PDA

View Full Version : Προστασία απο κλοπή - σκέψεις



AgisMessinios
02/08/2016, 06:26
Πραγματικα ειμαι προβληματισμένος.
Στο νεο μου μηχανάκι (sym wolf 250) χρησιμοποιώ κλειδαριά δισκόπλακας πίσω και κουλούρα μπροστά.
Συνήθως το μηχανάκι είναι σε πιλωτή.Αλλά είναι αρκετά μέτρα αυτά ή να κάνω κάτι άλλο;

toyar
02/08/2016, 06:44
οτι και να κανεις αν το χρειαστουν θα το παρουν.........
μεχρι ενα σημειο εισαι τυχερος γιατι δεν ειναι πολυ εμπορικο, αν ηταν κανα vstrom θα μετραγε μερες
το μονο που μπορεις να κανεις ειναι ασφαλεια κλοπης

ptc
02/08/2016, 08:08
Για μένα το καλύτερο αποτρεπτικό μέτρο είναι η κουκούλα. Ο επίδοξος ληστής δεν μπορεί εύκολα να δει από μακριά τί υπάρχει από κάτω ("αξίζει να ασχοληθώ ή είναι καμία παρατημένη παλιατζουρία;"/"θα είναι εύκολη η δουλειά ή θα έχει τρεις κουλούρες, δύο συναγερμούς και κάνα πίτμπουλ όταν σηκώσω τη κουκούλα;")

Πάντως όπως ειπώθηκε δε θα πολύαγχωνομουν στη θέση σου. Υπάρχουν πολύ πιο εμπορικά μοντέλα για να αξίζει το ρίσκο από τη μεριά του ληστή. Και στο κάτω κάτω η συνολική αξία της μηχανής δεν είναι και κάτι το τρομερό. Αν αγχώνεσαι εσύ κάποιος που έχει κάνα diavel ας πούμε θα πρέπει να χάσει τον ύπνο του.

SoR
02/08/2016, 09:38
η κουκουλα σκιζεται σε 3 δευτερόλεπτα.

οτι και να κάνεις. αν το δουν,σε δούν πανω και το θέλουν. μάλλον θα στο πάρουν.

καλού κακού ασφάλεια κλοπής. συναγερμό, ΚΑΛΗ κουλούρα (οχι απαραίτητα μάρκα ή ακριβή) αλλά 10-12μμ να μην κόβεται εύκολα, περασμένη σε σταθερό σημείο.
αν γίνεται κλειστό γκαράζ... κάνα 20-35άρι πάει το μήνα για τις μοτό....

απο εκει και πέρα Plan B, έτσι ώστε αν πάρεις πρέφα οτι στην κλέβουν, να ξερεις πως θα αντιδράσεις... οπλισμένο δίκανο και τέτοια... :P

amyroukai
02/08/2016, 09:46
τι έγινε ρε παιδιά, κάθε μέρα θα ανοίγει νέο νήμα προστασίας από κλοπή;

AgisMessinios
02/08/2016, 16:26
Λές σε κλειστό γκαράζ με τον μήνα να μην έχει θέμα κάποιος;Συναγερμό έχει,κουλουρα μπροστα έχει,κλειδαριά δισκόφρενου έχει...
Το πιτμπουλ στο μπαλκόνι ειναι και αντί για δίκαννο έχω κάτι γλάστρες με βασιλικό..Αλλά και πάλι αν εν τον πάρεις χαμπάρι...Με τα κλειστά γκαράζ τί γίνεται γενικά.Δεν κλέβουν απο κει μοτόρια;Θέλω να πώ αυτά που έχουν 24/7 φύλακα.

amyroukai
02/08/2016, 16:47
Άγη το πιο απλό πράγμα είναι το εξής: ΑΝ θέλουν να στο κλέψουν για όποιο λόγο, και στο βρακί σου να το φυλάς, θα στο κλέψουν. Το wolf δεν είναι Vstrom, δεν είναι GS, δεν είναι Duke δεν είναι "υψηλού κινδύνου" μηχανάκι. Και από φυλασσόμενα γκαράζ έχουν γίνει κλοπές. ΔΕΝ υπάρχει το "άκλεφτο" σύστημα, πουθενά. Πάρε ότι μέτρο σηκώνει η τσέπη σου (σου έχουν ήδη πει, έχεις ήδη εφαρμόσει και αν κάνεις μιά αναζήτηση για "κλοπές" στο φόρουμ έχει ΠΟΛΛΕΣ συζητήσεις που καλύπτουν το θέμα από κάθε πλευρά) και σταμάτα να τριβελίζεις το μυαλό σου με χαζομάρες. Η μηχανή είναι για να την ευχαριστιέσαι, όχι για να σου βγάλει έλκος στομάχου από το άγχος.

Pan (dvs)
02/08/2016, 16:56
Βαλε κουκουλα και γραψε Varadero.


Kαινε τη μανα τους και τον πατερα τους,δεν τα κλεβει κανεις.

astrapogiannos7
24/12/2016, 05:06
Τα ΧΤ600 θεωρούνται εμπορικά? Γιατί σκέφτομαι να πάρω ένα αλλά τι στο καλό 20ετιας μηχανη θα κλέψουν. ..

tzimidis
24/12/2016, 05:55
Sti geitonia mou exei klapei mexri kai AX 20feyga-etias.

Episis sto magazi ksiloname kati asanser prosfata, kai akouga enan ixo san fotospatho apo star-wars.
Telika itan ena forito laser pou ekobe tis kolones san boutyro.
opote kai i pio xontri kouloura mono tous erasitexnes apotharrynei.
O epaggelmatias tha sou to parei kai apo to mpalkoni (exei symbei).

I logiki leei oti pairno mixanaki pou antexo oikonomika na to xaso.
opos eipe kai o jamiroquai, ama einai na bgaleis elkos kai na min koimasai to brady, asto.

I-want-a-moto
24/12/2016, 15:27
Κλεφτρόνια υπάρχουν πολλών ειδών δυστηχώς.Διαχωρίζονται από τα μέσα τα οποία διαθέτουν και τους ''στόχους'' τους. Ο κατεργαράκος τις συμφοράς θα λιγουρευτεί ότι έχει ρόδες και κινείται και θα το πάρει για προσωπική ή επαγελατική του χρήση ή θα το δώσει κοψοχρονιά για ανταλλακτικά να περάσει και αυτός. Το μόνο που τον σταματάει είναι τα λίγα μέσα που διαθέτει... Από την άλλη η οργανωμένη σπείρα μπορεί να σηκώσει οτιδήποτε από οπουδήποτε μπροστα στα μάτια σου και να μην καταλάβεις τιποτα. Διαθέτουν άτομα,οχήματα,κρυψώνες και κόλπα που δεν φαντάζεσαι.Από αυτούς πραγματικά το μόνο που σε σώνει είναι ότι δεν ενδιαφέρονται για φθηνά μηχανάκια αλλά στοχεύουν τα μεγάλα και ακριβά τα οποία και θα κοματιάσουν για ανταλλακτικά...Αν τα μέτρα σου είναι αρκετά για να αποθαρύνουν το πρώτο και η μηχανή σου δεν γυαλίζει στο δεύτερο είσαι 80% καλυμένος.Το 20 είναι για τους ενδιάμεσους...

amyroukai
24/12/2016, 18:08
Το keyless θα είναι στάνταρ σε όλες τις νέες "ναυαρχίδες" των μοτοσικλετών... Μήπως απλά γίνεται πιο εύκολη η κλοπή;


http://www.carzine.gr/apokalipsi-sok-pio-eyalota-stis-klopes-ta-aytokinita-me-koympi-ekkinisis/

congate7
25/12/2016, 18:41
Δε νομίζω η δυσκολία στο να στην κλέψουν να είναι πως θα τη βάλουν μπροστά.
Όταν είχα χάσει τα κλειδιά μόνο με ένα κοφτάκι κατάφερα και "έκλεψα" τη μηχανή μου σε 1 λεπτό.

Αν είναι να μην παίρνει πότε μπροστά χωρίς το κλειδί τότε ίσως να είναι καλύτερα ξέρω γω.

leo1964
25/12/2016, 20:33
Οι κλέφτες είναι πάντα ένα βήμα μπροστά στην τεχνολογία.
Να μην σε βάλουν στο μάτι