PDA

View Full Version : ΟΛΗ η αλήθεια



MG-KTiNoS
27/07/2016, 15:59
Αν κάτι με κουράζει α αυτή τη ζωή είναι οι εντυπώσεις και οι μισές αλήθειες....
Πετάς μια κουβέντα και ωωωω είσαι μεγάλος, είσαι έτσι, είσαι γιουβέτσι.
Προς αποκατάσταση της αλήθειας λοιπόν...
ΝΑΙ πήγα Διδυμότειχο με σουζούκι Τς 50
Είχα ένα σλπίπνγκ μπαγκ μαζί, ελάχιστα λεφτά και εξοπλισμό... ανύπαρκτο,
πέραν του κράνους και του (τζιν) μπουφάν.
Πέθανα στο κρύο, πείνασα, έμεινα από μπουζί και βενζίνη και άλλα πολλά ηρωικά
Η μισή αλήθεια.

Η άλλη μισή....
Είναι ότι το Σεπτέμβρη που γύρισα στο σχολείο, χαζεύοντας το γκώλο της Λίζας
δεν είδα ένα οτομπιάνκι που έρχονταν κατά πάνω και για να μη σκάσω πάνω
το ριξα στο πεζοδρόμιο, μπήκα σ ένα οικόπεδο και έπεσα με μια μικρή λίμνη με λάσπες.
Άνοιξα τα μάτια μου απορώντας πως είμαι ζωντανός και είδα τα κάρτερ του ΤΣ ανοιχτά.
Βούρκωσα...
Και σα να μην έφτανε αυτό η Λίζα ήρθε να με σώσει κι εγώ αντί να κάνω το μπσόφιο κοριό
ξάπλα στις λάσπες τ ανάσκελα της είπα...
-Κατ αρχήν καλημέρα....
Η Λίζα παντρεύτηκε ένα μπάτσο λίγους μήνες μετά κι εγώ σκεφτόμουν πως τελικά ήτανε μαλάκω
αλλά ο Μπάτσος ήταν καλό παιδί κι εγώ ήμουν ο μαλάκας !!!!
Ότι απέμεινε από το ΤΣ τα πούλησα και πήρα ένα ΒΕΤΑ ΜΧ6 το καλό, με το οποίο πήγα Αλόννησο το επόμενο
καλοκαίρι.
Μ έγραψαν οι Μπάτσοι στον Αγ Κωνσταντίνο, χωρίς λόγο, μου την τσαλάκωσαν στο φέρι μποτ και εν τέλει
κόλλησε και γ.... και το στρόφαλο στο νησί κάνοντας εντούρο.
Δεν μπορώ να πω ότι χάρηκα και πολύ για αυτά...
ΟΜΩΣ αυτή είναι ολόκληρη η ιστορία...
Για το πως έφτιαξα το ΒΕΤΑ και έπεσα σ ένα αρδευτικό λίγο καιρό μετά θα σας πω άλλη φορά.

Για να τα λέμε και όπως είναι....
:smokin:

teogtp
27/07/2016, 16:12
Ρε συ Νικολα.......
Σε παω στοιχημα οτι στον δρομο "πετυχες" και τον Βαγγελη και χαιρετηθηκατε κιολας.....

:tooth:

omega
27/07/2016, 16:22
Για να λέμε το λοιπόν όλη την αλήθεια..
Δεν είναι ντροπή να γράφουμε αλήθειες,ανθρώπινα και να δείχνουμε το ποιοι ειμαστε.
Ντροπή είναι να το "παίζουμε" κάτι που δεν ειμαστε.

Η αλήθεια σου άξιζε αδερφέ.Ειμαι σιγουρος(κι έτσι πρέπει να είναι) οτι δεν περίμενες εμένα να στο αναγνωρίσω.

:beer:

DAYMAN
27/07/2016, 16:35
πες λιγα λογια για την Λιζα.......:rolleyes:

aris xj
27/07/2016, 16:38
Η Λίζα παντρεύτηκε ένα μπάτσο λίγους μήνες μετά κι εγώ σκεφτόμουν πως τελικά ήτανε μαλάκω
αλλά ο Μπάτσος ήταν καλό παιδί κι εγώ ήμουν ο μαλάκας !!!!

