PDA

View Full Version : περι βελτιωσης φρενων vstrom



akis_trevor
08/08/2016, 15:53
το σκεφτομαι πολυ καιρο,απο οταν το πηρα το μηχανακι,αλλα λιγο το οτι βαριομουν,λιγο το οτι με επιανε το "ελα μωρε μια χαρα ειναι" λιγο τα μαυρα μου τα χαλια στα οικονομικα,το εχω αφησει καιρο.
τωρα που εχω λιωσει εν πατραις και βαριεμαι και βρηκα χρονο,ειπα να ψαχτω λιγο.αυτο που με χαλαει περισσοτερο ειναι η σπογγωδης αισθηση που εχει παρα η αποτελεσματικοτητα.
καμποσοι βεστρωμαδες εχουν αλλαξει σετ τρομπα (απο 14αρα σε 16 αρα) μαζι με 4πιστονες δαγκανες.
επειδη για ολο το κιτ αυτο θελω περιπου 200-250 ευρω και δεν παιζει αυτο το νουμερο,ελεγα να βρω καμια φτηνη τρομπα πχ απτο 1000αρι να την φορεσω επανω.
εχει νοημα αυτο;αξιζει τον κοπο;
απτην αλλη διαβασα οτι η αισθηση θα βελτιωθει με σωληνακια υψηλης.αλλοι λενε οτι εχει μεγαλη διαφορα αλλοι μηδαμινη.
τα σωληνακια επισης φευγουν πανω απτο 100αρι για αγορα.τρομπα βρηκα και με κανα 40-50 ευρω.

faraway
08/08/2016, 16:02
Σαφώς θα βελτιωθεί με τετραπίστονες και άλλη τρόμπα .

16αρα από caponord έχω αν θες .

akis_trevor
08/08/2016, 16:06
Μωρέ το ξέρω,λεφτα για όλα αυτά δεν παίζουν.χαχαχα.
Με μία τρόμπα μόνο,θα αλλαξει η αίσθηση;αξίζει τον κόπο;

Bob_o_mastoras
08/08/2016, 16:15
Kοιτα, το καλο ειναι οτι μπορεις να τα κανεις σε δοσεις.
Πχ, αλλαζεις τωρα τρομπα και βλεπεις. Μετα σωληνακια και τελος οι δαγκανες.

akis_trevor
08/08/2016, 16:20
Kοιτα, το καλο ειναι οτι μπορεις να τα κανεις σε δοσεις.
Πχ, αλλαζεις τωρα τρομπα και βλεπεις. Μετα σωληνακια και τελος οι δαγκανες.

Ναι μεν αλλα....
Ισχύει αυτό που λες.μπορω να το πάω βήμα βημα.
Δεν ομως παίζει στο άμεσο μέλλον να μπω στην διαδικασία να χαλασω 300-400 ευρώ για τα φρένα.
Αν μπορούμε να τα βελτιώσουμε με λίγα χρήματα οκ.γιαυτο ψαχνομαι.

RaGe_Raptor
08/08/2016, 16:27
βασικά για σωληνάκια γιατί πάνω από 100€? μιλάς για σετ εμπρός-πίσω ίσως? βάλε για αρχή μόνο μπροστά επώνυμο με κανά 70άρι και φρέσκα υγρά επίσης. θα δεις διαφορά.επίσης άλλαζε υγρά φρένων αν δεν το κάνεις. να είσαι φρεσκαδούρα. :D

akis_trevor
08/08/2016, 16:33
βασικά για σωληνάκια γιατί πάνω από 100€? μιλάς για σετ εμπρός-πίσω ίσως? βάλε για αρχή μόνο μπροστά επώνυμο με κανά 70άρι και φρέσκα υγρά επίσης. θα δεις διαφορά.επίσης άλλαζε υγρά φρένων αν δεν το κάνεις. να είσαι φρεσκαδούρα. :D

Τα υγρά αλλάζονται τακτικά,συμφωνα με τον κατασκευαστή.
Ναι έχεις δίκιο,τιμες στο νετ τσεκαρα και έλεγαν για σετ μπρος πίσω,οποτε μαζί με τοποθέτηση ας πούμε ότι παίζει στο 100€.
Ή διαφορα θα είναι αισθητή;έχω διαβάσει και ότι αξίζει τον κόπο και πώς δεν αλλάζει πολύ ή κατάσταση.
Γιαυτό ρωταω.
Όπως το βλέπω δηλαδή πάει το θέμα τρόμπα vs σωληνακια,ποιο θα δώσει καλύτερο αποτέλεσμα.

taisteal
08/08/2016, 17:11
Αλλαξε τρομπα και σωληνακια.
Βαλε επωνυμα τακακια και θα εχεις πολυ καλυτερα φρενα,και σε αισθηση και σε αποδοση.
Βαλε και υγρα φρενων racing,τα εβαλα στο δικο μου και η διαφορα ειναι κατι παραπανω απο αισθητη.
Αν θες να αναβαθμισεις φρενα σωστα θα δωσεις ενα ποσό σεβαστο μεν,αλλα με το καλυτερο αποτελεσμα.

akis_trevor
08/08/2016, 17:19
Αλλαξε τρομπα και σωληνακια.
Βαλε επωνυμα τακακια και θα εχεις πολυ καλυτερα φρενα,και σε αισθηση και σε αποδοση.
Βαλε και υγρα φρενων racing,τα εβαλα στο δικο μου και η διαφορα ειναι κατι παραπανω απο αισθητη.
Αν θες να αναβαθμισεις φρενα σωστα θα δωσεις ενα ποσό σεβαστο μεν,αλλα με το καλυτερο αποτελεσμα.

Τα τακάκια είναι τα μαμά μάλλον κι έχουν λίγο ψωμί ακόμα.
Τα σωληνακια υψηλής κοστίζουν όσο οι τετραπιστονες πάνω κάτω.
Το θέμα όπως είπα είναι τρόμπα ή σωληνακια σαν πρώτη προσέγγιση;

taisteal
08/08/2016, 17:27
Τα τακάκια είναι τα γνήσια μάλλον κι έχουν λίγο ψωμί ακόμα.
Τα σωληνακια υψηλής κοστίζουν όσο οι τετραπιστονες πάνω κάτω.
Το θέμα όπως είπα είναι τρόμπα ή σωληνακια σαν πρώτη προσέγγιση;

Εχω οδηγησει strom που φορουσε μονο υψηλης εμπρος πισω και δεν μου αρεσε γενικα ουτε η αισθηση ουτε
η αποδοση τους.
Για αυτο το λογο θεωρω απαραιτητη την συνολικη αναβαθμιση.
Βεβαια δεν εχω οδηγησει strom που να εχει αλλαξει μονο τρομπα για να σου πω

akis_trevor
08/08/2016, 17:30
Εχω οδηγησει strom που φορουσε μονο υψηλης εμπρος πισω και δεν μου αρεσε γενικα ουτε η αισθηση ουτε
η αποδοση τους.
Για αυτο το λογο θεωρω απαραιτητη την συνολικη αναβαθμιση.
Βεβαια δεν εχω οδηγησει strom που να εχει αλλαξει μονο τρομπα για να σου πω

Εκεί είναι το θέμα.δεν έχω βρει κανέναν να έχει βάλει μόνο τρόμπα.
Με τρόμπα και δαγκάνες έχω οδηγήσει και είναι άλλο φρένο.

lmb990
08/08/2016, 17:44
Ακη ητρομπα θα κοστιζει 50-70€... δαγκανες μπορεις να βρεις με κανα 60αρι με καλο ψαξιμο και αποστατες με 25€ απο θεσσαλονικη...

Μολις τις βαλεις με το καλο θα καταλαβεις οτι επρεπε να το εχεις κανει απο καιρο! Απο τις τοπ μετατροπες σε στρομ..

Bob_o_mastoras
08/08/2016, 17:51
Με τρόμπα και δαγκάνες έχω οδηγήσει και είναι άλλο φρένο.

Το περιεργο θα ηταν να ηταν το ιδιο φρενο... :lol::lol::lol:

akis_trevor
08/08/2016, 19:35
Ακη ητρομπα θα κοστιζει 50-70€... δαγκανες μπορεις να βρεις με κανα 60αρι με καλο ψαξιμο και αποστατες με 25€ απο θεσσαλονικη...

Μολις τις βαλεις με το καλο θα καταλαβεις οτι επρεπε να το εχεις κανει απο καιρο! Απο τις τοπ μετατροπες σε στρομ..

Τρομπες έχω βρει 2 στα 40€ και άλλη μία στα 45€.
Δαγκάνες έχω βρει 2-3 σετ στα 70-80€ και αποστάτες από σαλονικα στο 30€.
ή τοποθέτηση μιας τρομπας θέλει ελάχιστα εργατικά,σε σχέση με το να αλλάχτουν δαγγκανες με αποστάτες κλπ.
Αν αλλάξω όλο το σετ παίζω 200+€.
Το ξέρω ότι πάει αλλού το επίπεδο των φρένων αλλά τόσα την δεδομένη στιγμή δεν μπορώ να διάθεση( ούτε και στο άμεσο μέλλον).
Αν με την τρόμπα και κόστος λίγο άνω απτά 50€ δω διαφορά,θα το κάνω,αλλιως,βλεπουμε....

amyroukai
08/08/2016, 23:54
λέω τώρα, την ποιότητα του φρεναρίσματος την επηρεάζει και η μπροστινή ανάρτηση.

Δαγκάνες 4έμβολες έχω στο μπάντιτ αλλά γμτ λέω πλέον να το δώσω ολόκληρο "κυκλοφορία ή ανταλλακτικά" κλπ. Αύριο με το φως βλέπω την τρόμπα τι διάμετρο έχει, αν είναι 16άρα και θες να στην στείλω να δοκιμάσεις πριν ψωνίσεις.

Pan (dvs)
09/08/2016, 02:37
Τα τακάκια είναι τα μαμά μάλλον κι έχουν λίγο ψωμί ακόμα.
Τα σωληνακια υψηλής κοστίζουν όσο οι τετραπιστονες πάνω κάτω.
Το θέμα όπως είπα είναι τρόμπα ή σωληνακια σαν πρώτη προσέγγιση;

Οταν λες τα μαμα για ποσα χρονια μιλαμε?

Η λογικη λεει οτι πρωτα αλλαζουμε τα σωληνακια.Κατα την αποψη μου,δεν ειναι απαραιτητο να αλλαξεις και τα πισω.

DrBig
09/08/2016, 07:05
το σκεφτομαι πολυ καιρο,απο οταν το πηρα το μηχανακι,αλλα λιγο το οτι βαριομουν,λιγο το οτι με επιανε το "ελα μωρε μια χαρα ειναι" λιγο τα μαυρα μου τα χαλια στα οικονομικα,το εχω αφησει καιρο.
τωρα που εχω λιωσει εν πατραις και βαριεμαι και βρηκα χρονο,ειπα να ψαχτω λιγο.αυτο που με χαλαει περισσοτερο ειναι η σπογγωδης αισθηση που εχει παρα η αποτελεσματικοτητα.
καμποσοι βεστρωμαδες εχουν αλλαξει σετ τρομπα (απο 14αρα σε 16 αρα) μαζι με 4πιστονες δαγκανες.
επειδη για ολο το κιτ αυτο θελω περιπου 200-250 ευρω και δεν παιζει αυτο το νουμερο,ελεγα να βρω καμια φτηνη τρομπα πχ απτο 1000αρι να την φορεσω επανω.
εχει νοημα αυτο;αξιζει τον κοπο;
απτην αλλη διαβασα οτι η αισθηση θα βελτιωθει με σωληνακια υψηλης.αλλοι λενε οτι εχει μεγαλη διαφορα αλλοι μηδαμινη.
τα σωληνακια επισης φευγουν πανω απτο 100αρι για αγορα.τρομπα βρηκα και με κανα 40-50 ευρω.


