PDA

View Full Version : Γέρος και αρχάριος



Np1983
20/07/2016, 08:06
Καλημερα σε ολους. Ειμαι 33 ετων και αποφασισα τωρα στα γεραματα να βγαλω διπλωμα για μηχανη με το σκεπτικο να αγορασω ενα σκουτερ. Για να τελειωνω με διπλωματα για παν ενδεχομενο, αποφασισα να παρω το απεριοριστο. Εμπειρια ανυπαρκτη, ελαχιστη οδηγηση παπιου στα 18 και τωρα με τη μεγαλη μηχανη στα μαθηματα. Εχω οδηγησει μονο αυτοκινητο αρκετα χιλιομετρα αλλα σιγουρα δεν εχει καμια σχεση. Η βασικη μου σκεψη ειναι να αγορασω ενα καινουριο 300αρι σκουτερ ομως φυσικα φοβαμαι πρωτον να μην πεσω και σπασω τιποτα και δευτερον μην πεσει αυτο και το καταστρεψω. Το πιο σωστο θα ηταν να παρω ενα μεταχειρισμενο για λιγο ομως δεν τα παω καθολου καλα με τις αγοραπωλησιες, ιδιως στη μεταπωληση θα το σκοτωσω σιγουρα σε εμπορο γιατι δε μπορω να μπω στη διαδικασια να παζαρευω με ιδιωτες και να τρεχω σε συνεργεια. Ειναι μεγαλο ρισκο να παρω καινουριο σκουτερ; εχει βρεθει κανεις σε αναλογη θεση η μονο εγω τρελαθηκα ξαφνικα;

teo_g7
20/07/2016, 08:15
φοβαμαι πρωτον να μην πεσω και σπασω τιποτα και δευτερον μην πεσει αυτο και το καταστρεψω.

Δεν εχεις να φοβασαι τιποτα!Παρε ενα σκουτερακι με 16" τροχούς για πιο καλη οδικη συμπεριφορά. Εγω θα σου προτεινα το Sym Citycom 300 .
Δυνατο μοτερακι (29hp) τρομερα φρενα (CBS) και σε καλη τιμη και με φθηνα σερβις και ανταλλακτικά.
Προσοχή θέλει,ειδικα στην αρχή για να το μαθεις πως στριβει πως φρεναρει και ολα καλα θα πάνε.
Και προφανως παντα κρανος,γαντια κανα μποτακι

BlackAdder
20/07/2016, 08:20
Καταρχάς δεν είναι αργα για να αρχίσεις.
Γλιτώνεις και τη κρισιμη δεκαετια των ατυχημάτων λογο νεαρου ηλικιας.
Φυσικα και να παρεις το απεριοριστο.
Ένα 300αρι σκούτερ είναι ότι καλύτερο για μεσα στην πολή, όμως οι πιθανότητες πτωσης (μη φοβάσαι δε θα παθεις τιποτα) είναι αυξημένες για τους νεους οδηγούς (ολοι θα πεσουν μια φορα τουλάχιστον).

Οπότε πας και αγοράζεις ένα μεταχειρισμενο 150άρι (πχ kymco agility ή sym ST) δίνοντας το πολύ 700€-800€, το κρατας κανα δυο χρονια να μαθεις να κινείσαι με δικυκλο (ναι δεν εχει σχεση με το αμαξι αλλα δεν είναι και πυρηνικη φυσικη), το δινεις μετα 400-500€ και αγοράζεις ένα καινουριο 300αρι.
Μπορεις και να πας κατευθείαν στο 300αρι αλλά να εχεις υποψιν σου οτι τραβανε αρκετα για τελειως αρχαριους, κερδίζεις βεβαια ότι θα εχεις ABS (μη διανοηθείς να παρεις καινουριο χωρις ABS)

Μακρια από το Citycom εκτος του ότι είναι μοντέλο 10ετίας, δεν έχει ABS και σκουριαζουν και τα πλαστικα του. Ποιοτητα κατασκευής ελεεινη. Ασε που σε 2-3 μηνές θα βγεί το καινούριο μοντέλο με ABS και πιθανόν και αλλαγές στην εμφανιση. Προσπαθει η sym να ξεστοκαρει ένα χρονο τωρα και εχουν τσιμπήσει άπειροι, να δω ποσο θα τα πουλάνε μετα...

Από 300άρια έχουμε
Honda SH300: καλό αλλά πανάκριβο και ασχημο (5.500€)
Beverly 350: Από τα καλύτερα στην κατηγορια αλλά ακριβό (5.650€)
Beverly 300 ABS: Ακριβώς όπως το 350 αλλά με 35% λιγότερη δύναμη και σχετκα νορμαλ τιμη (4.320€)
Kymco People Gti 300: Το δυνατοτερο 300άρι αλλά χωρις χωρους και αβολη σελα (4.030€)
Kymco KXCT: Καλός συνδυασμος μεγέθους-σχεδιασης-δυναμης αλλά λίγο παραπάνω ακριβο απ οσο πρεπει. (4.650€)
kymco Downtown 350: Εξαιρετικη σχεδιαση, πολύ καλή ποιοτητα κατασκευης, δυνατος κινητήρας, χώροι, ισως το καλύτερο 300άρι σε συνδυασμο με τη τιμή του. (4.850€)
Xmax 250: Το τελειο μέγεθος για σκουτε πολης, πολύ ομορφο αλλά πανακριβο και ο κινητήρας είναι ψόφιος.

Λογικα θα σου προτεινουν μηχανη με συμπλεκτη, κάνα 125 ή κάνα 250 ninja ybr κλπ, μη μασησεις σαν τα συγχρονα σκουτερ δεν υπαρχει τιποτα εντος πολης...

teo_g7
20/07/2016, 08:28
Καταρχάς δεν είναι αργα για να αρχίσεις.
Γλιτώνεις και τη κρισιμη δεκαετια των ατυχημάτων λογο νεαρου ηλικιας.
Φυσικα και να παρεις το απεριοριστο.
Ένα 300αρι σκούτερ είναι ότι καλύτερο για μεσα στην πολή, όμως οι πιθανότητες πτωσης (μη φοβάσαι δε θα παθεις τιποτα) είναι αυξημένες για τους νεους οδηγούς (ολοι θα πεσουν μια φορα τουλάχιστον).

Οπότε πας και αγοράζεις ένα μεταχειρισμενο 150άρι (πχ kymco agility ή sym ST) δίνοντας το πολύ 700€-800€, το κρατας κανα δυο χρονια να μαθεις να κινείσαι με δικυκλο (ναι δεν εχει σχεση με το αμαξι αλλα δεν είναι και πυρηνικη φυσικη), το δινεις μετα 400-500€ και αγοράζεις ένα καινουριο 300αρι.
Μπορεις και να πας κατευθείαν στο 300αρι αλλά να εχεις υποψιν σου οτι τραβανε αρκετα για τελειως αρχαριους, κερδίζεις βεβαια ότι θα εχεις ABS (μη διανοηθείς να παρεις καινουριο χωρις ABS)

Λογικα θα σου προτεινουν μηχανη με συμπλεκτη, κάνα 125 ή κάνα 250 ninja ybr κλπ, μη μασησεις σαν τα συγχρονα σκουτερ δεν υπαρχει τιποτα εντος πολης...

Καλο κι αυτο απλα θα χασει λεφτα και μπορεί να εχει και τιποτα ζημιές.
Μιας και ο φιλος δε θελει να μπλεξει με συνεργεια κλπ καλυτερα να παρει ενα καινούργιο (παιζει και το Symphony 200 st σε καλη τιμή) και να εχει και την εγγύηση και το κεφαλι του ήσυχο.
Καλα οσο για Ybr δεν καθεται διπλα σε Citycom 300 ουτε με σφαιρες....Δε μιλαω δε για το δικο μου το 500αρι εκει τα πράγματα ξεφεύγουν

Np1983
20/07/2016, 08:29
Βασικα αυτο ειναι το 300αρι που σκεφτομαι. Το citycom το οποιο μαλιστα βγαινει και σε πολυ καλη τιμη. Κρανος, γαντια και μπουφαν ακομα θα παρω σιγουρα. Ο φοβος ομως και λογω ηλικιας αλλα και λογω εμπειριων στο δρομο απο το αυτοκινητο ειναι πιστευω λογικος. Μεχρι τωρα θεωρουσα οτι υπολογιζα αρκετα τα διτροχα ως οδηγος αυτοκινητου, προσεχοντας παντα να αφηνω χωρο να περνανε, να μην κολλαω ποτε πισω και να μην κανω επικινδυνους ελιγμους κοντα τους, αλλα στην πραγματικοτητα ηταν ελαχιστα αυτα

MG-KTiNoS
20/07/2016, 08:30
Πάνε στο ΧΟύντρα και κάνε σεμινάριο.
Κράνος κλπ κλπ
Μεγάλη προσοχή κι η Παναγιά μαζί σου.

