PDA

View Full Version : Πόσα κυβικά είναι "αρκετά" για την πόλη;



Ohm
13/08/2016, 20:18
Στην δουλειά πάντως πηγαίνω ελάχιστες φορές έως καθόλου με την μηχανή. Είναι στα δύο χιλιόμετρα από το σπίτι και όσες φορές πήγα,η θερμοκρασία του κινητήρα δεν έφτανε τους 75 βαθμούς.
Όλο τον χρόνο, ζήτημα είναι να πηγαίνω πέντε φορές με την μηχανή, χειμώνα καλοκαίρι.

πάντως cb500 που έχει κάνει τη μισή ζωή του σε πόλη και μικρές διαδρομές, δεν είχε πρόβλημα να φτάσει 200000 χιλιόμετρα και να μην έχει κανένα απολύτος πρόβλημα, με την τυπική συντήρηση.

Bob_o_mastoras
13/08/2016, 20:31
πάντως cb500 που έχει κάνει τη μισή ζωή του σε πόλη και μικρές διαδρομές, δεν είχε πρόβλημα να φτάσει 200000 χιλιόμετρα και να μην έχει κανένα απολύτος πρόβλημα, με την τυπική συντήρηση.

To cb500 ειναι φτιαγμενο για αυτη τη δουλεια. Ακομα και χωρις την τυπικη συντηρηση παλι θα τα εφτανε, πιθανοτατα.
Δεν ειναι ολα τα μοτερ ιδια. Αλλα, στις ιδιες συνθηκες λειτουργιας θα θελανε πληρη ανακατασκευη απο τα 50.000χλμ.

daz
13/08/2016, 20:42
φυσικά, αν αγνοήσουμε ότι τα μισά μηχανάκια που κυκλοφορούνε είναι παπάκια 50άρια και 100άρια, ναι, έχεις δίκιο

Γι αυτό είπα και εγώ πως ζεσταίνω το 50αρι μου.

Ωμ δε ξέρω αν το έχεις καταλάβει αλλά εδώ μιλάμε για μηχανές. Για πολύστροφους κινητήρες ή για κινητήρες με μεγάλη χωρητικότητα και η συζήτηση είναι ποια λάδια είναι καλυτερα, τα 10 - 40 ή τα 20-50 ή τα 5-60 και ποια προστατεύουν καλύτερα από φθορές.

Τα μικρά μηχανάκια είναι μικρογραφία των μεγαλυτέρων, με μεγαλύτερες ανοχές, απλούστερη κατασκευή, λιγότερες τεχνολογίες. Ότι ισχύει για τα μεγάλα ισχύει και για τα μικρά αλλά με μικρότερο χρόνο, κόστος, προσπάθεια.

daz
13/08/2016, 20:46
πάντως cb500 που έχει κάνει τη μισή ζωή του σε πόλη και μικρές διαδρομές, δεν είχε πρόβλημα να φτάσει 200000 χιλιόμετρα και να μην έχει κανένα απολύτος πρόβλημα, με την τυπική συντήρηση.

To οποίο θα έχει περισσότερες φθορές με κάποιο ίδιο που έχει κάνει τα ίδια χλμ σε ταξίδια και βόλτες σαββατοκύριακου και τις ίδιες φθορές με κάποιο άλλο που είχε κάνει την ίδια χρήση αλλά με διαφορετικά λάδια ή με πιο συχνή συντήρηση.

Ohm
14/08/2016, 00:58
To cb500 ειναι φτιαγμενο για αυτη τη δουλεια.

νομίζω ότι δεν είναι έτσι

Bob_o_mastoras
14/08/2016, 01:16
νομίζω ότι δεν είναι έτσι

Eκ του wikipedia με μια γρηγορη ματια:

CB500 (1993 through 2003)[edit]
According to Honda engineers, the 499 cc parallel twin DOHC engine was designed to last for 300,000 km (190,000 miles). One motorcycle was tested by Moto Revue from 1993 through 1996. Dismantled at 50,000 km (31,000 miles), the engine was in perfect condition. At 100,000 km (62,000 miles) only the cam chain and the pistons were replaced, although, in the tester's opinion, it could have run with the original parts for longer with no problems.[3][4]

Παραθετω και το link: https://en.wikipedia.org/wiki/Honda_CB500_twin και επιφυλασομαι να παραθεσω και το presentation της Honda για το συγκεκριμενο μηχανακι οταν το βρω.


Ειναι ακριβως για αυτη τη δουλεια που περιγραφεις στο ποστ σου που εκανα quote. Γυμνο, ανετο μηχανακι με μικρο-μεσαιου κυβισμου και χαμηλης αποδοσης (αρα υψηλης αντοχης και οικονομιας) μοτερ, ΟΥΡΛΙΑΖΕΙ daily commuter απο χιλιομετρα!!

Ohm
14/08/2016, 13:22
αν το cb500 είναι για μικρές διαδρομές στην πόλη...

... τότε τα παπάκια, για τί είναι;

Bob_o_mastoras
14/08/2016, 13:38
αν το cb500 είναι για μικρές διαδρομές στην πόλη...

... τότε τα παπάκια, για τί είναι;

Για τον ιδιο ακριβως λογο. Που ειναι το περιεργο;;

Δηλαδη Ωμ, για ποια χρηση κατασκευαστηκε και προοριζεται το cb500, κατα τη γνωμη σου;;

panavour
14/08/2016, 15:45
Για τον ιδιο ακριβως λογο. Που ειναι το περιεργο;;

Δηλαδη Ωμ, για ποια χρηση κατασκευαστηκε και προοριζεται το cb500, κατα τη γνωμη σου;;
Επειδη το ειχα καποτε το μηχανακι ,τα ειχα κανει ολα εκτος απο σοβαρο χωμα.Ειναι ενα μηχανακι που κανει τα παντα απο πολη εως μεγαλα ταξιδια με ασφαλεια οικονομια και απαραμιλλη αντοχη ,ενα μηχανακι στην κυριολεξια πασπαρτου.:)

Bob_o_mastoras
14/08/2016, 15:57
Επειδη το ειχα καποτε το μηχανακι ,τα ειχα κανει ολα εκτος απο σοβαρο χωμα.Ειναι ενα μηχανακι που κανει τα παντα απο πολη εως μεγαλα ταξιδια με ασφαλεια οικονομια και απαραμιλλη αντοχη ,ενα μηχανακι στην κυριολεξια πασπαρτου.:)

Nαι, δεν αντιλεγω. Υπαρχει και πρωταθλημα cb500. Αυτο τι σημαινει;; Οτι φτιαχτηκε για την πιστα;;
Ενα commuter ειναι. Και επειδη η ΧονΔα, οπως και ολοι μας, ξερουμε οτι, στατιστικα, το commuting γινεται κατα κυριο λογο "εντος των τειχων" εχει φτιαχτει για να ανταπεξερχεται σε αυτες τις συνθηκες με ανεση.
Αυτο λεω. Και επειδη ειναι σκυλος μαυρος απο αξιοπιστια, εξηγω στον φιλτατο Ohm οτι θα του εβγαζε αυτα τα χιλιομετρα ακομα και αν δεν ηταν τυπικος στα service.

υ.γ. Προσωπικα και εμενα μου αρεσει το 500. Και εμφανισιακα παρα πολυ το μαυρο (σαν του ΜπιλυΜιουζ).

toyar
14/08/2016, 15:59
ειναι μεγαλο προσον η απλοτητα στη μηχανολογια..............

Ohm
14/08/2016, 17:53
Για τον ιδιο ακριβως λογο. Που ειναι το περιεργο;;

Δηλαδη Ωμ, για ποια χρηση κατασκευαστηκε και προοριζεται το cb500, κατα τη γνωμη σου;;

Για όλες τις χρήσεις δρόμου. Μηχανάκι πόλης δεν θα το έλεγα. Θα έπαιρνες 500άρι για να κάνεις καθημερινά 5 λεπτά διαδρομή σπίτι-δουλειά;

Bob_o_mastoras
14/08/2016, 18:01
Για όλες τις χρήσεις δρόμου. Μηχανάκι πόλης δεν θα το έλεγα. Θα έπαιρνες 500άρι για να κάνεις καθημερινά 5 λεπτά διαδρομή σπίτι-δουλειά;

Aν ειχα λεφτα θα επαιρνα GSX1400 για να κανω αυτη τη δουλεια! :p

Δεν εχει φτιαχτει για ολες τις χρησεις δρομου, ασχετα αν μπορει να πραγματωσει τις περισσοτερες με καποιες παραχωρησεις παντου. Ειναι commuter. Kαι το commuting γινεται κατα κυριο λογο στην πολη και σε μικρες αποστασεις γυρω απο αυτη. Αν θελεις να το καταλαβεις, μπραβο. Αν οχι δεν μπορω, ουτε εχω τη διαθεση να κανω κατι παραπανω... :wave2:

Bob_o_mastoras
14/08/2016, 19:05
Ρε! Μας φτιαξαν thread!!!

Τωρα θα δεις...!!! :a26::a015::boxing::panic:


:tooth::tooth::tooth:

amyroukai
14/08/2016, 19:12
για να συνεισφέρω στο ζήτημα, με λιγότερα από 650 κυβικά δεν έχω μπει στην πόλη. Και ήταν πολύ πιο εύκολα τα 650 του 4κύλινδρου από τα 650 του μονοκύλινδρου και πιο οικονομικά σε καύσιμο. Καρμπιρατέρ αμφότερα, με περίπου ίδια σχεδιαστική ηλικία μοτέρ.

Και το 1000άρι πιο "εύκολο" από όλα, με τα ίδια καύσιμα με τα "μικρά" αλλά είπαμε, έχω και έναν σχετικό όγκο και ύψος που μου επιτρέπει να τα "έχω" άνετα όλα αυτά.

Τα 1200 της GS που πήρα σε "πηγμένη" Βουλιαγμένης πρόσφατα, δικάβαλο και πρώτη επαφή με το όχημα, ήταν πρόβλημα για τα πρώτα 5 λεπτά.

Οπότε μύθος το παπί κύριοι. Απλά έχει κωμικά λειτουργικά έξοδα και έξοδα επισκευής αν γίνει τατάνα από πέσιμο/τρακάρισμα. ΜΟΝΟ για αυτόν τον λόγο θα μπορούσε να το προτιμήσει κάποιος.

Bob_o_mastoras
14/08/2016, 19:17
Aκριβως!
Το παπι το προτιμας για την οικονομια του. Οχι διοτι ειναι το καλυτερο για μεσα στην πολη.

Βεβαια Αμυρου, για εμενα ιδανικο μεσα στην πολη θα ηταν καποιο super-motard απο 450cc και πανω. Ενα smc πχ, ενα xr650 ή εστω ενα wr450 βρε αδερφε... :D

AristidisZ
14/08/2016, 19:18
Οπότε μύθος το παπί κύριοι. Απλά έχει κωμικά λειτουργικά έξοδα και έξοδα επισκευής αν γίνει τατάνα από πέσιμο/τρακάρισμα. ΜΟΝΟ για αυτόν τον λόγο θα μπορούσε να το προτιμήσει κάποιος.

Για να σε δω να κάνεις σφήνα στο λιμάνι το πρωί με το GS...

Σε συνθήκες απόλυτου πηξίματος δεν υπάρχει τίποτα σαν τον πάπιο :beer:

pipe_smoker
14/08/2016, 19:28
Όντως στο απόλυτο πήξιμο το παπί παίζει μπάλα μόνο του.

Ακόμα και το γεγονός ότι ζυγίζει όσο ένα καρυδότσουφλο κι άμα σου παρασπάσουνε τα νεύρα το παίρνεις και στην πλάτη και το παρατάς όπου βρεις να πιεις έναν καφέ μέχρι να σπάσει η κίνηση, είναι μεγάλο πράγμα.

Κατά τα άλλα, όλα καλά είναι.

Και ναι το cb500 είναι commuter.
Κάνει κι άλλα πολλά και τα κάνει κι εύκολα, αλλά είναι commuter.

ΥΓ. Κι εγώ που κάνω σπίτι-δουλειά-σπίτι με το GSX πείτε μου πού πρέπει να πάω να ζητήσω τις συγγνώμες μου και να πλερώσω πρόστιμο.

ratamahatta
14/08/2016, 19:29
Οτιδήποτε πάνω από 2 κυλίνδρους και 650 κυβικά είναι υπερβολή για την πόλη.
Παπάκια -σκουτερακια είναι πιο οικονομικά αλλά όχι και πιο ασφαλή λόγω φρένων κλπ.
Όσο για τα commuters όντως είναι κατά κύριο λόγω για πόλη χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορούν να ταξιδέψουν εξίσου άνετα.
Μην ξεχνάμε οι λίγο μεγαλύτεροι έκαναν τα πάντα με λιγότερα κυβικά.

My 2 cents

Bob_o_mastoras
14/08/2016, 19:30
ΥΓ. Κι εγώ που κάνω σπίτι-δουλειά-σπίτι με το GSX πείτε μου πού πρέπει να πάω να ζητήσω τις συγγνώμες μου και να πλερώσω πρόστιμο.

Σε εμεναΝΕ, που πολυ θα ηθελα να κανω το ιδιο!!! :mad::mad:

:p:p

devil's animal
14/08/2016, 19:53
τα μεγαλα μονοκυλινδρα παιζουν μπαλα μονα τους στην πολη...ειδικα με motard ζαντολαστιχα...:smokin:

και παω και στοιχημα, σε οποιαδηποτε ωρα, με οποιοδηποτε μηχανακι για εντος πολης διαδρομη...:evil:

amyroukai
14/08/2016, 20:01
Με συχωράτε για την διακοπή.


ΔΕΥΤΕΡΗ φορά μέλος χαλάει την συζήτηση που ο ίδιος άνοιξε, γιατί δεν του αρέσει το νέο θέμα στο οποίο μεταφέρθηκε και προτιμούσε να είναι οφτόπικ κάπου αλλού.

Οπότε μιλάμε για παραβίαση του κανόνα #5 σε πρώτη φάση, του κανόνα #4 σε δεύτερη φάση, του #9 γενικότερα. Διορθώστε με όπου κάνω λάθος.

Επειδή λοιπόν η όλη ιστορία ΕΜΕΝΑ προσωπικά με προσβάλλει και όποιος γράφει ας έχει τα απαραίτητα για να στηρίζει την όποια θέση του, στην προκείμενη περίπτωση και επειδή μπορώ να το κάνω, θα επαναφέρω τα γραμμένα από τον Οhm και αν ξανασβηστούν θα έχει να λαμβάνει τα δέοντα και μην ρωτήσει ούτε ο ίδιος ούτε άλλος γιατί. Δεν έχει να κάνει με συμπάθειες και φαβοριτισμό αυτό από μεριάς μου, απλά με ενοχλεί αυτή η συμπεριφορά. Αν δεν θέλει κάποιος να φαίνονται τα γραμμένα του, ας μην τα γράψει ποτέ σε δημόσιο χώρο.

Mariner
14/08/2016, 20:16
τα μεγαλα μονοκυλινδρα παιζουν μπαλα μονα τους στην πολη...ειδικα με motard ζαντολαστιχα...:smokin:

και παω και στοιχημα, σε οποιαδηποτε ωρα, με οποιοδηποτε μηχανακι για εντος πολης διαδρομη...:evil:

++++

To 690 (και οποιοδήποτε αντίστοιχο) ακόμα και με τα χωμάτινα που του φοράω κάνει πλάκα σε οτιδήποτε οδηγεί σώφρον οδηγός (deliverάδες με deathwish εξαιρούνται.. :lol: )

pipe_smoker
14/08/2016, 20:18
Ναι καλά τα λέτε, μόνο που δε μιλάμε όλοι έχοντας μονίμως την κόντρα στο κεφάλι μας.

Όπως και να έχει, με κόντρα ή χωρίς, όντως βολεύουν τα μοτάρντ στην πόλη.
Αλλά κι αυτά παπιά δεν είναι.

Κι αν είναι και λίγο φαρδύς ο κώλος σου, καλύτερα βολεύεσαι με cb500.

zizou
14/08/2016, 20:29
Δεν έχω καταλάβει για πιο μιλάμε.Για το CB 500 η για το CBF 500

toyar
14/08/2016, 20:45
κατ εμε το θεμα δεν ταιριαζει σε μοτοσυκλετιστικο forum αλλα σε περιοδικο ποικιλης υλης με δωρο τσαντα για την παραλια
τι κυβικα;
μονοκυλινδρα; δικυλινδρα; τετρακυλινδρα;
σε σειρα; V;
μονοκαβαλο; δικαβαλο;
για οικονομια ή για σβελταδα;
για δουλεια ή για βόλτα;
σε ποια πολη; Αθηνα με Αττικη Οδο ή Ορεστιαδα που ειναι πλατωμα;

pipe_smoker
14/08/2016, 20:50
Δεν έχω καταλάβει για πιο μιλάμε.Για το CB 500 η για το CBF 500

Who cares?

Και τα δύο μια χαρά είναι.

MG-KTiNoS
14/08/2016, 21:02
πάντως cb500 που έχει κάνει τη μισή ζωή του σε πόλη και μικρές διαδρομές, δεν είχε πρόβλημα να φτάσει 200000 χιλιόμετρα και να μην έχει κανένα απολύτος πρόβλημα, με την τυπική συντήρηση.

200000 στην πόλη..... με cb500.... με την τυπική συντήρηση....
οκ....
:a08:

RaGe_Raptor
14/08/2016, 21:28
εξαρτάται για ποια πόλη μιλάμε... :p

Bowleno
14/08/2016, 21:58
Όντως στο απόλυτο πήξιμο το παπί παίζει μπάλα μόνο του.

Όχιι απαραίτητα... ο Πήγασος που έχω, για παράδειγμα, και μαζεμένος είναι σε όγκο και κόβειι πολύ το τιμόνι του (εγώ τον χώνω άνετα παντού) μην πούμε για την ενεργητοκή ασφάλεια που παρέχει έναντι του παπιού.....



τα μεγαλα μονοκυλινδρα παιζουν μπαλα μονα τους στην πολη...ειδικα με motard ζαντολαστιχα...:smokin:

και παω και στοιχημα, σε οποιαδηποτε ωρα, με οποιοδηποτε μηχανακι για εντος πολης διαδρομη...:evil:

:a10::beer:

Mariner
15/08/2016, 00:51
Ναι καλά τα λέτε, μόνο που δε μιλάμε όλοι έχοντας μονίμως την κόντρα στο κεφάλι μας.


Εγώ πάντως δεν αναφερώμουν σε κόντρα αλλά στην ευκολία μετακίνησης μεσα στο κέντρο - στενά μηχανάκια με ψηλό τιμόνι για να περνάνε άνετα πάνω απο καθρέπτες και χαμηλό βάρος για να είναι μανιτζέβελα (και με πολύ πιο δυνατούς κινητήρες και φρένα φυσικά για πιο άνετη και ασφαλή οδήγηση)

Ohm
15/08/2016, 02:10
Αν δεν θέλει κάποιος να φαίνονται τα γραμμένα του, ας μην τα γράψει ποτέ σε δημόσιο χώρο.

εγώ δεν τα έγραψα εδώ.
ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΑΤΕ ΕΔΩ.
όσα έγραψα ήταν κατά τη δική μου προσωπική γνώμη συνέχεια όσων διάβασα στο άλλο θρεντ και ως τέτοια τα έγραψα
αν τα μεταφέρεις εδώ, τότε δεν είναι πια δικά μου

yiannis172
15/08/2016, 07:40
Ιδανικο στη πολη (χωρις να μας νοιαζει κοστος χρησης και συντηρησης) ειναι ενα μεγαλο,ελαφρυ και καλοστημενο μονοκυλινδρο (Δουκας πχ).
Αν μας νοιαζει το οικονομικο,εννοειται παπι και μονο.

mikes
15/08/2016, 08:34
Δεν ξερω τι λετε εσεις, αλλα εγω με το 250 την εχω καταβρει παντως...

Λευκάδιος
15/08/2016, 09:56
Για αρκετά χρόνια κυκλοφορούσα στο κέντρο της Αθήνας με ZRX1100 (γύρω στα 250 κιλά γεμάτο)χωρίς κανένα πρόβλημα.Το μικρό μεταξόνιο,το μεγάλο κόψιμο τιμονιού και η χαμηλή σέλα μου επέτρεπαν να μην κολάω πουθενά.Το δε 4Κ ροπάτο μοτέρ μπορούσε να δουλευει όλη μέρα με μια ταχύτητα(σαν σκούτερ :-P ).Απ'την άλλη το ZX9R ήταν μεγάλη ταλαιπώρια(μικρο κόψιμο τιμονιού,σκληρές αναρτήσεις,μεγάλες θερμοκρασίες) και με ανάγκασε να πάρω παπί.
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι το καλύτερο για την πόλη είναι ένα μονοκύλινδρο ον-οφ ή sm.Τα παπιά έχουν 2 μειονεκτήματα,τα τιμόνια τους είναι ακριβώς στο ύψος των καθρεφτων των αυτοκινήτων αλλά και τα μαρσπιέ τόσο χαμηλά που καποιες στιγμές που περνάω ανάμεσα σε αυτοκίνητο και πεζοδρόμιο να βρίσκουν στο πεζοδρόμιο.

Leon67
15/08/2016, 10:14
Ιδανικό για την πόλη (Αθήνα ή Θεσσαλονίκη όσον αφορά το μέγεθος) είναι ότι ελίσσεται ανάμεσα στα αυτοκίνητα ΚΑΙ ακολουθεί άνετα τους ρυθμούς στους δρόμους ταχείας κυκλοφορίας με περιθώρια ενεργητικής ασφάλειας (γκάζι). Από αυτά που είχα σαν δεύτερα ή και μοναδικά για κάποια χρόνια και είναι (KMX 200, GPZ 400R Ninja, Crypton 110, CBR 125R, KLE 500 KLX 250) το μόνο που τα έκανε όλα με σχετική σαφάλεια ήταν το ΚLE. Ίσως και το GPz αλλά τότε ήταν άλλα χρόνια. Αρα το CB-500, CBR 500 μιά χαρά είναι. Ίσως το Χ από τα καινούργια για ακόμα μεγαλύτερη άνεση.

MG-KTiNoS
15/08/2016, 10:19
τα παπιά κοστίζουν λίγο... και τέλος

1κ μοταρντ είναι ΄λλη ιστορία και δεν έχει αντίπαλο στην πόλη

amyroukai
15/08/2016, 10:29
Να θυμήσω στους κύριους στηρίζοντες τα "ψηλά τιμόνια" ότι ο αριθμός των "Τζιπ" που κυκλοφορούν εντός αστικού ιστού είναι πολύ μεγάλος, των επαγγελματικών βαν επίσης, πολλά επιβατικά ΙΧ λόγω των τελευταίων κανονισμών πρόσκρουσης έχουν "ψηλά" την πλευρική γραμμή της πόρτας και τους καθρέφτες, οπότε (με τον πήγασο) ανακάλυψα ότι φρακάρεις σε πάρα πολλά σημεία που με το στριτ (πιο στενό/πιο χαμηλό) περνάς άρχοντας.

Leon67
15/08/2016, 10:31
Τα παπιά μόλις βρουν ανοιχτό δρόμο είναι ανίκανα να κινηθούν με ασφάλεια έστω και αν πάνε με 100 ή μάλλον ακριβώς γιατί σε αυτά τα χλμ/ωρα δεν φρενάρουν-στρίβουν ούτε έχουν καθόλου γκάζι πια.

panavour
15/08/2016, 10:44
Κατα γενικη ομολογια-οι εξαιρεσεις επιβεβαιωνουν τον κανονα-για μεσα την πολη το καλυτερο απο πλευρας ευχρηστιας,και κοστους προς αποδοση,ειναι ενα σκουτερ η ενα παπι εως 125 κυβικα.
Φυσικα ο καθενας μπορει να εχει αλλη αποψη και να βολευεται διαφορετικα.Ομως ο μεσος ορος νομιζω οτι εξυπηρετειται με τα ανωθι αναφερομενα.
Επισης οταν λεμε πολη συνηθως εννοουμε τα μεγαλα αστικα κεντρα -Αθηνα,Θεσσαλονικη,Πατρα,και οχι την Σπαρτη η την Σαμο.
Οσον αφορα την ασφαλεια νομιζω οτι τα προαναφερθεντα για τις ταχυτητες που αναπτυσσουν ΝΕΣΑ στον αστικο ιστο ειναι επαρκη.Μην ξεχναμε οτι το υπερβαλλον βαρος ειναι μειον οσον αφορα τους ελιγμους.
Για την οικονομια τι να πω?Ο καθενας αναλογα την τσεπη του,αλλα νομιζω οτι η πλειοψηφια πλεον το σκεπτεται και αυτο με την παρουσα οικονομικη κατασταση.
Για ολα αυτα αναφερθηκα στον μεσο ορο των αναβατων που κινουνται με δικυκλο στην πολη.
Σιγουρα θα υπαρχει και ο καγκουρας με το τουμπανιασμενο σουπερ μοταρντ, σιγουρα θα υπαρχει και ο γιαπης με την 1200 την προπελλα, σιγουρα θα υπαρχει και ο πολυ γρηγορος με το R1 με την ελευθερη εξατμιση που θα ανεβαινει την κηφισιας απο χιλτον μεχρι μαρουσι σε 5 λεπτα και θα ξεγεννανε απο τον θορυβο ολες οι ετοιμογενες στα μαιευτηρια, σιγουρα θα υπαρχει και ο πολυθρονατος με το τερα-μεγα σκουτερ με την σαλονοτραπεζαρια, αλλα νομιζω οτι για τον μεσο ορο τα προαναφερθεντα ειναι η καλυτερη λυση.Βεβαια οπως επιγραμματικα λεγεται παντα ΠΕΡΙ ΟΡΕΞΕΩΣ ΚΟΛΟΚΥΘΟΠΙΤΤΑ:D

MG-KTiNoS
15/08/2016, 11:51
Να θυμήσω στους κύριους στηρίζοντες τα "ψηλά τιμόνια" ότι ο αριθμός των "Τζιπ" που κυκλοφορούν εντός αστικού ιστού είναι πολύ μεγάλος, των επαγγελματικών βαν επίσης, πολλά επιβατικά ΙΧ λόγω των τελευταίων κανονισμών πρόσκρουσης έχουν "ψηλά" την πλευρική γραμμή της πόρτας και τους καθρέφτες, οπότε (με τον πήγασο) ανακάλυψα ότι φρακάρεις σε πάρα πολλά σημεία που με το στριτ (πιο στενό/πιο χαμηλό) περνάς άρχοντας.

στον αντίποδα, όλοι αυτοί σε βλέπουν....
:D

Λευκάδιος
15/08/2016, 11:54
Να θυμήσω στους κύριους στηρίζοντες τα "ψηλά τιμόνια" ότι ο αριθμός των "Τζιπ" που κυκλοφορούν εντός αστικού ιστού είναι πολύ μεγάλος, των επαγγελματικών βαν επίσης, πολλά επιβατικά ΙΧ λόγω των τελευταίων κανονισμών πρόσκρουσης έχουν "ψηλά" την πλευρική γραμμή της πόρτας και τους καθρέφτες, οπότε (με τον πήγασο) ανακάλυψα ότι φρακάρεις σε πάρα πολλά σημεία που με το στριτ (πιο στενό/πιο χαμηλό) περνάς άρχοντας.

Με 21 τροχο και αποστάτες στο τιμόνι εγώ είμαι μια χαρά με τα τζιπ,με τα βαν θέλει λίγο προσοχή(ειδικά όταν βλέπω Transit :priest: )
Μια είναι η λύση με τον Πήγασο,πέρνα με σούζα :p

rockobok
15/08/2016, 15:31
εγω ενα ξερω. Οτι σχεδον ολοι οι γνωστοί μου με 4 κύλινδρο και γω μεσα έχουν παπί για την πόλη. Δεν ειναι μονο να πας γρήγορα Αιγάλεω Ομόνοια.θα πρεπει να το παρατήσεις και στην Ομόνοια χωρις να το εχεις στο νου σου. Προσωπικά δε θα ένιωθα και πολυ άνετος με ενα 690 παρκαρισμένο 8 ώρες στη Σόλωνος. Επισης όσες φορες κολλάω στην κίνηση με το τετρακ. Νιωθω οτι το βιάζω το μηχανάκι και ας φτάσω γρηγορότερα αν βρω ανοιχτό δρομο

doctoras
15/08/2016, 16:11
Δεν υπαρχει κανόνας.
Εχουμε δει σε καθημερινή μετακίνηση για δουλειά στο κεντρο επιπεδο goldwing και street glide...

Εγω θα βόλευομουν άνετα και με 50ρακι καλο, οπως το παρακάτω..
http://photos.car.gr/1463627_0_b.jpg

akis_trevor
15/08/2016, 16:32
Στην αθηνα πχ αν οι αποστάσεις που κάνεις ειναι μεγαλες,ενα παπί ίσως το βαρεθεις και σε κουρασει ενώ στην πατρα που απτην μία άκρη στην άλλη είναι 20 χλμ είναι ταμαμ.

Bob_o_mastoras
15/08/2016, 16:40
Μπορουμε να θεσπισουμε ενα κανονα που να λεει οτι ο βαθμος βολικοτητας μιας μηχανης στην πολη ειναι αντιστροφος αναλογος του βαρους της, του μεγεθους της γωνιας καστερ και του μηκους του μεταξονιου της.

Τι λετε;;;

ptc
15/08/2016, 16:56
Λογικά αν υπήρχε μια σωστή απάντηση στο ερώτημα δε θα βλέπαμε μόνο ένα τύπο μηχανής μέσα στην πόλη;
:hmm:

Η απάντηση εξαρτάται από το σε τι δίνει ο καθένας προτεραιότητα. Οικονομία, ευελιξία, άνεση, ασφάλεια, ταχύτητα;..

Δεινόσαυρος
15/08/2016, 17:14
Ενας γνωστός μου που ήταν μονίμως με το FJR1300, πήρε, και εκθειάζει ένα Δούκα 200.

Να σας πω, τελευταία ακόμα και διαδρομές 70χλμ, εκτός πόλεως, όλο με το μικρό τον βλέπω. :lol:

doctoras
15/08/2016, 17:25
Ενας γνωστός μου που ήταν μονίμως με το FJR1300, πήρε, και εκθειάζει ένα Δούκα 200.

Να σας πω, τελευταία ακόμα και διαδρομές 70χλμ, εκτός πόλεως, όλο με το μικρό τον βλέπω. :lol:
Ο λόγος νομιζω ειναι ένας και κυριότερος: βάρος
Εαν κανεις την δουλειά σου με μαξ 120kg καλομαθαίνεις και δε σε ψήνουν για την ίδια χρήση τα 250kg plus

spyrakos35
16/08/2016, 01:58
Ενας γνωστός μου που ήταν μονίμως με το FJR1300, πήρε, και εκθειάζει ένα Δούκα 200.

Να σας πω, τελευταία ακόμα και διαδρομές 70χλμ, εκτός πόλεως, όλο με το μικρό τον βλέπω. :lol:

εσένα οι γνωστοί με τα φουζουρού, κάποιο θέμα το χουν

αλλοι το γυρνάνε σε τενερέ, αλλοι σε κατιμάδες, να το κοιτάξουν πες τους.....

:lol:

o teos
16/08/2016, 09:22
364232

ΓαΤΑκια εδω ειναι το καλυτερο ρε..και αν ζεσταθείς στην πλατη και λεωφορειο η ταξι!!:bawl:

amyroukai
16/08/2016, 12:46
Η συζήτηση για τα ντίζελ εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150231)


χμ... γιατί βγήκε κλειδωμένο γμτ... καλά, περιμένετε να το ξεκλειδώσει κάποιος που θα μπορεί. ΟΧΙ άλλο οφτόπικ για αυτοκίνητα εδώ, ναι; (και με συγχωρείτε για το λάθος στο νέο θέμα)

Δεινόσαυρος
16/08/2016, 12:55
εσένα οι γνωστοί με τα φουζουρού, κάποιο θέμα το χουν

αλλοι το γυρνάνε σε τενερέ, αλλοι σε κατιμάδες, να το κοιτάξουν πες τους.....


Πω, πω, μνήμη, όλα τα θυμάσαι βρε μπαγάσα...
Ο εν λόγω είναι και μάστορας FJR1300, με αυτά αποκλειστικά ξημεροβραδιάζεται, τα έφαγε στη μάπα, φαίνεται....









Αλλα ΟΤΑΝ δεν χρησιμοποιεί τον Δούκα, ούτε λόγος για άλλη μηχανή εκτός το FJR! (Καλύτερα τώρα, έτσι Spyrako; ) ;)


Πλάκα είναι οτι υπάρχει και ένας Δούκας 390 στο συνεργείο, αλλά όλοι ανεξαιρέτως συμφωνούν οτι για ΠΟΛΗ του βαράει στα αυτιά το 200αρι.


===

ΥΓ. Όπα, δεν τόδα το ποστ σου Αμυρού, ελπίζω να μην είμαι οφτοπικ, το θέμα είναι οτι ακόμα και στα μονοκύλινδρα το 200αρι προτιμάται από το 390αρι.

Δεινόσαυρος
16/08/2016, 13:09
Για σκληρές συνθήκες πόλης (=ΠΗΧΤΡΑ) σίγουρα όσο πιο ελαφρύ και στενό, αλλά και με όσο πιο δυνατό άνοιγμα γίνεται.
Θα έλεγα μέχρι και 125αράκι σουπερμοτο, αν ήταν αξιόπιστο.

Pivot turn να κάνει... :lol:

SONone
16/08/2016, 13:40
οπως εχει περιγραψει ενας ξαδερφος μου για την πολη θες οτι θα ηθελες για την ζουγκλα.

λιγα κιλα, μπαμ στο γκαζι, διπλα δισκοφρενα ,21inc ζαντες , street λαστιχο και αναρτησεις που να εχουν τεραστια διαδρομη.

πρεπει να μπορεις να ξεφυγεις απο τα τεραστια jeep να εχεις μεγαλες ροδες ωστε να μπορεις να ανεβεις πεζοδρομια να αρπαζει γρηγορα ωστε να εισαι παντα μπροστα στην εκκινηση και να εχεις μεγαλη διαδρομη αναρτήσεων στο φρεναρισμα και καλη αποσβεση των λακουβιονε/χαραδρων!

sv4mzu
16/08/2016, 14:15
Ειμαι υπερ μηχανης με ογκο, για να σε βλεπουν τουλαχιστον οι ελληναρες οδηγοι.
Θα πρότεινα Transalp, V Strom, κτλ για να φτανεις αν χρειαστει και ποιο μακρια.

Bob_o_mastoras
16/08/2016, 14:23
λιγα κιλα, μπαμ στο γκαζι, διπλα δισκοφρενα ,21inc ζαντες , street λαστιχο και αναρτησεις που να εχουν τεραστια διαδρομη.



Eφοσον θες και διπλα δισκοφρενα, με αυτα που περιγραφεις εχεις μονο μια επιλογη. Το LC4 adventure.

pipe_smoker
16/08/2016, 14:40
Αυτο που καταλαβαίνω εγω ειναι οτι οπως τη βόλτα/ταξίδι/εκδρομή την εχει διαφορετικά ο καθένας στο κεφάλι του, έτσι ακριβώς συμβαίνει και με το "κίνηση στην πόλη" και πώς το αντιλαμβάνεται ο καθένας.