PDA

View Full Version : ktm 690 σκορτσαρισματα σε χαμηλες στροφες



electron690
18/08/2016, 11:11
Μετα το πρωτο μεγαλο ταξιδι που εκανα με το 690 μου και δοκιμαζοντας το σε ορεινα ασφαλτινα στροφιλικια,χωματινες διαδρομες,και λιγο εθνικο δικτυο διαπιστωσα οτι η λειτουργια του ψεκασμου στις χαμηλες στροφες ειναι απαραδεκτη. Αρχικα νομιζα οτι το δικο μου 690 εχει μαλλον καποιο προβλημα και σκορτσαρει αλλα χθες συγκεκριμενα εκανα βολτα ενα duke 690 2009 και ηταν ακριβως το ιδιο!
Για να το οδηγησει κανεις με 1,2,3η στο κιβωτιο και κατω απο 4000 ειναι βασανιστηριο και σε συνδυασμο με το πολυ μαλακο ελατηριο πεταλουδας γκαζιου τα πραγματα χειροτερευουν.
Εκανα λοιπον την πρωτη δοκιμη και εβαλα τον διακοπτη επιλογης χαρτη που βρισκεται κατω απο την σελα στην θεση 1 που ειναι ο soft χαρτης.
Αψογη λειτουργια στις χαμηλες στροφες αφου μπορεις να πηγαινεις με σταθερες 2500 ευκολα και να μετρας τις πιστονιες πολιτισμενα αλλα σε αυτην την
επιλογη η πεταλουδα του γκαζιου ανοιγει μονο 45% στο τερμα γκαζι με αποτελεσμα να κοιμαται ορθιο αν θες να επιταχυνεις.
Επιλογη χαρτη νουμερο 3 και εχουμε τον standard οπου εχουμε 100 % ανοιγμα γκαζιου αλλα με λιγο ομαλοτερες χαμηλες απο τον performance χαρτη
που και παλι δεν μπορεις να οδηγησεις χαμηλα!
Η πρωτη σκεψη μου μελετωντας το προβλημα ειναι να φτιαξω εναν διακοπτη τριων θεσεων με τις αντιστοιχες αντιστασεις(υπαρχει και ετοιμος στο εμποριο) και να τον μεταφερω στο τιμονι ετσι ωστε να μπορω να αλλαζω τους χαρτες αλλα δυστυχως δεν βολευει γιατι αφου επιλεξεις χαρτη πρεπει να γινει επανεκκινηση του κινητηρα για να λειτουργησει.
Το σαββατοκυριακο θα κανω μετρησεις με wideband lamda για να δω τι συμβαινει την στιγμη του σκορτσαρισματος και θα προσπαθησω να βελτιωσω το προβλημα.

Θα ηθελα οι κατοχοι 690 μοντελων που διαβαζουν να μου πουν την γνωμη τους για την λειτουργια του κινητηρα τους στις χαμηλες στροφες ετσι ωστε να εχω μια γενικη αποψη ευχαριστω

DrBig
18/08/2016, 11:37
Γνωμη μου ειναι πως πρεπει να προσθεσεις καυσιμο στην περιοχη χαμηλων στροφων.
Ολοι οι preset χαρτες αναφλεξης/καυσιμου ειναι συμβατοι με προδιαγραφες ρυπων και ως τετοιοι, πολυ φτωχοι σε μικρα ανοιγματα και χαμηλες στροφες. Μεγαλο μονοκυλινδρο και μεγαλα afr = σκορτσαρισματα....

electron690
18/08/2016, 11:49
Γνωμη μου ειναι πως πρεπει να προσθεσεις καυσιμο στην περιοχη χαμηλων στροφων.
Ολοι οι preset χαρτες αναφλεξης/καυσιμου ειναι συμβατοι με προδιαγραφες ρυπων και ως τετοιοι, πολυ φτωχοι σε μικρα ανοιγματα και χαμηλες στροφες. Μεγαλο μονοκυλινδρο και μεγαλα afr = σκορτσαρισματα.... Συμφωνω με την φτωχη αναλογια ομως δεν νομιζω να συμβαινει αυτο γιατι στον soft χαρτη η λειτουργια ειναι αψογη

amyroukai
18/08/2016, 12:07
να πω κάτι και αν είναι χαζομάρα αγνοήστε το...


Δεν μπορείς να διαβάσεις το fuelling στον "soft" χάρτη και να αλλάξεις τον "κανονικό" ώστε να είναι ίδιος με τον "soft" χαμηλά;

electron690
18/08/2016, 12:11
να πω κάτι και αν είναι χαζομάρα αγνοήστε το...


Δεν μπορείς να διαβάσεις το fuelling στον "soft" χάρτη και να αλλάξεις τον "κανονικό" ώστε να είναι ίδιος με τον "soft" χαμηλά;


Ολα τα 690 εχουν δυο εγκεφαλους. Ο ενας διαχειριζεται μονο το ανοιγμα της πεταλουδας και εχει τρεις χαρτες. Ο αλλος διαχειριζεται ψεκασμο αναφλεξη με αλλους 6 χαρτες. 3 για την αναφλεξη και 3 για τον ψεκασμο. Κατι μου λεει οτι το προβλημα θα λυθει μονο αν επεμβω στους χαρτες του εγκεφαλου πεταλουδας χωρις να ειμαι σιγουρος ακομα. Θα σας ενημερωσω μετα τις μετρησεις και αλλαγες που θα κανω το σαββατοκυριακο.

Black Mamba
18/08/2016, 14:28
Εχω το 690 το σουπερμοτο που δεν εχει επιλογη χαρτων με διακοπτακι.
Οταν το πρωτοπηρα, το σβησιμο ρολαριστος ή στα φαναρια , επαιζε συχνα.
Ασε δε το σκορτσαρισμα στις χαμηλες...
Επισκεψη στο συνεργειο, μες τη γκρινια ημουνα....
Αταραχοι οι μαστοροι.
-Αστο και ελα σε λιγο να το παρεις...
Ετσι και εγινε.
Το πηρα και ητανε αλλο μηχανακι....
Στρωτο στα χαμηλα και σβησιματα, παπαλα!
Ειχανε βαλει το χαρτη για Akrapovic+ καποιο γαργαλημα με το εργοστασιακο προγραμματιστη
(που δεν σε αφηνει να κανεις παπαδες οπως το Tunecu).
Οπως λεει και ο Μπιγκουλας, δωσε στα χαμηλα καυσιμο.
Ειναι πολυ φτωχο.

electron690
18/08/2016, 14:45
Εχω το 690 το σουπερμοτο που δεν εχει επιλογη χαρτων με διακοπτακι.
Οταν το πρωτοπηρα, το σβησιμο ρολαριστος ή στα φαναρια , επαιζε συχνα.
Ασε δε το σκορτσαρισμα στις χαμηλες...
Επισκεψη στο συνεργειο, μες τη γκρινια ημουνα....
Αταραχοι οι μαστοροι.
-Αστο και ελα σε λιγο να το παρεις...
Ετσι και εγινε.
Το πηρα και ητανε αλλο μηχανακι....
Στρωτο στα χαμηλα και σβησιματα, παπαλα!
Ειχανε βαλει το χαρτη για Akrapovic+ καποιο γαργαλημα με το εργοστασιακο προγραμματιστη
(που δεν σε αφηνει να κανεις παπαδες οπως το Tunecu).
Οπως λεει και ο Μπιγκουλας, δωσε στα χαμηλα καυσιμο.
Ειναι πολυ φτωχο.

Το σβησιμο στα φαναρια μπορει να οφειλοταν σε μια ρυθμιση που λεγεται 15min idle reset. Ειναι μια ρυθμιση που βαζεις μπρος το μηχανακι κρυο και το αφηνεις να δουλεψει 15 λεπτα ρελαντι χωρις να το πειραξεις καθολου και επειτα το σβηνεις και περιμενεις 10 δευτερολεπτα . Το προτεινουν σε καθε αλλαγη εποχης να κανεις αυτην την προσαρμογη. Εγω δεν εχω προβληματα σβησιματος απλα τα πολλα σκορτσαρισματα στις χαμηλες.
Εισαι σιγουρος οτι μπορεις να κινηθεις με 2-3η και 2500-3000 στροφες σταθερα χωρις ιχνος σκορτσαρισματος? Θα πει κανεις οτι ειναι πολυ χαμηλες οι στροφες για μονοκυλινδρο μεγαλου κυβισμου αλλα το προηγουμενο 640 που ειχα δουλευε τελεια σε αυτο το φασμα με καλορυθμισμενο το υποπιεσατο καρμπυρατερ.

Black Mamba
18/08/2016, 19:02
To 15αρι reset το ξερω και το εχω κανει ουκ ολιγες φορες στα ΚΤΜια που ειχα...
Δεν ειχε αλλαξει κατι οταν το εκανα στο συγκεκριμενο μοτο.
Μονο οταν αλλαζα κατι στον χαρτη ή την εξατμιση.
Παντως το να κανεις ψεκασμο να συμπεριφερετε σαν καρμπυρατερ,
ειναι πολυ δυσκολο...
Με 2ρα ή 3τη σκορτσαρει πολυ λιγοτερο απο οταν το πηρα με τον μαμα χαρτη.

el-Gatto
18/08/2016, 20:36
Eίναι πιθανόν ,ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ,να είχε περάσει πρόγραμμα για μοντέλο άλλης χρονιάς ή να είχε περάσει το πρόγραμμα για τον εκκεντροφόρο του rally (αλλά χωρίς τον εκκεντροφόρο...).
Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις τα εξής:
1) Άνοιξε το διακόπτη από το κλειδί, άνοιξε το γκάζι αργά μέχρι το τέρμα και ξαναγύρνα το αργά στην αρχική του θέση, κλείσε με το κλειδί και περίμενε για 10sec χωρίς να πειράξεις τίποτα. (throttle calibration).
2) Μετά από 24ωρη ακινησία της μηχανής ώστε να ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΡΥΟΣ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ, άνοιξε το διακόπτη από το κλειδί πατά μίζα και χωρίς να ακουμπήσεις τίποτα άφησε τον κινητήρα στο ρελαντί για 15min, κλείσε από το κλειδί και περίμενε 10sec. (reset adaptation).
Αν εξακολουθεί να μην δουλεύει σωστά τότε:
3) TPS calibration (Το TPS calibration γίνεται και με πολύμετρο (καλής ποιότητας πχ. Fluke) ή με διαγνωστικό της Ktm ή με το TUNE ECU)


Επίσης:

Ξήλωσε ή Ακύρωσε τον Λ (με σωστό τρόπο)* ,και θα εκπλαγείς ευχάριστα.

