PDA

View Full Version : Διαδρομη κυλινδρου σε παπι....!



Thanasis4
16/07/2016, 01:58
Καλησπερα παιδια.Εχω μια απορια.
Καταρχας εχω ενα supra κ σκευτομαι να το κανω 54X54 για αρχη κ να ανοιξω καρτερ,επειδη ψαχνω αρκετα κυλινδροπιστονο για 54Χ54 εχει μονο η Aasa,απο οτι ειδα κ ειναι κ λιγο ακριβα απο οσο προσεξα γνωριζετε καποια αλλη μαρκα εκτος απο αυτην?
Επισης ακουσα οτι μπορεις να βαλεις κ ενα πλακακι πισω απ τον κυλινδρο ωστε να μεγαλωσει κατα καποιο τροπο ο κιλινδρος ωστε να μην βαραει το πιστονι.Υσχιει κατι τετοιο?
Eπισης γινετε πισω απ τον μανισιο τον κυλινδρο να προσθεσω το πλακακι αυτο σε μαμα χιλιοστα ας πουμε?
Περιμενω απαντησεις το συντομοτερο.

Ευχαριστω εκ των προτερων! :)

yiannis172
16/07/2016, 16:06
Καλησπερα παιδια.Εχω μια απορια.
Καταρχας εχω ενα supra κ σκευτομαι να το κανω 54X54 για αρχη κ να ανοιξω καρτερ,επειδη ψαχνω αρκετα κυλινδροπιστονο για 54Χ54 εχει μονο η Aasa,απο οτι ειδα κ ειναι κ λιγο ακριβα απο οσο προσεξα γνωριζετε καποια αλλη μαρκα εκτος απο αυτην? Topkit,Top,Narita ειναι μερικες καλες και φθηνες μαρκες
Επισης ακουσα οτι μπορεις να βαλεις κ ενα πλακακι πισω απ τον κυλινδρο ωστε να μεγαλωσει κατα καποιο τροπο ο κιλινδρος ωστε να μην βαραει το πιστονι.Υσχιει κατι τετοιο? ο αποστατης αυτος μπαινει οταν βαζεις στροφαλο με μεγαλυτερη διαδρομη για τον λογο που ειπες κι εσυ
Eπισης γινετε πισω απ τον μανισιο τον κυλινδρο να προσθεσω το πλακακι αυτο σε μαμα χιλιοστα ας πουμε? μονο αν αυξησεις διαδρομη ειναι απαραιτητο κατι τετοιο,σε καθε αλλη περιπτωση ειναι απαραιτητο το να ΜΗΝ μπει (το γιατι λογικα το καταλαβαινεις)
Περιμενω απαντησεις το συντομοτερο.

Ευχαριστω εκ των προτερων! :)

Επισης για το ορθον του θεματος,η ''διαδρομη'' ειναι του στροφαλου,οχι του κυλινδρου.

Thanasis4
16/07/2016, 23:03
Επισης για το ορθον του θεματος,η ''διαδρομη'' ειναι του στροφαλου,οχι του κυλινδρου.

Ναι οτι διαδρομη εχει ο στροφαλος πρεπει να χει κ ο κυλινδρος,δν μπορεις ας πουμε να παρεις το μαμα κυλινδρο κ να τον βαλεις σε 56mm διαδρομη....
Αν καταλαβες τ ενωω γτ δν μπορω να το εξηγησω κλτρ.

OldMan
19/07/2016, 10:50
Ναι οτι διαδρομη εχει ο στροφαλος πρεπει να χει κ ο κυλινδρος,
Ο στροφαλος περιστρεφεται (συνηθως κυκλικα, αλλα δεν ορκίζομαι κιολας..)
Ο κυλινδρος καθεται ησυχα στη θεση του (αν αρχίσει να κινειται στεναχωριουνται πολύ τα μπουζονια..)

Το πως ενα ακίνητο πραγμα πρεπει να εχει την ίδια διαδρομή με ενα οχι ευθύγραμμα κινουμενο, μονο το εμβολο μπορεί να μας το πει...
(ίσως και η μπιέλα που ανακατευεται στο προξενιό..)

NikosV650
11/08/2016, 20:54
Αυτο με το πλακακι που λες δεν το εχω ξανακουσει, η διαδρομη μεγαλωνει μονο απο το κομβιο του στροφαλου... η παιρνεις αλλο στροφαλο με την διαδρομη που θες ή λυνεις πας σε τορναδορο σου βγαζει το κομβιο σου και σου βαζει αλλο για να μεγαλωσεις τη διαδρομη..

Thanasis4
11/08/2016, 22:33
Αυτο με το πλακακι που λες δεν το εχω ξανακουσει, η διαδρομη μεγαλωνει μονο απο το κομβιο του στροφαλου... η παιρνεις αλλο στροφαλο με την διαδρομη που θες ή λυνεις πας σε τορναδορο σου βγαζει το κομβιο σου και σου βαζει αλλο για να μεγαλωσεις τη διαδρομη..

Ενωω να μπει ενα πλακακι πισω απο τον κυλινδρο μεγαλονοντας την διαδρομη του...

teogtp
11/08/2016, 23:35
Ενωω να μπει ενα πλακακι πισω απο τον κυλινδρο αφου μεγαλωσω την διαδρομη του...

Τωρα ειναι σωστο.

Thanasis4
12/08/2016, 00:10
Τωρα ειναι σωστο.

ναι...ωστε να μν αλλαξω κυλινδρο.απλα ρωταω!

NikosV650
12/08/2016, 07:01
Ενωω να μπει ενα πλακακι πισω απο τον κυλινδρο μεγαλονοντας την διαδρομη του...

η διαδρομη εξαρτατε μονο απο το κομβιο του στροφαλου, με το πλακακι δεν κερδιζεις απολυτως τιποτα..

Acacius
12/08/2016, 13:29
η διαδρομη εξαρτατε μονο απο το κομβιο του στροφαλου, με το πλακακι δεν κερδιζεις απολυτως τιποτα..

Αν κατάλαβα καλά, το πλακάκι μπαίνει ώστε να μπορείς να αυξήσεις τη διαδρομή με τον υπάρχοντα κύλινδρο, χωρίς να σφιχταγκαλιαστούν πιστόνι και βαλβίδες.

Thanasis4
12/08/2016, 13:44
Αν κατάλαβα καλά, το πλακάκι μπαίνει ώστε να μπορείς να αυξήσεις τη διαδρομή με τον υπάρχοντα κύλινδρο, χωρίς να σφιχταγκαλιαστούν πιστόνι και βαλβίδες.

Ναι :)
Γινετε αυτο το πραγμα? o.O ?

kapnias
14/08/2016, 07:40
Γίνεται αλλα συνήθως δεν χρειάζεται παρα μονο αν πας να παντρέψεις ανταλλακτικα που δεν ταιριάζουν μεταξύ τους.
Ο στρόφαλος 54mm για supra (οχι aasa) εχει πιο κοντή μπιέλα απο τον μαμα και ετσι χωρίς πλακάκι κατω απο τον κυλινδρο φτάνουν και οι δυο το πιστόνι στο ίδιο σημείο στο ανω νεκρό σημείο.Ετσι μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε πιστόι θα έβαζες στον μαμά στρόφαλο.
Για τον aasa στρόφαλο δεν ξέρω αν ισχυει το ίδιο αλλα αν πάρεις τηλέφωνο στον aasa θα σου πεί.
Πρίν κάτι χρόνια (καμια 10αρια πίσω) ειχα φτιάξει ενα Grand με στρόφαλο 54 taiwan (δεν θυμαμαι μαρκα) και πιστόνι 54 japan αγορασμένα απο moto market.
Ομολογουμένως ήταν πολύ ωραίο αλλα δεν ξέρω πόσο άντεξε γιατί στα 2 χρόνια πουλήθηκε.

Thanasis4
14/08/2016, 16:09
Γίνεται αλλα συνήθως δεν χρειάζεται παρα μονο αν πας να παντρέψεις ανταλλακτικα που δεν ταιριάζουν μεταξύ τους.
Ο στρόφαλος 54mm για supra (οχι aasa) εχει πιο κοντή μπιέλα απο τον μαμα και ετσι χωρίς πλακάκι κατω απο τον κυλινδρο φτάνουν και οι δυο το πιστόνι στο ίδιο σημείο στο ανω νεκρό σημείο.Ετσι μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε πιστόι θα έβαζες στον μαμά στρόφαλο.
Για τον aasa στρόφαλο δεν ξέρω αν ισχυει το ίδιο αλλα αν πάρεις τηλέφωνο στον aasa θα σου πεί.
Πρίν κάτι χρόνια (καμια 10αρια πίσω) ειχα φτιάξει ενα Grand με στρόφαλο 54 taiwan (δεν θυμαμαι μαρκα) και πιστόνι 54 japan αγορασμένα απο moto market.
Ομολογουμένως ήταν πολύ ωραίο αλλα δεν ξέρω πόσο άντεξε γιατί στα 2 χρόνια πουλήθηκε.

Eγινε φιλε σ'ευχαριστω :)
αλλα βαζουμε στροφαλο με μεγαλυετερη διαδρομη(μεγαλυτερη μπιελα δλδ),πως γντ να βαλω 54αρι κ να μν μεγαλωσει η μπιελα? :confused:

kapnias
14/08/2016, 16:20
Eγινε φιλε σ'ευχαριστω :)
αλλα βαζουμε στροφαλο με μεγαλυετερη διαδρομη(μεγαλυτερη μπιελα δλδ),πως γντ να βαλω 54αρι κ να μν μεγαλωσει η μπιελα? :confused:

Τα εχεις μπερδέψει λίγο.
Διαδρομή κάνει ο στρόφαλος και χωρίς μπιέλα επάνω.
Η διαδρομή ειναι ανεξαρτητη απο την μπιέλα, εξαρταται απο τα μάγουλα του στροφάλου.
Η διαδρομή ειναι 2 φορές η αποσταση ανάμεσα σε κεντρο στροφάλου και κέντρο κομβίου μπιέλας.

Αν βάλεις 54μμ στροφαλο με μαμα μπιέλα θα βγαίνει το πιστόνι 2μμ πιο εξω απο τον κυλινδρο.
Γι αυτο φοράει πιο κοντή μπιέλα ο διαδροματος στρόφαλος ή αν δεν φοράει πιο κοντη μπιέλα βαζεις πλακάκι κατω απο τον κυλινδρο.

Thanasis4
14/08/2016, 23:29
Τα εχεις μπερδέψει λίγο.
Διαδρομή κάνει ο στρόφαλος και χωρίς μπιέλα επάνω.
Η διαδρομή ειναι ανεξαρτητη απο την μπιέλα, εξαρταται απο τα μάγουλα του στροφάλου.
Η διαδρομή ειναι 2 φορές η αποσταση ανάμεσα σε κεντρο στροφάλου και κέντρο κομβίου μπιέλας.

Αν βάλεις 54μμ στροφαλο με μαμα μπιέλα θα βγαίνει το πιστόνι 2μμ πιο εξω απο τον κυλινδρο.
Γι αυτο φοράει πιο κοντή μπιέλα ο διαδροματος στρόφαλος ή αν δεν φοράει πιο κοντη μπιέλα βαζεις πλακάκι κατω απο τον κυλινδρο.

Aαα,εγινε φιλε,σε ευχαριστω πολυ :)