:smokin:
παντου υπαρχει ενας μπ@τσος ρε πο#στη μου..:a13:


το πρωτο μου ''μεγαλο'' ταξιδι το εκανα στο καρπενησι με ενα klr250..χωρις να πω τιποτα σε κανεναν....δεν ηθελαν να εχω μηχανη...οχι να βγω και εθνικη.
μοναδικο προβλημα εμενα απο βενζινη...
αυτο το κουσουρι ακομα κ τωρα δεν το εχω αποβαλλει....
ακομα σπρωχνω....οχηματα ρε:lol:

MG-KTiNoS
27/07/2016, 17:15
πες λιγα λογια για την Λιζα.......:rolleyes:

δε γκατάφερα να τη βρω ποτε....
Ούτε καν στο φου μπου.
Ίσως έχει αλλάξει όνομα και πήρε του άντρα της
:lol:

Κλασσικά ξανθιά με γαλάζια μάτια, τι άλλο?
Νομίζω πως ήταν και ΚΚΕ αλλά δεν μπορώ να το πω θετικά.
:D
Δεν απολογούμαι σε κανέναν απλά καλό είναι να τα λέμε όλα....
Αν μη τι άλλο έχει και πιο πολύ πλάκα έτσι.
:lol:

bulmont
27/07/2016, 17:26
Ρε συ Νικολα.......
Σε παω στοιχημα οτι στον δρομο "πετυχες" και τον Βαγγελη και χαιρετηθηκατε κιολας.....

:tooth:




Εγινε κι' αυτό αλλά κάποια χρόνια αργότερα..............................





Νικόλα :beer::beer::beer:

7Tolis
27/07/2016, 18:18
καλύτερα που δε τη βρήκες. Θα είχε θάμνο.

buckley
27/07/2016, 18:30
καλύτερα που δε τη βρήκες. Θα είχε θάμνο.

Και που ξέρεις ρε αν αρέσει του παιδιού η χλωρίδα ???

MG-KTiNoS
27/07/2016, 20:12
:lol:

headbanger
27/07/2016, 23:45
εννοείται ότι είμαστε όλοι άνθρωποι και από μαλακίες και να φάνε και οι κότες :)

est
28/07/2016, 08:26
Και που ξέρεις ρε αν αρέσει του παιδιού η χλωρίδα ???
Η χλωρίδα ενίοτε συνοδεύεται από πανίδα.. απλά λέω..:rolleyes:
:D

MG-KTiNoS
01/08/2016, 00:29
363555

ήταν πολλά τα χιλιόμετρα Άρη....

sapila racing
01/08/2016, 11:11
363555

ήταν πολλά τα χιλιόμετρα Άρη....

Ευγε! :beer:

AgisMessinios
02/08/2016, 06:16
H αλήθεια λοιπόν...
Η μισή ντροπή δική μου και η άλλη μισή...πάλι δική μου! :P
Η πρώτη μου μηχανή,suzuki bandit 400 όχι V αλλά το κλασσικό μοντέλο (ξέρεις εκείνο που η ουρά ειναι 4 κομμάτια ντε)...Παλιά το 2006...
Δικάβαλο στην Δοιρανης και κάνω καγκουρίες,άσχετος απο μηχανες μιας και είχα μόλις αγοράσει το μοτόρι και τα χιλιόμετρα μου ήταν όλα σε πάπιες.
Και εκεί που ανεβαινω την ανηφόρα πέφτω σε λακούβα,σηκώνεται το μηχανάκι δεν ξέρω ακόμα πώς και μου φεύγει το γκάζι απο το χέρι...και σβήνει το μηχανάκι...
Έσπρωχνα μέχρι ένα κοντινό συνεργείο και πάω στο μαστόρι και του λέω το και τό....τι έπαθε και έσβησε και τα λοιπά...
Μετά απο 1 λεπτό αυτοψίας και μισή ώρα ακαταλαβίστικου γέλιου από τον μάστορα...μαθαίνω οτι απλά είχα κατα λάθος πατήσει τον διακόπτη on/off που μέχρι τότε δεν ήξερα την χρήση του....
Αποτέλεσμα;Να πληρώσω και ένα ευχαίλαιο στην μηχανή και κέρασμα φραπεδούμπα στον μάστορα γιατί βλέπεις δεν μπορούσα να φύγω έτσι (ντροπή μου) και λεφτά δεν δεχότανε με τίποτα!

Stavrakos
06/08/2016, 21:41
Γράψτε ρε παιδιά μην ντρέπεστε..Πρώτη μέρα με το παπί ενα παλιό dv50 συνοδηγό το φιλαράκι που ήταν πρώτο τιμόνι στην γειτονιά μου...Γιάννη πως κάνουμε σούζα του λέω τέρμα γκάζι και από νεκρό και βάλε πρώτη μου λέει ααααανννν (νεκρό) γκααααννν (πρώτη) μπαααααμ (καπάκι) καλά ρε γιατί δεν πάτησες φρένο μου λέει αφού ρε φίλε δεν μου είπες τίποτα για το φρένο του λέω...αλλαγή πλαστικά supra στο dv από την πρώτη μέρα.....

Coyote.V
06/08/2016, 22:04
Η άλλη μισή....
Είναι ότι το Σεπτέμβρη που γύρισα στο σχολείο, χαζεύοντας το γκώλο της Λίζας
δεν είδα ένα οτομπιάνκι που έρχονταν κατά πάνω και για να μη σκάσω πάνω
το ριξα στο πεζοδρόμιο, μπήκα σ ένα οικόπεδο και έπεσα με μια μικρή λίμνη με λάσπες.
Άνοιξα τα μάτια μου απορώντας πως είμαι ζωντανός και είδα τα κάρτερ του ΤΣ ανοιχτά.
Βούρκωσα...

:smokin:

Εγώ έπεσα με οτομπιάνκι σε σταματημένο τρόλεϊ επειδή χάζευα τον κώλο της Λίζας

Και εγώ βούρκωσα όταν είδα τα φανάρια θρύψαλα... αυτό όμως που με τρέλανε ήταν που η Λίζα είχε καταλάβει τι είχε γίνει... και είχε σκάσει στα γέλια. :rolleyes:

teogtp
06/08/2016, 22:14
Εγώ έπεσα με οτομπιάνκι σε σταματημένο τρόλεϊ επειδή χάζευα τον κώλο της Λίζας

Και εγώ βούρκωσα όταν είδα τα φανάρια θρύψαλα... αυτό όμως που με τρέλανε ήταν που η Λίζα είχε καταλάβει τι είχε γίνει... και είχε σκάσει στα γέλια. :rolleyes:

363805


Ε όχι!!!!!

Coyote.V
06/08/2016, 22:20
363805


Ε όχι!!!!!
Κοντά έπεσες... φαντάσου την όμως κάπως έτσι: Τούμπανο

363806

Dalt0n
11/08/2016, 15:06
H αλήθεια λοιπόν...
Η μισή ντροπή δική μου και η άλλη μισή...πάλι δική μου! :P
Η πρώτη μου μηχανή,suzuki bandit 400 όχι V αλλά το κλασσικό μοντέλο (ξέρεις εκείνο που η ουρά ειναι 4 κομμάτια ντε)...Παλιά το 2006...
Δικάβαλο στην Δοιρανης και κάνω καγκουρίες,άσχετος απο μηχανες μιας και είχα μόλις αγοράσει το μοτόρι και τα χιλιόμετρα μου ήταν όλα σε πάπιες.
Και εκεί που ανεβαινω την ανηφόρα πέφτω σε λακούβα,σηκώνεται το μηχανάκι δεν ξέρω ακόμα πώς και μου φεύγει το γκάζι απο το χέρι...και σβήνει το μηχανάκι...
Έσπρωχνα μέχρι ένα κοντινό συνεργείο και πάω στο μαστόρι και του λέω το και τό....τι έπαθε και έσβησε και τα λοιπά...
Μετά απο 1 λεπτό αυτοψίας και μισή ώρα ακαταλαβίστικου γέλιου από τον μάστορα...μαθαίνω οτι απλά είχα κατα λάθος πατήσει τον διακόπτη on/off που μέχρι τότε δεν ήξερα την χρήση του....
Αποτέλεσμα;Να πληρώσω και ένα ευχαίλαιο στην μηχανή και κέρασμα φραπεδούμπα στον μάστορα γιατί βλέπεις δεν μπορούσα να φύγω έτσι (ντροπή μου) και λεφτά δεν δεχότανε με τίποτα!

:beer: :beer: :beer:
Όταν πήρα το εχουπ τον Δεκέμβριο το πίσω λάστιχο ήταν με τα λινα έξω..τραβουσα την πρώτη και μόνο σπινιαρε..μια μέρα το άλλαξα..:a014: απογευματάκι νυχτωνε και νωρίς τότε πάμε βόλτα με φίλο..Βγαίνω μπροστά σε κάτι καφετέριες :D κουμπωμω την πρώτη ξεχιλωνω το γκάζι σπινιαρει λιγο αυτό και μετά φεύγει βολιδα.μ φεύγει εμένα το χέρι απ το γκάζι..όπως πάω να ξαναπιασω το τιμόνι βαράω το kill switch και μένω λαλακας..σβηστη η μηχανή φώτα είχα..τσουλοντας πατουσα μίζα τπτ..το κόβω σε μια κατηφόρα δοκιμαζα σκαστο τπτ..τελείωσε και η κατηφόρα...κατεβαίνω το κοιτούσα κνν 5λεπτό :lol:

sugariasgeorge
11/08/2016, 16:34
:beer: :beer: :beer:
Όταν πήρα το εχουπ τον Δεκέμβριο το πίσω λάστιχο ήταν με τα λινα έξω..τραβουσα την πρώτη και μόνο σπινιαρε..μια μέρα το άλλαξα..:a014: απογευματάκι νυχτωνε και νωρίς τότε πάμε βόλτα με φίλο..Βγαίνω μπροστά σε κάτι καφετέριες :D κουμπωμω την πρώτη ξεχιλωνω το γκάζι σπινιαρει λιγο αυτό και μετά φεύγει βολιδα.μ φεύγει εμένα το χέρι απ το γκάζι..όπως πάω να ξαναπιασω το τιμόνι βαράω το kill switch και μένω λαλακας..σβηστη η μηχανή φώτα είχα..τσουλοντας πατουσα μίζα τπτ..το κόβω σε μια κατηφόρα δοκιμαζα σκαστο τπτ..τελείωσε και η κατηφόρα...κατεβαίνω το κοιτούσα κνν 5λεπτό :lol:

ολα τα καλα τελειωνουν γρηγορα ρε πστ μου!!!:beer:
γεια σου ρε κωστα ...μου εφτιαξες το απογευμα!!!

:beer::beer:

SONone
11/08/2016, 18:56
φοιτητης με c50 (υπερκυβισμενο παρακαλω) πηγαίνω 1 και μοναδικη φορα χωρις κρανος σε κεντρικο δρομο τις λαρσας ώσπου απέναντι περναει Η Μαρια με ΤΗΝ κορμάρα.
καθως εχω γυρησει ολη την κεφαλα μου ,πρωτοφανές για λαρισα εκεινη την εποχη ακου ενα μπατσο σφύριγμα γυρναω αποτομα μπροστα και τον βλεπω μες την μεση του δρομου να σφυρίζει και ταυτόχρονα να βρίζει με την σφυρίχτρα στο στόμα.
πλακώνομαι στα φρενα με τα ταμπουρα και την ανάποδη ανάρτηση να χοροπηδάει και σταματαω ακριβως ΠΑΝΩ στο ποδι του.

ε 80€...

και 20€ κατι ποτα στην Μαρία γιατι δεν γινοταν να την αφησω ετσι.

τελικά 100€ μου κόστισε εκείνο το κρεβάτι.

ionized
12/08/2016, 06:40
οταν ημουν εφηβος παπιοκαγκουρας ειχα καψουρα με την γιαννα..εστησα καραουλι εξω απο το φροντιστηριο της και μολις τελειωσε το μαθημα της ολως τυχαιως περνουσα απο εκει και την ρωτησα αν θελει να την παω σπιτι
αφου εισεπραξα δε χυλοπαη εκνευρισμενος ανοιξα τερμα τα ατιθασα 90 κυβικα μου και ξεκινησα..μονο που το πεζοδρομιο ηταν πολυ κοντα αλλα ως αλλος βαλεντινο πτωση το απεφυγα και καρφωσα θεαματικα μεσα στον θαμνο/φραχτη με τριανταφυλλιες ενος μαγαζιου διπλα..η γιαννα συνεχισε τον δρομο της αδιαφορη κουνοντας το κεφαλι και εγω ακομα ποναω (απο της γρατζουνιες ε!) οταν το θυμαμαι.. :D

teogtp
12/08/2016, 07:09
Εγώ θυμάμαι το Μαρακι από το λύκειο ......
Δεν έχω συναντήσει δικαβαλο σε πάπια,που να μην χωράμε από τα βυζια......

toyar
12/08/2016, 07:57
χαχαχαχα εγραψε:bawl:
μηπως αν την εβαζες μπροστα κερδιζατε χωρο;:look:

spyrakos35
12/08/2016, 08:26
Θα χανανε την επαφη με το τιμονι

karellen
12/08/2016, 08:55
Φαντάρος στην Ανδραβίδα 117ΠΜ έχω φέρει και το DT μαζί μου και τραβάω μια μεγαλόπρεπη σούζα στην ευθεία από την δημοσιά προς την πύλη.Να όμως που με έφερε καπάκι,σούρθηκα με τις παλάμες και τις κατάγδαρα!Τώρα πως θα περάσω την πύλη με τέτοια χέρια μεσα στις πληγές?
Φοράω λοιπόν κάτι πλεχτά γαντάκια που είχα στο σακίδιο και περνάω όλο αξιοπρέπεια.Έλα όμως που τα γάντια κολλήσανε και γίνανε ένα με τις πληγές και μέχρι να τα βγάλω μαρτύρησα! :cry::cry: :a52:

teogtp
12/08/2016, 09:04
Ένα ένα τα θυμάμαι. ....
Συμμαθητής, "πολύ σκληρός για να πεθάνει " μαγκάκι τύπου "Μήτσος ο ρεζιλης meets Elvis Presley ",γόνος νταλικομηχανοβιου πατρός,με πάπια 90ρα , δέχεται να πάρει δικαβαλο έταιρο συμμαθητη στρίκο για να τον κατεβασει από το σχολείο στην παραλία αφού ο στρίκος του έταξε ότι θα του γεμίσει το ντεπόζιτο.
Η συμφωνία είχε γίνει με έναν απαραβατο όρο.
"Πουστριλικια πάνω στο μηχανάκι δεν γίνονται δεκτά "
Έχουμε και ένα πρόσωπο σε αυτήν την πόλη. .....
Η συμφωνία κράτησε για περίπου 20m ,τόσο όσο για να τραγουδήσει ο στρίκος με λαχτάρα και χαρά ......
"Χειλάκι πετροκερασο και μάγουλο βερίκοκο, Ρίκο Ρίκο ρικοκο, Ρίκο Ρίκο κο κο! " και μουτς ένα φιλί στο μάγουλο του οδηγού. .......
Περιττό να σας πω ότι ακόμα θυμούνται το επεισοδιο στην περιοχή ......

