PDA

View Full Version : Tρειλερ και οδική



wolfi
12/08/2016, 21:28
Σε επικοινωνια σημερα με την ασφαλιστική για να προσθέσω στο συμβόλαιο έλξη ρυμουλκού 2 τροχών η απάντηση ηταν πως ναι κανονικά θα έχετε ασφαλεια σε περίπτωση ατυχήματος ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΦΟΡΤΩΘΕΊ ΤΟ ΤΡΕΙΛΕΡ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΔΙΚΗ ΣΕ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΊ ΜΕΤΑΦΟΡΆ ΤΟ ΑΜΆΞΙ .
Εχει κανεις εμπειρία απο παρομοια περίπτωση.....

fidel_98_99
12/08/2016, 21:56
εγω που εχω τρειλερ και ειναι κ ασφαλισμενο ...το γνωριζω αυτο που λες. αλλα δεν το εψαξα παραπανω

faraway
13/08/2016, 06:01
Ισχύει .

Σε περίπτωση οδικής βοήθειας μόνο το όχημα μεταφέρεται ,
το τρέηλερ όχι .

Pan (dvs)
13/08/2016, 10:41
Ισχύει .

Σε περίπτωση οδικής βοήθειας μόνο το όχημα μεταφέρεται ,
το τρέηλερ όχι .

Και τι γενεται ρε φιλε στη συγκεκριμενη περιπτωση,το παρατανε στο δρομο?

faraway
13/08/2016, 12:12
Ω ναι στο δρόμο .

wolfi
13/08/2016, 12:41
Δλδ θα πρέπει να κάνουμε οδική μόνο στο τρέιλερ

virus
13/08/2016, 18:09
και θα αφησεις το αμαξι στον δρομο :lol:

faraway
13/08/2016, 18:59
Απο σό γνωρίζω δεν υπάρχει οδική για Τρεηλερ

mikes
13/08/2016, 19:10
Δλδ ρε πστμ ποσο δυσκολο ειναι να βαλουν μπιλιες στα φορτηγα της οδικης ωστε να κοτσαρουν και το τρειλερ αμα χρειαστει;

bros400pgm
13/08/2016, 20:02
Δλδ ρε πστμ ποσο δυσκολο ειναι να βαλουν μπιλιες στα φορτηγα της οδικης ωστε να κοτσαρουν και το τρειλερ αμα χρειαστει;

Δεν θελει αδεια;
Μαλλον το προβλημα βρισκεται στη νομικη πλευρα του θεματος, οπου το κρατος ειναι ανικανο να κανει ενα νομοθετικο πλαισιο ωστε οι οδικες να εχουν αδεια για οτιδηποτε ρυμουλκουν και ανηκει σε πελατη τους.

Θα ηταν ενδιαφερον να μαθουμε τι συμβαινει σε Αγγλια και Γερμανια (ή οποιαδηποτε ευρωπαικη χωρα).

faraway
13/08/2016, 20:53
Δλδ ρε πστμ ποσο δυσκολο ειναι να βαλουν μπιλιες στα φορτηγα της οδικης ωστε να κοτσαρουν και το τρειλερ αμα χρειαστει;

Θέλει άλλο δίπλωμα αγόρι για να σύρεις τρέηλερ από φορτηγό , (νομίζω)
και όχι Γ κατηγορίας που έχουν οι περισσότεροι οδηγοί στις οδικές .

Αν και δύο αυτοκίνητα με το ψαλίδι πίσω ,
μια χαρά τα μεταφέραμε με Γ κατηγορία

mikes
13/08/2016, 21:22
Θέλει άλλο δίπλωμα αγόρι για να σύρεις τρέηλερ από φορτηγό , (νομίζω)
και όχι Γ κατηγορίας που έχουν οι περισσότεροι οδηγοί στις οδικές .

Αν και δύο αυτοκίνητα με το ψαλίδι πίσω ,
μια χαρά τα μεταφέραμε με Γ κατηγορίαολα τα διπλωμτα μεχρι Δ κατηγορια, δινουν δυνατοτητα ελξης ελαφρου ρυμουλκουμενου.. Οταν το τρειλερ ειναι ισο η βαρυτερο απο τον ελκυστηρα τοτε θες Ε κατηγορια..
Δε νομιζω λοιπον μια μπαγκαζιερα η ενα τρειλερ με δυο μοτοσυκλετες η μια βαρκα πανω που εσενα σου επιτρεπει να τα τραβηξεις με το ιχ σου και το ερασιτεχνικο σου διπλωμα, να απαγορευει να το τραβηξει ο οδηγος της οδικης...