PDA

View Full Version : Αγορα Ηayabusa 2006



dimitrisbiker
20/08/2016, 22:31
Παιδια καλησπερα,λεγομαι Δημητρης και ειμαι κατοχος ενος yamaha r1 2005 το οποιο σε 3 μερες θα πουλησω γιατι υπαρχει δυσκολια με τους συνεπιβατες με αποτελεσμα να μη μπορω να κανω ευκολα ταξιδια με αποσκευες και κατεληξα στο Hayabusa του 2006.Βρηκα μηχανακι με 13000 χιλιομετρα τα οποια ελπιζω να ειναι πραγματικα.Το μηχανακι ειναι μαυρο με μαυρο σκελετο και ειναι εντελως μαμα.Ειναι αβαφτο με πολυ μικρες γρατσουνιες.Επειδη θα το κρατησω χρονια θελω να κανω καποιες επεμβασεις και οποιος γνωριζει θα ηθελα να με διαφωτισει.Η πρωτη επεμβαση αφορα τα λαστιχα.Ποια ειναι τα ιδανικα λαστιχα για αυτη την αρκουδα?Δηλαδη,να κρατανε να μπορεις να στριψεις και λιγο στην Επιδαυρο.Επισης παιρνει 200αρι λαστιχο πισω και αν ναι ποιον τυπο να βαλω?Η δευτερη επεμβαση αφορα τις εξατμισεις.Σκεφτομαι να βαλω δυο τελικα racetech απο τον παπαγιαννη.Εχω δει δουλειες του και μου αρεσανε.Γνωριζει καποιος πανω κατω το κοστος για 2 τελικα?Το επομενο βημα ειναι ο μηχανισμος που δειχνει την ενδειξη ταχυτητων,ποσο κοστιζει και απο που μπορω να το προμηθευτω?Επισης θα ηθελα αντικοφτη που να απελευθερωνει πρωτη δευτερα και τριτη ταχυτητα,νομιζω λεγεται tre.Kαι φυσικα θα κανω βελτιωση στα φρενα με τρομπα φρενου,σωληνακια υψηλης τακακια και δισκοπλακες μαργαριτες.Εγω πριν καποια χρονια ειχα εμπειρια απο hayabusa το οποιο κρατησα 3-4 μερες στα χερια μου και στις ευθειες του ολυμπιακου χωριου εκει που βαζουν κοντρες το πλακωσα στις 300αρες καμια 15αρια φορες και αναγκαστικα επεφτα πολυ αποτομα στα φρενα και ειδα οτι μετα απο 5-6 δυνατα βουτηγματα εχασαν την δυναμη τους γιαυτο και θελω να κανω την επεμβαση αμεσως.Αν καποια παιδια ειχαν η εχουν το συγκεκριμενο μηχανακι θα ηθελα να μου πουν τι να προσεξω και που ποναει το συγκεκριμενο μοντελο.Ευχαριστω πολυ

Leon67
20/08/2016, 23:36
Το μόνο που θα άλλαζα από την αρχή θα ήταν η τρόμπα φρένων+σωληνάκια. Μόνο εκεί έχει θέμα το μηχανάκι. Άντε και να πείραζα λίγο την πίσω ανάρτηση στο ύψος γιατι πολύ κολοκάθεται. όμως δεν ξέρω τι θα γινόταν με περισσότερο βάρος στο μπροστινό. Ίσως θα ήθελε σετάρισμα και αυτό. Τα υπόλοιπα είναι κατα την κρίση του ιδιοκτήτη. Πχ εγώ θα έβαζα 4-2-1 αλλά την ποιό ήσυχη με σιγαστήρα στο τελικό.

dimitrisbiker
20/08/2016, 23:49
Kαλησπερα.Το αν πρεπει να σηκωθει ο κωλος δεν το ξερω ακομα γιατι δεν εχω στα χερια μου το μηχανακι.Μια τετοια κινηση φανταζομαι οτι θα το εκανε πιο ευκολο στο να πεσει,στην εισοδο της στροφης.Για τα φρενα κι εγω ετσι το σκεφτομαι να ξεκινησω με τρομπα και σωληνακια κια αμεσως μετα με καλα τακακια κια θα αφησω για το τελος τις δισκοπλακες.Οσο για την εξατμιση για να μπει ολοσωμη ειναι πολυ μεγαλο το κοστος,βεβαια ειναι και η καλυτερη λυση.Λογω οτι το μηχανακι εχει απο τη μανα του πολυ δυναμη θα ειμαι ικανοποιημενος και με απλα τελικα,μου αρεσει ο θορυβος

Leon67
21/08/2016, 00:17
Όπως έγραψα μόνο τα φρένα έχουν θέμα. Τα άλλα είναι θέμα προτιμησης. Εμένα τα δύο τελικά μου τη σπάνε. Άμα ψάξεις λίγο για 2008 και μετά έχει gear indicator και ακτινικές. πάλι θέλει τρόμπα όμως. Για πρίν από 2008 κοιτα για το 1999 που το κοντερ γράφει πάνω από 300 και θα γίνει συλλεκτικό. Πάντως από R-1 σε Busa θα έχεις θέμα με πληροφόρηση από αναρτήσεις....
Για μέση λύση θα έλεγα ΖΧ-12 στοις χρονολογίες που κοιτάς.

dimitrisbiker
21/08/2016, 00:32
Oτι θα εχω θεμα με την πληροφορηση των αναρτησεων το γνωριζω,ειναι πολυ βαρυ το μηχανακι δεν εχει σχεση με το R1.Αυτα ειναι εις γνωση μου.Το κοντερ 340 το εχω βρει στον παπασταυρου κανενα 70αρι ευρω,πρεπει να παω να το δω απο κοντα.Αν δεν ειχα προβλημα με το συνεπιβατη ισως να μην αλλαζα μοτοσυκλετα γιατι ξερω καλα οτι με το μπουσα θα κανω να δω την πιστα με το κυαλι.Αλλα επειδη ειμαι 35αρης και εχω αλλαξει 5 σουπερσπορτ χιλιαρια,νομιζω οτι ηρθε η ωρα του συμβιβασμου.Θελω κι εγω ταξιδακι χωρις να κλαιει πισω η κοπελα,γιατι οπως και να το κανουμε το μπουσα ειναι πιο ανετο απο ενα σουπερσπορτ,οπως και απο το ζχ-12 το οποιο εχω οδηγησει και μου αρεσε αλλα δε βρισκω με 13.000 χιλιομετρα οπως το μπουσα που βρηκα τωρα.Ολα παιζουν το ρολο τους

theofilos888
21/08/2016, 07:59
Μαυρο με μαυρο πλαισιο νομιζω ηταν του 2002-3 ο χρωματισμος.

http://www.suzukicycles.org/GSX-R-series/GSX1300R-Hayabusa.shtml

DrBig
21/08/2016, 08:53
Φρενα....σωληνακια, τακακια galfer sintered και μια στις τοσες λιγο γρασο στο εμβολο της τρομπας εκει που πιεζει η μανετα και ειναι μια χαρα.

Εξατμιση....βαλε bolt on γιατι αν αλλαξεις και τα μεσαια πας για χαρτη και ειναι κριμα γιατι ο μαμα ειναι εξαιρετικος. Κατα προτιμηση remus που αν και ελευθερες δεν ειναι τελειως ελευθερες και δεν αδειαζει το μοτερ απο ροπη.

Αναρτηση....εχω βαλει αμορτισερ απο gen2 που ειναι εξαιρετικο, τυφλα να χουν τα ολινς. Ιδανικο για 2up αλλα θελεις πιο μαλακο ελατηριο για σολο αν εισαι κατω απο 100 κιλα. Ταιριαζει το ελατηριο απο gen1 που ειναι πιο μαλακο. Μπροστα βαλε ελατηρια για το βαρος σου και παιξε με λαδια.

Leon67
21/08/2016, 11:13
Αυτά τα 13.000 χλμ σε 10 χρόνια είναι πολύ λίγα εκτός και αν ξέρεις τον ιδιοκτήτη από τότε που το πήρε καινούργιο..... Εγώ έχοντας και αυτοκίνητο και δεύτερο μηχανάκι κάνω στο 1000 γύρω στα 2000χλμ το χρόνο....

ποπαϋ
21/08/2016, 14:21
Αφού έχεις αλλάξει 5ςς τότε θα ξέρεις, πάνω κάτω , τι βελτιώσεις θα πρέπει να κάνεις στο μπουσα.
Μια παρατήρηση μόνο, gen1 μπούσα με μαύρο πλαίσιο νομίζω ότι έβγαινε μόνο το 2007..