PDA

View Full Version : Φωτοροματζο περί τεντώματος αλυσίδας



typhoon
09/08/2016, 14:07
Ένα ζήτημα που έχει προβληματίσει όσους ασχολούμαστε-καταπιανόμαστε με την συντήρηση της μοτοσυκλέτας μας. Τα εργοστάσια δίνουν ένα μπούσουλα , σίγουρα θα υπάρξει trial and error και κάμποσα έχουν γραφτεί κατά καιρούς και στο φόρουμ. Σκέφτηκα λοιπόν να κάνω ένα φωτορεπορτάζ με τον πόνο μου και να δώσω αφορμή για περαιτέρω συζήτηση μπας και μάθω και ο ίδιος κάτι παραπάνω.

Ολα ξεκινάνε λοιπόν απο το γεγονός ότι το γρανάζι της εξόδου του κινητήρα δεν βρίσκεται στο ίδιο σημείο με τον άξονα έδρασης του ψαλιδιού. Κάποια εταιρεία αν θυμάμαι καλά το είχε πραγματοποιήσει σε κάποιο καθαρόαιμο μοντέλο της,νομίζω η aprilia δεν είμαι σίγουρος, με την λογική ότι θα εξαφανιζόνταν οι τάσεις στην αλυσίδα απο την κίνηση του ψαλιδιού. Μειονέκτημα της μεθόδου για να αλλάξεις γρανάζι ή αλυσίδα (πράγματα αναλώσιμα στους αγώνες) έπρεπε να λύσεις το ψαλίδι.

Στις συμβατικές μοτοσυκλέτες αυτή η απόσταση μεταξύ άξονα γραναζιού και άξονα ψαλιδιού δημιουργεί τάσεις στην αλυσίδα κατα την λειτουργία της ανάρτησης. Αυτό γιατί ο πίσω τροχός με τον τρόπο που είναι εδρασμένος δεν κινείται αμιγώς πάνω κάτω (αξονικά) αλλά διαγράφει μια τοξοειδή κίνηση. Αυτό το τόξο δεν επηρρεάζει τον πίσω τροχό μιας και είναι ανεξάρτητος ένεκα της έδρασης σε ρουλεμάν, αλλά επηρρεάζει την αλυσίδα μιας που συμπαρασύρεται στην όλη κίνηση. Επομένως η απόσταση μεταξύ γραναζιού κίνησης και άξονα πίσω τροχού δεν παραμένει σταθερή ,αλλά μεταβάλλεται όσο συμπιέζεται ή εκτείνεται η ανάρτηση.

Ευλογα υποθέτει κανείς ότι αν δεν υπήρχε ανάρτηση η αλυσίδα θα μπορούσε να είναι μόνιμα τεντωμένη εκεί που πρέπει και δεν θα απασχολούσε.Σωστόν και εφαρμόζεται σε περιπτώσεις όπου δεν έχουμε ανάρτηση στο τροχό πχ στα κάρτ ή σε κάποια μηχανήματα όπου απλά τοποθετείται μια γλύστρα ή ένα ράουλο για να μαζεύει το ξεχείλωμα της αλυσίδας απο την χρήση.

Στο παρόν αρθράκι για φωτομοντέλο έχουμε το γνωστό - άγνωστο ΚΤΜ950SM. H διαδρομή της πίσω ανάρτησης είναι πολύ μεγαλύτερη απο κάποιο streetαδικο μοντέλο, αλλά βολεύει περισσότερο στην κατανόηση μιας και οι διαφορές είναι μεγάλες και οφθαλμοφανείς.

Θα δούμε τον δύσκολο τρόπο ρύθμισης μιας και τα απλά με τους τζόγους του εργοστασίου μπορούμε να τα κάνουμε εύκολα.Δύσκολος μιας και προϋποθέτει την αφαίρεση του πίσω αμορτισερ έτσι ώστε το σύνολο ψαλίδι - πίσω τροχός να έχει ελεύθερη κίνηση σ όλη τη διαδρομή.

Η συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα τυχαίνει να έχει πολύ εύκολη πρόσβαση στο αμορτισερ σ αντίθεση με κάποια πιο σπορ μοντέλα όπου πρέπει να λύσεις πλαστικά ή να αφαιρέσεις και εξαρτήματα (θυμάμαι το VFR800 2008 ενός φίλου που το αμορτισέρ πίσω απλά δεν φαίνεται , τόσο χωμένο) και αυτό είναι και το δυσκολότερο μέρος της διαδικασίας

363926
Αφού αφαιρεθεί, ο κάτω πείρος με δυσκόλεψε λίγο γιατί είχε πιάσει άλατα αλλά δε πειράζει καθαρίστηκε και λιπανθηκε με την ευκαιρία, διαπιστώνουμε ότι το σύνολο τροχός-ψαλίδι και παραφερνάλια είναι ασήκωτο!Οπότε επιστρατεύεται ένας γρύλλος αυτοκινήτου.

363924

Εδώ την φωτό δεν την πήρα απο τη σωστή γωνία.Χωρίς αμορτισέρ ο τροχός πέφτει και η αλυσίδα βρίσκεται σε χαλαρή κατάσταση. Η καρκαμούτσα που διακρίνεται σε γλύστρα και αλυσίδα είναι απο σπρεύ γράσσου, αυτό που κράζω στο thread αλυσίδα αυτός ο άγνωστος, απο μια πρόσφατη βόλτα όπου με δάνεισε φίλος. Μια τέτοια κατάσταση σε δρόμο θα μας τύχει μετά απο κάποια περίεργη ανωμαλία τύπου ράμπα που θα μας σηκώσει. Η αλυσίδα σ αυτή τη θέση είναι χαλαρή και αν δεν είναι σωστά τεντωμένη στην καλύτερη θα συρθεί πάνω στο ψαλίδι, θεωρητικά πάνω στη γλύστρα , πρακτικά μπορεί και στο μέταλλο αν είναι σώβρακο.


363925

Εδώ έχουμε ευθυγράμμιση άξονα εμπρός γραναζιού, άξονα ψαλιδιού και άξονα πίσω τροχού. Αυτό είναι το σημείο όπου η απόσταση άξονα εμπρός με άξονα πίσω γραναζιού γίνεται μέγιστη και εδώ είναι το σημείο όπου η αλυσίδα θα έχει την μεγαλύτερη της τάση. Όπως βλέπουμε στην προκειμένη περίπτωση ακόμη και σ αυτό το σημείο η αλυσίδα μας δεν τεντώνει σε κανένα σημείο.

typhoon
09/08/2016, 14:08
363927

363928

Εδώ έχουμε την ακριβώς αντίθετη περίπτωση. Είμαστε φορτωμένοι δικάβαλλοι πχ και πέφτουμε σε λακούβα κρατήρα με χλμ. Εδώ θα τερματίσουν όλα και ο τροχός θα βρεθεί περίπου σ αυτή τη θέση. Εδώ βέβαια είναι τερματισμένος πάνω επίτηδες , βρίσκει φτερό αλλά για να καταλάβουμε την περίπτωση. Παρατηρούμε ότι παρόλο που το αμορτισέρ μας σε μια real κατάσταση μπορεί να είναι έτοιμο να δακρύσει η αλυσιδα είναι χαλαρή! Αυτό οφείλεται στην τοξοειδή κίνηση του ψαλιδιού που αναφέραμε παραπάνω. Η απόσταση των αξόνων των γραναζιών είναι εμφανώς μικρότερη απ ότι όταν ευθυγραμμίζονται γι αυτό και η αλυσίδα μας δεν έχει τάση.

Εδώ μπορούμε να κάνουμε και κάποιες άλλες παρατηρήσεις ψιλοάσχετες με το θέμα. Η εκάστοτε μηχανή είναι σχεδιασμένη με κάποιες διαδρομές αναρτήσεων.Ο κατασκευαστής έχει λάβει υπόψη του όλο το φάκελο λειτουργίας του οχήματος (πχ στριτ, εντούρο, τουριστάδικο κλπ) και έχει προσθέσει σ αυτόν και κάποια περιθώρια ασφαλείας. Στη συγκεκριμένη φωτό στην πραγματικότητα ο τροχός ΔΕΝ βρίσκει στο φτερό. Είναι πολύ κοντά μεν αλλά δεν ακουμπάει πουθενά ούτε στις εξατμίσεις , ούτε το ψαλίδι στα πατάκια του συνεπιβάτη ενώ ούτε κατα διάννοια δεν υπάρχει περίπτωση το πίσω γρανάζι ή η δαγκάνα απο την άλλη μπάντα να ακουμπήσουν στις εξατμίσεις. Όλα αυτά τα έχει σκεφτεί ο κατασκευαστής για την μία και μοναδική φορά που θα φέρουμε την μοτοσυκλέτα μας σε μια τόσο ακραία κατάσταση, απαλείφοντας έτσι εναν ακόμη κίνδυνο πτώσης. Το αν θα το σώσουμε απο τέτοιο σκάσιμο είναι άλλη υπόθεση αλλά τουλάχιστον δεν θα μας επηρρεάσει τίποτα απο εκεί πίσω.
Και έρχεται το σκεπτικό μου στους τύπους που βάζουν ανακλινώμενες βάσεις πινακίδας. Ωραία διπλώνει κάτω απο το φτερό, το δοκιμάζεις και λίγο με τα χέρια, ντοϊνγκ-ντοϊνκγ, μια χαρά δε βρίσκει πουθενά ,καλή δουλειά κάναμε...Ή τους άλλους (συνήθως V-Stromαδες εχω δεί)που βάζουν tool box εκεί ψηλά ψηλά παράκεντρα. Ρε παιδιά βλέπετε που μπορεί να φτάσει ο πίσω τροχός δε φοβάστε μη σκίσετε κάνα λάστιχο την χειρότερη στιγμή??? Τελοσπάντων ο καθένας όσο του κόβει, πάντως ξανασκεφτείτε το.

nik69
09/08/2016, 15:06
Εγκυκλοπαιδικά , κάποιος Σουηδός ονόματι boyesen (βελτιωτής-κατασκευαστής διάφορων εξαρτημάτων για δίχρονα εάν θυμάμαι καλά) είχε πατεντάρει κάποιο σύνδεσμο για το πίσω ψαλίδι ώστε ο άξονας του πίσω τροχού να κινείται κυκλικά σε σχέση με το πίσω γρανάζι.
Είχε δοκιμαστεί σε κάποια motocross.

Άγνωστο γιατί δεν πέρασε σε παραγωγή (πιθανόν μεγάλο κόστος - λίγα πλεονεκτήματα σχετικά)

Για προσπάθεια τοποθέτησης του γραναζιού κίνησης ομοαξονικά με τον άξονα του ψαλιδιού
δεν έχω κάτι υπόψιν μου. Έχει γίνει κάποια προσπάθεια από κάποιον άραγε?

panos_zip
09/08/2016, 15:13
typhoon :beer:
κάποιες από τις φωτό σου δεν μου εμφανίζονται




....
Για προσπάθεια τοποθέτησης του γραναζιού κίνησης ομοαξονικά με τον άξονα του ψαλιδιού
δεν έχω κάτι υπόψιν μου. Έχει γίνει κάποια προσπάθεια από κάποιον άραγε?

BMW g450x
363906

daz
09/08/2016, 15:36
Καμία φωτό δεν φαίνεται.

typhoon
09/08/2016, 16:06
363929

363930

Εδώ έχω τεντώσει επίτηδες την αλυσίδα πέρα των προβλεπομένων. Δε ξέρω αν φαίνεται αλλά ακόμη και με το χέρι είναι τέντα. Στο σημείο ευθυγράμμισης των αξόνων. Εδώ παθαίνουμε ζημιά χοντρή. Αν η αλυσίδα μας είναι φθαρμένη, κομπιάζει ή στα τελευταία της , θα κόψει. Ίσως είναι η φθηνή περίπτωση αν την γλυτώσουμε απο κάνα μπλοκάρισμα του πίσω τροχού(όχι απίθανο).Αν κόψει η κάτω μεριά θα την μαζέψει στο μπροστά, αν κόψει επάνω θα μαζευτεί στο πίσω. 50-50.

Αν η αλυσίδα όμως δεν έχει διάθεση να αφήσει τα εγκόσμια τότε όλο το ζόρι περνάει στο εμπρός γρανάζι και κατ επέκταση στα κάρτερ του κιβωτίου. Δυστυχώς δεν είναι καθόλου απίθανο να τα ραγίσει το οποίο μεταφράζεται σε χιλιάρικο χαλαρα.

363931
Τελειώνοντας αυτή είναι η ιδανική τάση τεντώματος της αλυσίδας στην συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα. Στατικά φαίνεται σώβρακο, στη πράξη όμως λειτουργεί άψογα σ όλη την διαδρομή χωρίς τεντώματα και φθορές, μονός-δικάβαλλος-φορτωμένος.


Ελπίζω να βόηθησα στην οπτικοποίηση της θεωρίας. Σχόλια , παρατηρήσεις, επισημάνσεις ευπρόσδεκτα.:wave2:

Παιδιά sorry για την ταλαιπωρία με τις φωτογραφίες,λες και ανέβαζα πρώτη φορά..:blush:

DrIoannis
09/08/2016, 16:11
Κάτι παίζει με τις φώτο και δεν φαίνονται...

ptc
09/08/2016, 16:16
Μακάρι να είχαμε περισσότερα τέτοια ποσταρισματα αντί για τους συνηθισμένους ανούσιους καβγάδες στο moto.gr.

Μπράβο φίλε, σ'ευχαριστούμε. :beer:

Υγ: Εγώ πάντως τις φωτο τις βλέπω κανονικά.

typhoon
09/08/2016, 16:50
Στην πρώτη δημοσίευση δεν φαινόντουσαν γι αυτό γράφουν τα παιδιά. Αργότερα το διόρθωσα

sugariasgeorge
10/08/2016, 00:41
:beer::beer::beer:

yiannis172
11/08/2016, 01:45
363929

363930

Εδώ έχω τεντώσει επίτηδες την αλυσίδα πέρα των προβλεπομένων. Δε ξέρω αν φαίνεται αλλά ακόμη και με το χέρι είναι τέντα. Στο σημείο ευθυγράμμισης των αξόνων. Εδώ παθαίνουμε ζημιά χοντρή. Αν η αλυσίδα μας είναι φθαρμένη, κομπιάζει ή στα τελευταία της , θα κόψει. Ίσως είναι η φθηνή περίπτωση αν την γλυτώσουμε απο κάνα μπλοκάρισμα του πίσω τροχού(όχι απίθανο).Αν κόψει η κάτω μεριά θα την μαζέψει στο μπροστά, αν κόψει επάνω θα μαζευτεί στο πίσω. 50-50.

Αν η αλυσίδα όμως δεν έχει διάθεση να αφήσει τα εγκόσμια τότε όλο το ζόρι περνάει στο εμπρός γρανάζι και κατ επέκταση στα κάρτερ του κιβωτίου. Δυστυχώς δεν είναι καθόλου απίθανο να τα ραγίσει το οποίο μεταφράζεται σε χιλιάρικο χαλαρα.

363931
Τελειώνοντας αυτή είναι η ιδανική τάση τεντώματος της αλυσίδας στην συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα. Στατικά φαίνεται σώβρακο, στη πράξη όμως λειτουργεί άψογα σ όλη την διαδρομή χωρίς τεντώματα και φθορές, μονός-δικάβαλλος-φορτωμένος.


Ελπίζω να βόηθησα στην οπτικοποίηση της θεωρίας. Σχόλια , παρατηρήσεις, επισημάνσεις ευπρόσδεκτα.:wave2:

Παιδιά sorry για την ταλαιπωρία με τις φωτογραφίες,λες και ανέβαζα πρώτη φορά..:blush:

Στη συγκεκριμενη λογω μεγαλων διαδρομων,εννοεις οτι ειναι ετσι η σωστη ταση (σωβρακο στατικα);
Σε ενα SS πχ θα επρεπε να ειναι πιο τεντωμενη αφου και η διαδρομη η οποια θα της παρει τα μποσικα,θα ειναι μικροτερη.
Τον επιασα το συλλογισμο σου;

typhoon
11/08/2016, 01:53
Ακριβώς όπως τα λες, το συγκεκριμένο αν δεν απατωμαι έχει διαδρομή περί τους 20 πόντους πίσω. Ένα ss έχει μόλις 12.

vaska
11/08/2016, 09:00
πάρτε μοτό με άξονα μωρε που ασχολείστε ακόμα με καδένες, κρίκους και ορινγκ :lol:

Τυφώνααα Σωραίος ρε φίλε κι ευχαριστούμε για τον κόπο που έκανες να οπτικοποιήσεις την θεωρία.

τσίμπα 3 και παγωμένες
:beer::beer::beer:

typhoon
11/08/2016, 13:38
Thanks man! Το αξονάτο το εχω στα υπόψην μου σε βάθος 10ετίας όμως γιατί ακόμη γουστάρω την μαυρίλα και την ταλαιπώρια!Αν και εως τότε θα έχουμε τις υδραυλικές μεταδόσεις (αλά forklifts) απο την Honda, οπότε θα προβληματιστώ!:D