Η σειρα αλλαγων για βελτιωση φρενων ειναι συνηθως πρωτα σωληνακια και τακακια και μετα τρομπα και δισκοπλακες. Με μεγαλυτερη τρομπα μονο θα κερδισεις σε αισθηση αλλα θα χασεις σε δυναμη.
Αν δεν βαλεις καλα σωληνακια, ο,τι και να κανεις η αισθηση θα ειναι μετρια.

akis_trevor
09/08/2016, 08:02
λέω τώρα, την ποιότητα του φρεναρίσματος την επηρεάζει και η μπροστινή ανάρτηση.

Δαγκάνες 4έμβολες έχω στο μπάντιτ αλλά γμτ λέω πλέον να το δώσω ολόκληρο "κυκλοφορία ή ανταλλακτικά" κλπ. Αύριο με το φως βλέπω την τρόμπα τι διάμετρο έχει, αν είναι 16άρα και θες να στην στείλω να δοκιμάσεις πριν ψωνίσεις.

Μπροστά έχουν αλλαχτεί ελατήρια και λάδια πριν ενα χρονο περίπου.ριξε μία ματιά οπότε κατσει και το βλέπουμε,γιατι θα πάει από σεπτεμβρη ή αλλαγή σε ότι γίνει.ευχαριστω πολύ!

akis_trevor
09/08/2016, 08:03
Η σειρα αλλαγων για βελτιωση φρενων ειναι συνηθως πρωτα σωληνακια και τακακια και μετα τρομπα και δισκοπλακες. Με μεγαλυτερη τρομπα μονο θα κερδισεις σε αισθηση αλλα θα χασεις σε δυναμη.
Αν δεν βαλεις καλα σωληνακια, ο,τι και να κανεις η αισθηση θα ειναι μετρια.

Εγώ σκεφτόμουν πως αν βάλω λίγο μεγαλύτερη τρόμπα,θα κερδίσω και δύναμη.θα πρεσαρει περισσότερο τις δαγκάνες με μικρότερη διαδρομή στην μανέτα.δεν ισχύει αυτό;

DrBig
09/08/2016, 08:12
Εγώ σκεφτόμουν πως αν βάλω λίγο μεγαλύτερη τρόμπα,θα κερδίσω και δύναμη.θα πρεσαρει περισσότερο τις δαγκάνες με μικρότερη διαδρομή στην μανέτα.δεν ισχύει αυτό;

Οχι, οσο μεγαλυτερο το πανω εμβολο, τοσο περισσοτερη δυναμη θες για την ιδια πιεση στις δαγκανες.

akis_trevor
09/08/2016, 08:16
Οχι, οσο μεγαλυτερο το πανω εμβολο, τοσο περισσοτερη δυναμη θες για την ιδια πιεση στις δαγκανες.

Χμ,μαλιστα....εγώ το σκεφτόμουν ανάποδα.
Το 1000αρι πχ έχει ίδιες δαγκάνες με 16 άρα τρόμπα.

DrBig
09/08/2016, 08:20
Χμ,μαλιστα....εγώ το σκεφτόμουν ανάποδα.
Το 1000αρι πχ έχει ίδιες δαγκάνες με 16 άρα τρόμπα.

Δες αν υπαρχει μακρυτερη μανετα για την τρομπα σου. Κι αυτο θα βοηθουσε στη δυναμη.

teogtp
09/08/2016, 08:22
Αν έχεις όρεξη διάβασε αυτό (http://www.customfighters.com/forums/showthread.php?t=56704#/topics/56704?_k=i08y29)

DrBig
09/08/2016, 08:25
Και κατι αλλο...μπορει μεγαλυτερη τρομπα να φρεναρει πιο δυνατα αρκει ο μοχλος της μανετας να ειναι τετοιος που να οδηγει σε μεγαλυτερη διαδρομη στη μανετα. Στην τελικη αυτο ειναι που μετραει.

astroman76
09/08/2016, 11:44
ποιος εχει αποστατες θεσσαλονικη? μιας και το gpz1100 φοραει αυτες τις ελεεινες δαγκανες θελω να βαλω νισσιν αλλα ο αμερικανος SVRP ζηταει $75 για αποστατες...

akis_trevor
09/08/2016, 13:13
Μεγαλύτερες μανετες δεν χωράνε στις χούφτες.
Για αποστάτες για το στρωμ φτιάχνει ο νικολαιδης : http://www.cosmo-accessories.com
Τιμιος και σωστός όσες φορές συνεργάστηκαμε.

akis_trevor
10/08/2016, 15:40
Αν έχεις όρεξη διάβασε αυτό (http://www.customfighters.com/forums/showthread.php?t=56704#/topics/56704?_k=i08y29)

Θενξ.
Εδώ λέει αυτό που είπε και ο big.πως όταν δηλαδή μεγαλώνει την τρόμπα,χρειαζεται περισσότερη πίεση στην μανετα.
Χτες δοκιμασα λίγο τα φρένα πιο προσεκτικά και νομίζω πως αν πρεσαρεις μία την μανετα,αφησεις και ξανά πατήσεις κανονικά,ν α φρενάρει,η αίσθηση και το αποτέλεσμα είναι καλύτερο.
Επίσης,το μοντελο προ abs,φοραγε 16αρα τρόμπα.:rolleyes:

camen
10/08/2016, 16:54
Χρειάζεται φρένα το Vstrom ? :confused:

akis_trevor
10/08/2016, 17:20
Χρειάζεται φρένα το Vstrom ? :confused:

Όχι,απλα πασχω από μαζοχικες τάσεις.:lol:

camen
10/08/2016, 18:32
Όχι,απλα πασχω από μαζοχικες τάσεις.:lol:

Υπαρχουν τρόποι ικανοποίησης τους με πιο ευχάριστο κ αποτελεσματικό τροπο , τα υπόλοιπα με πμ αν θες :smokin:

leo1964
10/08/2016, 20:05
το σκεφτομαι πολυ καιρο,απο οταν το πηρα το μηχανακι,αλλα λιγο το οτι βαριομουν,λιγο το οτι με επιανε το "ελα μωρε μια χαρα ειναι" λιγο τα μαυρα μου τα χαλια στα οικονομικα,το εχω αφησει καιρο.
τωρα που εχω λιωσει εν πατραις και βαριεμαι και βρηκα χρονο,ειπα να ψαχτω λιγο.αυτο που με χαλαει περισσοτερο ειναι η σπογγωδης αισθηση που εχει παρα η αποτελεσματικοτητα.
καμποσοι βεστρωμαδες εχουν αλλαξει σετ τρομπα (απο 14αρα σε 16 αρα) μαζι με 4πιστονες δαγκανες.
επειδη για ολο το κιτ αυτο θελω περιπου 200-250 ευρω και δεν παιζει αυτο το νουμερο,ελεγα να βρω καμια φτηνη τρομπα πχ απτο 1000αρι να την φορεσω επανω.
εχει νοημα αυτο;αξιζει τον κοπο;
απτην αλλη διαβασα οτι η αισθηση θα βελτιωθει με σωληνακια υψηλης.αλλοι λενε οτι εχει μεγαλη διαφορα αλλοι μηδαμινη.
τα σωληνακια επισης φευγουν πανω απτο 100αρι για αγορα.τρομπα βρηκα και με κανα 40-50 ευρω.

Για σωληνάκια δες τα shark,αρκεί να σου κάνουν τα μήκη που βγάζει,καθαρίζεις με 12-15 ευρώ το κάθε σωληνάκι

vaska
10/08/2016, 20:57
Θενξ.
Εδώ λέει αυτό που είπε και ο big.πως όταν δηλαδή μεγαλώνει την τρόμπα,χρειαζεται περισσότερη πίεση στην μανετα.
Χτες δοκιμασα λίγο τα φρένα πιο προσεκτικά και νομίζω πως αν πρεσαρεις μία την μανετα,αφησεις και ξανά πατήσεις κανονικά,ν α φρενάρει,η αίσθηση και το αποτέλεσμα είναι καλύτερο.
Επίσης,το μοντελο προ abs,φοραγε 16αρα τρόμπα.:rolleyes:

Υποθέτω ότι έχεις τσεκάρει και δεν έχεις διαρροές. Αν αυτό είναι σωστό τότε έχεις πρόβλημα με τα λαστιχένια σωληνάκια του φρένου. "Λαστιχάρισμα" το λένε οι παλιοί κι εννοούν ότι μέρος της πίεσης που ασκείς μέσω της τρόμπας στα τακάκια, πηγαίνει στην διόγκωση των σωληνώσεων. Το είχα κι εγώ στο DR και μόλις έβαλα υψηλής το φαινόμενο εξαφανίστηκε. Τα δικά μου είναι του μέτρου από τον Λοτσάρη στην Πάτρα.

camen
10/08/2016, 21:02
είναι του μέτρου από τον Λοτσάρη στην Πάτρα.

Ο οποίος χρησιμοποιεί πολυ καλα υλικά αλλα απο κοστος σου πιάνει τον κωλο κανονικα !

akis_trevor
10/08/2016, 21:03
Υποθέτω ότι έχεις τσεκάρει και δεν έχεις διαρροές. Αν αυτό είναι σωστό τότε έχεις πρόβλημα με τα λαστιχένια σωληνάκια του φρένου. "Λαστιχάρισμα" το λένε οι παλιοί κι εννοούν ότι μέρος της πίεσης που ασκείς μέσω της τρόμπας στα τακάκια, πηγαίνει στην διόγκωση των σωληνώσεων. Το είχα κι εγώ στο DR και μόλις έβαλα υψηλής το φαινόμενο εξαφανίστηκε. Τα δικά μου είναι του μέτρου από τον Λοτσάρη στην Πάτρα.

Μπιλ,ειναι γενικό το φαινόμενο στα στρωμ.
Πριν λίγο μιλήσα με γνωστό που έχει το προ abs μοντέλο και έβαλε τρόμπα ακτινική και πάλι την ίδια αίσθηση έχει.
Οπότε πάμε για σωληνακια λογικά και ελπίζουμε να φτιάξει λίγο.

vaska
10/08/2016, 23:22
Μπιλ,ειναι γενικό το φαινόμενο στα στρωμ.
Πριν λίγο μιλήσα με γνωστό που έχει το προ abs μοντέλο και έβαλε τρόμπα ακτινική και πάλι την ίδια αίσθηση έχει.
Οπότε πάμε για σωληνακια λογικά και ελπίζουμε να φτιάξει λίγο.

Πάντως σου προτείνω ανεπιφύλακτα Λοτσάρη, είναι οκ και δεν κοστίζουν μια περιουσία. Βγάζεις τα παλιά τα καθαρίζεις από λάδια του τα πας τα μετράει και σου φτιάχνει επί τόπου.

amyroukai
10/08/2016, 23:36
σου πιάνει τον κωλο κανονικα !

δεν κοστίζουν μια περιουσία.

έτσι γιατί είναι καλό να ξέρεις τι σου γίνεται :bawl:

sv1000s
11/08/2016, 00:00
Απο λοτσαρη και τα δικα μου στο sv.
μετα απο 5 ετη κανενα προβλημα.

camen
11/08/2016, 02:40
Τελευταία φορα Σωληνακι 120cm κομπλέ με τα ρακορ 40€ λίαν επιεικώς ως "πελάτης" , επειδή μας είχε φτιάξει κ αλλα ... Τα υλικά του ειναι άψογα, αρίστης ποιότητας σωληνάκι και ρακορ και δεν εχουν κανει κιχ απο σκουριά όπως κατι αλλα που εχω δει.

vaska
11/08/2016, 08:39
Ο οποίος χρησιμοποιεί πολυ καλα υλικά αλλα απο κοστος σου πιάνει τον κωλο κανονικα !


Μάστορα να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Δεν είναι ακριβός σε σχέση μα αυτό που πουλάει. Θυμάσαι πριν βάλω του μέτρου από τον Λοτσάρη που πήρα έτοιμα και μάλιστα ακριβότερα??? Θυμάσαι που το μπροστινό στο DR ήταν σαν να μην υπήρχε?? Θυμάσαι ότι μόλις έβαλα από Λοτσάρη το μηχανάκι απόκτησε φρένα??
Ε να το βράσω το φτηνό αν δεν κάνει δουλειά, σκοπός είναι να βελτιώσεις τα φρένα σου και όχι να λες ότι έχω Υψηλής αλλά δεν έχω φρένα. Προφανώς και στην τιμή λαμβάνεται υπ' όψιν η ποιότητα του υλικού και όχι μόνο η ονομασία του. Οπότε κατά την δικιά μου ταπεινή γνώμη η τιμή είναι σωστή για το υλικό που χρησιμοποιεί.

basilis_k6
11/08/2016, 15:05
δαγκανες θελει. με σωληνάκια θα εχεις ενα placebo οτι φρεναρει καλυτερα. τρομπες μπορεις να βρεις απο ss ακτινικές με 40€ στο καρ η στο μπει.

spyrakos35
12/08/2016, 07:47
Ακη, αν αλλαξεις δαγκανες σε 4πιστονες και υγρα, θα εισαι κομπλε.

Αν θελησεις να αλλαξεις σωληνακια, σκεψου οτι εχεις και αβς οποτε για να κανεις σωστη δουλεια, θες κανα χιλιομετρο ακομα σωληνακια

akis_trevor
12/08/2016, 08:02
Ακη, αν αλλαξεις δαγκανες σε 4πιστονες και υγρα, θα εισαι κομπλε.

Αν θελησεις να αλλαξεις σωληνακια, σκεψου οτι εχεις και αβς οποτε για να κανεις σωστη δουλεια, θες κανα χιλιομετρο ακομα σωληνακια

Αν μπουν δαγκάνες αλλάζει όλο το θέμα φρένων το ξέρω.
Για τα σωληνακια γιατί τόσο πολύ;αποτι είδα μία διακλαδωση κάνει πάνω απτό φτερό και από ένα γίνονται δύο που καταλήγουν σε κάθε μία δαγκάνα.

spyrakos35
12/08/2016, 08:21
Αβς εχεις;

spyrakos35
12/08/2016, 08:34
http://cdn1.bikebandit-images.com/schematics/schematics/suzuki/suz015/su0714013023.gif

Βλεπεις τωρα το γιατι;

Αν και δεν ξερω αν τα σωληνακια που πανε στην μοναδα του αβς ειναι μεταλλικα

akis_trevor
12/08/2016, 08:59
Ναι έχω αβς.
Το πόσα και ποια σωληνακια θα χρειαστεί να αλλάχτουν θα το εξετασω:).θενξ φίλε!!

spyrakos35
12/08/2016, 09:04
Και που σαι.....

Αν αλλαξεις υγρα φρενων, ΚΑΙ απο την μοναδα του αβς αλλαγη, ναι;

amyroukai
12/08/2016, 09:11
http://cdn1.bikebandit-images.com/schematics/schematics/suzuki/suz015/su0714013023.gif

Βλεπεις τωρα το γιατι;

Αν και δεν ξερω αν τα σωληνακια που πανε στην μοναδα του αβς ειναι μεταλλικα

το 2 και το 6 είναι μεταλλικά, δηλαδή σιδερένια άκαμπτα.

akis_trevor
12/08/2016, 09:42
Και που σαι.....

Αν αλλαξεις υγρα φρενων, ΚΑΙ απο την μοναδα του αβς αλλαγη, ναι;

Κάποια στιγμή είχαν αλλαχτεί τα ζουμια του όλα.νομιζω όταν πήρα το μηχανάκι,στα 24.000χλμ που χα κάνει μεγαλο σέρβις πριν 1.5 χρονο,αλλιως στα 36000 κάπου την άνοιξη.θα ρίξω μία ματιά στο βιβλίο σέρβις όταν πάω σπίτι.