PDA

View Full Version : Ερώτηση για μετατροπή στο σιγαστήρα εξάτμισης.



ptc
07/08/2016, 17:56
Πριν λίγες μέρες εγκατέστησα μια sc project στο MT07.
Είμαι γενικά πολύ ευχαριστημένος απλά με προβληματίζει το εξής. Με το σιγαστηρα η εξάτμιση είναι λίγο πιο ήσυχη απ'όσο θα την ήθελα. Έχει ωραία χροιά, αλλά υστερεί ένα κλικ στο θέμα db(για τα γούστα μου πάντα). Χωρίς το σιγαστήρα η ένταση είναι ασύγκριτα μεγαλύτερη. Το πρόβλημα μου είναι πως το ιδανικό μάλλον θα ήταν κάπου ανάμεσα στα δύο. Ξεταπωτη είναι πραγματικά απολαυστική αλλά τα επίπεδα θορύβου είναι τέτοια που φοβάμαι πως θα έχω προβλήματα με το νόμο όταν βρεθώ ξανά στην πόλη (είμαι σε νησί τώρα). Σκεφτόμουν λοιπόν αν θα μπορούσα κάπως να ελευθέρωνα λίγο το σιγαστήρα ώστε να πετύχω το επιθυμητό ενδιάμεσο αποτέλεσμα. Παραθέτω φωτογραφίες.

363833

363834

363835

Σκέφτομαι πως θα μπορούσα να ανοίξω μια μικρότερη τρύπα στο μέσα καπάκι(αυτό που φαίνεται στην τρίτη φωτογραφία δλδ), σε μέγεθος κέρματος ευρώ ας πούμε, ώστε να περνάνε λίγο πιο ελεύθερα τα αέρια. Έχει κάποια βάση η σκέψη μου ή θα αχρηστεψω το σιγαστήρα; Έχει κανείς άλλος κάποια άλλη ιδέα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

devil's animal
07/08/2016, 18:07
ασ'την ξεταπωτη..
δεν θα εχεις κανενα προβλημα με κανεναν νομο...


ακομα και κτεο περναει χωρις ταπα...
αλλα αφου την εχεις, ακομα καλυτερα...


αν απο την αλλη δεν αντεχεις τον θορυβο και θες προσωπικα το "ενδιαμεσο σταδιο" και οχι λογο νομου, πειραματισου με τρυπανι 6αρακι στην αρχη στο μεσα καπακι, και μετα απο δοκιμες πηγαινεις σε 8αρι..10αρι κλπ...

ptc
07/08/2016, 18:12
ασ'την ξεταπωτη..
δεν θα εχεις κανενα προβλημα με κανεναν νομο...


ακομα και κτεο περναει χωρις ταπα...
αλλα αφου την εχεις, ακομα καλυτερα...


αν απο την αλλη δεν αντεχεις τον θορυβο και θες προσωπικα το "ενδιαμεσο σταδιο" και οχι λογο νομου, πειραματισου με τρυπανι 6αρακι στην αρχη στο μεσα καπακι, και μετα απο δοκιμες πηγαινεις σε 8αρι..10αρι κλπ...

Ναι κάτι τέτοιο σκεφτόμουν κι εγώ, όπως το λες Σταύρο. Θα κάνει δουλειά, ε;

Πάντως όπως είναι τώρα στ'αλήθεια δεν μπορώ να φανταστώ να περάσω δίπλα από Ζητά και να μη με σταματήσει. :rolleyes:

thunder ace
07/08/2016, 18:13
ασ την ξεταπωτη και περνα κοφτες εξω απο σπιτια που κοιμουνται μωρακια ,γεροι,γριες,ανθρωποι που θα ξυπνησουν χαραματα για το μεροκαματο.........
Αφησε τη ρε ανθρωπε την εξατμιση υσυχη.

virus
07/08/2016, 18:28
κουρτινα σταυρου επιλεγω :evil:

ptc
07/08/2016, 18:32
ασ την ξεταπωτη και περνα κοφτες εξω απο σπιτια που κοιμουνται μωρακια ,γεροι,γριες,ανθρωποι που θα ξυπνησουν χαραματα για το μεροκαματο.........
Αφησε τη ρε ανθρωπε την εξατμιση υσυχη.

Ξανακοιταξα για να βεβαιωθώ πως ποσταρα στο "Ανταλλακτικά, βελτιώσεις&aftermarket" και όχι στο "Τάξις& ηθική".

Τελικά εγώ σωστά το έβαλα. :p

devil's animal
07/08/2016, 18:36
Ναι κάτι τέτοιο σκεφτόμουν κι εγώ, όπως το λες Σταύρο. Θα κάνει δουλειά, ε;

Πάντως όπως είναι τώρα στ'αλήθεια δεν μπορώ να φανταστώ να περάσω δίπλα από Ζητά και να μη με σταματήσει. :rolleyes:



πιστεψε με...
περναω με το xr και την ξεταπωτη.. και με το gsxr επισης με την ξεταπωτη...
κανενας λογος ανησυχιας...

τιπ: θα περνας κουφιος εννοειται...με μια ή και 2 πανω και λιγο πανω απο ρελαντι..πριν το σκορτσαρισμα...
μην παιζουμε και με την τυχη μας...


αλλα για να δεις οτι και αυτοι δεν μπορουν να κανουν πολλα, σκεψου οτι δεν μπορουν να σου γραψουν κληση για ηχορυπανση λογω εξατμισης αν δεν εχουν ντεσιμπελομετρο...
με το οποιο βεβαιως να ξερουν να μετρανε στην προβλεπομενη αποσταση απο το τελικο και ολο αυτο να συγκριθει με τα ορια της μηχανης, βασης αδειας κυκλοφοριας...

πιασ'το αυγο και κουρευτο δλδ...
:wave2:

ptc
07/08/2016, 18:52
πιστεψε με...
περναω με το xr και την ξεταπωτη.. και με το gsxr επισης με την ξεταπωτη...
κανενας λογος ανησυχιας...

τιπ: θα περνας κουφιος εννοειται...με μια ή και 2 πανω και λιγο πανω απο ρελαντι..πριν το σκορτσαρισμα...
μην παιζουμε και με την τυχη μας...


αλλα για να δεις οτι και αυτοι δεν μπορουν να κανουν πολλα, σκεψου οτι δεν μπορουν να σου γραψουν κληση για ηχορυπανση λογω εξατμισης αν δεν εχουν ντεσιμπελομετρο...
με το οποιο βεβαιως να ξερουν να μετρανε στην προβλεπομενη αποσταση απο το τελικο και ολο αυτο να συγκριθει με τα ορια της μηχανης, βασης αδειας κυκλοφοριας...

πιασ'το αυγο και κουρευτο δλδ...
:wave2:

Το πολύ-πολύ αν με σταματήσει κάνεις θα τους πω πως είμαι φίλος του shooter και θα καθαρίσω. :cool:

thunder ace
07/08/2016, 19:37
Ξανακοιταξα για να βεβαιωθώ πως ποσταρα στο "Ανταλλακτικά, βελτιώσεις&aftermarket" και όχι στο "Τάξις& ηθική".

Τελικά εγώ σωστά το έβαλα. :p

και που ακριβως βελτιωθηκε το μηχανακι σου; αφου ειμαστε-οπως λες-στο "Ανταλλακτικα και βελτιωσεις".

ptc
07/08/2016, 19:45
και που ακριβως βελτιωθηκε το μηχανακι σου; αφου ειμαστε-οπως λες-στο "Ανταλλακτικα και βελτιωσεις".

Περί όρεξεως κολοκυθόπιτα φίλε. Aftermarket ανταλλακτικό είναι η εξάτμιση και για μένα η μηχανή μου βελτιώθηκε.

Άσε τις διορθώσεις για τους moderators, αν κάτι έκανα λάθος θα μου το πουν αυτοί. :wave2:

panos_zip
07/08/2016, 19:51
Είχα δει το θρεντ από την ώρα που ανοιχτηκε αλλά έψαχνα ένα συγκεκριμένο βίντεο στο youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=Hufk1d8Z2eg

Αρχικά είναι άλλο μηχανάκι και άλλη εξάτμιση αλλά κάνει την ίδια δουλειά.
Η Triumph έβγαζε για το Tiger 1050 2 εξατμισεις arrow στα αξεσουάρ. Η μια είναι κλειστή και η δεύτερη ανοιχτή.

Ο τύπος στο βίντεο έχει την κλειστή η οποία έχει τον σιγαστήρα μόνιμα κολλημένο από μέσα και της κάνει χειρουργείο.
1) Ο σιγαστήρας της arrow εχει τρύπες κατα μηκος του σωλήνα από το εργοστάσιο
2) Ο τύπος του βίντεο για να την ελευθερώσει λίγο ακόμα άνοιξε μια τρύπα με τρυπάνι στη μέση (σαν αυτο που θες να κανεις εσύ)
3) Και τελικά τον έκοψε τελείως για να την κάνει σαν την ανοιχτή

Φαντάζομαι θα υπάρχουν πολλά αντίστοιχα βίντεο στο ιντερνετ
Απλά ηθελα να ποστάρω αυτό για να πάρεις μια ιδέα για το πως ειναι άλλοι σιγαστήρες. Ο δικός σου είναι πολύ κλειστός.

Αφου σε τρώει να ασχοληθείς και μιας και ο σιγαστήρας σου ειναι αφαιρούμενος, έχεις τη δυνατότητα να κανεις δοκιμές.
Κάνε τρύπα στο μέσα καπάκι, κάνε τρύπες κατα μήκος, παίξε με την διάμετρο των τρυπανιών από μικρότερο σε μαγαλύτερο κοκ.
Επίσης μπορείς να κόψεις τελειως και το μέσα καπάκι αμα τροχίσεις προσεχτικά τις πόντες για να μπορείς μετά να το ξανακολλήσεις αμα δεν σου αρέσει.

Πάντως δεν ειναι ακριβό σαν ανταλλακτικό, οπότε όσο χάλια και να τον κάνεις μπορείς πάντα να πάρεις έναν καινουριο.

ptc
07/08/2016, 20:05
Είχα δει το θρεντ από την ώρα που ανοιχτηκε αλλά έψαχνα ένα συγκεκριμένο βίντεο στο youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=Hufk1d8Z2eg

Αρχικά είναι άλλο μηχανάκι και άλλη εξάτμιση αλλά κάνει την ίδια δουλειά.
Η Triumph έβγαζε για το Tiger 1050 2 εξατμισεις arrow στα αξεσουάρ. Η μια είναι κλειστή και η δεύτερη ανοιχτή.

Ο τύπος στο βίντεο έχει την κλειστή η οποία έχει τον σιγαστήρα μόνιμα κολλημένο από μέσα και της κάνει χειρουργείο.
1) Ο σιγαστήρας της arrow εχει τρύπες κατα μηκος του σωλήνα από το εργοστάσιο
2) Ο τύπος του βίντεο για να την ελευθερώσει λίγο ακόμα άνοιξε μια τρύπα με τρυπάνι στη μέση (σαν αυτο που θες να κανεις εσύ)
3) Και τελικά τον έκοψε τελείως για να την κάνει σαν την ανοιχτή

Φαντάζομαι θα υπάρχουν πολλά αντίστοιχα βίντεο στο ιντερνετ
Απλά ηθελα να ποστάρω αυτό για να πάρεις μια ιδέα για το πως ειναι άλλοι σιγαστήρες. Ο δικός σου είναι πολύ κλειστός.

Αφου σε τρώει να ασχοληθείς και μιας και ο σιγαστήρας σου ειναι αφαιρούμενος, έχεις τη δυνατότητα να κανεις δοκιμές.
Κάνε τρύπα στο μέσα καπάκι, κάνε τρύπες κατα μήκος, παίξε με την διάμετρο των τρυπανιών από μικρότερο σε μαγαλύτερο κοκ.
Επίσης μπορείς να κόψεις τελειως και το μέσα καπάκι αμα τροχίσεις προσεχτικά τις πόντες για να μπορείς μετά να το ξανακολλήσεις αμα δεν σου αρέσει.

Πάντως δεν ειναι ακριβό σαν ανταλλακτικό, οπότε όσο χάλια και να τον κάνεις μπορείς πάντα να πάρεις έναν καινουριο.

Αυτό ακριβώς που έψαχνα! Σ'ευχαριστώ για τον κόπο να το βρεις. :beer:

ptc
07/08/2016, 20:48
Πάντως το βίντεο του Πάνου με βοήθησε να βρω και τη σωστή ορολογία για να γκουγκλαρω. Βρήκα κάποια thread σε ξένα forum και ανέφεραν τις εξής επιλογές:
Τρύπα στη βάση, τρύπες κατά μήκος του σωλήνα του σιγαστήρα, κόψιμο της βάσης, κόψιμο της βάσης+κοψιμο/κοντεμα του σωλήνα.

Τώρα το τί θα φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα είναι μάλλον trial& error. Αν έχει κανείς καμία εμπειρία από πρώτο χέρι είμαι όλος αυτιά.

panos_zip
07/08/2016, 21:03
:beer:

Δεν νομίζω να βρεθεί εύκολα κάποιος να το έχει κάνει. Είναι σχετικά φρέσκο ακόμα το μηχανάκι.

Εγώ θα ξεκινούσα με μια μικρή τρύπα τον πάτο, μετά 2-3 τρύπες κατα μηκος του σωλήνα, μετά μεγάλυτερα τρυπάνια και τέλος το κοψιμο του πάτου.

teogtp
07/08/2016, 21:10
Εγω θα κρατουσα τον πατο αλλα θα κοντενα το μηκος του σιγαστηρα.

Coyote.V
07/08/2016, 21:31
Όλες οι αφτερμάρκετ εξατμίσεις δεν έχουν την συγκεκριμένη τάπα στον σιγαστήρα. Μάλιστα μερικοί σιγαστήρες έχουν και τρύπες στην σωλήνα.

Bob_o_mastoras
07/08/2016, 21:32
Aσχετο, αλλα τι απεγινε το ninja???

ptc
07/08/2016, 21:45
Aσχετο, αλλα τι απεγινε το ninja???

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=149627&page=3&p=2763986&viewfull=1#post2763986

:rolleyes:

ptc
08/08/2016, 00:08
Μετα απο επιμονη αναζητηση στο ιντερνετ βρηκα σε διαφορα φορουμ αρκετα thread με αντιστοιχες περιπτωσεις (πολυ ησυχο με το σιγαστηρα, πολυ δυνατο χωρις). Ιδου και δυο περιπτωσεις που προχωρησαν στη μετατροπη σε Akra απο ΜΤ07.

363844

363845

Στην πρωτη φωτογραφια στο χερι κραταει το μαμα σιγαστηρα και πισω φαινεται ο πειραγμενος (4 τρυπες περιμετρικα σε καθε σωληνα). Αντιστοιχη λυση και στη δευτερη φωτο. Γενικα διαβασα θετικα σχολια απο οσους το καναν σχετικα με το αποτελεσμα, αρα δεν ειναι και τοσο χαζη η ιδεα μου μαλλον. :p

Το προβλημα μου ειναι πως δεν εχω βρει καμια περιπτωση που ο σιγαστηρας να εχει τη δικη μου διαταξη (με το καπακι στο τελος δλδ). Η Akra ειναι εντελως ανοιχτη απο πισω, οποτε η λυση της τρυπας στο πλαι ειναι η προφανης επιλογη. Εγω σκεφτομαι πως μαλλον θα ηταν καλυτερα να ξεκινησω με σταδιακα αυξανωμενη τρυπα στο καπακι (οπως προτεινε ο devil's δλδ) και αν δεν καλυφθω να κοψω το καπακι εντελως με τροχο οπως ειπε ο panos.

thunder ace
08/08/2016, 05:58
Περί όρεξεως κολοκυθόπιτα φίλε. Aftermarket ανταλλακτικό είναι η εξάτμιση και για μένα η μηχανή μου βελτιώθηκε.

Άσε τις διορθώσεις για τους moderators, αν κάτι έκανα λάθος θα μου το πουν αυτοί. :wave2:

Πασο :wave2:

WiSe
08/08/2016, 12:53
Εγω θα κρατουσα τον πατο αλλα θα κοντενα το μηκος του σιγαστηρα.

μπελας.


Καλυτερα τρυπα.

Αν ειναι ινοξ θελει τρυπανι κοβαλτιου και υπομονη. αν κανει 6αρα τρυπαει με 6αρι. Αν κανει 10αρα τρυπαει με 6αρι μετα με 10ρι.

ptc
08/08/2016, 17:56
Αποστολή εξετελέσθη! ;)

Τελικά έκοψα με πριόνι το καπάκι και το πέτυχα με την πρώτη. Ο τολμών νικά που λένε.
Όσο κοιτούσα άλλους σιγαστήρες στο ίντερνετ συνειδητοποίησα ότι ο δικός μου είναι από τους πιο κλειστούς. Πολύ μακρύς, με καπάκι και χωρίς καθόλου διάτρηση κατά μήκος του σωλήνα. Οπότε θεώρησα ότι το να τρυπήσω το καπάκι θα ήταν κατά 95% τζάμπα κόπος αφού δε θα ήταν αρκετό. Έτσι πηγα κατευθείαν στο plan b. Με 5' δουλειά λοιπόν είχα το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ψηλά ακούγεται πάλι πολύ δυνατά, αλλά έχει πλέον και τις πρώτες 2-3 χιλιάδες στροφές σε επίπεδα θορύβου που δεν είναι "αντικοινωνικά". Δηλαδή αν θέλω να κινηθώ χωρίς να ενοχλώ τώρα μπορώ, ας πούμε αν γυρνάω σπίτι αργά το βράδυ ή αν ξεκινάω νωρίς το πρωί. Best of both worlds!

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. :beer:

edit: Να συμπληρώσω και ότι έστειλα και ένα mail στην sc project περιγράφοντας την περίπτωση μου και ζητώντας τη γνώμη κάποιου από τους μηχανικούς τους. Μου απάντησαν άμεσα μεν, αλλά η απάντηση ήταν "Δεν μπορούμε να βοηθήσουμε". Απλά ενημερωτικά σε σχέση με το after sales service της εταιρίας.

panos_zip
08/08/2016, 21:34
:a10:

Τώρα κάνει κάπως έτσι?
https://www.facebook.com/BikersTech/videos/673041192872073/

ptc
08/08/2016, 21:53
:a10:

Τώρα κάνει κάπως έτσι?
https://www.facebook.com/BikersTech/videos/673041192872073/

Είναι λίγο πιο μπασος ο ήχος της. Θυμίζει πολύ τον ήχο του Nuda του Royal Jordanian αν έχεις δει στο YouTube.

Bob_o_mastoras
09/08/2016, 12:44
:a10:

Τώρα κάνει κάπως έτσι?
https://www.facebook.com/BikersTech/videos/673041192872073/

Λιγο χαμηλα δεν κοφτιαζει..;; Ή εμενα μου φαινεται ετσι λογω του μπασου;;; :confused:

panos_zip
09/08/2016, 13:32
Λιγο χαμηλα δεν κοφτιαζει..;; Ή εμενα μου φαινεται ετσι λογω του μπασου;;; :confused:

Νομιζω μια χαρά κοφτιάζει, αν σκεφτείς ότι έχει σηκώσει το ρελαντι και έχει πολύ μεγάλο γρανάζι πίσω για να βοηθαει στο stunt.

kemmotar
09/09/2016, 13:32
πιστεψε με...

αλλα για να δεις οτι και αυτοι δεν μπορουν να κανουν πολλα, σκεψου οτι δεν μπορουν να σου γραψουν κληση για ηχορυπανση λογω εξατμισης αν δεν εχουν ντεσιμπελομετρο...
με το οποιο βεβαιως να ξερουν να μετρανε στην προβλεπομενη αποσταση απο το τελικο και ολο αυτο να συγκριθει με τα ορια της μηχανης, βασης αδειας κυκλοφοριας...

αυτο δεν ισχυει υπαρχει διαταξη που με απουσια ακομα και του ντεσιμπελομετρου μπορει να σε γραψει κατα κριση οργανου με μικροτερο αντιτιμο. την ειχα φαει ετσι με το αυτοκινητο, του λεω μετρα με, δεν ειχαν οργανο του λεω παμε τμημα να με μετρησεις, μου λεγανε 8 ατομα της ΟΠΚΕ κατι μαγκιες και ο αξιωματικος υπηρεσιας εκει με εγραψε για 80 ευρω ακουγωντας την απλα στις στροφες που αναφερει η αδεια... μου πηραν και το διπλωμα για 20 μερες. μου εβγαλε και τον κοκ και μου εδειξε γιατι δεν υπεγραφα, εντελει υπεγραψα με πασα επιφυλαξη νομιμου δικαιωματος μου. επαρχια αυτα κεφαλονια καλοκαιρι.

ακρη δεν εβγαλα, την κληση πηγα πληρωσα, εκανα ενσταση και πηρα το διπλωμα στις 3-4 μερες απο την βεβαιωση της "παραβασης". οταν κατεβηκα αθηνα για κατι δουλειες πηγα κτεο ελληνικου στο τμημα ειδικων μετρησεων και με μετρησαν οπως προεβλεπε η διαδικασια δινωντας μου κλειστο φακελο με τις μετρησεις (τις οποιες φυσικα ανοιξα και ειδα)... εκ τοτε, ειχα παντα το χαρτι μεσα στο ντουλαπακι και οποτε με σταματουσανε τους το ετριβα στην μουρη.

devil's animal
09/09/2016, 14:20
αυτο δεν ισχυει υπαρχει διαταξη που με απουσια ακομα και του ντεσιμπελομετρου μπορει να σε γραψει κατα κριση οργανου με μικροτερο αντιτιμο. την ειχα φαει ετσι με το αυτοκινητο, του λεω μετρα με, δεν ειχαν οργανο του λεω παμε τμημα να με μετρησεις, μου λεγανε 8 ατομα της ΟΠΚΕ κατι μαγκιες και ο αξιωματικος υπηρεσιας εκει με εγραψε για 80 ευρω ακουγωντας την απλα στις στροφες που αναφερει η αδεια... μου πηραν και το διπλωμα για 20 μερες. μου εβγαλε και τον κοκ και μου εδειξε γιατι δεν υπεγραφα, εντελει υπεγραψα με πασα επιφυλαξη νομιμου δικαιωματος μου. επαρχια αυτα κεφαλονια καλοκαιρι.

ακρη δεν εβγαλα, την κληση πηγα πληρωσα, εκανα ενσταση και πηρα το διπλωμα στις 3-4 μερες απο την βεβαιωση της "παραβασης". οταν κατεβηκα αθηνα για κατι δουλειες πηγα κτεο ελληνικου στο τμημα ειδικων μετρησεων και με μετρησαν οπως προεβλεπε η διαδικασια δινωντας μου κλειστο φακελο με τις μετρησεις (τις οποιες φυσικα ανοιξα και ειδα)... εκ τοτε, ειχα παντα το χαρτι μεσα στο ντουλαπακι και οποτε με σταματουσανε τους το ετριβα στην μουρη.



πρωτη φορα το ακουω αυτο...
αλλα αφου υπαρχει διοικητικη πραξη (κληση) με την διαταξη καλο θα ηταν να την αναφερεις για να την ξερουμε...

δλδ σε ποιο αρθρο του κοκ στηριζεται, τι αναφερει ακριβως, ποιο ειναι το ανωτατο προστιμο που μπορει να βεβαιωσει ο μπατσος και ολα αυτα...

congate7
09/09/2016, 20:05
Αυτό το 80άρι το έχω φάει και εγώ για «αγωνιστική εξάτμιση». Έτσι μου το είπε ο γράφτης έτσι στο λέω.

ptc
09/09/2016, 20:24
Αυτό το 80άρι το έχω φάει και εγώ για «αγωνιστική εξάτμιση». Έτσι μου το είπε ο γράφτης έτσι στο λέω.

Να μάθετε να παίρνετε εξατμίσεις που γράφουν επάνω racing. :lol::p

teogtp
09/09/2016, 21:53
Να μάθετε να παίρνετε εξατμίσεις που γράφουν επάνω racing. :lol::p

Εμενα που γραφει απανω "2 αδερφια" θα μου δωσουν χαρτακι με παραγγελια;
"1Kg προβιο,1τζατζικι,1 πατατες,1 φετα(Λαμιας¨:lol:) και 2 μπυρες Φιξ ;



:tooth:

bulmont
10/09/2016, 06:27
Εμενα που γραφει απανω "2 αδερφια" θα......


....σε γράψουν για τρικάβαλο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


:bawl::bawl:

devil's animal
10/09/2016, 10:21
Αυτό το 80άρι το έχω φάει και εγώ για «αγωνιστική εξάτμιση». Έτσι μου το είπε ο γράφτης έτσι στο λέω.



το θεμα δεν ειναι τι σου λεει ο "γραφτης"...
το θεμα ειναι τι λεει πανω η κληση, η οποια ειναι δημοσιο εγγραφο, και υποχρεωτικα πρεπει να εχει την παραβαση με το συγκεκριμενο αρθρο του νομου, το ποσο, την ημερομηνια, τα στοιχεια του οχηματος και τα στοιχεια του παραβατη...

bulmont
10/09/2016, 10:25
Δηλαδή αν σε δούν με εξάτμιση ''DEVIL'' πάς σούμπιτος μέσα για σατανιστής..............:bawl:

congate7
10/09/2016, 12:22
το θεμα δεν ειναι τι σου λεει ο "γραφτης"...
το θεμα ειναι τι λεει πανω η κληση, η οποια ειναι δημοσιο εγγραφο, και υποχρεωτικα πρεπει να εχει την παραβαση με το συγκεκριμενο αρθρο του νομου, το ποσο, την ημερομηνια, τα στοιχεια του οχηματος και τα στοιχεια του παραβατη...

Πάνε 2 χρόνια από τότε συν ότι ήταν ένα μέρος της κλήσης η «αγωνιστική εξάτμιση».

kemmotar
11/09/2016, 23:58
πρωτη φορα το ακουω αυτο...
αλλα αφου υπαρχει διοικητικη πραξη (κληση) με την διαταξη καλο θα ηταν να την αναφερεις για να την ξερουμε...

δλδ σε ποιο αρθρο του κοκ στηριζεται, τι αναφερει ακριβως, ποιο ειναι το ανωτατο προστιμο που μπορει να βεβαιωσει ο μπατσος και ολα αυτα...

φιλε λυπαμαι αλλα αυτα εγιναν πριν καποια χρονια, το 2009 νομιζω. η αληθεια οτι και η δικη μου αγωνιστικη εξατμιση ηταν (ειχε καταλυτη και καζανι μεσαιο, οχι τελικο δευτερευον αλλα και ενα μπουρι φ100)... :evil:

devil's animal
12/09/2016, 06:57
Πάνε 2 χρόνια από τότε συν ότι ήταν ένα μέρος της κλήσης η «αγωνιστική εξάτμιση».


φιλε λυπαμαι αλλα αυτα εγιναν πριν καποια χρονια, το 2009 νομιζω. η αληθεια οτι και η δικη μου αγωνιστικη εξατμιση ηταν (ειχε καταλυτη και καζανι μεσαιο, οχι τελικο δευτερευον αλλα και ενα μπουρι φ100)... :evil:



ρε μαγκες αυτο το "αγωνιστικη εξατμιση" δεν λεει κατι...φανταζομαι το καταλαβαινετε ετσι?
το θεμα ειναι πως το στηριζουν νομικα...

congate7
14/09/2016, 15:27
Θα είναι κάποια κλήση που μπορεί να σου κόψει για εξάτμιση χωρίς να σε μετρήσει.
Απλά επειδή ήμουν ξετάπωτος και θορυβώδης κόλλησε και αυτό.
Τώρα δε μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω να σου πω ποιο άρθρο είναι κτλ.

BLiTzER
14/09/2016, 15:30
ρε μαγκες αυτο το "αγωνιστικη εξατμιση" δεν λεει κατι...φανταζομαι το καταλαβαινετε ετσι?
το θεμα ειναι πως το στηριζουν νομικα...

Πουθενά, προφανώς. Εδώ ο άλλος λέει ότι πλήρωσε την κλήση και μετά πήγε σε ΚΤΕΟ και τον βρήκαν εντός ορίων. :lol: Αν δε γνωρίζεις λεπτομερώς τους νόμους, δύσκολο να βγάλεις άκρη. Πού είναι ο σούτερ όταν τον χρειάζεσαι;!

duke200
14/09/2016, 15:39
τι τις θελετε τις racing εξατμίσεις? Δεν έχει ήδη αρκετο θόρυβο η πολη? Με τα λεφτα που δίνετε για εξατμίσεις μπορειτε να παρετε μια άνετη σελίτσα, ένα ωραίο ζεστό μπουφανάκι και ένα καινούργιο κρανάκι.

ptc
14/09/2016, 15:42
τι τις θελετε τις racing εξατμίσεις? Δεν έχει ήδη αρκετο θόρυβο η πολη? Με τα λεφτα που δίνετε για εξατμίσεις μπορειτε να παρετε μια άνετη σελίτσα, ένα ωραίο ζεστό μπουφανάκι και ένα καινούργιο κρανάκι.

Τι τα θέλετε τα μηχανάκια; Με τα λεφτά που δίνετε μπορείτε να πάρετε ένα ποδήλατο και να σας μείνουν και λεφτά. :p

lykourgi
14/09/2016, 15:46
Θα είναι κάποια κλήση που μπορεί να σου κόψει για εξάτμιση χωρίς να σε μετρήσει.
Απλά επειδή ήμουν ξετάπωτος και θορυβώδης κόλλησε και αυτό.
Τώρα δε μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω να σου πω ποιο άρθρο είναι κτλ.
Σε αντίστοιχη περίπτωση, με είχαν γράψει με αιτιολογία πάνω στην κλήση "δεν έφερε σιγαστήρα".
Το παπί φορούσε την κλασσική sebring (γνήσια, όχι πειραγμένη) και δεν είχαν όργανο να με μετρήσουν.
Όταν τους ρώτησα τι θα γράψουν αφού δεν έχουν μέτρηση, μου απάντησαν το παραπάνω (και αυτό έγραψαν).
Με ενημέρωσαν ότι σε περίπτωση που δεν συμφωνούσα, έπρεπε το μηχανάκι να μεταφερθεί κάπου (μου είπαν, δεν θυμάμαι) ώστε να μετρηθεί και να βεβαιωθεί η ακριβής παράβαση.
Δεν συνέφερε όμως, αφού θα έχανα χρόνο και το πρόστιμο θα ήταν μεγαλύτερο, οπότε συμφώνησα.
Αυτά όμως συνέβησαν πολλά χρόνια πριν και δεν ξέρω τι ισχύει πλέον.

devil's animal
14/09/2016, 15:47
Πουθενά, προφανώς. Εδώ ο άλλος λέει ότι πλήρωσε την κλήση και μετά πήγε σε ΚΤΕΟ και τον βρήκαν εντός ορίων. :lol: Αν δε γνωρίζεις λεπτομερώς τους νόμους, δύσκολο να βγάλεις άκρη. Πού είναι ο σούτερ όταν τον χρειάζεσαι;!



δεν ειναι δυσκολο να βγαλεις ακρη ρε συ...
ο ΚΟΚ ενας ειναι...δεν ειναι πολλοι...ουτε ειναι Συνταγματικο Δικαιο με νομους, διαταξεις, παραγραφους και υποπαραγραφους που μπερδευουν...

αν εγραψε ενα ποσο, πρεπει να στηριχτει σε καποιο αρθρο του νομου...
το μονο σχετικο που βρηκα ειναι το αρθρο 15 (http://www.glavopoulos.gr/kok/kok015.php)...

μπορει να στηριχτηκε εκει...

duke200
14/09/2016, 15:48
Τι τα θέλετε τα μηχανάκια; Με τα λεφτά που δίνετε μπορείτε να πάρετε ένα ποδήλατο και να σας μείνουν και λεφτά. :p


και ναι, μιλαμε για ακριβώς συγκρίσιμα πράγματα....
Όσο και να χτυπιέστε ορίσμένοι, ξέρετε οτι τα πετατε στα σκουπίδια τα λεφτά σας με τις racing εξατμίσεις:yuck: Δικά σας είναι πεταξτε τα, εγω απλα λεω.

devil's animal
14/09/2016, 15:49
τι τις θελετε τις racing εξατμίσεις? Δεν έχει ήδη αρκετο θόρυβο η πολη? Με τα λεφτα που δίνετε για εξατμίσεις μπορειτε να παρετε μια άνετη σελίτσα, ένα ωραίο ζεστό μπουφανάκι και ένα καινούργιο κρανάκι.


και ναι, μιλαμε για ακριβώς συγκρίσιμα πράγματα....
Όσο και να χτυπιέστε ορίσμένοι, ξέρετε οτι τα πετατε στα σκουπίδια τα λεφτά σας με τις racing εξατμίσεις:yuck: Δικά σας είναι πεταξτε τα, εγω απλα λεω.

σε δικαιολογω γιατι εχεις παπακι...

BLiTzER
14/09/2016, 15:51
Αν θέλει να σε γράψει, κάτι θα βρει. Σίγουρα ξέρει τους νόμους καλύτερα. Το θέμα είναι αν επιτρέπεται να σε γράψει για θόρυβο, βάσει δικής του κρίσης. Με την ίδια λογική, μπορούν να υπολογίζουν και την υπερβολική ταχύτητα με το μάτι.

bulmont
14/09/2016, 15:52
σε δικαιολογω γιατι εχεις παπακι...



ΩΩΩΩΩΩ τι του είπε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

virus
14/09/2016, 16:00
οσον αφορα τον θορυβο κανω μια εικασια.

δεν μπορει να αποδειχτει πουθενα με ποια εξατμιση περασε κτεο. βαζεις μανισια εξατμιση περνας το κτεο και μετα βαζεις την after και μπουμπουνας. εκει πιστευω παταει το οργανο και εχει δικαιωμα να κοψει κληση.

στο ιδιο μηκος κυματος ειναι και η καρτα καυσαεριων.

λεω, δεν ξερω.

BLiTzER
14/09/2016, 16:02
Δηλαδή πατάει στο ότι ΜΠΟΡΕΙ να παρανομείς, οπότε σου κόβει πρόστιμο. Όπως και με το να γράφουν όλα τα ανασφάλιστα που έχουν πινακίδα. Να δούμε πόσο μακριά θα φτάσει αυτό.

duke200
14/09/2016, 16:04
οποτε καταληγουμε οτι κρατας την εξατμιση της μανας του και σου μενουν και λεφτα για σελα-μπουφανάκι-κρανάκι.:p

sapila racing
14/09/2016, 16:06
οποτε καταληγουμε οτι κρατας την εξατμιση της μανας του και σου μενουν και λεφτα για σελα-μπουφανάκι-κρανάκι.:p

Xωρίς σέλλα στο πούλησαν εσένα ? :confused:

virus
14/09/2016, 16:14
κι αν το παμε αλλιως. ντεσιμπελομετρο και καυσαναλυτης στο βανακι ειναι καλιμπραρισμενα; κοινως βρασε ορυζα. παντα ο πολιτης ειναι ο αδικημενος.

το λεω γιατι εχω γλυτωσει απο αλλη μετρηση σε αλλη φαση και ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι το μηχανημα δεν ηταν καλιμπραρισμενο.

duke200
14/09/2016, 16:19
Xωρίς σέλλα στο πούλησαν εσένα ? :confused:

:lol:

καλυτερη σέλα ή ανακατασκευή της παλιας σελας-σαβούρας. Γιατι και η πολύ σκληρή σέλα προκαλεί και χρόνια προβλήματα....

stefanos
14/09/2016, 16:32
Αν θέλει να σε γράψει, κάτι θα βρει. Σίγουρα ξέρει τους νόμους καλύτερα. Το θέμα είναι αν επιτρέπεται να σε γράψει για θόρυβο, βάσει δικής του κρίσης. Με την ίδια λογική, μπορούν να υπολογίζουν και την υπερβολική ταχύτητα με το μάτι.

Δεν σε γράφει για θόρυβο σε γράφει για έλλειψη σιγαστήρα.
Αν σε γράψει για θόρυβο την έκατσες (παλιότερα τουλάχιστον)

BLiTzER
14/09/2016, 16:33
Μα δεν είσαι υποχρεωμένος να φέρεις σιγαστήρα, αν η εξάτμιση είναι εντός ορίων χωρίς αυτόν.

Bowleno
14/09/2016, 16:41
Μα δεν είσαι υποχρεωμένος να φέρεις σιγαστήρα, αν η εξάτμιση είναι εντός ορίων χωρίς αυτόν.

Εξάτμιση χωρίς σιγαστήρα αι να είναι εντός ορίων θορύβου; εντελώς χλωμό έως πεθαμενατζί....(!) :D

Δεν έχω δει ποτέ, εγώ τουλάχιστον

stefanos
14/09/2016, 16:43
Μα δεν είσαι υποχρεωμένος να φέρεις σιγαστήρα, αν η εξάτμιση είναι εντός ορίων χωρίς αυτόν.

Δεν παίζει γιατί η πιστοποίηση της εξάτμισης αναφέρει και τον σιγαστήρα, ο οποίος φαίνεται και στο σχέδιο

congate7
14/09/2016, 16:47
Η δικιά μου έχει ταμπελάκι που λέει for track use only ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων αλλά δεν το κοίταξε γιατί είναι από μέσα.
Το πώς έκρινε ότι είναι αγωνιστική δεν ξέρω και δε με νοιάζει. Ο συγκεκριμένος μπορεί να σε γράψει για τα πάντα.

Ζητάδες, Δίες και τροχόμπατσοι που με έχουν σταματήσει δεν έχουν δώσει καμία σημασία στην εξάτμιση.

sniper
14/09/2016, 16:56
Μα δεν είσαι υποχρεωμένος να φέρεις σιγαστήρα, αν η εξάτμιση είναι εντός ορίων χωρίς αυτόν.


1. Δεν παίζει αυτό όπως προλάλησαν οι άλλοι.
2. Αν πάρεις αφτερ και τη βάλεις πανω με το σιγαστήρα, πιθανώς να γλυτώσεις λίγο βάρος αλλά πάλι δεν θα ακουγεσαι... :D

BLiTzER
14/09/2016, 17:06
Άρα δε χρειάζονται καν το όργανο. Αν δεν έχεις σιγαστήρα, είσαι αυτόματα για πρόστιμο. Άρα έχουν δίκιο. :p

stefanos
14/09/2016, 17:08
Άρα δε χρειάζονται καν το όργανο. Αν δεν έχεις σιγαστήρα, είσαι αυτόματα για πρόστιμο. Άρα έχουν δίκιο. :p

Είπε κανείς το αντίθετο?
Εδώ για την αυθαιρεσία της διαδικασίας μιλάμε:D

congate7
14/09/2016, 17:22
1. Δεν παίζει αυτό όπως προλάλησαν οι άλλοι.
2. Αν πάρεις αφτερ και τη βάλεις πανω με το σιγαστήρα, πιθανώς να γλυτώσεις λίγο βάρος αλλά πάλι δεν θα ακουγεσαι... :D

Αν εντοπίσει το ταμπελάκι που λέει for track use only έχει δικαίωμα να με γράψει ακόμα και με το σιγαστήρα;

ptc
14/09/2016, 18:18
Αν εντοπίσει το ταμπελάκι που λέει for track use only έχει δικαίωμα να με γράψει ακόμα και με το σιγαστήρα;

"For track use only" πιθανότατα σημαίνει κι άλλα πράγματα εκτός από υψηλά επίπεδα θορύβου, όπως απουσία καταλύτη.

stefanos
14/09/2016, 19:19
"For track use only" πιθανότατα σημαίνει κι άλλα πράγματα

Φυσικά γιατί το γράφουν πολλά aftermarket εξαρτήματα που δεν παράγουν θόρυβο ή καυσαέρια.:)

ptc
14/09/2016, 19:26
Φυσικά γιατί το γράφουν πολλά aftermarket εξαρτήματα που δεν παράγουν θόρυβο ή καυσαέρια.:)

Επειδή πρόσφατα έψαχνα για εξάτμιση, for track use only γράφαν οι εξατμίσεις που είτε δεν είχαν το homologation στο επίπεδο ήχου, ή δεν είχαν καταλύτη οπότε δεν πληρούσαν τις προϋποθέσεις στο θέμα εκπομπής ρύπων.

Το σχόλιο μου λοιπόν σημαίνει πως μια τέτοια εξάτμιση μπορεί να είναι παράνομη για κυκλοφορία ακόμα και αν δεν κάνει πολύ θόρυβο, λόγω ρύπων.

stefanos
14/09/2016, 19:41
Το σχόλιο μου λοιπόν σημαίνει πως μια τέτοια εξάτμιση μπορεί να είναι παράνομη για κυκλοφορία ακόμα και αν δεν κάνει πολύ θόρυβο, λόγω ρύπων.

Κατανοητό και το ίδιο συμβαίνει για οτιδήποτε χαρακτηρίζεται από τον κατασκευαστή του for track use only, for off road only κλπ.
Δεν είναι νόμιμο να κυκλοφορείς με αυτό.