MG-KTiNoS
12/08/2016, 09:08
Συμμαθητής, "πολύ σκληρός για να πεθάνει " μαγκάκι τύπου "Μήτσος ο ρεζιλης meets Elvis Presley "

:a029:

toyar
12/08/2016, 09:12
στρικο;......:confused:

:bawl::bawl:

teogtp
12/08/2016, 09:17
Πουστρίκο. .....
:D

vaska
12/08/2016, 09:46
Ένα ένα τα θυμάμαι. ....
Συμμαθητής, "πολύ σκληρός για να πεθάνει " μαγκάκι τύπου "Μήτσος ο ρεζιλης meets Elvis Presley ",γόνος νταλικομηχανοβιου πατρός,με πάπια 90ρα , δέχεται να πάρει δικαβαλο έταιρο συμμαθητη στρίκο για να τον κατεβασει από το σχολείο στην παραλία αφού ο στρίκος του έταξε ότι θα του γεμίσει το ντεπόζιτο.
Η συμφωνία είχε γίνει με έναν απαραβατο όρο.
"Πουστριλικια πάνω στο μηχανάκι δεν γίνονται δεκτά "
Έχουμε και ένα πρόσωπο σε αυτήν την πόλη. .....
Η συμφωνία κράτησε για περίπου 20m ,τόσο όσο για να τραγουδήσει ο στρίκος με λαχτάρα και χαρά ......
"Χειλάκι πετροκερασο και μάγουλο βερίκοκο, Ρίκο Ρίκο ρικοκο, Ρίκο Ρίκο κο κο! " και μουτς ένα φιλί στο μάγουλο του οδηγού. .......
Περιττό να σας πω ότι ακόμα θυμούνται το επεισοδιο στην περιοχή ......

Και μετά όλοι εσείς μιλάτε για την Πάτρα που ο ένας στους τρεις είναι ούστης. Γιατί δεν μιλάτε καθόλου για Βόλο που είναι σαφώς περισσότεροι??

Pan (dvs)
12/08/2016, 09:59
Και μετά όλοι εσείς μιλάτε για την Πάτρα που ο ένας στους τρεις είναι ούστης. Γιατί δεν μιλάτε καθόλου για Βόλο που είναι σαφώς περισσότεροι??

Αυτου ρε εχουνε το θαρρος και βροντοφωναζουνε μονοι τους.

teogtp
12/08/2016, 10:15
Μπιλ.....
Αυτό το "ένας στους τρεις " ,πως το βρήκες;
:D

MG-KTiNoS
12/08/2016, 11:10
Έλα ντε....

vaska
12/08/2016, 11:54
Μπιλ.....
Αυτό το "ένας στους τρεις " ,πως το βρήκες;
:D

κάθε τρεις ο ένας το ψήνει το ψάρι και από τις δύο πλευρές, τι πως το βρήκα, απλά μαθηματικά είναι

:moutza:

amyroukai
12/08/2016, 12:03
Επειδή έχει και τα ρολόγια των σιδηροδρόμων, είναι και πατρινός, από "τρενάκια" ξέρει. "Ψαράς" είναι μόνο η ατμομηχανή;

teogtp
12/08/2016, 12:18
Επειδή έχει και τα ρολόγια των σιδηροδρόμων, είναι και πατρινός, από "τρενάκια" ξέρει. "Ψαράς" είναι μόνο η ατμομηχανή;

"Το τρένο θα του τον σφυρίξει τρεις φορες"

airmav
12/08/2016, 13:28
πρωτη φορα πηρα μηχανη στα 27 (yamaha fz6 naked)....πριν ειχα οδηγησει συστηματικα μονο 1 6μηνο ενα χρονο πριν (26) το παπι του πατερα μου. η 1η φορα που επεσα δεν ηταν τελικα το 2012 με το γιαμαχα αλλα με το παπι σε 50. ημουν στο ναυτικο στην ελευσινα (στο αεροδρομιο 353 ΜΝΑΣ). αποσταση απο το σπιτι στην πυλη (800μετρα) . αποσταση απο την πυλη στην μοιρα 2 χιλιομετρα....εεε προσπαθωντας να αποφυγω τα σαμαρακι εντος αεροδρομιο εφαγα μεγαλη σαβουρα.....παλι καλα που δν με πηρε κανενας πρεφα...μονο η μανα που με ειδε με τα αιματα στα χερια. η 2η φορα ηταν στην αυλη του σπιτιου....γλιστρα η μηχανη στο δαπεδο και παρτην κατω με το που ξεκινησα.... 3η το 12 στην κατεχακη(εξοδο 13 α.ο. δν με πηρε η στροφη στο τουνελ και εσκασα στον τοιχο μεσα στο τουνελ).......και τελευταια με την τωρινη χονδα γυριζοντας απο πορτο γερμενο.....βλεπω εναν τυπακο να κανει τζοκινγκ(μεσα στο λιοπυρι)...σταματαω και του λεω μηπως θελει νερο...μου λεει ειμαι οκ αλλα δεν προλαβε να τελειωσει την φραση του γτ μου εγειρε η μηχανη και εφαγα τουμπαρΑ.....

