PDA

View Full Version : Αγορά Ktm duke 390 Αξίζει???



PsyChris
24/07/2016, 22:24
Καλησπέρα παιδιά
Σκέφτομαι να πουλήσω τη Yamaha xj6 diversion που έχω και να αποκτήσω το Ktm ,τώρα με τη νέα τιμή (4450 e).
Η μηχανή είναι άψογη αλλά εφόσον δεν πάω ταξίδια και τη χρησιμοποιώ σχεδόν κάθε μέρα,φαντάζομαι ότι ο δούκας θα με βολέψει πολύ παραπάνω, την έχω 1,5 χρόνο.
Λέω να κάνω ένα test ride βέβαια.Κάθε γνώμη-σχόλιο σχετικά με το ktm είναι ευπρόσδεκτο (αξιοπιστία,εμπειρίες από οδήγηση).

ptc
24/07/2016, 22:58
Τι ειναι αυτο που δε σου αρεσει στο XJ και πιστευεις πως θα το βρεις στο ΚΤΜ; Βαρος/ευκολια χειρισμου; Καταναλωση;

yiannis172
25/07/2016, 00:49
Τι ειναι αυτο που δε σου αρεσει στο XJ και πιστευεις πως θα το βρεις στο ΚΤΜ; Βαρος/ευκολια χειρισμου; Καταναλωση;

Το στησιμο....

Ζεύκας
25/07/2016, 08:42
το δουκάκι είναι πιο ελαφρύ, καλύτερα στημένο με μικρότερη κατανάλωση.

άρα αφού δεν πας ταξίδια καλορίζικος ο ινδός

DAYMAN
25/07/2016, 10:36
αν βλεπεις τον δουκα και βλωνεισκα τι καθεσαι;:D

Pan (dvs)
25/07/2016, 10:57
Πεφτεις σε κυβικα ανεβαινεις σε ευκολια.Αν νομιζεις οτι αυτα τα κυβικα δεν θα σου λειψουν χτυπα το.Για την πολη και για κοντινες μια χαρα θα σου κατσει.

Πρωτα ομως tesr drive.

ratamahatta
25/07/2016, 11:01
Φρέσκος κάτοχος και εγώ του δουκα οπότε. ....
Αρκετά καλό στήσιμο για την κατηγορία του και όχι μόνο για τον μέσο οδηγό , μετρια-καλή άσφαλτο και θα κάνει παπάδες .
Αρκετά δυνατό για τα κυβικά του που λόγω μικρού βάρους φαίνονται περισσότερα.
Οικονομικό σε κατανάλωση, εύκολο σε χειρισμό.
Νομίζω ότι η πολύ κίνηση δεν είναι το αγαπημένο του μέρος χωρίς να έχει πρόβλημα όμως.
Εάν ξέρεις τι ζητάς από αυτό, παρτο χθες.
-
υγ εγώ προσωπικά το εστρωσα-στρώνω(1300χλμ) σε Πάρνηθα -χασια -βαρυμποπη και κάθε φορά που γυρνάω σπίτι είμαι με ένα χαμόγελο να άάαα
για την επιλογή μου.

ptc
25/07/2016, 11:24
Πεφτεις σε κυβικα ανεβαινεις σε ευκολια.Αν νομιζεις οτι αυτα τα κυβικα δεν θα σου λειψουν χτυπα το.Για την πολη και για κοντινες μια χαρα θα σου κατσει.

Πρωτα ομως tesr drive.

Νομιζω τα ειπες ολα...
Εγω φοβαμαι μη λειψει στο φιλο η δυναμη που εχει συνηθισει και ξενερωνει οταν ανοιγει το γκαζι. Στα λεφτα αυτα παντως (4600 για την ακριβεια) πηρα κι εγω το ΜΤ07 ελαφρα μτχ. Ευκολια και βολη πολυ κοντα στου δουκα χωρις ομως να θυσιαζεις και το γκαζι. ;)

pipe_smoker
25/07/2016, 12:37
Πολύ καλό μηχανάκι με ωραίο στήσιμο κλπ όπως σου τα γράψανε τα παιδιά.

Αλλά θα συμφωνήσω κι εγώ ότι παίζει να φας ξενέρωμα και να σου φανεί κλαστήρι μπροστά στο 600άρι (κι ας μην είναι κι από τα διαολεμένα 600άρια το XJ6).

Άμα μπορέσεις να το κάνεις καμιά βόλτα έστω ένα γύρο το τετράγωνο να δεις λίγο πως σου φαίνεται, θα έχεις πολύ καλύτερη εικόνα.

notakos600
25/07/2016, 13:55
Έχω το XJ το γυμνό, ατόφιο τετρακύλινδρο Japan μοτέρ με τη ροπάκλα του.
Το πολύ να το δώσεις 3.500-3.600, να βάλεις κι ένα χιλιάρικο ακόμη για να πάρεις τι;
Ξανασκέψου το, η καύλα είναι κακός σύμβουλος, και από το 600 θα σου λείψουν από πολλά έως πάρα πολλά.
Κουμάντο στη τσέπη σου δεν κάνω, καλορίζικο αν προχωρήσεις στην αγορά.

sahara
25/07/2016, 17:50
Δεν θα εκανα την τραμπα. Απο τετρα 600 πας σε μονοκυλινδρο 390.
Aν θελεις να το κανεις οδηγησε το 390 σε test ride για να μην ξενερωσεις μετα...

PsyChris
25/07/2016, 23:53
Ακριβώς αυτά.Test ride από Σεπτέμβρη (πήγα σήμερα σε έμπορο ).

noodles
28/07/2016, 17:51
πολυ καλο το duke 390, το ειχα κανει test ride. πολυ καλα στημενο και αρκετη δυναμη για μονοκυλινδρο 400 κυβικων.

σα το γκαζι του inline4 ομως δεν εχει. αν το συγκρινεις με το xj κατι κανεις λαθος. ειναι αριστο για την πολη, να πας καμια βολτα κοντινη (πχ ψαθα για μπανιο) κτλ.

θα το αγοραζα αν ειχα τα λεφτα γιατι με εντυπωσιασε σαν συνολο. με τοσα λεφτα ομως παιρνεις μετεχειρο μτ07 το οποιο ειναι επισης καλα στημενο, αλλα και δυνατοτερο.