PDA

View Full Version : Ταξινόμηση μοτοσικλέτας απο χώρα της ΕΕ - κανένα γνωστό;



asmar
14/11/2005, 11:21
Καλημέρα φόρουμ,

Σε λίγες μέρες επιστρέφω στα πάτρια εδάφη και ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς κανένα γνωστό ώστε να μου ταξινομήση την μοτοσικλέτα από Αγγλικές πινακίδες σε Ελληνικές και τα σχετικά.

Φυσικά επι πληρωμής.

Τιμολόγια αγοράς δεν έχω μιας και την πήρα απο ιδιώτη. Μόνο άδεια κυκλοφορίας, ασφάλεια και τα σχετικά περί εφορίας (MOT, TAX).

Η μοτοσικλέτα είναι ένα VFR 800 VTEC, 2002 model.

Ευχαριστώ.

Cpt. Haddock
14/11/2005, 11:49
Καλημέρα.

Χωρίς να είμαι σίγουρος, κάνε μια βόλτα απο τα ΚΕΠ. Μάλλον θα σε εξυπηρετήσουν.

:wave2:

tifoefs
14/11/2005, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από asmar
Καλημέρα φόρουμ,

Σε λίγες μέρες επιστρέφω στα πάτρια εδάφη και ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς κανένα γνωστό ώστε να μου ταξινομήση την μοτοσικλέτα από Αγγλικές πινακίδες σε Ελληνικές και τα σχετικά.

Φυσικά επι πληρωμής.

Τιμολόγια αγοράς δεν έχω μιας και την πήρα απο ιδιώτη. Μόνο άδεια κυκλοφορίας, ασφάλεια και τα σχετικά περί εφορίας (MOT, TAX).

Η μοτοσικλέτα είναι ένα VFR 800 VTEC, 2002 model.

Ευχαριστώ.

Εγω θα σε ελεγα να την κρατησεις κανα χρονο με αγγλικα νουμερα π.χ. οσο πληρωνεις για το 2006 στην Αγγλια, και του χρονου κανεις την μετατροπη σε ελληνικα .............

Θα εχουν αλλαξει και το μεγεθος της πινακιδας μεχρι τοτε !

:D :D :D

Spitfire
20/11/2005, 02:11
Αν ισχυουν τα ιδια πραγματα με τα αυτοκινητα (και γιατι οχι αλλωστε?) νομιζω οτι μπορω να σου πω μερικα πραγματακια απο την εμπειρια μου.

Εχεις ιδεα για το υψος των δασμων εισαγωγης κλπ? Εχεις ρωτησει καποιον?

asmar
20/11/2005, 03:45
Δεν έχω ιδέα για το τι χρειάζεται. Έχε υπόψην πάντως ότι δεν έχω απόδειξη αγοράς μιας και την πήρα απο ιδιώτη.

Ευχαριστώ

tifoefs
20/11/2005, 03:59
H αδεια κυκλοφοριας ειναι στο ονομα σου ετσι ;;

Τι την θες την αποδειξη ;;;;;

:confused: :confused:

955i
20/11/2005, 04:10
TIFOEFS: περνουν σαν βαση το τιμολογιο οταν θα τον φορολογισουν:beer:

asmar
20/11/2005, 12:15
Στο όνομά μου είναι η άδεια, ασφάλεια κτλ.
Έχει κανείς ιδέα τι χρειάζεται και πόσο θα στοιχίσει πάνω κάτω;

tifoefs
20/11/2005, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από 955i
TIFOEFS: περνουν σαν βαση το τιμολογιο οταν θα τον φορολογισουν:beer:

Η φορολογια ειναι πανω σε βαση τιμης τρεχουσας καινουργιου νομιζω !

Γιατι αν ειναι απο ιδιωτη δεν υπαρχει τιμολογιο !

Και στη περιπτωση του φιλου, μιας και ειναι εισαγομενο και ηδη εν χρηση απο τον ιδιο μονο τα χαρτια κυκλοφοριας χρειαζεται και την ελληνικη ασφαλεια για να παρει ελληνικα νουμερα. Ο εκτελωνισμος ισως κοστισει κατι αλλα αν κανει επαναπατρισμο τοτε δεν του κοστιζει τιποτα γιατι μπορει να φερει ολα του τα πραματα Ελλαδα.

:beer:

asmar
20/11/2005, 14:32
Είσαι σίγουρος ότι δεν θα κοστίσει τίποτα;
Παράξενο μου φαίνεται. Επιστρέφω μόνιμα Ελλάδα οπότε θα τα αλλάξω όλλα σε Ελληνικά μέσα στους επόμενους μήνες.
Για την ώρα είναι όλα Αγγλικά, ασφάλειες, άδειες κτλ.

Έχει κανείς καμιά πηγή, τηλέφωνο που μπορώ να πάρω και να μου πουν σίγουρα τι παίζει;

Ευχαριστώ

NikosRR
20/11/2005, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs


Θα εχουν αλλαξει και το μεγεθος της πινακιδας μεχρι τοτε !

:D :D :D

για πες κατι παραπανω για αυτο.ειναι σιγουρο;εγω δεν παω να παρω πινακιδα γιατι θα πρεπει να τη χρησιμοποιω για αεροτομη και οχι για πινακιδα

Spitfire
21/11/2005, 11:28
Αν το εχεις μικρο διαστημα στο ονομα σου χρειαζεσαι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τιμολογιο απο εμπορο με ΑΦΜ ή ιδιωτικο συμφωνητικο αναμεσα σε σενα και τον ιδιωτη, θεωρημενο απο τη πρεσβεια η το προξενειο. Κοινως.... μάματα!

Αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με το αυτοκινητο που εχω αγορασει απο Αγγλια πριν λιγο καιρο.
Εχω την αδεια στο ονομα μου, αλλα επειδη ειναι αγορασμενο τον Αυγουστο ζητουν ΚΑΙ τιμολογιο ή Bill of Sale.:sad:

Αν μου δωσεις το εμαιλ σου θα σου στειλω την εγκυκλιο του τελωνειου να παρεις μια γευση για τα ποσοστα των δασμων εισαγωγης.

Τι μοντελο ειναι?

Επισης αν δεν εχεις εμπιστο και τιμιο εκτελωνιστη, εχω εγω εναν-δυο που ξερω οτι δεν ειναι απτεωνες και οι τιμες τους ειναι λογικες

asmar
21/11/2005, 11:37
Spitfire την μοτοσικλέτα την έχω απο τον Ιούνιο του 2004. Είναι μοντέλο 2002 αν και η ταξινόμηση έγινε τέλη Δεκεμβρίου 2001.

Το email μου είναι admin@guru-host.com

Ευχαριστώ

Spitfire
21/11/2005, 11:37
ΑΠΟ ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΤΟΥ 2004 (ΙΣΩΣ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ



Τέλος Ταξινόμησης

Οι μοτοσικλέτες με κυλινδρισμό κινητήρα από 126 κυβικά εκατοστά και πάνω υποβάλλονται σε τέλος ταξινόμησης. Το ύψος των συντελεστών προσδιορίζεται με βάση τον κυλινδρισμό του κινητήρα των μοτοσικλετών.
Οι συντελεστές αυτοί, κατά περίπτωση εμφανίζονται στον παρακάτω πίνακα:

ΚΥΛΙΝΔΡΙΣΜΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΠΟΣΟΣΤΟ
Από 126 μέχρι 249 κ.ε. 2%
Από 250 μέχρι 900 κ.ε. 7%
Από 901 μέχρι 1400 κ.ε. 12%
Από 1401 μέχρι 1600 κ.ε. 14%
Από 1601 μέχρι 1800 κ.ε. 17%
Από 1801 κ.ε. και πάνω 25%

Φορολογητέα αξία
Για τον υπολογισμό του τέλους ταξινόμησης, λαμβάνεται υπόψη η φορολογητέα αξία που διαμορφώνεται από τα παρακάτω στοιχεία :

α) Για τις καινούργιες μοτοσικλέτες την πράγματι πληρωθείσα ή πληρωτέα αξία. Προκειμένου για μεταχειρισμένες μοτοσικλέτες την τιμή χονδρικής πώλησης του αντιστοίχου τύπου μοτοσικλέτας κατά το χρόνο κυκλοφορίας της στη διεθνή αγορά, μετά την αφαίρεση και ενός ποσοστού, λόγω φθοράς της μοτοσικλέτας, από τη συνήθη χρήση ή άλλη αιτία, με βάση τα παρακάτω ποσοστά μείωσης :

Από1 μέχρι και 2 έτη 14%
άνω από 2 μέχρι και 3 έτη 21%
“ 3 μέχρι και 4 έτη 25%
“ 4 μέχρι και 5 έτη 32
“ 5 μέχρι και 6 έτη 35
6 μέχρι και 7 έτη 39
7 μέχρι και 8 έτη 42%
“ 8 έτη 46%

Παρατήρηση: Η τεκμαρτή αυτή αξία, δεν μπορεί να είναι μικρότερη της τιμής αγοράς

β) Τον εισαγωγικό δασμό που πράγματι καταβάλουν.

γ) Τα παρεπόμενα έξοδα με τα οποία επιβαρύνονται οι μοτοσικλέτες (όπως έξοδα προμήθειας, μεσιτείας, τόκων φόρτωσης, εκφόρτωσης, ασφάλισης και μεταφοράς στο εσωτερικό της χώρας).

Spitfire
21/11/2005, 11:42
Αν η αδεια ειναι στο ονομα σου απο τον 6/2004 ΝΟΜΙΖΩ οτι δεν χρειαζεσαι τιμολογιο κλπ

Συντομα θα σου στειλω εμαιλ

Στα εξοδα φυσικα πρεπει να συμπεριλαβεις και την αμοιβη του εκτελωνιστη. Απο εκτελωνιστη σε εκτελωνιστη θα δεις μεγαλες διαφορες. Μερικοι ειναι ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ και εκμεταλευονται την ασχετοσυνη μας:sad:

NikosRR
21/11/2005, 17:56
εγω εχω φερει αυτοκινητο απο εξωτερικο με οικοσκευη αλλα και παλι δεν αξίζει τον κοπο,οπως δεν αξιζει τον κοπο και απο οσο το ειχα ψαξει στο υπουργείο οικονομικων για να κρατησω και αυτοκινητο με ξενες πινακιδες στην ελλαδα,αυτα πριν 6-7 χρονια.το καλοκαιρι που εψαχνα να αγορασω το μηχανακι ειδα οτι παλι δεν αξιζε τον κοπο γιατι στο τελος γλιτωνα γυρω στα 1000 ευρωπουλα μονο και απο την αλλη θα ειχα το προβλημα εγγυησης απο το σαρακακη που στη θεωρια καλα τα παμε στην πραξη ομως...και ας εχουμε δικιο.πρεπει να πλερωσει και να χασεις χρονο για βρεις το δικιο σου