PDA

View Full Version : Σχολή ιστιοπλοΐας ανοικτής θαλάσσης



antsoar
21/08/2016, 10:59
Αυτό που έχει αυτός ο τόπος σε αφθονία είναι βουνά και θάλασσα. Με το βουνό καλά τα πάμε, ήρθε η ώρα να πιάσουμε και το άλλο κομμάτι. :D

Ιστιοπλοΐα ανοικτής θαλάσσης.

Έχει ασχοληθεί κάποιος; Οι σχολές είναι πολύ περισσότερες απ' ότι νόμιζα, και αυτό κάνει την επιλογή λίγο παζλ. Υπάρχει κάποια πρόταση για κάποια συγκεκριμένη;

Γενικά όποια πληροφορία καλοδεχούμενη,

Ευχαριστώ :)

Leon67
21/08/2016, 11:05
που μένεις δεν μας λές; Στο προφιλ λέει Αιτολο/νια....

theofilos888
21/08/2016, 11:10
Πολυ καλες εντυπωσεις εχουμε απο τη σχολη του ολυμπιακου και τον καθηγητη εκει κο κουλιγκα.

Leon67
21/08/2016, 11:14
τα σκάφάκια του Τάκη είναι σε κατάσταση που το "χρέπι" είναι κοπλιμέντο... από διδασκαλεία όμως ΟΚ ιδίως στο κομμάτι της ναυτοσύνης. Εσύ (theofilos888) τί έκανες μετά την σχολή;

theofilos888
21/08/2016, 11:16
Τι να κανω κι εγω... μα προλαβαν οι καταστασεις.... :D

Leon67
21/08/2016, 11:18
Τι να κανω κι εγω... μα προλαβαν οι καταστασεις.... :D

καλά εάν θές βόλτα refresh στείλε pm, παίζουν κάτι αγωνοβόλτες από Σεπτέμβριο.

Leon67
21/08/2016, 11:25
Για τον φίλο που ρωτάει ας μας πει που μένει γιατι από εκεί που γράφει στο προφιλ δεν ξέρω και πολλά μπορώ όμως να τον στείλω σε moto φιλη που ασχολείται στην Πάτρα. Από Αθήνα και πέριξ μπορώ διατηρώντας μια σχετική ανονυμία να σου γράψω ότι θές για όλες τοις σχολές. Πες μου όμως τι ζητάς εσύ από την σχολή γιατι το 90% των ανθρώπων πάνε για να βρούν κανα γκομενο-α και για να περάσουν την ώρα τους....

AristidisZ
21/08/2016, 11:27
Αυτό είναι που παίρνεις και δίπλωμα μετά ;

Leon67
21/08/2016, 11:37
Δίπλωμα δίνουν σε σχεδόν όλους (95%) όλες οι σχολές. ΑΛΛΑ μόνο ένα 5% τολμάει να νοικιάσει σκάφος χωρίς skipper.

antsoar
21/08/2016, 11:48
Για τον φίλο που ρωτάει ας μας πει που μένει γιατι από εκεί που γράφει στο προφιλ δεν ξέρω και πολλά μπορώ όμως να τον στείλω σε moto φιλη που ασχολείται στην Πάτρα. Από Αθήνα και πέριξ μπορώ διατηρώντας μια σχετική ανονυμία να σου γράψω ότι θές για όλες τοις σχολές. Πες μου όμως τι ζητάς εσύ από την σχολή γιατι το 90% των ανθρώπων πάνε για να βρούν κανα γκομενο-α και για να περάσουν την ώρα τους....

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Δεν ξέρω τι φλασιά έφαγε το προφίλ, Αθήνα είμαι.

Βασικά ψάχνω μια σχολή που να κάνει σοβαρή δουλειά, και να μου δώσει εμπειρία στη θάλασσα. Γενικά με κατατάσσω περισσότερο προς το χαρντκορ οπότε πιθανόν να ξενερώσω αν βρεθώ ανάμεσα σε παρέα χασομέρηδων χαβαλέδων.

Επίσης καταλαβαίνω ότι η σχολή είναι το πρώτο βήμα. Το θέμα είναι τι επιλογές υπάρχουν μετά ώστε να βάλεις μίλια και να αποκτήσεις εμπειρία; Υπάρχουν λύσεις με χαμηλό κόστος;

Leon67
21/08/2016, 11:48
Για να μην γράφω μόνο αρνητικά όπως σκέφτομαι για τοις σχολές ανοιχτής συνήθως καλά περνάς. Το δύσκολο είναι μετά εάν θές να συνεχίσεις αν σου αρέσει. Τελοςπάντων, γύρω στο 350αρι για το δίμηνο των μαθημάτων σε όλες, 1 έξοδο(6-7ώρες) το Σ ή Κ και 1 μέρα θεωρητικά απόγευμα βράδυ την εβδομάδα για 2μηνο. Κάνε μόνο των αρχαρίων για δίπλωμα, τα υπόλοιπα Προχωρημένων-Αγωνιστικό είναι σχεδόν άχρηστα και δεν χρειάζεται μετά το πρώτο να πληρώνεις για να πηγαινεις βόλτες ή αγώνες. Μόνο που το τσάμπα υποχρεώσεις ενώ στη σχολή πληρώνεις άρα κάνεις ότι θές σε γενικές γραμμές. Τα ίδια είναι όλες, διαφέρει ο τρόπος που σε κοιτάζουν στην τσέπη.

AristidisZ
21/08/2016, 11:51
Για πες ποιες προτείνεις :)

Leon67
21/08/2016, 12:00
Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Δεν ξέρω τι φλασιά έφαγε το προφίλ, Αθήνα είμαι.

Βασικά ψάχνω μια σχολή που να κάνει σοβαρή δουλειά, και να μου δώσει εμπειρία στη θάλασσα. Γενικά με κατατάσσω περισσότερο προς το χαρντκορ οπότε πιθανόν να ξενερώσω αν βρεθώ ανάμεσα σε παρέα χασομέρηδων χαβαλέδων.

Επίσης καταλαβαίνω ότι η σχολή είναι το πρώτο βήμα. Το θέμα είναι τι επιλογές υπάρχουν μετά ώστε να βάλεις μίλια και να αποκτήσεις εμπειρία; Υπάρχουν λύσεις με χαμηλό κόστος;

Στην σχολή πέρνεις το δίπλωμα και μιά ιδέα. Για τα υπόλοιπα ύστερα. Όσο για Hardcore κτλ η θάλασσα θέλει σεβασμό. Την hardcore κατάσταση αργά ή γρήγορα θα την συναντήσεις πχ επιστροφή από Υδρα με 9αρι=45 κόμβους αέρα στον αγώνα το Οκτωβρίου πριν από 3 χρόνια νομίζω. Από Αθήνα εγώ να σε στείλω σε όποια σχολή θές- τους ξέρω όλους. Κάνε μια βόλτα Τουρκολίμανο-Π.Φάληρο-Καλαμάκι και πές μου που σου αρέσει και ποιό σκάφος. Είναι λίγο δύσκολο να σου πώ που δημόσια πάντως όλοι σχεδόν πάνε και σε αγώνες που έχουν λίγο εως πολύ ένταση. Αλλά πάρε πρώτα το δίπλωμα και τα ξαναλέμε.
Για την παρέα χαβαλέδων είναι αδύνατο να ξέρεις εκτός εάν πάς με 3-4 φίλους σου το ποιόι θα είναι στο τμήμα.

Leon67
21/08/2016, 12:12
Το κόστος είναι περίπου 350 σε όλες +_ 10% αλλά προς το +. Θα πήγαινα κάπου στο Μικρολίμανο που είναι και η Μέκκα της ιστιοπλοίας, ίσως στον Ναυτικό Ομιλο Ελλάδος που είναι κυριλέ σαν χώρος, στον ΠΟΙΑΘ δεν μου αρέσουν οι περισσότεροι (όχι όλοι) εκπαιδευτές και είναι λίγο υπερόπτες σαν όμιλος, όχι στον Ιστιοπλοικό Ομιλο Πειραιώς. Γενικά διάλεξε όσο γινεται μικρότερο σκάφος τα μεγάλα χωράνε 10-12 άτομα αλλά οι δυνάμεις είναι τεράστιες. Κάτι μέχρι 38-40 πόδια 12μέτρα. Δεν κατεβαίνεις για καφέ με το μοτό Πειραιά να σου πώ από κοντά ότι θές, μην γράφω σεντόνια. Στείλε pm.

Cpt. Haddock
21/08/2016, 12:31
Κυριε, κύριε, να πω; :D

Leon67
21/08/2016, 12:48
για πες να δούμε...

virus
21/08/2016, 14:44
οτι εχει πει ο λεον ισχυει μεχρι τα μπουνια.

θα συμπληρωσω μια ακομα λεπτομερεια. που ειναι σημαντικη κατ εμε.

μιλαω για σχεσεις με καποιους φιλους που μπορει καποτε να τολμησεις να βγεις στην θαλλασσα. στην στερια ολα ειναι ροδινα και οι σχεσεις με το παρεακι τελειες. αλλα στην θαλλασα πλεον οι καταστασεις αλαζουν δραματικα. οι χαρακτηρες του καθενος αλαζουν παρα πολυ και πλεον ειναι δυσκολα τα πραματα αλαζουν οι αμυνες οι αντιδρασεις και η θα εχετε ενα ανεπαναληπτο παρεακι η θα πεσουν απιστευτα μαχαιρια και ομηρικοι καβγαδες. και στο πρωτο λιμανακι που θα αραξετε θα ξεχωρισει η ηρα απο το σιταρι.

ειναι πολυ ομορφο αθλημα οτι εχει σχεση με ιστια-πανια :beer:

antsoar
21/08/2016, 14:49
Κυριε, κύριε, να πω; :D

Ας όψεται που είσαι μακριά ρε χαμένε, αλλιώς δεν θα έλεγες μόνο, αλλά θα έδειχνες κιόλας

basilis_k6
21/08/2016, 15:32
φιλε και εγω ψαχνω αθηνα το ιδιο πραγμα ακριβως!

rockobok
21/08/2016, 15:58
Εγώ το έβγαλα το δίπλωμα περισυ στον ναυτικό όμιλο φαληρου. Μου το πρότεινε φίλος μου δάσκαλος ιστιοπλοΐας σε dinghy. Υπεύθυνος είναι ο Κώστας μανθος από τους κορυφαίους προπονητές στην Ελλάδα . Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος με τον επαγγελματισμό τους το προτείνω ανεπιφύλακτα

antsoar
21/08/2016, 16:01
Η συνέχεια αφού έχει κάποιος το δίπλωμα στο χέρι πια είναι; Επιλογές; κόστος;

rockobok
21/08/2016, 16:18
Μπορεις και τυπικά να κουμανταρεις ένα σκάφος αλλά έχεις πολύ δρόμο μπροστά σου για να πεις ότι είσαι καπετάνιος. Για να ενοικιαστεί ιστιοφόρο πρέπει να υπάρχουν 2 διπλώματα στην παρέα. Από ότι μας λέγανε στη σχολή πολλοί ιδιοκτήτες ψάχνουν για πλήρωμα είτε για βόλτα είτε για συμμετοχή σε αγώνες. Τα κόστη έχουν μεγάλο εύρος. Για ενοικίαση μπορείς να δώσεις από 1000 ευρώ για ένα σκάφος με 3 καμπίνες μέχρι όσα θες! Η αγορά αν έχεις σκοπό να βγαίνεις στη θάλασσα 2 βδομαδες το χρόνο το καλοκαίρι δεν συμφέρει αλλά όλα πάλι εξαρτώνται από το κασέ σου και τον διαθέσιμο χρόνο σου μιας και θέλει πολύ και από τα δυο

Leon67
21/08/2016, 16:39
Εγώ το έβγαλα το δίπλωμα περισυ στον ναυτικό όμιλο φαληρου. Μου το πρότεινε φίλος μου δάσκαλος ιστιοπλοΐας σε dinghy. Υπεύθυνος είναι ο Κώστας μανθος από τους κορυφαίους προπονητές στην Ελλάδα . Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος με τον επαγγελματισμό τους το προτείνω ανεπιφύλακτα

Δασκαλος ιστιοπλοίας σε dinghy????? Μηπως εννοείς προπονητής; Γιατί με dinghy μαθήματα κάνουν σε ενήλικους στον ΝΟΕ και στον ΝΑΟΒ.

basilis_k6
21/08/2016, 16:40
ποσα πλήρωσες? 2μήνες κλασσικα ηταν τα μαθηματα?

Leon67
21/08/2016, 16:48
οτι εχει πει ο λεον ισχυει μεχρι τα μπουνια.

θα συμπληρωσω μια ακομα λεπτομερεια. που ειναι σημαντικη κατ εμε.

μιλαω για σχεσεις με καποιους φιλους που μπορει καποτε να τολμησεις να βγεις στην θαλλασσα. στην στερια ολα ειναι ροδινα και οι σχεσεις με το παρεακι τελειες. αλλα στην θαλλασα πλεον οι καταστασεις αλαζουν δραματικα. οι χαρακτηρες του καθενος αλαζουν παρα πολυ και πλεον ειναι δυσκολα τα πραματα αλαζουν οι αμυνες οι αντιδρασεις και η θα εχετε ενα ανεπαναληπτο παρεακι η θα πεσουν απιστευτα μαχαιρια και ομηρικοι καβγαδες. και στο πρωτο λιμανακι που θα αραξετε θα ξεχωρισει η ηρα απο το σιταρι.

ειναι πολυ ομορφο αθλημα οτι εχει σχεση με ιστια-πανια :beer:

Ένα σκαφάκι 12 μέτρων έχει ωφέλιμο χώρο- εκεί που θα βρίσκεται η όποια παρέα 7-8 τετραγωνικά αντε και το σαλονάκι μέσα που δεν παίζει το καλοκαίρι άλλα τόσα. Μοιράζεσαι την WC με άλλους 5-6 και κάνει ζεστη ή κρύο, δεν φυσσάει ή έχει ρεστία κ.α. Ιδανικές συνθήκες για νεύρα καβγάδες κτλ. Που να δεις πόσες σχέσεις δυαλυθήκανε σε σκάφος....

Leon67
21/08/2016, 16:51
Ας όψεται που είσαι μακριά ρε χαμένε, αλλιώς δεν θα έλεγες μόνο, αλλά θα έδειχνες κιόλας

Ακόμα δεν έχει πεί......

Leon67
21/08/2016, 16:56
Εγώ το έβγαλα το δίπλωμα περισυ στον ναυτικό όμιλο φαληρου. Μου το πρότεινε φίλος μου δάσκαλος ιστιοπλοΐας σε dinghy. Υπεύθυνος είναι ο Κώστας μανθος από τους κορυφαίους προπονητές στην Ελλάδα . Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος με τον επαγγελματισμό τους το προτείνω ανεπιφύλακτα

Η σχολή είναι πολύ καλά οργανωμένη. Το Giorgio πλησιάζει σε set-up κάτι που θα νοικιάσει κάποιος. Καλή ιδέα τα τελευταία χρόνια το Ράλλυ Αργοσαρωνικού αντί να τρέχει η σχολή στο Ιόνιο. Λιγότερο κόστος (για την σχολή ) και και λιγότερες μέρες. Μετά από το τμήμα δεν δοκίμασες με κανένα από τα εκεί σκαφάκια πχ Αίολος Mothercare?

Leon67
21/08/2016, 16:59
Μπορεις και τυπικά να κουμανταρεις ένα σκάφος αλλά έχεις πολύ δρόμο μπροστά σου για να πεις ότι είσαι καπετάνιος. Για να ενοικιαστεί ιστιοφόρο πρέπει να υπάρχουν 2 διπλώματα στην παρέα. Από ότι μας λέγανε στη σχολή πολλοί ιδιοκτήτες ψάχνουν για πλήρωμα είτε για βόλτα είτε για συμμετοχή σε αγώνες. Τα κόστη έχουν μεγάλο εύρος. Για ενοικίαση μπορείς να δώσεις από 1000 ευρώ για ένα σκάφος με 3 καμπίνες μέχρι όσα θες! Η αγορά αν έχεις σκοπό να βγαίνεις στη θάλασσα 2 βδομαδες το χρόνο το καλοκαίρι δεν συμφέρει αλλά όλα πάλι εξαρτώνται από το κασέ σου και τον διαθέσιμο χρόνο σου μιας και θέλει πολύ και από τα δυο

αυτό με τους ιδιοκτήτες που ψάχνουν πλήρωμα δεν πολυδουλεύει γιατι το τσάμπα έχει υποχρεώσεις και στοις σχολές μαθαίνει ο κόσμος να πληρώνει και να κάνει ότι θέλει.

rockobok
21/08/2016, 17:57
Δασκαλος ιστιοπλοίας σε dinghy????? Μηπως εννοείς προπονητής; Γιατί με dinghy μαθήματα κάνουν σε ενήλικους στον ΝΟΕ και στον ΝΑΟΒ.
Είναι δάσκαλος σε μικρές ηλικίες σε οπτιμιστ και laser

rockobok
21/08/2016, 18:27
Η σχολή είναι πολύ καλά οργανωμένη. Το Giorgio πλησιάζει σε set-up κάτι που θα νοικιάσει κάποιος. Καλή ιδέα τα τελευταία χρόνια το Ράλλυ Αργοσαρωνικού αντί να τρέχει η σχολή στο Ιόνιο. Λιγότερο κόστος (για την σχολή ) και και λιγότερες μέρες. Μετά από το τμήμα δεν δοκίμασες με κανένα από τα εκεί σκαφάκια πχ Αίολος Mothercare?
Βγήκαμε με το Giorgio και τον εχιωνα. Το Αίολος δεν το ξέρω. Θα ήθελα να παω και στα επόμενα τμήματα αλλά λόγο υποχρεώσεων δε μπόρεσα. Το κόστος ήταν 370. Το ίδιο κόστος έχουν και οι σχολές προχορημενων.

Leon67
21/08/2016, 18:34
Είναι δάσκαλος σε μικρές ηλικίες σε οπτιμιστ και laser

Κατα 99% τον ξέρω.

Όπως έγραψα και αλλού τα τμήματα μετά το αρχαρίων είναι πεταμένα λεφτά εάν δεν πάς με άλλο σκαφάκι που δεν κάνει μαθήματα.

Το Aίολος-Mothercare είναι στο Π.Φαληρο και τρέχει αρκετούς αγώνες και πάει-το πάνε και καλά.

Cpt. Haddock
21/08/2016, 19:27
Ας όψεται που είσαι μακριά ρε χαμένε, αλλιώς δεν θα έλεγες μόνο, αλλά θα έδειχνες κιόλας

Δε με λες Αντώνιε, για ποιο λόγο θες να ασχοληθεις; Σε ενδιαφερουν οι αγώνες ή θελεις να μπορεις τελικα να νοικιασεις σκαφος και να κανεις ταξιδια;

Αν σε ενδιαφέρει το πρωτο, πηγαινε σε μια απο τις σχολες που λέει ο Λεόν. Για τον ΙΟΠ καλα τα ήξερα αλλα μπορει και να έχουν αλλαξει απο το 1992.

Επισης, όντως πολλές σχεσεις διαλυθηκαν σε σκαφος, αλλα και πολλές φτιαχτηκαν :D

Μιλώντας απο πρωτο χέρι ( cpright ΜGKTINOS)

antsoar
22/08/2016, 10:38
Δε με λες Αντώνιε, για ποιο λόγο θες να ασχοληθεις; Σε ενδιαφερουν οι αγώνες ή θελεις να μπορεις τελικα να νοικιασεις σκαφος και να κανεις ταξιδια;

Αν σε ενδιαφέρει το πρωτο, πηγαινε σε μια απο τις σχολες που λέει ο Λεόν. Για τον ΙΟΠ καλα τα ήξερα αλλα μπορει και να έχουν αλλαξει απο το 1992.

Επισης, όντως πολλές σχεσεις διαλυθηκαν σε σκαφος, αλλα και πολλές φτιαχτηκαν :D

Μιλώντας απο πρωτο χέρι ( cpright ΜGKTINOS)

Την συμμετοχή σε αγώνες θα την έβλεπα σαν ένα γρήγορο τρόπο να προσθέσω εμπειρία, όχι σαν αυτοσκοπό. Το ταξίδι είναι το θέμα, πάντα το ταξίδι ;)

Επίσης χαλαρώστε, δεν ψάχνω γκόμενα, στο κάτω κάτω υπάρχει πιο έυκολος τρόπος, χορός, γιόγκα κλπ, από το να θαλασσοπνίγεσαι :lol::bawl:

Θα πάω να ρωτήσω σε κάποια από τις παρακάτω

http://www.iop.gr/arxarion.php

http://www.falirosailing.com/index.php

http://www.sailingschool.gr/

http://www.horc.edu.gr/

leftos
22/08/2016, 11:03
Φιλε δεν ασχολουμε αλλα μενω λουτσα και ξερω πολυ κοσμο που ασχολειται αρκετα.
Εχουμε εδω ανθρωπους και το να παρεις το διπλωμα δεν ειναι καμια επιστημη.
Αυτο που θες το να αποκτησεις ναυτοσυνη ειναι θεμα.
Τουλαχιστον ο δασκαλος που δουλευουν εδω αρκετοι το διδασκει αυτο.
Το θεμα ειναι να δεις εσυ οτι σου αρεσει και οτι θες να το προχωρησεις.
Μετα πιστευψε με δεν χρειαζεται ουτε να νοικιασεις σκαφος ουτε τιποτα.
Θα σε περνουν τηλεφωνο για να πηγαινεις καθε σκ που εχουν αγωνες.
Στον ομιλο εδω στην Λουτσα παρακαλανε για να βρουνε ατομα να συμμετεχουν σε εκδηλωσεις.
Αν θες τηλεφωνο σου δινω.
Το καλο ειναι οτι μπορεις να πας μια φορα να παρακολουθησεις ενα μαθημα να παρεις και μια ιδεα αν σ'αρεσει αυτο. Και μετα να προχωρησεις αν θες.
Το να νοικιασεις σκαφος με την παρεα ειναι αλλο πραγμα δεν κανει ολος ο κοσμος για σκαφος και να εχεις στο μυαλο σου οτι θελει πειθαρχια και να εισαι αρχηγος γιατι η θαλασσα δεν αστειευεται.

Cpt. Haddock
22/08/2016, 15:57
Την συμμετοχή σε αγώνες θα την έβλεπα σαν ένα γρήγορο τρόπο να προσθέσω εμπειρία, όχι σαν αυτοσκοπό. Το ταξίδι είναι το θέμα, πάντα το ταξίδι ;)

Αν δε σε ενδιαφέρουν οι αγώνες, ξέχνα τους ομιλους περιξ τουρκολιμανου, Φαληρου και Αλιμου.

Για μένα το μεγάλο μείον ειναι οτι τα μαθηματα ειναι τοσο σπαστα που τελικα δε μαθαινεις και πολλά, άσε που επικεντρώνονται σε αρκετά "αγωνιστικα" πραγματα, οπως τριμάρισμα μπαλονιου ή σκαντζα τζένοας με άλλη με τα σκυλάκια στον προτονο, την ώρα που το 100% των σκαφων που θα νοικιάσεις έχουν τζένοα τυλιχτη...
Βάλε οτι κανεις ενα απογεμα την εβδομαδα τα θεωρητικα, ενα "ημερήσιο"* την εβδομαδα τα πρακτικα (που αναμεσα εχεις ξεχάσει τι είχες δει πιο πριιν).

Κοινώς αυτοι ψάχνουν για τζάμπα πληρώματα για αγώνες**.

Σου προτεινω να ρωτήσεις στο Aegean Sailing School στην Αιγινα (δες το σάιτ ή πηγαινε μια βόλτα). Δες το προγραμμα "Daily skipper", το δευτερο που έχουν (το πρώτο ειναι το "Competent crew" και πρακτικα αντιστοιχει σε οτι σου δινουν οι σχολές πιο πανω). Πιο ακριβο, ναι, αλλα εισαι μια βδομαδα πανω στο σκαφος, τρως, μαγειρευεις, κοιμάσαι, χεζεις, πλένεσαι, κανεις μινι κρουαζιερα στο Σαρωνικο, ως το Λεωνιδιο. Βλέπεις τη φουλ βερσιον συν το οτι εχεις θεωρητικα και πρακτικα μαζι, συγκεντρωμένα.

Τα βραδια λιμανακι, ταβερνα, μπυρες και ψαρακι. Τη μερα καφες

Ενα θεμα πλην τιμης ειναι οτι ολα ειναι στα αγγλικα, μαθημα και ορολογιες - οι εκπαιδευτές ειναι Αγγλοι - αν πετυχεις τον Μαρκ θα ακουσεις και ιστορίες για τον πολεμο των φωκλαντς (ψιλοτραβηγμένες :lol: ). Αν φτιαχνεις καλο καφε θα σε συμπαθησει. Να του δώσεις και χαιρετισμους αλλα σιγα μη με θυμάται ο κανάγιας :lol:

Το διπλωμα που δινουν ειναι του "Royal Yacht Association" (πςςςςςςς), μεγκλα δηλαδης :lol:

Πιο πολλά και πιο πρακτικα θα μαθεις εκει σε μια βδομαδα, παρα στους δυο σπαστους μηνες των αλλων σχολών.

*Οπου ημερήσιο, υπολογισε πολλές φορές εναν πλου ως τη Σουβάλα για να πιει τσιπουρα ο εκπαιδευτης

**Το κακο με τους αγωνες (για μένα παντα) ειναι οτι α) εχει πολλή ενταση, φωνες, βρισιές, φασαρια και β) μοιραια εξειδικέυεσαι σε μια θεση (πλωριος, κατάρτι κλπ)...

basilis_k6
22/08/2016, 16:59
αποτι ειδα εχει ενα 5ημερο για αρχάριους. το daily skipper ειναι στο intermediate level. ;Άραγε θα ειναι ευκολο που ειναι ολα αγγλικα. οκ, ξερω αγγλικα και μιλαω και γραφω αλλα πανω σε σκαφος τωρα με βαβουρα κτλ...

παντως ειναι πολύ πιο ωραιο το μια και εξω σε 5-7 μέρες. ειδικα αν εργαζεσαι.

Ομως αν μετα απο το δίπλωμα δεν μπορεις να νοικιάσεις εστω και με εναν ακομη ειναι δωρον αδωρον. Τι πρεπει να κανεις τελικα για να αποκτησεις αρκετη εμπειρια. να πας και στο επόμενο μαθημα η τελικα πρεπει αναγκαστικα να πας σε αγωνες για να εξασκηθεις.?

Leon67
22/08/2016, 19:47
Αν δε σε ενδιαφέρουν οι αγώνες, ξέχνα τους ομιλους περιξ τουρκολιμανου, Φαληρου και Αλιμου.

Για μένα το μεγάλο μείον ειναι οτι τα μαθηματα ειναι τοσο σπαστα που τελικα δε μαθαινεις και πολλά, άσε που επικεντρώνονται σε αρκετά "αγωνιστικα" πραγματα, οπως τριμάρισμα μπαλονιου ή σκαντζα τζένοας με άλλη με τα σκυλάκια στον προτονο, την ώρα που το 100% των σκαφων που θα νοικιάσεις έχουν τζένοα τυλιχτη...
Βάλε οτι κανεις ενα απογεμα την εβδομαδα τα θεωρητικα, ενα "ημερήσιο"* την εβδομαδα τα πρακτικα (που αναμεσα εχεις ξεχάσει τι είχες δει πιο πριιν).

Κοινώς αυτοι ψάχνουν για τζάμπα πληρώματα για αγώνες**.

Σου προτεινω να ρωτήσεις στο Aegean Sailing School στην Αιγινα (δες το σάιτ ή πηγαινε μια βόλτα). Δες το προγραμμα "Daily skipper", το δευτερο που έχουν (το πρώτο ειναι το "Competent crew" και πρακτικα αντιστοιχει σε οτι σου δινουν οι σχολές πιο πανω). Πιο ακριβο, ναι, αλλα εισαι μια βδομαδα πανω στο σκαφος, τρως, μαγειρευεις, κοιμάσαι, χεζεις, πλένεσαι, κανεις μινι κρουαζιερα στο Σαρωνικο, ως το Λεωνιδιο. Βλέπεις τη φουλ βερσιον συν το οτι εχεις θεωρητικα και πρακτικα μαζι, συγκεντρωμένα.

Τα βραδια λιμανακι, ταβερνα, μπυρες και ψαρακι. Τη μερα καφες

Ενα θεμα πλην τιμης ειναι οτι ολα ειναι στα αγγλικα, μαθημα και ορολογιες - οι εκπαιδευτές ειναι Αγγλοι - αν πετυχεις τον Μαρκ θα ακουσεις και ιστορίες για τον πολεμο των φωκλαντς (ψιλοτραβηγμένες :lol: ). Αν φτιαχνεις καλο καφε θα σε συμπαθησει. Να του δώσεις και χαιρετισμους αλλα σιγα μη με θυμάται ο κανάγιας :lol:

Το διπλωμα που δινουν ειναι του "Royal Yacht Association" (πςςςςςςς), μεγκλα δηλαδης :lol:

Πιο πολλά και πιο πρακτικα θα μαθεις εκει σε μια βδομαδα, παρα στους δυο σπαστους μηνες των αλλων σχολών.

*Οπου ημερήσιο, υπολογισε πολλές φορές εναν πλου ως τη Σουβάλα για να πιει τσιπουρα ο εκπαιδευτης

**Το κακο με τους αγωνες (για μένα παντα) ειναι οτι α) εχει πολλή ενταση, φωνες, βρισιές, φασαρια και β) μοιραια εξειδικέυεσαι σε μια θεση (πλωριος, κατάρτι κλπ)...

Αυτό με την εξειδίκευση είναι παραμύθι. Θέσεις έχουν 10 πληρώματα σε όλη την Ελλάδα και συνήθως από αυτούς όλοι θα μπορούσαν να κάνουν όλες τοις θέσεις απλά τους αρέσει κάποια και την κάνουν συγκριτικά καλύτερα. Στα υπόλοιπα 500 σκάφοι που τρέχουν δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα. Κάποιες δουλειές βέβαια τοις κάνουν συγκεκριμένοι αλλά έως εκεί. Το άλλο για τοις φωνές ισχύει καμμιά φορά αλλά δεν είναι ο κανόνας στα σκάφοι που τρέχουν και ακόμα εκεί που φωνάζουν όταν γυρίσουν στο λιμάνι τα πάντα μένουν στο σκάφος.

Το 1992 έλειπα από Ελλάδα αλλά θυμάσαι ποιός έκανε στον ΙΟΠ μαθήματα; Θ. Μαγουλάς; Π. Σγουρός; Μετο ΕΡΑΝΤΕ έκανες;

Αυτό που προτείνεις είναι ωραίο αλλά μετά τι; Που θα βρεί παρέα να νοικιάσει σκάφος και που θα πάει. Για βολτοαγώνες μπορεί κάποιος να πάει κάθε χρόνο Ράλλυ Ιονίου, ΔΙΕΒΑ στην Σκόπελο, Regatta κάπου στο Αν. Αιγαίο Αργοσαρωνικό ή και Κυκλάδες αρχες Ιουλιου για λίγο περισότερο "ξύλο". Όλα αυτά είναι 4-5 κούρσες το πολύ και από 2-3 έως όσες θέλεις μέρες ταξιδάκι-διακοπές.

basilis_k6
22/08/2016, 19:54
Αυτό που προτείνεις είναι ωραίο αλλά μετά τι; Που θα βρεί παρέα να νοικιάσει σκάφος και που θα πάει. Για βολτοαγώνες μπορεί κάποιος να πάει κάθε χρόνο Ράλλυ Ιονίου, ΔΙΕΒΑ στην Σκόπελο, Regatta κάπου στο Αν. Αιγαίο Αργοσαρωνικό ή και Κυκλάδες αρχες Ιουλιου για λίγο περισότερο "ξύλο". Όλα αυτά είναι 4-5 κούρσες το πολύ και από 2-3 έως όσες θέλεις μέρες ταξιδάκι-διακοπές.

τι αλλάζει αν πας να το βγαλεις 2μηνο η μονομιας σε 5 μέρες?

Leon67
22/08/2016, 20:27
τι αλλάζει αν πας να το βγαλεις 2μηνο η μονομιας σε 5 μέρες?

Aυτό με το daily skipper βδομάδας δεν θα σε βάλλει σε καμμιά παρέα - κύκλο. Θα σε στείλει ο Άγγλος σε κανα σκάφος; Δεν νομίζω. Αυτό με το εβομαδιαίο το κάνουν και οι όμιλοι σε καλοκαιρινούς μήνες. Ακολούθα την πεπατημένη και ασε τα daily skipper για το 2017. Η στατιστική δείχνει ότι άντε μια παρεα να νοικιάσει σκάφος 1 φορά. Μετά τι; Τελοςπαντων αρκετά έγραψα. Μάθε τα βασικά και τα ξαναλέμε....

tools
22/08/2016, 23:09
η θαλασσα ειναι πολλη ιδιαιτερη και χτυπαει τον καθενα διαφορετικα και επισης, χτυπαει και τον ιδιο διαφορετικα ανα φασεις της ζωης.
και η ιστιοπλοια δεν ειναι ''παω να δοκιμασω μια φορα, να δω αν μου αρεσει'', πρεπει να δωσεις χρονο.

το πιο βασικο, ειναι αυτο που σου ειπαν ο χαντοκ και ο λεον.πρεπει να ξεκαθαρισεις αν θελεις αγωνιστικη η κρουαζιεραδικη επαφη.για αρχη τουλαχιστον, μετα μπορεις να πας απο την μια στην αλλη, προφανως.

αν δεν εχεις σκαφος, εσυ ή πολυ δικος σου ανθρωπος, θα δυσκολευτεις στην αρχη.
πρωτα πας στα διμηνα.οχι τοσο για το διπλωμα, παρα για την γνωριμια με το αντικειμενο, να δεις αν σου αρεσει η αλμυρα και αν την βγαζεις χωρις παστιλιες.δεν ειναι πολλα παραπανω απο αυτο, αυτα τα μαθηματα.

μετα,
για αγωνιστικη, αφου εχεις αποκτησει μια (οριακη, ισα για πληρωμα σε σκαφος χαβαλετζιδικο) γνωριμια με το αντικειμενο, με υπομονη και αλλαγες σε πληρωματα/θεσεις/σκαφη/κυβερνητες θα βρεθεις σε θεση να ορισεις την συνεχεια που ψαχνεις μονος σου.οι εντασεις υπαρχουν.καποιες φορες μενουν στο σκαφος...

για κρουαζιεραδικη, θα πας τις πρωτες (1-2-3-5, οσες χρειαστεις) φορες με σκιππερ, οπου αν εχεις ορεξη και εχει και αυτος, μεσα στην καθε εβδομαδα θα μαθαινεις αυτα που πρεπει ωστε μελλοντικα να μην τον χρειαζεσαι και να ειστε εσυ και η παρεα σου ασφαλεις.

ισχυει οτι οι παρεες δοκιμαζονται.επιεικως...
ενας κανονας ειναι, μην πας με ανθρωπους που δεν θα πηγαινες καμπινγκ.εχει αντιστοιχες -εντονες- θερμοκρασιες, περιορισμενους χωρους και συνθηκες υγιεινης.
αν δεν αρεσει ουτε σε εσενα το καμπινγκ, μην δοκιμασεις καν διακοπες με ιστιοπλοικο, εκτος αν εχεις μπατζετ για μεγαλο σκαφος (50αρι+ ή καταμαραν) με A/C, γεννητρια, αφαλατωτη και λοιπες -ακριβες- ανεσεις.

τα μαθηματα της RYA που σου προτεινε ο χαντοκ, προφανως ειναι καλυτερα απο τα διμηνα, αν τα χρηματα δεν ειναι θεμα για σενα.το οτι δεν σε βαζει σε παρεες, εσυ ξερεις αν σου χρειαζεται...
με τα τριπλα και τριδιπλα χρηματα, αναλογως ποσα τμηματα θα κανεις, αγοραζεις αμεση τριβη οπου ειδικα αν εχεις σκοπο(και χρηματα, επαναλαμβανω) να νοικιασεις σχετικα αμεσα σκαφος και γενικα να νοικιαζεις τακτικα, μια χαρα θα την παλεψεις απο αποψη διακοπων, αρκει να αποφευγεις τις εξυπναδες...

αν μου επιτρεπεις, με βαση τα πολυ λιγα που εγραψες και την αναφορα σε χαρνκοριλες, κοιτα και προς ιστιοσανιδα.εισαι σε οσο πιο αμεση επαφη γινεται με την θαλασσα και τον αερα.
θα φας λιγο ξυλο για να σταθεις, αλλα θα σε αποζημειωσει οταν θα αρχισεις να βρισκεις τα πατηματα σου.

α, ναι, κατι τελευταιο.
οτι, οσο μαλακες και αν ειμαστε στην στερια, στην θαλασσα ολοι ειμαστε οι καλυτεροι ανθρωποι...
μαντεψε.

Leon67
23/08/2016, 00:29
και για όσους πάνε sailing μια βόλτα από τον Αγ. Νικόλαο θρήσκοι ή όχι δεν είναι κακή ιδέα, εκεί στο λιμάνι του Πειραιά. Με την ασχετοσύνη που κυκλοφορεί σε πλοιοκτήτες αλλά και αναπαράγεται από σχολές είναι θαύμα του που έχουν χαθεί τόσοι λίγοι στην ανοιχτή θάλασσα.

tools
23/08/2016, 00:50
ισχυει.ομως δεν ξερω αν αποδιδει περισσοτερο το κερακι ή να μην ντρεπεται ο κοσμος να παιρνει σκιππερ, μεχρι να ξετριψει.
ή εστω, φλοτιλα τις πρωτες φορες, δεν ειναι ντροπη.

skylaros
23/08/2016, 01:19
Δηλαδή μέσα στο Αιγαίο και σε σχετικά κανονικές συνθήκες 6-7 μποφόρ μαξ, τι μπορεί να πάει τόσο στραβά για να βουλιάξει ένα σκάφος και μάλιστα να πνιγεί κόσμος? Υποθέτω να πάει να το ρίξει πουθενά? (από περιέργεια ρωτάω δεν έχω ιδέα για το σπορ αν και είναι ένα από τα όνειρα ζωής μου να ζήσω για κάποια χρόνια μέσα σε σκάφος)

leftos
23/08/2016, 10:22
Ειπα και παραπανω δεν ειμαι ειδικος.
Τα 6 -7 μποφορ ειναι πολλα σκυλαρος για να ταξιδεψεις.
Οι γνωστες θα σου πουν αν δεν ειναι απαραιτητο να πας καπου να μην πας πουθενα.
Απο εκει και περα με τα ιστιοπλοϊκά δεν πας οπου θελεις. Βλεπεις τον καιρο και προσπαθεις να πας οπου πας πιο ευκολα.
Γι'αυτο και δεν μπορεις να πεις εγω θα νοικιασω και θα παω εκει το σκ. Μπορει το σκ να βγαζει φιδια να εχει αναποδο αερα και να σε βολευει να πας αλλου.
Και δευτερον και κυριοτερο η παρεα στο σκαφος με 6 - 7 μποφορ θα βγαλει τα αντερα της. Γιατι ο περισσοτερος κοσμος δεν ειναι μαθημενος και ειναι λογικο.
Το να ταλαιπωρηθεις δεν πειραζει αλλα η ταλαιπωρια φερνει κουραση ψυχικη και σωματικη ( σαν να βρεχει καρεκλες και να οδηγεις μηχανη ) με αποτελεσμα τα λαθη να ειναι κοντα και στην θαλασσα τα λαθη ειναι επικίνδυνα αρχικα για τους αλλους και μετα για σενα.

Cpt. Haddock
23/08/2016, 14:45
Δηλαδή μέσα στο Αιγαίο και σε σχετικά κανονικές συνθήκες 6-7 μποφόρ μαξ,

:bawl::bawl:

Cpt. Haddock
23/08/2016, 14:46
Ομως αν μετα απο το δίπλωμα δεν μπορεις να νοικιάσεις εστω και με εναν ακομη ειναι δωρον αδωρον. Τι πρεπει να κανεις τελικα για να αποκτησεις αρκετη εμπειρια. να πας και στο επόμενο μαθημα η τελικα πρεπει αναγκαστικα να πας σε αγωνες για να εξασκηθεις.?

Να νοικιασεις με σκιπερ
(κλέφτες θα γινουμε; :lol: )



Το 1992 έλειπα από Ελλάδα αλλά θυμάσαι ποιός έκανε στον ΙΟΠ μαθήματα; Θ. Μαγουλάς; Π. Σγουρός; Μετο ΕΡΑΝΤΕ έκανες;

ΠΟΙΑΘ εκανα, αλλα ειχα φιλους στον ΙΟΠ.

ΠΟΙΑΘ τα κλασσικα: Κρεμος θεωρητικα (απολαυση) και ο Στρουτζας να την πεφτει στις γκομενες...

skylaros
23/08/2016, 15:18
Ε δε ξέρω λέμε, αλλά 6 και τοπικά 7 μποφόρ δε μου μοιάζουν και ασυνήθιστα για Αιγαίο. Λίγες φορές που είχα μπει σε τρεχαντήρια παλιότερα 6 μποφόρ ήταν μπορώ να πω διασκεδαστικά. Με πόσα κάνεις ωραίο ταξιδάκι με ένα σκάφος 13-15 μέτρα ? Δε λέω να πάνε τρία ζευγάρια 60άρηδων και να θέλουν να τσουλάνε και να πίνουν κόκκινο κρασί, μιλάω για κάποιους που γουστάρουν τη φάση χωρίς φυσικά να θέλουν να κατέβουν σε αγώνες κλπ.

Ρωτάω, να μάθω θέλω είπαμε έχω άγνοια!

Cpt. Haddock
23/08/2016, 15:32
Ε δε ξέρω λέμε, αλλά 6 και τοπικά 7 μποφόρ δε μου μοιάζουν και ασυνήθιστα για Αιγαίο. Λίγες φορές που είχα μπει σε τρεχαντήρια παλιότερα 6 μποφόρ ήταν μπορώ να πω διασκεδαστικά. !

Σιγουρα δεν ήταν 6 μποφορ. Και μην ακους τι σου λένε οι τρεχαντηράδες για να σε ψαρώσουν :wave2:

Ασυνηθιστα δεν ειναι για 2 μηνες το καλοκαιρι, αυτο δεν τα κανει ακινδυνα. Ακομα κι αν λένε οτι τα (συγχρονα) ιστιοφορα ειναι αβυθιστα, πολλά μπορουν να πανε στραβα.

skylaros
23/08/2016, 15:47
Τι να σου πως δε ξέρω. Σίγουρα 2 φορές όμως παίζει να ήταν και πάνω από 6. (Αυτός έλεγε 9 αλλά δε τον πίστευα) Ίσως να μετράει και το μέγεθος του σκάφους >20m. Ήπιων τόνων ψαράς ήταν ο άνθρωπος... Όπως και να έχει ταξίδια με ιστιοπλοϊκό είναι κάτι που θα ήθελα να κάνω πάντα... τα οικονομικά είναι που με έχουν πάει πίσω σε όλα. Ποιος ξέρει ίσως κάποτε σταθώ τυχερός και να τη ζήσω την εμπειρία, μπορεί να μη μου ταιριάζει μπορεί και να γουστάρω :)

OldMan
23/08/2016, 15:48
Ακομα κι αν λένε οτι τα (συγχρονα) ιστιοφορα ειναι αβυθιστα, πολλά μπορουν να πανε στραβα.
Οπως π.χ. ο υπευθυνος προμηθειων να παρει λαθος Ουϊσκυ..

Leon67
23/08/2016, 18:37
Να νοικιασεις με σκιπερ
(κλέφτες θα γινουμε; :lol: )



ΠΟΙΑΘ εκανα, αλλα ειχα φιλους στον ΙΟΠ.

ΠΟΙΑΘ τα κλασσικα: Κρεμος θεωρητικα (απολαυση) και ο Στρουτζας να την πεφτει στις γκομενες...

Tα Swan 36, πραγματικά κλασσικά. Ακόμα την πέφτει αλλά τον έχουν πάρει λίγο τα χρόνια...

Leon67
23/08/2016, 18:46
Τι να σου πως δε ξέρω. Σίγουρα 2 φορές όμως παίζει να ήταν και πάνω από 6. (Αυτός έλεγε 9 αλλά δε τον πίστευα) Ίσως να μετράει και το μέγεθος του σκάφους >20m. Ήπιων τόνων ψαράς ήταν ο άνθρωπος... Όπως και να έχει ταξίδια με ιστιοπλοϊκό είναι κάτι που θα ήθελα να κάνω πάντα... τα οικονομικά είναι που με έχουν πάει πίσω σε όλα. Ποιος ξέρει ίσως κάποτε σταθώ τυχερός και να τη ζήσω την εμπειρία, μπορεί να μη μου ταιριάζει μπορεί και να γουστάρω :)


Άλλο 6 και άλλο 7. Δεν πάει γραμμικά, κάτι σαν την αντίσταση του αέρα στο μηχανάκι. 6bf=21-28knots, 7bf=28-34knots. Παίζει και η πλεύση στον φαινόμενο=αυτό που θα αισθάνεσαι... Γενικά πάνω από 30 true θέλει προσοχή.

Leon67
23/08/2016, 18:52
Πριν από 2-3 χρόνια σε σκάφος με πάνω από 10 άτομα που πήγαινε το Middle Sea Race (3-4 μέρες) ο υπεύθυνος προμηθειών πήρε λάθος αντάπτορα ή μπουκάλες για το γκάζι. Όλες οι προμήθειες ήταν freeze-dried που θέλουν ζεστό νερό. Την γλύτωσε γιατι οι υπόλοιποι δεν μπορούσαν να συνφωνήσουν μεταξύ walk the plank ή κανιβαλισμού για τον υπεύθυνο..:lol:

virus
23/08/2016, 18:57
ε καλα με 6 μποφορ αντε κανα windsurf με 4αρι πανακι. που να τρεχεις στο αιγαιο τωρα :D

SONone
23/08/2016, 19:01
Πριν από 2-3 χρόνια σε σκάφος με πάνω από 10 άτομα που πήγαινε το Middle Sea Race (3-4 μέρες) ο υπεύθυνος προμηθειών πήρε λάθος αντάπτορα ή μπουκάλες για το γκάζι. Όλες οι προμήθειες ήταν freeze-dried που θέλουν ζεστό νερό. Την γλύτωσε γιατι οι υπόλοιποι δεν μπορούσαν να συνφωνήσουν μεταξύ walk the plank ή κανιβαλισμού για τον υπεύθυνο..:lol:


και τελικα τι γευση ειχε ο υπευθυνος?

yannis24
23/08/2016, 19:31
Ακομα κι αν λένε οτι τα (συγχρονα) ιστιοφορα ειναι αβυθιστα, πολλά μπορουν να πανε στραβα.

Πολυ σωστός.....
Εδω ο άλλος προσάραξε απο την αέρα μέσα στον κόλπο της αναβυσσου....

http://www.attikos.gr/προσάραξη-ιστιοφόρου-στην-παλαιά-φώκ/

basilis_k6
23/08/2016, 19:35
σε γενικες γραμμες δηλαδη πρεπει να παμε μια βολτα στις σχολες να μαθουμε 5 πραματα. μετα να επιλέξουμε μια και να κανουμε το πρωτο βασικο μαθημα και μετα να κανουμε οργανωμενες βολτες η αγωνες μέχρι να αποκτησουμε εμπειρια. Αργοτερα νοικιάζουμε σκαφος με σκιπερ (για να μην γινουν κλεφτες :lol: ) και στο τέλος να βρούμε έναν φίλο με διπλωμα (παραλληλα με τις βολτες τις σχολής μας) για να κανουμε τα πρωτα σολο ταξιδια.

τα ειπα καλα?!

yannis24
23/08/2016, 20:10
Δεν χρειάζεται πια δυο διπλώματα για να ενοικιάσεις ενα σκάφος....
Ο έχων το δίπλωμα κάνει μια υπεύθυνη δήλωση οτι κάποιος άλλος απο το πλήρωμα φέρει επαρκείς γνώσεις και μπορει να τον βοηθήσει στη πλοήγηση....
Αλλα......

Το λογικό και το πιο συνετό μας και μιλάμε για ασφάλεια στην θάλασσα ειναι.....( κατα την γνώμη μου..)....

Πάρε δίπλωμα.....
Νοίκιαςε ενα σκάφος με skipper......
Υπό την επίβλεψη του, κανε τα ολα οπως θέλεις και νομίζεις οτι πρεπει να τα κανεις .....ακόλουθα τις οδηγίες του....
Ξανανοικιασε....Με skipper......

Οταν νοιώσεις κάπως έτοιμος, νοικιάσε το ίδιο σκαφος ....και ξανά πήγαινε και γενικά να κανεις οτι έκανες με τον skipper......προτίμησε κοντινές διαδρομές......Αίγινα, πόρο. Αγκίστρι, τζια, Μεθανα κτλ.....

Σιγά σιγά...θα δεις οτι θα το εχεις....... Σεβασμός στην θάλασσα και ολα τα αλλα θα σου έρθουν.....

Αμα είστε δυο με διπλώματα ακομα καλύτερα......


Απέφυγε να ταξιδεύεις βράδυ.......

Cpt. Haddock
24/08/2016, 10:29
Οπως π.χ. ο υπευθυνος προμηθειων να παρει λαθος Ουϊσκυ..

Μιλαμε για ατυχηματα ρε φιλε, οχι για ναυτικες τραγωδίες

basilis_k6
25/08/2018, 21:03
έχουμε κανένα νέο 2 χρόνια μετά? πήγε κανένας? θα παω τη δευτερα-τρίτη μια βολτα να μαθω απο κοντά τι παίζει...

Cpt. Haddock
26/08/2018, 12:10
Δεν ξερω για σχολες αλλα φετος το καλοκαιρι ξεχαρμανιασαμε 2 βδομαδουλες.... Και ήταν αρκετες ωστε να πειστει η συμβια να παρουμε στεγαστικο δανειο για σκαφος. Κεραμιδια και μαλακιες..

:beer:

398891

basilis_k6
26/08/2018, 17:12
ωωωωω ΜΕ ΓΕΙΑ! Καλοτάξιδο λένε φαντάζομαι!

Leon67
26/08/2018, 17:16
Σε σχέση με μέλη του forum εχουμε τρεξει 2 κουρσες με δύο διαφορετικά μέλη , μία πέρσι και μία φετος. Φετος μαλιστα πήραμε κανονιά αλλά ήρθαμε 3οι στο διορθωμένο. Αν το διαβάσουν οι συμμετέχοντες από εδω μεσα μπορω να δωσω και αλλες λεπτομέριες... αν συμφωνούν βεβαια

gior-gos
26/08/2018, 20:47
Δεν ξερω για σχολες αλλα φετος το καλοκαιρι ξεχαρμανιασαμε 2 βδομαδουλες.... Και ήταν αρκετες ωστε να πειστει η συμβια να παρουμε στεγαστικο δανειο για σκαφος. Κεραμιδια και μαλακιες..

:beer:

398891

Ωραιοι, και με το καλο το νεο 'σπιτι'. Η φωτο απο που ειναι;

basilis_k6
28/08/2018, 22:07
σημερα πηγα ποιαθ. αυριο θα παω και σε άλλες. δεν ξερω γιατι βεβαια... δεν μπορεις να καταλάβεις τπτ μιλωντας στη γραμματεια. Ακόμα δεν ξερω αν θελω να παω 7ημερο μια και εξω η να παρακολουθησω 2μηνο. επίσης δεν ξερω αν εχει σημασια ο ομιλος που θα επιλεξεις στο μετά. Δηλαδη πως και αν θα μπορεσω να συνεχισω την ενασχοληση μου με την ιστιοπλοΐα.

nopattern
29/08/2018, 02:50
σημερα πηγα ποιαθ. αυριο θα παω και σε άλλες. δεν ξερω γιατι βεβαια... δεν μπορεις να καταλάβεις τπτ μιλωντας στη γραμματεια. Ακόμα δεν ξερω αν θελω να παω 7ημερο μια και εξω η να παρακολουθησω 2μηνο. επίσης δεν ξερω αν εχει σημασια ο ομιλος που θα επιλεξεις στο μετά. Δηλαδη πως και αν θα μπορεσω να συνεχισω την ενασχοληση μου με την ιστιοπλοΐα.

ΠΟΙΑΘ και ΝΟΕ (Ναυτικός Όμιλος Ελλάδας), αντε και ΝΟΠΦ (Ναυτικος Όμιλος Παλαιού Φαλήρου) .

Το επίπεδο των μαθημάτων αρχαρίων είναι πάνω κάτω το ίδιο.

Αυτό που αλλάζει, είναι πως αν σου αρέσει και θέλεις να προχωρήσεις και να ασχοληθεις με αγώνες αργότερα είναι πως η καρδιά της ιστιοπλοΐας βρίσκεται στο Μικρολίμανο. Εκεί ελλιμενίζονται όλα τα σκάφη σχολών και αγωνιστικών ομάδων, γίνονται γνωριμίες, κονέ και τα λοιπά. Στο λιμάνι, όχι μέσα στους ομίλους.

basilis_k6
29/08/2018, 03:33
ΠΟΙΑΘ και ΝΟΕ (Ναυτικός Όμιλος Ελλάδας), αντε και ΝΟΠΦ (Ναυτικος Όμιλος Παλαιού Φαλήρου) .

Το επίπεδο των μαθημάτων αρχαρίων είναι πάνω κάτω το ίδιο.

Αυτό που αλλάζει, είναι πως αν σου αρέσει και θέλεις να προχωρήσεις και να ασχοληθεις με αγώνες αργότερα είναι πως η καρδιά της ιστιοπλοΐας βρίσκεται στο Μικρολίμανο. Εκεί ελλιμενίζονται όλα τα σκάφη σχολών και αγωνιστικών ομάδων, γίνονται γνωριμίες, κονέ και τα λοιπά. Στο λιμάνι, όχι μέσα στους ομίλους.

ιοπ?

nopattern
29/08/2018, 06:58
ιοπ?

Και ΙΟΠ, πολύ σωστά.

Είναι οι τέσσερις πιο μεγάλοι και οργανωμένοι όμιλοι. Πήγαινε σε όποιον σου κάνει κλικ.
Και ο ΝΟΠΦ πολύ καλός. Αλλά βρίσκεται στο Φάληρο. Η ζωή της ιστιοπλοΐας είναι το Μικρολίμανο.

Επίσης, κατά τη γνώμη μου, κάνε το δίμηνο. Θα έχεις να ανυπομονείς κάθε σ ή κ για το πρακτικό μάθημα και κυρίως δε θα πήξει το κεφάλι σου με παρά πολύ πληροφορία σε λίγες μέρες, όπως είναι το επταήμερο.

yannis24
29/08/2018, 07:59
Επίσης, κατά τη γνώμη μου, κάνε το δίμηνο. Θα έχεις να ανυπομονείς κάθε σ ή κ για το πρακτικό μάθημα και κυρίως δε θα πήξει το κεφάλι σου με παρά πολύ πληροφορία σε λίγες μέρες, όπως είναι το επταήμερο.

Πολυ σωστό....το 2 μηνός να κανεις....λ
Εκτος αυτού θα εισαι επ δυο μήνες με τον δάσκαλο και θα εχεις να πάρεις πιο πολλα πράγματα.....

Leon67
31/08/2018, 08:35
ιοπ?

όλοι καλοί όμιλοι και ο ΙΟΠ καλύτερος::)

Στα μαθήματα παίρνεις μια ιδέα μονο. Θα μάθεις πραγματικά μονο αν πηγαίνεις αγώνες και βόλτες. ¨οπως είπε και ο nopattern Τουρκολίμανο (Μικρολίμανο για τους μη-Πειραιώτες) ειναι η καρδιά της ιστιοπλοίας.

basilis_k6
31/08/2018, 13:02
Λόγω ωραρίου ο ποιαθ με βολεύει και μπορω να ξεκινησω αμεσα. Δεν εχω δηλωσει ομως....
Καθε φορα που παω να μαθω ιστιοπλοια κατι συμβαινει. Προχθες, φευγωντας απο ιοπ παω στο μαστορα για ενα θορυβο στο μηχανακι. 500ευρω θα κανουν φτερα σε λιγες μερες...
Ειμαι απογοητευμένος και δεν ξερω αν τελικα μπορω να παω η οχι.

nopattern
31/08/2018, 13:22
Λόγω ωραρίου ο ποιαθ με βολεύει και μπορω να ξεκινησω αμεσα. Δεν εχω δηλωσει ομως....
Καθε φορα που παω να μαθω ιστιοπλοια κατι συμβαινει. Προχθες, φευγωντας απο ιοπ παω στο μαστορα για ενα θορυβο στο μηχανακι. 500ευρω θα κανουν φτερα σε λιγες μερες...
Ειμαι απογοητευμένος και δεν ξερω αν τελικα μπορω να παω η οχι.

Κάπως έτσι με πήγαινε και εμένα όταν ήθελα να πάω να κάνω τη σχολή αρχαρίων. Ποτέ δεν περίσσευαν τα 400 περίπου ευρώ που έκαναν τα μαθήματα. Κάποτε όμως ήρθε η σωστή στιγμή και από τότε και τα επόμενα 12 χρόνια έγινε τρόπος ζωής με απίστευτες εικόνες, εμπειρίες, αδρεναλίνες και ατέλειωτες ώρες μπουνατσας και δουλειάς στο σκάφος.

Βάλτο στόχο για το επόμενο δίμηνο, που και δε θα είναι τουριστικό (λόγω εποχης) και συνεπως θα έχει καλύτερη παράδοση των μαθημάτων.