PDA

View Full Version : αντλία βενζίνης cbf 125



psp
03/08/2016, 10:36
Γεια σας,
έχω ένα cbf 125 μεταχειρισμένο με κάπου στα 35000 χλμ πλέον, και είναι πολύ πιθανό από τη συμπεριφορά που κάνει (μια στο τόσο βέβαια) να είναι αντλία βενζίνης το πρόβλημα (και ο μηχανικός μου είπε ότι "λογικά είναι αυτό"). Από αυτά που χω ακούσει η αυθεντική της honda κινείται στα 300 ευρώ που δυστυχώς είναι πάρα πολλά γενικά. Οπότε:
1) Μήπως ξέρετε κάτι άλλο για την τιμή για αυθεντική αντλία βενζίνης και κάνω λάθος εγώ?
2) Υπάρχει κάποια επιλογή aftermarket που να ξέρουμε ότι παίζει κομπλέ οπότε να γλιτώσουμε ένα μεγάλο μέρος των χρημάτων?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :)

Panos76
03/08/2016, 10:57
Συνηθισμένο θέμα στα ψεκαστά cbf, το οποίο συνήθως εμφανιζόταν και λυνόταν εντός εγγύησης.

Μπορείς να τη βρεις κ λίγο φθηνότερα (πχ (http://www.mpatis-honda.gr/61--cbf125.html)) αλλά η τιμή της εκεί είναι, στο 300άρι (όσο κ σε ένα αμάξι δηλ.)

Δε γνωρίζω αν υπάρχει after market τρόμπα. Θα ρίξω μια ματιά.

psp
03/08/2016, 13:07
Ναι δυστυχώς φαίνεται να είναι συνηθισμένο θέμα. Το θέμα είναι πάντως ότι ακόμη και να την αλλάξω, έπειτα θα έχω πάλι τον ίδιο κίνδυνο να ξαναχαλάσει ανά πάσα στιγμή?

Επίσης, τι θα μπορούσα να κάνω από κει και έπειτα ώστε να μειώσω την πιθανότητα για οποιοδήποτε πρόβλημα στην αντλία βενζίνης ξανά? Κάτι έχω ακούσει να βάζω καλύτερης ποιότητας βενζίνη και ότι παίζει σημαντικό ρόλο αυτό. Ισχύει κάτι τέτοιο και αν ναι έχετε κάτι πιο συγκεκριμένο να προτείνετε? Ή ο,τιδήποτε άλλο αντίστοιχο φανεί χρήσιμο.

Ευχαριστώ και για τη ματιά που θα ρίξεις Panos76!

Panos76
03/08/2016, 13:25
Ρίξε ένα τηλ. εδώ (http://www.e-moto.gr/el/1966_1374_%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%B2%CE%B5%CE%BD%CE%B6%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%82-(%CF%84%CF%81%CF%8C%CE%BC%CF%80%CE%B1)-%CE%B9%CE%B1%CF%80%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE-[6000022]-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-honda-cbf125-(08-).htm) να δεις αν σου κάνει και τι παίζει.

Αλλά κ στο συνεργείο που το πας, θα σου προτείνει πιστεύω κάποια λύση.

Η τρόμπα όπως κ άλλα ανταλλακτικά, πχ ο θερμοστάτης, τώρα να τον αλλάξεις, είναι πιθανόν να σου χαλάσει στο επόμενο χιλιόμετρο.

Για την τρόμπα μετράει η καθαρότητα βενζίνης όπως κ το να μην αφήνεις το ρεζερβουάρ άδειο. (min στο 1/4).

psp
04/08/2016, 12:31
κι εμένα το google αυτό μου βγαλε στα πρώτα αποτελέσματα αλλά πήρα τηλ δεν κάνει για το cbf 125 :/ (έχει τα μοντέλα που ταιριάζει το ανταλλακτικό αυτό στο tab "Εφαρμογές" στο λινκ που έστειλες). Όπου και να 'ψαξα, ακόμα και ebay είναι όλα ή ήδη χρησιμοποιημένα ή τελική τιμή εκεί κάπου στο 300αρι δυστυχώς, και μόνο με παραγγελία που θα κάνει 1 μήνα τουλάχιστον να έρθει Ελλάδα. Αν συμβεί κάτι δηλαδή, μένεις χωρίς μηχανάκι για 1+ μήνα.. Ευχαριστώ πάντως, θα ακολουθήσω και τις συμβουλές σου σε ό,τι αφορά τη βενζίνη μιας και το πρόβλημα μου χει εμφανιστεί μόνο 1 φορά (και κάνω κάθε μέρα 50χλμ περίπου) και βλέπουμε.