PDA

View Full Version : Προτείνετε μαγαζί με ειδικότητα στις κυλινδροκεφαλές



kostaspetrou
20/08/2016, 00:14
Έχουμε vstrom oι κεφαλές του οποίου είναι για πέταμα.
Το ζόρι είναι πως οι οδηγοί των βαλβίδων είναι εκτός ανοχών.
Οι βαλβίδες είναι καλές.

Θέλουμε κατάστημα που να αναλαμβάνει αλλαγή οδηγών βαλβίδων και φρεζάρισμα εδρών στις γωνίες που θα του πούμε εμείς.
Να τηρήσει τις ανοχές(μιλάμε για χιλιοστά του χιλιοστού), όλα όπως πρέπει.

Η λύση ebay απορρίπτεται.

Καμμιά πρόταση;

sugariasgeorge
20/08/2016, 00:49
δρακος

virus
20/08/2016, 06:59
πηγαινε οπου θες εκτος απο τον απανου.

δεν εχεις και καμια φοβερη δουλεια να κανεις. οδηγους θα αλαξεις και κατα την γνωμη μου καλο θανα να αλαξεις και τις βαλβιδες. τωρα αν θες στις εδρες να κανεις τριπλο κοψιμο θα σε φοβισω λιγο διοτι εδω ελλαδα θα σε κοιτανε σαν εξωγηινο. μονο εξω αυτα. σιγα μην παρουν κοπτικες κεφαλες μονο για σενα.

κι αυτο το χιλιοστα του χιλιοστου πονεμενη ιστορια δω.

δυστυχως....

WiSe
20/08/2016, 09:53
κι αυτο το χιλιοστα του χιλιοστου πονεμενη ιστορια δω.


:lol:

Ειμαστε τριτοκοσμικοι σε τετοια θεματα, η πικρη αληθεια ειναι αυτη.

kostaspetrou
20/08/2016, 14:25
Να πω την αλήθεια τέτοιες απαντήσεις περίμενα.Το έχω αρχή πάντως να ρωτάω αν δουλειές για τις οποίες τα σκάμε στο εξωτερικό μπορούν να γίνουν εδώ από Έλληνες.

Εννοείται νέες βαλβίδες,ελατήρια και τσιμουχάκια.

Για την ιστορία οι οδηγοί σαν ανταλλακτικό βγαίνουν κατά 0,3mm μεγαλύτεροι (όβερσάιζ). Για να μπουν πρεσαριστοί στην κεφαλή, το εγχειρίδιο του κατασκευαστή λέει ότι οι φωλιές τους πρέπει να ανοιχτούν από κοπτικό διαμέτρου 10,8mm. Μετά ζέσταμα η κεφαλή, οι οδηγοί στην κατάψυξη και πρεσάρισμα(ή χτύπημα με σφυρί και ειδικό εργαλείο) μέχρι να μπουν.
Μετά κόψιμο 3 εδρών:εισαγωγής 30,45,60 και εξαγωγής 15,45,60.

Αν πάντως βρεθεί κάποιος που να κάνει δουλειά να μου το πείτε.

virus
21/08/2016, 15:01
εσυ τα γραφεις μια χαρα κι ετσι μπαινουν οι οδηγοι. η πραγματικοτητα ειναι η εξης και την βλεπω σχεδον παντα. ο οδηγος μπαινει με σφυρι-ζουμπα "κι εισαι μια χαρα φιλαρακι" ουτε ζεσταμα ουτε καταψυξη αντε στην καλυτερη περιπτωση ενα ζεσταματακι με καμινετο κι αυτο τοπικα με οτι συνεπαγεται.

το τριεδρο που λες ξεχνατο εδω. εγω καλοβλεπω κατι κοπτικα της new3acut που ειναι σε καπως καλυτερες τιμες για να κανεις δουλεια μονος σου.

kostaspetrou
21/08/2016, 22:07
Με τα κοπτικά που λες μπορείς θεωρητικά να κάνεις δουλειά.
Όμως στην πράξη θα έχεις ατέλειες. Είναι πρακτικά αδύνατο να πετύχεις το ίδιο κεντράρισμα με μια μηχανή που είναι πολύ πιο σταθερή. Υπάρχει κίνδυνος επίσης ν'αφαιρέσεις τόσο υλικό που μετά να μην μπορείς να βρεις καπελώτα για να ρυθμίσεις διάκενο!Τα πιο μικρά που μπορείς να βρείς είναι 1,2mm.
Άσε που αν συμβεί αυτό μειώνεται και τη σχέση συμπίεσης.
Θέλει να έχεις πειραματιστεί προηγουμένως(άρα και καταστρέψει κάμποσες κεφαλές).

Στην πράξη ξέρω τί γίνεται στην Ελλάδα.
Μη νομίζεις όμως ότι στο εξωτερικό κάνουν τέλεια δουλειά.
Οι περισσότεροι βάζουν μπρούτζινους οδηγούς για ευκολία,καλύτερη λίπανση και απαγωγή θερμότητας.
Δεν αντέχουν πολλά χιλιόμετρα όμως...
Το άλλο θέμα με τους μαμά είναι ότι είναι σιδερένιοι,άρα δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις κοπτικά για μπρούτζο...

Τέλως πάντων.Αν υπάρξει κάποιος πείτε μου,έστω με μύνημα.

MISKIN
22/08/2016, 07:56
Στο Βιομηχανικό Πάρκο Σχιστού υπάρχει ένα μηχανουργείο που λέγεται Fitting. Επισκευάζει καπάκια από πλοία. Αν δε βρεις κάποιο μαγαζί ποιο εξειδικευμένο με μοτοσυκλέτες, Κάνε ένα τηλέφωνο. Ίσως μπορούν να σε βοηθήσουν. Έχω και γω ένα στρώμα 1000 λυμένο. Περιμένω να βρω χρόνο να λύσω και γω τα καπάκια. Κατά πάσα πιθανότητα να έχω το ίδιο πρόβλημα.

leftos
22/08/2016, 10:46
Φιλε δεν εχω προσωπικη εμπειρια ( ευτυχως!!!! )
Αλλα το ρεκτιφιε Αγγελος κανει τετοιες εργασιες και ασχολειται αρκετα με κινητηρες απο μηχανακια.
Απ'οσο εχω δει και εχω ακουσει προσεχουν την δουλεια που κανουν.
Κανε ενα τηλ δεν χανεις τιποτα.
http://rektifie-agelos.car.gr/contact/

Για αυτον πανω πανω και εγω δεν εχω ακουσει καλα λογια τελευταια.
Ειναι βεβαια και αλλα ρεκτιφιε που εχουν καλο ονομα αλλα θελουν ψαξιμο.