PDA

View Full Version : 60 Seconds To Kona. Ελληνική Συμμετοχη!



ex_hustler
26/07/2016, 08:41
Καλημέρα σας φίλοι μοτοσικλετιστές!

Φου φου, ένα δύο, δουλεύει το μικρόφωνο; οκ φαίνεται πως δουλεύει.

Kona.

Όσοι ασχολείστε λίγο ή πολύ με αθλήματα, ποδήλατο, τρέξιμο ή τρίαθλο με οποιοδήποτε ρόλο (fan, αθλητές, προπονητές, διοργανωτές, έμποροι) σίγουρα θα έχετε ακούσει τη λέξη Kona, τη Μέκκα των τριαθλητών. Και αποτελεί όνειρο ζωής για πολλούς να καταφέρουν να πάνε, σωστά;

Όχι, δεν έχω πρόκριση για το τρίαθλο αγώνα υπεραντοχής Kona ΙronΜan. Μακάρι, αλλά που με τη σαπιοκοιλιά; (θέλω πολλές χιλιάδες ώρες προπονήσεων ακόμη για κάτι τόσο extreme)

Έχω όμως στείλει τη συμμετοχή στο διαγωνισμό κατασκευής video της Polar “60 Seconds to Kona” και αν τα καταφέρω και προκριθώ σας υπόσχομαι ένα φανταστικό Spectator Race Report από τον τελικό του ΙronMan στη Χαβάη τον Οκτώβρη.

Μπορείτε να βοηθήσετε αφιερώνοντας ένα λεπτό να δείτε το κλιπάκι της συμμετοχής μου που περιγράφει με εικόνες την αθλητική μου πορεία από την απόλυτα καθιστική ζωή που έκανα μέχρι το AlmiraMan (αγώνας half Ironman στη Κατερίνη) τη τελευταία 5ετία. Η ψηφοφορία γίνεται χωρίς registration με ένα μόνι κλικ στο κουμπί Vote που υπάρχει μέσα στο σύνδεσμο.


Αν σας αρέσει το βίντεο πατήστε το κουμπί Vote.
Αν σας αρέσει ΠΟΛΥ πατήστε επιπρόσθετα και μια κοινοποίηση!
Μέχρι στιγμής έχει ανέβει μια Ελληνική συμμετοχή, η δική μου, μεταξύ μόλις άλλων 55 παγκοσμίως.
Το κλιπάκι με 860 ψήφους είναι στην 5η θέση αυτή τη στιγμή, σε μόλις 7 μέρες και ανεβαίνει πολύ γρήγορα. Με τη δική σας βοήθεια θα πάει πιο πάνω.


Παραθέτω και το κειμενάκι που συνοδεύει τη συμμετοχή μου, στα Αγγλικά

I was surrendered to obesity death spiral for about 10 years. One lucky evening in Spring of 2011 i confronted my old steel road bike that was left to rust for one and a half decade in my parents warehouse. It was repaired by dad that was using it for commuting purpuses. I decided to ride it again. That was it. Damn, that feel of the road bike handle bars was overwhelming me again. 5 years later, 30kg lighter and a lot healthier i watched the inspiring story of Dick Hoyt and his son. It made me want to try a Triathlon race. So I added running and swimming in my training. Half a year later I did run Athens Marathon and a series of triathlon races was already scheduled. Some months later I finished my hardest race, AlmiraMan, a Half IM distance race in Pieria, Greece and after recovery days two words was set as future goal in my mind. Ironman Kona

Link για το βίντεο της συμμετοχής αλλά και της ψηφοφορίας εδώ (http://60secondstokona.polar.com/entry/90) :
http://60secondstokona.polar.com/entry/90


Καλημέρα σας!


ΥΓ. Και επειδή το ποδήλατο είναι υγεία μια εικόνα μόνο...


363180

antsoar
26/07/2016, 09:40
+1 Από εμένα.

Φίλε πραγματικά μπράβο για την αφοσίωση και την προσπάθεια που χρειάστηκε για αυτήν τη μεταμόρφωση. :beer:

karellen
26/07/2016, 09:58
+1 έφυγε! :wave2:

ποπαϋ
26/07/2016, 10:02
+1 .

freco
26/07/2016, 10:18
+1
Συγχαρητήρια για την όλη προσπάθεια. Καλή επιτυχία.

DAYMAN
26/07/2016, 10:45
done

7gibernau
26/07/2016, 10:57
Ήμουν ο χιλιοστος κερδίσω κάτι;;;
Μπράβο και απο μένα και καλή επιτυχία!!

sv1000s
26/07/2016, 14:29
+ 1 και απο μενα.

μπράβο σου φίλε για το δώρο που έκανες στον εαυτό σου!
αντε να δω εγω ποτε θα αρχίσω ποδήλατο?το εχω παρει και εχω κανει 2 βολτες μονο!
καλη επιτυχια!

taisteal
26/07/2016, 14:44
+1

:)

ex_hustler
27/07/2016, 08:59
+1 Από εμένα.

Φίλε πραγματικά μπράβο για την αφοσίωση και την προσπάθεια που χρειάστηκε για αυτήν τη μεταμόρφωση. :beer:

Ευχαριστώ!!! Θέλει χρόνο και δε το καταλαβαίνεις. Ξεκίνησα σαν ποδηλάτης "βόλτας". μικρές βόλτες εδώ κι εκεί. Μετά μεγαλύτερες αποστάσεις ως γλυφάδα για καφέ, ποια γλυφάδα που από αιγάλεω και για αιγάλεω έπαιρνα αμάξι.... Απλά με τον καιρό και την ενασχόληση με ποδηλασία βλέπεις ότι νιώθεις καλύτερα, αυξάνεται η αντοχή σου, πέφτουν και τα κιλά σταδιακά οπότε έχεις μια αυτοτροφοδοτούμενη επιβράβευση μόνο και μόνο που ξυπνάς τα πρωινά και σκέφτεσαι πότε θα πας την επόμενη σου βόλτα εκεί έξω!

ex_hustler
27/07/2016, 09:01
+ 1 και απο μενα.

μπράβο σου φίλε για το δώρο που έκανες στον εαυτό σου!
αντε να δω εγω ποτε θα αρχίσω ποδήλατο?το εχω παρει και εχω κανει 2 βολτες μονο!
καλη επιτυχια!

Δε το είχα σκεφτεί ως δώρο αλλά ...δεν είναι καθόλου λάθος αυτό που λες!!!!

Καλημέρα κι ευχαριστώ! Να αρχίσεις! Βάλε ένα στόχο, μια βόλτα τη βδομάδα αρχικά και συνδίασε το με κάτι άλλο. Βόλτα με ποδήλατο για να πας στον καφέ πχ. Μια αρχή είναι! Μέχρι να γίνει μια ωραία συνήθεια!

ex_hustler
27/07/2016, 09:26
Ήμουν ο χιλιοστος κερδίσω κάτι;;;
Μπράβο και απο μένα και καλή επιτυχία!!

Τίποτα χειροπιαστό! Αγάπη μόνο! :-) Ευχαριστώωωω και εσένα και τους υπόλοιπους που το είδαν και ανταποκριθήκαν! :-)



Μια χάρη μόνο αν έχει κάποιος χρόνο για "σκότωμα". Δείτε και τις συμμετοχές που είναι από πλευράς ψήφων 1η, 2η, 3η και 4η θέση (δεν είναι όλα του λεπτού, κρατάνε λιγότερο)
Εδώ πατώντας "Sort by Most Popular" ... και πέστε μου τη γνώμη σας για το τι στείλαν σε παγκόσμιο διαγωνισμό και αν σας φαίνονται αν όχι ωραία, έστω ενδιαφέροντα.....!!! :confused:
http://60secondstokona.polar.com

Bowleno
27/07/2016, 15:28
Ωραίος +1 και από μένα (1104) :beer:

omega
27/07/2016, 16:06
Γιώργη λυπάμαι αλλα αδικείσαι κατάφορα απο το μέχρι στιγμής αποτέλεσμα.Δεν ήθελα απλά να ψηφίσω έναν Έλληνα,ήθελα να ψηφίσω έναν Έλληνα που αξίζει την ψήφο μου και γι'αυτο ειδα αρκετά βιντεάκια.
Το δικό σου σε αντίθεση με τα περισσότερα,ειδικά με τα πάνω απο το δικό σου,δεν είναι άρπα κόλλα.Κατι θέλεις να πεις κι ο θεατής το εισπράτει.
+ 1 με την καρδιά μου..


Επισης μια μικρή κριτική.
Πιστεύω οτι κάποιες εναλλαγές είναι πολύ γρήγορες και δεν πιάνεται εύκολα το κείμενο και η εικόνα.Επισης μια πιο "βαριά" μουσική επένδυση(ιστορική ίσως απο ταινία) θα τόνιζε ακομα περισσότερο την προσπαθεια(το κατόρθωμα σου).
Αυτά και συμπαθα με.

Σου εύχομαι πάντα υγεία κι οτι το καλό στο διαβα σου.
Καλη επιτυχία στο διαγωνιςμο γιατι ΤΟ ΑΞΙΖΕΙΣ!!

ex_hustler
27/07/2016, 22:43
Γιώργη λυπάμαι αλλα αδικείσαι κατάφορα απο το μέχρι στιγμής αποτέλεσμα.Δεν ήθελα απλά να ψηφίσω έναν Έλληνα,ήθελα να ψηφίσω έναν Έλληνα που αξίζει την ψήφο μου και γι'αυτο ειδα αρκετά βιντεάκια.
Το δικό σου σε αντίθεση με τα περισσότερα,ειδικά με τα πάνω απο το δικό σου,δεν είναι άρπα κόλλα.Κατι θέλεις να πεις κι ο θεατής το εισπράτει.
+ 1 με την καρδιά μου..

Επισης μια μικρή κριτική.
Πιστεύω οτι κάποιες εναλλαγές είναι πολύ γρήγορες και δεν πιάνεται εύκολα το κείμενο και η εικόνα.Επισης μια πιο "βαριά" μουσική επένδυση(ιστορική ίσως απο ταινία) θα τόνιζε ακομα περισσότερο την προσπαθεια(το κατόρθωμα σου).

Ευχαριστώ για το σχόλιο σου omega και για το χρόνο να περιηγηθείς και στις άλλες συμμετοχές. Το μέχρι στιγμής αποτέλεσμα έχει να κάνει και με την αργή μου ένταξη στον διαγωνισμό. Έχω το 90 entry και το ανέβασα στις 15 Ιουλίου ενώ ο διαγωνισμός ξεκίνησε να τρέχει και να ανεβαίνουν βίντεο από τις 15 Ιουνίου. Και ακόμη είναι ανοικτό το site σε νέες υποβολές συμμετοχών. (τώρα σίγουρα κάποια απορίφθηκαν και γιαυτό υπάρχουν πολύ λιγότερα διαθέσιμα για ψηφοφορία) Τώρα όσο για το μουσικό θέμα, είχα ένα μεγάλο πρόβλημα -και δικαίως- με τα copyright από όλα τα γνωστά μουσικά θέματα ταινιών. Θα τρελλαινόμουν να έβαζα Rocky ή κανένα "Τελευταίο των Μοϊκανών" αλλά σε ελάχιστα λεπτά το youtube το ανιχνεύει και σου αφαιρεί τον ήχο... Οπότε οι Thundercats καλά ταιριάξαν, ακούω θετικά σχόλια για τη μουσική. Τους τίτλους τώρα, όπως έγραψα παραπάνω εκεί θέλει δεύτερη θέαση να τους διαβάσεις και είναι το μεγάλο μειονέκτημα του κλιπ.


Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο που αφιέρωσες να το δεις και πριν ψηφίσεις να εξερευνήσεις και τις άλλες συμμετοχές! :-)

Για όποια σημαντική εξέλιξη υπάρχει θα σας ενημερώνω ενώ μπορείτε να ενημερώνεστε και σε αυτό το fb page (https://www.facebook.com/60secondstokona/)

Καλή συνέχεια και σας ευχαριστώ !

DrEvil
27/07/2016, 23:41
1125 εγω.
Μοιραζω και στο φατσοβιβλιο, αν και πλεον λιγοι και καλοι μειναν εκει, ως επαφες μου.

ex_hustler
17/12/2016, 10:05
Καλημέρα σας φίλοι μοτοσικλετιστές!


Ο διαγωνισμός με τη δική σας βοήθεια κερδήθηκε, ο καιρός πέρασε, το ταξίδι έγινε και παρά τη καθυστέρηση να καταπιαστώ να το ολοκληρώσω ετοίμασα ένα αναλυτικό κείμενο με εικόνες αλλά και ένα βιντοκλίπ εκεί του Ironman Kona στη Χαβάη.
Μπορείτε να το διαβάσετε εδώ το race report και να του ρίξετε μια ματιά εδώ (http://apogeiwsh.blogspot.gr/2016/12/ironman-kona-2016-spectator-race-report.html)!

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια σας!
Να είστε καλά και προσοχή στους δρόμους! :wave2:

telihawk
19/12/2016, 18:18
Καλημέρα σας φίλοι μοτοσικλετιστές!


Ο διαγωνισμός με τη δική σας βοήθεια κερδήθηκε, ο καιρός πέρασε, το ταξίδι έγινε και παρά τη καθυστέρηση να καταπιαστώ να το ολοκληρώσω ετοίμασα ένα αναλυτικό κείμενο με εικόνες αλλά και ένα βιντοκλίπ εκεί του Ironman Kona στη Χαβάη.
Μπορείτε να το διαβάσετε εδώ το race report και να του ρίξετε μια ματιά εδώ (http://apogeiwsh.blogspot.gr/2016/12/ironman-kona-2016-spectator-race-report.html)!

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια σας!
Να είστε καλά και προσοχή στους δρόμους! :wave2:

Φίλε μου, συγχαρητήρια! Φαίνεται πολύ δυνατή εμπειρία. Σ'ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας και εύχομαι κάποια στιγμή να φτάσεις σε κατάσταση που να μπορείς να συμμετάσχεις ο ίδιος σε IronMan!!
:)

ex_hustler
24/12/2016, 08:18
Φίλε μου, συγχαρητήρια! Φαίνεται πολύ δυνατή εμπειρία. Σ'ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας και εύχομαι κάποια στιγμή να φτάσεις σε κατάσταση που να μπορείς να συμμετάσχεις ο ίδιος σε IronMan!!
:)

Σε ευχαριστώ! :beer: Στόχος το 2017 2 Half Iron απόστασης αγώνες τριάθλου στην Ελλάδα και το 2018 όλα είναι πιθανά! :-)
Πάντως να πω την αμαρτία μου, από τότε που ξεκίνησα τα ποδήλατα κλπ το piaggio κυκλοφορεί απλά για να φορτίζει η μπαταρία και πιθανό να το βάλω αγγελία :uplate: