PDA

View Full Version : Hornet 600 εξατμιση



oneos
22/07/2016, 18:07
Καλησπερα σε ολους, θα ηθελα τα φωτα σας για ενα θεματακι που εχω . :confused::confused::confused:
Ο προηγουμενος που ειχε το hornet που πηρα πριν ενα μηνα ειχε καταργησει τον καταλυτη και περαν αυτου η αποληξη του "μεσαιου" σωληνα στον οποιο πιανει το τελικο εχει κολληθει στραβα. Με αποτελεσμα η akrapovic που πηρα να μην κουμπωνει καν στο μηχανακι.
Οποτε καταληγω σε εξατμισα για μερεμετι.
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης..
Αισθανομαι μια τρυπα στα πολυ χαμηλα σε δυναμη και ενα πνιξιμο οταν ανοιγω το γκαζι απο χαμηλα.. Ακομα και οταν παω να ξεκινησω σε ανηφορα βαρβατη το νιωθω να πνιγεται.. :dizzy: Εχει να κανει με τον καταλυτη αυτο? Αν ναι αξιζει να τον ξαναβαλω η να δωσω με καποιο αλλο τροπο συμπιεση στην εξατμιση?


(Δεκτες προτασεις για εξατμισα στη δυτικη αττικη με πμ...)

WiSe
22/07/2016, 19:36
Οχι δε παιζει να φταιει ο καταλυτης. Πηγαινε στον γνωστοτατο Πειραιωτη εξατμισα να την βαλεις και οταν την τελειωσεις αν στο κανει παλι κοιτα τα υπολοιπα αιτια, μπουζι φιλτρα παροχη καυσιμου κλπ κλπ κλπ σε μηχανικο.

nassosxlvbros
22/07/2016, 23:01
Αν άλλαξες εξάτμιση στη χορνέτα θέλει και λίγο παιχνίδι με τα ζιγκλέρ.Καλό θα είναι να μπει σε δυναμόμετρο πριν και μετά.Θα τα σκάσεις μεν αλλά το μοτέρ θα είναι απροβλημάτιστο για χρόνια δε....;)

oneos
23/07/2016, 09:34
Injection ειμαι ντε!

nassosxlvbros
23/07/2016, 09:57
Injection ειμαι ντε!


Ε,που να το ξέρω ρε θείο; :)
Δεν αλλάζει κάτι και πάλι...ένα τσεκάρισμα το θέλει Χρήστος Μόνος λέγεται ο άνθρωπός σου Και δυναμόμετρο έχει,και γνώσεις έχει.

WiSe
23/07/2016, 10:19
Ε,που να το ξέρω ρε θείο; :)
Δεν αλλάζει κάτι και πάλι...ένα τσεκάρισμα το θέλει Χρήστος Μόνος λέγεται ο άνθρωπός σου Και δυναμόμετρο έχει,και γνώσεις έχει.

Δυναμομετρο για μια αλλαγη τελικου?

AristidisZ
23/07/2016, 10:28
Εντελώς καλοπροαίρετα ρωτώντας, τελικά πήρες το hornet που έκανε 4,500 και ήταν πιο ακριβό από όλα τα άλλα επειδή ήταν πολύ προσεγμένο ;;;

oneos
23/07/2016, 11:01
Εντελώς καλοπροαίρετα ρωτώντας, τελικά πήρες το hornet που έκανε 4,500 και ήταν πιο ακριβό από όλα τα άλλα επειδή ήταν πολύ προσεγμένο ;;;

Ναι φιλε αυτο πηρα στα 4000 και ειναι πολυ προσεγμενο.. Οσοι γνωστες το βλεπουν αυτο μου λενε.. Η μονη παπαρια εχει γινει στην εξατμιση..

sapila racing
23/07/2016, 12:06
Προφανώς κατι έχει παιχτεί με τον στραβοκολλημένο σωλήνα κλπ που περιγράφεις.
Παντως αυτό το μοτέρ δεν έχει δύναμη πολύ χαμηλά ούτως η άλλως.

oneos
23/07/2016, 12:55
Προφανώς κατι έχει παιχτεί με τον στραβοκολλημένο σωλήνα κλπ που περιγράφεις.
Παντως αυτό το μοτέρ δεν έχει δύναμη πολύ χαμηλά ούτως η άλλως.

Θα βαλω την ακραποβιτς δευτερα και θα καθαρισω και το φιλτρο αερα μηπως εχει τιποτα μουσειακα εκθεματα μεσα και βλεπουμε..

noodles
23/07/2016, 14:46
το οτι ειναι κολλημενος στραβος ο σωληνας της εξατμισης σιγουρα παιζει καποιο ρολο.

