PDA

View Full Version : Συμβουλες για αγορα παπιου



@@@@@
24/07/2016, 19:46
Γεια σας είναι 16 χρόνων και μόλις πήρα δυπλωμα για πενινταρακι εχω κοιτάξει στην αγορά κάποια μοντέλα που κυκλοφορούν καινούργια και είναι ανάμεσα στο daytona dv 50και sprinter 50 θέλω να μου πείτε την γνώμη σας και αν μπορειται να μου προτείνετε αν ξέρετε κάποιο άλλο.Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω ειναι κοντά στο χιλιάρικο και δεν θλ μεταχειρισμένα λόγω οτι δεν ξέρω την κατάσταση τους και τι προβληματα μπορούν να μου βγάλουν.....Ευχαριστω!!

SHOOTER045
24/07/2016, 21:26
Μια χαρά είναι το daytona.
Τι κράνος θα πάρεις?

vaska
25/07/2016, 13:12
Μια χαρά είναι το daytona.
Τι κράνος θα πάρεις?

Κράνος?? Κάνει ζέστη ρε φίλος το καλοκαίρι και τον χειμώνα βάζουμε την κουκούλα από το αδιάβροχο.

nikos_abel
25/07/2016, 13:14
@@@@@@ νέο μέλος :lol:


(μα δεν μπόρεσα σας λέω, δε φταίω :lol: )

AgisMessinios
27/07/2016, 06:32
Παλιά καλή αξιόπιστη λύση,με ελάχιστα εώς μηδενικά προβλήματα (αναλόγως συντήρησης),μεταχειρω φυσικά...
Honda super cub 50cc η αλλιώς στρογγυλοφάναρο,στρογγύλι,στρογγυλό (προσοχή όχι τον γλάρο...)...
Φτηνό στην αγορά,ελάχιστα πλαστικά,πολύ ελαφρύ,ανταλλακτικά πανφτηνα και με το κιλό,πολλές επιλογές για μπλιμπλίκια και φτιαξιματάκι (μην το πας χιλιοστά -ακα 75cc- θα σου βαραει μπιέλα λόγω διαδρομής),μπορείς να το κάνεις -αν το βρεις χρεπάκι- με ελάχιστα λεφτά καινούριο.Αλλιώς GLX -προσοχή να μην είναι κομμένο στρογγυλό-.
Eίδα οτι ειπες οτι δεν θες μεταχειρισμένο αλλά πίστεψε με....με ελάχιστα λεφτά έχεις κουκλί...και σκυλί...

@@@@@
15/08/2016, 15:58
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας αυτή την στιγμή είναι ανάμεσα σε glx 50 και daytona dy 50 και για τα δύο εχω ακούσει καλά και καλά για το glx ναι με αθάνατο μηχανακι και σκυλί αλλά και μεταχειρισμένο 3-4 χέρια και φοβάμαι για την αξιοπιστία του και ειδικά αυτοί οι καιροί δεν είναι για πειράματα..... Και από την άλλη το dy 50 που αλλη λένε ότι δεν τραβάει και αλλη ότι είναι καλό το φοβαμαι και λίγο γιατί είναι κινέζικο και για τυχόν προβλήματα που μπορεί να μου βγάλει....αν όντος δεν τραβάει το dy 50 σε τι αλλαγές πρέπει να προβώ για να μην ζοριζετε σε ανηφορες και δικαβαλω (μην ρεζιλευτω και στο γκομενακι) σας παρακαλώ απαντήστε αν ξέρετε και πιο μοντέλο μου προτείνετε από αυτά τα δύο?? (Ολλες οι αλλαγές που θα κάνω στο μηχανακι θελω νανε νόμιμες και να μην εχω τρεξίματα ούτε με την ασφάλεια σε χτυπά ξυλο κάποιο ατύχημα ούτε βέβαια με την αστυνομία.....σας παρακαλώ όποιος ξέρει ας μου απαντήσει σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων

@@@@@
15/08/2016, 23:38
Τπτ κανένας??

amyroukai
16/08/2016, 00:09
ναι ξέρεις ανήμερα 15αύγουστο δεν είχε άλλη δουλειά ο κόσμος από το να ψάχνει για 50άρια παπιά...


Υπομονή λίγο, κάποιος θα βρεθεί. Και αν δεν βρεθεί μάλλον δεν ξέρει κανείς, οπότε....


Πάντως "αλλαγές" σε 50άρι που να είναι νόμιμες και να το κάνουν και "σβέλτο" για δικάβαλο μάλλον είναι ουτοπικό να συζητάμε.

@@@@@
16/08/2016, 09:40
Συγουρα πρέπει να υπάρχουν για αυτό ρωτάω.....

