PDA

View Full Version : Bandit 400V



AgisMessinios
21/07/2016, 07:47
Καλησπέρα και απο μενα.
Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και θα ήθελα να κάνουμε μια συζήτηση σχετικά με τα suzuki bandit 400V.
Λοιπόν θέλω να αγοράσω ένα Bandit V 400 θεωρητικά μοντέλο 99,το βλέπω για μοντελο 97 (εισαγωγής) - έχει την ουρά που είναι σε 4 κομμάτια (2 πλαινά,1πάνω,1 κάτω ~στο φανάρι,όσοι ξέρουν θα καταλάβουν~).
Το μηχανάκι θελει μαζεματάκια τα οποια τα γνωρίζω και έχει και τούμπα σούρσιμο (ανευ καλίμπρας),κλασσικό σε bandit όταν το έχουν άτομα που δεν σέβονται το γκάζι του λόγω απειρίας-η υπερβολικής αυτοπεποίθησης.
Ας ξεκαθαρίσω οτι γνωρίζω εκ των προτέρων το θέμα με τα καρμπυρατέρ και τον ανορθωτή (ενίωτε), μιας και είχα μέχρι τώρα 2 απλά και 1 V.....
Το θέμα είναι άλλο.Ανορθωτή-ηλεκτρονική βρίσκουμε δεν είναι θέμα.Μου έχει μείνει και ένα yoshimura cyclone τελικό και κάτι άλλα ψιλικοκό απο το τελευταίο.
Αλλά το πρόβλημα με τα καρμπυρατέρ πώς μπορούμε να λύσουμε άπαξ?
Αλλάζοντας ανα τακτά χρονικά διαστήματα (~περί τις 7-8.000 KHM) βελόνες-μεμβράνες και τα λοιπά και και καθαρίζοντας φλοτέρ και κάνοντας εκ νέου ρύθμιση νομίζω λύνεται αλλά όχι άπαξ και το κόστος σε βάθος χρόνου είναι μεγάλο.
Είχα την εντύπωση όμως οτι υπάρχει τετράδα καρμπ που δουλεύει ρολόι στα bandit.Δεν θυμάμαι ποια...
Η γνώμη σας μετράει.

Υ.Γ. Καθότι κάτοχος και έτερου δίκυκλου δεν έχω θέμα μετακίνησης οπότε το suzuk-άκι λύεται,καθαρίζεται,βάφεται σε φούρνο,επισκευάζεται πλήρως,δένεται και βρούμ για τσάρκες μέχρι Σαλόνικα για μπουγάτσα και καφέ στον Πύργο με θέα θάλασσα!
Υ.Γ. Αν έχετε μάστορα στην Αθήνα που να ρυθμιζει σωστά το μηχανάκι με ενδιαφέρει μιας και ένας που γνώριζα στην Καλλιθέα....έχει φύγει μόνιμα στην Εύβοια....

argiris34
21/07/2016, 09:34
τετραδα απο rf 400 αλλα δεν θα πηγαινει το ιδιο ακομα τετραδα απο gsxr400 ελεγαν οτι ταιριαζει αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια, φανταζομαι οποιαδηποτε τετραδα απο 400 αρι εποχης 41-42 χιλιοστα αν κουμπωνει θα δουλευει το ποσο καλα θα δουλευει ειναι αλλο θεμα

sapila racing
21/07/2016, 09:38
τετραδα απο rf 400 αλλα δεν θα πηγαινει το ιδιο ακομα τετραδα απο gsxr400 ελεγαν οτι ταιριαζει αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια, φανταζομαι οποιαδηποτε τετραδα απο 400 αρι εποχης 41-42 χιλιοστα αν κουμπωνει θα δουλευει το ποσο καλα θα δουλευει ειναι αλλο θεμα

41-42 χιλιοστά? :confused:
Δεν λέει για Bandit 1200 τουμπανιασμένο, για 400 λεει.

AgisMessinios
21/07/2016, 10:09
41-42 χιλιοστά? :confused:
Δεν λέει για Bandit 1200 τουμπανιασμένο, για 400 λεει.
Ναι, για το 400V μιλάω το οποίο φοράει μαμα Mikuni 28ρια.....41-42 νομίζω είναι ....τεράστια!!!!!!!!
Πάντως για αλλαγή τα πάντα μέσα στα καρπυρατέρ κοστίζει (σαν ανταλλακτικά) γύρω στα 200 το κομμάτι.Συν το οτι θα θέλει σωστή ρυθμιση που ειναι και το πιο δύσκολο!

buckley
21/07/2016, 10:43
Μπορεί να εννοεί την διάμετρο της πίσω πλευράς του καρμπ που δέχεται το φιλτροκούτι ή τη φιλτροχοάνη.
Στα 34ρια του katana η διάμετρος αυτή είναι 54.

argiris34
24/07/2016, 20:45
32 το bandit 31 το rf ατιμα χρονια πως περνατε

Λεω για τα πρωτα μοντελα πρι το facelift, για αυτα δεν έχω αποψη

roukos_x
27/07/2016, 23:21
43 ειναι..