PDA

View Full Version : Βενζινάδικα κατακλέβουνε;



Σελίδες : [1] 2

ios8
22/08/2016, 03:46
Γεια σας!

είμαι καινούριος στο club και σχετικά άσχετος με τα μηχανολογικά και τις μηχανές!

Είμαι κάτοχος εδώ και 4 μήνες σχεδόν μίας yamaha xt600 2003 και έχω ήδη κάνει πάνω από 4.000 χλμ...

Ίσως από διαστροφή κρατάω αρχείο με τα γεμίσματα καυσίμου που κάνω στην μοτοσυκλέτα. Έχω διαβάσει στο manual της μηχανής ότι το ντεπόζιτο καυσίμου έχει χωρητικότητα 15 λίτρα και 2 λίτρα ρεζέρβα ( reserve amount).

Αυτό τι σημαίνει; α) ότι το ρεζερβουάρ παίρνει 17 λίτρα και μου κρατάει σε περίπτωση που τελειώσουνε τα 15 λίτρα άλλα δύο ακόμη;
ή
β)ότι παίρνει 15 λίτρα σύνολο και απλά μόλις καούν τα 13 πρέπει να γυρίσω των διακόπτη του καυσίμου στην ένδειξη της ρεζέρβας;

αν ισχύει το β) τότε τα περισσότερα βενζινάδικα που έχω βάλει βενζίνη κλέβουνε πάνω από 20% του καυσίμου...

έχει τύχει να μου βάλουνε και 15.3 λίτρα βενζίνης χωρίς να μου έχει τελειώσει το καύσιμο από την κεντρική παροχή χωρίς να έχω ενεργοποιήσει δηλαδή την ρεζέρβα...


Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Bob_o_mastoras
22/08/2016, 04:02
Eιχα ΧΤ και νομιζω το τεποζιτο ειναι 15λιτρο και τα δυο τελευταια ειναι η ρεζερβα (δεν ειμαι 100% σιγουρος ομως).
100% σιγουρος ειμαι για το οτι κλεβουν τα βενζιναδικα.. :D

Thodoris_vara
22/08/2016, 07:24
Τα λίτρα χωρητικότητας είναι-αν έχω καταλάβει σωστα-χωρίς την ρεζερβα. Δηλαδή 15 + 2 στην περίπτωση σου.
Βέβαια τα 300μλ καυσίμου και ίσως λίγο παραπανω είναι λογικό να παίζουν μέχρι να γυρίσεις σε ρεζερβα.
Εξάλλου από που μετρά το φουλ γέμισμα.; ταπα επάνω; περίπου ταπα;

Πάντως όντως τσιμπάνε τα βενζινάδικα και το καθένα έχει τον δικό του "φορο"...

Pan (dvs)
22/08/2016, 07:43
Το ρεζερβουαρ σου παιρνει καποια λιτρα.Μεσα σε αυτα ειναι και η ρεζερβα.Η ρεζερβα δεν ειναι ακριβως δυο λιτρα,αρα δεν μπορεις να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα.Επισης η βενζινη εχει μοναδα μετρησης το λιτρο που ειναι ογκος,ο οποιος επιρεαζεται απο τις εξωτερικες θερμοκρασιες.
Οταν εχει ζεστη θα γεμισει με λιγοτερα λιτρα,το αντιθετο με το κρυο.

typhoon
22/08/2016, 08:00
Έτσι ακριβώς. 15λίτρα χωτητικότητα όλο. Απο τα 15 χοντρικά τα 13 είναι κανονικά ας πουμε και 2ρεζέρβα.Τώρα για το κλέψιμο 0.3ml που αναφέρεις μιλάμε για 40λεπτά σε κόστος 21€ (με κόστος βενζίνης 1.40 το υπολόγισα) οπότε μην τρελένεσαι, το εικοσάρικο είναι αυτό που μας λείπει συνήθως όχι τα 40λεπτά

MG-KTiNoS
22/08/2016, 08:44
Έτσι ακριβώς. 15λίτρα χωτητικότητα όλο. Απο τα 15 χοντρικά τα 13 είναι κανονικά ας πουμε και 2ρεζέρβα.

Αυτό....

Τώρα επειδή με είχαν τρελάνει κάποτε με το ΤΔΜ, γέμισα στο Π Φάληρο και στα διόδια άναψε ρεζέρβα, χωρίς να σου πω για απόδοση!!!!! (μιλάμε για κωλοπιάσημο)
Έκανα το εξής πείραμα.
Δεδομένου ότι με το ΧΤ κάνω κάθε μέρα τις ίδιες διαδρομές (πάνω κάτω) με τον ίδιο ρυθμό, μόλις γύρναγα ρεζέρβα γέμιζα μέχρι πάνω από διάφορα βενζινάδικα. Σημείωνα λοιπόν τα χιλιόμετρα και το βενζινάδικο κι έβλεπα διαφορές (πράγματι έως 20%)
Έκανα καταγγελία στη νομαρχία (αν θυμάμαι καλά) στο βενζινά που με γ.... και έγινα πελάτης σ έναν άλλο που είχε μικρό βενζινάδικο στη Ν Σμύρνη.
-το κωλοκράτος φταίει που δεν τους γαμάει γιατί προτιμά εν τέλει να γίνει συνεταίρος στη κομπίνα παρά να λύσει το πρόβλημα -

nik69
22/08/2016, 09:58
Αυτό....

Τώρα επειδή με είχαν τρελάνει κάποτε με το ΤΔΜ, γέμισα στο Π Φάληρο και στα διόδια άναψε ρεζέρβα, χωρίς να σου πω για απόδοση!!!!! (μιλάμε για κωλοπιάσημο)
Έκανα το εξής πείραμα.
Δεδομένου ότι με το ΧΤ κάνω κάθε μέρα τις ίδιες διαδρομές (πάνω κάτω) με τον ίδιο ρυθμό, μόλις γύρναγα ρεζέρβα γέμιζα μέχρι πάνω από διάφορα βενζινάδικα. Σημείωνα λοιπόν τα χιλιόμετρα και το βενζινάδικο κι έβλεπα διαφορές (πράγματι έως 20%)
Έκανα καταγγελία στη νομαρχία (αν θυμάμαι καλά) στο βενζινά που με γ.... και έγινα πελάτης σ έναν άλλο που είχε μικρό βενζινάδικο στη Ν Σμύρνη.
-το κωλοκράτος φταίει που δεν τους γαμάει γιατί προτιμά εν τέλει να γίνει συνεταίρος στη κομπίνα παρά να λύσει το πρόβλημα -

Είναι η απορία μου. Που κάνουμε καταγγελία για κάποιο βενζινάδικο που καταλαβαίνουμε ότι μας κλέβει?

amyroukai
22/08/2016, 10:03
Είναι η απορία μου. Που κάνουμε καταγγελία για κάποιο βενζινάδικο που καταλαβαίνουμε ότι μας κλέβει?

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=120867


http://www.efpolis.gr/ τηλέφωνο 1520

nik69
22/08/2016, 10:53
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=120867


http://www.efpolis.gr/ τηλέφωνο 1520

:a10:

ios8
22/08/2016, 17:54
Συμπέρασμα
όποιος βενζίνας δηλαδή μου βάζει στο γέμισμα περίπου πάνω από 13 Λίτρα χωρίς να έχω ενεργοποιήσει την Ρεζέρβα με κλέβει ασύστολα.
Συμφωνούμε σ' αυτό;

Και μιλάμε για κλέψιμο που έχει να κάνει μόνο με το μέτρημα χωρίς να ξέρουμε αν κάνουνε και κάποιο άλλο είδος νοθείας...

Στατιστικά:
Έχω κάνει 24 γεμίσματα από 8 διαφορετικά βενζινάδικα...
5 φορές μου έχουνε βάλει πάνω από 13 λίτρα χωρίς ποτέ να έχω ενεργοποιήσει την ρεζέρβα

συγκρίνοντας και την κατανάλωση για τα 100χλμ βλέπω ότι τουλάχιστον 5 από 8 βενζινάδικα μου κλέβουνε πάνω από 20% εώς και 25% του καυσίμου μόνο από το μέτρημα των λίτρων...

BLiTzER
23/08/2016, 09:26
Η ρεζέρβα δεν είναι κάποιος μυστικός χώρος, που ενεργοποιείται κατά βούληση και μέχρι τότε παραμένει κρυφός. Το μηχανάκι σου χωράει 15 λίτρα. Αν δεις γέμισμα σημαντικά πάνω από τα 15, τότε να ανησυχείς.

DAYMAN
23/08/2016, 09:42
πριν 15 μερες παω σε επωνυμο βενζιναδικο με το ΤΑ φορτωμενο για διακοπες.Λεω στον βενζινα που ειναι και ιδιοκτητης να μου το γεμισει μιας και πηγαινα με αναθυμιασεις επιτηδες για να γεμισω μεχρι τερμα.Γεμισε με 20,6 λιτ ενω το μανιουαλ της Honda δινει 19,6 λιτρα για fuel capacity για το 650 ανεξαρτητου χρονολογιας.
Του δινω τα ευσημα αφου το καταφερε αυτο, αρχιζει τις δικαιολογιες λεγοντας μου οτι εχω χαλασμενο δεικτη καυσιμου (τι σχεση εχει αυτο με την ενδειξη της αντλιας του πρατηριου) συζηταμε αρκετη ωρα.Τελος του λεω λυπαμαι γιατι καβαλας και εσυ μηχανη,ταξιδευεις με αυτη εχουμε συναντηθει σε βολτα αρκετες φορες και προσπαθεις να με βγαλεις ηλιθιο.
Το να αλλαξω πρατηριο τι νοημα θα εχει;Το να τον καταγγειλω παλι δεν θα αλλαξει τιποτα οποτε αν εχει κανεις κατι να προτεινει ειναι δεκτο.
Οχι προτασεις του τυπου θα τον εδερνα (αν ηθελα να το κανω θα το ειχα κανει) η του τυπου αστυνομια κτλ (το εχω κανει και δεν εγινε τιποτα δηλωνοντας αναρμοδιοι οι αστυνομικοι) η οτι αλλο εχει να κανει με βια.
Δυστυχως σκυβουμε και λεμε ευχαριστω.

teogtp
23/08/2016, 10:33
Οχι ρε Ηλια......
Μουτζα ,ένα μεγαλο Χ και πάμε παρακάτω.

MG-KTiNoS
23/08/2016, 10:36
Οχι ρε Ηλια......
Μουτζα ,ένα μεγαλο Χ και πάμε παρακάτω.

:beer:

υγ
Ένας κακός άνθρωπος μια φορά, γύρισε την άλλη μέρα ξαναγέμισε κι έφυγε χωρίς να πληρώσει λέγοντας
-Αποζημίωση για όλη την βενζίνη που έκλεψες σήμερα!!!

Στην απεγνωσμένη κραυγή...
-Εγώ υπάλλληλλλοοςςςς είμαιιιιιιι

Αυτός απάντησε

Στααααα @@ααααα μουυυυυυυ

:rotflmao:

teogtp
23/08/2016, 10:42
:lol:

Panos76
23/08/2016, 10:56
Για ένα λίτρο κάνεις έτσι Ηλία; :lol:

Το απαύγασμα των περιπτώσεων:

Πριν κανα δυο χρόνια στο χωριό πάει ο πατέρας μου να γεμίσει 30lt μπιτόνι με πετρέλαιο κ πήρε μέσα 37λτ! (αυτού του τη φυλάω για φέτος μάλλον)

και συχνά (σε διάφορα βενζινάδικα) το clio με 55άρι ντεπόζιτο και λίγη βενζίνη μέσα καταφέρνει να πάρει 57lt!


ps: Το ερωτηματικό από τον τίτλο του θρεντ πρέπει να φύγει. Το ερώτημα είναι πόσο κλέβει ο καθένας και κυρίως πόσο νοθεύει το καύσιμο.

AristidisZ
23/08/2016, 11:05
Πάντως το θέμα "με έκλεψαν στην βενζίνη" συναγωνίζεται σε πρωτοτυπία το θέμα "είμαι 33 και οδηγούσα παπάκι στα 18, τι μηχανάκι προτείνετε να πάρω"...

teogtp
23/08/2016, 11:13
Πάντως το θέμα "με έκλεψαν στην βενζίνη" συναγωνίζεται σε πρωτοτυπία το θέμα "είμαι 33 και οδηγούσα παπάκι στα 18, τι μηχανάκι προτείνετε να πάρω"...

Μπινια. .......
:tooth:

amyroukai
23/08/2016, 11:54
Πάντως το θέμα "με έκλεψαν στην βενζίνη" συναγωνίζεται σε πρωτοτυπία το θέμα "είμαι 33 και οδηγούσα παπάκι στα 18, τι μηχανάκι προτείνετε να πάρω"...

Ραβασάκι Η2rr γιατί έτσι να γουσταρεις.

Panos76
23/08/2016, 12:00
:lol:

SONone
23/08/2016, 12:07
:beer:

υγ
Ένας κακός άνθρωπος μια φορά, γύρισε την άλλη μέρα ξαναγέμισε κι έφυγε χωρίς να πληρώσει λέγοντας
-Αποζημίωση για όλη την βενζίνη που έκλεψες σήμερα!!!

Στην απεγνωσμένη κραυγή...
-Εγώ υπάλλληλλλοοςςςς είμαιιιιιιι

Αυτός απάντησε

Στααααα @@ααααα μουυυυυυυ

:rotflmao:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144934&page=4&p=2581696&viewfull=1#post2581696

και απο τοτε βαζω μονο σε 1-2 που ξερω οτι δεν με "τρωνε"

atom_smasher
23/08/2016, 13:02
πριν 15 μερες παω σε επωνυμο βενζιναδικο με το ΤΑ φορτωμενο για διακοπες.Λεω στον βενζινα που ειναι και ιδιοκτητης να μου το γεμισει μιας και πηγαινα με αναθυμιασεις επιτηδες για να γεμισω μεχρι τερμα.Γεμισε με 20,6 λιτ ενω το μανιουαλ της Honda δινει 19,6 λιτρα για fuel capacity για το 650 ανεξαρτητου χρονολογιας.
Του δινω τα ευσημα αφου το καταφερε αυτο, αρχιζει τις δικαιολογιες λεγοντας μου οτι εχω χαλασμενο δεικτη καυσιμου (τι σχεση εχει αυτο με την ενδειξη της αντλιας του πρατηριου) συζηταμε αρκετη ωρα.Τελος του λεω λυπαμαι γιατι καβαλας και εσυ μηχανη,ταξιδευεις με αυτη εχουμε συναντηθει σε βολτα αρκετες φορες και προσπαθεις να με βγαλεις ηλιθιο.
Το να αλλαξω πρατηριο τι νοημα θα εχει;Το να τον καταγγειλω παλι δεν θα αλλαξει τιποτα οποτε αν εχει κανεις κατι να προτεινει ειναι δεκτο.
Οχι προτασεις του τυπου θα τον εδερνα (αν ηθελα να το κανω θα το ειχα κανει) η του τυπου αστυνομια κτλ (το εχω κανει και δεν εγινε τιποτα δηλωνοντας αναρμοδιοι οι αστυνομικοι) η οτι αλλο εχει να κανει με βια.
Δυστυχως σκυβουμε και λεμε ευχαριστω.

Δεν συμφωνώ. Έπρεπε να κάνεις καταγγελία στην σωστή υπηρεσία και όχι να πεις και ευχαριστώ. Έτσι απλά βοηθάς να διαιωνίζεται η κατάσταση.

Pan (dvs)
23/08/2016, 17:18
πριν 15 μερες παω σε επωνυμο βενζιναδικο με το ΤΑ φορτωμενο για διακοπες.Λεω στον βενζινα που ειναι και ιδιοκτητης να μου το γεμισει μιας και πηγαινα με αναθυμιασεις επιτηδες για να γεμισω μεχρι τερμα.Γεμισε με 20,6 λιτ ενω το μανιουαλ της Honda δινει 19,6 λιτρα για fuel capacity για το 650 ανεξαρτητου χρονολογιας.
Του δινω τα ευσημα αφου το καταφερε αυτο, αρχιζει τις δικαιολογιες λεγοντας μου οτι εχω χαλασμενο δεικτη καυσιμου (τι σχεση εχει αυτο με την ενδειξη της αντλιας του πρατηριου) συζηταμε αρκετη ωρα.Τελος του λεω λυπαμαι γιατι καβαλας και εσυ μηχανη,ταξιδευεις με αυτη εχουμε συναντηθει σε βολτα αρκετες φορες και προσπαθεις να με βγαλεις ηλιθιο.
Το να αλλαξω πρατηριο τι νοημα θα εχει;Το να τον καταγγειλω παλι δεν θα αλλαξει τιποτα οποτε αν εχει κανεις κατι να προτεινει ειναι δεκτο.
Οχι προτασεις του τυπου θα τον εδερνα (αν ηθελα να το κανω θα το ειχα κανει) η του τυπου αστυνομια κτλ (το εχω κανει και δεν εγινε τιποτα δηλωνοντας αναρμοδιοι οι αστυνομικοι) η οτι αλλο εχει να κανει με βια.
Δυστυχως σκυβουμε και λεμε ευχαριστω.

Ηλια μια χαρα ειναι ο δικος σου.Εμας στην Αλβανια ο μπενζινας καταφερε να βαλει 35 λιτρα σε gs που συν τοις αλλοις το ντεποζιτο ητανε μεχρι τη μεση (περιπου 17 λιτρα).Φυσικα ακομη περιμενει να πληρωθει.

Κατα τ αλλα,διαφωνω με τη σταση σου.Εαν εχεις την αποδειξη μαζι το βιβλιαρακι του Τρανσαλπ και αμεσα καταγγελια.Αλλα και να μην την εχεις ανεφερε το γεγονος στην προστασια καταναλωτη.Μπορει να φανω υπερβολικος αλλα ειναι και αυτο ενας τροπος για να κανουμε καλυτερο τον κοσμο που θα ζησουνε τα παιδια μας.:beer:

sakis81
23/08/2016, 18:13
πριν 15 μερες παω σε επωνυμο βενζιναδικο με το ΤΑ φορτωμενο για διακοπες.Λεω στον βενζινα που ειναι και ιδιοκτητης να μου το γεμισει μιας και πηγαινα με αναθυμιασεις επιτηδες για να γεμισω μεχρι τερμα.Γεμισε με 20,6 λιτ ενω το μανιουαλ της Honda δινει 19,6 λιτρα για fuel capacity για το 650 ανεξαρτητου χρονολογιας.
Του δινω τα ευσημα αφου το καταφερε αυτο, αρχιζει τις δικαιολογιες λεγοντας μου οτι εχω χαλασμενο δεικτη καυσιμου (τι σχεση εχει αυτο με την ενδειξη της αντλιας του πρατηριου) συζηταμε αρκετη ωρα.Τελος του λεω λυπαμαι γιατι καβαλας και εσυ μηχανη,ταξιδευεις με αυτη εχουμε συναντηθει σε βολτα αρκετες φορες και προσπαθεις να με βγαλεις ηλιθιο.
Το να αλλαξω πρατηριο τι νοημα θα εχει;Το να τον καταγγειλω παλι δεν θα αλλαξει τιποτα οποτε αν εχει κανεις κατι να προτεινει ειναι δεκτο.
Οχι προτασεις του τυπου θα τον εδερνα (αν ηθελα να το κανω θα το ειχα κανει) η του τυπου αστυνομια κτλ (το εχω κανει και δεν εγινε τιποτα δηλωνοντας αναρμοδιοι οι αστυνομικοι) η οτι αλλο εχει να κανει με βια.
Δυστυχως σκυβουμε και λεμε ευχαριστω.

επειδή τυγχανει να γνωριζω,κοιτα τι μπορεις να κανεις
1)τηλεφωνο το 100
2)όταν ερθει ο σταθμος του περιγραφεις το γεγονος
3)ο σταθμος είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να:-παρει τα στοιχεια τα δικα σου και να καταγραψει την καταγγελια σου,εχοντας επιδειξει εσυ φυσικα την αποδειξη
-τα στοιχεια του υπευθυνου του πρατηριου
-να παραδωσει την αναφορα του στο τμημα της περιοχης που βρισκεται το πρατηριο,το οποιο τμημα ενημερωνει κατάλληλως την αρμοδια υπηρεσια του υπουργείου περιβαλλοντος(αν θυμαμαι καλα)για τα περαιτέρω.

μην αφήνετε τους κοπριτες να αλωνιζουν και να πλουτιζουν εις βαρος μας!

POLICE6
23/08/2016, 19:13
Εαν διαπιστώσεις οτι σε κλέβουν σίγουρα(πχ σε ντεπόζιτο 13lt σου βάλουν 17lt όπως την περίπτωση που αναφέρει ο SONone http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2581696) εννοείται πως δε πληρώνεις ή εννοείται πως κάνεις όλες τις διαδικασίες που αναφέρθηκαν πιο πάνω για καταγγελία.Ακόμη καλύτερα,μαζεύεις και καμιά 10αριά φιλαράκια με μηχανές,φουλάρετε,τον "πιστολιάζετε" ή κάνετε καταγγελία όλοι και μετά πάτε βολτάρα στην υγειά του μπενζινά...Να δείς μετά αν θα ξανακλέβουν οι αντλίες του..:beer:

DAYMAN
23/08/2016, 19:31
επειδή τυγχανει να γνωριζω,κοιτα τι μπορεις να κανεις
1)τηλεφωνο το 100
2)όταν ερθει ο σταθμος του περιγραφεις το γεγονος
3)ο σταθμος είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να:-παρει τα στοιχεια τα δικα σου και να καταγραψει την καταγγελια σου,εχοντας επιδειξει εσυ φυσικα την αποδειξη
-τα στοιχεια του υπευθυνου του πρατηριου
-να παραδωσει την αναφορα του στο τμημα της περιοχης που βρισκεται το πρατηριο,το οποιο τμημα ενημερωνει κατάλληλως την αρμοδια υπηρεσια του υπουργείου περιβαλλοντος(αν θυμαμαι καλα)για τα περαιτέρω.

μην αφήνετε τους κοπριτες να αλωνιζουν και να πλουτιζουν εις βαρος μας!

το εκανα Σακη στο παρελθον ηρθαν κατεγραψαν τα στοιχεια μας δηλωσαν αναρμοδιοι ομως οι αστυνομικοι και με ενημερωσαν οτι μπορω να κανω μηνυση και να απευθυνθω στο υπουργειο εμποριου.

sakis81
23/08/2016, 19:41
Εγώ Ηλια σου έγραψα τι είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να κανουν οι αστυνομικοί που έρθουν στο σημείο.τώρα που ξέρεις τι ισχύει πραξε αναλόγως την επομενη φορα που κάποιος αστυνομικός δεν φερθεί επαγγελματικα:beer:

virus
23/08/2016, 19:51
δυστυχως ειναι πολλα τα λεφτα και ολο το συστυμα των καυσιμων συντηρει την "ανωτατη κλικα". οι καταγγελιες κι οτιδηποτε αλλο απλα περνανε στο ντουκου. ειπαμε ειναι πολλα τα λεφτα αρη.

το να καθομαστε και να υπολογισουμε το ποσοστο κλεψιματος και το ποσοστο νοθειας ειναι τραγικο. απλα στο βενζιναδικο που κλεβει λιγοτερο παω. η λυση για αυτον τον χωρο ειναι πολυ ακραια αλλα δεν ειναι επι του παροντος.

ξερω πολυ καλα βενζιναδικο που το κλεισανε επειδη εκλεβε και τους τρεις, πελατες-προμηθευτη-δου. εμεινε κλειστο για ενα χρονο και ξανανοιξε προσφατα. βεβαια με αλλον προμηθευτη και φυσικα ο ιδιοκτητης ηταν ο ιδιος με πριν.

ειπαμε ειναι πολλα τα λεφτα του κυκλωματος.

ionized
24/08/2016, 03:23
το θεμα ειναι οτι πλεον με κοντρολ στην τσεπη μπορουν ανα πασα στιγμη να αλλαξουν την ροη καυσιμου της αντλιας
γιαυτο και δεν μπορεις ευκολα να τους πιασεις με το λεγομενο "πενταλιτρο" μπιτονακι που γινεται ο ελεγχος του κρατους (καλο ε?) οσο αναφορα την αντλια
αυτο το λεω με πασα βεβαιοτητα γιατι γνωριζω προσωπα και καταστασεις του χωρου εδω και ναι ο σακης εχει δικιο αλλα περα απο μια απλη καταγραφη η αστυνομια δεν μπορει να κανει κατι αλλο.
κατα τα αλλα αυτο που ειπε ο απο πανω μου

notakos600
24/08/2016, 06:05
Το ότι μισούν το σύστημα εισροών-εκροών...νομίζω τα λέει όλα.

eko
24/08/2016, 15:14
δυστυχως ειναι πολλα τα λεφτα και ολο το συστυμα των καυσιμων συντηρει την "ανωτατη κλικα". οι καταγγελιες κι οτιδηποτε αλλο απλα περνανε στο ντουκου. ειπαμε ειναι πολλα τα λεφτα αρη.

το να καθομαστε και να υπολογισουμε το ποσοστο κλεψιματος και το ποσοστο νοθειας ειναι τραγικο. απλα στο βενζιναδικο που κλεβει λιγοτερο παω. η λυση για αυτον τον χωρο ειναι πολυ ακραια αλλα δεν ειναι επι του παροντος.

ξερω πολυ καλα βενζιναδικο που το κλεισανε επειδη εκλεβε και τους τρεις, πελατες-προμηθευτη-δου. εμεινε κλειστο για ενα χρονο και ξανανοιξε προσφατα. βεβαια με αλλον προμηθευτη και φυσικα ο ιδιοκτητης ηταν ο ιδιος με πριν.

ειπαμε ειναι πολλα τα λεφτα του κυκλωματος.


