PDA

View Full Version : Λένε, ο γατούλης έχει επτά ζωές. Ο άνθρωπος, πόσες μπορεί να έχει ;



Ασωτος
13/08/2016, 11:31
Σίγουρα, κανείς δεν ξέρει..Ούτε μπορώ να πω ότι ο άλφα έχει πέντε και ο βήτα εκατό ...

Ξέρω όμως ότι εγώ, πριν λίγες μέρες, ''έκαψα'' τη δεύτερή μου ...

(Προσωπική εκτόνωση, μετά από αυτό : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150067&page=11&p=2783270#post2783270, - όπως πάντα πέστε, δουλέψτε, σπαμάρετε ελεύθερα)....
.
.
.
Η πρώτη, Φεβρουάριο του '90, στις στροφές του Πλαταμώνα, μετωπική φορτηγό με φορτηγό. Στα λίγα χιλιοστά του δευτερολέπτου πριν το μπαμ, εκεί που όλα περνούν μπρος στα μάτια σου, κυριολεκτικά είδα τα τριάντα χρόνια μου να ξετυλίγονται σε μια λάμψη. Τα έκλεισα και όταν τα ξανάνοιξα, μέσα σε ένα σύννεφο αίματος, σκόνης, νερού και σπασμένων γυαλιών, κατάλαβα ότι ήμουν ακόμη ζωντανός...Κεφάλι ανοιγμένο, πόδια σπασμένα αλλά ΖΩΝΤΑΝΟΣ....
.
.
.
.
Η δεύτερη, την προηγούμενη Κυριακή, ξημερώματα. Έντονος πόνος στο στήθος και την πλάτη, ένα διπλό σεντόνι όλο μούσκεμα στον ιδρώτα, δυσκολία στην αναπνοή ...Μπορώ να πω ότι ήμουν ψύχραιμος αλλά κάτι δεν μου πήγαινε καλά. Ο πόνος δυνάμωνε, ο ιδρώτας ασταμάτητος, Κρύος ιδρώτας. Κυττάζω την Άννα, που τα είχε ήδη παίξει, της ζητάω το τηλέφωνο. Το ασθενοφόρο ήρθε στα πέντε λεπτά και σε μια άδεια Θεσσαλονίκη με κατέβασαν με φορείο στα επείγοντα του ΑΧΕΠΑ....Ταχεία διάγνωση, ΟΕΜ για τους γνώστες, ένας θρόμβος εμφανίστηκε από το πουθενά και τα έκανε όλα μαντάρα. ''Ξεβούλωμα'', επισκευή μιας ακόμη ταλαιπωρημένης αρτηρίας με ''μπαλονάκι'' ΄και μέσα στη Στεφανιαία Μονάδα. Δύο μέρες εκεί, μιάμιση στην κλινική και άντε στο καλό, μπας και σώσουμε και κανέναν άλλον....



.
.
.
.
Τα παραλειπόμενα - και στις δύο περιπτώσεις - μετά ....

amyroukai
13/08/2016, 11:36
καλή ανάρρωση... :)

panavour
13/08/2016, 11:37
Σίγουρα, κανείς δεν ξέρει..Ούτε μπορώ να πω ότι ο άλφα έχει πέντε και ο βήτα εκατό ...

Ξέρω όμως ότι εγώ, πριν λίγες μέρες, ''έκαψα'' τη δεύτερή μου ...

(Προσωπική εκτόνωση, μετά από αυτό : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150067&page=11&p=2783270#post2783270, - όπως πάντα πέστε, δουλέψτε, σπαμάρετε ελεύθερα)....
.
.
.
Η πρώτη, Φεβρουάριο του '90, στις στροφές του Πλαταμώνα, μετωπική φορτηγό με φορτηγό. Στα λίγα χιλιοστά του δευτερολέπτου πριν το μπαμ, εκεί που όλα περνούν μπρος στα μάτια σου, κυριολεκτικά είδα τα τριάντα χρόνια μου να ξετυλίγονται σε μια λάμψη. Τα έκλεισα και όταν τα ξανάνοιξα, μέσα σε ένα σύννεφο αίματος, σκόνης, νερού και σπασμένων γυαλιών, κατάλαβα ότι ήμουν ακόμη ζωντανός...Κεφάλι ανοιγμένο, πόδια σπασμένα αλλά ΖΩΝΤΑΝΟΣ....
.
.
.
.
Η δεύτερη, την προηγούμενη Κυριακή, ξημερώματα. Έντονος πόνος στο στήθος και την πλάτη, ένα διπλό σεντόνι όλο μούσκεμα στον ιδρώτα, δυσκολία στην αναπνοή ...Μπορώ να πω ότι ήμουν ψύχραιμος αλλά κάτι δεν μου πήγαινε καλά. Ο πόνος δυνάμωνε, ο ιδρώτας ασταμάτητος, Κρύος ιδρώτας. Κυττάζω την Άννα, που τα είχε ήδη παίξει, της ζητάω το τηλέφωνο. Το ασθενοφόρο ήρθε στα πέντε λεπτά και σε μια άδεια Θεσσαλονίκη με κατέβασαν με φορείο στα επείγοντα....Ταχεία διάγνωση, ΟΕΜ για τους γνώστες, ένας θρόμβος εμφανίστηκε από το πουθενά και τα έκανε όλα μαντάρα. ''Ξεβούλωμα'', επισκευή μιας ακόμη ταλαιπωρημένης αρτηρίας με ''μπαλονάκι'' ΄και μέσα στη Στεφανιαία Μονάδα. Δύο μέρες εκεί, μιάμιση στην κλινική και άντε στο καλό, μπας και σώσουμε και κανέναν άλλον....



.
.
.
.
Τα παραλειπόμενα - και στις δύο περιπτώσεις - μετά ....

αναψε κανα κερι -τω αγνωστω θεω-και πες ενα μεγαλο ευχαριστω.
:a23:

virus
13/08/2016, 11:42
καλη και ταχεια αναρρωση :beer:

teogtp
13/08/2016, 11:42
Περαστικά σου!
:)

spyrval
13/08/2016, 11:59
Περαστικά σου!

Αρχίσαν τα "μη" ή όχι ακόμα;

akis_trevor
13/08/2016, 12:31
περαστικα φιλε...

thunder ace
13/08/2016, 12:34
περαστικα ρε φιλε .Σαν παθων(χ 3) σε καταλαβαινω και θα σου πω οτι ΤΩΡΑ πλεον ξερεις τι να κανεις:καλη τροφη-εξασκηση-οχι τσιγαρο(εγω το εκοψα ΜΕΤΑ το τριτο ΟΕΜ γιατι ειμαι μαλακας)και τελος και πολυ βασικο:τα φαρμακαπου θα σου πει ο γιατρος να τα περνεις(εγω επειδη ειμαι πολυ μαλακας,το επαιζα μαγκας και επαιρνα οποτε το θυμομουν....μετα απο το τριτο ομως ....ΚΥΡΙΑ)

foogr01
13/08/2016, 12:52
Καλή ανάρρωση και ποτέ ξανά !

toyar
13/08/2016, 13:03
ησουν απο τους τυχερους που προλαβες να μπεις μεσα:beer:
οπως σου ειπαν προσοχη στη διατροφη, ασκηση, φαρμακα και δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα

Μικe777
13/08/2016, 23:33
περαστικα!!και ποτε ξανα!!:wave2:

taisteal
13/08/2016, 23:35
Περαστικα..

:)

Red Rider
13/08/2016, 23:44
Ότι δεν μας σκοτώνει.......
Καλή αναρωση:beer:

Nostradamus
13/08/2016, 23:54
Καλή ανάρρωση

Mits-fz6
14/08/2016, 00:10
Να γίνεις σύντομα καλά εύχομαι!

ionized
14/08/2016, 00:42
καλη αναρωση !

RaGe_Raptor
14/08/2016, 00:52
περαστικά!!!!:beer:

devil's animal
14/08/2016, 01:59
να περασει γρηγορα και να εχεις ταχεια αναρρωση...
:beer::beer:

Meni0s
14/08/2016, 03:43
Περαστικά και να είναι η τελευταία περιπέτεια υγείας!!!

7gibernau
14/08/2016, 03:57
Ανατριχιαστικο.....
Περαστικά σου!!
Καλη και γρηγόρη ανάρρωση!!

pektis
14/08/2016, 08:04
Καλη αναρρωση...

zannisvel
14/08/2016, 09:14
Καλη αναρωση και συντομα καλα!!!!

theofilos888
14/08/2016, 09:17
Περαστικα και παντα καλα!!!!

harris_x
14/08/2016, 09:29
Περαστικά κι αγύριστα...

LogOutGoRide
14/08/2016, 09:49
Περαστικά και ποτέ ξανά.
Λιιιιίγο παραπάνω προσοχή τώρα και θα είσαι OK!

kyo
14/08/2016, 10:00
περαστικα

doctoras
14/08/2016, 10:01
Περαστικά φίλε
Το νου σας οςοι πατήσατε 40 επιβάλεται να βάλετε άσκηση στην ζωή σας
Κοφτε το τσιγάρο και φάτε τα στα παστέλια να σας μείνει και η γλυκα

Bob_o_mastoras
14/08/2016, 10:12
Που και που θελουν ενα service τα υδραυλικα! ;)
Περαστικα και παντα σιδερενιος!!!

MG-KTiNoS
14/08/2016, 10:42
περαστικά...

POLICE6
14/08/2016, 11:21
Περαστικά,"σιδερένιος"!!!

nikos_abel
14/08/2016, 11:46
Ώστε δεν είμαστε αθάνατοι;

Περαστικά αγορινα και διώξε το άγχος.

Ασωτος
14/08/2016, 13:12
Παιδιά, ευχαριστώ για τις ευχές σας. Ήταν μια δύσκολη στιγμή, που κατέληξε με τον καλύτερο τρόπο...

Για τα παραλειπόμενα που λέγαμε τώρα :

- Το βουβό κλάμα της μικρής και η προσπάθεια της Άννας να την καθησυχάσει, την ώρα που με έπαιρναν οι τραυματιοφορείς και η αντιστροφή το απόγευμα, που όλα είχαν πάρει το δρόμο τους, η μικρή να δίνει θάρρος στην Άννα, που έδειχνε να τα έχει όλα χαμένα ...

- Το χαμόγελο του ειδικευόμενου, την ώρα που με τρυπούσε : μάγκα μου αφού έφτασες εδώ και είσαι στα χέρια μου, μη φοβάσαι τίποτε .....:):)

- Η κατάσταση στην κλινική, που με κατέβασαν μετά την Μονάδα : απελπισία, με το προσωπικό άψογο να κάνει το καλύτερο αλλά ....χωρίς μέσα, δεν ... σεκιούριτυ πουθενά, όποιος ήθελε μπαινόβγαινε όλη τη νύχτα (Το ΑΠΘ ήταν στα πενήντα μέτρα από το θάλαμο) ζητώντας (ή και παίρνοντας) λεφτά, κινητά, φαγητό, το κρεβάτι είχε ένα σεντόνι και ένα στρώμα 2 εκατοστών.. Στην πρώτη μου νύχτα εκεί, ξημέρωσα με πιασμένη μέση, οπότε το μεσημεράκι, και μετά από έντονη συζήτηση τους λέω (προϊσταμένη και γιατρό) ότι υπογράφω και φεύγω - αν καθήσω και άλλο δεν θα τη βγάλω καθαρή ...

- Ένα ευχαριστώ - δημόσια - ξανά στον Τόλη, που έτρεξε, ρώτησε, ενδιαφέρθηκε και ήρθε να με πάρει για να με πάει στο σπίτι (με αυτοκίνητο και όχι με το μαύρο 10άρι :lol::lol:)

- Στην μάνα μου και τον αδελφό μου είπαν ότι δεν αισθανόμουν καλά και πήγα στο Νοσοκομείο ξανά για εξετάσεις. Δευτέρα βράδυ, μέσα από την εντατική, με σηκώνουν και με αφήνουν να βγω λίγο στο διάδρομο, οπότε με το κινητό της Άννας τους παίρνω τηλέφωνο, για να τους ησυχάσω : μπλα μπλα μπλα, τι, πως , γιατί, μπλα μπλα συνέχεια, δεν αντέχω και λέω στην αδελφό μου , κύτταξε, είμαι ακόμα ζωντανός, και ναι, αυτό είναι απειλή ... Ηρέμησαν ...
.
.
.
.
.
Αυτά προς το παρόν, πάω για φαγητό και να δω και τον αγώνα
.
.
.
.
.
.
Τα λέμε ...
.
.
.
.
.
.
@ spyrval : πρώτο βράδυ στο σπίτι, επιτέλους, πέφτουμε για ύπνο. Ασυναίσθητα, ακουμπάω την Άννα στο πόδι. Μέσα στην ησυχία της νύχτας, βγάζοντας όλη την ένταση και αγωνία που πέρασε η γυναίκα, αγριοφωνάρα : ούτε να το σκέφτεσαι ...

annateo
14/08/2016, 13:18
Περαστικά...

el-Gatto
14/08/2016, 18:56
Περαστικά σου φίλε...:beer:

dukeandthecity
14/08/2016, 20:54
Παιδιά, ευχαριστώ για τις ευχές σας. Ήταν μια δύσκολη στιγμή, που κατέληξε με τον καλύτερο τρόπο...

Για τα παραλειπόμενα που λέγαμε τώρα :
.
.
@ spyrval : πρώτο βράδυ στο σπίτι, επιτέλους, πέφτουμε για ύπνο. Ασυναίσθητα, ακουμπάω την Άννα στο πόδι. Μέσα στην ησυχία της νύχτας, βγάζοντας όλη την ένταση και αγωνία που πέρασε η γυναίκα, αγριοφωνάρα : ούτε να το σκέφτεσαι ...

Μπάρμπα κάτσε φρόνιμα και έχουμε νηστεία μέχρι και το 15αυγοστο. :D:D

Περαστικά και αγύριστα

lykourgi
15/08/2016, 23:30
Σιδερένιος. :beer:

DAN_DAN
16/08/2016, 05:34
Σιδερένιος "συνάδελφε"! Έκανα το ίδιο ακριβώς "δρομολόγιο" στις 23 Ιουνίου! Από τότε, έγραψα στα @ρχιδι@ μου το τσιγάρο και όλα αυτά που μ'εστειλαν στη μονάδα στεφανιαίας και την αραξα στο παλιό παραθαλάσσιο σπιτάκι με μοναδική ασχολία να βλέπω τις ελιές να βγάζουν καινούρια φύλλα. Αν βρεθεί ο δρόμος σου προς Επανομη μεριά, ρίξε πμ για να περπατήσουμε μαζί την καλύτερη bypass strasse που έχεις φανταστεί! Περαστικά και πάλι!

agamoi-thytai
16/08/2016, 06:31
Ασυναίσθητα, ακουμπάω την Άννα στο πόδι. Μέσα στην ησυχία της νύχτας, βγάζοντας όλη την ένταση και αγωνία που πέρασε η γυναίκα, αγριοφωνάρα : ούτε να το σκέφτεσαι ...
Με πέθανες πρωί πρωί...
Έχω ήδη αναπαραστήσει στο μυαλό μου το ίδιο σκηνικό με τη δικιά μου σε περίπτωση που συμβεί κάτι τέτοιο.:D

granazi
16/08/2016, 07:10
Περαστικά και γρήγορα!

amyroukai
16/08/2016, 11:58
κύτταξε, είμαι ακόμα ζωντανός

άμα τα δει αυτά ο μπλίτσερ, μην το παίζεις :bawl:

Ασωτος
16/08/2016, 12:12
άμα τα δει αυτά ο μπλίτσερ, μην το παίζεις :bawl:

Για την ορθογραφία : http://www.stougiannidis.gr/kyttazv.htm

Για το νόημα : ότι πεις :):wave2::wave2:

amyroukai
16/08/2016, 12:26
Για το πρώτο, δεν το ήξερα, γηράσκω αεί...

Για το δεύτερο δεν κατάλαβα, αλλά αν είναι θέμα ζέστης δεν έχει πιά νομίζω αυτές τις μέρες, για μύγες δεν ξέρω... τι 'στε σεις πιά!

spyrakos35
16/08/2016, 14:33
Περαστικα αγορινα

Ασωτος
07/08/2017, 08:33
'Ενας ολοκληρος χρόνος ....

Σαν σήμερα ....

Είμαστε ακόμα ζωντανοί ....:wave2::wave2:

bulmont
07/08/2017, 08:43
:beer::beer::beer:

o teos
07/08/2017, 08:46
:beer::beer::boxing:

sek
07/08/2017, 08:49
Σιδερένιος!

vaska
07/08/2017, 09:34
@ spyrval : πρώτο βράδυ στο σπίτι, επιτέλους, πέφτουμε για ύπνο. Ασυναίσθητα, ακουμπάω την Άννα στο πόδι. Μέσα στην ησυχία της νύχτας, βγάζοντας όλη την ένταση και αγωνία που πέρασε η γυναίκα, αγριοφωνάρα : ούτε να το σκέφτεσαι ...

Κατ' αρχήν να ευχηθώ κι εγώ με την σειρά μου περαστικά κι αγύριστα. Μακάρι να είναι το τελευταίο που σε ταλαιπώρησε.

Τώρα για τα έντονα γράμματα της υπόθεσης, θεωρώ δεν το χειρίστηκες σωστά

Έπρεπε να της πεις "Αγάπη μου σαν να είναι η τελευταία μας φορά" και να δεις πως θα σου το έκανε το χατήρι
:lol::lol:

Nostradamus
07/08/2017, 11:30
Σιδερενιος και να συνεχισεις να γιορταζεις αυτη επετειο για πολλα πολλα χρονια!

7Tolis
07/08/2017, 14:38
Βλέπω το θυμήθηκες πως πέρασε ένας χρόνος. Τι σκέψεις έχεις τώρα; Πως είσαι από ψυχολογία;

Ασωτος
08/08/2017, 13:08
Βλέπω το θυμήθηκες πως πέρασε ένας χρόνος. Τι σκέψεις έχεις τώρα; Πως είσαι από ψυχολογία;

Κάποιες ημερομηνίες παραμένουν ....

Από κει και μετά, η ζωή συνεχίζεται όπως πριν, στην καθημερινότητα. Ελάττωσα κι άλλο το τσιγάρο, δεν αγχώνομαι για τίποτα, προσπαθώ να μην κουράζομαι πολύ, διατροφή συνηθισμένη ...

Η ψυχολογία, δεν άλλαξε τόσα χρόνια, ανεβασμένη, αισιόδοξη ...ότι είχα να αποδείξω, το απέδειξα στον εαυτό μου πρώτα και στην οικογένειά μου μετά ....

Ειλικρινά όμως αισθάνομαι κουρασμένος, κι αυτό δεν φεύγει εύκολα .... :wave2::wave2:

vaska
08/08/2017, 14:33
Ειλικρινά όμως αισθάνομαι κουρασμένος, κι αυτό δεν φεύγει εύκολα .... :wave2::wave2:

Όπως το 90% των ανθρώπων που ξέρω και του εαυτού μου συμπεριλαμβανομένου.
Μάλλον είναι τα σημάδια των καιρών αυτά.

irinia
08/08/2017, 17:01
'Ενας ολοκληρος χρόνος ....

Σαν σήμερα ....

Είμαστε ακόμα ζωντανοί ....:wave2::wave2:




ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ.............



Εγώ έχω γενέθλια στις 14 Φεβρουαρίου.......μετά ανακοπής παρακαλώ,
άλλο έργο κι αυτό,βλέπω μαζευόμαστε αρκετοί σιγά-σιγά...!!!
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....

irinia
08/08/2017, 17:04
Κάποιες ημερομηνίες παραμένουν ....

Από κει και μετά, η ζωή συνεχίζεται όπως πριν, στην καθημερινότητα. Ελάττωσα κι άλλο το τσιγάρο, δεν αγχώνομαι για τίποτα, προσπαθώ να μην κουράζομαι πολύ, διατροφή συνηθισμένη ...

Η ψυχολογία, δεν άλλαξε τόσα χρόνια, ανεβασμένη, αισιόδοξη ...ότι είχα να αποδείξω, το απέδειξα στον εαυτό μου πρώτα και στην οικογένειά μου μετά ....

Ειλικρινά όμως αισθάνομαι κουρασμένος, κι αυτό δεν φεύγει εύκολα .... :wave2::wave2:




ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΓΚΛΗΜΑ............ΤΟ






Τσιγάρο......στις οδηγίες ήταν γραμμένο με κόκκινα κεφαλαία...!!!

Ασωτος
08/08/2017, 18:04
Ναι μεν αλλά ... ας μη δαιμονοποιούμε το κάπνισμα, συμβάλλει αλλά υπάρχουν και άλλοι παράγοντες / συνθήκες / καταστάσεις ... Πόσοι έχουν ''φύγει'' ξαφνικά, χωρίς να είναι καπνιστές ....

Εν πάσει περιπτώσει, είναι προσωπική υπόθεση / ευθύνη του καθενός ...
.
.
.
.
.
Στην δική μου περίπτωση, την ''πάτησα'' από αυτό : https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140572 .20 μέρες δεν ήταν αρκετές για να ηρεμήσω ....

irinia
09/08/2017, 07:04
ΤΟ ΟΤΙ Ο ΚΑΠΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥΠΕΡ ΑΓΓΕΙΟΣΥΣΤΑΛΤΙΚΟ............




Το γνωρίζουν οι πάντες...!!!
Από μικρά παιδιά θυμάμαι επάνω στις πληγές να βάζουμε καπνό
για να σταματήσει η αιμορραγία...!!!
Αντιλαμβάνεσαι τι σημαίνει αυτό στην περίπτωση μας.
Άλλο πράγμα φίλε η προσωπική επιλογή όπως είπες και άλλο
η παραδοχή ότι το κάπνισμα στην περίπτωση μας ΣΚΟΤΩΝΕΙ...!!
Επίσης άλλο πράγμα το να προσφέρουμε άλλοθι στον εαυτό μας
επειδή δεν μπορούμε να πολεμήσουμε τις αδυναμίες μας,ανθρώπινο κι αυτό..!!
Απλά σκέψου........από τη μια το τσιγάρο,κι από την άλλη η γλυκιά ζωή πόσο
χάνει τη γλύκα της αν το κόψεις..??
Δεν θέλω βέβαια να βάλω στην υπόθεση και τα αγαπημένα πρόσωπα.........το πόσο
θα τους έλειπες ΑΝ...........επειδή θα προτιμούσες αυτήν την προσωπική επιλογή
όπως την αποκάλεσες...!!!
Όπως και δεν θέλω να σε μαλώσω...........αλλά να σε ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΩ..!!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