
15/07/2016, 16:04
Καλησπέρα μετά από πολλά χρόνια!
Έχω ένα honda ax-1 το οποίο έχει "φάει" κάποιες μπίλιες από το ρουλεμάν που εδράζεται ο άξονας της καμπάνας με αποτέλεσμα να σκορτσάρει στην εκκίνηση.Στην πορεία δεν έχει πρόβλημα.Η καμπάνα και οι δίσκοι είναι εντάξει,οι δίσκοι ολοκαίνουριοι η καμπάνα δεν έχει φθορές.Τα ρουλεμάν τα είδαμε όταν άνοιξε ο μηχανικός να αλλάξει τους δίσκους.Το θέμα είναι ότι μου ζητάνε πολλά λεφτά για την επισκευή του.Μου είπαν ότι πρέπει να κατεβάσουν τον κινητήρα για να αλλάξουν αυτά τα ρουλεμάν.Αληθεύει;Δεν αλλάζουν από την αριστερή πλευρά;
Βάζω μια φωτογραφία από το ίντερνετ να καταλάβετε τι εννοώ.Δυστυχώς τις φωτογραφίες που είχα βγάλει δεν τις έχω...Το μοτέρ είναι μια χαρά,ούτε λάδια καίει ούτε τίποτα.Μόνο αυτό είναι το πρόβλημα.

362631

virus
15/07/2016, 16:17
οπως βλεπω την φωτο και αν εχεις την ιδια ζημια με το ρουλεμαν που φαινεται τοτε ναι θελει ανοιγμα το μοτερ επειδη ειναι πρεσαριστο το ρουλεμαν. βεβαια βλεπω και την οριζοντια ενωση κι επιφυλασομαι. ας πει καποιος που εχει ανοιξει ax-1.

Acacius
16/07/2016, 00:00
Σϊγουρα είναι ένωση είναι η οριζόντια γραμμή και όχι σημάδι από καλούπι; (έτσι μου φάνηκε εμένα)