το θεμα ειναι οτι πλεον με κοντρολ στην τσεπη μπορουν ανα πασα στιγμη να αλλαξουν την ροη καυσιμου της αντλιας
γιαυτο και δεν μπορεις ευκολα να τους πιασεις με το λεγομενο "πενταλιτρο" μπιτονακι που γινεται ο ελεγχος του κρατους (καλο ε?) οσο αναφορα την αντλια
αυτο το λεω με πασα βεβαιοτητα γιατι γνωριζω προσωπα και καταστασεις του χωρου εδω και ναι ο σακης εχει δικιο αλλα περα απο μια απλη καταγραφη η αστυνομια δεν μπορει να κανει κατι αλλο.
κατα τα αλλα αυτο που ειπε ο απο πανω μου

Αυτο ακριβως. Επισης οτι σημερα σας εβαλε σωστη ποσοτητα δεν σημαινει οτι αυριο δεν θα σας κλεψει.
Να προσεχετε τους πολυ φτηνους, ειδικα αν σας βαζουν ολη την ποσοτητα γιατι το καυσιμο "ξαφνικα εξατμιζεται"

virus
24/08/2016, 17:25
ειδικα αν σας βαζουν ολη την ποσοτητα γιατι το καυσιμο "ξαφνικα εξατμιζεται"


πιο λιανα;

felter
24/08/2016, 23:56
Εγώ πήγα σε ένα βενζινάδικο εξω απο το Λαύριο για βενζίνη για κατι χορτοκοπτικά έβαλα 6,5L σε μπετόνι που έγραφε 5L :eyepop:
Την επόμενη μέρα που το είδα :cry:

eko
25/08/2016, 13:10
πιο λιανα;

Οτι δεν σου βαζουν παντα βενζινη αλλα διαφορα χημικα διογκωτικα τα οποια καιγονται σε ελαχιστο χρονο

DAYMAN
25/08/2016, 13:12
Οτι δεν σου βαζουν παντα βενζινη αλλα διαφορα χημικα διογκωτικα τα οποια καιγονται σε ελαχιστο χρονο

να ρωτησω αν το αντιπαγωτικο πετρελαιου ανηκει σε αυτα;

rockobok
25/08/2016, 15:25
Δεν ξέρω αν γίνεται πραγματικά έλεγχος αλλά από το 2014 υπάρχει το σύστημα εισροών εκροών από το υπουργείο. Έχει μια λίστα με τα πρατήρια που είναι συμμορφωμένα http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/Services/documents_epixeiriseis/documents_input_output/publish-List_20150202.xls

eko
29/08/2016, 11:42
να ρωτησω αν το αντιπαγωτικο πετρελαιου ανηκει σε αυτα;

Οχι, το αντιπαγωτικο δεν δημιουργει κανενα θεμα και μπαινει σε ποσοστο εως 2 τοις χιλιοις, αντιθετα υπαρχουν ειδικα διωγκωτικα που ειναι παμφθηνα

πυξιδας990
29/08/2016, 11:57
και σε fazer στο μαυροβουνιο,ο τυπος καταφερε και χωρεσε 5 λιτρα παραπανω.
οταν του το ειπαμε,το παιζε μαγκας.οταν ειπαμε να παρουμε την policia-κερασμενη η βενζινα

nik69
11/10/2016, 07:43
Σε δείγμα που πραγματοποίησε το πολυτεχνίο σε 150 πρατήρια κλέβανε το 6%.
Μέγιστη απόκλιση που μετρήσανε ήταν 9.5% (αν είναι δυνατόν 1 λίτρο στα σχεδόν 10 δηλαδή)
Το άλλο μαργαριτάρι που διαβάζεις είναι: Συγκεκριμένα, όπως ανέφερε ο πρόεδρος του Συνδέσμου κ. Γιάννης Αληγιζάκης ενώ το σύστημα έχει εγκατασταθεί στο 99% των πρατηρίων με κόστος 90 εκατ. ευρώ, δεν γίνεται επεξεργασία και αξιοποίηση των στοιχείων ενώ δεν έχουν πιστοποιηθεί τα λογισμικά των συστημάτων

Στην υγειά μας

http://www.protothema.gr/economy/article/618281/prosohi-sta-fthina-venzinadika-borei-na-klevoun-eos-kai-95-apo-to-kausimo-/

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
11/10/2016, 07:51
Κλοπές γίνονταν και θα γίνονται πάντα. Να (παρακαλάμε) να είναι σε ποσότητα αι όχι σε ποιότητα. Απ τα δυο το μικρότερο κακό.:beer:

zopas
11/10/2016, 07:54
Οταν η μετρηση δειχνει για το 150αρι σκουτερ μου 5 λιτ/100 σε κεντρικοτατο σημειο στην αθηνα...εεε..γαμα τα...

amyroukai
26/01/2017, 15:14
Ροφλ.


νέα δεδομένα για το ζήτημα "κλοπή και βενζινάδικα" όπως τα δημοσιεύει το μοτοτρίτη:

Μια νέα έρευνα πραγματοποίησε ο Σύνδεσμος Εταιριών Εμπορίας Πετρελαιοειδών, σε συνεργασία με το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, όσον αφορά την παραβατικότητα στα πρατήρια υγρών καυσίμων.

Δυστυχώς, για άλλη μια φορά τα δεδομένα είναι αποθαρρυντικά. Η έρευνα πραγματοποιήθηκε τον Δεκέμβριο του 2016, σε 120 πρατήρια των νομών Μαγνησίας, Θεσσαλονίκης και Αχαΐας και διαπιστώθηκε ότι σε 13 πρατήρια παραδόθηκε λιγότερο καύσιμο, σε σχέση με αυτό που αναγραφόταν στην ένδειξη. Πρόκειται για ένα δείγμα της τάξης του 10,83%.

Οι παραβατικές αποκλίσεις ξεπέρασαν κατά περιπτώσεις το 9,69%, με το νόμιμο όριο να ανέρχεται μόλις στο 0,5%, μια απόκλιση 20 φορές μεγαλύτερη! Τα 107 πρατήρια που διαπιστώθηκαν να λειτουργούν νόμιμα, βρίσκονταςν εντός ορίων.Η νέα έρευνα συμπληρώνει μια αντίστοιχη που είχε πραγματοποιηθεί, τον Οκτώβριο του 2016, στην Αττική, στην οποία είχε καταδειχθεί ότι το 14,5% των πρατηρίων «κλέβουν» στην αντλία.

Για το γεγονός, ο ΣΕΕΠΕ έχει εκφράσει τον έντονο προβληματισμό του αλλά και την αγανάκτησή του για την έλλειψη μέτρων από τον κρατικό μηχανισμό, δηλώνοντας χαρακτηριστικά: «Ο σύνδεσμος επισημαίνει για μια ακόμη φορά την έκταση και ένταση των φαινομένων παραβατικότητας. Όσο η πολιτεία δεν θέτει σε πλήρη εφαρμογή τα μέτρα που προβλέπονται από το Νομοθετικό πλαίσιο και δεν ενισχύει τους μηχανισμούς ελέγχου, οι καταναλωτές και οι νομοταγείς επιχειρήσεις του κλάδου μας θα παραμένουν ανυπεράσπιστοι.»

Πηγή: http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/Prathria-Apokliseis-20plasies-twn-oriwn_112998.asp#ixzz4WsQkGtbS










Πολύ μου αρέσει αυτό το τελευταίο του συνδέσμου των εμπόρων καυσίμων. Φόρτωμα στον κόκκορα και μπου χου χου τα μέλη μας τ'ανυπεράσπιστα απέναντι στον κακό συνάδελφο. Κοινώς, βαράτε βιολιτζήδες και αποθρασυνθείτε, δεν τρέχει κάστανο. Ένα μπράβο στον πρόεδρο παιδιά.

MG-KTiNoS
26/01/2017, 15:55
Τα βενζινάδικα στην Ελλάδα κλέβουν από 6% και πάνω.
Να στο κάνω λιανά, τα καλά σε κλέβουν 6% οι άλλοι του γ.... τη μάνα. :lol:
Ένας καλός τρόπος να βρεις βεζιναδικο που κλέβει λίγο είναι να μετράς τα χλμ.
Γεμίζεις μετράς χλμ μέχρι ρεζέρβας
(θα εκπλαγείς από τ αποτελέσματα)
:cool:

υγ
Με το ΤΔΜ στην Ιταλία είχα αυτονομία 300χλμ μέχρι ρεζέρβα.
Εδώ στα 260 είμαι βαθιά ρεζέρβα και κατ... μέσα





Πολύ μου αρέσει αυτό το τελευταίο του συνδέσμου των εμπόρων καυσίμων. Φόρτωμα στον κόκκορα και μπου χου χου τα μέλη μας τ'ανυπεράσπιστα απέναντι στον κακό συνάδελφο. Κοινώς, βαράτε βιολιτζήδες και αποθρασυνθείτε, δεν τρέχει κάστανο. Ένα μπράβο στον πρόεδρο παιδιά.

Αφού το κράτος δεν θέλει να λύσει το πρόβλημα αλλά να πάρει μετρικό...
Τι να πει ο άνθρωπος?

nik69
26/01/2017, 16:16
Πρέπει να χρησιμοποιούν και άλλα μέσα οι κερατάδες.
Πριν κανά 3μηνο το μηχανάκι το γέμισα κανονικά. 200Km με το ζόρι έβγαλα (από 260 μέσο όρο συνήθως).
Μάλλον βάζουν και εξαεριστικά.

MG-KTiNoS
26/01/2017, 16:21
Πρέπει να χρησιμοποιούν και άλλα μέσα οι κερατάδες.
Πριν κανά 3μηνο το μηχανάκι το γέμισα κανονικά. 200Km με το ζόρι έβγαλα (από 260 μέσο όρο συνήθως).
Μάλλον βάζουν και εξαεριστικά.

νοθεία...

vaska
26/01/2017, 16:28
Νταξ αν το υπουργείο δεν μπορεί να αναρτήσει την λίστα με τους κλέφτες, να αναρτήσει τουλάχιστον την λίστα με αυτούς που δεν κλέβουν. Και σημαντικά μικρότερη θα είναι και θα επιβραβευτούν οι τίμιοι.

amyroukai
26/01/2017, 16:30
εντυπωσιακό επίσης, η αναφορά σε "νόμιμα" πρατήρια.

δηλαδή ο σύνδεσμος έχει γνώση για παράνομα πρατήρια και δεν φροντίζει να τα κλείσει. ευτυχώς που έχει συννεφιά...

MG-KTiNoS
26/01/2017, 17:59
Νταξ αν το υπουργείο δεν μπορεί να αναρτήσει την λίστα με τους κλέφτες, να αναρτήσει τουλάχιστον την λίστα με αυτούς που δεν κλέβουν. Και σημαντικά μικρότερη θα είναι και θα επιβραβευτούν οι τίμιοι.

ΠΟΤΕ στην Ελλάδα δεν έχω δει την ίδια αυτονομία με την Ιταλία ή τη Βουλγαρία
άρα κλέβουν ΟΛΟΙ. (ή περίπου)
Δεν υπάρχει τετοια λίστα λοιπόν.
Έχω την εντύπωση δε, ότι το κράτος το ξερει και το επιτρέπει.
Δεν μπορεί να δηλαδή να μην το ξέρει.


yg
Στο TDM Italia μιλούν για 18 km/litro εδ΄'ω στην Ελλάδα αυτό δεν θα το δεις ούτε με LSD

amyroukai
26/01/2017, 18:31
αυτό που γράφεις φίλτατε Κτήνε δεν αφορά ποσότητες αλλά την πΧιότητα, ε;

ένα γεμάτο ρεζερβουάρ είναι γεμάτο, ανεξάρτητα του τι γράφει η αντλία. αν στην μία περίπτωση και στην άλλη βγάζει άλλα χιλιόμετρα, το "κλέψιμο" είναι στην χημεία.

rockobok
26/01/2017, 18:52
ΠΟΤΕ στην Ελλάδα δεν έχω δει την ίδια αυτονομία με την Ιταλία ή τη Βουλγαρία
άρα κλέβουν ΟΛΟΙ. (ή περίπου)
Δεν υπάρχει τετοια λίστα λοιπόν.
Έχω την εντύπωση δε, ότι το κράτος το ξερει και το επιτρέπει.
Δεν μπορεί να δηλαδή να μην το ξέρει.


yg
Στο TDM Italia μιλούν για 18 km/litro εδ΄'ω στην Ελλάδα αυτό δεν θα το δεις ούτε με LSD
+1 πάντα έξω είχα καλύτερη αυτονομία. Αυτό αφορά ομωσ την ποιότητα του καυσίμου στην Ελλάδα γενικότερα και δεν είναι στο χέρι του κάθε πρατηριούχου. Το πείραγμα στην αντλία είναι σαν να βάζει το χέρι του στην τσέπη σου. 2 φορές κλεμμένος δλδ

XTakias
26/01/2017, 21:38
Εγώ για να αποφύγω όσο γίνεται τις αντίστοιχες απώλειες, πηγαίνω σε συγκεκριμένο βενζινάδικο και βάζω βενζίνη. Αυτό που κάνω, είναι μηδενισμός χιλιομετρητή και βλέπω πόσα χιλιόμετρα με βγάζει. Βέβαια προσπαθώ τις περισσότερες φορές, να βάζω χοντρικά τα ίδια λίτρα. Οκ επειδή αυτό δεν γίνεται πάντα λόγω του - βάλε 50-60 κτλ(αμάξι) τα χιλιόμετρα έχουν μια μικρή διαφορά.
Όταν αλλάζω βενζινάδικο από ανάγκη εκεί διαπιστώνω πως κάτι πάει στραβά. Αντίστοιχα λίτρα με βγάζουν τραγικά πιο λίγα χιλιόμετρα.

irinia
27/01/2017, 08:11
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ.........




Πηγαίνετε μόνο σε εταιρικά πρατήρια..??

Sapadak
27/01/2017, 08:18
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ.........




Πηγαίνετε μόνο σε εταιρικά πρατήρια..??

Γιατι κλέβουν και αυτά..αποδεδειγμένα

Panos76
27/01/2017, 08:43
Γιατι κλέβουν και αυτά..αποδεδειγμένα

και νοθεύουν.. (από πρώτο χέρι..)

teogtp
27/01/2017, 09:07
Σε εταιρικο πρατηριο ,πλήρωσα φουλαρισμα (€110) και πήρα τουλάχιστον 30%λιγότερο καύσιμο. ....

devil's animal
27/01/2017, 09:32
επειδη το εχω ψαξει και εγω αρκετα με τα βενζιναδικα, η εμπειρια μου λεει οτι κλεβει/νοθευει λιγοτερο αυτος που εχει ακριβοτερα την βενζινη...
δλδ σε αυτους που εχουν τιμες "πατωμα", οσες φορες και να πηγα διαπιστωσα οτι με εχει δαγκωσει...

σε καποια πρατηρια που ηταν πιο ανεβασμενες οι τιμες, διαπιστωσα και πολυ καλη αυτονομια..αρα καλη (ή καλυτερη αν θελετε) ποιοτητα καυσιμου...και λιγοτερη εως μηδαμινη αποκλιση στον μετρητη και στο ντεποζιτο...
και ως επι το πλειστον ολα τα οχηματα τα αφηνω μεχρι ρεζερβα και μετα γεμιζω μεχρι πανω..που σημαινει οτι εχω μια γνωση των λιτρων που μπορουν να παρουν την δεδομενη στιγμη...

χωρις βεβαια αυτο να ειναι κανονας...απλα απο προσωπικη πειρα...

irinia
27/01/2017, 10:26
ΣΕΝΑΡΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ




Μη πετάτε τέτοιες πατάτες με τόση ευκολία..!!
Τα εταιρικά πρατήρια έχουν απλά υπαλλήλους.
ΕΚΟ και SHELL δεν θα ρίσκαραν ΠΟΤΕ για μια τέτοια μαλακία..!!
Οι μοναδικές φορές που αναφέρθηκαν παραβιάσεις ήταν σε κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις
που βρέθηκε πρόβλημα σε ΠΟΙΟΤΙΚΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ των καυσίμων προφανώς λόγω κακής
συντήρησης της δεξαμενής του πρατηρίου ή παρτίδας καυσίμων ελαττωματικής που την πήραν οι πάντες,
ιδιώτες και εταιρικά..!!Αλλά να πηγαίνει το φορτηγό της εταιρίας στο πρατήριο κσι εκεί ο υπάλληλος
να νοθεύει και να ενεργοποιεί συστήματα κλοπής ηλεκτρονικά που υπάρχουν μέσα στις αντλίες......
ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΣΑΣ...!!!
Κανένας υπάλληλος και καμμία εταιρία κολοσσός δεν θα ρίσκαρε να κλέψει καύσιμο από πελάτη
λιανικής..!!
Τα πρατήρια της ΕΚΟ που βάζω έχουν πάντα έτοιμο τον ποιοτικό έλεγχο και αν πάτε με μπετονάκι
και ζητήσετε Χ λίτρα πάντα θα είναι ακριβώς αυτά.
Με το παπάκι μου που έτυχε να βάλω κάποιες φορές που έμεινα από πρατήρια εκτός εταιρικών
ΠΗΔΗΞΑ ,όλο κι όλο 4,5 ευρώ παίρνει,3 λίτρα δηλαδή, ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ..!!
ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΙΔΙΑ..........ΜΗ ΓΡΑΦΕΤΕ ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ για να στηρίξετε καταστάσεις.
Υπάρχουν και ελεύθεροι επαγγελματίες που είναι ΚΥΡΙΟΙ,όμως η αλήθεια είναι πικρή..!!

teogtp
27/01/2017, 10:37
Ρε τερενς μην επιμένεις με ξένη τσέπη. ...
ΕΓΩ ξέρω τι πλήρωσα ,εσύ απλά κάνεις εικασίες.

Dant3
27/01/2017, 11:16
EKO εταιρικο?
Χαχαχα ας γελασω.
Περιστατικο 1 σε Εκο:Μου βαζει στο παπι 4,5 λιτρα βενζινη ενω ειχε ακομα μεσα.Το παπι εχει 4 λιτρα ντεποζιτο.4!!!!!Διαπιστωμενο οταν το γεμισα σε βενζιναδικο οταν μου ειχε μεινει τελειως.Εκτος και εαν αυτος που μου εβαλε 4 εκλεβε τον εαυτο του.
Περιστατικο 2 σε αλλο Εκο:Βαζω και η μηχανη δε κραταει καν ρελαντι.Στα φαναρια να εχω ανοιχτο γκαζι να μη κλεισει.10αρικο(ουτε καν γεμισμα) απο τυχαιο βενζιναδικο που βρισκω και ως δια μαγειας ρολοι μετα.
Το 1ο ηταν και εταιρικο κιολας.
Εταιρικο-ξεταιρικο ολα πειραζουν-νοθευουν.

Panos76
27/01/2017, 11:18
Προσωπικά δεν επιμένω, λέω αυτό που ''ξέρω'' (όσο μπορείς να ξέρεις) και αναφέρω την εμπειρία μου. Δατς όλ.

Φίλος που δούλευε ως προϊστάμενος σε καλυψώ μου εξήγησε τι και πως.

Sapadak
27/01/2017, 11:39
ΣΕΝΑΡΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ




Μη πετάτε τέτοιες πατάτες με τόση ευκολία..!!
Τα εταιρικά πρατήρια έχουν απλά υπαλλήλους.
ΕΚΟ και SHELL δεν θα ρίσκαραν ΠΟΤΕ για μια τέτοια μαλακία..!!
Οι μοναδικές φορές που αναφέρθηκαν παραβιάσεις ήταν σε κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις
που βρέθηκε πρόβλημα σε ΠΟΙΟΤΙΚΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ των καυσίμων προφανώς λόγω κακής
συντήρησης της δεξαμενής του πρατηρίου ή παρτίδας καυσίμων ελαττωματικής που την πήραν οι πάντες,
ιδιώτες και εταιρικά..!!Αλλά να πηγαίνει το φορτηγό της εταιρίας στο πρατήριο κσι εκεί ο υπάλληλος
να νοθεύει και να ενεργοποιεί συστήματα κλοπής ηλεκτρονικά που υπάρχουν μέσα στις αντλίες......
ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΣΑΣ...!!!
Κανένας υπάλληλος και καμμία εταιρία κολοσσός δεν θα ρίσκαρε να κλέψει καύσιμο από πελάτη
λιανικής..!!
Τα πρατήρια της ΕΚΟ που βάζω έχουν πάντα έτοιμο τον ποιοτικό έλεγχο και αν πάτε με μπετονάκι
και ζητήσετε Χ λίτρα πάντα θα είναι ακριβώς αυτά.
Με το παπάκι μου που έτυχε να βάλω κάποιες φορές που έμεινα από πρατήρια εκτός εταιρικών
ΠΗΔΗΞΑ ,όλο κι όλο 4,5 ευρώ παίρνει,3 λίτρα δηλαδή, ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ..!!
ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΙΔΙΑ..........ΜΗ ΓΡΑΦΕΤΕ ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ για να στηρίξετε καταστάσεις.
Υπάρχουν και ελεύθεροι επαγγελματίες που είναι ΚΥΡΙΟΙ,όμως η αλήθεια είναι πικρή..!!

Γιατι επιμένεις να στηρίζεις πράγματα τα οποία δε τα γνωρίζεις?
Μάλλον να το θέσω διαφορετικά.
Είσαι απόλυτως, οτι κανένα εταιρικό, εκο-μπιπι-αβιν κτλ, δε κλέβει, ενώ όπως βλέπεις πολλοί, εμου συμπεριλαβομένου, έχουν βιώσει περιπτώσεις που κλέβουν.

Θα στα γράψω στα γρήγορα 2 παραδείγματα, για να καταλάβεις αυτά που λες ειναι δικές σου εμπειρίες, και οχι η απόλυτη αληθεια.

1)
Εχω πιάσει και αναφέρει οδηγό βυτίου (δεν ειναι ολα τα βυτία εταιρία btw) που έκλεβε κατα τη διάρκεια της φόρτωσης του καυσίμου στην εγκατάσταση.
Προφανώς και υπάρχουν πολλές και άλλες περιπτώσεις που εχουν κλέψει οδηγοί και απλά δε πιάστηκαν.(δεν είναι όλοι οι οδηγοί/ιδιοκτήτες βυτίων κλέφτες προφανώς)

Αυτός που έκλεψε πχ 50 λίτρα απο το διαμέρισμα της βενζίνης, προφανώς θα έπρεπε να παραδώσει 50 λίτρα λιγότερα. Ο υπάλληλος θα το δεχόταν? Οχι προφανώς γιατι θα το πλήρωνε απο τη τσέπη του.
Υπάρχει τρόπος να κοροιδεψεις το σύστημα και να παραδώσεις τη σωστή ποσότητα? Ναι υπάρχει (δε μπαίνω σε λεπτομέριες).
Οταν κάποια στιγμή θα έπρεπε να κλεισουν ταμείο οι υπάλληλοι, στο τέλος μου μήνα, και αντιλήφθηκαν οτι έχουν συνολικά 180 λίτρα διαφορά (πχ) τι έκαναν? Το πλήρωσαν?
Το έβαλαν κανονικά, και στον επόμενο μήνα το μάζεψαν απο τους πελάτες.

2)
Κλέβει ο ίδιο ο υπάλληλος του πρατηρίου μέσα απο τη δεξαμενή, για ιδία χρήση. Εχουν πιαστεί άτομα.

Cpt_Slow
27/01/2017, 12:09
Παιδιά θα σας μιλήσω από λίγο πιο "μέσα" καθώς μέρος της δουλειάς μου είναι τα συστήματα εισροών-εκροών.
Πρώτα απόλα 1,5% είναι το όριο της νόμιμης απόκλισης. Δηλαδή για κάθε 60λίτρα νόμιμα μπορεί να αγοράσετε 59.Φυσικά και τα συστήματα εισροών εκροών "χακάρονται" όπως κάθε άλλο λογισμικό. Επίσης μπορεί με ανέγγιχτο λογισμικό παλι να υπάρχει κλοπή με κατάλληλη παραμετροποίηση των δεδομένων που αποστέλλουν οι αντλίες και οι δεξαμενές ώστε στο λογισμικό να φτάνουν όλα "καθαρά".
Το θέμα είναι ποιό πρατήριο θα μπεί στη διαδικασία να το κάνει. Να είστε σίγουροι οτι ενα πρατήριο που δεν έχει πολύ κίνηση δεν θα μπει στη διαδικασία καθώς κοστίζει πολύ και πουλώντας λίγο δεν θα σωθεί. Πχ αν μπορώ να κλέψω ένα +5-9% δεν έχει νόημα για αυτόν που πουλάει 10.000lt το μήνα καθώς θα του αποφέρει ένα μικρό ποσό που δεν αξίζει το ρίσκο και το κόστος. Όσον αφορά τη νοθεία αυτό δυστυχώς δεν μπορεί να ελεγχθεί απο το σύστημα εισ-εκρ, όχι γιατί δεν θα μπορούσε, αλλά γιατί δεν το προβλέπει ο νόμος.
Να προτιμάτε το ίδιο πρατήριο για να έχετε μια τάξη μεγέθους και μετά από κάποιο καιρό θα μπορείτε να το συγκρίνετε με άλλα.
Προσοχή και στο εξής: μπορεί η ταμπέλα να γράφει πχ 1,499 και η αντλία να έχει άλλη τιμή. Είναι κάτι απλό αλλά αναρωτηθείτε πόσες φορές κοιτάτε την τιμή λίτρου πάνω στην αντλία.
Σε κάθε περίπτωση εάν είστε σίγουροι ότι σας έχουν κλέψει μπορείται να αρνηθείτε να πληρώσετε μέχρι να έρθει ο αρμόδιος έλεγχος ή η αστυνομία.
Το κακό είναι οτι σε όλη την αλυσίδα διυλιστηριο-βυτίο-πρατήριο-πελάτης κλοπές υπάρχουν απο την αρχή , στο διυλιστηριο και στα βυτία ειναι μη ελέγξιμες, και αυτός που τελικά την πληρώνει είναι ο καταναλωτής.

Τώρα και για να πούμε και μερικά καλά του συστήματος, έχει σχεδόν εκλείψει η φοροδιαφυγή που στον κλάδο αυτό οργίαζε.
tip: να ζητάτε πάντα την απόδειξη που ούτως ή άλλως εκδίδεται αυτόματα γιατί κάθε απόδειξη που δεν παίρνετε μεταπωλείται πιθανόν σε επαγγελματίες.

zopas
27/01/2017, 13:41
Ακομα δεν εχω κατασταλαξει ποσο καιει το σκουερ μου και ας το εχω 6 μηνες..με ιδιο στυλ οδηγησης αλλου βαζω 4,2 αλλου 5 λιτρα στα 100χλμ..το εχω εγκαταληψει πια το θεμα και το εχω αποδεχτει..παντως στην σελ μου βγαζει πιο λογικες τιμες.

