PDA

View Full Version : Σετ επιδιόρθωσης σπειρωμάτων



Leon67
11/08/2016, 18:24
Καλησπέρα σε όλους τους εξαρτημένους. Καμμιά καλή άκρη-τιμή για thread repair set που να έχει τρυπάνι μανελάκι και χελικοιλ για 5x75, 6x100, 8x125 και 10x125, 10x100 και ότι άλλο μεγαλύτερο (12x150, 14x125, 14x150...). Κάτι σαν αυτό:

http://www.tbs-aachen.de/Hazet/thread_repair/thread_repair_kits/Hazet_842N-512/130_Thread_Repair_Tool_Set_i2843_43443.htm

Αλλά όχι σε Hazet. H KS-Tools πάλι από το TBS Aachen τα έχει μεμονομένα για κάθε σπείρωμα με 36 περίπου ευρώ. Και από Ελλάδα θα ήταν προτιμότερο αλλά το κριτήριο είναι η χαμηλώτερη τιμή...

Εδώ ή στα σπειρώματα-βίδες; Ας αποφασίσει ο Αποστόλης.

Είναι για την μοναδική γυναίκα μηχανικό σε συνεργείο μοτοσυκλετών που εγώ τουλάχιστον ξέρω γι' αυτό ας κάνουμε μια προσπάθεια παραπάνω.....

virus
11/08/2016, 18:58
v-coil φυσικα. δες στην labo. δεν νομιζω να εχει σετακι χωριστα θα τα παρεις.

Leon67
11/08/2016, 19:29
Τον Γιάννη θα τον ρώταγα οποσδήποτε αλλά μέχρι 22/8 ή 29/8 που θα ξανανοίξει το συνεργείο που δουλεύει η κοπέλα έλεγα μηπως βρώ και αλλού. Της έχω πεί να τσεκάρει το forum από την παραλία ή να γίνει και μέλος. Μου κάνει εντύπωση που διαχειρίζεται πολύ καλά την κατάστασή στην δουλειά της. Σίγουρα δεν είναι εύκολο να μαστορεύεις μηχανάκια -έστω και scooter- σε ένα περιβάλλον καθαρά αντρικό ή μήπως έχουμε γεμίσει αδελφές στους δύο τροχούς;:a48:

daz
11/08/2016, 19:47
Λεό ξέχνα hazet ks κτλ. Καμία απ' αυτές δε φτιάχνει τέτοια πράγματα και το πιθανότερο είναι να τα πληρώσεις απλά ακριβότερα.

Οι μάρκες που φτιάχνουν κάτι τέτοια δεν είναι πολλές. Απ' τα καλύτερα που μπορείς να βρεις είναι τα v-coil που είπε και ο virus και μάλιστα θα τα βρεις πολύ εύκολα στην Ελλάδα.

Είναι ακριβά! Δεν υπάρχουν φθηνά τέτοια σετ. Ακόμα και οι μάρκες που πουλάνε κινέζικα και ταιβανέζικα εργαλεία όταν πουλάνε επισκευαστές σπειρωμάτων πιθανότατα να πουλάνε v-coil ή κάποιο άλλο αντίστοιχο κατασκευασμένο στη γερμανία. Παρόλα αυτά υπάρχουν φθηνότερες λύσεις αλλά όχι φθηνές.

Σε αυτά τα σετ η τιμή ανεβαίνει όσο ανεβαίνουν τα μεγέθη. Δλδ το Μ14 μπορεί να έχει τη διπλάσια τιμή απ' το Μ6 και μετά η διαφορά του Μ16 απ' το Μ14 δεν είναι καθόλου μικρή. Οπότε θα κοιτάς και τι μεγέθη έχει η συλλογή για να βρεις την πιο συμφέρουσα τιμή. Επίσης μη πας πολύ ψηλά σε μεγέθη γιατί τα μεγάλα δύσκολα χαλάνε και τις περισσότερες φορές διορθώνονται με ένα κολαούζο.

Μια ενδεικτική τιμή για v-coil στην Ελλάδα είναι αυτή.

http://www.stereotiki.gr/store4/volkel-v-coil-04081.html

Όπως βλέπεις είναι φθηνότερη απ' του tbs και έχει μέσα και το Μ12 ενώ του tbs φτάνει μέχρι Μ10.

Ο κατασκευαστής πιθανότατα και στις δύο περιπτώσεις να είναι ο ίδιος (δε μπορώ να καταλάβω σίγουρα απ' τη φωτό), η volkel δλδ.

Συνεχίζεται όταν φτιάξω καφέ..

virus
11/08/2016, 19:54
αυτο που παρεθεσες της στερεωτικης ειναι σιγουρα του ιδιου κατασκευαστη volkel. δεν χωραει αμφιβολια!!!!

daz
11/08/2016, 20:14
Τα περισσότερα που θα βρεις στην αγορά τα κατασκευάζει η volkel ανεξάρτητα από το τι μάρκα έχουν επάνω. Φυσικά υπάρχουν και ταιβανέζικα τα οποία φυσικά πάλι δεν είναι φθηνά. Και ο λόγος που δεν είναι φθηνά είναι ακριβώς ο ίδιος που αυτά της volkel είναι τόσο ακριβά.

Αυτά πχ..

http://www.akritidis.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=2607&category_id=433&option=com_virtuemart&Itemid=3&lang=el

είναι μεν φθηνότερα αλλά πρώτον δε μπορείς να τα πεις και φθηνά και δεύτερον δεν ξέρω τι είναι. Η BGS ότι πουλάει είναι κινέζικο, ταιβαν, βιετναμ.

Έχει κι άλλα ακριβότερα.. για κάποιο λόγο θα τα έχει!

http://www.akritidis.com/index.php?page=shop.browse&category_id=433&option=com_virtuemart&Itemid=3&lang=el

Αυτά τα BGS γερμανίας και KRAFTMANN Γερμανίας που γράφουν στα σαιτ να μη τα κοιτάς καθόλου. Τα εργαλεία τι γράφουν!

Το πρώτο με το δεύτερο έχουν 25 ευρώ διαφορά. Ακόμα και αν το δευτερο είναι της volkel θα έδινα 13 ευρώ παραπάνω και θα τα έπαιρνα απ τη volkel. (μπορεί τα volkel να τα βρεις και φθηνότερα απ' τα 120 που τα βρήκα εγώ παραπάνω).

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι και αυτά με τα 85 ευρώ θα δουλεύουν. Για πόσο δε ξέρω, ίσως και για μια ζωή ίσως χαλάσει κάτι στην πορεία ίσως αρχίσουν να χαλάνε μαζικά και σε μερικά χρόνια τα έχεις ανανεώσει όλα πληρώνοντας ξανά. (ΔΕN ΞΕΡΩ, αλήθεια λέω).
Ούτε τα σπειρώματα που έχουν μέσα ξέρω τι είναι και πως θα ταιριάζουν στην υποδοχή που θα φτιάξει το κολαούζο ούτε τίποτα.

Το σίγουρο είναι πως για ότι σου χαλάσει μπορείς να παίρνεις ανταλλακτικό. Η volkel δίνει ανταλλακτικά για κάθε τι που υπάρχει μέσα στην κασετίνα και απ' τη στιγμή που το οποιοδήποτε σετ αγοράσεις δουλεύει με το ίδιο σύστημα, τουλάχιστον ξέρεις ότι θα βρισκεις ανταλλακτικά. (Τα οποία ανταλλακτικά είναι σχετικά φθηνά τα κολαούζα είναι ακριβά). Και σπειρώματα μπορείς να πάρεις ξεχωριστά και ότι άλλο θέλεις.

Οι μανέλες και οι ζουμπάδες που έχει μέσα το σετ δε χαλάνε και ίσως η BGS και λοιποί φθηνοί κατασκευαστές διανομείς, κόβουν από κει λίγα ευρώ για να πουλάνε φθηνότερα (δενκακό). Ίσως όλο το σετ να ειναι ταιβαν αλλά να είναι ποιοτικό (παλι δενκακό)!

Your choice!

daz
11/08/2016, 20:17
αυτο που παρεθεσες της στερεωτικης ειναι σιγουρα του ιδιου κατασκευαστη volkel. δεν χωραει αμφιβολια!!!!

Αυτός είναι ο κατασκευαστής.
Εννοείς ότι τα hazet παραπάνω είναι απ' τη volkel? Ναι πιθανότατα, η volkel είναι απ' τις καλύτερες και ως γνωστόν κατασκευαστές όπως η hazet ψωνίζουν συνήθως απ' τους καλύτερους.

daz
11/08/2016, 20:26
Εκτός από αυτό το συστημα τη volkel υπάρχουν κι άλλα συστήματα, εντελώς διαφορετικά ή παρόμοια.

Πχ αυτό της wurth.

363998

http://www.wurth.gr/gr/products/?resultpage=14&sc=pl&group_key=03&Cid=22&Sid=03_01&MG=2&sub1=

Φυσικά δεν είναι της wurth καθότι αυτή δεν φτιάχνει απολύτως τίποτα και πιθανότατα να είναι και κινα - ταιβάν - δεν ξέρω μπορεί και γερμανία, όπως μας έχει συνηθίσει τελευταία. Παρόλα αυτά ότι πουλάει είναι αρκετά καλό και σίγουρα δουλεύει. Επίσης απ' τη στιγμή που σταμάτησε να πουλάει Γερμανικά Ιαπωνικά και Γαλλικά προιόντα οι τιμές της έπεσαν αρκετά σε σχέση με πριν.
Δε χάνεις να ρωτήσεις μια τιμή για τα σετάκια της.

Για ανταλλακτικά δεν ξέρω, φαντάζομαι θα υπάρχουν. Τώρα αν σε μερικά χρόνια αλλάξει προμηθευτή και δεν βρίσκεις ανταλλακτικά δεν το ξέρω (και δε μιλάω για ανταλλακτικά σπειρώματα ουτε για τα κολλαούζα, μιλάω γι' αυτά που θα βάλουν το σπείρωμα μέσα κτλ). Μπορεί να μη χαλάσει ρε παιδί μου μπορεί να χάσεις κάτι...
Θα βρεις και βιντεάκια στο σωλήνα με τα προιόντα της.

daz
11/08/2016, 20:35
Σε περίπτωση που κάποιος μπερδεύτηκε τα v-coil είναι το σύστημα διόρθωσης σπειρωμάτων της volkel. Σαν volkel o googlhs θα σας επιστρέφει κολαούζα και φιλιέρες.

Μη τη μπερδέψετε με την vogel, άλλο πράγμα αυτό.

Λεό ο Αχιλλέας είναι της δουλειάς, ίσως ξέρει κάτι παραπάνω να σε κατευθύνει πιο φθηνά γιατί εγώ μάλλον σε απογοήτευσα με τέτοιες τιμες.

Για πες καλή μηχανικός, καλή? :lol:

virus
11/08/2016, 20:42
Αυτός είναι ο κατασκευαστής.
Εννοείς ότι τα hazet παραπάνω είναι απ' τη volkel? Ναι πιθανότατα, η volkel είναι απ' τις καλύτερες και ως γνωστόν κατασκευαστές όπως η hazet ψωνίζουν μόνο απ' τους καλύτερους.

οχι δεν ελεγα για τα χαζετ. νομιζα οτι εσυ ειχες αμφιβολια οτι το σετακι της στερεωτικης δεν ειναι γνησιο volkel.


μπορει να ειναι λιγο ακριβα τα volkel αλλα οταν τα βλεπεις σε πολλα μηχανουργεια κατι παραπανω ξερουν αυτοι. επισης δεν ρισκαρεις να τσιγκουνευτεις το σπειρωμα γιατι μια βιδα αν φυγει μπορει να κανει μεγαλη ζημια και σε οικονομικο κοστος.

επισης τα τρυπανια πρεπει να ειναι καλης ποιοτητας και στα σωστα χιλιοστα για να βγαινει το σπειρωμα στην εντελεια με καλη εφαρμογη. δεν ειναι κοινα τρυπανια εμποριου.

ετσι αξιζει το volkel που ειναι και δοκιμασμενο και φτιαχνει μονο αυτα.

daz
11/08/2016, 20:45
Τον Γιάννη θα τον ρώταγα οποσδήποτε αλλά μέχρι 22/8 ή 29/8 που θα ξανανοίξει το συνεργείο που δουλεύει η κοπέλα έλεγα μηπως βρώ και αλλού. Της έχω πεί να τσεκάρει το forum από την παραλία ή να γίνει και μέλος. Μου κάνει εντύπωση που διαχειρίζεται πολύ καλά την κατάστασή στην δουλειά της. Σίγουρα δεν είναι εύκολο να μαστορεύεις μηχανάκια -έστω και scooter- σε ένα περιβάλλον καθαρά αντρικό ή μήπως έχουμε γεμίσει αδελφές στους δύο τροχούς;:a48:

Τώρα είδα ότι είχες απαντήσει στο άλλο θρεντ.. Το μετέφερα και αυτό..

Ρώτα και το βράττη για τα συστήματα της φακομ.

v-coil είχα βρει και στην παμ.επε θυμάμαι. Και η στερεωτική και η παμ είναι θεσ/κη.

Coyote.V
11/08/2016, 20:47
Έχει κι άλλα ακριβότερα.. για κάποιο λόγο θα τα έχει!

http://www.akritidis.com/index.php?page=shop.browse&category_id=433&option=com_virtuemart&Itemid=3&lang=el


Όχι μόνο ακριβότερα... έχει και μεμονωμένα κιτ σπειρωμάτων στα 19-30€ που μπορεί να σε βγάλουν από μια δύσκολη φτηνά.

daz
11/08/2016, 20:54
Όχι μόνο ακριβότερα... έχει και μεμονωμένα κιτ σπειρωμάτων στα 19-30€ που μπορεί να σε βγάλουν από μια δύσκολη φτηνά.

Coyote όλοι έχουν μεμονωμένα κιτ και η v-coil έχει και μάλιστα στην ίδια τιμή με τα bgs. (εξαρτάται και απ' τα νούμερα βέβαια δεν ξέρω αν είναι λίγο ακριβότερα).

Επειδή η τιμή εξαρτάται πολύ και απ' το τι περιέχει το σετ να βοηθήσω λίγο παραπάνω..

Εκτός απ' τα μεμονωμένα έχει σετ σαν το παραπάνω από Μ5 έως Μ12.
Από Μ6 έως Μ14 που είναι λίγο ακριβότερο.
Και από Μ6 έως Μ10 που είναι τα πιο συνηθισμένα και είναι φυσικά το πιο φθηνό. Ίσως τα μεγαλύτερα να τα πάρει όταν και αν της χρειαστούν (αν και όταν έχεις συνεργείο αυτή δεν είναι η καλύτερη τακτική).

Επίσης έχει και σετάκια με διαφορετικό σύστημα εισαγωγής (πιο σύγχρονο χωρίς μανέλες), μια ματιά στον κατάλογο θα βοηθήσει.

Coyote.V
11/08/2016, 20:59
Αν έχεις συνεργείο τότε φυσικά αλλάζει το θέμα. Μίλησα για μια δύσκολη ερασιτεχνική, αν εγώ πάρω όλο το σετ δεν με συμφέρει, γιατί δύσκολα χαλάω βίδες.

daz
11/08/2016, 21:08
Αν έχεις συνεργείο τότε φυσικά αλλάζει το θέμα. Μίλησα για μια δύσκολη ερασιτεχνική, αν εγώ πάρω όλο το σετ δεν με συμφέρει, γιατί δύσκολα χαλάω βίδες.

Και εγώ μόνο το Μ6 είχα πάρει και όταν μου χρειάστηκε Μ8 πήρα μόνο το κολαούζο και μερικά σπειρώματα. Τρυπάνι είχα και μανέλα χρησιμοποίησα την ίδια απ' το σετ για Μ6. ;) Η μανέλα δεν τρώει ζόρι για να το βάλει μέσα αν το σπείρωμα και η τρύπα του κολαούζου είναι σωστά.

Leon67
11/08/2016, 21:14
Για πες καλή μηχανικός, καλή? :lol:[/QUOTE]

Καλή και προσεκτική. Θα την άφηνα να κάνει σέρβις στην Suzie (GSXR 1000 K3) υπό την εποπτεία του φίλου ιδιοκτήτη του συνεργείου μου εάν δεν έκανα τα περισσότερα μόνος μου. Στα Scooter είναι αποκλειστικά αυτή πάντως.

Δεν έψαχνα για Hazet Heli-coil απλά ήθελα να δώσω ένα παράδειγμα. Δεν είμαι της δουλειάς αλλά δεν είμαι και χαζός να αγοράζω πράγματα που φωνάζουν rebranded από μακριά. Οπως έχω ξαναγράψει από μάρκες μόνο ότι φτιάχνουν αυτές ή ότι μας γυαλίζει και το κάνουμε φετιχ.

daz
11/08/2016, 21:25
Τίποτε απ' τα παραπάνω δεν κάνει για βίδες κάρτερ και μπουζί έτσι!

Leon67
12/08/2016, 00:21
Τίποτε απ' τα παραπάνω δεν κάνει για βίδες κάρτερ και μπουζί έτσι!
Μπουζί και λάδια αλλάζω εγώ μην κοροιδεύουμε την κοπέλλα είναι ΟΚ και κυρίως αγαπάει την δουλειά της. Έχω να χρειαστώ Helicoil (Σε δικό μου μηχανάκι) από την εποχή του KMX 200 που κλαταρα την βίδα αλλάζοντας βαλβολίνες. Αλλά και πάλι δεν το αγόρασα- ακριβό και δυσεύρετο κάπου στην αρχή των '90. Αδειασα βαλβολίνες, έπλυνα με ασετόν, προσάρμοσα αναρόφηση ηλ. σκούπας σε τάπα πλήρωσης και πασάλειψα με καλό αραλδίτη (έτσι λέγαμε τότε την εποξική κόλλα 2 συστατικών). Με 15-20 sec λειτουργία σκούπας είδα την κόλλα να μπαίνει στην ρωγμή και άφησα να στεγνώσει για 24 ώρες. Δεν ξαναέσταξε ποτέ για τα υπόλοιπα χρόνια που το είχα μόνο που σε αλλάγή βαλβολίνης ήθελε αναρόφηση σαν σε μηχανές στα κοτεράκια. Δεν τολμούσα να βγάλλω την βίδα. Αυτό μετράει :pσαν φτηνή απισκευή σπειρώματος?

daz
12/08/2016, 00:34
Μπουζί και λάδια αλλάζω εγώ μην κοροιδεύουμε την κοπέλλα είναι ΟΚ και κυρίως αγαπάει την δουλειά της.
.....
Δεν τολμούσα να βγάλλω την βίδα. Αυτό μετράει σαν φτηνή απισκευή σπειρώματος?

Όχι ρε 'συ δε το έγραψα για την κοπέλα.
Θα εκπλαγείς αν σου πω πόσοι διαβάζουν τα θέματα για τα εργαλεία.



Αν δεν τολμούσες να βγάλεις τη βίδα, όχι! :D:lol: