PDA

View Full Version : Δεν ανάβει το μπροστινό φώς - CBF600



Cpt_Slow
18/08/2016, 11:00
Κατι να ρωτησω για να μην ανοιγω θεμα.. τις τελευταιες μερες καμια φορα οταν γυριζω το κλειδι στο on πριν πατησω τη μιζα δεν αναβει το φως το μπροστινο παραμονο η ψειρα. Καποιες φορες το κανει καποιες αναβει ενω ως τωρα αναβε παντα.. Συμβαινει και σε αλλους?

Tedvj23
18/08/2016, 11:52
Μπορει να ειναι ετοιμη η λαμπα να πεθανει ή να μην κανει καλη επαφη..

Cpt_Slow
18/08/2016, 12:12
Με το που βαλω μπροστα αναβει παντα βεβαια. Αν δεν εκανε καλη επαφη πιστευω θα εμενε σβηστη και μετα. Μηπως ειναι τπτ σε μπαταρια μερια? Αν και δεν μου εχει κανει κομπιασμα στο μιζαρισμα.

doctoras
18/08/2016, 14:25
Κατι να ρωτησω για να μην ανοιγω θεμα.. τις τελευταιες μερες καμια φορα οταν γυριζω το κλειδι στο on πριν πατησω τη μιζα δεν αναβει το φως το μπροστινο παραμονο η ψειρα. Καποιες φορες το κανει καποιες αναβει ενω ως τωρα αναβε παντα.. Συμβαινει και σε αλλους?
παθών, ψάξε στην ασφαλειοθήκη, η ασφάλεια της συγκεκριμένης δέσμης έπιασε άλατα απο νερα, καθάρισε τις επαφες και τσέκαρε εάν ξαναγίνει το ίδιο

Grafton 505
18/08/2016, 17:16
Κατι να ρωτησω για να μην ανοιγω θεμα.. τις τελευταιες μερες καμια φορα οταν γυριζω το κλειδι στο on πριν πατησω τη μιζα δεν αναβει το φως το μπροστινο παραμονο η ψειρα. Καποιες φορες το κανει καποιες αναβει ενω ως τωρα αναβε παντα.. Συμβαινει και σε αλλους?


Παθών και εγώ με το ίδιο θέμα. Τύχαινε η λάμπα να σβήνει και σε πορεία. Της πήρε μερικούς μήνες μέχρι να τα φτύσει. Ψυφίζω λάμπα κατά 99,9% αλλά τσέκαρε και τις ασφάλειες όπως είπε ο doctoras. Κακό δεν θα κάνεις.

mikes
18/08/2016, 19:18
Σε παρομοιο θεμα που ειχα σε τριουμφ, το προβλημα ηταν στο ρελε που εκοβε το ρευμα απο τα φωτα για να δωσει στη μιζα...
(Headlight cutout relay) κοστος ρελε μολις 4 ευρω...

George_M.
18/08/2016, 19:19
ριξε λιγακι σπρευ επαφων στο μπουτον της μιζας...;)

nikos_abel
18/08/2016, 19:34
ριξε λιγακι σπρευ επαφων στο μπουτον της μιζας...;)

Οχι μόνο! Μετά απο χρονια, γινεται συνήθεια να προσεχείς το διακόπτη της μίζας ώστε να ειναι αναμμένα τα φώτα :lol:

Σοβαρά, παίξε με το διακόπτη της μίζας και δες αν όντως κάποια στιγμή ανάβει. Το έχω διαβάσει σε πολλά honda.

yiannis172
18/08/2016, 20:19
Σε παρομοιο θεμα που ειχα σε τριουμφ, το προβλημα ηταν στο ρελε που εκοβε το ρευμα απο τα φωτα για να δωσει στη μιζα...
(Headlight cutout relay) κοστος ρελε μολις 4 ευρω...

Με προλαβες.

Coyote.V
18/08/2016, 20:51
Ναι σωστά, το ρελέ έχει αρχίσει και τα φτύνει και εγώ αυτής της γνώμης είμαι.

Ανάβει με τον διακόπτη και σβήνει με το που πατάς την μίζα... για όσο χρόνο την έχεις πατημένη και μόλις την αφήσεις ανάβει.
Αυτό μου δείχνει ότι ο ρελές ακούει με την δεύτερη... μέχρι να σταματήσει και σε αυτή... ο χρόνος απροσδιόριστος, μπορεί να κρατήσει και χρόνια έτσι χωρίς να τα φτύσει τελείως.

Cpt_Slow
19/08/2016, 10:09
Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις παιδια! Για την ωρα καθάρισα τις επαφες στην ασφαλειοθήκη αλλα δεν άλλαξε και κατι.Πάλι μια φορα στις 5 που γύρισα το κλειδί στο on δεν άναψε, όταν πατάω μίζα και βάζω μπροστα ανάβει πάντα.
Δηλαδή δεν είναι οτι σβύνει απλά όταν πατάω μίζα, αλλα δεν ανάβει οταν γυρίζω στο on και ανάβει μόλις εκκινήσω τον κινητήρα.
Λεω να κάνω υπομονή 1000χλμ (κανένα μήνα) ακόμα μέχρι το επόμενο σερβις και να δω τότε μηπως χρειάζομαι ρελεδάκι ή λάμπα.

AristidisZ
19/08/2016, 10:19
Νομίζω ο Sapilas είχε αντίστοιχο θέμα με το hornet και είχε γράψει τι είχε κάνει, ρίξε μια ματιά στα "τεχνικά"

doros74
19/08/2016, 12:35
Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις παιδια! Για την ωρα καθάρισα τις επαφες στην ασφαλειοθήκη αλλα δεν άλλαξε και κατι.Πάλι μια φορα στις 5 που γύρισα το κλειδί στο on δεν άναψε, όταν πατάω μίζα και βάζω μπροστα ανάβει πάντα.
Δηλαδή δεν είναι οτι σβύνει απλά όταν πατάω μίζα, αλλα δεν ανάβει οταν γυρίζω στο on και ανάβει μόλις εκκινήσω τον κινητήρα.
Λεω να κάνω υπομονή 1000χλμ (κανένα μήνα) ακόμα μέχρι το επόμενο σερβις και να δω τότε μηπως χρειάζομαι ρελεδάκι ή λάμπα.

Και εμένα η μπροστινή λάμπα δεν άναβε όταν παρέλαβα το μηχανάκι πριν μερικές ημέρες.
Έλυσα, λοιπόν, τα πλαστικά, έβγαλα τη λάμπα και διαπίστωσα ότι ήταν καμένη (είχε κοπεί το συρματάκι). Την άλλαξα και από τότε όλα καλά.
Εγώ θα σου έλεγα να βγάλεις το πλαινό πλαστικό (5 λεπτά δουλειά είναι) και να βγάλεις την λάμπα. Υπάρχει το ενδεχόμενο στη δική σου περίπτωση να έχει μην κοπεί ολοκληρωτικά το εσωτερικό συρματάκι έτσι ώστε ορισμένες φορές να κάνει επαφή και κάποιες άλλες φορές όχι. Αν δεις το συρματάκι να παίζει, θέλεις λάμπα. Αν είναι οκ η λάμπα, ψάχνεις αλλού να εντοπίσεις το πρόβλημα.

GiorgosLa
19/08/2016, 13:01
Το "Ρελέ" στη μίζα που λέμε, στο cbf είναι ένα έξτρα διακοπτάκι μέσα στο μπουτόν της μίζας. Ουσιαστικά είναι ένα λαμάκι, που πατώντας το μπουτόν, απομακρύνετε απ την επαφή του και σβήνει το φως. Όταν αφήνεις το μπουτόν, ξανακάνει επαφή και το φως ανάβει. Αυτό μπορεί να έπιασε βρομιά (λίγο σπρέι) η να ξεκόλλησε. (λίγο καλάι) Αν ανοίξεις το γκριπ (δυο βίδες είναι) θα το δεις. Αν δεν το ανοίξεις δεν φτάνει εύκολα ούτε το σπρέι.

Αν έχεις φώτα ξένον όλα αυτά μάλλον δεν ισχύουν.

Cpt_Slow
30/08/2016, 21:17
παιδια ποσο κοστιζει η λαμπα οσοι την αλλαξατε? Γιατι απο σημερα αρχισε να κανει κολπα. Βαζω μπρος και μια αναβει μια οχι. Σβησε ξαναβαλε μπροστα αναβει καποια στιγμη. Εντύπωση μου κανει οτι δεν αναβει ουτε η μεγαλη σκαλα οταν δεν αναβει η μικρη.

mikes
30/08/2016, 22:18
παιδια ποσο κοστιζει η λαμπα οσοι την αλλαξατε? Γιατι απο σημερα αρχισε να κανει κολπα. Βαζω μπρος και μια αναβει μια οχι. Σβησε ξαναβαλε μπροστα αναβει καποια στιγμη. Εντύπωση μου κανει οτι δεν αναβει ουτε η μεγαλη σκαλα οταν δεν αναβει η μικρη.
ακριβως αυτό μου εκανε εμενα το τριουμφ και εφταιγε ο ρελες.. η λαμπα δεν είναι ακριβη, αλλα μαλλον δεν είναι εκει το πρόβλημα..

Grafton 505
30/08/2016, 22:46
@Cpt_Slow Ξεκίνα με καθάρισμα στους διακόπτες.

http://www.skroutz.gr/c/1241/car_bulbs/m/78/Philips.html?keyphrase=%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%B1+%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE% BB%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%82