PDA

View Full Version : ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΡΙΑΣ



bulmont
17/07/2016, 19:35
Σάββατο παραμονή των Αποκριών του σωτηρίου έτους 1976 (μπορεί και ’77) και από το πρωί η βροχή ο δυνατός αέρας και το κρύο με είχαν ρίξει σε βαθιά μελαγχολία και αγωνία, για τον καιρό τις επόμενες δύο ημέρες, δηλαδή την Κυριακή (αποκριές) και την Δευτέρα (καθαρά Δευτέρα) δύο μέρες, αρκετά ξεχωριστές και ιδιαίτερες στην Πάτρα της μεταπολίτευσης, που τις περιμέναμε με ανυπομονησία, μετά τις γιορτές των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς.
Είχε αρχίσει να σκοτεινιάζει, θα ‘ταν γύρω στις έξι το απόγευμα και στο σπίτι είχαμε μαζευτεί στην κουζίνα, που υπήρχε μια ξυλόσομπα μιάς και το κρύο ήταν τσουχτερό, εγώ, η αδελφή μου και η μάνα μας. Βαρυχειμωνιά με τα ‘’όλα’’ της. Εγώ, μπροστά στην σόμπα, έφτιαχνα ακόμα λίγα κομμάτια ‘’ουρές’’ για τον χαρταετό μου, μιάς και φαινόταν, πως ο αέρας δεν θα έκοβε, ακόμα κι’ αν σταματούσε η βροχή και θα τις χρειαζόμουν, για το πέταγμα του χαρταετού. Αλλά κι΄ αν έπεφτε ο αέρας, χαμένες δεν θα πήγαιναν, άλλωστε, δεν είχα κάτι άλλο για να γεμίσω τον χρόνο μου, ας μην ξεχνάμε πως ούτε τηλεόραση δεν υπήρχε στο σπίτι, εκείνη την εποχή.
Ένας περίεργος θόρυβος από κινητήρες, μας έκανε και τους τρείς μας ν’ αλληλοκοιταχτούμε, μιάς και δεν ήταν από ‘’το μηχανάκι του μπαμπά’’ και εκείνη την ώρα, από την γειτονιά μας, δεν πέρναγε τίποτα, μιλάμε για εποχές, που τα οχήματα στην γειτονιά ήταν 4-5 και τα ξεχωρίζαμε από μακριά. Ήταν κάτι άλλο, κάτι ξένο, πρωτόγνωρο………..
Ο θόρυβος ξαφνικά σώπασε και χτύπησε το κουδούνι του σπιτιού. Έτρεξα ν’ ανοίξω την πόρτα εγώ, μιάς και η μάνα μου, ήταν απασχολημένη στον νεροχύτη (αυτή η υπέροχη κυρία που φτιάχνει τα καλύτερα γεμιστά, σύμφωνα με τον φαρμακοτρίφτη «κτηνος»). Ανοίγοντας την πόρτα, με περίμενε ένα μικρό σοκ.
Στο κατώφλι, έστεκε βρεμένος μέχρι το κόκαλο, ξάδερφος από Πειραιά και δυό ακόμα φίλοι του, άγνωστοι σε ‘μένα, και πίσω από αυτούς …………………

bulmont
17/07/2016, 19:36
………….πίσω απ’ αυτούς, έστεκαν στην βροχή τρείς απαστράπτουσες θεές, λάμποντας απόκοσμα στο
αχνό φώς της κολώνας του δρόμου, δύο φλορέττες, κι’ ένα ΜΕΓΚΟ. Τίποτα δεν μαρτυρούσε, πώς είχαν διανύσει μια μεγάλη απόσταση 220χλμ, κάτω από τελείως αντίξοες συνθήκες, όπως έμαθα αργότερα μιάς και από την δυνατή βροχή είχαν πλυθεί μια χαρά.
Δεν θα μπορούσα να πώ όμως, το ίδιο και με τους αναβάτες τους, Τρέμοντας από το κρύο, περικύκλωσαν την σόμπα, προσπαθώντας να συνέλθουν από την ταλαιπωρία του ταξιδιού, έχοντας ξεκινήσει με βροχή από Πειραιά και πιστεύοντας πώς στον δρόμο κάπου θα σταματούσε……….Τελικά ταξίδευσαν πέντε ώρες περίπου μέσα στην βροχή στην Νέα τότε εθνική Πατρών – Αθηνών για να έρθουν στην Πάτρα
για το καρναβάλι.

Το σπίτι γέμισε νερά, μπουφάν και Κ Ρ Α Ν Η. Κράνη, απ’ αυτά που βλέπαμε μόνο στον σινεμά, σε
Ελληνικές ταινίες με τον Τζανετάκο….Κοίταζα σαν χαμένος, τα κράνη, τα μπουφάν, τα γάντια τα οποία δεν έβγαιναν με τίποτα από τα χέρια……..Δεν κάθισαν πολύ ώρα, ζήτησαν τα κλειδιά από το πατρικό σπίτι
τα πήραν κι’ έφυγαν παρά τις αντιρρήσεις της μάνας μου, η οποία μάλιστα ρώτησε τον ξάδερφο ο οποίος ήταν στα 18-19 του χρόνια αν ‘’το ξέρει η μάνα του πως έφτασε μέχρι την Πάτρα;;;;’’

Έφυγαν, μέσα στην νεροποντή, για το πατρικό του πατέρα μου, το οποίο ήταν ακατοίκητο αρκετά
χρόνια και χρησιμοποιείτο, μόνο για κάνα εικοσαήμερο κάθε Αύγουστο, από τους μεταναστεύσαντες εις την πρωτεύουσα συγγενείς, για διακοπές….

Το σπίτι, ήταν γύρω στα πεντακόσια μέτρα μακριά από το δικό μας. Με φορτώνει η μάνα μου, μια τσάντα μουρταδέλες, σαλάμια, τυριά και ψωμί γιατί ‘’τέτοια ώρα, που θα βρούν τα παλιόπαιδα κάτι να βάλουν στο στόμα τους’’. Το ότι η γειτονιά είχε τρία τέσσερα καφενεία και όλα είχαν ψησταριές, για την μάνα μου ήταν λεπτομέρεια και μάλιστα αμελητέα. Μου ‘δωσε και μια σόμπα ‘’κουκουνάρα’’ ηλεκτρική, την οποία σπανίως χρησιμοποιούσαμε στο σπίτι, μιάς και κατανάλωνε πολύ ρεύμα, και μ’ έστειλε να τα πάω
σ’ εκείνα τα ‘’παλιόπαιδα που θα ξυλιάσουν σ’ εκείνο το παλιόσπιτο χειμώνα καιρό…’’ και φεύγω…..

bulmont
17/07/2016, 19:37
Έφτασα τρέχοντας στο σπίτι για να ξαναδώ από κοντά τα μηχανάκια. Στην αυλή τίποτα, άδεια…..Πεσμένα μόνο φύλλα. Το φώς αναμμένο. Χτυπάω μου ανοίγει ο ξάδερφος και βρίσκομαι στον παράδεισο…..Στο κεντρικό δωμάτιο όλα τα έπιπλα παραμερισμένα και στοιβαγμένα σε μια γωνιά και τα τρία
μηχανάκια παρατεταγμένα στην σειρά το ένα δίπλα στο άλλο. Σε ότι καρέκλα υπήρχε, απλωμένα μπουφάν
και ρούχα, να στάζουν παντού νερό………..Δεν ήξερα πιο να πρωτοχαζέψω. Κοίταγα τα κοντέρ, πόσα χλμ
γράφουν, κοίταγα τα στροφόμετρα (τι ‘ναι αυτό ρε ξάδερφε;;;;;)) χάιδευα τις σέλες, τις σκάρες, μια ομορφιά…
Η διχρονίλα μέσα στο δωμάτιο ασφυκτική και υπέροχη Τα δύο μηχανάκια (οι δύο φλορέττες σχεδόν καινούριες 4-5 μηνών) έδειχναν υπέροχες, με τα νερά να λαμπιρίζουν επάνω στα νίκελα και στα χρώματα

Τριγύριζα σαν χαμένος ανάμεσα στα μηχανάκια, ήταν απίστευτο, ρωτούσα για τα πάντα, πόσο κάνουν,
πόσο τρέχουν, πιο είναι πιο γρήγορο, ποιος έφτασε πρώτος….Έφυγα με βαριά καρδιά, θα μπορούσα να μείνω
όλη νύχτα εκεί, στο παγωμένο και υγρό δωμάτιο, αλλά ήταν ήδη αργά κι’ η μάνα μου θ’ ανησυχούσε…..

Απέσπασα όμως την υπόσχεση, πώς την άλλη μέρα, αν δεν βρέχει θα μ’ έκαναν μια βόλτα με τα μηχανάκια (μπορεί και δύο και τρείς βόλτες, γιατί όχι;;;;)) Ήμουν όμως άτυχος, μιάς και η βροχή δεν σταμάτησε καθόλου το τριήμερο.