@@@@@
16/08/2016, 12:26
Ξέρει κανένας τι έχει κάνει το παλικάρι στο παρακάτω μηχανακι ??? https://youtu.be/gbq-dQ_yjaE

AgisMessinios
17/08/2016, 07:07
Μαλλον αλλαγή πίσω αναρτήσεων με άλλες με κόκκινα ελατήρια,εξάτμηση ελευθέρας,αλλαγή βιδών με κόκκινες,προσθήκη φίλτρου,μικρότερα λάστιχα και γενικά μόνο εικαστικές παρεμβάσεις είδα.Δεν το είδα να τρέχει αν και οήχος μου λέει οτι ειναι χιλιοστά.....

@@@@@
17/08/2016, 07:52
Κάτι για ηλεκτρική είπε αυτός μπορεί να μου πει κάποιος τι ειναι και τι δινει στο μηχανακι γτ είμαι και ψυλο άσχετος????

POLICE6
17/08/2016, 08:10
Κάτι για ηλεκτρική είπε αυτός μπορεί να μου πει κάποιος τι ειναι και τι δινει στο μηχανακι γτ είμαι και ψυλο άσχετος????
Μάλλον ηλεκτρονική (ανάφλεξη) λές.... Δες εδω (http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/89703.asp) τι ακριβώς κάνει για να αρχίσεις και να μαθαίνεις:)

panagiotis1974
17/08/2016, 10:32
Ξέχνα τα σάπια αρχαία παπάκια και πάρε το DY η το sprinter,φυσικά αν μιλάς για καινούριο γιατί για μεταχείρω δε λέει να πάρεις τίποτα απο αυτά.

@@@@@
17/08/2016, 10:41
Τοθεμα είναι ότι έχω ακούσει ότι δεν τραβάνε σε ανηφορες ότι θα μου βγαζει πρόβλημα επειδή είναι κινέζικο και ότι δεν είναι καθόλου αξιόπιστο αν ξέρει κάποιος ας μου πει αν αυτά αληθεύουν.....Και μια απορία γτ το ίδιο μηχανακι απο διαφορετικά σάιτ έχει διαφορετική ιπποδύναμη???

@@@@@
17/08/2016, 10:48
Το διάβασα αλλά δεν κατάλαβα τι μπορει να προσφέρει σε ένα μηχανακι η αλλαγή της (ιπποδύναμη ,ροπη) γτ καποιος να την αλλαξει αν δεν εχει καποιο προβλημα ???

@@@@@
17/08/2016, 18:26
Και κάτι ακόμα αν αλλαξω εκκενοτροφο θαμε παράνομος???

POLICE6
18/08/2016, 02:10
Στο θέμα που άνοιξες ρωτας τι παπι θα πάρεις...απο την άλλη φαίνεται να 'χεις επιλέξει την κινεζια(λόγο πιο σύγχρονου design μάλλον..) και προχωράς στο να σκέφτεσαι μετατροπές....Αν θες να κάνεις μετατροπές στο μοτερ, την κινεζιά να την αφήσεις καλύτερα....Παίξε με Honda-Yamaha γιατί τα άλλα δε "σηκώνουν" και πολλά πολλά...Πρίν αρχίσεις δε να αλλάζεις πράγματα στα κουτουρού (και πετώντας λεφτά), αγόρασε τον απαραίτητο εξοπλισμό αναβάτη(κράνος,γάντια,μπουφάν)που είναι πολύ σημαντικό αλλα ΑΝΑΓΚΑΙΟ κόστος και αφού τα χεις όλα αυτά μιλάμε και για βελτιώσεις στον κιν/ρα.Ααα, στο μεταξύ μπορείς να τσεκάρεις κάποια βασικά πράγματα για τη λειτουργία των κινητήρων εδω (http://jkon.aeromodelling.gr/ninter-100b.htm) αλλά και γενικά στο ιντερνετ..:wave2:

@@@@@
18/08/2016, 07:42
Έχω βρει τον εξοπλισμό που θα πάρω το μόνο που δεν εχω αποφασίσει ειναι τί μηχανακι να παρω και το μπορω να κανω στο μηχανακι κωμικά για να τραβαει

@@@@@
18/08/2016, 07:45
Νόμιμα *

amyroukai
18/08/2016, 08:52
φίλτατε @@@@@


ΟΤΙ και να κάνεις, πεντήντα ταπεινά κυβικά είναι. Εγγύηση "τραβήγματος" δεν θα σου δώσει κανείς εδώ. Φαντάζομαι πως αν υπήρχε κάτοχος τέτοιου 50ριού τόσες μέρες ΚΑΤΙ θα σου είχε πει.


Και χαλάρωσε λίγο με τα up, τα ερωτηματικά, τα "άντε κανείς" κλπ. Είναι το λιγότερο αγενές.

panagiotis1974
18/08/2016, 13:22
50αρι παπί χοντα γιαμαχα δεν παιζει εκτος απο σαπίλες χιλιοκανγκουρεμενες αλλα πάλι με κανα 125αρι μοτερ lifan απάνω.
Οι μετατροπές δεν είναι σοβαρά πράγματα,ούτε σε γιαμάχα,ουτε σε μερσεντές,ούτε σε λάντα.
9 στις 10 τα πειραγμένα έχουν φάει τόσα λεφτά απο τον κάτοχο που θα μπορούσε να αγοράσει κάτι καλύτερο και μεγαλύτερο.Και το χειρότερο 9 στα 10 σπάνε και πας πεζός η με λεωφορείο.
Πάρε το σπριντερ καινούριο και αν θες μετά αφού μάθεις να οδηγείς,βάζεις ένα μοτέρ 125 με 250 ευρώ και είσαι γαμπρός.Εάν έχεις σκοπό όμως να πάρεις μηχανάκι 1400 ευρώ και να αρχίσεις τα σπατανιλίκια και τις γυφτοκανγκουριές η καλύτερη λύση είναι με τα 1400 να πάρεις ένα τσουβάλι εισητήρια και να παγαίνεις με το μετρό.

@@@@@
25/08/2016, 20:52
Ρε παιδιά μηπως ξέρετε αν μπαίνουν πλαστικα dy στο sprinder η το αντίστροφο?????

@@@@@
07/09/2016, 23:16
Γεια σας έχω σκοπό να αναωαθμησω το daytona 50cc μαμά αλλά λόγο διπλώματος δεν μου επιτρέπεται να αλλάξω κινιτηρα και σκευτομουνα να βαλω κιλινδροπιστονο 56mm καρμπιρατέρ 26αρι εκενοτροφο 5ο σταδιο κεφαλή CDI στρόφαλο 54mm γραναζομα 14-36 και μία εξάτμιση ελευθέρας με αυτές τις μετατροπές θαχω πρόβλημα με την αστυνομία και την ασφάλεια σε τυχων ατύχημα ??? Και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για την μετατροπή μου αλλά και της επιδώσεις που θα έχω....

giannisgt
15/08/2017, 13:53
Γεια σας έχω σκοπό να αναωαθμησω το daytona 50cc μαμά αλλά λόγο διπλώματος δεν μου επιτρέπεται να αλλάξω κινιτηρα και σκευτομουνα να βαλω κιλινδροπιστονο 56mm καρμπιρατέρ 26αρι εκενοτροφο 5ο σταδιο κεφαλή CDI στρόφαλο 54mm γραναζομα 14-36 και μία εξάτμιση ελευθέρας με αυτές τις μετατροπές θαχω πρόβλημα με την αστυνομία και την ασφάλεια σε τυχων ατύχημα ??? Και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για την μετατροπή μου αλλά και της επιδώσεις που θα έχω....
η απλα βαζεις ενα ταπεινο λιφαν:smokin: (170+- το αμιζο) . αρκετα αξιοπιστο αν το προσεχεις και το χεις μεχρι τα 3/4 γκαζι.

SHOOTER045
15/08/2017, 14:29
Γεια σας έχω σκοπό να αναωαθμησω το daytona 50cc μαμά αλλά λόγο διπλώματος δεν μου επιτρέπεται να αλλάξω κινιτηρα και σκευτομουνα να βαλω κιλινδροπιστονο 56mm καρμπιρατέρ 26αρι εκενοτροφο 5ο σταδιο κεφαλή CDI στρόφαλο 54mm γραναζομα 14-36 και μία εξάτμιση ελευθέρας με αυτές τις μετατροπές θαχω πρόβλημα με την αστυνομία και την ασφάλεια σε τυχων ατύχημα ??? Και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για την μετατροπή μου αλλά και της επιδώσεις που θα έχω....

Μη τους ακούς
Με δυο αυτοκόλλητα V STROM
Θα διακοσαριζει

azar41
15/08/2017, 17:09
Σχετικό ερώτημα για να μην ανοίγω νέο θέμα,η μεταβίβαση του 50αριού γίνεται στην τροχαία που ανήκει η σε οποιαδήποτε,παίζει και με εξουσιοδότηση,δικαιολογητικά τα ίδια όπως στα μεγαλύτερα;

SHOOTER045
15/08/2017, 17:13
Στην τροχαία

azar41
15/08/2017, 17:21
ok !

menelaos46
15/08/2017, 22:10
Μη πάρεις σπρίντερ, κάτι έχουν αυτά τα καινούργια με τον ψεκασμό και δε πάνε πανω από 80!@#€%&*!

daz
18/08/2017, 13:30
Σχετικό ερώτημα για να μην ανοίγω νέο θέμα,η μεταβίβαση του 50αριού γίνεται στην τροχαία που ανήκει η σε οποιαδήποτε,παίζει και με εξουσιοδότηση,δικαιολογητικά τα ίδια όπως στα μεγαλύτερα;

Δεν είναι ανάγκη να επαναφέρουμε παλιά θρεντ με άσχετες ερωτήσεις. Υπάρχει πάντα ο καφενές αν δεν θέλουμε να ανοίξουμε καινούριο θέμα! ;)