BlackAdder
20/07/2016, 08:33
Μακρια από το citycom, αλλιως παρτο μεταχειρισμενο πας για μεγαλη χασουρα αν το παρεις καινουριο.
Σε 2-3 μηνες βγαίνει το καινουριο και το παλιο το εχει παρει πολυς κοσμος που πιθανον να το σπρώξει με λιγα χιλιόμετρα.
Περιμενε αν είναι να πας για citycom.
Η Sym είναι η μοναδικη εταιρια που δεν εχει ανακοινωσει ακομη euro4 μοντελα.

thunder ace
20/07/2016, 08:34
Καλημερα σε ολους. Ειμαι 33 ετων και αποφασισα τωρα στα γεραματα να βγαλω διπλωμα για μηχανη με το σκεπτικο να αγορασω ενα σκουτερ. Για να τελειωνω με διπλωματα για παν ενδεχομενο, αποφασισα να παρω το απεριοριστο. Εμπειρια ανυπαρκτη, ελαχιστη οδηγηση παπιου στα 18 και τωρα με τη μεγαλη μηχανη στα μαθηματα. Εχω οδηγησει μονο αυτοκινητο αρκετα χιλιομετρα αλλα σιγουρα δεν εχει καμια σχεση. Η βασικη μου σκεψη ειναι να αγορασω ενα καινουριο 300αρι σκουτερ ομως φυσικα φοβαμαι πρωτον να μην πεσω και σπασω τιποτα και δευτερον μην πεσει αυτο και το καταστρεψω. Το πιο σωστο θα ηταν να παρω ενα μεταχειρισμενο για λιγο ομως δεν τα παω καθολου καλα με τις αγοραπωλησιες, ιδιως στη μεταπωληση θα το σκοτωσω σιγουρα σε εμπορο γιατι δε μπορω να μπω στη διαδικασια να παζαρευω με ιδιωτες και να τρεχω σε συνεργεια. Ειναι μεγαλο ρισκο να παρω καινουριο σκουτερ; εχει βρεθει κανεις σε αναλογη θεση η μονο εγω τρελαθηκα ξαφνικα;
"τωρα στα γεραματα"......33 χρονων νεος :p

nickald
20/07/2016, 08:35
Μια χαρα επιλογη

Παρε και τον εξοπλισμο και ξεκινας καθε μερα απο το σπιτι με τα ματια σου 14. Εμπιστεψου την περιφερειακη σου οραση και οδηγα αμυντικα. Δεν χρειαζεται να βαζεις κοντρες με τον μαλ@κα με το ΙΧ που σου κανει σφηνα. Οτι και να γινει εσυ θα φτασεις πιο νωρις στον προορισμο σου.

Προσοχη στις διηθησεις γιατι τα σταματημενα αυτοκινητα μπορουν εντελως απροειδοποιητα να μην ειναι πλεον σταματημενα.
Προσοχη στις προσπερασεις απο δεξια.

Βασικα πραγματα να κανεις και θα εισαι ΟΚ.

Np1983
20/07/2016, 08:50
Μακρια από το citycom, αλλιως παρτο μεταχειρισμενο πας για μεγαλη χασουρα αν το παρεις καινουριο.
Σε 2-3 μηνες βγαίνει το καινουριο και το παλιο το εχει παρει πολυς κοσμος που πιθανον να το σπρώξει με λιγα χιλιόμετρα.
Περιμενε αν είναι να πας για citycom.
Η Sym είναι η μοναδικη εταιρια που δεν εχει ανακοινωσει ακομη euro4 μοντελα.

Αυτο που λες οτι θα το σπρωξει κοσμος και θα χασει αξια δε με πειραζει απο την αποψη οτι δε θα το παρω για να το πουλησω αμεσα και αν το πουλησω τελικα καποια στιγμη αργοτερα, ετσι κι αλλιως θα χασω αρκετα μιας και οπως προειπα δεν εχω καθολου υπομονη σε τετοια πραγματα. Με προβληματιζει ομως το αλλο που ειπες πριν για την ποιοτητα της κατασκευης. Ειχα την αισθηση οτι ηταν αξιοπιστο και με καλη ποιοτητα κατασκευης. Τωρα το abs θα το ηθελα κι εγω ομως ανεβαινει σαφως η τιμη, φτανει σε επιπεδα μεταχειρισμενου αυτοκινητου πολης πραγμα που προτιμαει σαφως η γυναικα μου. Το χαμηλο κοστος κτησης και συντηρησης ειναι το βασικο επιχειρημα μου οποτε ειχα την ελπιδα οτι με το cbs και το φοβο μου δε θα ειχα ιδιαιτερο θεμα

Np1983
20/07/2016, 08:50
Πάνε στο ΧΟύντρα και κάνε σεμινάριο.
Κράνος κλπ κλπ
Μεγάλη προσοχή κι η Παναγιά μαζί σου.

Εχει καποια σελιδα να ενημερωθω; με ενδιαφερει αρκετα

Panos76
20/07/2016, 08:59
Το χαμηλο κοστος κτησης και συντηρησης ειναι το βασικο επιχειρημα μου οποτε ειχα την ελπιδα οτι με το cbs και το φοβο μου δε θα ειχα ιδιαιτερο θεμα

Αυτά, δεν παίζουν σε σκούτερ. Είναι ακριβό και στα δύο, με πλεονέκτημα στον αντίποδα, την άνεση και την ευκολία χρήσης.

Για οικονομία και αξιοπιστία πάμε σε 250cc σε μηχανάκι. Για πραγματική οικονομία και αξιοπιστία πάμε σε παπί.

Np1983
20/07/2016, 09:03
"τωρα στα γεραματα"......33 χρονων νεος :p
Χθες που πηγα για μαθημα, ενας ηταν συνομηλικος μου και αυτος ηταν δασκαλος οδηγησης. Δε με πηραν και τα χρονια αλλα βλεπω τους πιτσιρικαδες με την αγνοια κινδυνου και τον τσαμπουκα που κι εγω ειχα καποτε και αναρωτιεμαι μηπως παρα αργησα. Θα δειξει ο χρονος αν εκανα σωστη επιλογη

Np1983
20/07/2016, 09:06
Αυτά, δεν παίζουν σε σκούτερ. Είναι ακριβό και στα δύο, με πλεονέκτημα στον αντίποδα, την άνεση και την ευκολία χρήσης.

Για οικονομία και αξιοπιστία πάμε σε 250cc σε μηχανάκι. Για πραγματική οικονομία και αξιοπιστία πάμε σε παπί.

Χαμηλο σε σχεση με το 1100 αυτοκινητο 8ετιας, οχι σε σχεση με ολα τα διτροχα. Θελω και την ευκολια του αυτοματου. Αν εχω καταναλωση 5 λιτρα/100 βενζινη στην πολη στην αρχη απο τη χαρα μου μπορει να κερναω βενζινη και τον διπλανο διτροχο στο βενζιναδικο

amyroukai
20/07/2016, 09:23
Ένα 300αρι σκούτερ νορμαλ οδήγηση δεν το βλέπω πάνω από 3λ/100

Panos76
20/07/2016, 09:27
Ένα 300αρι σκούτερ νορμαλ οδήγηση δεν το βλέπω πάνω από 3λ/100

Πάντως σε 150άρι σκούτερ με τάπα οδήγηση ήμουν πάντα πάνω από 4lt/100km :p

Τα δε σέρβις μου κόστιζαν (σε εξουσιοδοτημένο) όσο του clio.

nassosxlvbros
20/07/2016, 09:33
Χθες που πηγα για μαθημα, ενας ηταν συνομηλικος μου και αυτος ηταν δασκαλος οδηγησης. Δε με πηραν και τα χρονια αλλα βλεπω τους πιτσιρικαδες με την αγνοια κινδυνου και τον τσαμπουκα που κι εγω ειχα καποτε και αναρωτιεμαι μηπως παρα αργησα. Θα δειξει ο χρονος αν εκανα σωστη επιλογη

Mια χαρά είναι η ηλικία σου!Και γω παρ'ότι από μικρός στα μηχανάκια-αλλά με περιστασιακή χρήση-στα 29 έβγαλα δίπλωμα....20 χρόνια μετά δεν το μετάνιωσα!
Η δική μου απορία είναι: Για ποιο λόγο να πάρεις σκούτερ έχοντας δώσει για δίπλωμα οδηγώντας μηχανή με συμπλέκτη;Αν ζυγίσεις τα υπέρ και τα κατά τα σκούτερ υπολείπονται μπροστά σε μια μηχανή.Ευκολία μεν οι χώροι του σκούτερ κάτω από τη σέλα και το "ανοίγω γκάζι φεύγω",αλλά η ευκολία κίνησης,Το χαμηλό κόστος κτήσης και συντήρησης,η βασική συντήρηση που μπορείς να την κάνεις και μόνος σου,και το κράτημα,είναι αλλού συγκρινόμενα με μοτοσυκλέτα...;)
Ο τσαμπουκάς υπάρχει ακόμα μεν, αλλά ελέγχεται (και αξιοποιείται) περισσότερο από ένα 18χρονο λυσσασμένο δε....
Η δική μου αντιπρόταση στα σκούτερ λέγεται Suzuki Inazuma....250 κυβικά,2κύλινδρο,κάνει τα ταξιδάκια του,δε ζητάει τίποτα,έχει κατανάλωση παπιού,έχει ΜΑΚΡΑΝ πολύ πιο εύκολη συντήρηση από τα σκούτερ,ΜΑΚΡΑΝ καλύτερη οδική συμπεριφορά από τα σκούτερ,και φυσικά η τιμή του είναι λίγο παραπάνω από ένα παπί...Σε αυτά τα χρήματα αγοράζεις ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ και όχι καναπέ με ρόδες....Δες το και έχε το στα υπ'όψιν....Στα 3.595€ έχε το στα ΠΟΛΥ υπ'όψιν σου!....

362820 362821

DoctoR_k6
20/07/2016, 09:34
Ένα 300αρι σκούτερ νορμαλ οδήγηση δεν το βλέπω πάνω από 3λ/100

Εγω γιατι καιω 4,5 με 5 lt/km ρε γαμωτο...:lol:

nathair
20/07/2016, 09:38
Χθες που πηγα για μαθημα, ενας ηταν συνομηλικος μου και αυτος ηταν δασκαλος οδηγησης. Δε με πηραν και τα χρονια αλλα βλεπω τους πιτσιρικαδες με την αγνοια κινδυνου και τον τσαμπουκα που κι εγω ειχα καποτε και αναρωτιεμαι μηπως παρα αργησα. Θα δειξει ο χρονος αν εκανα σωστη επιλογη

Ποτέ δεν είναι αργά, εγώ πήρα το δίπλωμα στα 45...

antsoar
20/07/2016, 09:41
Καβάλησα πρώτη φορά στα 38, τώρα είμαι 46. Από τότε έχω αλλάξει τρία σκούτερ και τέσσερα μηχανάκια. Ταξίδεψα σε όλη την Ελλάδα, μπήκα χώμα, μπήκα πίστα, και αν δεν δεν είχαν στραβώσει τόσο τα πράγματα στην οικονομία θα είχα ήδη βγει και εξωτερικό.
Επίσης έχω γνωρίσει και ένα σωρό εξαιρετικούς ανθρώπους σε όλη αυτή την πορεία.
Η αλήθεια είναι βέβαια ότι για μένα ήταν έρωτας από την πρώτη στιγμή που ένιωσα τον αέρα στο πρόσωπό μου. Δεν είχε ποτέ να κάνει με την εξυπηρέτηση. Ίσως το κίνητρο να παίζει κάποιο ρόλο. Δεν μας είπες γιατί το αποφάσισες.

Όπως και ναι να έχει δεν είσαι μεγάλος φίλε μου, στην πραγματικότητα ποτέ δεν είσαι. ;)

sniper
20/07/2016, 09:43
Χθες που πηγα για μαθημα, ενας ηταν συνομηλικος μου και αυτος ηταν δασκαλος οδηγησης. Δε με πηραν και τα χρονια αλλα βλεπω τους πιτσιρικαδες με την αγνοια κινδυνου και τον τσαμπουκα που κι εγω ειχα καποτε και αναρωτιεμαι μηπως παρα αργησα. Θα δειξει ο χρονος αν εκανα σωστη επιλογη

Κι εγώ στα 33 έβγαλα δίπλωμα, κι έμαθα να οδηγώ μετά το 1ο μου σχολείο στο 0300RS, 2 χρόνια μετά.

Προχώρα, εξοπλισμός και προσοχή και τα μάτια σου 34.

AristidisZ
20/07/2016, 09:44
Mια χαρά είναι η ηλικία σου!Και γω παρ'ότι από μικρός στα μηχανάκια-αλλά με περιστασιακή χρήση-στα 29 έβγαλα δίπλωμα....20χρόνια μετά δεν το μετάνιωσα!
Ο τσαμπουκάς υπάρχει ακόμα μεν, αλλά ελέγχεται (και αξιοποιείται) περισσότερο από ένα 18χρονο λυσσασμένο δε....
Η δική μου αντιπρόταση στα σκούτερ λέγεται Suzuki Inazuma....250 κυβικά,2κύλινδρο,κάνει τα ταξιδάκια του,δε ζητάει τίποτα,έχει κατανάλωση παπιού,έχει ΜΑΚΡΑΝ πολύ πιο εύκολη συντήρηση από τα σκούτερ,ΜΑΚΡΑΝ καλύτερη οδική συμπεριφορά από τα σκούτερ,και φυσικά η τιμή του είναι λίγο παραπάνω από ένα παπί...Σε αυτά τα χρήματα αγοράζεις ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ και όχι καναπέ με ρόδες....Δες το και έχε το στα υπ'όψιν....Στα 3.595€. έχε το στα ΠΟΛΥ υπ'όψιν σου!....

362820 362821

Μια μικρή ένσταση

Μοτοσυκλέτα σημαίνει λιγότεροι χώροι, συμπλέκτης, ανύπαρκτη προστασία στα πόδια σε θέματα βροχής κλπ κλπ κλπ

Μπορεί να ακουστεί απείρως ηλίθιο, αλλά το Σάββατο πήγα σε έναν φίλο και ήθελα να πάρω έναν καφέ

Σταματάω λίγο πριν το γραφείο του και παίρνω έναν

Η ταλαιπωρία που έφαγα για να διανύσω 500 μέτρα με τη μηχανή προσπαθώντας να μην λουστώ τον καφέ δεν περιγράφεται :bawl:¨

Μαλακία μεν, από την άλλη το αυτόματο έχει κάποιες ευκολίες που το καθιστούν σαφώς πιο ανταγωνιστικό σε μία μερίδα κοινού από ότι οι μοτοσυκλέτες...

thunder ace
20/07/2016, 09:47
Μια μικρή ένσταση

Μοτοσυκλέτα σημαίνει λιγότεροι χώροι, συμπλέκτης, ανύπαρκτη προστασία στα πόδια σε θέματα βροχής κλπ κλπ κλπ

Μπορεί να ακουστεί απείρως ηλίθιο, αλλά το Σάββατο πήγα σε έναν φίλο και ήθελα να πάρω έναν καφέ

Σταματάω λίγο πριν το γραφείο του και παίρνω έναν

Η ταλαιπωρία που έφαγα για να διανύσω 500 μέτρα με τη μηχανή προσπαθώντας να μην λουστώ τον καφέ δεν περιγράφεται :bawl:¨

Μαλακία μεν, από την άλλη το αυτόματο έχει κάποιες ευκολίες που το καθιστούν σαφώς πιο ανταγωνιστικό σε μία μερίδα κοινού από ότι οι μοτοσυκλέτες...
την επομενη να στο βαλουν σε τετοια σακουλα
362822

AristidisZ
20/07/2016, 09:48
την επομενη να στο βαλουν σε τετοια σακουλα
362822

Δεν είχαν, λες να μη ρώτησα ; :p

Το θέμα προφανώς δεν είναι πως μεταφέρεις έναν καφέ, είναι όλα τα υπόλοιπα που έγραψα...

Np1983
20/07/2016, 09:51
Καβάλησα πρώτη φορά στα 38, τώρα είμαι 46. Από τότε έχω αλλάξει τρία σκούτερ και τέσσερα μηχανάκια. Ταξίδεψα σε όλη την Ελλάδα, μπήκα χώμα, μπήκα πίστα, και αν δεν δεν είχαν στραβώσει τόσο τα πράγματα στην οικονομία θα είχα ήδη βγει και εξωτερικό.
Επίσης έχω γνωρίσει και ένα σωρό εξαιρετικούς ανθρώπους σε όλη αυτή την πορεία.
Η αλήθεια είναι βέβαια ότι για μένα ήταν έρωτας από την πρώτη στιγμή που ένιωσα τον αέρα στο πρόσωπό μου. Δεν είχε ποτέ να κάνει με την εξυπηρέτηση. Ίσως το κίνητρο να παίζει κάποιο ρόλο. Δεν μας είπες γιατί το αποφάσισες.

Όπως και ναι να έχει δεν είσαι μεγάλος φίλε μου, στην πραγματικότητα ποτέ δεν είσαι. ;)
Το κινητρο ειναι η ευκολια σε μετακινηση και σταθμευση κυριως και το χαμηλο κοστος σε σχεση με ενα μικρο αυτοκινητο. Αυτα τουλαχιστον λεω στη γυναικα μου. Στην πραγματικοτητα ομως παντα τα ζηλευα τα διτροχα, οχι τοσο τα παπια, οσο τα σκουτερ και τις μεγαλες μηχανες. Αν θα μπορουσα, θα επαιρνα και τα 2. Ιδιως η προσφατη μικρη εμπειρια με τον συμπλεκτη ηταν πραγματικα ευχαριστη εκπληξη. Το σουζουκι που βλεπω παραπανω το ψηνω παρα πολυ ετσι οπως το βλεπω. Ομως το αιτημα θα απορριφθει με συνοπτικες διαδικασιες μιας και η εικονα του δε θα με βοηθησει να πεισω τη συζυγο οτι το κινητρο μου ειναι η χαμηλοτερη καταναλωση. Στο πισω μερος του μυαλου μου παντως εχω την αποκτηση μηχανης με συμπλεκτη στο μελλον γι αυτο και το διπλωμα ειναι για μηχανη με συμπλεκτη

buckley
20/07/2016, 09:52
Δεν είχαν, λες να μη ρώτησα ; :p

Το θέμα προφανώς δεν είναι πως μεταφέρεις έναν καφέ, είναι όλα τα υπόλοιπα που έγραψα...

Ρε μήπως δεν είχες περιποιημένο (όπως φωτό) νύχι ???

buckley
20/07/2016, 09:53
Κι εγώ στα 33 έβγαλα δίπλωμα, κι έμαθα να οδηγώ μετά το 1ο μου σχολείο στο 0300RS, 2 χρόνια μετά.

Προχώρα, εξοπλισμός και προσοχή και τα μάτια σου 34.

ΧΡΙΣΤΕ και Παναγία ...

nassosxlvbros
20/07/2016, 09:53
Μια μικρή ένσταση

Μοτοσυκλέτα σημαίνει λιγότεροι χώροι, συμπλέκτης, ανύπαρκτη προστασία στα πόδια σε θέματα βροχής κλπ κλπ κλπ

Μπορεί να ακουστεί απείρως ηλίθιο, αλλά το Σάββατο πήγα σε έναν φίλο και ήθελα να πάρω έναν καφέ

Σταματάω λίγο πριν το γραφείο του και παίρνω έναν

Η ταλαιπωρία που έφαγα για να διανύσω 500 μέτρα με τη μηχανή προσπαθώντας να μην λουστώ τον καφέ δεν περιγράφεται :bawl:¨

Μαλακία μεν, από την άλλη το αυτόματο έχει κάποιες ευκολίες που το καθιστούν σαφώς πιο ανταγωνιστικό σε μία μερίδα κοινού από ότι οι μοτοσυκλέτες...

Ναι,αν κουβαλάς καφέδες κάθε 10 λεπτά οκ έχεις ένα θέμα....αν απλά παίρνεις καφέ κάθε πρωί (όπως όλοι μας) υπάρχει και εκείνο το σακουλάκι-βλέπε Coffe Island-που βολεύει μια χαρά.Δεν είναι όμως τίποτα άλλο παρά συνήθεια.
Οι λιγότεροι ή και ανύπαρκτοι χώροι λύνονται με τα επιπρόσθετα αξεσουάρ-λέμε με tank bag/μπαγκαζιέρα/σαμάρια,κλπ.Λύσεις υπάρχουν αν θέλεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΜΟΤΟ....Αν θες απλά κάτι να πηγαίνεις στη δουλειά σου/ψώνια/κοντινές και σύντομες μετακινήσεις και να ξεχάσεις το ΙΧ και την ταλαιπωρία του,τότε η πιο σωστή και πρακτική λύση σε θέμα οικονομίας καυσίμου,ευκολίας και κόστους χρήσης λέγεται παπί.Τα υπόλοιπα απλά κοστίζουν περισσότερο....

sniper
20/07/2016, 09:56
ΧΡΙΣΤΕ και Παναγία ...


Ναι, τι;

buckley
20/07/2016, 09:59
Ναι, τι;

Είχα κοκκινήσει και το "στα 33" ρε ,δεν το κατάλαβες ???

sniper
20/07/2016, 10:01
Είχα κοκκινήσει και το "στα 33" ρε ,δεν το κατάλαβες ???

Ναι, και;

buckley
20/07/2016, 10:03
Ναι, και;

Άστο φίλε δεν πειράζει...κι αν περισσεύουν σβήστα.

teogtp
20/07/2016, 10:03
ΧΡΙΣΤΕ και Παναγία ...

Τι ρε;
Τοτε ανακαλυφθηκε η μοτοσυκλετα.
Τι να κανει ο ανθρωπος;

:lol:

nassosxlvbros
20/07/2016, 10:05
Πάντως σε 150άρι σκούτερ με τάπα οδήγηση ήμουν πάντα πάνω από 4lt/100km :p

Τα δε σέρβις μου κόστιζαν (σε εξουσιοδοτημένο) όσο του clio.

Με αφορμή το Clio να σημειώσω και την εμπειρία του κουνιάδου μου που το είχε...το παλιό 1400άρι Κλειώ (του 1992) έκαιγε περί τα 7,5/100 στην πόλη με ΠΟΛΥ ήπια οδήγηση,και 6,5-6,8 εθνική.Πολύ λογική κατανάλωση ακόμα και για σήμερα.Το κόστος σέρβις του (μεγάλο στα 10.000κμ) ήταν αρκετά προσιτό,περί τις 55-70.000 δρχ τότε.Το 100άρι σκουτεράκι που πήρε για να γλυτώσει βενζίνες έκαιγε μεν τα μισά αλλά το συνολικό κόστος σέρβις (μικρό σέρβις στα 5000 και μεγάλο στα 10.000) ήταν σχεδόν το διπλάσιο του Κλειώ... Το μόνο (τελικά) πλεονέκτημα ήταν το παρκάρισμα...Ευτυχώς το κατάλαβε σχετικά νωρίς και πήρε ένα KLE 400άρι και για 8 χρόνια -και 95000κμ αργότερα- απλά σώθηκε... ;)

o_gavros
20/07/2016, 10:06
Παλικάρι αν μου επιτρέπεις,δωσε λίγο βάθος (έκο δε παιδάκι μου) στην αυτοπεποίθηση σου γιατι σα να δειχνεις λιγο χεσμενος.
Δεν λέω να γίνεις σε μια νύχτα ο Σκοτώνω αλλά προσέγγισε το το θέμα λίγο πιο δυναμικά.
Τα πάντα γίνονται!
Στα επιλοιπα τώρα,μην ακούς τον νουμπα τον Αριστείδη που ούτε δύο καφέδες δε μπορεί να κουβαλήσει :bawl:

Τα σχετικά σου να φοράς και θα είσαι οκ.

AristidisZ
20/07/2016, 10:10
Στα επιλοιπα τώρα,μην ακούς τον νουμπα τον Αριστείδη που ούτε δύο καφέδες δε μπορεί να κουβαλήσει :bawl:
.

Από δω το πάω, από κει το φέρνω να πάρω κάνα σκούτερ, και όλο μου κόβετε την φόρα :p:p:p:p:p

sniper
20/07/2016, 10:11
Άστο φίλε δεν πειράζει...κι αν περισσεύουν σβήστα.

Φαίνομαι νεώτερος, δεν είμαι.

Απλά άργησα, και χάθηκε ακόμα ένα ταλέντο.... :bawl:

sniper
20/07/2016, 10:11
Από δω το πάω, από κει το φέρνω να πάρω κάνα σκούτερ, και όλο μου κόβετε την φόρα :p:p:p:p:p


Βάλε βοηθητικές στο Χόρνετ. Θα βάλει κι ο Χόρχε στο Μ1, αν σε παρηγορεί αυτό.

o_gavros
20/07/2016, 10:15
Αριστείδη αυτό με τις 3 ρόδες και την καρότσα να πάρεις ρε :bawl:

AristidisZ
20/07/2016, 10:17
Αριστείδη αυτό με τις 3 ρόδες και την καρότσα να πάρεις ρε :bawl:

Koτζαμάνης και έτσι ;

Άσε μη με μαζέψουν και εμένα για κάνα πραξικόπημα, είναι και πονηροί οι καιροί

buckley
20/07/2016, 10:19
Φαίνομαι νεώτερος, δεν είμαι.

Απλά άργησα, και χάθηκε ακόμα ένα ταλέντο.... :bawl:

Πες μου ρε ότι ξεκίνησες με Α1...

362824

sniper
20/07/2016, 10:23
Πες μου ρε ότι ξεκίνησες με Α1...

362824


Μπα, ξεκίνησα με το "μεγάλο"....

Το 84 ήμουν ανήλικο ρε!

ptc
20/07/2016, 10:43
Φιλε μου κι εγω εβγαλα το Α ακριβως στην ηλικια σου, κυριολεκτικα η πρωτη μου επαφη με δικυκλο ηταν η μηχανη της σχολης.

Εγω το μονο που εχω να σου πω ειναι ο,τι κι αν παρεις, να φροντισεις να εχει ABS. Ειδικα μεσα στην πολη θα σε γλυτωσει απο πιθανα χαζοπεσιματα που θα σου στοιχισουν σε χρημα και ψυχολογια. Καλη επιτυχια με το διπλωμα και welcome to the club. :beer:

amyroukai
20/07/2016, 11:02
Παλιόγερε 33άρη, δες και τούτο: Με ABS, φρέσκο, ομορφούλι.

http://www.kymco.gr/product/x-town-300i-abs/#product




Είμαι επίσης της γνώμης ότι η συντήρηση μοτοσικλέτας είναι πιο φτηνή, αλλά η αλήθεια είναι πως η πρακτικότητα του σκούτερ απλά δεν παίζεται.

Panos76
20/07/2016, 11:03
Είμαι επίσης της γνώμης ότι η συντήρηση μοτοσικλέτας είναι πιο φτηνή, αλλά η αλήθεια είναι πως η πρακτικότητα του σκούτερ απλά δεν παίζεται.

Αυτό ακριβώς._

Np1983
20/07/2016, 12:00
Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας και τις συμβουλες σας. Χαιρομαι που βλεπω οτι περασαν κι αλλοι απο τη θεση μου. Η αληθεια ειναι οτι με αγχωνει αρκετα το ολο θεμα αλλα εχω διαθεση να μαθω και σιγουρα θα εχω τον απαραιτητο εξοπλισμο για παν ενδεχομενο

anavatis19
20/07/2016, 16:10
και εγω το διπλωμα το εβγαλα στα 26 και μηχανη πηρα εδω κ 5 μηνες! στα 29 μου! πρωτη μηχανη, πιο πριν ουτε 50αρι..μην ψαρωνεις..ειναι και να το εχεις λιγο να μην εισαι γιωτομπαλο..αλλα ακουγεσαι νορμαλ απλα φοβισμενος

Bradipous
20/07/2016, 17:24
Χρυσή τομή τα 300cc σκούτερ ανάμεσα στα "μικρά" και "μεγάλα" αλλά και ένα 150άρι για μέσα στη πόλη μια χάρα είναι αφού τα 100 χαω τα έχει σχετικά άνετα και περισσότερα δεν χρειάζονται για τέτοια χρήση. Με τα 300cc απλά είσαι πιο άνετος και μπορείς να πας και λίγο παραέξω μια εκδρομή. Δεν έχω ακούσει κάποιον να πήρε σκούτερ και να το μετάνιωσε. Τα παπιά οικονομικά και αξιόπιστα αλλά αν το μηχανάκι δεν είναι μέρος της δουλειάς σου τότε το σκούτερ θα ήταν προτιμότερο. Πέρα απο τους χώρους του σκούτερ, έχεις πλήρη κάλυψη απο αέρα - βροχή και δεν έχεις συμπλέκτη. Για μέσα στην πόλη κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει καλύτερο μεταφορικό απο σκούτερ.

Ακριβότερο θεωρείται γιατί λόγο της φύσης του το σκούτερ είναι πιο ευαίσθητο και με μεγλύτερες πιθανότητες να σου βγάλει κάποιο πρόβλημα απο ότι μια μηχανή. Σχετικά με τα πάγια έξοδα, δεν λέω για πτώση όπου τα πλαστικά μπορεί να είναι ακριβότερα απο το ίδιο το σκούτερ, είναι λίγο καλύτερα απο μια 600αρα μηχανή. Με νορμάλ οδήγηση ένα 300αρι δεν είναι πάνω απο τα 3.5 λ/100χαω

nikma
20/07/2016, 19:41
Καλή επιλογή να ξαραχνιάσεις από το κουτί και να πας σε δίκυκλο. Θα κερδίσεις σίγουρα χρόνο στις μετακινήσεις σου κι ένα αίσθημα ελευθερίας. Προτίμησε μια μηχανή δρόμου που να μην έχει πλαστικά γιατί στοιχίζουν. Μη πάρεις σκούτερ, δεν κερδίζεις τίποτα ουσιαστικό.
Με το δίκυκλο κάποιες φορές θα πέσεις κι ίσως κάνεις και " μιμί" αλλά άμα φοβάσαι είναι χειρότερο. Περισσότερο προσοχή χρειάζεται σίγουρα όταν οδηγάς μηχανάκι.
Δεν ξέρω αν είσαι μικρός ή μεγάλος για να ξεκινήσεις να κυκλοφορείς με μηχανάκι αλλά είναι καιρός να σκίσεις τη γάτα στο σπίτι, δε νομίζεις ;P

gory
20/07/2016, 20:27
Εγώ έβγαλα δίπλωμα το 2009, και πρώτη μηχανή πήρα πριν από 9 μήνες στα 32 μου.
Μη μασάς. Τις πρώτες μέρες και μου έσβηνε, και ζοριζόμουνα και έξω απ'τα νερά μου ένιωθα.

Άποψη μου πάρε το μηχανάκι που σου αρέσει. Απ'όσα βλέπω τα σκούτερ δείχνουν πολύ πιο άνετα στην πόλη, αλλά την μηχανή δεν την αλλάζω. Έρωτας!

I-want-a-moto
20/07/2016, 22:10
Τα σκούτερ ιδιαίτερα τα πιο δεύτερα πίνουν δυσανάλογα με τις αποδόσεις τους,ο ιμάντας και τα βαριατορ (τα λέω καλά είναι εκείνα τα μπιλάκια) κοστίζουν ένα κάρο λεφτά, είναι θεόβαρα ,με τη παραμικρή πτώση τον ήπιες. Μεγάλο + οι χώροι και οι ευκολία αλλά με πολλά -.με πολύ βάρος και αργά πιάνουν και πατινάρουν,στη εκκίνηση έχουν μια καθυστέρηση και τα περισσότερα κοπανάνε απίστευτα στις λακκούβες (μικρές ρόδες-κοντή διαδρομή).για να αλλάξεις πχ τα τα τακάκια πίσω ή για να φτάσεις στο κινητήρα πρέπει να το κάνεις όλο κομμάτια. Επίσης είναι 99/100 από πλαστικό το οποίο φθείρεται (ιδιαίτερα το μαύρο από τον ήλιο). Το peugeot satelis το έχεις δει? Είναι αυτό: 362855 βγαίνει σε 125,250,400 και 500. Εγώ με τέτοιο έμαθα (το πουλάω είναι 400 κυβικά άμα ενδιαφέρεσαι ρίξε πμ).

Μανολης67
21/07/2016, 10:40
Τα σκούτερ ιδιαίτερα τα πιο δεύτερα πίνουν δυσανάλογα με τις αποδόσεις τους,ο ιμάντας και τα βαριατορ (τα λέω καλά είναι εκείνα τα μπιλάκια) κοστίζουν ένα κάρο λεφτά, είναι θεόβαρα ,με τη παραμικρή πτώση τον ήπιες. Μεγάλο + οι χώροι και οι ευκολία αλλά με πολλά -.με πολύ βάρος και αργά πιάνουν και πατινάρουν,στη εκκίνηση έχουν μια καθυστέρηση και τα περισσότερα κοπανάνε απίστευτα στις λακκούβες (μικρές ρόδες-κοντή διαδρομή).για να αλλάξεις πχ τα τα τακάκια πίσω ή για να φτάσεις στο κινητήρα πρέπει να το κάνεις όλο κομμάτια. Επίσης είναι 99/100 από πλαστικό το οποίο φθείρεται (ιδιαίτερα το μαύρο από τον ήλιο). Το peugeot satelis το έχεις δει? Είναι αυτό: 362855 βγαίνει σε 125,250,400 και 500. Εγώ με τέτοιο έμαθα (το πουλάω είναι 400 κυβικά άμα ενδιαφέρεσαι ρίξε πμ).




Μπανιερούκλα...
συμφωνώ σε ολα τα παραπάνω....
και συμβουλευω τον φίλο που άνοιξε το θρεντ οτι υπάρχουν ενα σωρό καλές μοτοσυκλετες που κινουνται αριστα στης πόλεις αλλά και ειναι κορυφή για κοντινές αποδράσεις.....ΜΤ -03, ΕR-6, SUZUKI Gladius,,,,,,KTM Duke 390....

Panos76
21/07/2016, 10:51
Μία ερώτηση, μόνο για να πιάσω το πνεύμα΄ ποιου τύπου μηχανάκι περνάει έγκριση; Μόνο σε σκούτερ παίζουμε;

Bradipous
21/07/2016, 10:57
Τα σκούτερ ιδιαίτερα τα πιο δεύτερα πίνουν δυσανάλογα με τις αποδόσεις τους,ο ιμάντας και τα βαριατορ (τα λέω καλά είναι εκείνα τα μπιλάκια) κοστίζουν ένα κάρο λεφτά, είναι θεόβαρα ,με τη παραμικρή πτώση τον ήπιες. Μεγάλο + οι χώροι και οι ευκολία αλλά με πολλά -.με πολύ βάρος και αργά πιάνουν και πατινάρουν,στη εκκίνηση έχουν μια καθυστέρηση και τα περισσότερα κοπανάνε απίστευτα στις λακκούβες (μικρές ρόδες-κοντή διαδρομή).για να αλλάξεις πχ τα τα τακάκια πίσω ή για να φτάσεις στο κινητήρα πρέπει να το κάνεις όλο κομμάτια. Επίσης είναι 99/100 από πλαστικό το οποίο φθείρεται (ιδιαίτερα το μαύρο από τον ήλιο). Το peugeot satelis το έχεις δει? Είναι αυτό: 362855 βγαίνει σε 125,250,400 και 500. Εγώ με τέτοιο έμαθα (το πουλάω είναι 400 κυβικά άμα ενδιαφέρεσαι ρίξε πμ).

Σίγουρα το πουλάς;

:lol:

amyroukai
21/07/2016, 11:21
Χτες είδα ανακοινώθηκε και νέο Piaggio Beverly 300/350 με ABS/ESR κλπ παραφερνάλια, με euro4 μοτέρ.

Manalishi
21/07/2016, 13:50
SYM or Kymco????

amyroukai
21/07/2016, 13:52
για τα συνεργεία της πρώτης έχουν γραφτεί τα χειρότερα.

Np1983
21/07/2016, 20:23
Μία ερώτηση, μόνο για να πιάσω το πνεύμα΄ ποιου τύπου μηχανάκι περνάει έγκριση; Μόνο σε σκούτερ παίζουμε;
Απ` ότι φαίνεται μάλλον δύσκολα θα πάρω κάτι άλλο εκτός σκούτερ

Np1983
21/07/2016, 20:30
Χτες είδα ανακοινώθηκε και νέο Piaggio Beverly 300/350 με ABS/ESR κλπ παραφερνάλια, με euro4 μοτέρ.

Πολύ ενδιαφέρον αν και ανεβαίνω κάμποσο. Αρχίζω και σκέφτομαι όμως οτι το ABS θα βοηθήσει πάρα πολύ στην αποφυγή χαζών πτώσεων που θα κοστίσουν σε πλαστικά όσο το έξτρα κόστος του, χωρίς να έχω κι εγώ κάποιο τραυματισμό. Θα κάνω μια γύρα στους εμπόρους να δω αν προσφέρουν κάτι έξτρα για να υπολογίσω το συνολικό κόστος

aktaioros
21/07/2016, 20:41
"τωρα στα γεραματα"......33 χρονων νεος :p

Καλά σου λέει, εγώ πήρα δίπλωμα μηχανής στα 45 Πήρα πρώτα ένα xt660 και τώρα ενα varadero, οχι για πόλη.:a024:

Καλή αρχή και πάντα κράνος και εξοπλισμό. Καλούς δρόμους και προσοχή

Panos76
22/07/2016, 08:09
Απ` ότι φαίνεται μάλλον δύσκολα θα πάρω κάτι άλλο εκτός σκούτερ

Το θέμα μπορεί να θεωρηθεί λήξαν.

Θα πρότεινα αβλεπί το Χ μαξ 400

362974

Αλλά επειδή τον έχει τον όγκο του και το βάρος του (και τα φραγκάκια του), η δεύτερη επιλογή - χρυσή τομή σε cc, μέγεθος, αξιοπιστία είναι το SH/300.

Να θυμάσαι πάντα, η φθήνια τρώει τον παρά ή το φθηνό κρέας το τρώει ο σκύλος.

ptc
22/07/2016, 12:43
Το θέμα μπορεί να θεωρηθεί λήξαν.

Θα πρότεινα αβλεπί το Χ μαξ 400

362974

Αλλά επειδή τον έχει τον όγκο του και το βάρος του (και τα φραγκάκια του), η δεύτερη επιλογή - χρυσή τομή σε cc, μέγεθος, αξιοπιστία είναι το SH/300.

Να θυμάσαι πάντα, η φθήνια τρώει τον παρά ή το φθηνό κρέας το τρώει ο σκύλος.

Πάντως είναι θηρία αυτά τα μεγαλοσκούτερ. Προχθές είχε παρκάρει ένα τέτοιο δίπλα στο mt07 και το δικό μου φαινόταν σαν ποδήλατο μπροστα του. Δεν έχω οδηγήσει ποτέ κανένα βέβαια, οπότε δεν ξέρω πόσο ευκολοδηγητα είναι.

Panos76
22/07/2016, 12:52
Όσο μεγαλύτερο το μεταξόνιο τόσο δυσκολότερη η οδήγηση στη πόλη αλλά σταθερότερο σε ανοιχτό δρόμο.

Για αυτό θεωρώ το SH χρυσή τομή σε όλα. Ίσως μόνο να πήγαινα σε μτχ λίγων ετών με abs διότι είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ και αυτό.

Σε εθνικές οδούς τα θεωρώ εντελώς άνοστα. (τουλ. από δική μου εμπειρία αλλά και από λεγόμενα φίλων που έχουν οδηγήσει 300άρια κ πάνω).

SONone
22/07/2016, 13:42
5 σελιδες.. 5 σελιδες για σκουτερ.. και δεν βρεθεικε ενας να πει μια αλλη αποψη. ηρθα λοιπον

φιλε συνομήλικε. μην μασας.. σκεψου οτι καποιοι απο εμας μαθανε να οδηγουνε στα κλεφτα αρπαγμενο την νυχτα στο χωριο το ΧΤ550 του θειου τους. δεν εγινε και τπτ που ξεκινας να οδηγας με μυαλο.. μια χαρα θα τα πας. και ενασ φιλος μου 34 περσυ εβγαλε διπλομα και πηρε yamaha mt07 για πρωτη του επαφη με την μηχανη.. ολα μεσα στο μυαλο μας ειναι...

αυτο που δεν ειδα να σου γραφει κανεις ξεχνοντας μαλλον τα πρωτα τους βηματα ειναι οτι

1) η μηχανη θα σου πεσει 1000% με εσενα ή χωρις εσενα πανω. τι ενοω... σταματησες στο φαναρι ατσαλα εβαλες τα ποδια κατω και πριν προλαβεις να πατησεις επεσες. ή σταματησες στο βενζιναδικο δεν εβαλες καλα το σταντ και μπαμ κατω... (φυσικα και δεν χτυπάς) αλλα αυτο σε ενα καινουργο σκουτερ μεταφραζετε σε αρκετα ευρο.

2) τι χρηση ειναι να κανεις. και οχι μονο αυριο αλλα και σε 2-3 χρονια? γιατι εχουμε δει πολους που πηραν σκουτερ για την πολη και δεν τους ενοιαζε να βγουνε εθνικη και τωρα τους βλεπουμε να χαροπαλευουν με τα 250cc πηγαίνοντας για Χαλκίδα πχ..

3) τι λεφτα διαθετεις? εχεις υπολογίσει οτι πρωτα περνεις εναν καλο/ακριβο εξοπλησμο ο οποιος σου μενει.. και δεν την πατας οπως αρκετοι που αγορασαμε 2-3 φορες μια μαλακια και τελικα φτασαμε στα χρηματα του πολυ καλου.. πχ κρανος 250 + μπουφαν 200 + γαντια 40 + μποτακι 80 με τα πολυ αμεσα εισαι στα 600€ +ασφαλεια μηχανης + λοιπα εξοδα. ειναι συμαντικο ποσο..

κλεινοντας λοιπον οκ ωραια τα σκουτερ αλλα μην δωσεις 4000 για κατι που θα το κρατησεις 5 μηνες...
δεν ειπε κανεις οτι τα σκουτερ ειναι για αρχαριους, καποια μηχανακια σε σχεση με καπια αλλα ειναι. πχ ενα cbr 1100cc (cbr xx) ειναι πιο ευκολο οδηγητο απο ενα gsxr 1000..
τα ηλεκτρονικά οπως abs,cbs και αλλα μπλιμπλικια απλα θα κανουν την ζωη σου πιο ευκολη αλλα και την οδηγική σου αντίληψη πιο αργή.

οσο για εμενα οτι κιαν παρεις κοιτα να το γουστάρεις και προσπαθησε να περνας ωρες στην σελα του και θα μαθεις πολυ πιο ευκολα και σύντομα να οδηγάς.

Panos76
22/07/2016, 14:02
Βρε συμφωνούμε, αλλά δε παίρνει έγκριση! Οπότε από το να μείνει χωρίς μηχανάκι ας πάρει σκούτερ! (εκτός αν δε τα έχω καταλάβει σωστά).

Bradipous
22/07/2016, 23:59
Το θέμα μπορεί να θεωρηθεί λήξαν.

Θα πρότεινα αβλεπί το Χ μαξ 400

362974

Αλλά επειδή τον έχει τον όγκο του και το βάρος του (και τα φραγκάκια του), η δεύτερη επιλογή - χρυσή τομή σε cc, μέγεθος, αξιοπιστία είναι το SH/300.

Να θυμάσαι πάντα, η φθήνια τρώει τον παρά ή το φθηνό κρέας το τρώει ο σκύλος.

δεν τολμας να βαλεις φωτο με τη μαμα εξατμιση ετσι; :lol:

απο τα πιο συμαζεμενα εγω ψηφιζω μπεβερλυ 300 λόγω αισθητικης και δυναμης, χμαχ 250 λογω ποιοτητας και αισθητικης, sh300 αν σου αρεσει αισθητικα (εμενα παλι καθολου)
απο τα μπανιεροειδη downtown 300 ή ακομα καλυτερα 350 και xciting 400 λογω αισθητικης και δυναμης αμφοτερα.

AgisMessinios
24/07/2016, 18:46
Προσωπική μου άποψη.
Γενικά τα σκούτερ τα θεωρώ σκοτώστρες.
Διότι
Τα περισσότερα έχουν μικρές ζάντες και στο Ελληνικό περιβάλλον με τις κακοτεχνίες στους δρόμους είναι κίνδυνος θάνατος.
Είναι αυτόματα και αυτό σημαίνει οτι σε μία περίπτωση ανάγκης (μακρυά απο όλους μας) δεν μπορείς να "σπάσεις" ταχύτητα για να φρενάρεις το μηχανάκι.
Και άλλος ένας λόγος που με απωθεί στα σκούτερ...Όλους τους αυτοματισμούς τους πληρώνεις χρυσάφι.
Είσαι αδερφέ μου 33 ετών.Ακριβώς στην ιδια ηλικία με μένα.Θα σου πρότεινα ή να ξεκινησεις με παπί και αργότερα, μόλις μάθεις να διαβάζεις τον δρόμο να πάς σε μηχανή που να καλύπτει τις καθημερινές σου ανάγκες, ή αν θες πήγαινε απέυθείας σε κάτι στυλ AX-1 (όχι σε AX-1 καθότι είναι πολύ παλιά κτλπ), αλλά μπορεί να σε κινήσε μέσα στην πόλη άνετα,είναι οικονομικά απο όλες τις απόψεις (καύσιμο-τέλη-ασφάλεια) και μπορεί να σε πάει και λίγο παραέξω χωρίς να βογκάει...

Np1983
25/07/2016, 10:09
1. Αυτο σκεφτομαι κι εγω, οτι ισως πεσει χαζα και τα πλαστικα ειναι πανακριβα
2. Κατα βαση θα πηγαινω κοντινες αποστασεις για δουλεια, πηγαινε ελα 5 με 6 χιλιομετρα τη μερα, καμια βολτα εντος πολης και κανα μπανιο εντος αττικης. Λογω μπανιου δηλαδη ανεβαινω στα 300 κυβικα αλλιως θα κοιτουσα και λιγοτερο.
3.κοιταω μεχρι 4000 αντε 4500 αν βρεθει με abs για καινουριο μονο. Τον εξοπλισμο τον υπολογιζω ετσι κι αλλιως και μαλιστα επι 2, εκτος απο τα μποτακια που δε μπορω να τα φοραω ετσι κι αλλιως για να πηγαινω στη δουλεια.

Np1983
25/07/2016, 10:21
Δε μου παει να παρω παπι με τιποτα, δε μου αρεσει σε εμφανιση καθολου. Για πιο μεγαλη μηχανη σε διαστασεις, οπως εχω πει πιο πριν, ειναι λιγακι δυσκολο να καταφερω να παρω μιας και η γυναικα εχει αντιθετη αποψη και ολος ο κοντινος κυκλος μιας και δεν εχει επαφες με μηχανες την υποστηριζει, οποτε αυτη τη στιγμη δε μπορω να αντιμετωπισω τοσα μετωπα. Ελεγα σκουτερακι μπας και το παρει και η ιδια σιγα σιγα και οταν εξοικειωθει με την ιδεα, καταφερω να παρω κι εγω αν θα μου αρεσει κι ολας κατι καλυτερο. Τον συμπλεκτη γενικα παντως τον θεωρω μεγαλο ατου στην οδηγηση αλλα δυστυχως δε μπορω να τα εχω ολα

BlackAdder
25/07/2016, 10:25
Είχα και συνεχίζω να έχω στη κατοχή μου για χρόνια μοτοσυκλέτες όλων σχεδόν των κατηγοριών, chopper, naked, ss, classic.
Μοτοσυκλέτες από 20 έως 120hp
Αυτά που σου λενε για την ασφάλεια των σκούτερ απλα δεν ισχύουν.

nickald
25/07/2016, 10:44
Να αλλαξεις γυναικα το σκεφτηκες καθολου ξερωγω?

Np1983
25/07/2016, 10:47
Να αλλαξεις γυναικα το σκεφτηκες καθολου ξερωγω?
Χαχαχα. Σιγα σιγα οι αλλαγες. Μια καθε φορα

nikma
25/07/2016, 13:46
Οκ φίλε στα τελευταία post ήσουν κατατοπιστικότερος. Ψάχνεις σκούτερ για τη σύζυγο που να το οδηγείς κι εσύ πότε-πότε σωστά ;P
Λοιπόν εγώ θα σου πρότεινα για να μη σε αποπροσανατολίσουμε εδώ μέσα, να το ψάξεις σε σκουτεροφόρουμ. Με μια αναζήτηση θα βρεις αρκετά κι εκεί θα σε βοηθήσουν καλύτερα πιστεύω.

SONone
25/07/2016, 14:18
Δε μου παει να παρω παπι με τιποτα, δε μου αρεσει σε εμφανιση καθολου. Για πιο μεγαλη μηχανη σε διαστασεις, οπως εχω πει πιο πριν, ειναι λιγακι δυσκολο να καταφερω να παρω μιας και η γυναικα εχει αντιθετη αποψη και ολος ο κοντινος κυκλος μιας και δεν εχει επαφες με μηχανες την υποστηριζει, οποτε αυτη τη στιγμη δε μπορω να αντιμετωπισω τοσα μετωπα. Ελεγα σκουτερακι μπας και το παρει και η ιδια σιγα σιγα και οταν εξοικειωθει με την ιδεα, καταφερω να παρω κι εγω αν θα μου αρεσει κι ολας κατι καλυτερο. Τον συμπλεκτη γενικα παντως τον θεωρω μεγαλο ατου στην οδηγηση αλλα δυστυχως δε μπορω να τα εχω ολα

να την φερεις σημερα κρικο να δει τις δικες μας που ανεβαίνουν στα μεγαλα ;)... χαχα.. ε κλασικές φοβιες. ομως τα γεγονοτα λενε πως σε χαμηλές ταχύτητες η πιθανότητα να χτυπήσεις με σκουτερ ειναι μεγαλύτερη.
γενικα συμβαίνει συχνα στο μυαλο των γυναικών και οχι μονο οτι τα μικρα "μηχανάκια" ειναι και πιο ασφαλη. το οποιο ειναι μέγιστο λάθος. πχ η μικρη ροδα τρωει ολη την λακουβα και αν δεν πεσεις η μεση του συνεπιβάτη ολη την πιεση

συνχρονο παρε. abs + ψιψιψιονια full, ναι θα δωσεις λεφτα που πολλοί απο εμας θεωρούν κριμα. αλλα θα εχεις το αποτέλεσμα που θες.

κατι τελευταίο η μηχανή ειναι δικια σου. η επιλογή ειναι δικια σου. ακομα και η μανα των παιδιων μας το μεγιστο της αποψης για την επιλογή της μοτο θα επρεπε να φτανει το 20% (αφου και τοση θα ειναι η χρηση που θα κανει ως συνεπιβάτης)

AgisMessinios
26/07/2016, 06:56
[QUOTE=SONone;2778688
γενικα συμβαίνει συχνα στο μυαλο των γυναικών και οχι μονο οτι τα μικρα "μηχανάκια" ειναι και πιο ασφαλη. το οποιο ειναι μέγιστο λάθος. πχ η μικρη ροδα τρωει ολη την λακουβα και αν δεν πεσεις η μεση του συνεπιβάτη ολη την πιεση[/QUOTE]
Αυτό ακριβώς λέω και εγώ.Και οχι μόνο αυτό.
Πχ αν χρειαστεί να σταματήσεις πιο άμεσα δεν μπορείς να σπασεις ταχύτητα και τόσα άλλα.Εμμένω και επιμένω.Οι μηχανές έχουν καλλίτερη παθητική ΚΑΙ ενεργητική ασφάλεια απο τα σκούτερ χωρίς αυτό α σημαίνει οτι τα σκούτερ ειναι άχρηστα.Ακόμα θα ήθελα να τονίσω το εξής.Δεν μπορείς να έχεις την ίδια ευελιξία μέσα στην κίνηση με ένα σκούτερ ειδικά μεγάλου κυβισμού με μια μηχανή λόγω όγκου.(στην πλειοψηφία των περιπτώσεων τουλάχιστον).Και οι πιο πολλοί οδηγοί αυτοκινήτου μιας και δεν έχουν καβαλήσει μηχανή,είναι γκόμενες και βάφονται στον καθρέπτη στο φανάρι,εχουν στο μυαλό τους την άσχημη κατάσταση της οικονομίας (που καλώς ή κακώς μας επήρεαζει όλους) δεν σε προσέχουν ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΒΑΛΑΣ.Πρέπει λοιπόν ότι και να πάρεις να το πάρεις πρώτα με γνώμονα την παθητική και ενεργητική ασφάλεια που σου παρεχει με βάση τα άλλα οχήματα στο ίδιο budget.

Np1983
29/07/2016, 16:43
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες. Τελικα κατεληξα στο νεο beverly 300 με abs και λογικα θα το παραλαβω την επομενη εβδομαδα. Θα προχωρησω στο μεταξυ σε αγορα απαραιτητου εξοπλισμου. Να ειστε καλα ολοι σας

AgisMessinios
30/07/2016, 16:37
Όπως και να έχει καλοτάξιδο!

panagiotis1974
08/08/2016, 09:33
Να αλλαξεις γυναικα το σκεφτηκες καθολου ξερωγω?
:rockon:

amyroukai
18/08/2016, 19:19
Η συζήτηση που άνοιξε ο Bug-3 μεταφέρθηκε εδώ: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150260

Np1983
02/09/2016, 14:24
Και παλι ευχαριστω για τις συμβουλες σας. Εκλεισα μηνα με το beverly 300 στα χερια μου και εχω κανει κι ολας 1400 χιλιομετρα ( θα ειχα κανει παραπανω αλλα ημουν 10 μερες διακοπες με αυτοκινητο). Πολυ ωραια εμπειρια γενικα. Ηταν και ευκαιρια που πετυχα αδεια την Αθηνα και ξεκινησα χωρις μεγαλη πιεση. Πλεον οταβ πρεπει να παρω το αυτοκινητο ξενερωνω απιστευτα. Πιστευω καποια στιγμη θα παρω και κανονικη μοτοσυκλετα

bulmont
02/09/2016, 15:11
Και παλι ευχαριστω για τις συμβουλες σας. Εκλεισα μηνα με το beverly 300 στα χερια μου και εχω κανει κι ολας 1400 χιλιομετρα ( θα ειχα κανει παραπανω αλλα ημουν 10 μερες διακοπες με αυτοκινητο). Πολυ ωραια εμπειρια γενικα. Ηταν και ευκαιρια που πετυχα αδεια την Αθηνα και ξεκινησα χωρις μεγαλη πιεση. Πλεον οταβ πρεπει να παρω το αυτοκινητο ξενερωνω απιστευτα. Πιστευω καποια στιγμη θα παρω και κανονικη μοτοσυκλετα


Ωραίος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:beer: