PDA

View Full Version : Ασφαλεια κλοπης+ σημα+ τεκμηρια για μηχανη



700_Thespieis
27/07/2016, 14:37
Καλησπερα στο φορουμ,

Εχω καιρο να γραψω και ο λογος ηταν η πωληση του BMW πριν 3 χρονια. Εκτοτε δεν μου εκανε καλο να σας διαβαζω και να μπαινω σε σκεψεις.

Η φαινομενικη επιστροφη μου στην Ελλαδα, σημαινει και την αναγκη μεταφορικου μεσου περα απο το ποδηλατο. Θα ηθελα λοιπον τη βοηθεια σας. Η μηχανη που ξαναγυριζω απο ο,τι φαινεται ειναι το Versys 650 (καινουργιο).

1) Ποσο περιπου θα μου κοστισει μια ασφαλεια απλη και ποσο μια κλοπης τον χρονο; Δυστυχως καμια ασφαλιστικη δεν μου παρεχει εστω μια εκτιμηση μιας και δεν εχω πινακιδα.

2) Ποσο κοστιζουν τα υπολοιπα; (σημα, τελη κτλ).

3) Τι ισχυει για τα τεκμηρια. Ακομη παραμενω κατοικος εξωτερικου. Θα υπαρχουν καποιες επιπτωσεις αν αγορασω μηχανη εδω (ΑΝ ξερει κανεις, το γνωριζω ειναι ιδιαιτερη περιπτωση. Ρωτησα μια υπαλληλο στην εφορια και απο τη μια με καθησυχασε, απο την αλλη μου ειπε πως ολα αλλαζουν και δεν ηταν απολυτως σιγουρη)?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων,

Βαγγελης

AristidisZ
27/07/2016, 14:53
Κλοπής που έχω στην interamerican, για 3,300 ασφαλιζόμενο ποσό είναι περίπου 210 το εξάμηνο
Τέλη = σήμα = 55 €

Τεκμήρια δεν έχουν οι μηχανές, αλλά αυτό προφανώς ισχύει για όσους έχουν "ελληνικό" ΑΦΜ

Για τα άλλα δε μπορώ να βοηθήσω...

Bowleno
27/07/2016, 14:56
Τεκμήριο ΔΕΝ παίζει, δηλώνεις μόνο την αγορά της και τέλος. τέλη κυκλοφορίας 55 ευρώ/έτος.
Τα σήματα των τελών έχουν καταργηθεί από πέρσι

700_Thespieis
27/07/2016, 15:44
Τεκμήριο ΔΕΝ παίζει, δηλώνεις μόνο την αγορά της και τέλος. τέλη κυκλοφορίας 55 ευρώ/έτος.
Τα σήματα των τελών έχουν καταργηθεί από πέρσι

Ευχαριστω.

Καποια ενδεικτικη τιμη και για απλη ασφαλεια;

rouvasi
27/07/2016, 16:00
Καλησπερα στο φορουμ,

Εχω καιρο να γραψω και ο λογος ηταν η πωληση του BMW πριν 3 χρονια. Εκτοτε δεν μου εκανε καλο να σας διαβαζω και να μπαινω σε σκεψεις.

Η φαινομενικη επιστροφη μου στην Ελλαδα, σημαινει και την αναγκη μεταφορικου μεσου περα απο το ποδηλατο. Θα ηθελα λοιπον τη βοηθεια σας. Η μηχανη που ξαναγυριζω απο ο,τι φαινεται ειναι το Versys 650 (καινουργιο).

1) Ποσο περιπου θα μου κοστισει μια ασφαλεια απλη και ποσο μια κλοπης τον χρονο; Δυστυχως καμια ασφαλιστικη δεν μου παρεχει εστω μια εκτιμηση μιας και δεν εχω πινακιδα.

2) Ποσο κοστιζουν τα υπολοιπα; (σημα, τελη κτλ).

3) Τι ισχυει για τα τεκμηρια. Ακομη παραμενω κατοικος εξωτερικου. Θα υπαρχουν καποιες επιπτωσεις αν αγορασω μηχανη εδω (ΑΝ ξερει κανεις, το γνωριζω ειναι ιδιαιτερη περιπτωση. Ρωτησα μια υπαλληλο στην εφορια και απο τη μια με καθησυχασε, απο την αλλη μου ειπε πως ολα αλλαζουν και δεν ηταν απολυτως σιγουρη)?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων,

Βαγγελης


Σαν κάτοχος του νέου Versys οι ασφάλειες είναι ακριβώς:

575,87 ευρώ με κάλυψη κλοπής 100% απο Interamerican και ασφαλιζόμενο κεφάλαιο 7.800 (Αυτή είχα τον 1ο χρόνο)

190,02 η απλή (Anytime) μαζί με οδική βοήθεια και Νομική Προστασία (Αυτή έχω τώρα)

700_Thespieis
27/07/2016, 16:03
να σαι καλα φιλε μου

anavatis19
27/07/2016, 16:10
Καλησπερα στο φορουμ,

Εχω καιρο να γραψω και ο λογος ηταν η πωληση του BMW πριν 3 χρονια. Εκτοτε δεν μου εκανε καλο να σας διαβαζω και να μπαινω σε σκεψεις.

Η φαινομενικη επιστροφη μου στην Ελλαδα, σημαινει και την αναγκη μεταφορικου μεσου περα απο το ποδηλατο. Θα ηθελα λοιπον τη βοηθεια σας. Η μηχανη που ξαναγυριζω απο ο,τι φαινεται ειναι το Versys 650 (καινουργιο).

1) Ποσο περιπου θα μου κοστισει μια ασφαλεια απλη και ποσο μια κλοπης τον χρονο; Δυστυχως καμια ασφαλιστικη δεν μου παρεχει εστω μια εκτιμηση μιας και δεν εχω πινακιδα.

2) Ποσο κοστιζουν τα υπολοιπα; (σημα, τελη κτλ).

3) Τι ισχυει για τα τεκμηρια. Ακομη παραμενω κατοικος εξωτερικου. Θα υπαρχουν καποιες επιπτωσεις αν αγορασω μηχανη εδω (ΑΝ ξερει κανεις, το γνωριζω ειναι ιδιαιτερη περιπτωση. Ρωτησα μια υπαλληλο στην εφορια και απο τη μια με καθησυχασε, απο την αλλη μου ειπε πως ολα αλλαζουν και δεν ηταν απολυτως σιγουρη)?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων,

Βαγγελης

αδερφε εχω το καινουργιο βερσυς εδω και κανα 5μηνο..λοιπον εγω πληρωνω στην AIG 245ευρω ασφαλεια με κλοπη μεσα.

απλη ασφαλεια μην βαλεις..ειναι γυρω στα 150 αλλα για 90ευρω δεν αξιζει να εισαι ησυχος? εγω το εχω και σε γκαραζ σκεψου αλλα αν μου το βουτηξουν οταν ειμαι καπου για φαι πχ??
τεκμηρια δεν παιζουν αστο. τελη κυκλοφοριας 55ευρω το χρονο μεχρι τα 782 κυβικα αν θυμαμαι καλα.

τιμη για να ξερεις μπορεις να μαθεις..απλα μπορεις να πεις μια πινακιδα οτι σου ερθει στο μυαλο..εγω ετσι εκανα για να μαθω τιμες. τωρα αν πετυχεις συνδυασμο γραμματων κ αριθμων τι να σου πω χαχαχαχαχ

700_Thespieis
27/07/2016, 16:39
Kαλησπερα. Σευχαριστω για την απαντηση. τα 245 υποθετω πως ειναι το εξαμηνο;

anavatis19
27/07/2016, 16:44
Kαλησπερα. Σευχαριστω για την απαντηση. τα 245 υποθετω πως ειναι το εξαμηνο;

ναι εξαμηνο

700_Thespieis
27/07/2016, 17:15
ναι εξαμηνο

και το ασφαλιζομενο ποσο;

anavatis19
27/07/2016, 17:35
και το ασφαλιζομενο ποσο;

8100. Όσο την αγόρασα δηλαδή.

7Tolis
27/07/2016, 18:13
Για 5500 ευρώ, 214 το εξάμηνο στην ιντεραμερικαν. Με οδική βοήθεια και κλοπή.

AristidisZ
27/07/2016, 20:01
Για 5500 ευρώ, 214 το εξάμηνο στην ιντεραμερικαν. Με οδική βοήθεια και κλοπή.

Εξαιρετική τιμή έχεις...

Τόσο πληρώνω εγώ με οδική αλλά για 2200 κάτω (που στα μηχανάκια παίζει πολύ η αξία...)

7Tolis
27/07/2016, 21:35
Έκπτωση λόγω εκτός Αττικής.

PortisHead
08/08/2016, 08:44
Διαβάζω που γραφεται για ασφάλεια κλοπής στην Interamerican.:uplate:
Η Anytime της Interamerican δεν ειναι ?
Γιατί δεν αναφέρει πουθενά τη δυνατότητα για ασφάλεια κλοπής ?

Ποιες αλλες εταιρειες προσφέρουν ασφάλεια κλοπής moto ?
Μπορεις να την ασφαλίσεις για κλοπή σε όποιο ποσο θες ? (εννοειται κατω του κόστους)
π.χ. θελω ενα μηχανακι 5000 ευρω να το ασφαλισω για 2500, δλδ. αν κλαπει παιρνω 2500 ευρω και τελος.

Ποιος θα μου απαντήσει Αυγουστιατικα σε ολα αυτα ? :lol:

7Tolis
08/08/2016, 08:49
η any ναι της inter ειναι αλλά η inter ασφαλίζει για κλοπή.
Μπορείς να ασφαλίισεις για ότι ποσό θέλεις αλλά θα πληρώσεις και τα ανάλογα ασφάλιστρα.
Αν ασφαλίσεις για 2500 το πιθανότερο είναι να πάρεις 1500.Γιατί;Γιατί ανα εξάμηνο πέφτει η αξία του οχήματος (λένε) οπότε με ετουτα εκείνα και με τ'άλλα,πάει προς τα κάτω.Οχι δεν έχει σημασία αν εσυ πλήρωνες ασφάλιστρα για 2500.Λιγότερα θα πάρεις.Δε σου αρέσει,πήγαινε δικαστικά.Κάλλιο 5 και στο χέρι παρά 10 και καρτέρι.

AristidisZ
08/08/2016, 08:50
H AIG ασφαλίζει, αλλά δε σου γυρνάει όλο το ποσόν (νομίζω το 75%)

Για το 2ο που ρωτάς άκου τι φουστιά παίζει:

Μπαίνει ένα πράγμα που λέγεται υπασφάλιση:

Έστω ότι η μηχανή σου κάνει 10.000 και εσύ την ασφαλίζεις για 7.000

Την έχεις ασφαλίσει για το 70% λοιπόν της εμπορικής της αξίας, άρα έχεις κάνει υπασφάλιση

Αν στην πάρουν λοιπόν, θα πάρεις το 70% των 7.000, ήτοι 4.900

Στο παράδειγμά που ανέφερες, θα πάρεις 1250 (50% υπασφάλιση, άρα παίρνεις το 50% των 2.500)

Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και για τα αμάξια

PortisHead
08/08/2016, 09:07
Δε γ@μ...ται... ας παρεις κατι τουλάχιστον. :)

Ειναι κανεις σας ασφαλιστής να μου κάνει προσφορά ?
Έστω με p.m. ?

Τωρα πληρώνω 112 ευρω το εξαμηνο (τα βασικά + οδική απο Anytime)

nikos_abel
08/08/2016, 09:13
Ποιος θα μου απαντήσει Αυγουστιατικα σε ολα αυτα ? :lol:

Μην ανησυχείς, κάποιος θα σταματήσει να κυνηγά πόκεμον στις παραλίες :lol:

amyroukai
08/08/2016, 10:11
Δε γ@μ...ται... ας παρεις κατι τουλάχιστον. :)

Ειναι κανεις σας ασφαλιστής να μου κάνει προσφορά ?
Έστω με p.m. ?

Τωρα πληρώνω 112 ευρω το εξαμηνο (τα βασικά + οδική απο Anytime)

Δεν παρακολουθΆς τα γραφόμενα.

Ο πλίτσερ (και όχι μόνον δηλαδή, αλλά αυτός το έγραψε ουκ ολίγες) είπε πως φθηνότερη δεν βρήκε...

PortisHead
08/08/2016, 10:14
Δεν παρακολουθΆς τα γραφόμενα.

Ο πλίτσερ (και όχι μόνον δηλαδή, αλλά αυτός το έγραψε ουκ ολίγες) είπε πως φθηνότερη δεν βρήκε...

Ναι ρε συ, σαν μπουσουλα το εδωσα.
Αυτο ειναι απλη ασφαλιση + οδική χωρις κλοπη

Απλα, δεν ξέρω αν απο τα 112 , πας στα 212? 312? 412? για την κάλυψη κλοπής.

Triathlon 7
08/08/2016, 13:04
AIG: Ετησια ασφαλιστρα με κλοπη: Για αξια μοτο 6900 ευρο, με 80% επι της αξιας αποζημιωση = 309 ευρο.

Η Anytime απο οσα μου ειπαν δεν ασφαλιζει πλεον μοτο για κλοπη. Μονο η AIG και η INTERAMERICAN.

anavatis19
24/08/2016, 21:59
ρε παιδια ερωτηση: εχω στη μηχανη ασφαλεια κλοπης και τους ειπα οτι θελω να ασφαλισω και τα εξτρα που εχει η μηχανη..στη τελικη τους λεω και αυτα θα μου βουτηξουν αν την παρουν..καγκελα, ζελατινες, προβολακια μπαγκαζιερα κτλ. μου λενε οκ βγαλτα φωτο και θα το εξετασουμε? ειναι δυνατον να μην μου τα περασουν? δεν ειναι αλητεια αυτο? ας πει καποιος ασφαλιστης που ασχολειται.

devil's animal
25/08/2016, 06:51
Δε γ@μ...ται... ας παρεις κατι τουλάχιστον. :)

Ειναι κανεις σας ασφαλιστής να μου κάνει προσφορά ?
Έστω με p.m. ?

Τωρα πληρώνω 112 ευρω το εξαμηνο (τα βασικά + οδική απο Anytime)

δινεις παρα πολλα..
πληρωνω 160 τον χρονο στην anytime...(τα βασικα + οδικη)

Dant3
26/08/2016, 10:30
δινεις παρα πολλα..
πληρωνω 160 τον χρονο στην anytime...(τα βασικα + οδικη)

Η οποια anytime αν γινει τιποτα θα σου βγαλει τα 50Ε που γλιτωνεις το χρονο απο τα αυτια.
Μετα απο χουνερι που μας κανανε σε ατυχημα στον αδελφο μου και ενω ειχε κανει δηλωση ο αλλος ,ουσιαστικα δε μας πληρωνανε,2 μηχανες και 1 αυτοκινητο φυγανε απο εκει και ας πληρωνουμε και παραπανω.

BLiTzER
26/08/2016, 10:35
σε ατυχημα στον αδελφο μου και ενω ειχε κανει δηλωση ο αλλος ,ουσιαστικα δε μας πληρωνανε.

Θα ήθελαν να τα βάλουν στην τσέπη τους. :lol:

devil's animal
26/08/2016, 10:48
Η οποια anytime αν γινει τιποτα θα σου βγαλει τα 50Ε που γλιτωνεις το χρονο απο τα αυτια.
Μετα απο χουνερι που μας κανανε σε ατυχημα στον αδελφο μου και ενω ειχε κανει δηλωση ο αλλος ,ουσιαστικα δε μας πληρωνανε,2 μηχανες και 1 αυτοκινητο φυγανε απο εκει και ας πληρωνουμε και παραπανω.


εχει υπαρξει ατυχημα με το αυτοκινητο της γυναικας μου..που δεν εφταιγε, οταν πηγε καποιος και επεσε πανω της και αντιστοιχα δεν ταλαιπωρηθηκαμε καθολου...
ο αλλος εκανε κανονικα δηλωση οτι φταιει και το αμαξι φτιαχτηκε σε 1,5 εβδομαδα...και χωρις να αναμειχθουμε με λεφτα και τα ρεστα...
σε συμβεβλημενο συνεργειο με οχημα αντικαταστασης, ολα νοικοκυρεμενα...

αντιστοιχα εχω χρησιμοποιησει οδικη και ηρθαν πολυ γρηγορα και γενικα εχω υπαρξει φοβερα ευχαριστημενος απο τις παροχες...

παλιοτερα που ημουν με ασφαλιστη και αλλη ασφαλεια, ηταν πολυ χειροτερα τα πραγματα...

υ.γ. και επειδη πολλοι θα πουν οτι τα συμβεβλημενα δεν κανουν καλη δουλεια και βαζουν κινεζικα ανταλλακτικα, κλπ...να σας πω οτι εγινε εξηγηση οταν το πηγαμε και μετα αφου το πηραμε το αμαξι ελεγχθηκε απο δικο μου μηχανικο-μαστορα και ηταν πενα...ολα αυθεντικα και η δουλεια υποδειγματικη..

Dant3
26/08/2016, 18:21
Θα ήθελαν να τα βάλουν στην τσέπη τους. :lol:
Αυτο ακριβως ηθελαν να κανουν με λιγα λογια.
Πηγαν να μας βαλουν και μεσα κιολας και με τα πολλα και με τσαμπουκα στα γραφεια τους αποζημιωθηκαμε.

anavatis19
27/08/2016, 01:13
αν στην περιπτωση που εχεις ασφαλεια κλοπης και σου βουτηξουν τη μηχανη οταν αποζημιωθεις εισαι υποχρεωμενος να παρεις την ιδια μηχανη? αν εγω θελω να παρω ενα σκουτερ μετα γιατι απλα δεν θελω ξανα μηχανη για δικους μου λογους γινεται? και το λεω αυτο γιατι...αν η αποζημιωση ειναι πχ 7000ευρω και παρω σκουτερ 4000ευρω θα βαλω τσεπη 3000???

AristidisZ
27/08/2016, 10:00
αν η αποζημιωση ειναι πχ 7000ευρω και παρω σκουτερ 4000ευρω θα βαλω τσεπη 3000???

Και τα 7 να βάλεις τσέπη, δικαίωμά σου...

anavatis19
27/08/2016, 10:31
Και τα 7 να βάλεις τσέπη, δικαίωμά σου...

οντως μπορεις και να μην παρεις τιποτα? το λογικο αυτο ειναι, απλα για καποιο λογο νομιζα οτι σε υποχρεωνουν να αγορασεις κατι παλι..

bleach
28/08/2016, 09:11
Πολύ ενδιαφέρον θέμα παιδιά, θενξ!
Υπάρχει κάποιος/α που να έχει κάνει ασφάλεια κλοπής σε KTM Adventure 950 και, αν ναι, πόσο βγαίνει περίπου το χρόνο και για τί ποσό; Περιοχή Αθήνα.

Mariner
28/08/2016, 11:28
Πολύ ενδιαφέρον θέμα παιδιά, θενξ!
Υπάρχει κάποιος/α που να έχει κάνει ασφάλεια κλοπής σε KTM Adventure 950 και, αν ναι, πόσο βγαίνει περίπου το χρόνο και για τί ποσό; Περιοχή Αθήνα.

Ειχα κάνει σε 990 στην interamerican και τελικά χρειάστηκε. Αποζημιώθηκα κανονικά με το ποσόν που ήταν ασφαλισμένη. Μίλα με κάποιον ασφαλιστή για να σου πεί τιμή καθώς εξαρτάται απο το κεφάλαιο για το οποίο θα ασφαλιστεί η μηχανή.