PDA

View Full Version : Φιλοξενία γάτας



Stefanos73
11/08/2016, 22:03
Υπάρχει πρόβλημα σοβαρό! Θα φύγουμε οικογενειακώς για διακοπές (2 εβδομάδες) και πρέπει να βρω να αφήσω κάπου το miaou. Τα κλουβιά που έχουν στο πλοίο είναι ότι χειρότερο, στην καμπίνα δεν παίζει να κάτσει για 8-9 ώρες (Χανιά-Πειραιάς και επιστροφή). Επίσης, δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει μόνος στο σπίτι και να πηγαίνει κάποιος γείτονας να τον ταΐζει γιατί θα τα φάμε στους γατοψυχιάτρους γυρνώντας (4,5 χρόνια στο σπίτι. Αν ήταν παιδί φέτος θα πήγαινε νηπιαγωγείο). Αναζητώ απελπισμένα ξενοδοχείο που να μπορεί να τον φιλοξενήσει (Χανιά-Ρέθυμνο-Ηράκλειο). Όποια πληροφορία θα εκτιμηθεί δεόντως.

virus
11/08/2016, 22:16
για δυο βδομαδες δεν ειναι σοβαρο προβλημα για γατα. με σκυλο αντιθετα υπαρχει θεμα. δεν μπορει να μεινη ο σκυλος μονος του δυο βδομαδες. δεν θα γυρνατε σε ψυχιατρους βαλε ενα γειτονα να τον ταιζει.

οσον αφορα το καραβι μπορεις να τον παρεις σε δικο σου κλουβακι μικρο και να τον εχεις στην καμπινα ελπιζοντας να ειναι ολη η καμπινα δικη σου.

Stefanos73
11/08/2016, 22:21
για δυο βδομαδες δεν ειναι σοβαρο προβλημα για γατα. με σκυλο αντιθετα υπαρχει θεμα. δεν μπορει να μεινη ο σκυλος μονος του δυο βδομαδες. δεν θα γυρνατε σε ψυχιατρους βαλε ενα γειτονα να τον ταιζει.

οσον αφορα το καραβι μπορεις να τον παρεις σε δικο σου κλουβακι μικρο και να τον εχεις στην καμπινα ελπιζοντας να ειναι ολη η καμπινα δικη σου.

Όταν το έκανα μια φορά πριν δυο χρόνια και τον κράτησα στην καμπίνα (ήταν όλη δικιά μας), έπεσε το κλάμα της αρκούδας! Αφού σκέφτηκα ότι θα μας πετάξουν στη θάλασσα όλους μαζί. Έτσι, τότε, τον έβαλα σε ένα μεγάλο κλουβί που είχε, εκεί που βάζουν τους σκύλους. Όσο για να μείνει στο σπίτι δεν παίζει με την καμία (το έχω ζήσει όταν φεύγουμε κανένα διήμερο).

taisteal
11/08/2016, 22:25
Την εχω αφησει και 20ημερο,και ερχοταν φιλος και την ταιζε.
Δεν παθαινει τιποτα η γατα.

Stefanos73
11/08/2016, 22:31
Την εχω αφησει και 20ημερο,και ερχοταν φιλος και την ταιζε.
Δεν παθαινει τιποτα η γατα.

Φοβάμαι μην αρχίζει και εκνευρίζεται και έχουμε ζημιές. Καμιά φορά την στήνει πίσω από την πόρτα της εισόδου και μόλις ανοίξει γίνεται "λαγός" και τρέχω και τον κυνηγάω. Άντε τώρα να του κάνει τέτοιες μαγκιές του ξένου ανθρώπου.

taisteal
11/08/2016, 22:32
Φοβάμαι μην αρχίζει και εκνευρίζεται και έχουμε ζημιές. Καμιά φορά την στήνει πίσω από την πόρτα της εισόδου και μόλις ανοίξει γίνεται "λαγός" και τρέχω και τον κυνηγάω. Άντε τώρα να του κάνει τέτοιες μαγκιές του ξένου ανθρώπου.


Γάτος είναι;

Stefanos73
11/08/2016, 22:33
Γάτος είναι;

Γάτος και είναι και στειρωμένος.

taisteal
11/08/2016, 22:35
Γάτος και είναι και στειρωμένος.

Οι γάτοι ειναι αλλη κατασταση..
Περιμενε να μπει ο el gatto που εχει master στους γάτους

υ.γ να τον βαλεις και φωτο στο θρεντ με τα κατοικιδια αν δεν το εχεις κανει,να τον δουμε
:)

MG-KTiNoS
11/08/2016, 22:36
θα σου πω αυριο...

Stefanos73
11/08/2016, 22:38
Οι γάτοι ειναι αλλη κατασταση..
Περιμενε να μπει ο el gatto που εχει master στους γάτους

υ.γ να τον βαλεις και φωτο στο θρεντ με τα κατοικιδια αν δεν το εχεις κανει,να τον δουμε
:)

Δεν το έχω δει. Που είναι;

taisteal
11/08/2016, 22:42
Δεν το έχω δει. Που είναι;

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=53412

Stefanos73
11/08/2016, 22:46
Οι γάτοι ειναι αλλη κατασταση..
Περιμενε να μπει ο el gatto που εχει master στους γάτους

υ.γ να τον βαλεις και φωτο στο θρεντ με τα κατοικιδια αν δεν το εχεις κανει,να τον δουμε
:)

Μόλις το έκανα.

Stefanos73
11/08/2016, 22:47
θα σου πω αυριο...

Σ'ευχαριστώ.

Ζεύκας
12/08/2016, 01:12
Αμα εχεις κανα γειτονα/συγγενη να πηγαινει καθε 2-3 μερες να τσεκαρει κ να βαζει τροφη αλλαζει αμμο κτλ ο γατος θα ειναι μια χαρα.
Εγω με τη 2,5 ετων ψιψινα μου ετσι κανω και δεν υπαρχει κανενα θέμα.

Αλλιως υπαρχει μια υπηρεσια απο μια πρόσφατη ελληνικη σταρταπ που ανθρωπο ι αναλαμβανουν φιλοξενια κατοικιδιων στα σπιτια τους με μια μικρή χρέωση ανα ημερα. Δεν θυμαμαι το ονομα της.

Lamnian
12/08/2016, 12:35
Οι γάτες σιχαίνονται τις μετακινήσεις και την αλλαγή περιβάλλοντος . Ρώτα και τον κτηνίατρό σου . Θα σου προτείνει να την αφήσεις σπίτι για 15 μέρες.
Θα έπρεπε ήδη να έχεις προμηθευτεί αυτόματη ταιστρα (50ε στο νετ) , νερά παντού και αμμο . Ανά 4-5 μέρες στέλνεις κάποιον να της αλλάξει άμμο , να της βάλει φρέσκο νεράκι , μερικά χάδια και τέλος .

AristidisZ
12/08/2016, 12:38
+1

Εγώ στον ένα χρόνο που έχω γάτα, έχω φύγει 2 φορές και την άφησα στη μάνα μου

Τη πρώτη φορά που ήταν 4 μηνών, την πάλεψε

Την δεύτερη που ήταν πιο μεγάλη, εκνευρίστηκε αρκετά...

Σκέψου ότι τσαντίζεται όταν πάει σε άνθρωπο που "ξέρει", και σε έναν χώρο που έχει ξαναβρεθεί

Φαντάσου τι θα γίνει αν πάει σε τελείως άγνωστο περιβάλλον

Βέβαια είναι και θέμα ζώου, η δικιά μου είναι λίγο κωλοπαίδι...

WiSe
12/08/2016, 13:10
Φιλε μου ειχα Σιαμ 4 χρονια σχεδον και ειχα φυγει αρκετες φορες διακοπες. Εκτος απο μια μικρη μοναξια που νιωθουν δεν εχουν κανενα θεμα μιας και κοιμουνται εως και 18 ωρες τη μερα. Καθε μερα ταισμα και νερακι αλλαγη και εισαι οκ. Δεν σου προτεινω να το πας αλλου ειναι θεμα μεγαλο. ΔΕΝ τους αρεσει σε σημειο ασχημο πολυ. Καλυτερα να τον περιορισεις στο σπιτι καπου για να αποφυγεις τις ζημιες.

:beer:

Pan (dvs)
12/08/2016, 13:48
Καμμια προθυμη γειτονισσα?

Stefanos73
12/08/2016, 19:14
Για νερό και τροφή δεν υπάρχει θέμα. Αυτή που φροντίζει το καναρίνι. Το χώμα ντρέπομαι να της πω να καθαρίζει.

AristidisZ
12/08/2016, 19:18
Εντάξει μωρέ, πάρτης κάνα δώρο από κάτω που θα πας και ΟΚ θα σαι :P

Stefanos73
12/08/2016, 19:22
Τι δώρο; Μονόπετρο; Γιατί μόνο έτσι μπορεί να την καταφέρω.

spyro
13/08/2016, 04:22
... Τα κλουβιά που έχουν στο πλοίο είναι ότι χειρότερο, στην καμπίνα δεν παίζει να κάτσει για 8-9 ώρες (Χανιά-Πειραιάς και επιστροφή).

.....

Πάρε μεγαλύτερο κλουβί και κάτσε στο κατάστρωμα. δε θα είσαι ο μόνος με παρόμοια περίπτωση. 8 ώρες κατάστρωμα; tough lack που λένε στο χωριό μου.

Πρέπει να βάλεις στην εξίσωση ότι στη προκειμένη περίπτωση κάποιος θα ξεβολευτει. Ευχαριστημένοι όλοι δε γίνεται.

Αν και είμαι της άποψης ότι θα πρέπει να μείνει σπίτι.

el-Gatto
13/08/2016, 22:37
Οι γάτες -συνήθως- γουστάρουν να είναι στον χώρο τους (σπίτι-αυλή-γειτονιά) γιατί εκεί αισθάνονται ασφαλείς.
Αυτό δεν ισχύει βέβαια 100% (όπως κ τιποτ άλλο)
Εξαρτάται κ απο τον χαρακτήρα του ζώου ,αλλά κ απο το πως έχει μάθει απο μικρά.

Αν τον έχεις απο μικρό αποκλειστικά μέσα στο σπίτι ,μια χαρά θα την παλέψει κατα την απουσία σου ,εφ όσον υπάρχει κάποιος δικός σου άνθρωπος να φροντίσει όσα προαναφέρθηκαν.
Το μόνο που πρέπει να αποκλείσεις ,είναι η πιθανότητα να φύγει κατα την αποσία σου εκτός σπιτιού.
Κλείσε την πόρτα του τελευταιου δωματίου πριν την κεντρική είσοδο ,ώστε κατα το άνοιγμα της εξώπορτας ,αυτό το δωμάτιο να λειτουργεί σαν δικλέιδα ασφαλείας.
Θα χεις λίγη κλάψα κατα την επιστροφή ,αλλά η χαρά του θα την επισκιάσει σε μερικά λεπτά.


Εγώ ,τον CatM ,τον έχω πάντα μαζί μου ,όπου κι αν πάω , μόνον επειδή είναι επιλληπτικός κ πρέπει να παίρνει 2 χάπια την ημέρα ,κ σχεδόν τυφλός ,οπότε δεν αναλαμβάνει την ευθύνη κάποιος άλλος ,κ δεν θα ήμουν κ ήσυχος με κάποιον άλλον ,εκτός εμού κ της κυραΜάρως.
Τώρα παραθερίζουμε στην ΝΔ Πελλοπόνησο (πατρικά εδάφη)

Η Guzzi & ο Πορτοκάλης όμως ,που είναι μέσα-έξω ,κ σχετικά αυτόνομα ζωντανά (όπως όλες οι φυσιολογκές γάτες) βρίσκονται στον χωρο μας(τους) ,και 'εχω αφήσει προμήθειες κ άτομο εμπιστοσύνης ,που πηγαίνει τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα για φροντίδα-έλεγχο.

Καλές διακοπές.

MG-KTiNoS
14/08/2016, 10:51
Σ'ευχαριστώ.

τσαμπα ΄πήγε δεν είναι εδώ κανένας....
:(

Stefanos73
14/08/2016, 11:14
τσαμπα ΄πήγε δεν είναι εδώ κανένας....
:(

:ZZZ:

Stefanos73
14/08/2016, 11:17
Οι γάτες -συνήθως- γουστάρουν να είναι στον χώρο τους (σπίτι-αυλή-γειτονιά) γιατί εκεί αισθάνονται ασφαλείς.
Αυτό δεν ισχύει βέβαια 100% (όπως κ τιποτ άλλο)
Εξαρτάται κ απο τον χαρακτήρα του ζώου ,αλλά κ απο το πως έχει μάθει απο μικρά.

Αν τον έχεις απο μικρό αποκλειστικά μέσα στο σπίτι ,μια χαρά θα την παλέψει κατα την απουσία σου ,εφ όσον υπάρχει κάποιος δικός σου άνθρωπος να φροντίσει όσα προαναφέρθηκαν.
Το μόνο που πρέπει να αποκλείσεις ,είναι η πιθανότητα να φύγει κατα την αποσία σου εκτός σπιτιού.
Κλείσε την πόρτα του τελευταιου δωματίου πριν την κεντρική είσοδο ,ώστε κατα το άνοιγμα της εξώπορτας ,αυτό το δωμάτιο να λειτουργεί σαν δικλέιδα ασφαλείας.
Θα χεις λίγη κλάψα κατα την επιστροφή ,αλλά η χαρά του θα την επισκιάσει σε μερικά λεπτά.


Εγώ ,τον CatM ,τον έχω πάντα μαζί μου ,όπου κι αν πάω , μόνον επειδή είναι επιλληπτικός κ πρέπει να παίρνει 2 χάπια την ημέρα ,κ σχεδόν τυφλός ,οπότε δεν αναλαμβάνει την ευθύνη κάποιος άλλος ,κ δεν θα ήμουν κ ήσυχος με κάποιον άλλον ,εκτός εμού κ της κυραΜάρως.
Τώρα παραθερίζουμε στην ΝΔ Πελλοπόνησο (πατρικά εδάφη)

Η Guzzi & ο Πορτοκάλης όμως ,που είναι μέσα-έξω ,κ σχετικά αυτόνομα ζωντανά (όπως όλες οι φυσιολογκές γάτες) βρίσκονται στον χωρο μας(τους) ,και 'εχω αφήσει προμήθειες κ άτομο εμπιστοσύνης ,που πηγαίνει τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα για φροντίδα-έλεγχο.

Καλές διακοπές.

Ήσουν πολύ κατατοπιστικός. Ο δικός μου κάνει κάποιες εξόδους 1-2 φορές την ημέρα στο διπλανό λιόφυτο για ξεμούδιασμα. Έχω ακόμα λίγες ημέρες για να σκεφτώ τι θα κάνω αλλά σίγουρα ο φόβος να μην "δραπετεύσει" υπάρχει αν τον αφήσω στο σπίτι. Θα δω...

paramedic
14/08/2016, 18:04
Όπως είπαν οι προηγούμενοι τα γατάκια τραβάνε τρομερό άγχος όταν μετακινούνται από το σπίτι τους. Έχω γάτα 6 χρόνια και μια φορά την πήρα μαζί και το μετάνιωσα. Τώρα βρίσκω συγγενείς και φίλους όταν λείπουμε για τάισμα και καθάρισμα όταν φεύγουμε. Οταν γυρνάμε με το καλό ακούμε τα εξ' αμάξης που την αφήσαμε μοναχή της για κάπου 1-2 ημέρες αλλά το ξεπερνά κάθε φορά με πολύ χάδι!