PDA

View Full Version : "Τίναγμα" κατά την πορεία σε cbf 125



gory
16/08/2016, 14:58
Καλησπέρα!

Σήμερα πηγαίνοντας μονός για καφέ σε ένα φίλο, με σταθερή ταχύτητα στα 100km/h σε δύο στιγμές, κοντά οι μία στην άλλη, το μηχανάκι μου έκανε ένα ελαφρύ τίναγμα, σαν να "ρουφήχτηκε" και μετά να "πήδηξε" προς τα μπροστά.

Πρόσφατα το έπλυνα, έκανα κι ένα καθάρισμα και λάδωμα την αλυσίδα, την οποία και ρύθμισα. Δεν πάτησα ούτε κάποια λακκούβα, ούτε έπαιξε το χέρι μου στο γκάζι.

Γνωρίζει κανείς γιατί μπορεί να συνέβη αυτό κι αν θα πρέπει να το ψάξω περαιτέρω; :confused:

WiSe
17/08/2016, 10:42
Τωρα ετσι οπως το περιγραφεις το ρουφηχτηκε δε βγαζω και πολυ ακρη αλλα υποθετω οτι καπου πηγε νερακι.... Θα στεγνωσει.

devil's animal
17/08/2016, 10:51
μου το εκανε και εμενα 2-3 φορες τον χρονο αλλα δεν το ειχα ψαξει και πολυ...αφου δεν ειχε αλλο προβλημα να ακουγεται καπως περιεργα ή κατι αλλο δεν εδωσα βαση...

2 πραγματα θα μπορουσε να ειναι..
ή προβλημα με την τροφοδοσια καυσιμου, δλδ τρομπα..
ή προβλημα με το ρευμα..δλδ μπουζι, ανορθωτης, πηνια, καλωδιωση..

ουσιαστικα αν λεμε το ιδιο ειναι οτι με σταθερο γκαζι, στιγμιαια κοβει και στα καπακια δινει αποτομα μια κλωτσια...
δεν μπορεις να το κανεις αυτο με το γκαζι, οσο βιαια και αν ανοιγοκλεισεις...

gory
17/08/2016, 14:35
:sick: Τότε πρέπει να το μεταφέρω στα ψυχολογικά...

Σκέφτομαι, μήπως ήταν γλίστρημα της αλυσίδας πάνω στα γρανάζια, έχω λίγο καιρό να ελέγξω τα δόντια η αλήθεια είναι.
Είναι όπως το περιέγραψε ο ταζμανός από πάνω, αλλά δεν θα το παρομίαζα ακριβώς με κλωτσιά, βέβαια δεν είναι και ο πλέον θηριώδης κινητήρας :vroum:

Coyote.V
17/08/2016, 14:52
Για να γλιστρήσει η αλυσίδα επάνω στα γρανάζια τότε αυτά δεν πρέπει να έχουν δόντια αυτή την στιγμή.. Συνήθως κάτι τέτοιο δεν περνάει απαρατήρητο, θα το έβλεπες αμέσως.