nik69
27/01/2017, 13:52
Παιδιά θα σας μιλήσω από λίγο πιο "μέσα" καθώς μέρος της δουλειάς μου είναι τα συστήματα εισροών-εκροών.
Πρώτα απόλα 1,5% είναι το όριο της νόμιμης απόκλισης. Δηλαδή για κάθε 60λίτρα νόμιμα μπορεί να αγοράσετε 59.Φυσικά και τα συστήματα εισροών εκροών "χακάρονται" όπως κάθε άλλο λογισμικό. Επίσης μπορεί με ανέγγιχτο λογισμικό παλι να υπάρχει κλοπή με κατάλληλη παραμετροποίηση των δεδομένων που αποστέλλουν οι αντλίες και οι δεξαμενές ώστε στο λογισμικό να φτάνουν όλα "καθαρά".
Το θέμα είναι ποιό πρατήριο θα μπεί στη διαδικασία να το κάνει. Να είστε σίγουροι οτι ενα πρατήριο που δεν έχει πολύ κίνηση δεν θα μπει στη διαδικασία καθώς κοστίζει πολύ και πουλώντας λίγο δεν θα σωθεί. Πχ αν μπορώ να κλέψω ένα +5-9% δεν έχει νόημα για αυτόν που πουλάει 10.000lt το μήνα καθώς θα του αποφέρει ένα μικρό ποσό που δεν αξίζει το ρίσκο και το κόστος. Όσον αφορά τη νοθεία αυτό δυστυχώς δεν μπορεί να ελεγχθεί απο το σύστημα εισ-εκρ, όχι γιατί δεν θα μπορούσε, αλλά γιατί δεν το προβλέπει ο νόμος.
Να προτιμάτε το ίδιο πρατήριο για να έχετε μια τάξη μεγέθους και μετά από κάποιο καιρό θα μπορείτε να το συγκρίνετε με άλλα.
Προσοχή και στο εξής: μπορεί η ταμπέλα να γράφει πχ 1,499 και η αντλία να έχει άλλη τιμή. Είναι κάτι απλό αλλά αναρωτηθείτε πόσες φορές κοιτάτε την τιμή λίτρου πάνω στην αντλία.
Σε κάθε περίπτωση εάν είστε σίγουροι ότι σας έχουν κλέψει μπορείται να αρνηθείτε να πληρώσετε μέχρι να έρθει ο αρμόδιος έλεγχος ή η αστυνομία.
Το κακό είναι οτι σε όλη την αλυσίδα διυλιστηριο-βυτίο-πρατήριο-πελάτης κλοπές υπάρχουν απο την αρχή , στο διυλιστηριο και στα βυτία ειναι μη ελέγξιμες, και αυτός που τελικά την πληρώνει είναι ο καταναλωτής.

Τώρα και για να πούμε και μερικά καλά του συστήματος, έχει σχεδόν εκλείψει η φοροδιαφυγή που στον κλάδο αυτό οργίαζε.
tip: να ζητάτε πάντα την απόδειξη που ούτως ή άλλως εκδίδεται αυτόματα γιατί κάθε απόδειξη που δεν παίρνετε μεταπωλείται πιθανόν σε επαγγελματίες.

Το 5% στα 10000lt είναι 700€ περίπου εάν δεν κάνω λάθος. Δεν είναι καθόλου λίγο. Το δαιμόνιο της φυλής κάνει κάποιους να θέλουν να σου κλέψουν έστω και ένα κατσαβίδι από την εργαλειοθήκη σου στην δουλειά σου.

Αυτό με την διαφορά τιμής το ανακάλυψα μια μέρα όταν οι τιμές είχαν καθοδική πορεία. Δυστυχώς έγινε αντιληπτό όταν είχα φύγει από το πρατήριο και κοίταξα την απόδειξη.

Απορία. Βλέπω ότι με κλέβει στα λίτρα και φωνάζω την αστυνομία. Που ξέρω ότι δεν επαναφέρει στο ενδιάμεσο με ένα τηλεκοντρόλ την αντλία και με κάνει ρεζίλι.

Γνώμη μου είναι ότι μόνο με συνεχείς ελέγχους(στο πρατήριο) και παραδειγματικές ποινές θα βελτιωθούν . Αλλά μάλλον τίποτα από τα δύο δεν γίνεται.

amyroukai
27/01/2017, 13:57
έχεις ντεπόζιτο 21 λίτρα. σου έχει βάλει... 22. τον γαμάς κύριε πρόεδρε.


παραδειγματικές ποινές δεν υπάρχουν σε κανέναν κλάδο. μόνο σε κάτι καθαρίστριες και ΕΚΑΒίτες και λοιπούς αδύναμους πέφτουν.

nik69
27/01/2017, 14:19
Είναι λίγο δύσκολο μετρώντας κάθε φορά ανεξάρτητα στο πρατήριο. Ο λόγος είναι ότι έστω και λίγα mm διαφορά στο επίπεδο του ρεζερβουάρ (γιατί κανένας δεν δίνει-παίρνει ρέστα σε μικρά κέρματα) μπορεί να είναι και μισό έως ένα λίτρο. Στα 5 λίτρα που βάζεις αυτό είναι μεγάλη διαφορά.

Καλύτερα να βγάζεις έναν μέσο όρο κάθε 5 γεμίσματα πχ. ή μπορείς να κατεβάσεις και την εφαρμογή fuelio για κινητό που είναι πολύ βολική (και σου κρατάει αρχείο με τα γεμίσματά σου).

MG-KTiNoS
27/01/2017, 14:19
έχεις ντεπόζιτο 21 λίτρα. σου έχει βάλει... 22. τον γαμάς κύριε πρόεδρε.

Εγώ του λέω την αποδείξη παρακαλώ (με το πιο φλωρέ τρόπο)
Κλείνω το ρεζεβουαρ, βαζω το κλειδί στην μηχανή. Αργάααα όμως (παίζει ρόλο αυτό)
Ανοιγω το μπουφάν βγάζω πορτοφόλι, βάζω την απόδειξη μέσα (πάντα αργά)
Κλείνω το μπουφάν
Βάζω μπροστά τη μηχανή του λεώ ευχαριστώ πολύ
ΚΑΙ ΦΕΥΓΩ !
:lol:

Έτσι απλά χωρίς να τον πληρώσω.
ΑΝ ΜΕ ΠΙΑΣΟΥΝ ΠΟΤΕ θα τους πω και το γιατί
:a09:


υγ
ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ
Η ΜΟΝΗ ΜΑΛΑΚΙΑ
Είναι ότι δεν το χω γράψει σε βίντεο γμτ φελέκι μου
και φεύγοντας ακούω μόνο τις φωνές !
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗ ΦΑΤΣΑ ΤΟΥΣ !!!!!

:D

Nik0s_Dk
27/01/2017, 16:04
Εγω δε θα ξεχασω πριν κανα τριμηνο σε ΕΚΟ επι της Μιχαλακοπουλου σε 5λιτρο δοχειο καυσιμων "μπήκαν" 5,5 χωρις καν να ειναι γεμάτο τερμα... Ρε μαστορα του λεω 5λιτρο ειναι το δοχειο πως γκεγκεν αυτο, φέρε ενα τους ενος λιτρου λεει να δεις ποσο μπαινει, μου απάντησε... :eek::eek::eek::eek:

BLiTzER
27/01/2017, 16:11
φέρε ενα τους ενος λιτρου λεει να δεις ποσο μπαινει, μου απάντησε.

Γι'αυτό έγινε βενζινάς. :lol:

Nik0s_Dk
27/01/2017, 16:26
Γι'αυτό έγινε βενζινάς. :lol:

:bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl:

taisteal
28/01/2017, 02:47
Εντάξει,σε μια χώρα μπουρδέλο αναρωτιόμαστε γιατί κλέβουν τα βενζινάδικα ή νοθεύουν...
Απλή η απάντηση:Γιατί μπορούν!!

amyroukai
28/01/2017, 07:27
Εντάξει,σε μια χώρα μπουρδέλο αναρωτιόμαστε γιατί κλέβουν τα βενζινάδικα ή νοθεύουν...
Απλή η απάντηση:Γιατί μπορούν!!
παντού μπορούν. απλά αλλού αν τους πιάσουν τους σκίζουν. εδώ μπορούν ατιμώρητα.

irinia
28/01/2017, 07:46
Γιατι επιμένεις να στηρίζεις πράγματα τα οποία δε τα γνωρίζεις?
Μάλλον να το θέσω διαφορετικά.
Είσαι απόλυτως, οτι κανένα εταιρικό, εκο-μπιπι-αβιν κτλ, δε κλέβει, ενώ όπως βλέπεις πολλοί, εμου συμπεριλαβομένου, έχουν βιώσει περιπτώσεις που κλέβουν.

Θα στα γράψω στα γρήγορα 2 παραδείγματα, για να καταλάβεις αυτά που λες ειναι δικές σου εμπειρίες, και οχι η απόλυτη αληθεια.

1)
Εχω πιάσει και αναφέρει οδηγό βυτίου (δεν ειναι ολα τα βυτία εταιρία btw) που έκλεβε κατα τη διάρκεια της φόρτωσης του καυσίμου στην εγκατάσταση.
Προφανώς και υπάρχουν πολλές και άλλες περιπτώσεις που εχουν κλέψει οδηγοί και απλά δε πιάστηκαν.(δεν είναι όλοι οι οδηγοί/ιδιοκτήτες βυτίων κλέφτες προφανώς)

Αυτός που έκλεψε πχ 50 λίτρα απο το διαμέρισμα της βενζίνης, προφανώς θα έπρεπε να παραδώσει 50 λίτρα λιγότερα. Ο υπάλληλος θα το δεχόταν? Οχι προφανώς γιατι θα το πλήρωνε απο τη τσέπη του.
Υπάρχει τρόπος να κοροιδεψεις το σύστημα και να παραδώσεις τη σωστή ποσότητα? Ναι υπάρχει (δε μπαίνω σε λεπτομέριες).
Οταν κάποια στιγμή θα έπρεπε να κλεισουν ταμείο οι υπάλληλοι, στο τέλος μου μήνα, και αντιλήφθηκαν οτι έχουν συνολικά 180 λίτρα διαφορά (πχ) τι έκαναν? Το πλήρωσαν?
Το έβαλαν κανονικά, και στον επόμενο μήνα το μάζεψαν απο τους πελάτες.