αυτα........


για να τα λεμε ολα.....

duke200
12/08/2016, 16:03
εχω πεσει ΑΠΕΙΡΕΣ φορές, πολλές στο χωμα και αρκετες άσφαλτο, ευτυχώς το πιο βαρύ ένας ραγισμένος καρπός.

πιο ξεφτίλα πτώση το 2005 με GS500F φίλου, είχα τον καφέ πανω στο τεπόζιτο, πέφτει ο καφές, τον πιάνω και μου διπλώνει το τιμόνι.

γδαρμένη εξατμιση (εκεί έμαθα τι θαυματα κάνει ένα ψιλό γυαλόχαρτο με νερό στο inox) και φερινγκ (εκεί έμαθα την τιμολογική πολιτική καινούργιων ανταλλακτικών της suzuki). Φυσικά δεν το κρυψα απο το φίλο, του χρωστάω ακόμα το αυτοκόλητο του φέρινγκ. Πόντιος, καλό παιδι ο φίλος, καλα να ναι όπου και να ναι.

noodles
12/08/2016, 18:11
2α λυκειου θυμαμαι πηγαινα και ηταν ενα ζεστο μεσιμερι του οκτωβρη (δεν ειχανε μπει καλα τα χοντρα κρυα ακομη:)). ειχε δεν ειχε 1 βδομαδα που ψηνοτανε κατασταση με γκομενακι (ας την πουμε σοφια) την οποια την ειχα σε θερμοκρασια λειτουργιας και περιμενα να αναψει το βεντιλατερ:lol:

τελειωντας το σχολειο, ερχεται φιλος με καινουριο innova (1 μηνα μηχανακι). το λεω δωσε μου να κανω μια σουζα να ψαρωσουν ολοι, περισσοτερο για τη σοφια, αλλα οκ. μου το δινει και ξεκιναω 1η, 2α στη μια ροδα, 3η στη μια καπου εκει που αρχισε να στροφαρει η 3η, το χανω και τρωω ενα καπακι ολο δικο μου. εσκασα με την πλατη κατω. φθηνα τη γλυτωσα με ελαφρες γρατσουνιες λογο χοντρου μπουφαν + κοντομανικο, το παπι εκανε 5-6 τουμπες μονο του. ολο το σχολειο να εχει σκασει στα γελια και η σοφια μαζι, αλλα ο φιλος να εχει βαλει τα κλαμματα.

καπου 1000 ευρω ζημια στο παπι. ολα τα πλαστικα καινουρια, στραβο τιμονι, σπασμενο καπακι βολαν.
αυτο και ενα αλλο πιο χοντρο σκηνικο επαιξαν μεγαλο ρολο στο να βαλω μυαλο...

Dalt0n
16/08/2016, 18:02
Πρωτη μ σαβουρα με μηχανη χθες το βραδυ :(

George_Sp
16/08/2016, 18:11
Πρωτη μ σαβουρα με μηχανη χθες το βραδυ :(

για να γράφεις καλά θα σαι...για λεγε για λεγε

Dalt0n
16/08/2016, 23:47
για να γράφεις καλά θα σαι...για λεγε για λεγε

Κουμπωσα την 1η στην αρχή μιας ανηφοριτσας.ξεχειλωσα το γκάζι για να την ανέβω με το πλάι και την ίδια στιγμή που ανοίγω το γκάζι φεύγω πάνω απ την μηχανή και πέφτω στην άσφαλτο με τα μούτρα..είχε κατι χαλίκια στην αρχή της ανηφόρας και μόλις άνοιξα το γκάζι ο κολος βρέθηκε πιο μπροστά απ την μηχανή

nikosmec
22/08/2016, 16:59
ωπ ωραίο θέμα... Ας πω και εγώ την δική μου πρώτη σαβούρα....
Ηλικία γύρο στα 16, το μηχανάκι ένα zundapp σαν αυτό http://motorbike-search-engine.co.uk/classic_bikes/zundapp_c50.jpg με κινητήρα από κάποιο yamaha 80cc δίχρονο και καγκουρεμένο με βγαλμένα φτερά και ζάντες αλουμινένιες από ένα πεταμένο SACHS που είχε στο χωράφι του ένας φίλος μου. Το ιδιοκτησιακό καθεστώς για το μηχανάκι ήταν πως ήταν ενός τύπου που είχε ζώα (γελάδια οπότε βοσκό δεν τον λες), και το είχε πουλήσει σε έναν φίλο μου, που όμως επειδή το είχε πάρει κρυφά από τους δικούς του το άφηνε σπίτι μου, που το μαστόρευα κιόλας και λέγαμε πως ήταν δικό μου.

