PDA

View Full Version : Εξαέρωση Brembo RC19



macdeath_s
28/07/2016, 12:45
ξεμόνταρα τη βάση της τρόμπας για να βάλω καθρέφτη και κουνήθηκε αρκετά το δοχείο του υγρού. Όπως το έβαλα πίσω είδα κάποιες φουσκάλες και φαντάζομαι ότι κάπως μπήκε αέρας. Χρειάζεται να κάνω εξαέρωση ? Το καπάκι δεν άνοιξε ποτέ, απλά μετακίνησα την τρόμπα. Αν χρειάζεται εξαέρωση τι διαφορετικό κάνουμε από όταν αλλάζουμε υγρά ?

virus
28/07/2016, 13:19
Δηλαδη αν εκανες σουζα θαχες πριβλημα καθε φορα;

Δεν εχεις προβλημα εφοσον δεν ανοιξε το καπακι.

macdeath_s
28/07/2016, 13:26
Εγώ σούζα ??? ποτέ :bawl:

Aλλά δεν έχω ξαναδει μπουρμπουλίθρες

OldMan
28/07/2016, 14:13
Aλλά δεν έχω ξαναδει μπουρμπουλίθρες
Δεν εχεις κλάσει ποτε στην μπανιερα..??? :eek:

Αν δεν γυρισε πάνω απο 90 μοίρες το δοχειο υγρων, δεν εχεις προβλημα..

macdeath_s
28/07/2016, 14:41
μπορεί να γύρισε παραπάνω

noodles
28/07/2016, 17:14
πως θα μπει αερας αν δεν ανοιξεις το καπακι?
δεν εχεις προβλημα γιατι αν ηταν ετσι θα ημασταν ολη μερα με το 8αρακι στο χερι να κανουμε εξαερωσεις:p

teogtp
28/07/2016, 17:18
πως θα μπει αερας αν δεν ανοιξεις το καπακι?
δεν εχεις προβλημα γιατι αν ηταν ετσι θα ημασταν ολη μερα με το 8αρακι στο χερι να κανουμε εξαερωσεις:p

Το υγρο μεσα στο δοχειο δεν βρισκεται σε κατασταση κενου.Ευτυχως δηλαδη γιατι αλλιως δεν θα ειχαμε και φρενα;)
Υπαρχει αερας στο πανω μερος αυτου αλλα αν γειρεις το δοχειο αρκετα ο αερας μπορει να ερθει σε επαφη με την τρομπα.

noodles
28/07/2016, 17:25
σωστα, αλλα και αναποδα να το γυρισεις αν δε πατησεις τη μανετα θα μπει αερας στο κυκλωμα? :hmm:

teogtp
28/07/2016, 17:27
σωστα, αλλα και αναποδα να το γυρισεις αν δε πατησεις τη μανετα θα μπει αερας στο κυκλωμα? :hmm:

Μια φυσαλιδα να εγκλωβιστει καπου και τσαααακ.....
Παρε την κουφια.....

vaska
28/07/2016, 18:02
σωστα, αλλα και αναποδα να το γυρισεις αν δε πατησεις τη μανετα θα μπει αερας στο κυκλωμα? :hmm:


Μια φυσαλιδα να εγκλωβιστει καπου και τσαααακ.....
Παρε την κουφια.....

Συνήθως οι τρόμπες έχουν μία ελαφριά κλίση ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο, αν εγκλωβιστεί αέρας κάπου πριν το πιστόνι της τρόμπας (πχ λίγα υγρά στο δοχείο και δρόμος με πολλές ανωμαλίες που τον περνάς με πολλά) να μπορεί να βγει με την άνωση. Κι εγώ θα έλεγα ότι λέει ο noobles

macdeath_s
30/07/2016, 02:15
Εδοκιμάσθει χτες και δεν είχαμε καμιά κούφια... Ευτυχώς γιατί αν είχαμε παίζει σήμερα να μην τα έγραφα αυτά :p

Παρόλα αυτά μια εξαέρωση καλοκαιράκι δεν θα το χάλαγε.

bros400pgm
30/07/2016, 10:39
Παρόλα αυτά μια εξαέρωση καλοκαιράκι δεν θα το χάλαγε.


Ναι, με 40 βαθμους θερμοκρασια αερα, επηρεαζεται το υγρο του κυκλωματος :lol::lol::lol::lol::lol:
Μην ασχολεισαι αδερφε. Αλλαζε υγρα καθε 2 χρονια και θα εισαι κομπλε.

leo1964
30/07/2016, 13:30
ξεμόνταρα τη βάση της τρόμπας για να βάλω καθρέφτη και κουνήθηκε αρκετά το δοχείο του υγρού. Όπως το έβαλα πίσω είδα κάποιες φουσκάλες και φαντάζομαι ότι κάπως μπήκε αέρας. Χρειάζεται να κάνω εξαέρωση ? Το καπάκι δεν άνοιξε ποτέ, απλά μετακίνησα την τρόμπα. Αν χρειάζεται εξαέρωση τι διαφορετικό κάνουμε από όταν αλλάζουμε υγρά ?

όχι,φυσιολογικό είναι,αν η στάθμη είναι μέσα στα επιτρεπτά όρια

macdeath_s
14/03/2017, 01:52
όχι,φυσιολογικό είναι,αν η στάθμη είναι μέσα στα επιτρεπτά όρια

To ξανανοίγω το θέμα γιατί έχει γίνει πιο μαλακή πλέον η μανέτα μετά από μεγάλη ακινησία και νομίζω μια εξαέρωση θα την χρειαζότανε. Ελπίζω βέβαια να μην έχει το θέμα που είχε η στοκ τρόμπα στην αρχή γιατί πλέον δεν έχουμε εγγύηση και την @#$#@.

Υπάρχει κάποιο βίντεο ή λινκ σχετικά με εξαέρωση για τη συγκεκριμένη τρόμπα ?