Τα μηχανάκια με βροχή ξαναγύρισαν στον Πειραιά……………………………..

vaska
18/07/2016, 00:27
Την μια δεν πηδηξες την άλλη δεν έκανες βόλτα, ταραγμενα παιδικά χρόνια που δικαιολογουν απόλυτα την κατάσταση σου.

nikos_abel
18/07/2016, 07:01
Την μια δεν πηδηξες την άλλη δεν έκανες βόλτα, ταραγμενα παιδικά χρόνια που δικαιολογουν απόλυτα την κατάσταση σου.

Τι μλκς είσαι ρε :bawl:

@ΓeροΜπουλμόντ :beer:

buckley
18/07/2016, 07:25
Βγήκε τόσο "παλιακή" ατμόσφαιρα που αν δεν έλεγες Μέγκο θα μπορούσε η ιστορία να διαδραματίζεται στα 60s , άντε με +1 ώρα διαδρομής για Πειραιά !
Θα πρεπε όμως να σε λένε Τέρενς...
ΥΓ Δεν πιστεύω να παίζει καμμιά φωτό ε ? αχαχαχαχαχα

wthanasis
18/07/2016, 07:37
Την μια δεν πηδηξες την άλλη δεν έκανες βόλτα, ταραγμενα παιδικά χρόνια που δικαιολογουν απόλυτα την κατάσταση σου.

:bawl: :bawl: :bawl:

(Πήρε το δρόμο της για τις κουβέντες μεγάλων ανδρών νομίζω....)

theofilos888
18/07/2016, 07:50
Βαγγελη μαλλον εχει δικιο ο βασιλης..... ταραγμενα παιδικα χρονια..... χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχχαχαχχαχαχ :bawl:

Eversman
18/07/2016, 08:18
Είδες τί γίνεται, άν μένεις πολλές μέρες στην έρημο? :lol:

Ωραίες αναμνήσεις Βαγγέλη! Ευχαριστούμε που τις μοιράζεσαι μαζί μας :beer::wave2:

vaska
18/07/2016, 08:45
Είδες τί γίνεται, άν μένεις πολλές μέρες στην έρημο? :lol:

Ωραίες αναμνήσεις Βαγγέλη! Ευχαριστούμε που τις μοιράζεσαι μαζί μας :beer::wave2:

Τώρα εσύ είσαι πολύ καλό παιδί (το ξέρουν και οι πέτρες) και του χρυσώνεις το χάπι.
Τι "ωραίες αναμνήσεις" ρε Πάνο, αναμνήσεις αμηχανίας και αγαμίας είναι. Που είναι το ωραίο??

;)

Pan (dvs)
18/07/2016, 08:50
Τώρα εσύ είσαι πολύ καλό παιδί (το ξέρουν και οι πέτρες) και του χρυσώνεις το χάπι.
Τι "ωραίες αναμνήσεις" ρε Πάνο, αναμνήσεις αμηχανίας και αγαμίας είναι. Που είναι το ωραίο??

;)

Ναι ρε φιλε,πρεπει να εχει καιρο να καβαλησει ο καημενος.Τουλαχιστον παιρνει κανονικα υγρα?

vaska
18/07/2016, 09:34
Ναι ρε φιλε,πρεπει να εχει καιρο να καβαλησει ο καημενος.Τουλαχιστον παιρνει κανονικα υγρα?

define "Καβαλήσει"
:bawl:

spyrakos35
18/07/2016, 09:39
Γεια σου ρε ελληνιδα μανα/θεια

:beer:



Την μια δεν πηδηξες την άλλη δεν έκανες βόλτα, ταραγμενα παιδικά χρόνια που δικαιολογουν απόλυτα την κατάσταση σου.

Για την επενδυση στην μπανιερα λες εεεεε;

Eversman
18/07/2016, 09:43
Τώρα εσύ είσαι πολύ καλό παιδί (το ξέρουν και οι πέτρες) και του χρυσώνεις το χάπι.
Τι "ωραίες αναμνήσεις" ρε Πάνο, αναμνήσεις αμηχανίας και αγαμίας είναι. Που είναι το ωραίο??

;)

Κοίτα, τον καλοπιάνω, μπάς και χρειαστεί να ξανακάνω κανά μεροκάματο στην Αραπιά :D

ggs
18/07/2016, 09:55
ωραια ιστορια Βαγγελη!

:beer::beer::beer:

MG-KTiNoS
18/07/2016, 12:19
μηχανάκια και γεμιστά από τη μανούλα του bulmont.....

:a07:

buckley
18/07/2016, 13:41
μηχανάκια και γεμιστά από τη μανούλα του bulmont.....

