PDA

View Full Version : Βοήθεια για αγορά πρώτης μηχανής



Bricks
06/08/2016, 17:16
Καλησπέρα σε όλους,

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας για επιλογή πρώτης μηχανής.

Είμαι 26 χρονών, ξεκίνησα να οδηγάω μηχανάκι στα 16 (ένα 50άρι) και το 2009 απέκτησα ένα CBR125 το οποίο έχω μέχρι τώρα.

Πιστεύω ότι ήρθε η ώρα να πάω σε μία 600αρα που πάντα είχα όνειρο.

Είμαι μεταξύ του MT-07 και της Hornet. Χρήση καθημερινά εντός Αθηνών και ενδεχομένως κάποιο κοντινό ταξίδι.

Να αναφέρω πως είμαι 1.70 και 65 κιλά και δεν έχω οδηγήσει κάποια μεγαλύτερη μηχανή έως τώρα.

Τι θα προτείνατε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

amyroukai
06/08/2016, 19:18
Αν μιλάμε για καινούριο ΜΤ, δεν θέλει καν σκέψη.

Και μεταχειρισμένα δηλαδή... Πιο φρέσκο, πιο ελαφρύ, πιο οικονομικό, πιο μανιτζέβελο για το ύψος και το βάρος σου.

ptc
06/08/2016, 21:14
Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με το οικονομικό πας για ΜΤ χωρίς δεύτερη σκέψη. Το έχω τώρα και είχα παλαιοτέρα το gsr600, οπότε έχω καλη εικόνα της σύγκρισης ανάμεσα στα δύο. Αφού μιλάς για καθημερινή χρήση εντός ειδικά, ακόμα και να μην έχεις τα λεφτά αξίζει να τα μαζέψεις. Θα τα γλυτώσεις αργότερα από βενζίνες.

Bricks
07/08/2016, 21:28
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Και εγώ προς το MT-07 έκλεινα γιατί η Hornet έχει παραπάνω γκάζια και δεν ξέρω κατά πόσο ενδείκνυται για πρώτη μηχανή.

Ο προβληματισμός μου για το 07 έχει να κάνει με τη θέση του συνεπιβάτη. Δείχνει και πρέπει να είναι πολύ άβολη. :/

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση/συμβουλή δεκτή. Π.χ. σήμερα μου προτείνανε την Suzuki SV 650.

ptc
07/08/2016, 21:51
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Και εγώ προς το MT-07 έκλεινα γιατί η Hornet έχει παραπάνω γκάζια και δεν ξέρω κατά πόσο ενδείκνυται για πρώτη μηχανή.

Ο προβληματισμός μου για το 07 έχει να κάνει με τη θέση του συνεπιβάτη. Δείχνει και πρέπει να είναι πολύ άβολη. :/

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση/συμβουλή δεκτή. Π.χ. σήμερα μου προτείνανε την Suzuki SV 650.

Όντως το μηχανάκι δεν είναι και πολύ φιλόξενο για το συναναβάτη. Το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι το μέγεθος της σέλας όσο η έλλειψη πρακτικών χειρολαβων (υπάρχουν, αλλά είναι κάτω από τη σέλα του αναβάτη και δεν βολεύουν καθόλου). Δεν είναι και supersport πάντως αλλά δε θα βολέψει και ιδιαίτερα τον πίσω. Αν κάνεις συχνά δικαβαλα είναι κάτι που πρέπει να λάβεις υπόψιν σίγουρα.

amyroukai
08/08/2016, 00:16
το SV είναι επίσης εξαιρετική επιλογή. Δεν έχει καμμιά φοβερή σέλα και αυτό, αλλά είναι μεγαλύτερη από του ΜΤ-07. Μήπως να πας μιά βόλτα να τα δεις και από κοντά; :)

Bricks
08/08/2016, 20:04
το SV είναι επίσης εξαιρετική επιλογή. Δεν έχει καμμιά φοβερή σέλα και αυτό, αλλά είναι μεγαλύτερη από του ΜΤ-07. Μήπως να πας μιά βόλτα να τα δεις και από κοντά; :)

Ναι θα πάω να τις κοιτάξω, απλώς είπα να πάρω μία γνώμη πρώτα. :)

ptc
08/08/2016, 20:18
Το er-6n πώς σου φαίνεται; Με 3 χιλιάρικα θα βρεις και προσεγμένο. Δικυλινδρο και έχει πολύ άνετη σέλα. Εγώ το κοιτούσα πριν καταλήξω στο yamaha.

Bricks
08/08/2016, 21:11
Το er-6n πώς σου φαίνεται; Με 3 χιλιάρικα θα βρεις και προσεγμένο. Δικυλινδρο και έχει πολύ άνετη σέλα. Εγώ το κοιτούσα πριν καταλήξω στο yamaha.

Ήταν και αυτό στα υπόψιν αλλά δεν μου αρέσει εμφανισιακά, οπότε απορρίφθηκε σχετικά γρήγορα.

7Tolis
09/08/2016, 07:41
Δεν είναι και απαραίτητες οι χειρολαβές πάντως. Θα γυμνασει προσαγωγούς ο-η συνεπιβάτης.

Bricks
09/08/2016, 21:47
Δεν είναι και απαραίτητες οι χειρολαβές πάντως. Θα γυμνασει προσαγωγούς ο-η συνεπιβάτης.

Να υποθέσω πως και η δικιά σου ψήφος πάει στο MT-07; :)

Stefanos73
09/08/2016, 22:07
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Και εγώ προς το MT-07 έκλεινα γιατί η Hornet έχει παραπάνω γκάζια και δεν ξέρω κατά πόσο ενδείκνυται για πρώτη μηχανή.

Ο προβληματισμός μου για το 07 έχει να κάνει με τη θέση του συνεπιβάτη. Δείχνει και πρέπει να είναι πολύ άβολη. :/

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση/συμβουλή δεκτή. Π.χ. σήμερα μου προτείνανε την Suzuki SV 650.

Η γνώμη μου, σχετικά με τη δύναμη, είναι ότι αυτό που "σήμερα" περισσεύει "αύριο" δεν σου φτάνει. Μην βάλεις, λοιπόν, τα "γκάζια" σαν κριτήριο γιατί μπορεί να την πατήσεις.

ptc
09/08/2016, 22:30
Η γνώμη μου, σχετικά με τη δύναμη, είναι ότι αυτό που "σήμερα" περισσεύει "αύριο" δεν σου φτάνει. Μην βάλεις, λοιπόν, τα "γκάζια" σαν κριτήριο γιατί μπορεί να την πατήσεις.

Πάντως αν συγκρίνουμε hornet με mt07 δεν μπορείς να πεις πως το honda υπερτερεί ξεκάθαρα σε δύναμη. Δεν ξέρω αν έχεις οδηγήσει και τα δύο, γιατί μπορεί στα νούμερα να φαίνεται υψηλότερη η ιπποδύναμη του honda, αλλά το yamaha είναι τόσο ροπατο και ελαφρύ που μπορώ να πω πως σου δίνει την αίσθηση πολύ πιο δυνατού απ'ότι είναι. Θα έλεγα πως τα δύο είναι στην ίδια κατηγορία πάνω κάτω, αλλά με διαφορετική αίσθηση(ροπή παντού το ένα, παραπάνω δύναμη ψηλά το άλλο). Για να το πω πιο απλά, αν δε σε καλύπτει πλέον το mt δε θα σε καλύπτει ούτε το hornet.

takisdemi
10/08/2016, 01:56
Πάντως αν συγκρίνουμε hornet με mt07 δεν μπορείς να πεις πως το honda υπερτερεί ξεκάθαρα σε δύναμη. Δεν ξέρω αν έχεις οδηγήσει και τα δύο, γιατί μπορεί στα νούμερα να φαίνεται υψηλότερη η ιπποδύναμη του honda, αλλά το yamaha είναι τόσο ροπατο και ελαφρύ που μπορώ να πω πως σου δίνει την αίσθηση πολύ πιο δυνατού απ'ότι είναι. Θα έλεγα πως τα δύο είναι στην ίδια κατηγορία πάνω κάτω, αλλά με διαφορετική αίσθηση(ροπή παντού το ένα, παραπάνω δύναμη ψηλά το άλλο). Για να το πω πιο απλά, αν δε σε καλύπτει πλέον το mt δε θα σε καλύπτει ούτε το hornet.
Δε συμφωνώ. Για μέσα σε πόλη ναι το 2κυλινδρο βολεύει περισσότερο επειδή κινείσαι σε χαμηλο φάσμα στροφών οπου εχει πλεονέκτημα το μτ07. Αν όμως βγεις εκτός το 4κυλινδρο υπερτερεί κατά πολυ.Το mt θα κρεμάσει μετά από ένα σημείο όταν το άλλο θα ανεβάζει τα χιλιόμετρα πολύ εύκολα. Εκεί θα φανεί και η διαφορά της ιπποδύναμης που έχουν τα δύο μηχανάκια,στον ανοιχτό δρόμο.

ionized
10/08/2016, 03:31
gsr 600 εχεις κοιταξει καθολου?πολυ αξιοπιστο βολικη σελα για δυο και αρκετο γκαζακι.το ειχα δυο χρονια και εμεινα πολυ ευχαριστημενος

7Tolis
10/08/2016, 06:59
Να υποθέσω πως και η δικιά σου ψήφος πάει στο MT-07; :)
Ε, ολίγον τι ναι. Πιο νέο μοντέλο, design φρεσκαδουρα, όπως και να το κάνεις, μετράει. Το σελάκι - αντμιν πίσω δε ξέρω αν θα βολέψει.

Bricks
10/08/2016, 22:35
gsr 600 εχεις κοιταξει καθολου?πολυ αξιοπιστο βολικη σελα για δυο και αρκετο γκαζακι.το ειχα δυο χρονια και εμεινα πολυ ευχαριστημενος

Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα στα υπόψιν το συγκεκριμένο.

amyroukai
10/08/2016, 23:16
gsr 600 εχεις κοιταξει καθολου?πολυ αξιοπιστο βολικη σελα για δυο και αρκετο γκαζακι.το ειχα δυο χρονια και εμεινα πολυ ευχαριστημενος

κοντά 20 κιλά περισσότερα από το SV και 30 περισσότερα από το MT-07 και πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση.

ptc
10/08/2016, 23:20
Χρήση καθημερινά εντός Αθηνών και ενδεχομένως κάποιο κοντινό ταξίδι.

Παντως αν αυτος δεν ειναι ο ορισμος του δικυλινδρου τοτε μαλλον κατι μου διαφευγει εμενα. ;)
Πολυ ωραια μηχανη το gsr οπως και το hornet, αλλα...

Bricks
10/08/2016, 23:44
κοντά 20 κιλά περισσότερα από το SV και 30 περισσότερα από το MT-07 και πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση.

Ευχαριστώ!

Απο αυτά που μου λέτε και διαβάζω πάω είτε για την ΜΤ είτε την SV.

Το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι η θέση του συνεπιβάτη αλλά υποθέτω δεν μπορείς να τα έχεις όλα;!

Konstantinos
12/08/2016, 08:59
Προσωπικά θα απέρριπτα τις ΜΤ07, ER6N λόγω σχεδίασης.
Είναι κάπως άκομψες για τα γούστα μου.
Βέβαια τις έχω δει μόνο από φωτογραφίες και ίσως άλλαζα γνώμη αν τις έβλεπα ζωντανά.
Πάντως θα κοίταζα μεταξύ CB500F και SV650.
Η CB υπερτερεί σε εμφάνιση, τιμή, κατανάλωση, θέση οδήγησης.
Η SV υπερτερεί σε κινητήρα, πλαίσιο, αναρτήσεις, επιδόσεις. Επίσης είναι made in Japan που πάντα παίζει ρόλο.
Το τελευταίο MOTO έχει δοκιμές τους, σύμφωνα με τις οποίες τα μειονεκτήματά τους είναι: για το μεν CB η απόσβεση των αναρτήσεων, για το δε SV η άβολη σέλα και το στενό τιμόνι.

amyroukai
12/08/2016, 10:41
Μιά που το διάβασες το τελευταίο ΜΟΤΟ, μάλλον θα είδες ότι το SV καίει λιγότερο... :lol:

Konstantinos
12/08/2016, 10:51
Μιά που το διάβασες το τελευταίο ΜΟΤΟ, μάλλον θα είδες ότι το SV καίει λιγότερο... :lol:
Δεν έχω τώρα το τεύχος μπροστά μου, αλλά θυμάμαι ότι η μέση κατανάλωση είναι 4,0 και 4,2 lit/100km για CB και SV αντίστοιχα.
Νομίζω ότι αντίστοιχες είναι οι διαφορές και στην ελάχιστη κατανάλωση.
Το SV ωστόσο έχει χαμηλότερη μέγιστη κατανάλωση.
Αυτό που λέει το άρθρο για το CB είναι ότι η κατανάλωσή του είναι κάπως τσιμπημένη σε σχέση με τον κυβισμό του, κάτι που οφείλεται στο κοντό κιβώτιο.
Όπως και να 'χει, το CB καίει λιγότερο από το SV.
Απλά η κατανάλωση του SV είναι πολύ χαμηλή σε σχέση με τις επιδόσεις του.

amyroukai
12/08/2016, 10:59
Σοβαρά τώρα, διαφορά της τάξης των 0,2λ/100 δεν είναι διαφορά. Και με δεδομένο ότι η μέγιστες είναι υπέρ του SV, μάλλον σημαίνει πως σε "κανονική" χρήση η κατανάλωση θα είναι ίδια στην καλύτερη περίπτωση, πιθανώς χαμηλότερη για το zook. Σε κάθε περίπτωση, δεν το μετράς για μειονέκτημα που γέρνει την πλάστιγγα προς την μία μεριά ή την άλλη.

Επίσης η θέση οδήγησης εξαρτάται από τον οδηγό. Αλλιώς θα εκτιμήσει κάποιος ύψους 185 μιά μοτοσικλέτα, αλλιώς κάποιος 165.
Το αυτό με την σέλα, πάλι εξαρτάται από το ύψος και το βάρος του καθ' ενός.

Το SV νομίζω ο Μέντης το είχε οδηγήσει; Αυτός είναι λίγο μικροκαμωμένος αν δεν απατώμαι, του είχε ζητήσει ο Φρόντο να πάνε μαζί στο βουνό του χαμού με εντούρο για πιο γρήγορα αλλά δεν μπορούσε γιατί είχε να προλάβει να παραδώσει άρθρο; Και έτσι έγινε ο άρχοντας των δαχτυλιδιών τριλογία αντί για ημίωρο...

Cpt_Slow
12/08/2016, 11:03
πολυ ομορφο το sv, θυμιζει hornet του 05

amyroukai
12/08/2016, 11:05
Το SV θυμίζει... Παλιό SV.

364051

Konstantinos
12/08/2016, 11:21
Προς amyroukai:
Συμφωνώ ότι η διαφορά των 0,2 lit/100km δεν είναι σοβαρή και σε μια κοινή διαδρομή το SV πιθανώς θα κάψει λιγότερο λόγω καλύτερης ροπής. Οπότε έχεις δίκιο, η κατανάλωση δεν μπορεί να γείρει την πλάστιγγα υπέρ του CB.
Η θέση οδήγησης έχει να κάνει με το τιμόνι: του SV είναι στενό, του CB φαρδύ. Και τις δύο δοκιμές τις έκανε ο Μέντης, ο οποίος έγραψε για τη "μάστιγα" των στενών τιμονιών που "ευτυχώς δεν ακολουθεί η Honda". Υποθέτω ότι αν ο Μέντης ήταν ψηλότερος θα ενοχλούνταν ακόμα περισσότερο...
Επίσης, γράφει ότι έχουν αφαιρέσει πολύ υλικό από τη σέλα του SV για να είναι όσο το δυνατό χαμηλότερα ώστε να πατάνε άνετα και οι Ασιάτες στους οποίους απευθύνεται κυρίως η μοτοσυκλέτα. Αυτό όμως έχει ως αποτέλεσμα να κουράζει γρήγορα τον αναβάτη.
Ένα μειονέκτημα βρίσκει στο CB, αλλά σοβαρό: Οι αποσβέσεις των αναρτήσεων είναι ανύπαρκτες με αποτέλεσμα το μηχανάκι να μην εμπνέει εμπιστοσύνη σε στροφές με ανωμαλίες.

Konstantinos
12/08/2016, 11:25
πολυ ομορφο το sv, θυμιζει hornet του 05
Συμφωνώ, αλλά μάλλον είμαστε μειοψηφία. Η κλασική σχεδίαση του SV δεν εκτιμάται αλλά θεωρείται σχεδιαστική ατολμία.
Ωστόσο, εγώ αναρωτιέμαι: Όταν σε 15 χρόνια το SV θα δείχνει ακόμη κομψό, το "φρέσκο" σήμερα MT πώς θα δείχνει; Μήπως παρωχημένο;

ptc
12/08/2016, 11:28
Το SV νομίζω ο Μέντης το είχε οδηγήσει; Αυτός είναι λίγο μικροκαμωμένος αν δεν απατώμαι, του είχε ζητήσει ο Φρόντο να πάνε μαζί στο βουνό του χαμού με εντούρο για πιο γρήγορα αλλά δεν μπορούσε γιατί είχε να προλάβει να παραδώσει άρθρο; Και έτσι έγινε ο άρχοντας των δαχτυλιδιών τριλογία αντί για ημίωρο...

:bawl: :moutza:

Παντως το να δινουμε συμβουλες με βαση το τι διαβασαμε σε αρθρα, χωρις καν να εχουμε δει απο κοντα τις μηχανες για τις οποιες μιλαμε μου φαινεται καπως... :hmm:

Στο θεμα της καταναλωσης θα συμφωνησω με τον amyrou. Οταν πας απο τα 7,5-8 λιτρα του gsr στα 5 του MT σιγουρα το καταλαβαινεις και κανει διαφορα! Αλλα αν μιλαμε για διαφορες κατω απο λιτρο δε νομιζω πως υπαρχει λογος να το λαβεις σοβαρα υποψιν.

amyroukai
12/08/2016, 11:30
1.70 και 65 κιλά λέει ο φίλος μας, άρα λίγο ψηλότερος από τον Μέντη είναι, νομίζω 1.70 είναι ο Πατεράκης...

Το τιμόνι συνηθίζεται εύκολα και ακόμα και αν δεν, αλλάζει φτηνά.

Προσωπικά θα έπαιρνα SV λόγω αναρτήσεων, κινητήρα και φρένων, συν το ότι έχει ελάχιστα μεγαλύτερη απόσταση σέλας/μαρσπιέ που σημαίνει πιο "άνετα" γόνατα. Η σέλα επίσης φτιάχνεται "φτηνά", τα εισαγωγικά γιατί έχουν μεγάλες διαφορές οι τιμές από μαγαζί σε μαγαζί. Μου αρέσει και το λουκ με το στρογγυλό φανάρι... (και είχα ξετρελλαθεί με το Gladius οδηγώντας το)

Και δεν χωράω στο MT :lol: αλλά για τον φίλο που ρωτάει αυτό δεν είναι πρόβλημα. Η πίσω σέλα πάλι, είναι. Αν το δικάβαλο είναι ζητούμενο, το MT δεν νομίζω ότι είναι κατάλληλο.


Σε 15 χρόνια μάλλον θα είναι αδιάφορο το πως θα δείχνει το μηχανάκι, μιά που δεν νομίζω να το κρατήσει τόσο. Ποιοτικά, το Japan προτιμητέο από ότι άλλο.

Konstantinos
12/08/2016, 11:34
Παντως το να δινουμε συμβουλες με βαση το τι διαβασαμε σε αρθρα, χωρις καν να εχουμε δει απο κοντα τις μηχανες για τις οποιες μιλαμε μου φαινεται καπως... :hmm:
Αν δεν διαβάσεις τη γνώμη κάποιου που έχει δοκιμάσει άπειρα μηχανάκια και ξέρει σίγουρα περισσότερα από σένα γιατί αυτή είναι η δουλειά του, πώς θα σχηματίσεις άποψη; Ακόμα και test ride να κάνεις δεν προλαβαίνεις σε λίγα χλμ να καταλάβεις τυχόν προβλήματα. Εννοείται όμως ότι θα πρέπει να δεις από κοντά τα μηχανάκια που σε ενδιαφέρουν και να τα οδηγήσεις αν γίνεται.

amyroukai
12/08/2016, 11:50
Αυτό που λες έχει μιά βάση.

από την άλλη, οι απαιτήσεις των περισσότερων δοκιμαστών (με την μεγάλη εμπειρία που κουβαλάνε) είναι για τέρμα σπορ κατασκευές με απόλυτες αναρτήσεις και φρένα, κατά κανόνα. Δες πχ τι έγινε με το ΜΤ10 που ΟΛΟΙ γκρινιάζουν ότι "δεν έχει φρένα" και από την άλλη βλέπεις σε βίντεο να ξεσκίζει στο φρενάρισμα S1000R, KTM SD1290 κλπ.

Οπότε αν δεν δοκιμάσεις ο ίδιος... Αυτό που λέει ο Μέντης για "ανύπαρκτες αποσβέσεις" μπορεί στον ρυθμό σου και στα κιλά σου απλά να είναι απίθανη άνεση. Σε άλλο άρθρο θυμάμαι τον Πατεράκη να γράφει για "πολύ σκληρά ελατήρια", αλλά αν ανέβω εγώ στην μοτοσικλέτα που είμαι 50κιλά παραπάνω από τον Πατεράκη θα είναι τέλεια όλα. Οπότε ναι στην ενημέρωση, αλλά με λίγο αλατάκι και με δοκιμή.

ptc
12/08/2016, 12:04
Για να μην παρεξηγηθώ, δε λέω πως τα άρθρα δεν είναι χρήσιμη πηγή πληροφοριών. Αλλά σε ένα φόρουμ μπαίνει κανείς (κυρίως) για να ακούσει εμπειριες χρηστών από πρώτο χέρι. Τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω.
Τα άρθρα όποιος θέλει τα βρίσκει εύκολα.

Konstantinos
12/08/2016, 14:48
Μόνο για την επί 13 έτη σύντροφό μου, μια ZR-7, μπορώ να μιλήσω επί προσωπικού.
Για τις όλες άλλες, ό,τι γνωρίζω είναι μόνο αυτά που διαβάζω. :)
Η αλήθεια είναι ότι τελευταία έχω μπει στο τριπάκι της αλλαγής, γι' αυτό μελετάω τα σχετικά άρθρα.
Ωστόσο θα είναι -αν γίνει- αλλαγή για την αλλαγή, γιατί ουσιαστικός λόγος δεν υπάρχει.
Χρησιμοποιώ πλέον λίγο τη μοτοσυκλέτα, ενώ το ZR είναι σε άψογη κατάσταση, σχεδόν το περνάς για καινούριο. Έχει και κάποια στοιχεία που δεν συναντάς συχνά σ' αυτή την κατηγορία, όπως κεντρικό σταντ, άνετη θέση συνεπιβάτη, ρυθμιζόμενες μανέτες φρένου/συμπλέκτη.
Αλλά όπως με τις γυναίκες, έτσι και με τις μηχανές αργά ή γρήγορα θέλεις να δοκιμάσεις και κάτι άλλο...

Τώρα που το θυμήθηκα, το SV δεν έχει χειρολαβές για το συνεπιβάτη. Από πού θα κρατιέται ο/η δύσμοιρος/η;

amyroukai
12/08/2016, 14:51
Μ' ένα ZR7 σε καλή κατάσταση έχω διασταυρωθεί μερικές φορές εδώ πάνω (παράδρομο ΕΟ ύψος Καπανδριτίου/Αφιδνών)...

ας προσέχετε κύριοι, δεν τα λένε "love handles" για το τίποτα, μερικοί έχουμε ενσωματωμένα :bawl:

Konstantinos
12/08/2016, 15:29
Μ' ένα ZR7 σε καλή κατάσταση έχω διασταυρωθεί μερικές φορές εδώ πάνω (παράδρομο ΕΟ ύψος Καπανδριτίου/Αφιδνών)...
Δεν είμαι εγώ, σου το εγγυώμαι. Πάντως πρέπει να είναι τόσο λίγα στην Ελλάδα, που αν μαζευτούμε όλοι μαζί με το ζόρι θα φτάνουμε για ένα 5x5...


ας προσέχετε κύριοι, δεν τα λένε "love handles" για το τίποτα, μερικοί έχουμε ενσωματωμένα :bawl:
Καλό! Αν και η γυναίκα μου δεν τα προτιμάει, θέλει χειρολαβές...

Bricks
12/08/2016, 20:01
1.70 και 65 κιλά λέει ο φίλος μας, άρα λίγο ψηλότερος από τον Μέντη είναι, νομίζω 1.70 είναι ο Πατεράκης...

Το τιμόνι συνηθίζεται εύκολα και ακόμα και αν δεν, αλλάζει φτηνά.

Προσωπικά θα έπαιρνα SV λόγω αναρτήσεων, κινητήρα και φρένων, συν το ότι έχει ελάχιστα μεγαλύτερη απόσταση σέλας/μαρσπιέ που σημαίνει πιο "άνετα" γόνατα. Η σέλα επίσης φτιάχνεται "φτηνά", τα εισαγωγικά γιατί έχουν μεγάλες διαφορές οι τιμές από μαγαζί σε μαγαζί. Μου αρέσει και το λουκ με το στρογγυλό φανάρι... (και είχα ξετρελλαθεί με το Gladius οδηγώντας το)

Και δεν χωράω στο MT :lol: αλλά για τον φίλο που ρωτάει αυτό δεν είναι πρόβλημα. Η πίσω σέλα πάλι, είναι. Αν το δικάβαλο είναι ζητούμενο, το MT δεν νομίζω ότι είναι κατάλληλο.


Σε 15 χρόνια μάλλον θα είναι αδιάφορο το πως θα δείχνει το μηχανάκι, μιά που δεν νομίζω να το κρατήσει τόσο. Ποιοτικά, το Japan προτιμητέο από ότι άλλο.

Αν πούμε ότι το δικάβαλο είναι ζητούμενο και με την προυπόθεση ότι πληρούνται οι άλλες προδιαγραφές που έχω θέσει, δηλαδή να μην είναι πολύ ψηλή και βαριά η μηχανή (λόγω δικού μου ύψους και βάρους) τι άλλες επιλογές έχω;

Ευχαριστώ πολύ.

Konstantinos
12/08/2016, 20:22
CB500F