PDA

View Full Version : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΕΦΑΛΗ Lc4 Prestige 2004...



slaybas
13/11/2005, 20:02
Καλησπέρα σε όλους...
Ήθελα να πώ το εξής:
Σήμερα αποφάσισα να πλύνω τη μήχανη μετά από αρκετό καιρό και όπως καθάριζα το μοτέρ με ένα πανάκι,βλέπω στην κεφάλη κοντά στην δεξιά εξαγωγή, στον σημείο που εφάπτεται με τον κύλινδρο να λέιπει ένα κομμάτι!!!!! σχεδόν 1 εκατοστό...τι κουλό είναι αυτό;ξέρει κανείς
τίποτα γι αυτό;Η μηχανή έχει κάνει 7800χλμ με όλα τα σέρβις στην ώρα τους στον Παναγιωτόπουλο στην Πεύκη...Τελικά
τα ΚΤΜ έχουν πρόβληματα με τις κεφαλές;
:( :( :( :(

mtsop
13/11/2005, 23:42
Λογικά, το κομματάκι αυτό πρέπει να έχει βγεί από το εξωτερικό της κεφαλής και να μην σου δημιουργεί πρόβλημα. Διότι αλλιώς θα είχες διαρροές αρκετές. Από τα χιλιόμετρα που λες ότι έχεις κάνεις καταλαβαίνω οτι πρέπει να είσαι και μέσα στην εγγύηση, οπότε μπορούν να στην αντικαταστήσουν.

Μια ευαισθησία πάντως την έχουν........:winka:

slaybas
13/11/2005, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop
Λογικά, το κομματάκι αυτό πρέπει να έχει βγεί από το εξωτερικό της κεφαλής και να μην σου δημιουργεί πρόβλημα. Διότι αλλιώς θα είχες διαρροές αρκετές. Από τα χιλιόμετρα που λες ότι έχεις κάνεις καταλαβαίνω οτι πρέπει να είσαι και μέσα στην εγγύηση, οπότε μπορούν να στην αντικαταστήσουν.

Μια ευαισθησία πάντως την έχουν........:winka:

Ναι εξωτερικό είναι και δεν έχω διαρροές....το θέμα είναι θα μου το αντικαταστήσουν;και αν ναι θα έχω πάλι το ίδιο πρόβλημα και μετά την εγγύηση κάποια στιγμή;
Θα μου πεις κανείς δεν ξέρει!!!!
Και δίκιο θα χεις αλλά όταν τα σκας για καινούργιο κάτι τέτοια σε ξενερώνουν...

mtsop
14/11/2005, 00:09
Σε καταλαβαίνω απόλυτα, πες στο μαστρο-Νίκο να τους πάρει ένα τηλεφωνάκι μπας και καταφέρει να στην αλλάξουν. Κανονικά την αλλάζουν αν υπάρχει πρόβλημα μόνο.
Πάντως τέτοιο πρόβλημα πρώτη φορά ακούω.

Υ.Γ: Δώσε χαιρετίσματα στο μαστρο-Νίκο την επόμενη φορά που θα μιλήσεις (από το Μιχάλη)

slaybas
14/11/2005, 00:16
Το πρόβλημα έιναι ότι αν κάποια στιγμή θες
να το πουλήσεις τι θα πεις στον άλλο;δεν έχει πρόβλημα απλά λείπει ένα κομμάτι;Μου
φαίνεται ότι θα παίξουμε μπόξ...(όχι με τον Νίκο φυσικά).Α και κάτι άλλο..λίγο πριν τα 7500 έτρεχε λάδι από την κεφαλή ψηλά και μου τό έφτιαξε εντός εγγυησης..

Υ.Γ Θα πάω αύριο οπότε θα του πω τα χαιρετίσματα..

mtsop
14/11/2005, 00:20
Το λαδάκι που έτρεχε δεν είναι τίποτα. Έχει ένα ψευδοκαπάκι πάνω στην κεφαλή και πολλές φορές η κόλλα που έχει από το εργοστάσιο δεν κάνει την δουλειά της καλά, οπότε βάζει και λίγη ο μαστρο-Νίκος για να μην χάνει λαδάκι. Έμένα μου το έβγαλε αυτό στα 26.000 χιλιόμετρα να φανταστείς.

slaybas
14/11/2005, 00:28
Αυτό με τις ραισμένες κεφαλές τι παίζει;Στο σέρβις των 7500 είδα δύο στον Νίκο...Είναι
στάνταρ το πρόβλημα ή σε όποιον τύχει;

mtsop
14/11/2005, 00:36
Είναι στάνταρντ πρόβλημα σε όποιον τύχει :D
Υπάρχει σε ένα ποσοστό, στη παρέα μου για παράδειγμα που αποτελείται από 15 ΚαΤέΜια μόνο σε 2 έχει τύχει.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να το αποφύγεις είναι να κοιτάς σε εντατικό ρυθμό τη στάθμη των υγρών στο ψυγείο και με το παραμικρό να συμπληρώνεις (ειδικά το καλοκαίρι, κοίταν αν δε βαριέσαι κάθε μέρα). Η πρόληψη είναι η μόνη γιατρειά

slaybas
14/11/2005, 00:45
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες φίλε μου,αύριο θα έχω τα νεότερα...
:rotflmao:

aaa```
14/11/2005, 11:52
file ta mh iapwnika mhxanakia exoys kai synepeies

slaybas
14/11/2005, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από aaa```
file ta mh iapwnika mhxanakia exoys kai synepeies

Και τα ιαπωνικά που είχαμε 3 φορές στο χέρι τα πήραμε...(TTR600R).

;)

MARK
15/11/2005, 22:16
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από slaybas
Και τα ιαπωνικά που είχαμε 3 φορές στο χέρι τα πήραμε...(TTR600R).

;) [/QUOTE Επειδη ετυχε να ειχα και εγω TTR600R,ειναι πολυ ζημιαρικα.μονο που δεν ειναι ιαπονεζικα,φτιαχνονται στιν ιταλια απο την BELGARDA ITALY.μονο το ονομα YAMAHA ειναι japan.με ειχε αφησει 3-4 φορες στο δρομο,ειχε κοψει ολες τις ντιζες.συμπλεκτη,μανιβελλας,γκαζιου.και αλλες ζημιες.μετα πηρα το z και βρηκα την υγεια μου.παντως και τον δουκα(04)που εχει ο αδερφος μου ειναι jet.

slaybas
16/11/2005, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARK
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από slaybas
Και τα ιαπωνικά που είχαμε 3 φορές στο χέρι τα πήραμε...(TTR600R).

;) [/QUOTE Επειδη ετυχε να ειχα και εγω TTR600R,ειναι πολυ ζημιαρικα.μονο που δεν ειναι ιαπονεζικα,φτιαχνονται στιν ιταλια απο την BELGARDA ITALY.μονο το ονομα YAMAHA ειναι japan.με ειχε αφησει 3-4 φορες στο δρομο,ειχε κοψει ολες τις ντιζες.συμπλεκτη,μανιβελλας,γκαζιου.και αλλες ζημιες.μετα πηρα το z και βρηκα την υγεια μου.παντως και τον δουκα(04)που εχει ο αδερφος μου ειναι jet.

Συμφωνώ με τα περιφερειακά, αλλα ο κινητήρας είναι Japan και κλάνει μέντες...όλα αυτά που είπες έτυχαν και σε εμένα μαζί με τρεις επισκευές κινητήρα όμως.......

slaybas
17/11/2005, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από slaybas
Καλησπέρα σε όλους...
Ήθελα να πώ το εξής:
Σήμερα αποφάσισα να πλύνω τη μήχανη μετά από αρκετό καιρό και όπως καθάριζα το μοτέρ με ένα πανάκι,βλέπω στην κεφάλη κοντά στην δεξιά εξαγωγή, στον σημείο που εφάπτεται με τον κύλινδρο να λέιπει ένα κομμάτι!!!!! σχεδόν 1 εκατοστό...τι κουλό είναι αυτό;ξέρει κανείς
τίποτα γι αυτό;Η μηχανή έχει κάνει 7800χλμ με όλα τα σέρβις στην ώρα τους στον Παναγιωτόπουλο στην Πεύκη...Τελικά
τα ΚΤΜ έχουν πρόβληματα με τις κεφαλές;
:( :( :( :(

Παιδιά άκυρο...το χόντρυνα μάλλον...πήγα στο μηχανικό και μου είπε ότι έτσι είναι η κεφαλή σε όλα τα ktm 640....:confused:
Με ξεγέλασε το φινίρισμα μάλλον..:confused: :confused: :confused: