PDA

View Full Version : DILLIMA



galanian
15/08/2016, 00:24
γεια σας γιαννης εδω...απλα εχω ενα διλλημα καθως ειμαι νεος οδηγος και εχω διπλωμα 125cc..ειμαι αναμεσα σε μιχανακια οποσ xr125 h cbr 125 αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστες επιλογες..ακομα σκεφτομαι και παπιά οπωσ innova 125..αυτο που θελω ειναι να μετακινουμαι ευκολα και να μην τα φτυνει το μηχανακι σε αποστασρεισ οπωσ ραφηνα-κατεχακη ή ραφηνα-κεντρο που και που..και να πιανει ταχυτητεσ 100-120 km ακομα και δικαβαλο..απλα πειτε μου αν το σκεφτομαι σωστα και αν εχετε δοκιμασει τα μηχανακια αυτα που εχω αναφερει και αν αξιζουν για την φαση μου..αν εχετε να μου προτεινετε καποια μηχανακια της ιδιας κατηγοριας θαταν καλοδεχουμενο που θαταν στην τιμη 1000-1100 ευρω.. ευχαριστω παιδια

panavour
15/08/2016, 01:12
geia sas gianis edo...apla r paidia exo ena dilima ka8os eimai neos odigos kaixo diploma 125cc...eimai anamesa se mixanakia opos xr125 h cbr 125 alla dn ksero an einai sostes epiloges..akoma skeftomai kai papia opos innova 125..auto pou 8elo einai na metakinoume eukola kai ousiastika na min ta ftinei to mixanaki se apostaseis opos apo rafina katexaki h rafina kedro pou kai pou..kai na pianie taxitites ade 100-110 km akoma kai dikabalo..apla peite m an to skeftomai sosta peite m an exete dokimasei auta ta mixanakia pouxo anaferei an aksizoun gia thn fasi m kai genika ti prepei na kano..akoma proteinete m kai ala mixanakia se authn tn fasi an aksizoun kai boro na ta paro me to budget auto..aa to budget ein kapou sta 1000-1100 euro :) ..euxaristo paidia

γραφτο παλι στα ελληνικα για να απαντηθει

duke200
16/08/2016, 10:32
αν σχεδιαζεις να παρεις μεγαλύτερο δίπλωμα, παρε μοτοσυκλετάκι μεταχειρισμένο YBR,CBR, XR, και μόλις παρεις A2 τα δίνεις και παίρνεις ένα πιο ικανό μηχανάκι.

αν δεν σχεδιαζεις να ανεβεις κατηγορία και θα το "παντρευτεις", παρε μοτοσυκλετάκι καινούργιο YBR,CBF,SYM WOLF.

yiannis172
16/08/2016, 11:00
γεια σας γιαννης εδω...απλα εχω ενα διλλημα καθως ειμαι νεος οδηγος και εχω διπλωμα 125cc..ειμαι αναμεσα σε μιχανακια οποσ xr125 h cbr 125 αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστες επιλογες..ακομα σκεφτομαι και παπιά οπωσ innova 125..αυτο που θελω ειναι να μετακινουμαι ευκολα και να μην τα φτυνει το μηχανακι σε αποστασρεισ οπωσ ραφηνα-κατεχακη ή ραφηνα-κεντρο που και που..και να πιανει ταχυτητεσ 100-120 km ακομα και δικαβαλο..απλα πειτε μου αν το σκεφτομαι σωστα και αν εχετε δοκιμασει τα μηχανακια αυτα που εχω αναφερει και αν αξιζουν για την φαση μου..αν εχετε να μου προτεινετε καποια μηχανακια της ιδιας κατηγοριας θαταν καλοδεχουμενο που θαταν στην τιμη 1000-1100 ευρω.. ευχαριστω παιδια

Εχουν μεγαλες διαφορες μεταξυ τους το CBR με το Innova και το XR...
Με τη σειρα που στα εγραψα ειναι το καλυτερο προς το χειροτερο απο αποψη ανεσης σε συνεχομενη μεγαλη σχετικα αποσταση.
Δικαβαλο πανω απο 100 μονο με το CBR θα πας,το οποιο ειναι και το μονο με σχετικα συγχρονο και δυνατο μοτερ.
To XR και το Innova ειναι κλασικη συνταγη αεροψυκτου υπερχαμηλης αποδοσης με εμφαση στη ροπη χαμηλα.
Σε κοστος χρησης το Innova κερδιζει ως παπι εστω και με μικρη διαφορα και σε θεμα ευελιξιας νικητης το XR.
Δεδομενου οτι η αποσταση που θα κανεις δεν ειναι και τεραστια αλλα αν το κανεις καθημερινα θα σε κουρασει συγκριτικα με ενα scooter,οι επιλογες σου ειναι καλες κατα τη γνωμη μου.
Αν ηταν να διαλεξω σε αυτα τα τρια θα επελεγα CBR λογω δυναμης,αξιοπιστιας (σε σχεση με το Innova κυριως) και πολυ καλυτερης συμπεριφορας στο δρομο.Το μονο μειον η υπαρξη συμπλεκτη σε χρηση supermarket-λαικης κτλ.
Γενικα ειμαι υπερ του συμπλεκτη,αλλα η αληθεια ειναι οτι στην καθημερινοτητα και σε διαδρομες αγγαρειας,μονο ζορι ειναι.

devil's animal
16/08/2016, 11:13
τα 125αρια ζοριζονται να πηγαινουν με 120χλμ...ουσιαστικα γι'αυτα, αυτα τα χλμ ειναι σχεδον τελικη...ποσο μαλλον οταν ειναι και δικαβαλα...
ειδικα για το ραφηνα - κεντρο που ειναι καμια 40αρια χλμ, θα σε ταλαιπωρησουν...θα πηγαινουν, αλλα θα ειναι στα ορια τους, με οτι αυτο συνεπαγεται...

οποτε αν εχεις διπλωμα για μεγαλυτερο, πας για 250cc ασυζητητι...αν οχι, παιρνεις ενα οποιοδηποτε 125 και βολευεσαι μεχρι να βγαλεις το μεγαλυτερο διπλωμα και να πας σε κατι με περισσοτερη δυναμη...

το πιο καταλληλο ειναι το cbr γιατι εχει λιγο περισσοτερη δυναμη και μασκακι για τον αερα, οποτε οτι γλιτωσεις (σε σχεση με το xr ή το innova) καλο θα ειναι..