:a07:

Ρε κωλόγεροι τι παίζει ρε κανά προξενιό κιετς ???
Βάγγο έχεις ρε ανύπαντρη ξαδέρφη ?

teo_g7
18/07/2016, 13:45
Ωραια ιστορία ρε φιλε!

Pan (dvs)
18/07/2016, 13:47
Πριν απο καμμια σαρανταρια χρονια,καθε μερα βγαινοντας απο το σπιτι εβλεπα την Φλορετα του Κυρ Μητσου.Παντα περιποιημενη,παντα γυαλισμενη.Στην αρχη την καβαλουσα απλως,μετα την εβαζα μπροστα και αργοτερα,καθε φορα που ελειπε ο Κυρ Μητσος την ξεμπουκωνα λιγακι.

Πριν κανα χρονο,σε κουβεντα που εκανα με τον γιο του,θυμηθηκαμε την Φλορετα την οποια ξεμπουκωνε και αυτος με τη σειρα του.Αφου ειπαμε τις εμπειριες μας,οι οποιοες λαμβαναν χωρα,τις μερεςπου ελειπε ο Κυρ Μητσος ταξιδι,με πηγε μια βολτα στην διπλανη αποθηκη.Σηκωσε ενα σκασμο χαρτονια και απο κατω η Ρουφιανα,με το μαμα το χρωμα,χωρις ιχνος σκουριας να μας στραβοκοιταει.

Κατσαμε κανα μισαωρο και την κοιτουσαμε χωρις να βγαζουμε μιλια.

virus
18/07/2016, 13:54
Γιατι τις βαλανε μεσα στο σπιτι τις μηχανες;

Ωραια αναμνηση!!!!!!!!!

sapila racing
18/07/2016, 14:04
Πολύ ωραία ιστορία, ευχαριστούμε Βαγγέλη. :beer:

karellen
18/07/2016, 14:14
Ωραίος ρε σειρά! :beer:

akis_trevor
18/07/2016, 15:28
γεια σου ρε βαγγελη παιχταρα!!!:beer:

foogr01
18/07/2016, 17:02
:beer:

bulmont
18/07/2016, 18:50
Την μια δεν πηδηξες την άλλη δεν έκανες βόλτα, ταραγμενα παιδικά χρόνια που δικαιολογουν απόλυτα την κατάσταση σου.





Ειδες όμως, τώρα που έμαθα, τι καλά που τα καταφέρνω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


:bawl::bawl::bawl:

bulmont
18/07/2016, 19:00
Θέλω να πώ σε όλους σας ένα μεγάλο ευχαριστώ, γιά τα καλά σας λόγια
και κυρίως, γιά τα ''καυστικά'' σας σχόλια. Οντως, είναι πολλές και ατελείωτες
οι άδειες ώρες εδώ κάτω. Γράφοντας, είναι ένας καλός τρόπος, να γεμίσεις τα
κενά και να ξεφύγεις λίγο, από την καθημερινότητα......

Δυστυχώς, το μόνο που έχω εδώ είναι αναμνήσεις..................................



:beer::beer::beer:

teogtp
18/07/2016, 19:32
Βαγγελη.........μερικες και σημερα ρε φιλε...υπομονη.
:beer:

Pan (dvs)
18/07/2016, 19:48
Θέλω να πώ σε όλους σας ένα μεγάλο ευχαριστώ, γιά τα καλά σας λόγια
και κυρίως, γιά τα ''καυστικά'' σας σχόλια. Οντως, είναι πολλές και ατελείωτες
οι άδειες ώρες εδώ κάτω. Γράφοντας, είναι ένας καλός τρόπος, να γεμίσεις τα
κενά και να ξεφύγεις λίγο, από την καθημερινότητα......

Δυστυχώς, το μόνο που έχω εδώ είναι αναμνήσεις..................................



:beer::beer::beer:

Πολλες οι ωρες μοναξιες εκει κατω.Οτι και να λεμε ειναι παρηγορια στον αρρωστο.

Αιντε,αν πλησιαζουνε οι μερες υπομονη.:beer:

Nostradamus
18/07/2016, 20:46
Να σαι καλά φίλος..

amyroukai
18/07/2016, 20:48
Βαγγελάκη να'σαι καλά ρε μαν.

αλλά θυμήσου και τίποτα χαρούμενο :bawl:

Hayate
18/07/2016, 22:06
Για άλλη μια φορά μια φανταστική ιστορία-αναδρομή στο παρελθόν....Να 'σαι πάντα καλά ρε bulmont να το γεμίζεις αυτό το φόρουμ με τις όμορφες ιστορίες σου!

taisteal
19/07/2016, 00:06
:)

:beer::beer: