PDA

View Full Version : Πάμε γι' άλλα...



annoula1981
19/08/2016, 21:43
Επειδή λοιπόν το GSR600 μας τελείωσε, ακούω την γνώμη σας για το επόμενο.
Και για να σας βοηθήσω...οχι παπί, όχι σκούτερ, όχι καινούριο και όχι on-off! :nono:
Χρήση καθημερινή εντός και εκτός πόλης και μεχρι 2500€..
Ακούει...

akis_trevor
19/08/2016, 21:46
Χρήση; μπάτζετ;

sakis81
19/08/2016, 22:07
pegaso strada.φρεναρες(brembo),αναρτησεις πολύ πανω του μεσου ορου,οικονομικο(5-5,5 lt/100,οδηγηση μεσα στην αθηνα με ολιγον αττικη και εθνικη),ανετο σε ανοιχτο δρομο μεχρι τα 150χλμ.εγω είμαι 1,75 και παταω χαλαρα κατω.αν εισαι πιο κοντη,3 ποντοι χαμήλωμα οι μπουκάλες και εισαι οκ!(το εχουν κανει αλλοι και ξερω)
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8424284/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8404042/
το factory είναι απωθημενο

akis_trevor
19/08/2016, 22:08
Fz6,er6,hornet;;
Βασικά το gsr γιατί το έδωσες;τι σε χαλαγε;

annoula1981
19/08/2016, 22:15
Fz6,er6,hornet;;
Βασικά το gsr γιατί το έδωσες;τι σε χαλαγε;

Το GSR ήταν απιστευτο μηχανακι αλλά επρεπε να δωθει..
Και αφου το "εκλαψα" αρκετά είπα να πάω στο επόμενο.
Ψιλοκοιτάω το hornet (κάποιοι θα με κράξουν το ξέρω γιατί έλεγα οτι δεν πάω τα honda), γλυκοκοιτάζω το z750 και γενικά πάλι για γυμνό κοιτάω.

annoula1981
19/08/2016, 22:17
pegaso strada.φρεναρες(brembo),αναρτησεις πολύ πανω του μεσου ορου,οικονομικο(5-5,5 lt/100,οδηγηση μεσα στην αθηνα με ολιγον αττικη και εθνικη),ανετο σε ανοιχτο δρομο μεχρι τα 150χλμ.εγω είμαι 1,75 και παταω χαλαρα κατω.αν εισαι πιο κοντη,3 ποντοι χαμήλωμα οι μπουκάλες και εισαι οκ!(το εχουν κανει αλλοι και ξερω)
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8424284/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8404042/
το factory είναι απωθημενο

Πρώτο μπόι δεν με λές 1.64 είμαι και πάλι θέλω την ασφάλεια που μου δίνουν και τα 2 πόδια στο
έδαφος..
Αλλά εσύ μου προτείνεις on-off...

devil's animal
19/08/2016, 22:20
Το GSR ήταν απιστευτο μηχανακι αλλά επρεπε να δωθει..
Και αφου το "εκλαψα" αρκετά είπα να πάω στο επόμενο.
Ψιλοκοιτάω το hornet (κάποιοι θα με κράξουν το ξέρω γιατί έλεγα οτι δεν πάω τα honda), γλυκοκοιτάζω το z750 και γενικά πάλι για γυμνό κοιτάω.

παρε και εσυ ενα mt-07...μπορεις!!

sakis81
19/08/2016, 22:23
:nono: πολιτικο Super motard...(οκ,υποκατηγορια)
on-off είναι αυτό
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7365121/

Grafton 505
19/08/2016, 22:25
Kawasaki ER-6N

pipe_smoker
19/08/2016, 22:28
Παπί δεν είχες εσύ ρε κοπελιά ή έχω μπλέξει τις γυναίκες του φόρουμ?

Το gsr γιατί το έδωσες? Αν δε σε βόλεψε δε βρίσκω λόγο να ξαναπάς σε γυμνό.

Εγώ προτείνω CBF-600

AristidisZ
19/08/2016, 22:28
Αν ανέβεις λίγο (πολύ λίγο όμως) στο budget, κάτι κάνουμε :bawl:

George_Sp
19/08/2016, 22:29
Kawasaki ER-6N

:beer:

annoula1981
19/08/2016, 22:34
:nono: πολιτικο Super motard...(οκ,υποκατηγορια)
on-off είναι αυτό
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7365121/

Δεν πατάω μάνα μου!! :lol:
Είναι πολύ ψηλό!
Χώρια που τα μεγάλα με αγχώνουν...
(κάποιος να μαζεψει τον Σούτερ παρακαλω) :p

annoula1981
19/08/2016, 22:37
Παπί δεν είχες εσύ ρε κοπελιά ή έχω μπλέξει τις γυναίκες του φόρουμ?

Το gsr γιατί το έδωσες? Αν δε σε βόλεψε δε βρίσκω λόγο να ξαναπάς σε γυμνό.

Εγώ προτείνω CBF-600

Εγώ παπί ποτέ των ποτών ούτε στη σχολή οδηγών!
TO GSR δώθηκε για άλλους λόγους. :mad:
Το γούσταρα πολύ να τρώω αέρα και μυγάκια στη μάπα κάθε φορα...αχχχχχ...

sakis81
19/08/2016, 22:37
xaxa.πασο τοτε.
αν και απ ότι βλεπω άλλος είναι ο λογος που το απορριπτεις....τα 50 ταπεινα του αλογα...εσυ παιζεις κατηγορια 100+:D

Μικe777
19/08/2016, 22:48
xaxa.πασο τοτε.
αν και απ ότι βλεπω άλλος είναι ο λογος που το απορριπτεις....τα 50 ταπεινα του αλογα...εσυ παιζεις κατηγορια 100+:D

βαλε 500 ακομη και παρε αυτο!
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8393661/ :D

Bob_o_mastoras
19/08/2016, 22:49
Δεν μας λες ομως γιατι χρηση το θες..
Και αν θες ή οχι παλι γυμνο..

Οποτε θα σε τρολαρω και θα σου πω να παρεις αυτο:

364397

Eιναι ακριβως οτι δεν θελεις. Honda, scooter, καινουργιο και on-off!!! :p:p

annoula1981
19/08/2016, 22:55
Δεν μας λες ομως γιατι χρηση το θες..
Και αν θες ή οχι παλι γυμνο..

Οποτε θα σε τρολαρω και θα σου πω να παρεις αυτο:

364397

Eιναι ακριβως οτι δεν θελεις. Honda, scooter, καινουργιο και on-off!!! :p:p

(άλλος Vaska με βρήκε...) :bawl:
Καλέ συγκεντρωθείτε λιγάκι στον πόνο μου! :lol:
Δεν είπα οτι θέλω για καθημερινή χρήση εντος και εκτός πόλης και για ταξιδια και πάλι γυμνό? :p

AristidisZ
19/08/2016, 22:57
Hornet και είσαι αρχόντισσα (https://www.youtube.com/watch?v=smpBdQi4sIg)

7Tolis
19/08/2016, 23:02
R6 του 05 και είσαι κυριλέ.Triumph 675 και είσαι κυριλέ.

annoula1981
19/08/2016, 23:03
βαλε 500 ακομη και παρε αυτο!
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8393661/ :D

Είσαι σίγουρος;;;;;;;
Το είδατε όλοι έτσι;;; Μην τα αλλάξεις μετά!
Να δω μετα στην επόμενη βόλτα ποιος θα κεράσει ποιον Μιχαλιω...

Bob_o_mastoras
19/08/2016, 23:11
(άλλος Vaska με βρήκε...) :bawl:
Καλέ συγκεντρωθείτε λιγάκι στον πόνο μου! :lol:
Δεν είπα οτι θέλω για καθημερινή χρήση εντος και εκτός πόλης και για ταξιδια και πάλι γυμνό? :p

:a55::hmm:

Λοιπον σου εχω καλη προταση στα 2μιση χιλιαρικα. Με μπολικο γκαζι και κυριως μπολικη ροπη (που ειναι το σημαντικοτερο ολων!!)
cb 900!!!!
Γυμνο στρογγυλοφαναρο με κινητητρα απο το fireblade 919 retuned για ροπη. Eιναι βεβαια ΧονΔα (που δεν θελεις) αλλα οκ. Ειναι μηχαναρα!!!
Δες πχ αυτο που εχει και wp αναρτηση φουλ ρυθμιζομενη πισω: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8346536/
To δινει 2,600 αλλα η αγγελια υπαρχει μπολικο καιρο οποτε λογικα το παιρνεις και κατω απο 2,500 αμα το παζαρεψεις και εχει βαρεθει να το εχει να καθεται ο πωλητης.

Αλλιως Ζ750. Mη παρεις παλι 600αρι, εφοσον ειχες, πιθανον, το καλυτερο Ιαπωνικο γυμνο 600αρι της γενιας εκεινης.

Tedvj23
19/08/2016, 23:11
Το hornetακι(08+) φιανεται καλή επιλογη..!

Υ.γ.Με λίγο παραπάνω μπατζετ ίσως κανα Ducati monster 696 , triumph street triple..

POLICE6
19/08/2016, 23:18
Καταρχάς μπράβο για την επιλογή (γυμνό)!!!Στα λεφτα που λές (ταβάνι 2500€)μεταχειρό παίζουν πολλά και καλά μηχανάκια
1.Honda hornet
2.Honda CBF
3.Yamaha Fz6
4.Yamaha Mt03
5.Kawasaki Er6
6.Kawasaki Ζ750
7.Ducati Monster 620
8.Suzuki SV650
9.Suzuki gsr600(που μάλλον δε θες...)
10.Suzuki Bandit 650

Απο αυτή τη 10άδα,αρχικά στο μάτι σου πιο κάνει "κλικ"??

pipe_smoker
19/08/2016, 23:23
:a55::hmm:

Λοιπον σου εχω καλη προταση στα 2μιση χιλιαρικα. Με μπολικο γκαζι και κυριως μπολικη ροπη (που ειναι το σημαντικοτερο ολων!!)
cb 900!!!!

Γαμώ τα μηχανάκια!

Άσπαστο, ροπάτο, φιλικό, άνετο και τα πάντα όλα.

Και παίζει και να το αφήνεις και με τα κλειδιά επάνω και να μη σου το κλέψουν και ποτέ, γιατί πιο αντιεμπορικό πεθαίνει.
Θα δυσκολευτείς ίσως και για να το δώσεις βέβαια, αλλά δεν αποκλείεται να το ερωτευτείς και να το κρατήσεις και μια ζωή.

amyroukai
19/08/2016, 23:28
Δες πχ αυτο που εχει και wp αναρτηση φουλ ρυθμιζομενη πισω: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8346536/


Αυτό που έχει ΗΔΗ αγοράσει ο (δεν λέω ποιό μέλος ας προσέχατε τα θρεντΖ) λες; Α, αυτό ε; Ε, εντάξει, να το πάρει το κορίτσι μωρέ, γιατί όχι... :bawl:



Τον Σούτερ να μαζέψουμε από που; Γιατί; Τι έκανε πάλι ο μύγας με τον κώλο του;



Επίσης.... Το Ζ750 δεν το πατάς μάλλον. Το CB900 ναι αλλά έχει λίγα σε αγγελίες. Το Hornet του Αριστείδη είναι καλή περίπτωση ειδικώς και γενικώς.

annoula1981
19/08/2016, 23:28
Καταρχάς μπράβο για την επιλογή (γυμνό)!!!Στα λεφτα που λές (ταβάνι 2500€)μεταχειρό παίζουν πολλά και καλά μηχανάκια
1.Honda hornet
2.Honda CBF
3.Yamaha Fz6
4.Yamaha Mt03
5.Kawasaki Er6
6.Kawasaki Ζ750
7.Ducati Monster 620
8.Suzuki SV650
9.Suzuki gsr600(που μάλλον δε θες...)
10.Suzuki Bandit 650

Απο αυτή τη 10άδα,αρχικά στο μάτι σου πιο κάνει "κλικ"??

......το Ζ750...

POLICE6
19/08/2016, 23:34
Αν το "πατάς" όπως θές τότε go 4 it!!!:D
......το Ζ750...

Bob_o_mastoras
19/08/2016, 23:38
Αυτό που έχει ΗΔΗ αγοράσει ο (δεν λέω ποιό μέλος ας προσέχατε τα θρεντΖ) λες; Α, αυτό ε; Ε, εντάξει, να το πάρει το κορίτσι μωρέ, γιατί όχι... :bawl:



Τον Σούτερ να μαζέψουμε από που; Γιατί; Τι έκανε πάλι ο μύγας με τον κώλο του;



Επίσης.... Το Ζ750 δεν το πατάς μάλλον. Το CB900 ναι αλλά έχει λίγα σε αγγελίες. Το Hornet του Αριστείδη είναι καλή περίπτωση ειδικώς και γενικώς.

Ποιος φουστης με προλαβε;;;; :lol::lol: (ριψε πμ αν δεν θες να πεις δημοσιως... :D)
Το γλυκοκοιταζα και 'γω (ως πιο οικονομικη λυση στα muscle bikes αλλα με αρκετο muscle) αλλα μαλλον δεν θα προεβαινα στην αγορα του, ουτως η αλλως.

annoula1981
19/08/2016, 23:48
Βρε το Ζ750 το πατάω δεν έχω κανένα θέμα αλλα σκέφτομαι...
Είχα ένα μοντέλο του 08 με 100 άλογα και ABS. Για να πάω σε κάτι αντίστοιχο σε Ζ θα πρέπει να είναι του 06 ή του 07; (δεν ξερω...)
Οσο για το hornet πραγματικα ρε παιδιά προσπαθω πολυ....αλλα δεν μαρεσει....
Συγνωμη σε όσους το έχουν αλλά πραγματικά ειναι θέμα γούστου και μόνο..

amyroukai
19/08/2016, 23:55
Βρε μανίτσαμ, άλλα τα 100 του GSR, άλλα του Ζ. Αρπάζει από πολύ χαμηλά. Προσωπικά με εκνευρίζει ο κραδασμός του μοτέρ ψηλά και η σουπερσπορτάδικη σέλα, αλλά πιθανώς στην δεύτερη γενιά να άλλαξαν τις βάσεις και να έχει λιγότερο ζουζούνισμα τουλάχιστον.

Μιά χαρά είναι το Ζ. Το κακό είναι πως οι ιδιοκτήτες κατά κύριο λόγο είναι καγκούρια και κανίβαλοι, οπότε το να βρεις κάτι όχι βιασμένο εμφανισιακά και μηχανικά δεν ξέρω αν είναι εύκολο.



Για την απαίτηση να βρεις μηχανάκι του 09 ας πούμε, με ABS και φυσικά σε άριστη κατάσταση και με 2500 ταβάνι. Εμ. Σόρι κιόλας, πάω να γελάσω υστερικά κάπου αλλού για να μην με... ουπς το είπα ότι θα το κάνω, ε; :bawl:
Μόνο αν βρεις κάποιον σε τρελή ανάγκη, φαντάζομαι. Οι οικονομικές συγκυρίες είναι υπέρ σου, λογικά.

annoula1981
20/08/2016, 00:09
Δλδ εγω για να παρω ενα Ζ με ABS θελω ενα 1000ρικο ακομα.. ναι........
Αντεχεις; Αντεχω. Αντεχεις; Αντεχω. :rolleyes:

Τωρα για το "βιασμο" που λες Αμυρου...ειναι λιγο λαχειο η υποθεση..

toyar
20/08/2016, 00:16
μιλαμε μονο για γυμνο και 4κ;
φυσικη συνεχεια του gsr κατι με περισσοτερα κυβικα για ροπη αλλιως γιατι να αλλαξεις;

ptc
20/08/2016, 00:26
Θα συμφωνησω κι εγω με αυτο που εχουν πει αρκετοι πριν απο μενα. Αφου ειχες το gsr που ειναι μαλλον το καλυτερο 600αρι γυμνο και ταυτοχρονα το πιο οικονομικο στην αγορα (η χρηση ειναι αλλη ιστορια καθως πινει τον αμπακο), η μονη λογικη απαντηση ειναι να αλλαξεις κατηγορια ή αν ξαναπαρεις το ιδιο.

Αν δε θες να δεις κατι διαφορετικο απο naked (πχ ενα sumo) τοτε η μονη επιλογη που εχεις ειναι να παιξεις στον κυβισμο. Ειτε πας σε μεγαλυτερο για περισσοτερη δυναμη (Ζ750, cb900) ειτε σε μικροτερο για περισσοτερη ευκινησια και παιχνιδι (πχ duke 200).

edit:Προσωπικα παντως το z ποτε δε το συμπαθησα και πιστευω πως σε σχεση με το suzuki ειναι "φτωχο"(κατασκευη, στησιμο, αναρτησεις), χωρις να εχει και καμια φοβερη διαφορα σε δυναμη.

POLICE6
20/08/2016, 01:53
Βρε το Ζ750 το πατάω δεν έχω κανένα θέμα αλλα σκέφτομαι...
Είχα ένα μοντέλο του 08 με 100 άλογα και ABS. Για να πάω σε κάτι αντίστοιχο σε Ζ θα πρέπει να είναι του 06 ή του 07; (δεν ξερω...)
Οσο για το hornet πραγματικα ρε παιδιά προσπαθω πολυ....αλλα δεν μαρεσει....
Συγνωμη σε όσους το έχουν αλλά πραγματικά ειναι θέμα γούστου και μόνο..

Κοίτα, αν το ABS είναι για σένα βασικό και μπορείς να διαχειριστείς μια περίοδο "αμηχανίας" μέχρι να συμπληρώσεις τα λεφτα (θα χρειαστεις τουλάχιστον κανα χιλιάρικο παραπάνω για Ζ750 του 08+) κάντο έτσι.Δεν είμαι κατά του ABS (κάθε άλλο..) αλλά σε fighter μηχανακι ABS? Ιερόδουλη ντυμένη καθηγήτρια Γαλλικών ένα πράμα...Όσο για τα 100 αλόγατα το Ζ είναι πιο ροπάτο απο το GSR και θα σου φανεί διαφορά(αν και όχι τρομερή)...

edit:Θα συμφωνήσω με το "edit" του ptc πάντως

skylaros
20/08/2016, 04:21
Ιερόδουλη ντυμένη καθηγήτρια Γαλλικών ένα πράμα.....

edit:Θα συμφωνήσω με το "edit" του ptc πάντως

Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι πιο σέξι από αυτό!

XJR_Billy
20/08/2016, 06:03
Γεια σου κοπελιά.
Γυμνός κι εγώ και λάτρης του αέρα. Ο αέρας μεγάλη δουλειά. Σε ξυπνάει και σε προειδοποιεί όταν φτάνεις τα όριά σου. Τα μυγάκια στο πέτσινο είναι άλλη υπόθεση...:D

Πανέμορφη η Ζ, χαμηλή και πολύ ροπάτη. Λίγο αλητεία, αλλά είχες την GSR, τι να λέμε? Η σέλα της είναι αρκετά πιο σπορ από τη χλιδάτη της GSR αλλά έχει τα προτερήματά του το να είσαι μικρόσωμη. Επίσης, η θέση οδήγησης της παρέχει λίγο μεγαλύτερη κάλυψη απ' τον αέρα, σε βάζει σε πιο σπορ θέση. Λίγο άβολη η Ζ για ψηλούς στο ταξίδι, αλλά εσένα θα σου κάτσει μια χαρά. Μια χαρά μοντέλο διάλεξες, καλή τύχη στην αγορά της.

Οι πιλότοι των Ζ είναι λίγο σε καγκουροειδή καταστάσεις αλλά η μηχανή έχει βγει ανθεκτική. Made in Japan βλέπεις...

Το ABS σε αυτή τη μηχανή θα βοηθήσει πολύ σε φρενάρισμα πανικού, όπως σου 'παν και τα παιδιά, αλλά δεν είναι μονόδρομος. Η μηχανή έχει καλά φρένα, με καλά λάστιχα και προσεκτική/αμυντική οδήγηση στην πόλη δεν θα έχεις κανένα θέμα. Γνώμη μου, μην κολλάς στο ABS.

Αγαπημένο μου μοντέλο, αυτό του '06.

Καλές αγορές!

virus
20/08/2016, 06:50
το μπουσα δεν; και το πηρες και βολτα....

annoula1981
20/08/2016, 08:17
το μπουσα δεν; και το πηρες και βολτα....

Εντάξει το busa εμπειρία δε λέω αλλα για καθημερινή χρήση μέσα στην Αθηνα δεν νομίζω ότι μπορώ να το έχω... Χώρια ότι θέλω 7000€ τουλάχιστον! Και πίνει και τον κ@λο του επίσης! (μπαρδόν) ;)

annoula1981
20/08/2016, 08:22
Κοίτα, αν το ABS είναι για σένα βασικό και μπορείς να διαχειριστείς μια περίοδο "αμηχανίας" μέχρι να συμπληρώσεις τα λεφτα (θα χρειαστεις τουλάχιστον κανα χιλιάρικο παραπάνω για Ζ750 του 08+) κάντο έτσι.Δεν είμαι κατά του ABS (κάθε άλλο..) αλλά σε fighter μηχανακι ABS? Ιερόδουλη ντυμένη καθηγήτρια Γαλλικών ένα πράμα...Όσο για τα 100 αλόγατα το Ζ είναι πιο ροπάτο απο το GSR και θα σου φανεί διαφορά(αν και όχι τρομερή)...

edit:Θα συμφωνήσω με το "edit" του ptc πάντως
Γιατί μωρε τι έχουν οι καθηγήτριες των γαλλικών; Αυτές δεν έχουν ψυχή δλδ;
Περα από την πλάκα το ΑΒS μαρεσε στο GSR. Απλά κάποιοι φίλοι με ψιλοαγχωσανε ότι αφού συνήθισα έτσι δεν θα μπορώ εύκολα να οδηγήσω κάτι άλλο.

vaska
20/08/2016, 08:31
Ο vaska αφού είδε με προσοχή όλα όσα έγραψες θ σου πρότεινε το Ζ750 αλλά με λίγα χρήματα παραπάνω απ' όσα έβαλες ταβάνι μπας και πάς σε πιο πρόσφατο μοντέλο του 10 ας πούμε. Και ειδικά το λευκό μαύρο σκοτώνει. Περίμενε λίγο το λοιπόν, το καλοκαίρι είναι στο τελείωμά του (αν και ξέρω ότι καβαλάς όλο το χρόνο) μάσε κανα φράγκο και βουρ

virus
20/08/2016, 08:32
καλα εκτος τοπου και χρονου ειμαι δεν εχω πιει καφε ακομα :lol:

απο Ζ θα προτιμουσα σουζουκι. πολυ δυσκολο να βρεις καλο Ζ εχουν φαει πολυ ξυλο τα περισσοτερα. επισης για στροφιλικια το Ζ ειναι ακαταληλο.

εγω γουσταρω παρα πολυ το street triple αλλα παει μακρια η βαλιτσα.

o teos
20/08/2016, 08:57
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8252337/

My two cents..καλο μοτερ υπηρχε dosrsoduro που φορανε το ιδιο και ειχε και εχει τωρα σε αλλα χερια μεταχειρηστει/κανιβαλιστει καλα με μονο ψεγαδι δυο αισθητηρες σε συνολο 45.000 χλμ
Καλα φρενα ,ωραια θεση οδηγησης και μενα που χω και λιγα βιτσια μ αρεσει και εμφανισιακα:cool:

AristidisZ
20/08/2016, 09:35
Αν δεν πεις τον λόγο που έδωσες το παλιό, μάλλον δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα η κουβέντα που γίνεται πάντως...

Το έδωσες γιατί το αγαπούσες αλλά είχε πρόβλημα π.χ. ;

Πάρτο πάλι

Το έδωσες γιατί δε το έφτανες ;

Βρες ένα πιο μικροκαμωμένο

Το έδωσες γιατί σου φαινόταν "λίγο" ;

Κοίτα χιλιάρια, όλα τα άλλα δεν έχουν και καμιά ιδιαίτερη διαφορά

Το έδωσες γιατί θες να πάρεις το Ζ ;

Πάρε το Ζ

:beer:

:wave2:

notakos600
20/08/2016, 09:43
Z750 δαγκωτό...αλλιώς πάρε 1000RR
Εγώ πάντως αυτό έκανα (πήρα RR...).

amyroukai
20/08/2016, 09:43
το έδωσες γιατί σε έπιασε η μαλακία "όλοι γύρω μου αλλάζουν μηχανάκια και εγώ έχω ακόμα το ίδιο"; :D

μεταξύ σοβαρού και σοβαρού, παίζει συχνά η δικαιολογία, άλλο αν κανείς δεν το παραδέχεται.

vaska
20/08/2016, 09:49
Αν δεν πεις τον λόγο που έδωσες το παλιό, μάλλον δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα η κουβέντα που γίνεται πάντως...

Το έδωσες γιατί το αγαπούσες αλλά είχε πρόβλημα π.χ. ;

Πάρτο πάλι

Το έδωσες γιατί δε το έφτανες ;

Βρες ένα πιο μικροκαμωμένο

Το έδωσες γιατί σου φαινόταν "λίγο" ;

Κοίτα χιλιάρια, όλα τα άλλα δεν έχουν και καμιά ιδιαίτερη διαφορά

Το έδωσες γιατί θες να πάρεις το Ζ ;

Πάρε το Ζ

:beer:

:wave2:

Μερικοί δεν καταλαβαίνεται ότι κάποιος μπορείς να έχει 1002 λόγους να δώσει ένα μηχανάκι που γούσταρε και δεν μπορεί πλέον να το ξαναπάρει?? Με δεδομένο λοιπόν αυτό προχωρήστε στις προτάσεις σας χωρίς να ψάχνετε το γιατί και πως και χωρίς να φέρνετε τον άλλον σε δύσκολη θέση και προπάντων χωρίς να ξύνετε πληγές. Γιατί είναι πληγή το να γουστάρεις ένα εργαλείο και να αναγκάζεσαι για όποιον λόγο να το δώσεις.

AristidisZ
20/08/2016, 09:55
Μερικοί δεν καταλαβαίνεται ότι κάποιος μπορείς να έχει 1002 λόγους να δώσει ένα μηχανάκι που γούσταρε και δεν μπορεί πλέον να το ξαναπάρει?? Με δεδομένο λοιπόν αυτό προχωρήστε στις προτάσεις σας χωρίς να ψάχνετε το γιατί και πως και χωρίς να φέρνετε τον άλλον σε δύσκολη θέση και προπάντων χωρίς να ξύνετε πληγές. Γιατί είναι πληγή το να γουστάρεις ένα εργαλείο και να αναγκάζεσαι για όποιον λόγο να το δώσεις.

Ε καλά τώρα, πρόταση χωρίς να σου πει ο άλλος τι πως και γιατί δεν έχει νόημα, με συγχωρείς κιόλας

Αν σου πω εγώ ότι θέλω να δώσω το hornet μου, και να μη βάλω και ένα ευρώ από την τσέπη μου, θα μου προτείνεις εσύ μηχανάκια, χωρίς να με ρωτήσεις τι δε μου έκανε στο παλιό, τι θέλω από το καινούριο κ.ο.κ. ;;;

doctoras
20/08/2016, 10:01
δες και κανα τέτοιο εάν σου αρέσει, νομίζω θα πηγαίνεις λίγο πιο γρήγορα απο τα 4κυλινδρα με λιγότερο βάρος και κόπο
364399

notakos600
20/08/2016, 10:08
Πιο γρήγορο από τα τετρακύλινδρα; χαχαχαχαχαχαχα

vaska
20/08/2016, 10:22
Ε καλά τώρα, πρόταση χωρίς να σου πει ο άλλος τι πως και γιατί δεν έχει νόημα, με συγχωρείς κιόλας

Αν σου πω εγώ ότι θέλω να δώσω το hornet μου, και να μη βάλω και ένα ευρώ από την τσέπη μου, θα μου προτείνεις εσύ μηχανάκια, χωρίς να με ρωτήσεις τι δε μου έκανε στο παλιό, τι θέλω από το καινούριο κ.ο.κ. ;;;

Χωρίς να θέλω να το παίξω συνήγορος (αν και είμαι σίγουρος ότι η συγκεκριμένη δεν το χρειάζεται καν) στο ποστ Νο5 εξηγεί ότι πρέπει να εξηγηθεί "το έδωσα γιατί έπρεπε να δοθεί, το έκλαψα....". Σύντομη και περιεκτική περιγραφή μιας διόλου ευχάριστης πώλησης.

Cpt_Slow
20/08/2016, 10:35
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8133294/

AristidisZ
20/08/2016, 10:36
Χωρίς να θέλω να το παίξω συνήγορος (αν και είμαι σίγουρος ότι η συγκεκριμένη δεν το χρειάζεται καν) στο ποστ Νο5 εξηγεί ότι πρέπει να εξηγηθεί "το έδωσα γιατί έπρεπε να δοθεί, το έκλαψα....". Σύντομη και περιεκτική περιγραφή μιας διόλου ευχάριστης πώλησης.

Και εγώ για να το παίξω δικηγόρος του διαβόλου θα σου πω ότι μιλάμε για πώληση μηχανής (ούτε καν απώλεια) όχι για εμπόριο βρεφών, μη το κάνουμε και τόσο δραματικό... :wave2:

o teos
20/08/2016, 10:41
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8133294/

Ειναι ξαναβαμενο με οτι μπορει να συνεπάγεται αυτο..εξαλου σα budget φευγει αρκετα:wave2:

Cpt_Slow
20/08/2016, 10:50
ειναι φιλου μου και το ξερω το μηχανακι, γι'αυτο το προτεινω. ειναι κομπλε

o teos
20/08/2016, 10:54
ειναι φιλου μου και το ξερω το μηχανακι, γι'αυτο το προτεινω. ειναι κομπλε


Παω πασο τοτες εγω γενικα ξαναβαμενα δεν ψωνιζω και ας ειναι και αδερφου μου προτιμώ να το βαψω εγω αν θελω και εχει ψεγαδια αλλα δεν αγοράζω εγω εξαλου :beer:

amyroukai
20/08/2016, 11:01
Χωρίς να θέλω να το παίξω συνήγορος (αν και είμαι σίγουρος ότι η συγκεκριμένη δεν το χρειάζεται καν) στο ποστ Νο5 εξηγεί ότι πρέπει να εξηγηθεί "το έδωσα γιατί έπρεπε να δοθεί, το έκλαψα....". Σύντομη και περιεκτική περιγραφή μιας διόλου ευχάριστης πώλησης.

Ε ναι κύριε συνήγορος, τότε τι συζητάμε για να ανέβει επάνω άλλα χίλια για Ζ, δουλευόμαστε;

Και τέλος πάντων... Αφού δεν χρειάζεται... Τι το κάνεις θέμα....;

XJR_Billy
20/08/2016, 11:09
Z750 δαγκωτό...αλλιώς πάρε 1000RR
Εγώ πάντως αυτό έκανα (πήρα RR...).

Γεια σου ρε παλιο-σειρά!!:wave2:

Μεγειά το θεριό, καλούς δρόμους και πάντα όρθιος αδερφέ !!!:beer::beer:

Σόρρυ για το οφ-τόπικ.

Αννούλα, πάρε ότι σου λέει η καρδιά σου. Αν γουστάρεις τη Ζ, τσίμπα την. Μια χαρά μηχανάρα είναι.
Μην ακούς κανένα. Εσύ θα την καβαλάς και θα τη χαίρεσαι. Στον έρωτα δεν υπάρχει λογική.
Ένας καλός έλεγχος πριν την αγορά από τον μηχανικό που θα στην συντηρεί αργότερα και μη μασάς. Εξάλλου η αγορά μεταχειρισμένης είναι λόττο. Ότι και όσο να την ελέγξεις, ότι είναι να σου βγάλει θα στο βγάλει. Πρόσεξε τα αναλώσιμα αλυσίδες-ρουλεμάν κλπ, και αν σου πει το οκ ο μηχανικός σου προχώρα. Εγγύηση δεν υπάρχει, τα ξέρεις αυτά.

Η κοπέλα έδωσε τη GSR με μαύρη καρδιά όπως φαίνεται. Με ακόμα πιο μαύρη θα δώσω εγώ τη XJR. Αλλά έτσι είναι. Τι να κάνουμε? Τα κριτήρια και οι απαιτήσεις αλλάζουν, όπως η ζωή. Και η ζωή προχωράει.Η αλλαγή μηχανής προυποθέτει σκέψη και γνώση του αντικειμένου.
Η μετάβαση από τη GSR σε Ζ δεν είναι και ποιος ξέρει τι... Εμένα μου άρεσε πιο πολύ η GSR λόγω της άνεσης για πιο μεγαλόσωμους. Αλλά η Ζ είναι πιο μανούλι, πως να το κάνουμε? Η GSR έχει ροπάκλα, δεν είναι καμιά ψόφια. Η Ζ έχει πιο πολύ ροπή αλλά δεν είναι και SS, να τρελαίνεται ψηλά. Άνετα και ανώδυνα πας απ' τη μία στην άλλη.

thunder ace
20/08/2016, 11:11
Πιο γρήγορο από τα τετρακύλινδρα; χαχαχαχαχαχαχα

Και ξανα:χα χα χα χα

mikes
20/08/2016, 11:20
Κατ αρχην να πω οτι εχετε λιγο μπερδεψει το θεμα με το abs... Το αγαπητο αυτο συστημα λοιπον υπαρχει για να μη μπλοκαρουν οι τροχοι σε πολυ γερο φρεναρισμα και ΜΟΝΟ στη περιπτωση που οι αισθητηρες διαβασουν οτι υπαρχει τετοια ταση... Σε ολες τις αλλες περιπτωσεις το φρενο λειτουργει σαν να μην υπαρχει το abs το οποιο δεν επηρεαζει τη λειτουργεια του φρενου... Οποτε στα 100 φρεναρισματα, σε ποσα λετε να χρειαζεται το abs αμα ο αναβατης δε παει με τη ταυτοτητα στο στομα, η ΤΑΠ κρεμασμενο στο λαιμο?
Μπορει το προηγουμενο μηχανακι να ειχε abs αλλα ποσες φορες μπηκε σε λειτουργεια?

Τελος σε αυτα τα λεφτα εγω προτεινω yamaha fz6... (αληθεια, γιατι δεν το ανεφερε κανεις σας??)

akis_trevor
20/08/2016, 11:25
Κατ αρχην να πω οτι εχετε λιγο μπερδεψει το θεμα με το abs... Το αγαπητο αυτο συστημα λοιπον υπαρχει για να μη μπλοκαρουν οι τροχοι σε πολυ γερο φρεναρισμα και ΜΟΝΟ στη περιπτωση που οι αισθητηρες διαβασουν οτι υπαρχει τετοια ταση... Σε ολες τις αλλες περιπτωσεις το φρενο λειτουργει σαν να μην υπαρχει το abs το οποιο δεν επηρεαζει τη λειτουργεια του φρενου... Οποτε στα 100 φρεναρισματα, σε ποσα λετε να χρειαζεται το abs αμα ο αναβατης δε παει με τη ταυτοτητα στο στομα, η ΤΑΠ κρεμασμενο στο λαιμο?
Μπορει το προηγουμενο μηχανακι να ειχε abs αλλα ποσες φορες μπηκε σε λειτουργεια?

Τελος σε αυτα τα λεφτα εγω προτεινω yamaha fz6... (αληθεια, γιατι δεν το ανεφερε κανεις σας??)

Το fz6 το έχω προτείνει στην αρχή,δεν βλέπεις καλά μάλλον φιλτατε μικε..:p
Το abs μία φορά θα χρειαστεί να σε σώσει.
Είχα μηχανάκια με και χωρίς abs και μέσα στην πόλη ειδικά καλοκαίρι ή σε βρεγμένο το θεωρώ σχεδόν αναγκαίο.

amyroukai
20/08/2016, 11:28
Το abs μία θα μπει, θα βγάλει τα λεφτά του, Μικέ

sakis81
20/08/2016, 12:09
αφου,οπως δειχνει, το πηρες αποφαση για το ζ,ας πω κι εγω την μπουρδα μου,οντας πρωην κατοχος gsr 08 abs κι εχοντας οδηγησει ζ 750 και του 06 και του 08.
1)το ζ εχει στησιμο πιο σουπα κι από του (μαμα)gsr
2)τα φρενα του 06 ηταν αστεια
3)και το 06 και το 08 παααρα πολύ πιο γρηγορο από το gsr μου σε ανοιγματα από σταση κι εν κινησει.μιλαμε για διαφορες,όχι αστεια
4)πιο ανετο για συνοδηγο εννοείτε το gsr
5)δε νομιζω να βρεις με 2500 ευρω ζ του 08,που κατά την γνωμη μου είναι πιο ομορφο...

mikes
20/08/2016, 12:09
Ναι ρε σεις, δε λεω πως δεν ειναι χρησιμο, απλα διευκρινιζω πως σε φρεναρισμα υπο κανονικες συνθηκες ενα μοντελο με abs και η αντιστοιχη εκδοση του χωρις, θα φρεναρουν το ιδιο... Οποτε σε αυτα τα λεφτα, δε χρεαζεται να περιοριζει τις επιλογες αποκλειστικα σε μοντελα με abs αφου δεν εξασφαλιζει καλυτερο φρεναρισμα σε σχεση με τα χωρις..

doctoras
20/08/2016, 12:24
Πιο γρήγορο από τα τετρακύλινδρα; χαχαχαχαχαχαχα

λυσσάξατε, θέλατε διευκρίνηση? ειναι πιο φιλικό για κοπέλα, πιο φιλικό και εύκολο σε καθημερινή χρήση, πιο commuter στην πολη, πιο ελαφρύ, πιο ροπάτο απο οποιαδήποτε 650ρι Ι4 και με ποιοτικότερες αναρτήσεις

επίσης για τους μυημένους σε ορεινό σφιχτό επαρχιακό στροφιλίκι θα πας μακράν πιο γρήγορα και ακοπα και απο οποιοδήποτε fazer-gsr
καλύτερα?

amyroukai
20/08/2016, 12:37
Βασικά εμ.... 185 κιλά το γυμνό sv είναι παιχνίδι, αλλά το "καλύτερα"...;

Bob_o_mastoras
20/08/2016, 12:50
Ξεχνα το abs...
Παρε ενα Tuono ή για αξιοπιστo ενα FZ1000. (καπου κοντα στα 3Κ)
Κατι σε γυμνο, καλυτερο απο το GSR και με ABS και με περισσοτερο γκαζ και κοντα στα 2μιση χιλιαρικα !ΔΕΝ! θα βρεις σε καμια περιπτωση.


υ.γ. Υπαρχουν ακομα κανα δυο cb900 σε λογικες τιμες αν ενδιαφερεσαι..

vaska
20/08/2016, 13:05
Ε ναι κύριε συνήγορος, τότε τι συζητάμε για να ανέβει επάνω άλλα χίλια για Ζ, δουλευόμαστε;

Και τέλος πάντων... Αφού δεν χρειάζεται... Τι το κάνεις θέμα....;

Είμαι διακοπές ρε κι έχω χρόνο. Κάτι να πω κι εγώ, μια μαλακία κάτι τέλος πάντων
;)

amyroukai
20/08/2016, 13:21
Είμαι διακοπές ρε κι έχω χρόνο. Κάτι να πω κι εγώ, μια μαλακία κάτι τέλος πάντων
;)

Χα χα χωσε και σώσε... Ο ευριπιδης εσύ είσαι; Έχεις και πεμφε χιλιαδιακοσα και παπί.

POLICE6
20/08/2016, 13:32
Αννούλα, πάρε ότι σου λέει η καρδιά σου. Αν γουστάρεις τη Ζ, τσίμπα την. Μια χαρά μηχανάρα είναι.
Μην ακούς κανένα. Εσύ θα την καβαλάς και θα τη χαίρεσαι. Στον έρωτα δεν υπάρχει λογική.
- Ακριβώς!:)

Τελος σε αυτα τα λεφτα εγω προτεινω yamaha fz6... (αληθεια, γιατι δεν το ανεφερε κανεις σας??) - Το ανέφεραν και μάλιστα πολλοί αλλά γνώμη μου είναι πως μετα το GSR ΔΕΝ...

Αν δεν πεις τον λόγο που έδωσες το παλιό, μάλλον δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα η κουβέντα που γίνεται πάντως...
- Έχει point εδω ο AristidisZ!

Γιατί μωρε τι έχουν οι καθηγήτριες των γαλλικών; Αυτές δεν έχουν ψυχή δλδ;
Περα από την πλάκα το ΑΒS μαρεσε στο GSR. Απλά κάποιοι φίλοι με ψιλοαγχωσανε ότι αφού συνήθισα έτσι δεν θα μπορώ εύκολα να οδηγήσω κάτι άλλο. - Κοίτα,αυτό που σου είπαν οι φίλοι σου νομίζω πως δεν ισχύει.Επαναπροσδιορίζεις τον τρόπο που οδηγάς ΠΑΝΤΑ με βάση το τι οδηγάς.Το ΑBS του GSR δεν είναι και απο τα καλύτερα...Εγώ ας πούμε όταν το πήρα βόλτα "έκλασα μαλλί"με τον τρόπο που "αμολάει" το φρένο (οκ έχω μάθει να οδηγώ χωρίς ΑΒS με ότι αυτό συνεπάγεται..)Το Ζ (χωρίς ABS) θεωρώ πως έχει πολύ καλύτερα φρένα απο το GSR.Tέλος να ρωτήσω,γιατί όχι Honda Αννούλα???Αν τα φρένα είναι το θέμα σου μάλλον δε θα 'πρεπε...

annoula1981
20/08/2016, 16:16
Ωπα καθηστε να το ξαναπαρω απο την αρχη γιατι μαλλον το χασαμε.
Το gsr ηταν το πρωτο μου μηχανακι. Το πηρα καινουργιο του κουτιου, το γουσταρα απο την πρωτη στιγμη, το εστρωσα μονη μου, κουμπωσα πανω του, με αλλα λογια το ιδανικο για μενα (και ναι, εφταναν και τα δυο ποδια κατω).
ΕΠΡΕΠΕ να το δωσω. Οχι γιατι εβγαλε προβλημα, οχι γιατι μου ηταν ξαφνικα λιγο, οχι γιατι αλλαξε η οικογενειακη μου κατασταση. Το αν πονας οταν δινεις κατι που αγαπας ειναι κατι καθαρα υποκειμενικο που ειμαι ομως σιγουρη οτι πολλοι απο εσας θα με καταλαβετε. Και περασα γερη στεναχωρια γιατι πηγα κοντρα σε ολους για να το αποκτησω. (γιατι ειμαι κοριτσι, δεν εχω εγω δουλεια με μηχανακια, το αμαξακι μου μου κανει μια χαρα, αντε να κανω κανενα παιδι και μπλα μπλα μπλα..)
Αυτα λοιπον που πρεπει να γνωριζετε για να μου δωσετε τη πολυτιμη γνωμη σας ειναι οτι συνεχιζω να θελω naked-γουσταρω να τσακωνομαι με τον αερα, απο κυβικα θεωρω οτι τα 1000 θα ειναι πολλα για μενα (με την εννοια οτι θα μεινουν ανεκμεταλλευτα και οχι απο φοβο), το θελω για καθημερινη πλεον μετακινηση απο Ελευσινα-Ταυρο και τουμπαλιν και φυσικα για βολτες πολυ κοντινες και πολυ μακρινες.(οι φιλοι μου εχουν να το λενε οτι αν πας βολτα με την Αννα καλο ειναι να εχεις και ενα διαβατηριο μαζι..)
Τα πιο τεχνικα δεν τα ξερω γιατι η εξειδικευση μου ειναι τελειως διαφορετικη. Το αφηνω λοιπον πανω σας. Αρκει να μην αναλωνεστε σε ερωτησεις τι, πως, γιατι.
Δεν θα κάνουν σοφοτερο κανεναν σας.
Με αγάπη παντα ε;

ΥΓ. Ναι το δηλωνω δημοσια. Αγαπω VASKA :beer:

amyroukai
20/08/2016, 16:25
(οι φιλοι μου εχουν να το λενε οτι αν πας βολτα με την Αννα καλο ειναι να εχεις και ενα διαβατηριο μαζι..)
Χάνεσαι και εσύ, κακόμοιρο; :bawl:



ΥΓ. Ναι το δηλωνω δημοσια. Αγαπω VASKA :beer:
Ναι και τώρα που το λες, μετά τις δακρύβρεχτες και πονεμένες δηλώσεις εξ ονόματός σου, νομίζω ότι κατάλαβα και γιατί διάλεξε αυτό το νίκνειμ. Vasιλάκης Κaΐλας. :bawl: :κασελάκι:

Bob_o_mastoras
20/08/2016, 16:26
Hornet 600 τοτε Αννουλα! Δεν θα σε απογοητευσει.
Δωσε κανα ψιλο παραπανω και παρε αυτο με τα usd.

amyroukai
20/08/2016, 16:28
Hornet 600 τοτε Αννουλα! Δεν θα σε απογοητευσει.
Δωσε κανα ψιλο παραπανω και παρε αυτο με τα usd.

Δεν της αρέσει, αφού.

annoula1981
20/08/2016, 16:35
Χάνομαι η παντέρμη, χάνομαι!
Και ειμαι τοσο ξεροκεφαλη που ουτε περαστικους ρωταω ούτε gps κοιταω! ΘΑ ΤΟ ΒΡΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΛΕΜΕ!!
μην μπλεξεις με Κρητικια.. :lol:

και μην μου ξαναπειτε για Hornet ε;

amyroukai
20/08/2016, 16:37
σιγά, σκιαχτήκαμε. :p

Bob_o_mastoras
20/08/2016, 16:41
Οποτε στα λεφτα που ψαχνει, δυο naked Ι4, με εφαμιλη αποδοση με το GSR, μενουν: Z750 ή FZ600 N .+-

teogtp
20/08/2016, 17:05
Bmw r 850r.......
Γιατί έτσι. ........

Pan (dvs)
20/08/2016, 17:26
........

ΥΓ. Ναι το δηλωνω δημοσια. Αγαπω VASKA :beer:

Και εγω τον αγαπω,αλλα δεν μου καθεται.



Παρε το Ζ.Θα ευχαριστηθεις αερα,ειναι αξιοπιστο και παιζει σε καλες τιμες.

POLICE6
20/08/2016, 18:23
Τελικά καταλήξαμε πως το GSR το 'δωσες σε περίοδο με περίοδο.....(γιατί?? ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙΙΙ!!!) και τωρα θα "πέσεις" στη Ζ(ου) απο την κατάθλιψη....:p:lol::lol::lol:

vaska
20/08/2016, 18:27
Χάνεσαι και εσύ, κακόμοιρο; :bawl:



Ναι και τώρα που το λες, μετά τις δακρύβρεχτες και πονεμένες δηλώσεις εξ ονόματός σου, νομίζω ότι κατάλαβα και γιατί διάλεξε αυτό το νίκνειμ. Vasιλάκης Κaΐλας. :bawl: :κασελάκι:

Πότε ρε μάστορα με είδες εμένα με κασελάκι??? Άντε να χαθείτε που αμέσως να κολλήσετε την ρετσινιά
:bawl:

vaska
21/08/2016, 08:21
ΥΓ. Ναι το δηλωνω δημοσια. Αγαπω VASKA :beer:


:a07::kiss::kiss:

DrBig
21/08/2016, 08:32
Ωπα καθηστε να το ξαναπαρω απο την αρχη γιατι μαλλον το χασαμε.
Το gsr ηταν το πρωτο μου μηχανακι. Το πηρα καινουργιο του κουτιου, το γουσταρα απο την πρωτη στιγμη, το εστρωσα μονη μου, κουμπωσα πανω του, με αλλα λογια το ιδανικο για μενα (και ναι, εφταναν και τα δυο ποδια κατω).
ΕΠΡΕΠΕ να το δωσω. Οχι γιατι εβγαλε προβλημα, οχι γιατι μου ηταν ξαφνικα λιγο, οχι γιατι αλλαξε η οικογενειακη μου κατασταση. Το αν πονας οταν δινεις κατι που αγαπας ειναι κατι καθαρα υποκειμενικο που ειμαι ομως σιγουρη οτι πολλοι απο εσας θα με καταλαβετε. Και περασα γερη στεναχωρια γιατι πηγα κοντρα σε ολους για να το αποκτησω. (γιατι ειμαι κοριτσι, δεν εχω εγω δουλεια με μηχανακια, το αμαξακι μου μου κανει μια χαρα, αντε να κανω κανενα παιδι και μπλα μπλα μπλα..)
Αυτα λοιπον που πρεπει να γνωριζετε για να μου δωσετε τη πολυτιμη γνωμη σας ειναι οτι συνεχιζω να θελω naked-γουσταρω να τσακωνομαι με τον αερα, απο κυβικα θεωρω οτι τα 1000 θα ειναι πολλα για μενα (με την εννοια οτι θα μεινουν ανεκμεταλλευτα και οχι απο φοβο), το θελω για καθημερινη πλεον μετακινηση απο Ελευσινα-Ταυρο και τουμπαλιν και φυσικα για βολτες πολυ κοντινες και πολυ μακρινες.(οι φιλοι μου εχουν να το λενε οτι αν πας βολτα με την Αννα καλο ειναι να εχεις και ενα διαβατηριο μαζι..)
Τα πιο τεχνικα δεν τα ξερω γιατι η εξειδικευση μου ειναι τελειως διαφορετικη. Το αφηνω λοιπον πανω σας. Αρκει να μην αναλωνεστε σε ερωτησεις τι, πως, γιατι.
Δεν θα κάνουν σοφοτερο κανεναν σας.
Με αγάπη παντα ε;

ΥΓ. Ναι το δηλωνω δημοσια. Αγαπω VASKA :beer:


Δεν ειμαι και το πρωτο διανοητικο μποϊ, αλλα γιατι δεν ξαναπερνεις gsr αφου σ αρεσε τοσο;

mikes
21/08/2016, 09:51
Δεν ειμαι και το πρωτο διανοητικο μποϊ, αλλα γιατι δεν ξαναπερνεις gsr αφου σ αρεσε τοσο;επειδη προφανως τα gsr πωλουνται αρκετα παραπανω απο τα max 2500 € που μπορει να διαθεσει...

Leon67
21/08/2016, 10:46
Εγώ δεν καταλαβαίνω την εμμονή μερικών με τα naked ιδίως αν λένε ότι τα θέλουν και για ταξιδάκια βολτούλες εκτός πόλης. Ένα Bandit με το μισό fairing είναι μιά χαρά συμβιβασμός αλλά και κανα 1000ρικο παραπάνω για abs. Μπαίνει και το υπόλοιπο εάν σου λείψει. Ακόμα με περιορισμούς οχι Honda, oχι πάλι GSR γυμνό με abs και όλα τα άλλα τα FZ & Z είναι μονόδρομος όπως γράφτηκε παραπάνω αλλά τα 2500 φαίνονται πάλι λίγα.

edit. Στα 3200 περίπου παίζουν και λίγα VFR με ABS. βγάλτου τα πλαστικά και βάλλε SUZUKI ή Kawa λογότυπα:lol:

XJR_Billy
21/08/2016, 14:23
Τα γούστα είναι γούστα. Γι' αυτό υπάρχουν ένα σωρό μοντέλα, για να τα καλύψουν.
Όταν πας ταξίδι με γυμνή, η αίσθηση της ταχύτητας που σου δίνει είναι μεγαλύτερη. Άνετα πας με 140-160, ανάλογα με τον αέρα πάντα. Αλλά αισθάνεσαι σαν να πας με 200+ σε μια "ντυμένη". Ναι, πιο πολύ κούραση, αέρας, έντομα... αλλά όλα είναι μέρος του ταξιδιού...

annoula1981
21/08/2016, 15:03
Τελικά μάλλον καταλήγω στο Ζ.. με ή χωρίς ΑΒS αυτη είναι μια λεπτομέρεια που θέλει παραπάνω σκέψη..
Και τώρα ξεκινάει το νέο κεφαλαίο της αναζήτησης..
Άντε να δω τι θα δω...
Υπάρχει κανένα που να μην βιάστηκε από κανένα καγκουρα; :rolleyes:

Tedvj23
21/08/2016, 15:13
Φαίνεται καλή περίπτωση βέβαια θα παίρνει παζάρι στην τιμή αλλά είναι το πρώτης γενιας..
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6878063/

skylaros
21/08/2016, 15:24
Να πω και εγώ τη μ@λακία μου; Αν τα 2500 είναι ταβάνι κοίταξε για το fazer του 98-2003 (από το 2002 και μετά είχε και face lift) κάτι σαν και αυτό http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8352157/ (δε το ξέρω το μηχανάκι σαν παράδειγμα το δίνω) Αν σου αρέσουν εντελώς γυμνά μπορείς να βγάλεις το μπροστά και να του βάλεις κάποιο στρογγυλό ή παραλληλόγραμμο φανάρι που του πάει ταμάμ. Με 1600-1800 βρίσκεις σε αρκετά καλή κατάσταση και τα υπόλοιπα τα κάνεις βενζίνες. Επίσεις μπορείς να βρεις και hornet 1999-2006 τα τελευταία με το usd ήταν και πολύ όμορφα (άποψή μου) http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8222800/ (πάλι τυχαίο παράδειγμα δίνω). Κανένα από τα δύο μηχανακια δεν έχει ABS και τα δύο έχουν καρμπιρατέρ και τα δύο έχουν πολύ καλά φρένα και τα δύο είναι γεμάτα σχετικά και χαμηλά και τα δύο είναι πιο αργά από το gsr που είχες στην ίδια όμως κατηγορία. Αν μπορέσεις να πας στα 3000-3500 μη τα κοιτάζεις βρες κάτι πιο σύγχρονο αν όμως δε μπορείς ρίξε μια ματιά και σε μια τέτοια επιλογή.

basilis_k6
21/08/2016, 15:35
Τελικά μάλλον καταλήγω στο Ζ.. με ή χωρίς ΑΒS αυτη είναι μια λεπτομέρεια που θέλει παραπάνω σκέψη..
Και τώρα ξεκινάει το νέο κεφαλαίο της αναζήτησης..
Άντε να δω τι θα δω...
Υπάρχει κανένα που να μην βιάστηκε από κανένα καγκουρα; :rolleyes:

ειχες gsr και θα πας σε ζ? δηλαδη γιατι? 6 σελιδες κανω υπομονη δεν μπορω αλλο.

skylaros
21/08/2016, 15:40
ειχες gsr και θα πας σε ζ? δηλαδη γιατι? 6 σελιδες κανω υπομονη δεν μπορω αλλο.

Μη το βλέπεις έτσι, δες το "έχω εμπειρία και έχω 2500 και θέλω γυμνό 600άρι τι να πάρω"? Το z είναι σίγουρα από τα πιο φρέσκα σχέδια ακόμα και το 1ο... είναι και 750 με ότι + σημαίνει αυτό.

Mits-fz6
21/08/2016, 17:41
Ας πεταχτώ και εγω!!!!

364436

Στη ιπποδύναμη που ήταν και το GSR
Στα λεφτά που διαθέτεις
Συνδυάζει ταξίδι και πόλη
Φοβερή οδηγική συμπεριφορά

Nostradamus
21/08/2016, 22:21
Είπες ότι δεν θέλεις 1000 αλλά δεν κατάλαβα γιατί. Είχα gsr και είχα δοκιμάσει το ζ. Πέρα από το παραπάνω γκάζι δεν ήταν καλύτερο πουθενά αλλού ειδικά το πρώτης γενιας..
Δεν ξέρω που είναι οι τιμές τους αλλά στην θέση σου θα κοιτούσα για tuono Gen 1.

nikma
22/08/2016, 02:50
Πάρε φεριγκάτο μηχανάκι. Το z έχει αρκετά αρνητικά, όπως ότι είναι αρκετά βαρύ και καίει ίσως και περισσότερο απο το gsr που είχες. Κάτι σε cbr 600 RR που σου πρότεινε ο mikes777 είναι καλή επιλογή. Μη το φοβάσαι, όταν του πάρεις τον αέρα δε θα ξεκολλάς και δε θα γυρίσεις να ξαναδείς γυμνό ποτέ ξανά. Κάνε του ένα τεστ νράιβ και θα διαπιστώσεις κι εσύ πόσο ελαφρύ, ευέλικτο και χαμηλό είναι

Bob_o_mastoras
22/08/2016, 03:37
Πάρε φεριγκάτο μηχανάκι. Το z έχει αρκετά αρνητικά, όπως ότι είναι αρκετά βαρύ και καίει ίσως και περισσότερο απο το gsr που είχες. Κάτι σε cbr 600 RR που σου πρότεινε ο mikes777 είναι καλή επιλογή. Μη το φοβάσαι, όταν του πάρεις τον αέρα δε θα ξεκολλάς και δε θα γυρίσεις να ξαναδείς γυμνό ποτέ ξανά. Κάνε του ένα τεστ νράιβ και θα διαπιστώσεις κι εσύ πόσο ελαφρύ, ευέλικτο και χαμηλό είναι

Tζαμπα ταλαιπωρια ειναι το RR σε σχεση με το fazer πχ για τη χρηση που το θελει η κοπελια. Aν ειναι να παει σε φερινγατα φουλ με κλιπ ον ας παρει το F τουλαχιστον που ειναι πιο βολταδορικο.
Αλλα δεν θελει Honda... (κολληματα που εχει ο κοσμος... :rolleyes:) :lol:

vaska
22/08/2016, 07:27
Τελικά μάλλον καταλήγω στο Ζ.. με ή χωρίς ΑΒS αυτη είναι μια λεπτομέρεια που θέλει παραπάνω σκέψη..
Και τώρα ξεκινάει το νέο κεφαλαίο της αναζήτησης..
Άντε να δω τι θα δω...
Υπάρχει κανένα που να μην βιάστηκε από κανένα καγκουρα; :rolleyes:

Το δίλημμα με ή χωρίς ABS δεν υπάρχει, με ABS σίγουρα και ειδικά στους δρόμους που θα κινήσαι που περισσότερο τους λες γυαλί παρά δρόμους. Αλλά στο είπα και πιο πάνω με 2500 χιλιάρικα δεν βρίσκεις μηχανάκι που να μην έχει περάσει τα Δαλτόνεια πάθη. Περίμενε λίγο, γίνε πιο σφιχτή όπου μπορείς (καφέδες, τσιγάρα πούδρες παπούτσια) να μάσεις ακόμα 800-1000 για να πάρεις κάτι που να είναι αξιοπρεπές και να μην είσαι συνέχεια συνεργείο. Ξέρω είναι δύσκολο και η καύλα είναι καύλα αλλά οι βιαστικές αγορές πάντα γυρίζουν μπουμερανκ.
:wave2: