PDA

View Full Version : Εξερχόμενος από παρκάρισμα με έφαγε!!



Σελίδες : [1] 2

Nafths
28/07/2016, 12:02
Χαίρεται παιδιά. Με μηχανή εγώ βγαίνει ένας παππούς 70 χρ. από στάθμευση με κοπανάει με ρίχνει κάτω. Εκαβ κανονικά. Έρχεται και η αστυνομία, ομολογεί οτι με πέταξε κάτω, φτιάχνει και το σχεδιάγραμμα η αστυνομία και πάει μετά και δηλώνει στην ασφαλιστική ότι ήταν σταθμευμένος και ότι εγώ έχασα την ισορροπία μου και πήγα κι έσκασα επάνω του. Τελικά βγαίνει η δικογραφία κανονικά με πλήρη δική του υπαιτιότητα, του άσκησα κανονικά ποινική δίωξη. Εγώ τελικά ρήξη εμπρόσθιου χιαστού με όλα τα έξοδα απο την τσέπη κοντά στα 5.000€. Και μαθαίνω ότι έχει ασφαλιστική την enterprise. Εσείς πως λέτε θα οδηγηθεί η ιστορία τελικά;

(Ελπίζω να είμαι στο σωστό section)

WiSe
28/07/2016, 12:04
Απο την ενημερωση που υπαρχει μεχρι στιγμης δε θα εχεις κανενα προβλημα και θα προχωρησει κανονικα.

sv1000s
28/07/2016, 12:07
περαστικά σου φιλε!και ποτε πάλι!
θα τα πάρεις απο το επικουρικό λογικά, δεν το ξέρω στάνταρ μπορεί κατι να εχει αλλαξη τωρα πια!

WiSe
28/07/2016, 12:12
περαστικά σου φιλε!και ποτε πάλι!
θα τα πάρεις απο το επικουρικό λογικά, δεν το ξέρω στάνταρ μπορεί κατι να εχει αλλαξη τωρα πια!

Δεν εχει κλεισει η εταιρεια ειναι υπο εκκαθαριση.

teogtp
28/07/2016, 12:13
Εγω την βλεπω την δουλεια......
Ετοιμασου καλου κακου για τορπιλη φωτονιου απο enterprise......

teogtp
28/07/2016, 12:14
Δεν εχει κλεισει η εταιρεια ειναι υπο εκκαθαριση.

Καλα.....
Ετσι μας ειπαν και για την Commercial.....
20 χηνες πληρωμενες εχασα....

WiSe
28/07/2016, 12:15
Καλα.....
Ετσι μας ειπαν και για την Commercial.....
20 χηνες πληρωμενες εχασα....

Εγω σου λεω νομικα διαδικαστικα. Η κομερσιαλ εβαλε λουκετο εν μια νυκτη

skylaros
28/07/2016, 12:20
Καλα.....
Ετσι μας ειπαν και για την Commercial.....
20 χηνες πληρωμενες εχασα....

Εμένα με :a021: η Ασπίδα...

Φίλε μου δικηγόρο που ασχολείται με αυτά να ρωτήσεις και να έρθει σε επικοινωνία μαζί τους άμεσα! Συνήθως πέφτουν σα τα κοράκια πάνω σε τέτοιες καταστάσεις και όποιος προλάβει πρόλαβε.

WiSe
28/07/2016, 12:21
Εμένα με :a021: η Ασπίδα...

Φίλε μου δικηγόρο που ασχολείται με αυτά να ρωτήσεις και να έρθει σε επικοινωνία μαζί τους άμεσα! Συνήθως πέφτουν σα τα κοράκια πάνω σε τέτοιες καταστάσεις και όποιος προλάβει πρόλαβε.

Τι εννοεις πεφτουν σαν τα κορακια πανω?

Nafths
28/07/2016, 12:36
Πάντως γενικότερα μίλησα με δικηγόρο και μου λέει ότι είμαστε σε στάση αναμονής. Τώρα κι εγω διάβασα ότι είναι υπό εκκαθάριση για να πληρώσεις τις ζημιές κι απ' όσο ξέρω η ελληνική μητρική έχει καλή κεφαλαιακή επάρκεια.

skylaros
28/07/2016, 12:43
Ότι θα βγει μια αυθαίρετη ημερομηνία από κάποιον εκκαθαριστή κάποια στιγμή που θα λέει κάντε τις αιτήσεις σας μέχρι την χ ημερομηνία. Από εκεί και πέρα άντε γεια. Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει και η αδυναμία πληρωμής χρεών και κοινός όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε.

WiSe
28/07/2016, 12:45
Πάντως γενικότερα μίλησα με δικηγόρο και μου λέει ότι είμαστε σε στάση αναμονής. Τώρα κι εγω διάβασα ότι είναι υπό εκκαθάριση για να πληρώσεις τις ζημιές κι απ' όσο ξέρω η ελληνική μητρική έχει καλή κεφαλαιακή επάρκεια.

Ελληνικη μητρικη? Εταιρεια ΕΠΥ ειναι χωρις αποθεματικα. Η μητρικη ειναι στο Γιβραλταρ και αυτη ειναι υπο εκκαθαριση.

Επισης εκδιδει πρασινες καρτες για οχηματα που σημαινει οτι καλυπτει κανονικα ζημιες σε ισχυοντα ασφαλιστηρια.

Απλα δεν εκδιδει νεα ασφαλιστηρια.




Γιαυτο προσεχτε που συμβουλευετε το κοσμο να ρωταει δικηγορους για τις ασφαλειες. Ειναι σαν να θες υδραυλικος να σου φτιαξει τα ηλεκτρικα.


Ότι θα βγει μια αυθαίρετη ημερομηνία από κάποιον εκκαθαριστή κάποια στιγμή που θα λέει κάντε τις αιτήσεις σας μέχρι την χ ημερομηνία. Από εκεί και πέρα άντε γεια. Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει και η αδυναμία πληρωμής χρεών και κοινός όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε.

Εδω δεν κατεχουμε εμεις την "απολυτη αληθεια" που προσπαθουμε να αναλυσουμε τα αρθρα του Solvency 2 πως λες κατι και εισαι τοσο σιγουρος?

skylaros
28/07/2016, 12:47
Πάντως γενικότερα μίλησα με δικηγόρο και μου λέει ότι είμαστε σε στάση αναμονής. Τώρα κι εγω διάβασα ότι είναι υπό εκκαθάριση για να πληρώσεις τις ζημιές κι απ' όσο ξέρω η ελληνική μητρική έχει καλή κεφαλαιακή επάρκεια.

Μακάρι να τα πάρεις τα χρήματα σου και γρήγορα. Είναι θετικό ότι έχεις βάλει δικηγόρο (μη ξεχνάς να του το υπενθυμίζεις)

sniper
28/07/2016, 12:47
...

Γιαυτο προσεχτε που συμβουλευετε το κοσμο να ρωταει δικηγορους για τις ασφαλειες. Ειναι σαν να θες υδραυλικος να σου φτιαξει τα ηλεκτρικα.

Aσε και είδαμε με τους ασφαλιστές που ρωτήσαμε κάποτε. Με δικηγόρο βρήκαμε άκρη, δικαστικά μεν και με χρονοκαθυστέρηση αλλά την βρήκαμε.

Nafths
28/07/2016, 12:48
Σόρρυ λάθος μπερδέυτηκα, θυγατρική ήθελα να πω. Έτσι έχω ενημερωθεί για τα κεφάλαια της σε κάτι ασφαλιστικά φόρα. Τώρα κανείς δεν ξέρει περισσότερα!

teogtp
28/07/2016, 12:48
Ότι θα βγει μια αυθαίρετη ημερομηνία από κάποιον εκκαθαριστή κάποια στιγμή που θα λέει κάντε τις αιτήσεις σας μέχρι την χ ημερομηνία. Από εκεί και πέρα άντε γεια. Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει και η αδυναμία πληρωμής χρεών και κοινός όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε.

Τα εφαγα στην μαπα .........
Ειπαμε,σε αναβραζοντα υποθετα να τα φανε οι καριοληδες....

skylaros
28/07/2016, 12:49
Ελληνικη μητρικη? Εταιρεια ΕΠΥ ειναι χωρις αποθεματικα. Η μητρικη ειναι στο Γιβραλταρ και αυτη ειναι υπο εκκαθαριση.

Επισης εκδιδει πρασινες καρτες για οχηματα που σημαινει οτι καλυπτει κανονικα ζημιες σε ισχυοντα ασφαλιστηρια.

Απλα δεν εκδιδει νεα ασφαλιστηρια.




Γιαυτο προσεχτε που συμβουλευετε το κοσμο να ρωταει δικηγορους για τις ασφαλειες. Ειναι σαν να θες υδραυλικος να σου φτιαξει τα ηλεκτρικα.

Τι θέλεις να πεις; Να βάλει ποιόν να ρωτήσει;

WiSe
28/07/2016, 12:50
Aσε και είδαμε με τους ασφαλιστές που ρωτήσαμε κάποτε. Με δικηγόρο βρήκαμε άκρη, δικαστικά μεν και με χρονοκαθυστέρηση αλλά την βρήκαμε.

Οταν δεν εχεις καλο ηλεκτρολογο θα στη φτιαξει τη λαμπα καποια στιγμη και ο υδραυλικός με λιγο υπομονη και μερακι!


Σόρρυ λάθος μπερδέυτηκα, θυγατρική ήθελα να πω. Έτσι έχω ενημερωθεί για τα κεφάλαια της σε κάτι ασφαλιστικά φόρα. Τώρα κανείς δεν ξέρει περισσότερα!

Οι ΕΠΥ (ειναι λαθος το θυγατρικη) δεν ειναι υποχρεωμενες να εχουν αποθεματα.


Τι θέλεις να πεις; Να βάλει ποιόν να ρωτήσει;

Τον ασφαλιστη του.

sniper
28/07/2016, 12:51
Τι θέλεις να πεις; Να βάλει ποιόν να ρωτήσει;


Μα τον ασφαλιστή του.... που θα τρέξει για να αποζημιωθεί ο πελάτης του... κι άλλα τέτοια χιουμοριστικά.

WiSe
28/07/2016, 12:52
Μα τον ασφαλιστή του.... που θα τρέξει για να αποζημιωθεί ο πελάτης του... κι άλλα τέτοια χιουμοριστικά.

Το ευκολο ειναι να κατακρινεις επαγγελματα. Το δυσκολο ειναι να βρεις καλους επαγγελματιες. Σε συμπονω!

sniper
28/07/2016, 12:53
Οταν δεν εχεις καλο ηλεκτρολογο θα στη φτιαξει τη λαμπα καποια στιγμη και ο υδραυλικός με λιγο υπομονη και μερακι!
...

Καταλαβαίνω είναι η δουλειά σου και θα την υπερασπιστείς αλλά μην τα λες αυτά σε κάποιους από εμάς που γνωριζουμε από πρώτο χέρι το τι γίνεται.

Δλδ το παλικάρι το τράκαραν, επαθε ζημιά, η ασφαλιστική του άλλου είναι έτοιμη να κλείσει (και δικαίως ανυσηχεί) και θα πάει στον ασφαλιστικό του πράκτορα για να ρωτήσει τι θα κάνει;
Δεν έχεις ιδέα για δικηγόρους που ζουν απο τα τροχαία; Καινουριος είσαι;

sniper
28/07/2016, 12:54
Το ευκολο ειναι να κατακρινεις επαγγελματα. Το δυσκολο ειναι να βρεις καλους επαγγελματιες. Σε συμπονω!

Λίγο την ειρωνία σου μάζεψε. Έχουμε γ@μηθεί να βρίσκουμε καλούς επαγγελματίες ασφαλιστές.

Nafths
28/07/2016, 12:55
Γενικότερα οι ασφαλιστές δεν κάνουν για τίποτα. Οι δικηγόροι που ασχολούνται με τροχαία θα καθίσουν να διαβάσουν και να σου απαντήσουν εμπεριστατωμένα. Οι πληροφορίες του ασφαλιστή είναι πιθανότερο να έρχονται απο ράδιο αρβύλα!

363279

Βέβαια υπάρχουν και οι χασοδίκηδες :lol::bawl::lol:

WiSe
28/07/2016, 12:56
Καταλαβαίνω είναι η δουλειά σου και θα την υπερασπιστείς αλλά μην τα λες αυτά σε κάποιους από εμάς που γνωριζουμε από πρώτο χέρι το τι γίνεται.

Δλδ το παλικάρι το τράκαραν, επαθε ζημιά, η ασφαλιστική του άλλου είναι έτοιμη να κλείσει (και δικαίως ανυσηχεί) και θα πάει στον ασφαλιστικό του πράκτορα για να ρωτήσει τι θα κάνει;
Δεν έχεις ιδέα για δικηγόρους που ζουν απο τα τροχαία; Καινουριος είσαι;

Οχι κλεινω 14 συναπτα ετη και σε πληροφορω οτι και αυτοι απο εμας ενημερωνονται για διαφορα θεματα. Εχω συνεργαζομενους δικηγορους και γνωριζω οπως εχω και ατομο στο γραφειο μου που εχει προυπηρεσια σε νομικο τμημα ασφαλιστικης και χειριζεται τις ζημιες μας.

yiannis172
28/07/2016, 12:57
Καλυψη απο ανασφαλιστο,δεν εχεις στο συμβολαιο σου;

Nafths
28/07/2016, 12:58
Καλυψη απο ανασφαλιστο,δεν εχεις στο συμβολαιο σου;


Έλα που δεν είναι ανασφάλιστο όμως!

WiSe
28/07/2016, 12:58
Καλυψη απο ανασφαλιστο,δεν εχεις στο συμβολαιο σου;

Δεν εχει κλεισει η εταιρεια για να θεωρειται ανασφαλιστο.


Λίγο την ειρωνία σου μάζεψε. Έχουμε γ@μηθεί να βρίσκουμε καλούς επαγγελματίες ασφαλιστές.

Δε σε ειρωνευομαι καθολου. Συμπονω τις κακες εμπειριες σου.

DAYMAN
28/07/2016, 13:05
περαστικα φιλε μου πρωτα απο ολα.
Χρονοβορα η διαδικασια με το δικαστηριο που εφοσον υπαρχει τραυματισμος θα γινει.Δικηγορο οπωσδηποτε και συλλογη στοιχειων αποδειξεων κτλ για καθε εξοδο που κανεις.Μαρτυρας αν υπαρχει θα ειναι υπερ σου. Αν η εταιρεια δεν υφισταται πλεον θα αποζημιωθεις απο το επικουρικο κεφαλαιο αλλα θα παρει χρονο.Ημουν στην θεση σου καποτε σαν πολυτραυματιας η μηχανη ολικη καταστροφη το κυνηγησα με λυσσα και απο 90 χιλιαρικα πηρα τελικα 60χιλιαρικα αλλα μετα απο 6 χρονια.
Πομονη και περαστικα και παλι.

Nafths
28/07/2016, 13:14
περαστικα φιλε μου πρωτα απο ολα.
Χρονοβορα η διαδικασια με το δικαστηριο που εφοσον υπαρχει τραυματισμος θα γινει.Δικηγορο οπωσδηποτε και συλλογη στοιχειων αποδειξεων κτλ για καθε εξοδο που κανεις.Μαρτυρας αν υπαρχει θα ειναι υπερ σου. Αν η εταιρεια δεν υφισταται πλεον θα αποζημιωθεις απο το επικουρικο κεφαλαιο αλλα θα παρει χρονο.Ημουν στην θεση σου καποτε σαν πολυτραυματιας η μηχανη ολικη καταστροφη το κυνηγησα με λυσσα και απο 90 χιλιαρικα πηρα τελικα 60χιλιαρικα αλλα μετα απο 6 χρονια.
Πομονη και περαστικα και παλι.

Ναι ρε φίλε, αλλά μην ξεχνάς ότι είναι -5000€ σε εποχές δύσκολες. Το επικουρικό απ' όσο ξέρω δίνει σωματικές βλάβες και υλικές ζημιές. Δηλαδή να πάρεις τα λεφτά σου μετά από πόσο καιρό και χωρίς ηθική βλάβη;

Ρε παιδιά ξέρει κανείς τι γίνεται; Αφου κινείσαι δικαστικά εναντίον της ασφαλιστικής και του οδηγού, δηλαδή ο οδηγός απαλλάσεται από κάθε ευθύνη άμα τρακάρει και κλείσει η εταιρεία του; Εμείς τι είμαστε μαλάκες δηλαδή που πληρώνουμε αυξημένα ασφάλιστρα σε υγιείς ασφαλιστικές εταρείες;

spyrakos35
28/07/2016, 13:17
Αν θες δικηγορο επ αυτων των θεματων, στειλε πμ

vaska
28/07/2016, 13:19
κοίτα να δεις που η Ιντερσαλλόνικα που ήταν του πεταματού πριν μερικά χρόνια,με όλα αυτά τα λαμόγια φαντάζει σούπερ ντούπερ.

Στο θέμα σου πάντως εγώ στην θέση σου και δικηγόρο θα έβαζα και τον ασφαλιστή μου θα ενημέρωνα για κάθε μου βήμα.

yiannis172
28/07/2016, 13:21
Δεν εχει κλεισει η εταιρεια για να θεωρειται ανασφαλιστο.

Οποτε,οπως και να'χει θα αποζημιωθει,ειτε με τον ενα ειτε με τον αλλο τροπο,σωστα;

WiSe
28/07/2016, 13:27
κοίτα να δεις που η Ιντερσαλλόνικα που ήταν του πεταματού πριν μερικά χρόνια,με όλα αυτά τα λαμόγια φαντάζει σούπερ ντούπερ.

Στο θέμα σου πάντως εγώ στην θέση σου και δικηγόρο θα έβαζα και τον ασφαλιστή μου θα ενημέρωνα για κάθε μου βήμα.

Σωστοτατος!


Οποτε,οπως και να'χει θα αποζημιωθει,ειτε με τον ενα ειτε με τον αλλο τροπο,σωστα;

Βαση Solvensy 2 και εφοσον η εποπτεια του Γιβραλταρ ΔΕΝ εχει τερματισει τις δραστηριοτητες της εταιρειας και δεχεται τα ισχυοντα συμβολαια ναι θα πληρωθει. Εδω ειμαστε να μας πει τι εγινε τελικα.

skylaros
28/07/2016, 13:28
Wise όταν τείνουμε να έχουμε ή έχουμε οικονομικές διαφορές με φυσικό πρόσωπο ή εταιρεία, χρειαζόμαστε δικηγόρο. Η δουλειά του ασφαλιστή είναι άλλο από το να λύνει τις οικονομικές μας διαφορές. Για να κάμω ένα τάλαρο λιανά η πίεση που εσύ μπορείς να ασκήσεις (αν είναι παράτυποι ή παράνομοι) είναι να τους τα ζαλίσεις και να τους πεις ότι θα αναλάβει το νομικό τμήμα της εταιρείας σου. Ο δικηγόρος και θα το πει και θα το κάνει. Δεν υποτιμώ σε καμιά περίπτωση τη δουλειά του ασφαλιστή και ουδέποτε είχα ή έχω αυτά τα απρόσωπα αυτόματα συστήματα. Αλλά σε περίπτωση που υπάρχει κόλλημα σε μια υπόθεση βάζεις δικηγόρο._

Nafths
28/07/2016, 13:31
[QUOTE=Βαση Solvensy 2 και εφοσον η εποπτεια του Γιβραλταρ ΔΕΝ εχει τερματισει τις δραστηριοτητες της εταιρειας και δεχεται τα ισχυοντα συμβολαια ναι θα πληρωθει. Εδω ειμαστε να μας πει τι εγινε τελικα.[/QUOTE]

Τότε ποιος ο λόγος να μπει σε φάση εκκαθάρισης;

WiSe
28/07/2016, 13:31
Wise όταν τείνουμε να έχουμε ή έχουμε οικονομικές διαφορές με φυσικό πρόσωπο ή εταιρεία, χρειαζόμαστε δικηγόρο. Η δουλειά του ασφαλιστή είναι άλλο από το να λύνει τις οικονομικές μας διαφορές. Για να κάμω ένα τάλαρο λιανά η πίεση που εσύ μπορείς να ασκήσεις (αν είναι παράτυποι ή παράνομοι) είναι να τους τα ζαλίσεις και να τους πεις ότι θα αναλάβει το νομικό τμήμα της εταιρείας σου. Ο δικηγόρος και θα το πει και θα το κάνει. Δεν υποτιμώ σε καμιά περίπτωση τη δουλειά του ασφαλιστή και ουδέποτε είχα ή έχω αυτά τα απρόσωπα αυτόματα συστήματα. Αλλά σε περίπτωση που υπάρχει κόλλημα σε μια υπόθεση βάζεις δικηγόρο._

Το σωστοτερο το ειπε ο Vaskas. Συμφωνω και σε αυτα που λες. Εμεις οντως εχουμε συμβουλευτικο ρολο οταν καποιο ατυχημα παει στο δικαστηριο. Αλλα τη δικογραφια την συζηταμε μαζι με το δικηγορο για το πως θα κινηθουμε δικαστικα. Γιατι ο δικηγορος εχει την νομικη γνωση αλλα και εμεις εχουμε την εμπειρια σε ατυχηματα και σε πρακτικες λεπτομεριες που ειναι ουσιαστικες.

WiSe
28/07/2016, 13:33
Τότε ποιος ο λόγος να μπει σε φάση εκκαθάρισης;

Δεν επαρκουν τα αποθεματικα για τα συμβολαια που εχει βαση νομων. Τα οποία αποθεματικα που ζητουν να εχουν οι ασφαλιστικες ειναι κατι υπερογκα ποσα.....

Nafths
28/07/2016, 13:34
Το σωστοτερο το ειπε ο Vaskas. Συμφωνω και σε αυτα που λες. Εμεις οντως εχουμε συμβουλευτικο ρολο οταν καποιο ατυχημα παει στο δικαστηριο. Αλλα τη δικογραφια την συζηταμε μαζι με το δικηγορο για το πως θα κινηθουμε δικαστικα. Γιατι ο δικηγορος εχει την νομικη γνωση αλλα και εμεις εχουμε την εμπειρια σε ατυχηματα και σε πρακτικες λεπτομεριες που ειναι ουσιαστικες.

Βασικά ο δικηγόρος έπρεπε να συμβουλεύεται τους πάντες γιατί δεν έχεις γνώση να καλύψει τα πάντα.

Βλ. αυτό που έδειξα και πριν.

363281

Θα κλάψει το δικαστήριο άμα φτάσει στα χέρια του. Με κομμένο χιαστό και πέταγα!

WiSe
28/07/2016, 13:35
Βασικά ο δικηγόρος έπρεπε να συμβουλεύεται τους πάντες γιατί δεν έχεις γνώση να καλύψει τα πάντα.

Βλ. αυτό που έδειξα και πριν.

363281

Θα κλάψει το δικαστήριο άμα φτάσει στα χέρια του. Με κομμένο χιαστό και πέταγα!

Γνωματευση γιατρου εχεις?

Nafths
28/07/2016, 13:38
Δεν επαρκουν τα αποθεματικα για τα συμβολαια που εχει βαση νομων. Τα οποία αποθεματικα που ζητουν να εχουν οι ασφαλιστικες ειναι κατι υπερογκα ποσα.....

Οπότε ποια είναι η διαδικασία στη φάση αυτή. Βλέπουν τι αποθεματικά έχει και της ζητούν να καλύψει τη διαφορά;

Nafths
28/07/2016, 13:38
Γνωματευση γιατρου εχεις?

Ε ναι προφανώς και έχω! Μαγνητική και όλα!

sniper
28/07/2016, 13:39
Ε ναι προφανώς και έχω! Μαγνητική και όλα!

Είναι η ώρα που ο ασφαλιστής θα σου πει να μιλησεις με δικηγόρο... :bawl:

WiSe
28/07/2016, 13:40
Οπότε ποια είναι η διαδικασία στη φάση αυτή. Βλέπουν τι αποθεματικά έχει και της ζητούν να καλύψει τη διαφορά;

Οχι ρευστοποιηται ολη η εταιρεια, δλδ τα περιουσιακα της στοιχεια. Καποιες αντι για μετρητο σε τραπεζες για αποθεματικα εχουν αγορασει το κτηριο που στεγαζονται ή και καποια αλλα ακινητα τα οποια μετρανε σαν αποθεματικο. Αρα ολα γινονται χρημα και πληρωνονται οι υποχρεωσεις.

Να αναφερω και κατι να γελασουμε λιγο... boss μεγαλη ασφαλιστικης που δραστηριοποιηται μεχρι και τωρα μου ζηταγε να του βρω βιλα στο Λαγονησι με κανα 2 μυρια την οποια φυσικα θα την μετραγε στο αποθεματικο του :lol:


Είναι η ώρα που ο ασφαλιστής θα σου πει να μιλησεις με δικηγόρο... :bawl:

:a36: :p

sergiosm
28/07/2016, 13:41
Βασικά ο δικηγόρος έπρεπε να συμβουλεύεται τους πάντες γιατί δεν έχεις γνώση να καλύψει τα πάντα.

Βλ. αυτό που έδειξα και πριν.

363281

Θα κλάψει το δικαστήριο άμα φτάσει στα χέρια του. Με κομμένο χιαστό και πέταγα!

από που είναι αυτό το απόσπασμα;;

Nafths
28/07/2016, 13:46
από που είναι αυτό το απόσπασμα;;

Από το υπόμνημα που κατέθεσε ο δικηγόρος του άλλου σχετικά με την κατηγορία για τραυματισμό εξ' αμελείας. Είναι πολύ γελοίο!!

teo_g7
28/07/2016, 13:46
από που είναι αυτό το απόσπασμα;;

Κι εγω την ίδια απορία ειχα

yiannis172
28/07/2016, 13:48
Βαση Solvensy 2 και εφοσον η εποπτεια του Γιβραλταρ ΔΕΝ εχει τερματισει τις δραστηριοτητες της εταιρειας και δεχεται τα ισχυοντα συμβολαια ναι θα πληρωθει. Εδω ειμαστε να μας πει τι εγινε τελικα.

Αυτο που ηθελα να διευκρινισω,ειναι το αν οταν εχουμε καλυψη απο ανασφαλιστο,αποζημιωνομαστε οπως και να'χει,ειτε ειναι υπο εκκαθαριση,ειτε εκλεισε,ειτε οτιδηποτε...

sergiosm
28/07/2016, 13:52
Χαίρεται παιδιά. Με μηχανή εγώ βγαίνει ένας παππούς 70 χρ. από στάθμευση με κοπανάει με ρίχνει κάτω. Εκαβ κανονικά. Έρχεται και η αστυνομία, ομολογεί οτι με πέταξε κάτω, φτιάχνει και το σχεδιάγραμμα η αστυνομία και πάει μετά και δηλώνει στην ασφαλιστική ότι ήταν σταθμευμένος και ότι εγώ έχασα την ισορροπία μου και πήγα κι έσκασα επάνω του. Τελικά βγαίνει η δικογραφία κανονικά με πλήρη δική του υπαιτιότητα, του άσκησα κανονικά ποινική δίωξη. Εγώ τελικά ρήξη εμπρόσθιου χιαστού με όλα τα έξοδα απο την τσέπη κοντά στα 5.000€. Και μαθαίνω ότι έχει ασφαλιστική την enterprise. Εσείς πως λέτε θα οδηγηθεί η ιστορία τελικά;

(Ελπίζω να είμαι στο σωστό section)

Να κάνεις αγωγή ΚΑΙ στην ασφαλιστική ΚΑΙ στον παππού

sapila racing
28/07/2016, 13:54
Wise μας εχεις ταραξει τα μάτια με το Solvensy II που το μελετας συνέχεια, φτάνει πια.

SOLVENCY ΙΙ είναι.

@Nafths
Eλπίζω να ξεμπερδέψεις και να αποζημιωθείς πλήρως. Θα εχει τρέξιμο και θέλει υπομονή.
Ο ασφαλιστής δεν θα κανει και πολλά, θές ειδικό δικηγόρο τροχαίων ατυχημάτων.

Και ακου και την συμβουλή του sergiosm, αγωγή και στους 2 απο τώρα και σε καμμία περίπτωηση δεν θα κάνεις πίσω για την ποινική δίωξη του οδηγού, πόσ μάλλον αφού σου τα γύρισε κιόλας.

vaska
28/07/2016, 13:55
Να κάνεις αγωγή ΚΑΙ στην ασφαλιστική ΚΑΙ στον παππού


Ρε Σέργιε γίνεται και αλλιώς?? Νόμιζα ότι αυτός είναι ο κανόνας.

sergiosm
28/07/2016, 13:57
Ρε Σέργιε γίνεται και αλλιώς?? Νόμιζα ότι αυτός είναι ο κανόνας.

Γίνεται και μόνο στην ασφαλιστική.
Δεν είναι υποχρεωτικό να κυνηγήσει κάποιος και τον οδηγό.

Nafths
28/07/2016, 14:01
Γίνεται και μόνο στην ασφαλιστική.
Δεν είναι υποχρεωτικό να κυνηγήσει κάποιος και τον οδηγό.

Δηλαδή μετά ο οδηγός ουσιαστικά είναι υπόχρεος προς εξόφληση σου. Σωστά;

sergiosm
28/07/2016, 14:02
Από το υπόμνημα που κατέθεσε ο δικηγόρος του άλλου σχετικά με την κατηγορία για τραυματισμό εξ' αμελείας. Είναι πολύ γελοίο!!

Γελοίο ή μη, είναι ο ισχυρισμός τους.
Και αν θέλεις τη γνώμη μου, αντί να το κρίνεις, μάζεψε στοιχεία για να τον αντικρούσεις.

Nafths
28/07/2016, 14:03
Γελοίο ή μη, είναι ο ισχυρισμός τους.
Και αν θέλεις τη γνώμη μου, αντί να το κρίνεις, μάζεψε στοιχεία για να τον αντικρούσεις.

Ρε φίλε σε παρακαλώ και εσένα, λέει ο γιατρος στη γνωμάτευση κάκωση μαλακών μορίων και πας και γράφεις ότι μπορούσε να περπατήσει χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα;

sniper
28/07/2016, 14:06
Ρε φίλε σε παρακαλώ και εσένα, λέει ο γιατρος στη γνωμάτευση κάκωση μαλακών μορίων και πας και γράφεις ότι μπορούσε να περπατήσει χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα;

Ο φίλος είναι δικηγόρος. Άκου τον.

sergiosm
28/07/2016, 14:07
Δηλαδή μετά ο οδηγός ουσιαστικά είναι υπόχρεος προς εξόφληση σου. Σωστά;

Κατ' αρχήν υπόχρεος είναι ο οδηγός.
Έτσι αν δεν πληρώσει η ασφαλιστική ή το επικουρικο ευθύνεται και ο οδηγός. Πρέπει όμως να έχει γίνει αγωγή εναντίον του.

Nafths
28/07/2016, 14:10
Ο φίλος είναι δικηγόρος. Άκου τον.

Ναι αλλά λέγοντας κάκωση μαλακών μορίως προφανώς και αναφέρεται μεταξύ χιαστών, μηνίσκων και πλαγίων!

sniper
28/07/2016, 14:12
Ναι αλλά λέγοντας κάκωση μαλακών μορίως προφανώς και αναφέρεται μεταξύ χιαστών, μηνίσκων και πλαγίων!


Δεν ξέρω, εδώ θες και γιατρό. Θα σου πρότεινα όχι ομοιοπαθητικό πάντως.. :lol:

vaska
28/07/2016, 14:13
Γίνεται και μόνο στην ασφαλιστική.
Δεν είναι υποχρεωτικό να κυνηγήσει κάποιος και τον οδηγό.

Κάτσε μισό γιατί τώρα με έστειλες. Όταν έγραψα αν γίνεται αλλιώς εννοούσα ότι είναι αυτονόητο ότι κυνηγάς και τους δύο για κάθε ενδεχόμενο. Αυτό καταλαβαίνει το φτωχό μου το μυαλό και προσυπογράφει η όποια εμπειρία μου από εμπλοκές σε τέτοιου είδους καταστάσεις. Αλλά τώρα εσύ μου λες ότι υπάρχουν περιπτώσεις που κάποιος κυνηγάει μόνο την ασφαλιστική. Από που και ως που?? Αφού ο εμπλεκόμενος στο ατύχημα είναι ο πελάτης της και πρώτα αυτόν πρέπει να κυνηγήσεις και μετά λόγω συμβολαίου την ασφαλιστική. Σαφώς και η εμπειρία σου είναι πολλή μεγαλύτερη από την δικιά μου και σέβομαι απόλυτα την γνώμη και την γνώση σου. Αν δεν βαριέσαι άνοιξέ μας τα μάτια.

Επίσης πόσο σκατάδες είμαστε σαν λαός και συμπεριφερόμαστε έτσι ρπμ είναι απορίας άξιο.

Τι θα κερδίσεις ρε τραχανά να πεις ψέματα στην ασφαλιστική ότι δεν φταις?? Μη σε πουν κακό οδηγό?? Πολύ ψέμα ρε φίλε και χωρίς λόγο. Τι θα πείραζε να πεις την αλήθεια, ναι δεν τον είδα, βγήκα και τον χτύπησα, είμαι ασφαλισμένος πάρτε το ασφαλιστήριό μου? Αλλά που?? εκεί εμείς, δεν τον χτύπησα, μόνος του έπεσε και περπατούσε κανονικά μετά μέχρι και ζεϊμπέκικο χόρευε το παιδί. Και το συναντάς αυτό σε μεγάλες ηλικίες και όχι σε νεαρά άτομα, σε ανθρώπους που θα περίμενες να δείξουν μια σοβαρότητα.
Σκατόγεροι ρπμ τιποτένιοι ελεεινοί. Το ψέμα πρώτο απ' όλα.

Nafths
28/07/2016, 14:14
Κατ' αρχήν υπόχρεος είναι ο οδηγός.
Έτσι αν δεν πληρώσει η ασφαλιστική ή το επικουρικο ευθύνεται και ο οδηγός. Πρέπει όμως να έχει γίνει αγωγή εναντίον του.

Δηλαδή άμα βαρέσει κανόνι η ασφαλιστική του, εγώ για ποιο λόγο θα πρέπει να περιμένω το επικουρικό κεφάλαιο 3 κ 4 χρόνια; Κι όχι μόνο εγώ, ο καθένας μας!

WiSe
28/07/2016, 14:14
Αυτο που ηθελα να διευκρινισω,ειναι το αν οταν εχουμε καλυψη απο ανασφαλιστο,αποζημιωνομαστε οπως και να'χει,ειτε ειναι υπο εκκαθαριση,ειτε εκλεισε,ειτε οτιδηποτε...

Οχι! Πρεπει να πιστοποιηθει οτι ειναι ανασφαλιστο απο τροχαια. Χρειαζεσαι αυτο το χαρτι. Οποτε καταλαβαινεις παρακατω τι σημαινει αυτο.

basilis_k6
28/07/2016, 14:19
Τι σημασία εχει η ασφαλιστικη του αλλου; Απο υην δικη μας δεν πληρωνομαστε; Δεν αλλαξε αυτο για να μην κανουμε ολοι την πιο φθηνη ασφάλεια?

Nafths
28/07/2016, 14:22
Τι σημασία εχει η ασφαλιστικη του αλλου; Απο υην δικη μας δεν πληρωνομαστε; Δεν αλλαξε αυτο για να μην κανουμε ολοι την πιο φθηνη ασφάλεια?

Οι ΕΠΥ δεν ανήκουν στο καθεστώς του φιλικού διακανονισμού!

WiSe
28/07/2016, 14:22
Τι σημασία εχει η ασφαλιστικη του αλλου; Απο υην δικη μας δεν πληρωνομαστε; Δεν αλλαξε αυτο για να μην κανουμε ολοι την πιο φθηνη ασφάλεια?

κανουν τη πιο φτηνη ασφαλεια ακομα.... σε εταιρειες εκτος φιλικου διακανονισμου.


Wise μας εχεις ταραξει τα μάτια με το Solvensy II που το μελετας συνέχεια, φτάνει πια.

SOLVENCY ΙΙ είναι.


συγγνωμη!

vaska
28/07/2016, 14:29
Δηλαδή άμα βαρέσει κανόνι η ασφαλιστική του, εγώ για ποιο λόγο θα πρέπει να περιμένω το επικουρικό κεφάλαιο 3 κ 4 χρόνια; Κι όχι μόνο εγώ, ο καθένας μας!

Αυτή είναι η νομοθεσία ρε φίλε, θα πρέπει να περιμένεις. Βέβαια συμβαίνουν και άλλου είδους ευτράπελα όπως για παράδειγμα: Με χτυπάει ταρίφας και μου κάνει το παπί καινούριο, εγώ μονο γρατζουνιές οπότε λέω δεν υπάρχει λόγος να μπλέκουμε δεν υπάρχει τραυματισμός. Έρχεται η φροντίδα ατυχήματος της δικιάς του ασφαλιστικής, έρχεται και της δικιάς μου, λέει ο άνθρωπος ότι παραβίασε στοπ και είναι δικιά του η ευθύνη, υπογράφουμε και φεύγουμε. Επικοινωνώ με την ασφαλιστική του την επόμενη μέρα, μου λένε να πάω το παπί συνεργείο και θα περάσει πραγματογνώμονας. 5 ημέρες μετά και ο λεβέντης δεν έχει περάσει. Τον πήρα και τον στόλισα όπως έπρεπε και το μεσημέρι της ίδιας μέρας πήγε να δει το παπί. Συμφώνησε με το ποσό της προσφοράς του συνεργείου και το παπί φτιάχτηκε από δικιά μου τσέπη. Όταν μετά από 15 μέρες πήγα να πάρω την επιταγή έλειπαν 60 ευρώ. Ο υπάλληλος μου λέει μετά από δική μου σχετική ερώτηση ότι αυτά είναι και αν θέλω τα παίρνω αλλιώς δικαστήριο.
Έλα που είμαι μαλάκας και τους πήγα δικαστήριο και τους πήρα και τόκους και τα δικαστικά μου έξοδα και ότι περισσότερο μπορούσα. Στην τελική χαμένος είμαι αλλά αφού τους δίνει ο νόμος το περιθώριο τα εκμεταλλεύονται όπως και όσο μπορούν.

sergiosm
28/07/2016, 14:39
Κάτσε μισό γιατί τώρα με έστειλες. Όταν έγραψα αν γίνεται αλλιώς εννοούσα ότι είναι αυτονόητο ότι κυνηγάς και τους δύο για κάθε ενδεχόμενο. Αυτό καταλαβαίνει το φτωχό μου το μυαλό και προσυπογράφει η όποια εμπειρία μου από εμπλοκές σε τέτοιου είδους καταστάσεις. Αλλά τώρα εσύ μου λες ότι υπάρχουν περιπτώσεις που κάποιος κυνηγάει μόνο την ασφαλιστική. Από που και ως που?? Αφού ο εμπλεκόμενος στο ατύχημα είναι ο πελάτης της και πρώτα αυτόν πρέπει να κυνηγήσεις και μετά λόγω συμβολαίου την ασφαλιστική. Σαφώς και η εμπειρία σου είναι πολλή μεγαλύτερη από την δικιά μου και σέβομαι απόλυτα την γνώμη και την γνώση σου. Αν δεν βαριέσαι άνοιξέ μας τα μάτια.

Υπόχρεος αποζημίωσης είναι ο ζημιώσας, δηλαδή αυτός που προκαλεί το ατύχημα και κάνει ζημιά σε τρίτο. Είναι η λεγόμενη αστική ευθύνη.

Η ασφαλιστική ασφαλίζει (εκ του νόμου) τον οδηγό για την αστική αυτή ευθύνη του υπογράφοντας μια σύμβαση με τον οδηγό.

Με άλλα λόγια:
Η μεν ευθύνη του οδηγού προς τον τρίτο προκύπτει από το νόμο, η δε ευθύνη της ασφαλιστικής έναντι του τρίτου προκύπτει από τη σύμβαση του οδηγου με αυτή.

Ο ζημιωθείς (τρίτος) έχει δικαίωμα να στραφεί εναντίον όποιου αυτός θέλει:
α. είτε κατά μόνο της ασφαλιστικής
β. είτε κατά και των δύο
γ. είτε κατά μόνο του οδηγού. Βέβαια το τελευταίο είναι ηλίθιο γιατί τότε ο οδηγός θα κάνει, αυτό που λέμε, προσεπίκληση και παρεμπίπτουσα αγωγή κατά της ασφαλιστική και η υπόθεση θα καθυστερήσει ακόμα περισσότερο. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Ελπίζω να ήμουν κατανοητός
:wave2:

sergiosm
28/07/2016, 14:44
Ναι αλλά λέγοντας κάκωση μαλακών μορίως προφανώς και αναφέρεται μεταξύ χιαστών, μηνίσκων και πλαγίων!


ΔΕΝ υπάρχει προφανώς.

Κάκωση μαλακών μορίων είναι κάκωση μαλακών μορίων ΔΕΝ ειναι ούτε κάκωση, ούτε ρίξη χιαστών.

Και αν ισχυριστεί ότι τη ρήξη την έπαθες την επόμενη παίζοντας μπάλα τί θα πεις;;

Πρόσεχε.

Και να ξέρεις ότι ο κάθε ... χασοδίκης, παίζει με τα στοιχεία του δίνεις. Αν ΔΕΝ του δώσεις δεν μπορεί να τα μαντέψει.

Δικηγόρος είναι όχι ... μάγος

sniper
28/07/2016, 14:45
ΔΕΝ υπάρχει προφανώς.

Κάκωση μαλακών μορίων είναι κάκωση μαλακών μορίων ΔΕΝ ειναι ούτε κάκωση, ούτε ρίξη χιαστών.

Και αν ισχυριστεί ότι τη ρήξη την έπαθες την επόμενη παίζοντας μπάλα τί θα πεις;;

Πρόσεχε.

Και να ξέρεις ότι ο κάθε ... χασοδίκης, παίζει με τα στοιχεία του δίνεις. Αν ΔΕΝ του δώσεις δεν μπορεί να τα μαντέψει.

Δικηγόρος είναι όχι ... μάγος

Μετά μπορεί να μιλήσει με τον ασφαλιστή του βέβαια.... :bawl:

sergiosm
28/07/2016, 14:47
Θα σου πρότεινα όχι ομοιοπαθητικό πάντως.. :lol:

:cry::lol::cry:

Vrasidas
28/07/2016, 14:56
Καλα.....
Ετσι μας ειπαν και για την Commercial.....
20 χηνες πληρωμενες εχασα....

Γιατί τα έχασες ?? ... το επικουρικό πλήρωσε τις ζημιές ....

teogtp
28/07/2016, 15:06
Καλα.....
Ετσι μας ειπαν και για την Commercial.....
20 χηνες πληρωμενες εχασα....

Γιατί τα έχασες ?? ... το επικουρικό πλήρωσε τις ζημιές τις ζημιές ....

Αφορουσε ρευστοποιηση αποταμιευτικου συμβολαιου.

Nafths
28/07/2016, 15:08
ΔΕΝ υπάρχει προφανώς.

Κάκωση μαλακών μορίων είναι κάκωση μαλακών μορίων ΔΕΝ ειναι ούτε κάκωση, ούτε ρίξη χιαστών.

Και αν ισχυριστεί ότι τη ρήξη την έπαθες την επόμενη παίζοντας μπάλα τί θα πεις;;

Πρόσεχε.

Και να ξέρεις ότι ο κάθε ... χασοδίκης, παίζει με τα στοιχεία του δίνεις. Αν ΔΕΝ του δώσεις δεν μπορεί να τα μαντέψει.

Δικηγόρος είναι όχι ... μάγος

Τι λες ρε φίλε πλάκα κάνεις; Αυτά που λες δεν παίζουν. Μαλακά μόρια ειναι αυτά τα 3 που σου είπα και δεν φαίνονται με ακτίνες παρά μόνο με μαγνητική η οποία και δεν γίνεται άμεσα. Για αυτό και σου συστήνει επανεξέταση εντός 10 ημερών στα εξωτερικά, αφού έχει υπόνοια για κάτι που δεν μπορεί να διαγνώσει εκείνη την ωρα. Δηλαδή θες να μου πεις ότι οι ασφαλιστικές δεν αποζημιώνουν ποτέ χιαστούς από τροχαία επειδή δεν μπορούν να διαγνωστούν εκείνη την ώρα; Ή νομίζεις θα σε κάνουν εισαγωγή στο νοσοκομείο να σε έχουν εκει μέχρι να υποχωρήσει το οίδημα για να μπορείς να κανεις μαγνητική; Τι βλακείες είναι αυτές; Σε παρακαλώ!

sniper
28/07/2016, 15:09
Τι λες ρε φίλε πλάκα κάνεις; Αυτά που λες δεν παίζουν. Μαλακά μόρια ειναι αυτά τα 3 που σου είπα και δεν φαίνονται με ακτίνες παρά μόνο με μαγνητική η οποία και δεν γίνεται άμεσα. Για αυτό και σου συστήνει επανεξέταση εντός 10 ημερών στα εξωτερικά, αφού έχει υπόνοια για κάτι που δεν μπορεί να διαγνώσει εκείνη την ωρα. Δηλαδή θες να μου πεις ότι οι ασφαλιστικές δεν αποζημιώνουν ποτέ χιαστούς από τροχαία επειδή δεν μπορούν να διαγνωστούν εκείνη την ώρα; Ή νομίζεις θα σε κάνουν εισαγωγή στο νοσοκομείο να σε έχουν εκει μέχρι να υποχωρήσει το οίδημα για να μπορείς να κανεις μαγνητική; Τι βλακείες είναι αυτές; Σε παρακαλώ!


Ηρεμααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

Vrasidas
28/07/2016, 15:10
Δηλαδή άμα βαρέσει κανόνι η ασφαλιστική του, εγώ για ποιο λόγο θα πρέπει να περιμένω το επικουρικό κεφάλαιο 3 κ 4 χρόνια; Κι όχι μόνο εγώ, ο καθένας μας!

ΔΕν μπορείς να κάνεις τίποτα εναντίον του οδηγού .... Ήταν νόμιμα ασφαλισμένος με συμβόλαιο σε ισχύ την ημερομηνία του ατυχήματος ...

Επειδή 27 χρόνια τώρα πολλά έχουν δει τα ματάκια μας, η υπόθεση πιθανολογώ θα καταλήξει στο επικουρικό το οποίο στην συνέχεια θα διεκδικίσει με την σειρά του την αποζημίωση που πλήρωσε, από το επικουρικό του Γιβραλτάρ ...

sniper
28/07/2016, 15:12
ΔΕν μπορείς να κάνεις τίποτα εναντίον του οδηγού ....
....
Αστειεύεσαι βέβαια.... Φυσικά και μπορείς. Τι λέμε τόση ώρα;

Nafths
28/07/2016, 15:13
Ηρεμααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

Ε μα τι 5χ5 μου λέει; Όταν σου αναφέρει ο γιατρός πιθανή κάκωση μαλακών μορίων αυτό εννοεί, απλα δεν μπορεί να το διαγνώσει εκείνη την ώρα!

WiSe
28/07/2016, 15:15
Μετά μπορεί να μιλήσει με τον ασφαλιστή του βέβαια.... :bawl:

Ενταξει το καταλαβαμε :) ηταν πολυ αστειος ο υπαινιγμός και την πρωτη φορα και αυτη.

teogtp
28/07/2016, 15:16
Με αυτη την διαγνωση μην περιμενεις αποζημιωση.
Κοινως στουμπηγμα....;)

sapila racing
28/07/2016, 15:17
Ε μα τι 5χ5 μου λέει; Όταν σου αναφέρει ο γιατρός πιθανή κάκωση μαλακών μορίων αυτό εννοεί, απλα δεν μπορεί να το διαγνώσει εκείνη την ώρα!

Σου λεει τι θα πουν οι άλλοι κι εσυ νευριάζεις με αυτόν που σου δίνει συμβουλες δωρεάν.
Εσύ πρέπει να είσαι πολύ καλά προετοιμασμένος και να έχεις όλα τα απαραίτητα έγγραφα για να μπορέσει να τους αντικρούσει ο δικηγόρος σου αν πάτε στο δικαστήριο τελικά.
Αυτό σου λέει!

Nafths
28/07/2016, 15:20
Σου λεει τι θα πουν οι άλλοι κι εσυ νευριάζεις με αυτόν που σου δίνει συμβουλες δωρεάν.
Εσύ πρέπει να είσαι πολύ καλά προετοιμασμένος και να έχεις όλα τα απαραίτητα έγγραφα για να μπορέσει να τους αντικρούσει ο δικηγόρος σου αν πάτε στο δικαστήριο τελικά.
Αυτό σου λέει!

Ναι ρε φίλε, αλλα παθαίνεις ρήξη χιαστού και σου λέει δεν έπαθες. Δηλαδή τι να πεις στο δικαστήριο; Σύμφωνα με το νόμο της φυσικής έπεσα με τόσα χμ και επιπροσθέτως το γόνατο γύρισε τόσες μοίρες οπότε και ο χιαστός δεν άντεξε;

sniper
28/07/2016, 15:23
Ναι ρε φίλε, αλλα παθαίνεις ρήξη χιαστού και σου λέει δεν έπαθες. Δηλαδή τι να πεις στο δικαστήριο; Σύμφωνα με το νόμο της φυσικής έπεσα με τόσα χμ και επιπροσθέτως το γόνατο γύρισε τόσες μοίρες οπότε και ο χιαστός δεν άντεξε;


Όχι. Θα πας με τις αντίστοιχες εξετάσεις που δείχνουν τι ζημιά έπαθες. Ασε τα αστεία και τους θυμους για όταν το συζητάς εδώ και στην παρέα σου. Στο δικαστήριο δεν εχουν αίσθηση του χιούμορ (ούτε να ντυθουν ξέρουν αλλά αυτό είναι για άλλο θρεντ και φόρουμ).

Vrasidas
28/07/2016, 15:24
Θα πρότεινα επίσης να μην γενικεύουμε πράγματα και καταστάσεις που αφορούν τροχαία ατυχήματα και διαδικασίες αυτών....

Υπάρχει μεν ένας γενικός μπούσουλας χειρισμών ... αλλά η κάθε περιπτωση είναι ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ...

Από το 1ο έως και το τελευταίο επίπεδο των ανθρώπων που θα εμπλακούν στην υποθεση - ακόμα και αν είναι ακριβώς ίδια με μια προηγούμενη - οι διαφορές που προκύψουν είναι τεράστιες !!! .. άρα και το αποτέλεσμα αυτής σε σύγκριση με την προηγούμενη ίδια υπόθεση ...

Θα πρότεινα επίσης να ψαχνόμαστε περισσότερο σε ότι αφορά την ασφάλιση των οχημάτων μας, ειδικά των μοτοσικλετών μας καθώς έχουν επιπλέον χαρακτηριστικό σε σχέση με τα αυτοκίνητά μας ... Αυτό λέγεται ΠΤΩΣΗ έστω και με λίγα χιλιόμετρα ... ΑΡΑ και πιθανό τραυματισμό ... και ως συνοδηγούς έχουμε ΔΙΚΑ μας πρόσωπα .... για τα οποία ισχύει η Αστική Ευθύνη Τρίτων του ασφαλιστηρίου του οχήματός μας .... Τρίτοι είναι π.χ. ΚΑΙ τα ΠΑΙΔΙΑ μας ....

Nafths
28/07/2016, 15:26
Όχι. Θα πας με τις αντίστοιχες εξετάσεις που δείχνουν τι ζημιά έπαθες. Ασε τα αστεία και τους θυμους για όταν το συζητάς εδώ και στην παρέα σου. Στο δικαστήριο δεν εχουν αίσθηση του χιούμορ (ούτε να ντυθουν ξέρουν αλλά αυτό είναι για άλλο θρεντ και φόρουμ).

Δεν έχω κάτι με το παλληκάρι, απλα και η αμφισβήτηση να είναι μέχρι ένα όριο. Δηλαδή με τρακάρει. Σφαδάζω πεσμένος στην άσφαλτο με το γόνατο στο χέρι. Παω με ΕΚΑΒ στο νοσοκομείο, μου κάνουν ακτίνες και μου λένε δεν βρίσκουμε κάποιο σπάσιμο, οπότε το πιθανό είναι κάποια ρήξη. Και να έρθει να μου πει τι ο δικηγόρος στο δικαστήριο, όταν το έχει υποψιαστεί ο γιατρός στο νοσοκομείο, αυτο προσπαθώ να εξηγήσω τόση ώρα!

sapila racing
28/07/2016, 15:27
Ναι ρε φίλε, αλλα παθαίνεις ρήξη χιαστού και σου λέει δεν έπαθες. Δηλαδή τι να πεις στο δικαστήριο; Σύμφωνα με το νόμο της φυσικής έπεσα με τόσα χμ και επιπροσθέτως το γόνατο γύρισε τόσες μοίρες οπότε και ο χιαστός δεν άντεξε;

Αυτό θα πουν, οτι δεν έπαθες ρήξη χιαστού, καταλαβέ το και προετοιμάσου.
Σε δική μου περίπτωση με τραυματισμό κι εγκατάλειψη οπου ευτυχως υπήρχε αυτόπτης μάρτυρας που κατέθεσε, ισχυρίζονταν οτι δεν έγινε καν ατύχημα!
Χωρίς τον αυτόπτη μάρτυρα δεν θα έβγαινε η άκρη ποτέ.

teogtp
28/07/2016, 15:28
Δεν έχω κάτι με το παλληκάρι, απλα και η αμφισβήτηση να είναι μέχρι ένα όριο. Δηλαδή με τρακάρει. Σφαδάζω πεσμένος στην άσφαλτο με το γόνατο στο χέρι. Παω με ΕΚΑΒ στο νοσοκομείο, μου κάνουν ακτίνες και μου λένε δεν βρίσκουμε κάποιο σπάσιμο, οπότε το πιθανό είναι κάποια ρήξη. Και να έρθει να μου πει τι ο δικηγόρος στο δικαστήριο, όταν το έχει υποψιαστεί ο γιατρός στο νοσοκομείο, αυτο προσπαθώ να εξηγήσω τόση ώρα!

Η διαγνωση σου τι αναγραφει ακριβως;
Να ξερεις οτι ο δικηγορος της εταιρειας-του αντιδικου θα προσπαθησει να σε βγαλει μ@λακα.

MG-KTiNoS
28/07/2016, 15:30
Έρχεται και η αστυνομία, ομολογεί οτι με πέταξε κάτω, φτιάχνει και το σχεδιάγραμμα η αστυνομία και πάει μετά και δηλώνει στην ασφαλιστική ότι ήταν σταθμευμένος και ότι εγώ έχασα την ισορροπία μου και πήγα κι έσκασα επάνω του.

τι καλοί άνθρωποι που υπάρχουν εδώ στην Ελλάδα....
:(

sapila racing
28/07/2016, 15:31
Δεν έχω κάτι με το παλληκάρι, απλα και η αμφισβήτηση να είναι μέχρι ένα όριο. Δηλαδή με τρακάρει. Σφαδάζω πεσμένος στην άσφαλτο με το γόνατο στο χέρι. Παω με ΕΚΑΒ στο νοσοκομείο, μου κάνουν ακτίνες και μου λένε δεν βρίσκουμε κάποιο σπάσιμο, οπότε το πιθανό είναι κάποια ρήξη. Και να έρθει να μου πει τι ο δικηγόρος στο δικαστήριο, όταν το έχει υποψιαστεί ο γιατρός στο νοσοκομείο, αυτο προσπαθώ να εξηγήσω τόση ώρα!

Ηρέμησε και κατάλαβε αυτα που σου λένε. Δεν σε αμφισβήτησε κανένας, ξαναδιάβασε τι σου έγραψαν γιατί ξεφεύγεις κι ειναι και κουραστικό.

Το τι εγινε στο νοσοκομείο είναι στην πράξη παντελώς άσχετο. Το τι έγραψαν στην διάγνωση που πήρες είναι που μετραει.
Κι αν το είχες σπασει το πόδι σε 3 κομμάτια αλλά δεν γράφτηκε, θα ηταν σαν να μην το έσπασες καν για το δικαστήριο.

Vrasidas
28/07/2016, 15:35
Ρήξη χιαστού - ολική ή μερική ... ή τραυματισμός του με οίδημα - γίνεται αποδεκτό στα δικαστήρια ΜΟΝΟ εαν υπάρχει υπογεγραμμένη ιατρική γνωμάτευση συνοδευόμενη από την εξέταση ....

Δεν καταλαβαίνω τι γράφετε τόση ώρα ...

Βγάζεται συμπεράσματα χωρίς να έχετε πλήρη γνώση της δικογραφίας - των αποτελεσμάτων εξετάσεων - των δηλώσεων ... και εν γένη του πλήρους φάκελου ....

Δεν συζητιούνται τέτοια θέματα έτσι ελαφρά την καρδία χωρίς πλήρη γνώση των περιστατικών ...

Σόρρυ για την ανάρτησή μου αλλά βλέπω ότι η συζήτηση δεν θα βοηθήσει ... αλλά μάλλον θα βλάψει ...

Nafths
28/07/2016, 15:37
Η διαγνωση σου τι αναγραφει ακριβως;
Να ξερεις οτι ο δικηγορος της εταιρειας-του αντιδικου θα προσπαθησει να σε βγαλει μ@λακα.

Η διάγνωση γράφει ότι δεν διεπιστώθη εμφανής οστική βλάβη. Διεγνώσθη λέει άλγος επι του δεξιού γόνατος, άλγος εξω παραεπιγονατιδικά και κάκωση μαλακών μορίων! Συνεστήθη φαρμακευτική αγωγή, αναρρωτίκη άδεια τριών ημερών (τόσο δίνουν τα ΤΕΠ) και επανεξέταση εντός 10 ημερών. Ε στην επανεξέταση μου γράφουν μαγνητική όπου και λέει ολική ρήξη εμπρόσθιου χιαστού συνδέσμου!

Vrasidas
28/07/2016, 15:39
Η διάγνωση γράφει ότι δεν διεπιστώθη εμφανής οστική βλάβη. Διεγνώσθη λέει άλγος επι του δεξιού γόνατος, άλγος εξω παραεπιγονατιδικά και κάκωση μαλακών μορίων! Συνεστήθη φαρμακευτική αγωγή, αναρρωτίκη άδεια τριών ημερών (τόσο δίνουν τα ΤΕΠ) και επανεξέταση εντός 10 ημερών. Ε στην επανεξέταση μου γράφουν μαγνητική όπου και λέει ολική ρήξη εμπρόσθιου χιαστού συνδέσμου!

ΑΡΑ έχεις ΙΑΤΡΙΚΗ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ από Μαγνητική που περιγράφει με ακρίβεια τι έχεις σε ότι αφορά τον χιαστό σου .... και όχι γνωμάτευση που υποθέτει τι έχει ο χιαστός ... σωστά ??

Nafths
28/07/2016, 15:41
ΑΡΑ έχεις ΙΑΤΡΙΚΗ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ που περιγράφει με ακρίβεια τι έχεις .... και όχι γνωμαύτευση που υποθέτει τι έχεις ... σωστά ??

Ε ναι προφανώς και έχω γνωμάτευση. Την φώτο που έβαλα την έβαλα για να πικάρω τον δικηγόρο του παππού που γράφει ότι περπατούσα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα!

Vrasidas
28/07/2016, 15:42
Άρα καλά είπα πιό πάνω ότι δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε ...

Πάω για καφέ παραλία με ξανθή ύπαρξη ... Καλό απόγευμα σε όλους ...

Nafths
28/07/2016, 15:43
Άρα καλά είπα πιό πάνω ότι δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε ...

Πάω για καφέ παραλία με ξανθή ύπαρξη ... Καλό απόγευμα σε όλους ...

Φιλιά στα μούτρα!

sergiosm
28/07/2016, 15:44
Τι λες ρε φίλε πλάκα κάνεις; Αυτά που λες δεν παίζουν. Μαλακά μόρια ειναι αυτά τα 3 που σου είπα και δεν φαίνονται με ακτίνες παρά μόνο με μαγνητική η οποία και δεν γίνεται άμεσα. Για αυτό και σου συστήνει επανεξέταση εντός 10 ημερών στα εξωτερικά, αφού έχει υπόνοια για κάτι που δεν μπορεί να διαγνώσει εκείνη την ωρα. Δηλαδή θες να μου πεις ότι οι ασφαλιστικές δεν αποζημιώνουν ποτέ χιαστούς από τροχαία επειδή δεν μπορούν να διαγνωστούν εκείνη την ώρα; Ή νομίζεις θα σε κάνουν εισαγωγή στο νοσοκομείο να σε έχουν εκει μέχρι να υποχωρήσει το οίδημα για να μπορείς να κανεις μαγνητική; Τι βλακείες είναι αυτές; Σε παρακαλώ!

Σου λέω τί θα σου πουν.

Δεν σου λέω ότι έχουν δίκιο.

ggs
28/07/2016, 15:47
Νομίζω ότι δεν έχει νόημα να κάνουμε εδώ την δική.
Ο sergiosm που είναι δικηγόρος σου έδωσε μια συμβουλή .
Ότι κι αν έχεις πάθει , στο δικαστήριο θα πρέπει να το αποδείξεις με ισχυρά χαρτιά.
Ο δικηγόρος που θα του αναθέσεις την υπόθεση , προφανώς θα σου πει το ίδιο και θα ξέρει καλύτερα τι θα πρέπει να κάνει.

Nafths
28/07/2016, 15:50
Νομίζω ότι δεν έχει νόημα να κάνουμε εδώ την δική.
Ο sergiosm που είναι δικηγόρος σου έδωσε μια συμβουλή .
Ότι κι αν έχεις πάθει , στο δικαστήριο θα πρέπει να το αποδείξεις με ισχυρά χαρτιά.
Ο δικηγόρος που θα του αναθέσεις την υπόθεση , προφανώς θα σου πει το ίδιο και θα ξέρει καλύτερα τι θα πρέπει να κάνει.

Βασικά έγινε παρεξήγηση, ο sergios θα νόμιζε ότι δεν έχω γνωμάτευση οπότε αυτός λέει ότι θέλει, ενώ εγώ είχα κανονικά γνωμάτευση! Thats all!

MG-KTiNoS
28/07/2016, 16:06
Νομίζω ότι δεν έχει νόημα να κάνουμε εδώ την δική...
Ο Τσιφόρος είχε άλλη άποψη...
:lol:

vaska
28/07/2016, 16:38
Στα είπαν οι από πάνω και ειδικότερα ο Σέργιος που είναι δικηγόρος. Άσε τους θυμούς δεν οδηγούν πουθενά αλλά και τις εικασίες. Ξεκίνα και μάζευε χαρτιά από δημόσια νοσοκομεία ακόμη και αποδείξεις από τα εξωτ. Ιατρεία αν χρειαστεί να πας, μίλα οπωσδήποτε με δικηγόρο που θα σε κατευθύνει στο τι και πως θα κινηθείς. Αν χρησιμοποιήσεις ταξί για τις μετακινήσεις σου, αποδείξεις, αν πηγαίνεις στον χασάπη 2 φορές την εβδομάδα για να παίρνεις ειδική τροφή πχ συκώτι (μη γελάς καθόλου), αποδείξεις.
Στους νομικούς κύκλους παίζει ένα αστειάκι που δεν απέχει από την πραγματικότητα, λένε "δυό μαρτυράνε έναν κρεμάνε".
Λες μόνο ότι μπορείς να αποδείξεις και μαζεύεις χαρτούρα για να αντικρούσεις τους όποιους ισχυρισμούς τους.
Αυτά. Όσο πιο γρήγορα τα καταλάβεις και όσο πιο γρήγορα κινηθείς, τόσο πιο γρήγορα θα αποζημιωθείς και τόσο πιο σωστή θα είναι η αποζημίωση.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να υποστείς την μικρότερη δυνατή ταλαιπωρία !

sergiosm
28/07/2016, 20:58
Δεν έχω κάτι με το παλληκάρι, απλα και η αμφισβήτηση να είναι μέχρι ένα όριο.

Κανείς εδώ μέσα δεν αμφισβήτησε αυτό που περιγράφεις.
Το αντίθετο μάλιστα προσπαθούμε να σου εξηγήσουμε ότι αυτό θα το κάνει (και έχει ήδη αρχίσει να το κάνει) η άλλη πλευρά, σου επισημαίνουμε τους κινδύνους και σου λέμε τί να προσέξεις.

Αύριο λοιπόν το πρωί, και αφού θα έχεις κάνει έναν καλό ύπνο και θα έχεις ξεκουραστεί, ξαναδιάβασε τα posts και είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβεις τι σου λέμε.

Καλό βράδυ και καλά ξεμπερδέματα με τον παππού.
:wave2:

ΥΓ. Α και να ξέρεις ότι έχω καταλάβει από την πρώτη στιγμή τί έχει γίνει. Για αυτό ακριβώς σου είπα ό,τι σου είπα

Nafths
28/07/2016, 21:51
Κανείς εδώ μέσα δεν αμφισβήτησε αυτό που περιγράφεις.
Το αντίθετο μάλιστα προσπαθούμε να σου εξηγήσουμε ότι αυτό θα το κάνει (και έχει ήδη αρχίσει να το κάνει) η άλλη πλευρά, σου επισημαίνουμε τους κινδύνους και σου λέμε τί να προσέξεις.

Αύριο λοιπόν το πρωί, και αφού θα έχεις κάνει έναν καλό ύπνο και θα έχεις ξεκουραστεί, ξαναδιάβασε τα posts και είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβεις τι σου λέμε.

Καλό βράδυ και καλά ξεμπερδέματα με τον παππού.
:wave2:

ΥΓ. Α και να ξέρεις ότι έχω καταλάβει από την πρώτη στιγμή τί έχει γίνει. Για αυτό ακριβώς σου είπα ό,τι σου είπα

Οκ δεκτό αλλά αυτό που είπε δεν είναι τελείως αβάσιμο; Στην ουσία το γόνατο έχει τα οστά και τα τρία μαλακά μόρια που είπαμε. Τα μεν πρώτα τα βλέπεις άμεσα με ακτινογραφία, τα δε πρέπει να κάνεις μαγνητική. Αυτος δεν θα έπρεπε να γράψει ότι από τον οστικό έλεγχο δεν παρατηρήθηκε καμία βλάβη, ωστόσο η διάγνωση είναι ελλιπής, καθώς λείπει η μαγνητική για να ελεγχθούν τα μαλακά μόρια; Αυτός είπε δεν έχω τίποτα παρά μόνο κάκωση μαλακών μορίων. Όπου κάκωση βλ. ρήξη μερική ή ολική για αυτό και νομίζω ότι λέει μαλακίες!