Ξήλωσε ή Ακύρωσε & το SAS (με σωστό τρόπο)** ,και θα δείς ακόμα πιό ομαλή λειτουργία.(ειδικά κρύο κ σε χαμηλές στροφές)

Κάνε κι έναν νέο "καθαρό" προγραμματισμό της ECU ,για να αποκλείσεις θέματα που προκύπτουν από προβληματικά αρχεία.***



* & **
α) ή με τάπες & τα κατάλληλα φισσάκια ,με κατάλληλων τιμών αντιστάσεις ,για την σταθεροποίηση του επιθυμητού σήματος προς την ECU (κ ξεφορτώνεσαι κι όλα τα ζυμπράγκαλά τους)
β) ή μεσω TuneEcu (υπάρχει η δυνατότητα ενεργοποίησης-απενεργοποίησης του αισθητήρα λ και της βαλβίδας SAS)

*** Εχει παρατηρηθεί ,μετά απο επαναπρογραμματισμό της ECU ,για κάποιον λόγο (λάθος χειρισμός-προβληματικός εξοπλισμός-τεχνική δυσλειτουργία) κάποια αρχεία να μην τοποθετούνται άρτια ,ή κάποια παλιά να αφήνουν κάποιες "ουρές" εκεί που δεν πρέπει ,κ να υπάρχουν αδικαιολόγητες δυσλειτουργίες.
Συνήθως ,μετά απο καθαρό & σωστό επαναπρογραμματισμό ,με "μαμά" χάρτογράφηση ,τα προβλήματα εξαφανίζονται (αν δεν υπάρχει κ' κάτι άλλο που να τα δημιουργεί)

Καλή συνέχεια κ κράτα μας ενήμερους. :beer:

electron690
18/08/2016, 20:50
Eίναι πιθανόν ,ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ,να είχε περάσει πρόγραμμα για μοντέλο άλλης χρονιάς ή να είχε περάσει το πρόγραμμα για τον εκκεντροφόρο του rally (αλλά χωρίς τον εκκεντροφόρο...).
Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις τα εξής:
1) Άνοιξε το διακόπτη από το κλειδί, άνοιξε το γκάζι αργά μέχρι το τέρμα και ξαναγύρνα το αργά στην αρχική του θέση, κλείσε με το κλειδί και περίμενε για 10sec χωρίς να πειράξεις τίποτα. (throttle calibration).
2) Μετά από 24ωρη ακινησία της μηχανής ώστε να ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΡΥΟΣ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ, άνοιξε το διακόπτη από το κλειδί πατά μίζα και χωρίς να ακουμπήσεις τίποτα άφησε τον κινητήρα στο ρελαντί για 15min, κλείσε από το κλειδί και περίμενε 10sec. (reset adaptation).
Αν εξακολουθεί να μην δουλεύει σωστά τότε:
3) TPS calibration (Το TPS calibration γίνεται και με πολύμετρο (καλής ποιότητας πχ. Fluke) ή με διαγνωστικό της Ktm ή με το TUNE ECU)


Επίσης:

Ξήλωσε ή Ακύρωσε τον Λ (με σωστό τρόπο)* ,και θα εκπλαγείς ευχάριστα.

Ξήλωσε ή Ακύρωσε & το SAS (με σωστό τρόπο)** ,και θα δείς ακόμα πιό ομαλή λειτουργία.(ειδικά κρύο κ σε χαμηλές στροφές)

Κάνε κι έναν νέο "καθαρό" προγραμματισμό της ECU ,για να αποκλείσεις θέματα που προκύπτουν από προβληματικά αρχεία.***



* & **
α) ή με τάπες & τα κατάλληλα φισσάκια ,με κατάλληλων τιμών αντιστάσεις ,για την σταθεροποίηση του επιθυμητού σήματος προς την ECU (κ ξεφορτώνεσαι κι όλα τα ζυμπράγκαλά τους)
β) ή μεσω TuneEcu (υπάρχει η δυνατότητα ενεργοποίησης-απενεργοποίησης του αισθητήρα λ και της βαλβίδας SAS)

*** Εχει παρατηρηθεί ,μετά απο επαναπρογραμματισμό της ECU ,για κάποιον λόγο (λάθος χειρισμός-προβληματικός εξοπλισμός-τεχνική δυσλειτουργία) κάποια αρχεία να μην τοποθετούνται άρτια ,ή κάποια παλιά να αφήνουν κάποιες "ουρές" εκεί που δεν πρέπει ,κ να υπάρχουν αδικαιολόγητες δυσλειτουργίες.
Συνήθως ,μετά απο καθαρό & σωστό επαναπρογραμματισμό ,με "μαμά" χάρτογράφηση ,τα προβλήματα εξαφανίζονται (αν δεν υπάρχει κ' κάτι άλλο που να τα δημιουργεί)

Καλή συνέχεια κ κράτα μας ενήμερους. :beer: εχω κανει ολα τα απαραιτητα οσον αφορα τις εργοστασιακες ρυθμισεις και calibrates στα tps και εχω απενεργοποιησει το λαμδα και sas οπως επισης χτες φλασαρα και τους χαρτες akrapovic. Tο προβλημα παραμενει και απο οτι διαβαζω σε διαφορα ποστ παγκοσμιως δεν ειναι προβλημα ουτε δυσλειτουργια απλα το 690 ειναι καπως ετσι απο το εργοστασιο. Οπως ειπα και πριν με τον χαρτη soft ειναι τελειο στις χαμηλες.

duke200
19/08/2016, 07:44
πανε σε μια ktm και περνα χαρτη akra, ή όποιον σου συστήσουν στην ΚΤΜ

εναλλακτικά, αν δεν καλυφθεις απο το χαρτη βάλε ένα dimsport rapid bike easy, που κάνεi το μειγμα πλουσιότερο στα χαμηλά και μεσαία γκάζια, και σε συνδυασμό μα τη χρηση του "αγριου" εργοστασιακού χάρτη θα έχεις σωστή λέιτουργία και δύναμη παντού.

electron690
19/08/2016, 11:45
πανε σε μια ktm και περνα χαρτη akra, ή όποιον σου συστήσουν στην ΚΤΜ

εναλλακτικά, αν δεν καλυφθεις απο το χαρτη βάλε ένα dimsport rapid bike easy, που κάνεi το μειγμα πλουσιότερο στα χαμηλά και μεσαία γκάζια, και σε συνδυασμό μα τη χρηση του "αγριου" εργοστασιακού χάρτη θα έχεις σωστή λέιτουργία και δύναμη παντού.
Οπως γραφω πιο πανω εχω περασει χαρτη akrapovic. Οσον αφορα τον παραλληλο ειναι κριμα να τον τοποθετησεις σε ενα 690 οταν με το tuneecu μπορεις να επεμβεις παντου
και να διορθωσεις οτιδηποτε και οπουδηποτε με μοναδικο μειονεκτημα να μην μπορεις να το κανεις realtime.

virus
19/08/2016, 14:53
με wideband sensor και ενα wego η daytona ας πουμε; μπορει να λεω και μπαρουφες.

electron690
19/08/2016, 17:17
με wideband sensor και ενα wego η daytona ας πουμε; μπορει να λεω και μπαρουφες. Οταν λεω οτι δεν μπορεις να κανεις real time remmaping εννοω οτι δεν μπορεις να διορθωσεις κατι εκεινη την στιγμη παρα μονο να σβησεις κινητηρα να διορθωσεις και παλι να φορτωσεις τις αλλαγες που εκανες. Ειναι αρκετα κουραστικο οταν θες να ρυθμισεις.

virus
19/08/2016, 17:30
δεν ειμαι σχετικος με χαρτες και συναφη αλλα μια ιδεα ριχνω.

θα μπορουσες δηλαδη να δεις τι χαρτη εχει το 1 και τι χαρτη εχει το 3 να παρεις τα στοιχεια που θες και με αυτα να φτιαξεις ενα νεο χαρτη που να σε καλυπτει. ετσι με αυτο που ανεφερα πριν θα μπορεσεις να κανεις τις μικροδιορθωσεις που θα θελει ο νεος σου χαρτης.

λεω γω τωρα

electron690
19/08/2016, 18:29
Τελικα μετα απο αρκετη μελετη και συγκρισεις στους χαρτες ειμαι πια σε θεση να εξηγησω γιατι στον soft χαρτη το μηχανακι ειναι αψογο ενω στον performance αποτομο.

Συγκρινοντας τους τρεις χαρτες ψεκασμου μεταξυ τους σε ενα 690 θα διαπιστωνεις οτι ειναι ολοιδιοι χωρις καμια αλλαγη πουθενα. Αυτος ηταν και ο λογος που ηθελα να πιστευω
οτι δεν φταιει η αναλογια καυσιμου για το προβλημα στις χαμηλες στροφες.
Τα 690 λοιπον λογω του οτι εχουν 2 ανεξαρτητους εγκεφαλους δεν εχουν καμια σχεση με τα υπολοιπα συστηματα ψεκασμου πχ 990 adventure.
To συστημα ψεκασμου λειτουργει ως εξης: Ανοιγοντας το γκριπ του γκαζιου ο εγκεφαλος πεταλουδας βλεπει το ποσο γκαζι παταμε κανει τους υπολογισμους του λαμβανοντας υποψην στροφες,φορτιο,θεση επιλογεα 2ης 3ης σχεσης,νεκρας,και τελος επιλεγμενου χαρτη 1,2,3 και ανοιγει την πεταλουδα αναλογα.