το οτι εβγαλες τον καταλυτη νομιζω παιζει το μεγαλυτερο. ειναι που ειναι ψωφια χαμηλα τα 600 αν βγαλεις και τον καταλυτη πεθαινουν τελειως (το δικο μου gsxr 600 ξεχναει να ξεκινησει κατω απο 5κ στροφες). θελει προγραμματα στον εγγεφαλο για να δουλεψει σωστα.

πηγαινε φτιαξε την εξατμιση για να μη κοβει και ισως το συνηθησεις το "νεκρο" φασμα στροφων. εμενα πλεων δε με ενοχλει.

oneos
12/10/2016, 09:10
Καλημερα σε ολους.. Επανερχομαι στο θεμα μου.. Στο μηχανακι τελικα μπηκε η akrapovic gp megaphone... Χωρις τον καταλυτη ο θορυβος ειναι πραγματικα μη ανεκτος ακομα και με το σιγαστηρα... Οποτε προχωραμε παλι σε αλλαγη! Δουλεια δεν ειχε ο διαολος.... Τι γνωμη εχετε για τα arrow τα οποια εχω βρει οικονομικα σε καινουρια?

Billymuse
12/10/2016, 10:45
Καλημερα σε ολους.. Επανερχομαι στο θεμα μου.. Στο μηχανακι τελικα μπηκε η akrapovic gp megaphone... Χωρις τον καταλυτη ο θορυβος ειναι πραγματικα μη ανεκτος ακομα και με το σιγαστηρα... Οποτε προχωραμε παλι σε αλλαγη! Δουλεια δεν ειχε ο διαολος.... Τι γνωμη εχετε για τα arrow τα οποια εχω βρει οικονομικα σε καινουρια?

Raceguns, καλυτερη δουλεια απο τις εξατμισεις του Τσαμπαγιαννη ;-)

power hornet
12/10/2016, 13:07
εγω παντος στο δικο μου χορνετ εχω βαλει τις double gun απο την mivv και ειμαι υπερευχαριστημενος.συν φιλτρο ελευθερο,δεν μπορεις να βαλεις εξατμιση ελευθερο και να εχεις μαμα φιλτρο

Vice
12/10/2016, 14:40
Η καλύτερη λύση είναι να βαλεις ξανά τον μαμά συστημα με καταλύτη και να κουμπώσεις πάνω την megafone. Και ηχο θα έχεις και θα δουλευει σωστά το μηχανάκι. Αν θυμαμαι καλά ειχα βρει απο τρακαρισμένο παλιά γύρω στο 70άρι-80άρι ευρώ

duke200
12/10/2016, 14:52
αν η εξατμιση σου ειναι "χαβούζα"(πολύ ελευθερη), ΝΑΙ χαμηλά θα κόψει, και πολύ μάλιστα.

όπως είπαν κι΄αλλοι, βρες μια μαμα μεταχείρω και βαλτη πάνω. Και μην ασχολείσαι με το θεμα εξάτμιση, πεταμένα λεφτά είναι (όπως διαπίστωσες ήδη)

power hornet
13/10/2016, 19:06
Η καλύτερη λύση είναι να βαλεις ξανά τον μαμά συστημα με καταλύτη και να κουμπώσεις πάνω την megafone. Και ηχο θα έχεις και θα δουλευει σωστά το μηχανάκι. Αν θυμαμαι καλά ειχα βρει απο τρακαρισμένο παλιά γύρω στο 70άρι-80άρι ευρώ

πολυ σωστος το σκεφτηκα και εγω αυτο να πω να βαλει ξανα τον καταλυτη.

oneos
13/10/2016, 20:40
Παιδες σας ευχαριστω για τις απαντησεις.. Ευτυχως μαζι με το μηχανακι πηρα και ολη την μαμα εξατμιση οποτε με βλεπω απο βδομαδα να ξαναβαζω τον καταλυτη πανω και να βγαζω το σιγαστηρα της ακραποβιτΣ..Βεβαια για το θεμα της τρυπας στα μεσαια βλεπω κατι διαγραμματα απο δυναμομετρησεις μαμα και μη χορνετ και απ οτι φαινεται ετσι βγηκε αυτο το μοτερ.. Δεν ειμαι εγω περιεργος..

oneos
18/10/2016, 19:46
Μαναδες χειροκροτουσαν στα μπαλκονια ,παππουδες στις εξωπορτες βουρκωμενοι ..Μια ξαφνικη μεσημεριατικη λιακαδα μεσα στη μιζερια της συννεφιασμενης Αθηνας... Το σωματειο των δυτικων καγκουραιων περιλυπο με αποχαιρετησε με ενα τελευταιο ξερογκαζο.. Ο καταλυτης ξαναμπηκε πανω, ο θορυβος ειναι πλεον οπως πρεπει να ειναι ακομα και χωρις σιγαστηρα με την megaphone, τα χαμηλομεσαια γεμισαν με λιγο ροπη παραπανω και μπορω πλεον να ανοιγω ανεμελος χωρις να με νοιαζει αν ακουγομαι και στον επομενο Δημο..