PDA

View Full Version : Ξέρει κανείς τι συμβαίνει με το 2008 KTM 990 Adventure μου



christos1
15/08/2016, 15:39
γεια σε όλους!!
Ξέρει κανείς τι συμβαίνει με το 2008 KTM 990 Adventure μου? σήμερα, όπως οδηγουσα τη μοτοσικλέτα μου με πάνω από 4κ-5k rpm, τη στιγμή που πήρα το συμπλέκτη και ενώ προσπαθούσα να αλλάξει ταχύτητα (3 - 4) η μοτοσικλέτα εκλείσε ....Μετά από αυτό ξεκινήσa και οδηγisa τη μοτοσικλέτα χωρίς κανενα προβλήμα.... Ξέρει κανείς τι συμβαίνει; Υπάρχει κάποιος που είχε το ίδιο πρόβλημα πριν? και πώς μπορώ να το λύσω ???

Coyote.V
15/08/2016, 15:44
Στο τιμόνι δεξιά έχει ένα κόκκινο διακόπτη που γράφει run, βάλε τον σε θέση on.

christos1
15/08/2016, 15:53
φιλε coyote λες να ειναι αυτο? ασ σοβαρευτούμε λιγο..η μοτοσικλετα καπου εχει θεμα αλλα δεν καταλαβα που...τορα που την δοκιμασα μου εκανε ακριβως το ιδιο ..αλλα το θεμα ειναι οτι δεν το κανει σε χαμιλες στροφες

stavrouliasp
15/08/2016, 16:36
Μου το έκανε και εμένα. Αν δεν είναι tps (να ευχεσαι να είναι) δε θα βρεις ποτέ τι φταίει.

function.analys
15/08/2016, 16:43
Χρήστο, το σύμπτωμα είναι σχετικά γνωστό, από τα fora που παρακολουθώ στο εξωτερικό. Χωρίς να μπορώ να κάνω τηλε-διάγνωση, συγκρίνοντας τα γραφόμενά σου με αναφορές που έχω υπόψη φαίνεται ότι το πρόβλημα σχετίζεται με τον διακόπτη του πλευρικού στάντ. Στείλε pm για να σου εξηγήσω πώς θα τον κάνεις Bypass (τον διακόπτη) ώστε να εντοπίσεις ή αποκλείσεις το πρόβλημα εκεί.



γεια σε όλους!!
Ξέρει κανείς τι συμβαίνει με το 2008 KTM 990 Adventure μου? σήμερα, όπως οδηγουσα τη μοτοσικλέτα μου με πάνω από 4κ-5k rpm, τη στιγμή που πήρα το συμπλέκτη και ενώ προσπαθούσα να αλλάξει ταχύτητα (3 - 4) η μοτοσικλέτα εκλείσε ....Μετά από αυτό ξεκινήσa και οδηγisa τη μοτοσικλέτα χωρίς κανενα προβλήμα.... Ξέρει κανείς τι συμβαίνει; Υπάρχει κάποιος που είχε το ίδιο πρόβλημα πριν? και πώς μπορώ να το λύσω ???

xaotikos
15/08/2016, 23:52
2 τα πιθανά θεωρω, διακόπτης σταντ και καλωδιωση του kill switch με πιο πιθανό το πρώτο

sv1000s
16/08/2016, 00:06
Φιλος με ίδιο μηχανάκι το παθενε αυτο τελικά ηταν τα καλώδια του κεντρικού διακόπτη.δεν εκαναν επαφη και εσβινε όποτε του ερχοταν.

stavrouliasp
16/08/2016, 00:27
Προσέξτε. Το παθαίνει με το πάτημα του συμπλεκτη και μόνο, άρα kill switch και κεντρικός διακόπτης δεν παίζουν. Αυτό με το πλάνο σταντ όντως το έχω διαβάσει σαν προσωρινή λύση αλλά φυσικά το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Μια άλλη πατέντα που σε κάποιον δούλεψε, ήταν το ανέβασμα του ρελαντί στις 1700 στροφές.

πυξιδας990
16/08/2016, 07:57
Προσέξτε. Το παθαίνει με το πάτημα του συμπλεκτη και μόνο, άρα kill switch και κεντρικός διακόπτης δεν παίζουν. Αυτό με το πλάνο σταντ όντως το έχω διαβάσει σαν προσωρινή λύση αλλά φυσικά το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Μια άλλη πατέντα που σε κάποιον δούλεψε, ήταν το ανέβασμα του ρελαντί στις 1700 στροφές.
ετσι δεν εχει φρενο ο κινητηρας ομως...

stavrouliasp
16/08/2016, 08:39
ετσι δεν εχει φρενο ο κινητηρας ομως...

Και με το να γεφυρωσεις το πλαινο σταντ μπορεί να το ξεχάσεις και να φας τα μούτρα σου σε μια στροφή.

Όπως είπα και πριν, με αυτές τις πατέντες κάποιοι αντιμετωπισαν το πρόβλημα του σβησιματος με συμπλεκτη, σε καμία όμως περίπτωση που γνωρίζω δεν βρήκαν την αιτία του προβλήματος.

lykourgi
16/08/2016, 09:13
Σε αυτά τα μηχανάκια ο συμπλέκτης δεν έχει ηλεκτρική βαλβίδα, η οποία θα μπορούσε να φταίει;




(Αν και ξέρω την απάντηση. Στα LC8, ποτέ δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.)

Mariner
16/08/2016, 09:41
Και εμένα το έκανε κάποιες φορές όταν απο ηψηλή σχετικά ταχύτητα συμπλέκταρα για να κατεβάσω και να ρολάρω οπότε είχα συνηθίσει απλά να ρίχνω μια μικρή ξερογκαζιά πρίν το κατέβασμα για να ανέβουν οι στροφές και δεν είχα πρόβλημα.

stavrouliasp
16/08/2016, 12:53
Προσωπικά μου το έκανε και στα ανεβασματα με κίνδυνο εάν ερχόταν κάποιος κολλημένος πίσω μου να παίζει να με περάσει σουβλάκι.

christos1
19/08/2016, 19:27
φιλε bypass τη θα πει? ?? να το αφαιρεσω οσ ωστε να δω αν οντως ειναι εκει το προβλημα??

stavrouliasp
19/08/2016, 20:07
Διάβασε στην βίβλο τα δύο παρακάτω κομμάτια. Αφορούν την περίπτωσή σου.

http://ktm950.info/how/wotf/wotf.html

Engine stalls when clutch is pulled in ~5,000 RPM:

Sidestand Bypass:

spyro
22/08/2016, 14:33
εμένα πάντως όταν μου το έκανε τα αντίστοιχα συμπτώματα με το δικό σου, στο τέλος η αλλαγή του TPS έλυσε το πρόβλημα (παρ' ότι είχε και θεματάκια η καλωδίωση του kill switch).

αποψη μου: πάς σε μάστορα που έχει ο ίδιος (όχι σε υπεργολάβο) άποψη από ηλεκτρικά του 990 και του ζητάς να σου κοιτάξει τα ανω