PDA

View Full Version : κουκούλα...once again



basilis_k6
27/07/2016, 20:06
ξερω οτι εχει ξαναπαιξει αλλα παει καιρος....

που θα βρω κουκουλα ΧΟΝΤΡΗ και οχι αυτο το λεπτο αχρηστο πραγμα που πουλανε 20-30 ευρω. Είχε καποτε το λιντλ και το πρακτικερ αλλα τωρα δεν εχει και αν εχει (το πρακτικερ) ζηταει 50αρικο. Απο ελλαδα, απο σκρουτζ, απο μπειζ απο τανζανια, ολα τα σφαζω.... για πειτε.

George_M.
27/07/2016, 20:42
αν θες κουκουλα σωστη,ανθεκτικη,αδιαβροχη με χνουδι απο μεσα για να μην χαραζει την μοτο κ δεσιματα απο κατω για τον αερα θα πρεπει να δωσεις ανω των 70 ευρω,φθηνοτερες θα βρεις αλλα δεν θα ειναι αυτο που -πιθανον- ζητας...

το 2008 ειχα δωσει 65 για μια σαν αυτη που περιγραφω,την εχω ακομα με ελαχιστα σημεια φθορας κ κανει εξαιρετικη δουλεια,ενω επι 3 συναπτα ετη σκεπαζε την μοτο χειμωνα καλοκαιρι σε αυλη εξωτερικη χωρις κανενα προβλημα.
:beer:

camen
27/07/2016, 21:16
αν θες κουκουλα σωστη,ανθεκτικη,αδιαβροχη με χνουδι απο μεσα για να μην χαραζει την μοτο κ δεσιματα απο κατω για τον αερα θα πρεπει να δωσεις ανω των 70 ευρω,φθηνοτερες θα βρεις αλλα δεν θα ειναι αυτο που -πιθανον- ζητας...

το 2008 ειχα δωσει 65 για μια σαν αυτη που περιγραφω,την εχω ακομα με ελαχιστα σημεια φθορας κ κανει εξαιρετικη δουλεια,ενω επι 3 συναπτα ετη σκεπαζε την μοτο χειμωνα καλοκαιρι σε αυλη εξωτερικη χωρις κανενα προβλημα.
:beer:

Πήρα απο τοπικό κατάστημα απο αυτά που εχουν τα πάντα για το σπιτι , profi λέγεται, δε ξερω αν ειναι καμια αλυσίδα υπέρ φανταστική κουκούλα χοντρή με χνούδι απο μεσα στα 27€,έμεινα μαλακας απο την ποιότητα της. Δε ξερω με βροχή τι κανει γτ εχω κλειστό γκαράζ.
Δε θυμάμαι αν εχω πετάξει κ το κουτί της κουκούλας να σου πω τι μάρκα ηταν, θα κοιτάξω και θα ενημερώσω.

leo1964
27/07/2016, 21:34
ξερω οτι εχει ξαναπαιξει αλλα παει καιρος....

που θα βρω κουκουλα ΧΟΝΤΡΗ και οχι αυτο το λεπτο αχρηστο πραγμα που πουλανε 20-30 ευρω. Είχε καποτε το λιντλ και το πρακτικερ αλλα τωρα δεν εχει και αν εχει (το πρακτικερ) ζηταει 50αρικο. Απο ελλαδα, απο σκρουτζ, απο μπειζ απο τανζανια, ολα τα σφαζω.... για πειτε.

Στο Γαλάτσι,made in Greece,άριστα υλικά για μια ζωή,50-55 ευρώ η μεγαλύτερη
pancarshop

basilis_k6
27/07/2016, 22:04
σας ευχαριστώ παίδες! θα τσεκάρω το προφι και το pancar!!

εδιτ:

http://www.pancarshop.gr/index.php?target=products&product_id=32051
δεν φαινετε αρκετα χοντρη να σου πω την αληθεια...

Το προφι δεν το βρηκα. κατι καταστηματα σε κερκυρα και λευκαδα βγαζει. θα παω λευκαδα σε λιγες μερες ομως.....

basilis_k6
27/07/2016, 22:09
το βρηκα!

http://www.profilefkada.gr/index.php?route=product/search&search=%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B1

ρε λες?!?!

θα παρω δυο αμα ειναι οντως χοντρη

gior-gos
28/07/2016, 06:59
που θα βρω κουκουλα ΧΟΝΤΡΗ και οχι αυτο το λεπτο αχρηστο πραγμα που πουλανε 20-30 ευρω.

Αν εισαι Αθηνα πηγαινε στον Ξυκη στην Μιχαλακοπουλου και πες του τι θελεις. Την κουκουλα που περιγραφεις την εχει αλλά υπολογιζε εκει γυρω στο 70άρι. Μετα απο καποια χρονια, αναλογως καιρικων συνθηκων και ανεξαρτητως ποιοτητας κουκουλας, η κουκουλα ξεραινεται απο τον ηλιο και τον αερα, σκληραινει και "σπαει" (ανοιγει δηλαδη).

akis_trevor
28/07/2016, 07:55
Ρίξε μία ματιά σε μία που εχει το MotoRAID.
Χοντρή,με χνούδι,δυο κλιπς να δένει από κάτω απτό μηχανάκι για τον αέρα.
Αν θυμάμαι καλά πριν 1.5 χρόνο που την πήρα είχε γύρω στα 35€ .

rouvasi
28/07/2016, 08:36
Ρίξε μία ματιά σε μία που εχει το MotoRAID.
Χοντρή,με χνούδι,δυο κλιπς να δένει από κάτω απτό μηχανάκι για τον αέρα.
Αν θυμάμαι καλά πριν 1.5 χρόνο που την πήρα είχε γύρω στα 35€ .

Την ίδια έχω και εγώ σε μέγεθος Large για το Versys (με μπαγκαζιέρα) πολύ καλή και απ' ότι είδα έχει ακόμα 35€.

doctoras
28/07/2016, 08:48
το βρηκα!

http://www.profilefkada.gr/index.php?route=product/search&search=%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B1

ρε λες?!?!

θα παρω δυο αμα ειναι οντως χοντρη

κάτι σαν αυτή έχω εδώ και 2-3 χρόνια, την είχα πάρει 27ευρώ και είναι απο χοντρό pvc υλικό και έχει ένα μαλακότερο χνούδι εντός για να μη γρατζουνάνει, οκ την δουλειά της την κάνει αλλά πολύ βαριά στο βάλε βγάλε όμως δεν χρειάζεται καν δέσιμο με τέτοιο βάρος δεν θα την πάρει ποτέ ο αέρας
τώρα πια έχει ένα εκατομμύρια υπολείμματα γατίσιου σπέρματος που έχει ποτίσει, όταν σταματάω στα φανάρια με κυνηγάνε οι λυσσάρες οι θηλυκές......οι γάτες :)
Δεν καθαρίζεται εύκολα όπως οι απλές και θα πάει μια καλή για αντικατάσταση όταν παραγίνει

leo1964
28/07/2016, 10:09
σας ευχαριστώ παίδες! θα τσεκάρω το προφι και το pancar!!

εδιτ:

http://www.pancarshop.gr/index.php?target=products&product_id=32051
δεν φαινετε αρκετα χοντρη να σου πω την αληθεια...

Το προφι δεν το βρηκα. κατι καταστηματα σε κερκυρα και λευκαδα βγαζει. θα παω λευκαδα σε λιγες μερες ομως.....

Ψωνίζω με γνώμονα την ποιότητα,την αντοχή και όχι το ΜΚS σύστημα μέτρησης

basilis_k6
28/07/2016, 14:28
κάτι σαν αυτή έχω εδώ και 2-3 χρόνια, την είχα πάρει 27ευρώ και είναι απο χοντρό pvc υλικό και έχει ένα μαλακότερο χνούδι εντός για να μη γρατζουνάνει, οκ την δουλειά της την κάνει αλλά πολύ βαριά στο βάλε βγάλε όμως δεν χρειάζεται καν δέσιμο με τέτοιο βάρος δεν θα την πάρει ποτέ ο αέρας
τώρα πια έχει ένα εκατομμύρια υπολείμματα γατίσιου σπέρματος που έχει ποτίσει, όταν σταματάω στα φανάρια με κυνηγάνε οι λυσσάρες οι θηλυκές......οι γάτες :)
Δεν καθαρίζεται εύκολα όπως οι απλές και θα πάει μια καλή για αντικατάσταση όταν παραγίνει

Ααααυτη θελω! Αυτη ειχα και εγω πεντε χρόνια καξ ηταν πολυ καλη κουκούλα. Οι αλλες οι λεπτες ειναι για εσωτερικο γκαραζ, δεν κανουν για τιποτε αλλο.

Billymuse
03/08/2016, 06:45
Ρίξε μια ματιά και εδώ (http://www.motodirect.gr/Products/%CE%91%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81/%CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%9B%CE%95%CE%A3/%CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%9B%CE%91-%CE%9C%CE%97%CE%A7%CE%91%CE%9D%CE%97%CE%A3-CARPOINT-203-%CE%9C%CE%91%CE%A5%CE%A1%CE%9F.aspx?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_term=sales&utm_content=product3&utm_campaign=20160802_multiproduct_news&ref_a=6754033&ref_b=207532).

teo yzf r6
03/08/2016, 14:47
Ασχετο..αλλα ποιο πολυ ζημια,στην μηχανει κανει ο ηλιος το καλοκαιρι η βροχη και το κρυο το χειμωνα?

AristidisZ
03/08/2016, 14:49
Εντελώς διαισθητικά θα έλεγα ο ήλιος και οι πολύ υψηλές θερμοκρασίες (ειδικά για συνθήκες Ελλάδας)

Billymuse
03/08/2016, 15:02
O ηλιος φθείρει τα δέρματα η το tank cover και τα λάστιχα φυσικά..

AristidisZ
03/08/2016, 15:05
O ηλιος φθείρει τα δέρματα η το tank cover και τα λάστιχα φυσικά..

Nαι, γιατί τα πλαστικά και το χρώμα ξανανιώνουν με τον ήλιο...:p

teo yzf r6
03/08/2016, 19:00
Nαι, γιατί τα πλαστικά και το χρώμα ξανανιώνουν με τον ήλιο...:p:D .....

Billymuse
04/08/2016, 07:13
Nαι, γιατί τα πλαστικά και το χρώμα ξανανιώνουν με τον ήλιο...:p

Ρε χαποελ μπεεεεεερ σεβα εννοω οτι μεγαλυτερη ζημια θα κανει σε αυτα που ανεφερα ο ηλιος.

pektis
04/08/2016, 09:41
Θα συμφωνησω με τον Ακη...
http://www.motoraid.eu/main-maintenance/covers/moto-cover-motoraid-with-hole

basilis_k6
05/09/2016, 20:00
Τελικα πηρα αυτη απο το προφι. Ειναι πολύ καλή. ειναι χοντρη αλλα οχι πανχοντρη σαν αυτες που ειχε το πρακτικερ καποτε. εχει χνουδι και καλυπτει ολη τη μηχανη εκτος απο το κατω μερος του ππισω τροχου. Πάρα πολύ καλή αγορα. 25ευρω!

Kobe_8
20/01/2018, 17:12
Τελικα πηρα αυτη απο το προφι. Ειναι πολύ καλή. ειναι χοντρη αλλα οχι πανχοντρη σαν αυτες που ειχε το πρακτικερ καποτε. εχει χνουδι και καλυπτει ολη τη μηχανη εκτος απο το κατω μερος του ππισω τροχου. Πάρα πολύ καλή αγορα. 25ευρω!

Σόρρυ για το ξεθάψιμο.. :blush:
Φίλε Βασίλη, μπορείς να μου πεις αν τελικά έμεινες ευχαριστημένος από την κουκούλα Profi? Είμαι σε αναζήτηση και ψάχνω για κάτι αδιάβροχο που θα βγάλει τουλάχιστον μια 2ετία. Τώρα είχα της oxford Aqua και άντεξε 14 μήνες και έχει γίνει κομμάτια.
Ευχαριστώ!

basilis_k6
20/01/2018, 17:14
Σόρρυ για το ξεθάψιμο.. :blush:
Φίλε Βασίλη, μπορείς να μου πεις αν τελικά έμεινες ευχαριστημένος από την κουκούλα Profi? Είμαι σε αναζήτηση και ψάχνω για κάτι αδιάβροχο που θα βγάλει τουλάχιστον μια 2ετία. Τώρα είχα της oxford Aqua και άντεξε 14 μήνες και έχει γίνει κομμάτια.
Ευχαριστώ!

είναι πολύ καλη. Το θέμα ειναι αν μπορείς να την βρείς.

Kobe_8
20/01/2018, 17:17
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. λέω να την παραγγείλω από το eshop απευθείας, διαθέσιμη φαίνεται

RaGe_Raptor
20/01/2018, 18:17
...Σόρρυ για το ξεθάψιμο.. :blush:...


με αφορμή αυτό: μια χαρά είναι το ξεθάψιμο.γι'αυτό υπάρχει το search,για να μην ανοίγουν συνέχεια τα ίδια και τα ίδια θέματα.

andreastwin
21/01/2018, 10:11
Στο Γαλάτσι,made in Greece,άριστα υλικά για μια ζωή,50-55 ευρώ η μεγαλύτερη
pancarshop

ειχα παρει απο αυτο το μαγαζι μια κουκουλα για το παπι και στα πρωτα κρυα τιν σηκωνα σαν προβια απο αρνι,κουτσουρο,ακαμπτη.

leo1964
21/01/2018, 10:47
ειχα παρει απο αυτο το μαγαζι μια κουκουλα για το παπι και στα πρωτα κρυα τιν σηκωνα σαν προβια απο αρνι,κουτσουρο,ακαμπτη.

Έχω πάρει δύο,είναι άψογες και δεν γίνονται σαν προβιά
Από ζήτημα αντοχής στον χρόνο,είχες πρόβλημα;
Από δεκάδες κουκούλες και μάρκες που έχω πάρει,βρήκα τις συγκεκριμένες τις καλύτερες μαζί με της colori

andreastwin
21/01/2018, 12:26
Μα δεν δουλευοτανε ηταν σαν προβια σκληρη και την παρατησα,η καλητερη ολων που ειχα παρει ηταν απο το lidl αλλα ποσο να αντεξει,5 χρονια την ειχα σε εξωτερικο χωρο.