Στον soft χαρτη η πεταλουδα ανοιγει πολυ αργα και καθολου προοδευτικα σε σχεση με το γκριπ και φτανει να εχει μια μεγαλη αποκλιση στο 100% του γκριπ που σημαινει οτι στην επιλογη soft οταν το γκριπ βρισκεται στο 100% η πεταλουδα ανοιγει μολις 46%.

Συγκρινοντας τον soft με τον performance ειδα τεραστιες διαφορες με σημαντικοτερη την προοδευτικοτητα του ανοιγματος της πεταλουδας που σε καποια σημεια ειναι πιο γρηγορη απο αυτην του γριπ απο πολυ χαμηλες στροφες μεχρι και το 100%.

Tελος ο standard ιδιος με τον performance με λιγο πιο ομαλο ανοιγμα στις χαμηλες.

Το συμπερασμα ειναι οτι σε αυτο το μηχανακι ολα ξεκινουν απο το ποσο θα ανοιξει η πεταλουδα το οποιο ειναι δουλεια του εγκεφαλου ept και επειτα επικοινωνοντας μεταξυ τους οι δυο εγκεφαλοι ο εγκεφαλος fi περιμενει το ποσοστο ανοιγματος της πεταλουδας και πραττει αναλογα λαμβανοντας υποψην τα υπολοιπα οπως στροφες map και πολλα αλλα δευτερευοντα.
Αυτο που ευκολα μπορω να κανω (νομιζω τουλαχιστον) ειναι σχεδιασω εναν χαρτη πεταλουδας (ept map) που μην ειναι προοδευτικος στις χαμηλες στροφες και να αυξανεται το ποσοστο ανοιγματος. Στο σχημα δειχνω (με λιγη υπερβολη) την πρασινη γραμμη του εργοστασιακου ep map και την κοκκινη του ep map που θελω να φτιαξω.

Aυριο θα κανω τα τεστ με τον wideband σνδεδεμενο για να δω το μειγμα στον δρομο και θα συνεχισω με τον custom ep map. 364379

electron690
19/08/2016, 18:35
Eπισης σε αυτο το διαγραμμα θελω να συγκρινω τον εργοστασιακο soft map(πρασινη γραμμη) με τον performance (κοκκινη).
Εδω φαινεται η προοδευτικοτητα και το τελειωμα του soft map στο 46% του ανοιγματος πεταλουδας.364380

stavrouliasp
19/08/2016, 20:21
:a014:

electron690
20/08/2016, 21:06
Mετρησεις σημερα στην αναλογια καυσιμου με τον χαρτη της akrapovic και ειδικα στις χαμηλες στροφες. Η αναλογια σε πολυ καλα επιπεδα 12,7-13:1 αλλα ειδικα στις 2000-3500
δεν μπορουσες να διατηρησεις σταθερες στροφες με 1-2-3η στο κιβωτιο. Επομενη μετρηση στο ποτενσιομετρο της πεταλουδας. Ειναι το ποτενσιομετρο που μετραει ποσο ανοιξε η πεταλουδα (οχι αυτο του γκριπ). Οι τιμες σε βολτ σταθερες απο τις 3500 και μετα ομως απο εκει και κατω η τιμη ανεβοκατεβαινε οπως ακριβως και τα σκορτσαρισματα.

Τελικα ο χαρτης της πεταλουδας ηταν ο ενοχος για τα σκαμπανεβασματα και μετα απο 4-5 ωρες δουλειας,δοκιμων και πολλων εξομαλυνσεων των τιμων του χαρτη στο tuneecu
προσπαθωντας για εναν ιδανικο χαρτη που να ειναι ησυχος χαμηλα να προοδευει στις μεσσαιες και να ειναι εκρηκτικος στις υψηλες σε συνδυασμο με το ανοιγμα του γκριπ,
καταφερα να φτιαξω εναν νεο χαρτη που πεταλουδας που ειναι πραγματικα εξαιρετικος! Ειμαι σιγουρος οτι καθε ιδιοκτητης 690 που θα δοκιμασει αυτον τον χαρτη
θα μεινει αφωνος με την λειτουργια του! Με αυτον τον χαρτη μπορεις να κανεις περασμμτα με 20-30 χλμ στο κοντερ και να ακους τον υπεροχο σταθερο ηχο απο την εξατμιση χωρις το παραμικρο κομπιασμα και ολα αυτα χωρις να εχεις χασει τιποτα αφου ολα ειναι οπως πριν οταν πια ανοιξεις το γκαζι.. Οι τιμες της αναλογιας μετρηθηκαν παλι μετα το τελειωμα του νεου χαρτη και ειναι τελειες χωρις να αλλαξω κατι. Αυτο σημαινει οτι μπορει να συνδυαστει αυτος ο χαρτης πεταλουδας με οποιονδηποτε αλλο χαρτη ψεκασμου.

Σε λιγο θα ανεβασω και ενα βιντεο που δειχνει ποσο φιλικο ειναι πια το μηχανακι με αυτον τον χαρτη!

electron690
20/08/2016, 21:40
O ηχος ειναι χαλια λογω της ληψης με κινητο αλλα μπορειτε να παρακολουθησετε την σταθεροτητα του στροφομετρου



https://www.youtube.com/watch?v=12wuMm5h8xc

sirros
20/08/2016, 22:19
Δεν θα δω ποτε στο δικό μου τέτοια ομαλή λειτουργεία ! Κλάψ

Έχω ολα αυτα τα θέματα που είχες στο πρώτο σου ποστ , αλλα μετά απο ένα διάστημα είπα θα πηγαίνω μόνιμα "τάπα" Αχαχαχαχα !!!

Μπράβο για το ψάξιμο που έκανες και έφερες το μηχανάκι σου εκει που ήθελες !!!

electron690
20/08/2016, 22:26
Δεν θα δω ποτε στο δικό μου τέτοια ομαλή λειτουργεία ! Κλάψ

Έχω ολα αυτα τα θέματα που είχες στο πρώτο σου ποστ , αλλα μετά απο ένα διάστημα είπα θα πηγαίνω μόνιμα "τάπα" Αχαχαχαχα !!!

Μπράβο για το ψάξιμο που έκανες και έφερες το μηχανάκι σου εκει που ήθελες !!! Να υποθεσω οτι το μηχανακι σου ειναι 690; Αν ναι τοτε μπορω να σου δωσω τον χαρτη μου να τον δοκιμασεις.

George_Sp
20/08/2016, 22:27
1000 μπράβο ρε παλίκαρε. πολύ καλή δουλειά :beer:

sirros
20/08/2016, 22:40
Να υποθεσω οτι το μηχανακι σου ειναι 690; Αν ναι τοτε μπορω να σου δωσω τον χαρτη μου να τον δοκιμασεις.

Ναι , 690 του 08 , οκ θα σου στείλω ένα πμ και το κανονίζουμε !!! Σε ευχαριστώ πολύ !!!

el-Gatto
20/08/2016, 23:27
2000 μπράβο κι απο μένα.
Και για την δουλειά σου ,κ για τις γνώσεις σου ,κ για το μεράκι σου ,αλλά κυρίως για την διάθεση που έχεις να τα μοιραστείς όλα αυτά.

:beer:

stavrouliasp
21/08/2016, 01:51
Μπράβο και από εμένα ρε φίλε!

(αν καταφέρεις να κάνεις το ίδιο σε 990 να ξέρεις ότι μπορείς να βγάλεις λεφτα)

DrBig
21/08/2016, 05:49
Mετρησεις σημερα στην αναλογια καυσιμου με τον χαρτη της akrapovic και ειδικα στις χαμηλες στροφες. Η αναλογια σε πολυ καλα επιπεδα 12,7-13:1 αλλα ειδικα στις 2000-3500
δεν μπορουσες να διατηρησεις σταθερες στροφες με 1-2-3η στο κιβωτιο. Επομενη μετρηση στο ποτενσιομετρο της πεταλουδας. Ειναι το ποτενσιομετρο που μετραει ποσο ανοιξε η πεταλουδα (οχι αυτο του γκριπ). Οι τιμες σε βολτ σταθερες απο τις 3500 και μετα ομως απο εκει και κατω η τιμη ανεβοκατεβαινε οπως ακριβως και τα σκορτσαρισματα.

Τελικα ο χαρτης της πεταλουδας ηταν ο ενοχος για τα σκαμπανεβασματα και μετα απο 4-5 ωρες δουλειας,δοκιμων και πολλων εξομαλυνσεων των τιμων του χαρτη στο tuneecu
προσπαθωντας για εναν ιδανικο χαρτη που να ειναι ησυχος χαμηλα να προοδευει στις μεσσαιες και να ειναι εκρηκτικος στις υψηλες σε συνδυασμο με το ανοιγμα του γκριπ,
καταφερα να φτιαξω εναν νεο χαρτη που πεταλουδας που ειναι πραγματικα εξαιρετικος! Ειμαι σιγουρος οτι καθε ιδιοκτητης 690 που θα δοκιμασει αυτον τον χαρτη
θα μεινει αφωνος με την λειτουργια του! Με αυτον τον χαρτη μπορεις να κανεις περασμμτα με 20-30 χλμ στο κοντερ και να ακους τον υπεροχο σταθερο ηχο απο την εξατμιση χωρις το παραμικρο κομπιασμα και ολα αυτα χωρις να εχεις χασει τιποτα αφου ολα ειναι οπως πριν οταν πια ανοιξεις το γκαζι.. Οι τιμες της αναλογιας μετρηθηκαν παλι μετα το τελειωμα του νεου χαρτη και ειναι τελειες χωρις να αλλαξω κατι. Αυτο σημαινει οτι μπορει να συνδυαστει αυτος ο χαρτης πεταλουδας με οποιονδηποτε αλλο χαρτη ψεκασμου.

Σε λιγο θα ανεβασω και ενα βιντεο που δειχνει ποσο φιλικο ειναι πια το μηχανακι με αυτον τον χαρτη!

Δοκιμασες να βγαλεις τελειως την δευτερευουσα πεταλουδα;
Δεν γνωριζω απο 690 αλλα σε ενα 990 που το εχω δοκιμασει δουλευει αρκετα καλα.

electron690
21/08/2016, 07:16
Δοκιμασες να βγαλεις τελειως την δευτερευουσα πεταλουδα;
Δεν γνωριζω απο 690 αλλα σε ενα 990 που το εχω δοκιμασει δουλευει αρκετα καλα.
Δεν γινεται αυτο στο 690 γιατι εχει μονο μια πεταλουδα.

DrBig
21/08/2016, 08:03
Δεν γινεται αυτο στο 690 γιατι εχει μονο μια πεταλουδα.

Ειναι ride by wire?

electron690
21/08/2016, 08:34
Ειναι ride by wire? Ναι ride by wire. Στην ουσια το γκριπ ανοιγει την πεταλουδα αλλα το ηλεκτρικο μοτερ την διαχειριζεται με εναν δευτερο μηχανισμο.

DrBig
21/08/2016, 08:45
Ναι ride by wire. Στην ουσια το γκριπ ανοιγει την πεταλουδα αλλα το ηλεκτρικο μοτερ την διαχειριζεται με εναν δευτερο μηχανισμο.

I see :beer:

MiltiadisK.D
21/08/2016, 09:58
:a012::a23:Τι λές τώρα,μπράβο!

Mariner
21/08/2016, 12:55
Να υποθεσω οτι το μηχανακι σου ειναι 690; Αν ναι τοτε μπορω να σου δωσω τον χαρτη μου να τον δοκιμασεις.

Ωραίος ρε electron.. Δεν τον στέλνεις μία και απο εδώ να παίξουμε λίγο? :)

:beer: :beer: :beer:

electron690
21/08/2016, 14:18
Ωραίος ρε electron.. Δεν τον στέλνεις μία και απο εδώ να παίξουμε λίγο? :)

:beer: :beer: :beer:
Εχεις tuneecu;

Mariner
21/08/2016, 14:48
Εχεις tuneecu;

ναι και καλώδια και απ'ολα.. έχω δοκιμάσει διάφορους χάρτες αλλα χωρίς φοβερή επιτυχία..

virus
21/08/2016, 15:03
παρα πολυ καλη η δουλεια σου και περισσοτερο που το μοιραζεσαι :beer::beer:

electron690
21/08/2016, 15:20
Οκ σου στελνω πμ..

ναι και καλώδια και απ'ολα.. έχω δοκιμάσει διάφορους χάρτες αλλα χωρίς φοβερή επιτυχία..

electron690
21/08/2016, 20:13
Ο εργοστασιακος χαρτης σε συγκριση με τον custom που εφτιαξα. Ηδη δυο μελη του moto.gr εχου. Στα χερια τους τους custom. Ελπιζω να τους χαρουν οσο εγω.364446364447

Black Mamba
21/08/2016, 20:38
Την δευτερη φωτο τι ακριβως βέπουμε?
Πολλες καμπυλες....
Παιζει να κρατησω τον χαρτη που εχω ηδη και να φορτωσω ενα πιο αμεσο-αγριο ανοιγμα γκαζιου?
Δεν εχω ομως καλωδιο.

electron690
21/08/2016, 20:44
Την δευτερη φωτο τι ακριβως βέπουμε?
Πολλες καμπυλες....
Παιζει να κρατησω τον χαρτη που εχω ηδη και να φορτωσω ενα πιο αμεσο-αγριο ανοιγμα γκαζιου?
Δεν εχω ομως καλωδιο.

Στην δευτερη φωτο κρατα μονο την επανω πρασινη γραμμη. Δεν καταλαβαινω τι εννοεις πιο αγριο? Απο τον εργοστασιακο?

Black Mamba
21/08/2016, 20:55
Ναι, θελω πιο αμεσο ανοιγμα+αποκριση τυπου FCR...
Δεν ξερω αν γινεται βεβαια...
Θα παρψ μαλλον και το καλωδιο.
Ειμαι ΟΚ με αυτο?

http://www.ebay.com/itm/231927368458?_trksid=p2055119.m1438.l2649&var=531142882411&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

nik69
21/08/2016, 20:58
Στην δευτερη φωτο κρατα μονο την επανω πρασινη γραμμη. Δεν καταλαβαινω τι εννοεις πιο αγριο? Απο τον εργοστασιακο?

Η πράσινη γραμμή αντιστοιχεί στο τέρμα γκάζι(εντολή από τον αναβάτη) σε σχέση με τις στροφές?

Φαίνεται ότι ουσιαστικά κρατάς την πεταλούδα ποιό κλειστή. Δεν μειώνεται έτσι και η δύναμη που μπορεί να αποδώσει ο κινητήρας στις χαμηλές στροφές?

electron690
21/08/2016, 21:11
Η πράσινη γραμμή αντιστοιχεί στο τέρμα γκάζι(εντολή από τον αναβάτη) σε σχέση με τις στροφές?

Φαίνεται ότι ουσιαστικά κρατάς την πεταλούδα ποιό κλειστή. Δεν μειώνεται έτσι και η δύναμη που μπορεί να αποδώσει ο κινητήρας στις χαμηλές στροφές?

H πρασινη γραμμη δειχνει το ανοιγμα της πεταλουδας στην συναρτηση στροφων vs throtle position%. Αυτο που εχω κανει ειναι να την κανω λιγοτερο προοδευτικη στις χαμηλες στροφες και σε μικρο ανοιγμα του γκριπ. Η δυναμη που μπορει να αποδωσει στις πολυ χαμηλες στροφες ισως πρακτικα να εχει μειωθει σε ενα πολυ μικρο ποσοστο αλλα ποιος νοιαζεται για το φασμα που ο κινητηρας σκορτσαρει και θελει κατεβασμα. Εκει πια ειναι πιο ομαλο απο ποτε και επισης στις 2000 και μετα εχει πανω απο 40% ανοιγμα που ειναι υπεραρκετο για αυτες τις στροφες.

Black Mamba
21/08/2016, 21:18
:a014:

electron690
21/08/2016, 21:20
Ναι, θελω πιο αμεσο ανοιγμα+αποκριση τυπου FCR...
Δεν ξερω αν γινεται βεβαια...
Θα παρψ μαλλον και το καλωδιο.
Ειμαι ΟΚ με αυτο?

http://www.ebay.com/itm/231927368458?_trksid=p2055119.m1438.l2649&var=531142882411&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Ναι αυτο σου κανει.

Κοιτα μπορει να φτιαχτει χαρτης πιο αμεσος απο τον εργοστασιακο αλλα να ξερεις οτι ολο αυτο θα ειναι εικονικο. Δηλαδη οταν τωρα δινεις 50% γκριπ για να δεις την εκρηξη που χρειαζεσαι μετα θα δινεις 30%. Ο χαρτης αυτος ομως αναγκαστικα θα τελειωνει πιο γρηγορα στο 60% παραδειγμα του γκριπ για να πετυχεις αυτο που θες και μετα το 60% θα ειναι μια ευθεια γραμμη γιατι η πεταλουδα θα ειναι στο 100% της. Ελπιζω να καταλαβαινεις την περιγραφη μου.

el-Gatto
21/08/2016, 23:35
Ναι αυτο σου κανει.

Κοιτα μπορει να φτιαχτει χαρτης πιο αμεσος απο τον εργοστασιακο αλλα να ξερεις οτι ολο αυτο θα ειναι εικονικο. Δηλαδη οταν τωρα δινεις 50% γκριπ για να δεις την εκρηξη που χρειαζεσαι μετα θα δινεις 30%. Ο χαρτης αυτος ομως αναγκαστικα θα τελειωνει πιο γρηγορα στο 60% παραδειγμα του γκριπ για να πετυχεις αυτο που θες και μετα το 60% θα ειναι μια ευθεια γραμμη γιατι η πεταλουδα θα ειναι στο 100% της. Ελπιζω να καταλαβαινεις την περιγραφη μου.
Επεξηγηματικότατος & Λακωνικά Κατατοπιστικός !!!
Ωραίος !!!
Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ σου.
:beer:

Black Mamba
22/08/2016, 09:33
OK, καταλαβα...
Μαλλον θα παω προς την λυση της "γρηγορης" γκαζιερας.
Το μονο θεμα που εχω ειναι οτι αυτες με τους εναλλασομενους δισκους ειναι πανακριβες.
Αν μπορεις να μου πεις, σε παραπανω δικο μου ποστ, αν το καλωδιο που βρηκα στο ebay eiναι ενταξει.
Αν εισαι απο Αθηνα θα με ενδιεφερε μια συναντηση για ανταλλαγη αποψεων.
Ευχαριστω.

duke200
22/08/2016, 12:58
μακαρι να είχε K-line (tune ECU) και το dukακι....

Geopw
01/01/2019, 17:25
Καλησπέρα διάβασα το ποστ και πραγματικά είδα το πρόβλημα μου ! Θα ήθελα να ζητήσω οποίος έχει την καλοσύνη και μπορεί να μου στείλει τον χάρτη πάντα με όλα τα creditsστον δημιουργό! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !

ptc
01/01/2019, 18:06
Καλησπέρα διάβασα το ποστ και πραγματικά είδα το πρόβλημα μου ! Θα ήθελα να ζητήσω οποίος έχει την καλοσύνη και μπορεί να μου στείλει τον χάρτη πάντα με όλα τα creditsστον δημιουργό! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !

Αν θυμαμαι σωστα ο electron690 ασχολειται επαγγελματικα με το χωρο. Αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι αυτος εδω (https://www.facebook.com/AD-automotive-electronics-engineering-%CE%91postolis-Papageorgiou-1661741104067866/). Δεν το λεω με σιγουρια βεβαια, αλλα δε χανεις κατι να στειλεις ενα μηνυμα κανοντας μια ερωτηση. Το λεω επειδη βλεπω πως ως μελος του moto.gr δεν ειναι και πολυ ενεργος.