PDA

View Full Version : sh150 αναρτησεις..



zopas
28/07/2016, 19:20
Μηπως καποιος εχει εμπειρια από καποια aftermarket αναρτηση, όχι την yss, ουτε κατι στυλ bitubo που κοστιζουν μισο μηνιατικο αλλα να είναι οικονομικα προσιτη και να βοηθαει περισσοτερο στην απορροφηση των κραδασμων από τις μαμισιες; μιλαω για το sh150..

π.χ κατι αναρτησεις που πουλαει το stelpet με αζωτο μεσα τι εχει δοκιμασει κανενας χρηστης;καποια άλλη προταση;

ευχαριστω..

zopas
28/07/2016, 20:03
επισης ποια είναι η ενδεικνυόμενη πιεση στα λάστιχα μπρος-πισω;

byron
28/07/2016, 20:26
Έχει το K-Shock για το μηχανάκι σου, δικές του.
Είχα βάλει στο 300, ήταν η μέρα με την νύχτα σε διάφορα.
Μιλάω πάντα για σετ, πίσω αζώτου, εμπρός ελατήρια, λάδια, αποστατες.

Μιλάω για βελτίωση σε συμπεριφορά πάντα. Το κοπάνημα δεν μπορεί να εξαλειφθεί.

Coyote.V
28/07/2016, 20:30
Τα yss στο ebay έχουν EUR 86.78... δεν λες μισό μηνιάτικο.

zopas
29/07/2016, 07:27
Τα yss στο ebay έχουν EUR 86.78... δεν λες μισό μηνιάτικο.

Τις yss τις απερριψα λογω ποιοτητας και οχι λογω της τιμης..η bitubo παει στο 200σαρι η μια,επι 2 αστα να πανε..

zopas
29/07/2016, 07:28
Έχει το K-Shock για το μηχανάκι σου, δικές του.
Είχα βάλει στο 300, ήταν η μέρα με την νύχτα σε διάφορα.
Μιλάω πάντα για σετ, πίσω αζώτου, εμπρός ελατήρια, λάδια, αποστατες.

Μιλάω για βελτίωση σε συμπεριφορά πάντα. Το κοπάνημα δεν μπορεί να εξαλειφθεί.

Ποσο πηγε το μαλλι με την τοποθετηση;

byron
29/07/2016, 11:45
Ποσο πηγε το μαλλι με την τοποθετηση;

http://www.k-shock.gr/index.php/el/jcontent/by-kshock

zopas
29/07/2016, 13:33
Σε ευχαριστω πολυ...

spyrval
29/07/2016, 17:20
Εμένα πάντως που πήρα το SH 150 πέρυσι καινούργιο μου πήρε 3.000 χλμ αλλά το έλυσα το πρόβλημα του κοπανήματος δια παντός.

Το πούλησα:tooth:

Χορηγοί του μοντέλου έπρεπε να είναι οι ορθοπεδικοί και οι φυσικοθεραπευτές λέμε..Δεν ξέρω για τους ευρωπαικούς δρόμους αλλά στους ελληνικούς γίνεσαι φραπές. Για να είμαστε και δίκαιοι βέβαια σε καλό οδόστρωμα μια χαρά είναι το μηχανάκι.

zopas
29/07/2016, 18:40
Εμένα πάντως που πήρα το SH 150 πέρυσι καινούργιο μου πήρε 3.000 χλμ αλλά το έλυσα το πρόβλημα του κοπανήματος δια παντός.

Το πούλησα:tooth:

Χορηγοί του μοντέλου έπρεπε να είναι οι ορθοπεδικοί και οι φυσικοθεραπευτές λέμε..Δεν ξέρω για τους ευρωπαικούς δρόμους αλλά στους ελληνικούς γίνεσαι φραπές. Για να είμαστε και δίκαιοι βέβαια σε καλό οδόστρωμα μια χαρά είναι το μηχανάκι.

και το liberty 150 που καβαλω στην δουλεια είναι πολύ, μα πολύ χειροτερο στα γκουπ....υποθετω ότι όλα τα σκουτερ με τις μαμισιες αναρτησεις είναι μια από τα ιδια..,οι αφτερ μαρκετ αναρτησεις όμως εκτος από το κοστος κανουν την διαφορα; δηλαδή αν π.χ μπουν οι bitubo με 350 ευρω βρίσκεις λυση; αυτό ψάχνουμε..

byron
29/07/2016, 19:29
Δεν έχω ιδέα αν οι bitubo ή οι ohlins θα έκαναν καλύτερο το sh, αλλά δεν έχει και πολύ νόημα να ρίξει κάποιος τόσο χρήμα, σε ένα έτσι κι αλλιώς ακριβό σκούτερ.
Αυτό που μπορω να πω, είναι πως οι αναρτήσεις του kshock είναι απείρως καλύτερες από τις YSS (που είχα σε άλλο scooter), βελτιωσαν το κράτημα του SH πολύ, εξαφάνισαν σχεδόν τις ταλαντώσεις που έβγαζε, επισκευαζονται και αν χαλάσει κάτι, τις πας πίσω.
Αν δεις την διάμετρο του άξονα σε σχέση με τα στοκ, θα καταλάβεις.

Τα γκαπ γκουπ, οφείλονται και στην εδραση πάνω στο μοτέρ, τα σινεμπλοκ που έχει κλπ.
Καμία ανάρτηση δεν θα κάνει το scooter superbike όμως.
Η ανάρτηση θα μπαλώσει τα προβλήματα σχεδιασης του σκελετού, αλλά μέχρι εκεί. Με το 150 δεν έχεις πρόβλημα, αλλά το 300 ήταν άλλη ιστορία και δεν μπορούσε να διαχειριστεί τα χλμ που έβγαζε, ή τον τρόπο οδήγησης μου.
Γιαυτό και το πούλησα.

zopas
30/07/2016, 07:26
Σε ευχαριστω και παλι για τις ουσιαστικες πληροφοριες...απλα σημειωνω ότι 170 ευρω δεν είναι και λιγα για 2 μικρες αναρτησεις, θα το σκεφτω αν αξιζει τον κοπο...μια ερωτηση ακομα...τις αναρτησεις kshock στις βαζουν οι ιδιοι η απλα στις πουλανε και τις βαζεις στο μαστορα σου;

teogtp
30/07/2016, 08:46
Δεν μου πεφτει και λογος......
Αλλα βρε ζοπα....το αμορτισερ δεν το αγοραζουμε με το μετρο.
Τι θα πει μικρες αναρτησεις;
Με αυτο τι σκεπτικο ,μια οχλινς επρεπε να ειναι κοντα 1.5 μετρο.....

panavour
30/07/2016, 11:14
Δεν μου πεφτει και λογος......
Αλλα βρε ζοπα....το αμορτισερ δεν το αγοραζουμε με το μετρο.
Τι θα πει μικρες αναρτησεις;
Με αυτο τι σκεπτικο ,μια οχλινς επρεπε να ειναι κοντα 1.5 μετρο.....

φανταζομαι ο φιλος οταν ελεγε μικρες αναρτησεις εννοουσε για μικρο μηχανακι και οτι αυτο συνεπαγεται.

teogtp
30/07/2016, 11:40
Δεν καταλαβαινω τον λογο οπου η τιμη ενος αμορτισερ πρεπει να συμβαδιζει με το μεγεθος του οχηματος.
Αν θες αμορτισερ που να κανει αυτο το οποιο πρεπει να κανει τοτε θα εχει καποιο κοστος,θες λογο ποιοτικοτερων υλικων,θες λογο μελετης,αλλιως παιρνεις κατι σε τιμη χωμα και κανεις αλματα σαν πογκο στικ.

panavour
30/07/2016, 13:11
OTE=teogtp;2780394]Δεν καταλαβαινω τον λογο οπου η τιμη ενος αμορτισερ πρεπει να συμβαδιζει με το μεγεθος του οχηματος.
Αν θες αμορτισερ που να κανει αυτο το οποιο πρεπει να κανει τοτε θα εχει καποιο κοστος,θες λογο ποιοτικοτερων υλικων,θες λογο μελετης,αλλιως παιρνεις κατι σε τιμη χωμα και κανεις αλματα σαν πογκο στικ.[/QUOTE]

Mηπως λογω διαφορετικων υλικων λογω διαφορετικων αναγκων, οπως μεγεθος ,βαρος ,ταχυτης, αποσβεση φεροντος και φερομενου βαρους,και ταυτοχρονα λογω διαφορετικης ποιοτητας υλικων λογω αυτων των αναγκων ισως ???????:a13:

zopas
30/07/2016, 15:35
Βλεπω ότι στα 110 ευρω η yss εχει βγαλει τελευται μια αναλογη βελτιωμενη αναρτηση αζωτου-λαδιου την hybrid...μηπως η συγκεκριμενη αξιζει τα χρηματα της; την εχει δοκιμασει κανεις;

kostasdirt
31/07/2016, 13:50
Βλεπω ότι στα 110 ευρω η yss εχει βγαλει τελευται μια αναλογη βελτιωμενη αναρτηση αζωτου-λαδιου την hybrid...μηπως η συγκεκριμενη αξιζει τα χρηματα της; την εχει δοκιμασει κανεις;

Την εχω βάλει εγώ αλλά όχι σε SH, σε ένα Agility 200, σε σχέση με την μαμά είναι σκαλιά πάνω βέβαια καποια θέματα που έχουν ολα τα σκουτερ δεν εξαλείφονται...

tuning
02/08/2016, 15:15
k shock και απο μενα.
αποφυγε τις yss δεν ειναι και οτι καλυτερο.
οσο για την τιμη οτι πληρωσεις παιρνεις

zopas
02/08/2016, 19:12
k shock και απο μενα.
αποφυγε τις yss δεν ειναι και οτι καλυτερο.
οσο για την τιμη οτι πληρωσεις παιρνεις

οντως ετσι είναι..οποτε αν αποφασιστεί μιλαμε η για 220 ευρω με την τοποθετηση kshock η 110 ευρω λαδιου -αζωτου yss..

Σαν σχολιο παρα πολλα παντως για ένα ηδη υπερτιμημενο σκουτερ...από παντου να μας σκισουνε πατωντας στην αναγκη μας..