PDA

View Full Version : Ληξη Ασφαλειας ενω δεν εχει ολοκληρωθει η μεταβιβαση(επειγον)



διονυσηςγ
04/08/2016, 10:07
Καλημερα! Εχω βρει αγοραστη για το gilera 50 cc που ειχα...Το θεμα ειναι οτι η ασφαλεια του ληγει την δευτερα 8/8/16 και δε γινεται να εχουμε ολοκληρωσει την μεταβιβαση μεχρι τοτε...ο ασφαληστης μου ειπε οτι δεν γινεται να διαγραψω την ασφαλεια χωρις να γινει η μεταβιβαση...οποτε η πρεπει να την πληρωσω η αλλιως θα μου καταθεσει τις πινακιδες! Τι μπορω να κανω? Αν την πληρωσω ο αγοραστης μπορει να συνεχισει να εχει την ιδια ασφαλεια στην αλλη περιοχη που μενει? (εγω αιγινα αυτος περαμα)..

sapila racing
04/08/2016, 10:10
Καλημερα! Εχω βρει αγοραστη για το gilera 50 cc που ειχα...Το θεμα ειναι οτι η ασφαλεια του ληγει την δευτερα 8/8/16 και δε γινεται να εχουμε ολοκληρωσει την μεταβιβαση μεχρι τοτε...ο ασφαληστης μου ειπε οτι δεν γινεται να διαγραψω την ασφαλεια χωρις να γινει η μεταβιβαση...οποτε η πρεπει να την πληρωσω η αλλιως θα μου καταθεσει τις πινακιδες! Τι μπορω να κανω? Αν την πληρωσω ο αγοραστης μπορει να συνεχισει να εχει την ιδια ασφαλεια στην αλλη περιοχη που μενει? (εγω αιγινα αυτος περαμα)..

Ποιες πινακιδες να καταθέσει? 50ρι είναι, δεν ανήκει στην εφορία αλλά στην τροχαία! Ο ασφαλιστής τα εχει μπερδέψει λιγο....

Στην χειρότερη κανε ασφάλεια για ενα μηνα.

sniper
04/08/2016, 10:20
Καλημερα! Εχω βρει αγοραστη για το gilera 50 cc που ειχα...Το θεμα ειναι οτι η ασφαλεια του ληγει την δευτερα 8/8/16 και δε γινεται να εχουμε ολοκληρωσει την μεταβιβαση μεχρι τοτε...ο ασφαληστης μου ειπε οτι δεν γινεται να διαγραψω την ασφαλεια χωρις να γινει η μεταβιβαση...οποτε η πρεπει να την πληρωσω η αλλιως θα μου καταθεσει τις πινακιδες! Τι μπορω να κανω? Αν την πληρωσω ο αγοραστης μπορει να συνεχισει να εχει την ιδια ασφαλεια στην αλλη περιοχη που μενει? (εγω αιγινα αυτος περαμα)..

:lol:

amyroukai
04/08/2016, 10:21
Καλημερα! Εχω βρει αγοραστη για το gilera 50 cc που ειχα...Το θεμα ειναι οτι η ασφαλεια του ληγει την δευτερα 8/8/16 και δε γινεται να εχουμε ολοκληρωσει την μεταβιβαση μεχρι τοτε...ο ασφαληστης μου ειπε οτι δεν γινεται να διαγραψω την ασφαλεια χωρις να γινει η μεταβιβαση...οποτε η πρεπει να την πληρωσω η αλλιως θα μου καταθεσει τις πινακιδες! Τι μπορω να κανω? Αν την πληρωσω ο αγοραστης μπορει να συνεχισει να εχει την ιδια ασφαλεια στην αλλη περιοχη που μενει? (εγω αιγινα αυτος περαμα)..

To πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να ανανεώσεις την ασφάλειά σου κανονικά και όταν με το καλό γίνει η πώληση, στέλνεις τα χαρτιά της μεταβίβασης στην ασφαλιστική και σου επιστρέφουν τα χρήματα που αντιστοιχούν στον χρόνο που απομένει.

Επίσης απλό, αυτό που λέει ο σαπίλας.

Όχι ο νέος αγοραστής δεν μπορεί να συνεχίσει να έχει την ίδια ασφάλεια.

Sapadak
04/08/2016, 10:27
To πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να ανανεώσεις την ασφάλειά σου κανονικά και όταν με το καλό γίνει η πώληση, στέλνεις τα χαρτιά της μεταβίβασης στην ασφαλιστική και σου επιστρέφουν τα χρήματα που αντιστοιχούν στον χρόνο που απομένει.


Το αυτό προτείνω και εγώ

infidel
04/08/2016, 10:34
2 παρατηρήσεις, και ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος:
1ον. όταν ακυρώνεις την ασφάλεια παίρνεις πίσω τα χρήματα που αναλογούν στον υπόλοιπο χρόνο ασφάλισης, αλλά μέσα στην τιμή της ασφάλειας υπάρχουν και κάποιες χρεώσεις υπέρ δημοσίου κτλ από τις οποίες δεν παίρνεις επιστροφή. Άρα αν ακυρώνεις ασφάλεια και ξανά κάνεις άλλη πληρώνεις διπλά αυτά τα παράβολα.
2ον. Αν μεταβιβαστεί ένα όχημα, η ασφάλεια του πωλητή καλύπτει για ένα μήνα και τον νέο αγοραστή. Αυτό βέβαια μόνο εάν δεν ακυρώσει ο πωλητής την ασφάλειά του μετά την πώληση και φυσικά να μην λήγει στο διάστημα αυτό. Αυτό το διαπίστωσα από πρώτο χέρι σε ατύχημα με νεο-μεταβιβαστέο? όχημα. Άρα θεωρητικά μπορείς να κάνεις ασφάλεια 1 μήνα (αν βρεις) και να ισχύει και για τον αγοραστή.

yiannis172
04/08/2016, 17:42
Καλημερα! Εχω βρει αγοραστη για το gilera 50 cc που ειχα...Το θεμα ειναι οτι η ασφαλεια του ληγει την δευτερα 8/8/16 και δε γινεται να εχουμε ολοκληρωσει την μεταβιβαση μεχρι τοτε...ο ασφαληστης μου ειπε οτι δεν γινεται να διαγραψω την ασφαλεια χωρις να γινει η μεταβιβαση...οποτε η πρεπει να την πληρωσω η αλλιως θα μου καταθεσει τις πινακιδες! Τι μπορω να κανω? Αν την πληρωσω ο αγοραστης μπορει να συνεχισει να εχει την ιδια ασφαλεια στην αλλη περιοχη που μενει? (εγω αιγινα αυτος περαμα)..

Παλι τα ιδια και σε αυτο το ποστ;
Oτι ωρα σου τη βαρεσει ακυρωνεις την ασφαλεια,για να στο πω χυμα.....
Περα απο αυτο,αν καταλαβα το θεμα σου ειναι μη κανεις τσαμπα την ασφαλεια,αφου προκειται να το δωσεις;

vaska
04/08/2016, 18:11
Αν και τα σενάρια του Γιάννη (Αμύρου) και του Σαπίλα πρέπει να σε κάλυψαν πλήρως παίζει και άλλο ένα, το εξής. Αφήνεις λήγει η ασφάλεια, δεν ανανεώνεις, κλειδώνεις το μηχανάκι, έρχεται ο αγοραστής κάνετε μεταβίβαση και μετά το ασφαλίζει αυτός στο όνομά του.

amyroukai
04/08/2016, 18:12
Νομίζω ότι ζητάνε ασφάλεια σε ισχύ για μεταβίβαση κύριο βασκα

theofilos888
04/08/2016, 19:54
Κι αλλη λυση. Ληγει η ασφαλεια. Την αφηνεις. Και οταν ειναι για μεταβιβαση κανετε ασφαλεια στον νεο ιδιοκτητη. Θα μπορει λογικα ο δικος σου στην αιγινα να το κανει. Και γινεται κ η μεταβιβαση κ ολα καλα.

yiannis172
04/08/2016, 19:58
Απο ποτε ζητανε ασφαλεια για μεταβιβαση;
Δεν ισχυει αυτο.

ptc
04/08/2016, 20:10
Απο ποτε ζητανε ασφαλεια για μεταβιβαση;
Δεν ισχυει αυτο.

Έχοντας κάνει 4 μεταβιβάσεις το τελευταίο χρονο, όντως δε ζητείται πουθενά ασφάλεια του οχήματος.

THEOD
04/08/2016, 20:14
ΔΕΝ έχει σχέση η ασφάλεια με την μεταβίβαση. Το αφήνεις να λήξει, κάνεις μεταβίβαση και ο νέος ιδιοκτήτης το (ξανα) ασφαλίζει

vaska
04/08/2016, 20:16
Δεν ζητάνε ασφάλιση για μεταβίβαση, μόνο αν έχεις καταθέσει πινακίδες και πας να τις ξαναπάρεις από το υπουργείο.

amyroukai
04/08/2016, 20:38
Νομίζω είπα. Με συχωράτε για το λάθος