PDA

View Full Version : Suzuki adress 125 παπι



EddyLe
07/08/2016, 13:46
Καλησπέρα σε ολου, εχω ενα παπι Suzuki adress 125 στο γκαραζ μου πολλα χρονια και θελω να το φτιάξω. Το πηγα σε μαγαζι για service και μου ειπαν πως ειναι σε πολυ καλη κατασταση. Ειμαι αρχάριος στα μηχανάκια και εχω κάποιες ερωτησεις.

1. Θελω να του αλλάξω τις ζάντες γιατι εχουν σκουριάσει. Πρεπει να βρω συγκεκριμένες ζαντες για adress ή μπορώ να βαλω οποιαδήποτε ζαντα για παπι?
2. Δεν μου αρεσει τα φλας που εχει τα πεταχτά και βρηκα αυτο http://www.stelpet.gr/gr/el/products/fanari-piso-led-suzuki-address-125-roc μπορω να το βαλω μονος μου? Ειναι δυσκολο?
3. Θελω επίσης να αλλάξω τα σκουριασμενα αμορτισέρ. Tι μπορω να βαλω?

Acacius
07/08/2016, 16:08
Καλώς ήρθες.

1. Οι ζάντες, όπως και τα περισσότερα ανταλλακτικά πρέπει να ταιριάζουν (και) στο δικό σου μοντέλο. Στο stelpet.gr π.χ. έχει με ακτίνες και χυτές. Αν η σκουριά στις δικές σου είναι οπτικό και όχι λειτουργικό πρόβλημα θα σου πρότεινα με υπομονή και τρίψιμο να τις καθάριζες αντί να τις αλλάξεις.

2. Το να αλλάξεις φανάρι είναι εύκολο, λογικά παίρνει τις φίσες χωρίς μετατροπές. Καλό είναι να έχεις το manual για να ξέρεις από πριν πού είναι όλα αντί να πηγαίνεις ψάχνοντας. Προσωπική άποψη: τα ενσωματωμένα φλας είναι πιο δυσδιάκριτα και γι'αυτό λιγότερο ασφαλή.

3. Χωρίς να ξέρω, στα παπιά βάζουν συχνά yss. Αν βρεις τίποτα showa/kayaba καλύτερα. Όπως και πριν, αν η σκουριά φεύγει με τρίψιμο και τα αμορτισέρ δουλεύουν σωστά, σκέψου πριν τα αλλάξεις με κάτι πιθανόν υποδεέστερο.

Φρόντισε ο μάστορας να σου αλλάξει όλα τα υγρά και να αντικαταστήσει σωληνάκια και τσιμούχες όπου χρειάζεται. Βάλε φρέσκα λαστιχάκια (ψάξε, έχει γίνει πολλή κουβέντα εδώ για λάστιχα παπιών), κράνος και καλές βόλτες.

EddyLe
07/08/2016, 19:14
Καλώς ήρθες.

1. Οι ζάντες, όπως και τα περισσότερα ανταλλακτικά πρέπει να ταιριάζουν (και) στο δικό σου μοντέλο. Στο stelpet.gr π.χ. έχει με ακτίνες και χυτές. Αν η σκουριά στις δικές σου είναι οπτικό και όχι λειτουργικό πρόβλημα θα σου πρότεινα με υπομονή και τρίψιμο να τις καθάριζες αντί να τις αλλάξεις.

2. Το να αλλάξεις φανάρι είναι εύκολο, λογικά παίρνει τις φίσες χωρίς μετατροπές. Καλό είναι να έχεις το manual για να ξέρεις από πριν πού είναι όλα αντί να πηγαίνεις ψάχνοντας. Προσωπική άποψη: τα ενσωματωμένα φλας είναι πιο δυσδιάκριτα και γι'αυτό λιγότερο ασφαλή.

3. Χωρίς να ξέρω, στα παπιά βάζουν συχνά yss. Αν βρεις τίποτα showa/kayaba καλύτερα. Όπως και πριν, αν η σκουριά φεύγει με τρίψιμο και τα αμορτισέρ δουλεύουν σωστά, σκέψου πριν τα αλλάξεις με κάτι πιθανόν υποδεέστερο.

Φρόντισε ο μάστορας να σου αλλάξει όλα τα υγρά και να αντικαταστήσει σωληνάκια και τσιμούχες όπου χρειάζεται. Βάλε φρέσκα λαστιχάκια (ψάξε, έχει γίνει πολλή κουβέντα εδώ για λάστιχα παπιών), κράνος και καλές βόλτες.

Σε ευχαριστώ πολύ φιλε μου για την απάντηση σου!

toyar
07/08/2016, 21:46
οι ζαντες αν εχεις ορεξη επανερχονται με τριψιμο με βρεμενο αλουμινοχαρτο
το φαναρι που βαζεις ειναι κινεζικο πολυ χαμηλης ποιοτητας το οποιο γρηγορα θα καει και θα εχεις πεταξει τα λεφτα σου
τα αμορτισερ επανερχονται οπως και οι ζαντες οποτε μην τα αλλαξεις πριν τα δοκιμασεις στο δρομο
γενικα να ξερεις οτι τα ιμιτασιον ανταλλακτικα στα παπια ειναι συνηθως πολυ υποδεεστερα απο τα γνησια οποτε καλο ειναι να μην κανεις αλλαγες χωρις λογο

EddyLe
25/09/2016, 15:03
Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας. Μετα απο λιγο καιρο εγινε καπως ετσι το παπι... (εβαλα φωτο αλλα δεν ξερω αν ανεβηκε)
Εχω μερικες τελευταίες ερωτησεις.
1 τι ειναι αυτο που προεξέχει στο πισω φτερο/προφυλακτήρα πανω απο την πινακιδα που απο πισω εχει ενα καλώδιο? Αν το κοψω θα εχω θεμα?
2 να βαψω το πιρούνι και δαγκανα ή να παρω καινούργια? (Εχουν σκουριασει) πρεπει να παρω συγκεκριμένα για το αddress ή ειναι universal?
3 και τελευταίο θελω να βαψω το ψαλίδι ειναι πολυ φασαρια να μου το λυσει ενας μάστορας?368618

I-want-a-moto
25/09/2016, 17:32
Δαγκάνα αν τη βάψεις νομίζω θέλει χρώμα υψηλής,το πιρούνι είναι μπελάς και δεν ξέρω αν αξίζει το ψαλίδι βγαίνει εύκολα, κάντο μόνος σου ο μάστορας θα σε γδάρει και θα πρέπει να μείνει εκεί μέχρι να το βάψεις. Βγάζεις εξάτμιση 3 βίδες, τα υποπόδια (όλο το σίδερο) του συνεπιβάτη,το τροχό,τα αμορτισέρ,την αλυσίδα, τη ντίζα και τη κόντρα του φρένου και τέλος τον άξονα του ψαλιδιού και έφυγες... χρειάζεσαι ελάχιστα εργαλεία και λίγο υπομονή, επίσης πρόσεξε που πάει τι.

kostas_1100gs
08/03/2019, 13:29
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, αυτοκόλλητα ξέρει κανείς που φτιάχνουν για το συγκεκριμένο?

Panos76
08/03/2019, 14:00
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, αυτοκόλλητα ξέρει κανείς που φτιάχνουν για το συγκεκριμένο?

Αρχικά δες stelpet.gr λογικά θα έχουν το σετάκι (παρε τηλ).

kostas_1100gs
08/03/2019, 14:10
Αρχικά δες stelpet.gr λογικά θα έχουν το σετάκι (παρε τηλ).

Δεν έχει έχω πάρει τηλ. Κάτι άλλο υπάρχει?

Panos76
08/03/2019, 14:23
https://www.motosp.gr/partcategory.php?sc=%20149%202%20&partcat=FRAME+COVER+%28MODEL+K9%29&year=2008#content

κοίτα τα νούμερα 18,19 κλπ.

kostas_1100gs
08/03/2019, 14:35
https://www.motosp.gr/partcategory.php?sc=%20149%202%20&partcat=FRAME+COVER+%28MODEL+K9%29&year=2008#content

κοίτα τα νούμερα 18,19 κλπ.

Τπτ πήρα τηλ. μόνο σε αυτούς που φτιάχνουν είπε, αλλά δεν ήξερε κάποιον. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Nostradamus
08/03/2019, 18:47
O dimchios ίσως κάνει.

kostas_1100gs
08/03/2019, 22:02
O dimchios ίσως κάνει.

Ποιος είναι αυτός.

alani
02/12/2020, 00:54
Αυτο που προεξεχει ειναι το φωτιστικο της πινακιδας.Κοψτο αλλα μονωσε το.Εγω θα σου προτεινα ηλεκτρολογο.Οι ζαντες νομιζω δωσανε ομορφια στο παπακι.Αυτοκολλητα δε νομιζω να βρεις φτηνα.Θα τσουκσουν λιγο .Suzuki ειναι