Η ιστορία έχει ως εξής. καλοκαίρι και πηγαίνουμε μαζί με έναν άλλο φίλο στα χωράφια να μαλακιστούμε, τουλάχιστον να πέφτουμε σε μαλακό χώμα, εγώ με το zundapp και αυτός με ένα c50. Αφού κάναμε τις βλακείες μας γυρνάμε στο χωριό από κάτι στενά, εκεί που το έχω ανοίξει και έχω καμιά 80αριά km/h βλέπω αιθέρια ύπαρξη σε αυλή στα δεξιά μου με κοντά ρούχα λόγο καλοκαιριού. Ε γυρίζω κεφάλι δεξιά και το αφήνω εκεί να κοιτάζει, η επόμενη σκηνή ήταν όταν κοίταξα μπροστά και είδα στροφή και μάντρα, προσπαθώ να την πάρω και βρίσκει ο δεξής πατητήρας στην μάντρα και μαγκώνει οπότε το μηχανάκι κάνει κάτι περίεργα, γυρίζει και με πετάει στο δρόμο με τα μούτρα. Αποτέλεσμα μια πεσμένη μάντρα στην κυριολεξία, εγώ μπαταρισμένος για τα καλά για το υπόλοιπο καλοκαίρι και το zundapp να την έχει γλυτώσει με μια στραβή πατητήρα και ένα ζούμπλιαγμα στην νίκελ στεφάνι του εμπρός φαναριού, ούτε καν έσβησε... Εντάξει με τα τόσα αεροπλανικά μετά έπεσε και η αιθέρια ύπαρξη που είχε έρθει για διακοπές άλλα έγινα ο περίγελος του χωριού και μας πήραν πίσω το μηχανάκι....

o teos
23/08/2016, 09:17
Ελα τωρα που γυρναει..

2 καλες θυμαμαι χιουμοριστικες τον ταριφα με το R6 που με περασε για κουνουπι και με εμβολισε δε το μετραμε!
Το λοιπον 14 χρονο φυστικιας τσιμπαω το παπι του θειου(supra) μαζι με το θειο για να βεβαιωθει οτι ξερω(γελαμε τωρα) οπως ξεκιναμε δεν προλαβαίνω να κανω 200 μετρα βγαινουν τρεις πιτσιρικες γυρω στα 16-17 απο στενο της περιοχης με τα σχετικα του καλοκαιριου κοντα σορτς κλπ με αποτελεσμα να κανω target fixation εκειθε και αντι να παω ευθεια να καρφώνομαι στο πεζοδρομιο που ειχε κρασπεδο 1 μετρο και κατι.υπ οψιν το μηχανακι ειχε δεν ειχε 1500 χλμ..αποτελεσμα?ο θειος παναγιτσες ευαγγελια γαιδουρακια και τρεις μαγοι και γω κατακοκκινος και εκανα να παρω το μηχανακι κανα τριμηνο μετα..

Περιστατικο 2 στα καλα 18 μου εχω αγορασει το CBR125 τοτες και εχω βγει να το μοστράρω με θυλικη παρουσια απο πισω και οπως παω για περιφεριακο δραπετσωνας(τον παλιο δρομο οι τριγυρο ξερουν) εχουν αρχισει τα σχετικα οργανα πανω στο μηχανακι με αποτελεσμα να πιανω εγω λιγο μπουτακι να μην εχω το νου μου να μπαινει το μπροστα σε αυτα τα χαζα χαντακια μεταξυ ασφαλτου και πεζοδρομιου να μπλοκαρει το μπροστα και να βρισκομαστε με ενα ακρως εντιπωσιακο αεροπλανικο(οι γιαγιαδες απεναντι δωσαν ολες 10 στη βαθμολογια του αλματος εις μηχανακιον) στην ασφαλτο ευτηχως εκεινη φοραγε το κρανος μου τοτε και εγω χτυπησα μονο τον ωμο μου..:D

Αχχ ωραιας εποχας:bawl:

Bob_o_mastoras
29/08/2016, 19:59
Εμπνεομενος απο το θρεντ του φιλου με την κοπελα του που δεν θελει να ανεβει στο bandit και ορμωμενος απο την ιδεα του Τολη και την εξης απαντηση που ελαβε:


Αυτό Τόλη το σκέφτηκα πριν πολλάααα χρόνια κι εγώ, αλλά δεν λειτούργησε ακριβός έτσι. Μετά από προσπάθεια ημερών, (Δεν είχαμε τίποτα. Στο καμάκι ήμουν) κατάφερα να την ανεβάσω. Την βγάζω σε γνωστό χωματόδρομο και... σκάψαμε τον τόπο όλο. Άκουγα κάτι φωνές πίσω και κάτι σκουντήματα, αλλά δεν μασούσα. Έπρεπε να δει πόσο καλό μηχανάκι έχω και πόσο καλά το πάω. Στο τέλος θα σταματούσα, θα της έπιανα το χέρι και θα της έλεγα ότι πέρασε το τεστ και το τελευταίο κομμάτι θα ήταν ροματζάδα. Κάνα χιλιόμετρο πριν φτάσουμε, σταματάω, κατεβαίνει, πάω να της πιάσω το χέρι σύμφωνα με το σενάριο αλλά... τραβιέται απότομα και μου λέει "να φας σκατά" και το μαζεύει με τα πόδια μες την ερημιά και ούτε ξαναμιλήσαμε από τότε.


Η μ@λακία ήταν μάλλον που δεν την πήγα Μαλακάσα. :D

ειπα να συνεισφερω στο θρεντ του φιλτατου Κτηνου και να μοιραστω μια ιστορια που σιγουρα δεν με κανει περηφανο..



Ειμαι λοιπον καποιο καλοκαιρι πριν καμια 8, 9 χρονια στο νησι με την τοτε κοπελα μου. Ειμασταν για διακοπες και οχι για δουλεια.
Το προφιλ της κοπελας ηταν ομορφη, κοντουλα, μελαχροινη, με ωραιο σωμα αλλα αυτο που σε εκανε να κολλας ηταν οτι μπορουσε να παιζει με την ψυχολογια σου ευκολα και να σε κανει να ζηλευεις ακομα πιο ευκολα.
Υστερα απο ενα χρονο σχεση, εκεινο το καλοκαιρι πλεον δεν τα πηγαιναμε καλα και πηγαινε για φουντο η ιστορια αλλα εγω αρνιομουν να το δω και ως πνιγομενος κρατιομουν απο τα μαλλια μου (τοτε ειχα μαλια :lol:).
Η σχεση που ειχε με τις μηχανες ηταν οτι τις φοβοταν μεν αλλα αν πηγαινες σιγα, οκ, δεν ειχε τοσο θεμα. Εγω τοτε ειχα ενα TTR600.

Mια μερα λοιπον υστερα απο ενα καυγα που ειχαμε, σε μια παραλια που ειχαμε παει για μπανιο, και αφου ειχε περασει ωρα και ειχαν ηρεμησει τα πραγματα (τουλαχιστον ετσι νομιζε αυτη) λεμε να γυρισουμε εκει που μεναμε. Μια αποσταση μεριπου 15 χιλιομετρων ορεινο στροφιλικι με φουρκετες και γκρεμους.

Ξεκιναω λοιπον τη μηχανη, ανεβαινουμε και αρχιζω και πηγαινω σαν να μην υπαρχει αυριο. Πλαγιολισθηση με ποδια εξω σε καθε σχεδον στροφη, power wheelies (ειχα μεγαλυτερο γραναζι :p) συνεχεια, φρενα τελευταια στιγμη, τα λαστιχα να τα εχουν δει ολα και να ειναι στα ορια τους πραγματικα. Η αλλη με ειχε αγκαλιασει τοσο σφιχτα που νομιζα θα μου σπασει τα πλευρα.
Σταματησα μονο οταν ειδα οτι το μπροστα φρενο τα ειχε παιξει πλεον και θα αρχιζε να γινεται πολυ επικινδυνο το ολο θεμα.

Οταν κατεβηκε ηταν σε κατασταση σοκ. Εκλαιγε σιγα και δεν μπορουσε να μιλησει.

Μετανιωσα που την εξεθεσα σε τετοιο κινδυνο; Ναι. Το παραδεχομαι. Θα μπορουσαμε να ειχαμε χτυπησει ή και σκοτωθει. Ηταν μεγαλη μαλακια μου.
Μετανιωσα που την εκανα να βοβηθει τοσο; ΟΧΙ!! Μετα τη συμπεριφορα της ολο το διαστημα που τα ειχαμε και σε αντιστοιχια με αυτα που περασα εγω και πολυ λιγο ηταν. Δεν νομιζω να ξανανεβηκε σε μηχανακι.. :evil::lol:

Παντως δε χωρισαμε αμεσως μετα. Καπου το φθινωπορο μετα το καλοκαιρι, αν θυμαμαι καλα.

Τοτε ημουν και μικρουλης, ερωτιαρης και ρομαντικος. Τωρα στα @@ μου.