2)
Κλέβει ο ίδιο ο υπάλληλος του πρατηρίου μέσα απο τη δεξαμενή, για ιδία χρήση. Εχουν πιαστεί άτομα.




AΥΤΟ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ......


Όλοι οι υπάλληλοι δηλαδή ενός πρατηρίου ΟΜΕΡΤΑ για να βγάλουν τη χασούρα..??
Καλά δεν έχεις δει ότι οι υπάλληλοι αλλάζουν κάθε μήνα..??
Θα το είχαν μάθει όλα τα Βαλκάνια και θα είχαν κλείσει ΕΚΟ και shell...!!
Eν πάσει περιπτώσει μεγάλα παιδιά είμαστε ,δικαίωμα σας να βάζετε απ΄'οπου θέλετε.
Εγώ δεν έχω μετοχές της ΕΚΟ ούτε της Κοράλ πλέον που μετονομάzεται η shell..!!
Aπλά χρόνια πολλά τώρα διαπίστωσα μετρώντας και εγώ όπως όλοι μας ότι από αυτά τα πρατήρια
των εταιριών ΕΧΩ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΩ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΗ ΛΙΤΡΑ..!!
Τώρα το τι είπε του καθενός ο φίλος και το τι έκανε ο Χ προιστάμενος σε κάποιο ΕΚΟ παίζοντας
το κεφάλι του να πάει φυλακή και να τον κυνηγάει μέχρι να πεθάνει η κάθε ΕΚΟ για να επωφεληθεί
ΠΟΙΟΣ..??,Ο ίδιος,οι υπάλληλοι του πρατηρίου να πάρουν δώρο Χριστουγέννων..??Η πολυεθνική ΕΚΟ..??
Που δεν ξέρουμε ποιος έχει το σύνολο των μετοχών..??
Καταλαβαίνεις ότι με την απλή λογική αυτά που ισχυρίζεσαι ΔΕΝ ΣΤΕΚΟΥΝ είναι τραβηγμένα από τα μαλλιά..!!
Κρατάω τη γνώμη μου για μένα όμως,όπως φαντάζομαι και συ τη δική σου,και ας συνεχίσουμε να βάζουμε
καύσιμα από εκεί που θεωρεί ο καθένας μας ότι είναι το καλύτερο γιαυτόν.
Επίσης βενζινά συγγενή δεν έχω ούτε πρατήριο καυσίμων ιδιωτικό δικό μου.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

irinia
28/01/2017, 08:08
Ρε τερενς μην επιμένεις με ξένη τσέπη. ...
ΕΓΩ ξέρω τι πλήρωσα ,εσύ απλά κάνεις εικασίες.



ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΒΑΖΩ ΒΕΝΖΙΝΗ



Και ξέρω τι πληρώνω 45 χρόνια τώρα,βάσει της εμπειρίας μου λοιπόν γράφω.
Εδώ μέσα όμως ,σε αυτό το φόρουμ,να ξέρεις ότι αρκετοί γράφουν στηρίζοντας
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ...!!!
Σε πολλές περιπτώσεις και για πολλά πράγματα,παραδείγματα ας μην αναφέρουμε.
Αν εσύ διαπίστωσες ότι σε έκλεψε ΕΤΑΙΡΙΚΟ ΠΡΑΤΗΡΙΟ,πρέπει να το καταγγείλεις άμεσα.
Νομίζω ότι η ΕΤΑΙΡΙΑ θα σε ευχαριστήσει ΣΙΓΟΥΡΑ..!!

venzinas7
28/01/2017, 10:47
Εγω δε θα ξεχασω πριν κανα τριμηνο σε ΕΚΟ επι της Μιχαλακοπουλου σε 5λιτρο δοχειο καυσιμων "μπήκαν" 5,5 χωρις καν να ειναι γεμάτο τερμα... Ρε μαστορα του λεω 5λιτρο ειναι το δοχειο πως γκεγκεν αυτο, φέρε ενα τους ενος λιτρου λεει να δεις ποσο μπαινει, μου απάντησε... :eek::eek::eek::eek:

Φιλε Νικο θα σου απαντησω μιας κ είναι η δουλεια μου! Το πεντολιτρο λιτρο καυσιμου λογω ασφαλειας μπορει να παρει ακομη κ 6 λιτρα απλα δεν προβλεπεται να βαζεις μεχρι το λαιμο γιατι το καυσιμο εχει ειδικα η βενζινη εχει πολλα αερια! Ελπιζω να σε καλυψα!

taisteal
28/01/2017, 18:31
....εδώ μπορούν ατιμώρητα.

Αυτό εννοούσα

;)

bulmont
28/01/2017, 19:11
Φιλε Νικο θα σου απαντησω μιας κ είναι η δουλεια μου! Το πεντολιτρο λιτρο καυσιμου λογω ασφαλειας μπορει να παρει ακομη κ 6 λιτρα απλα δεν προβλεπεται να βαζεις μεχρι το λαιμο γιατι το καυσιμο εχει ειδικα η βενζινη εχει πολλα αερια! Ελπιζω να σε καλυψα!



Πρό διμήνου πήγα να πάρω βενζίνα με τετράλιτρο δοχείο από νερό για άτμοσίδερο (αυτά τα άσπρα...)

Πέντε πόντους κάτω από το άνω σημείο ο βενζινάς μου έβαλε σχεδόν 5 λίτρα........(του είχα πει να μην το
ξεχειλίσει, για να αποφύγω την υπερχείλιση κατά την μεταφορά μιας και το είχα μέσα σε αυτοκίνητο......)


Δεν ξέρω αν σε κάλυψα αλλά δυστυχώς έτσι είναι........ και του το είπα κιόλας.........

teogtp
28/01/2017, 20:03
Πρό διμήνου πήγα να πάρω βενζίνα με τετράλιτρο δοχείο από νερό για άτμοσίδερο (αυτά τα άσπρα...)

Πέντε πόντους κάτω από το άνω σημείο ο βενζινάς μου έβαλε σχεδόν 5 λίτρα........(του είχα πει να μην το
ξεχειλίσει, για να αποφύγω την υπερχείλιση κατά την μεταφορά μιας και το είχα μέσα σε αυτοκίνητο......)


Δεν ξέρω αν σε κάλυψα αλλά δυστυχώς έτσι είναι........ και του το είπα κιόλας.........

Δεν του πηγές το ατμοσιδερο να σου το φουλάρει 5λιτρα!
:lol:

Specialized
30/01/2017, 19:13
Πρό διμήνου πήγα να πάρω βενζίνα με τετράλιτρο δοχείο από νερό για άτμοσίδερο (αυτά τα άσπρα...)

Πέντε πόντους κάτω από το άνω σημείο ο βενζινάς μου έβαλε σχεδόν 5 λίτρα........(του είχα πει να μην το
ξεχειλίσει, για να αποφύγω την υπερχείλιση κατά την μεταφορά μιας και το είχα μέσα σε αυτοκίνητο......)


Δεν ξέρω αν σε κάλυψα αλλά δυστυχώς έτσι είναι........ και του το είπα κιόλας.........


5 λίτρα σου έβαλε. Απλά η στάθμη που αντιστοιχεί στα 5 λίτρα είναι χαμηλότερα από το χείλος του δοχείου. Αυτό σου είπε ο βενζινάς7.

Να το πάρουμε λίγο διαφορετικά, λέει η Χόντα ρεζερβουάρ 18 λίτρα. Τα 18 λίτρα δεν σημαίνει ότι γεμίζουν μέχρι το χείλος της τάπας. Υπάρχει ένα μικρό κενό για λόγους ασφαλείας. Δες το και στο μάνιουαλ. Τώρα αν ο βενζινάς στο 18λιτρο δοχείο σου βάλει 20+ λίτρα τότε ναι, σε έκλεψε.

bulmont
30/01/2017, 19:23
5 λίτρα σου έβαλε. Απλά η στάθμη που αντιστοιχεί στα 5 λίτρα είναι χαμηλότερα από το χείλος του δοχείου. Αυτό σου είπε ο βενζινάς7.

Να το πάρουμε λίγο διαφορετικά, λέει η Χόντα ρεζερβουάρ 18 λίτρα. Τα 18 λίτρα δεν σημαίνει ότι γεμίζουν μέχρι το χείλος της τάπας. Υπάρχει ένα μικρό κενό για λόγους ασφαλείας. Δες το και στο μάνιουαλ. Τώρα αν ο βενζινάς στο 18λιτρο δοχείο σου βάλει 20+ λίτρα τότε ναι, σε έκλεψε.


Ρε παιδί λέμε ΤΕΤΡΑΛΙΤΡΟ δοχείο.............Δεν το ξεχείλισε........και πήρε 4,850 λίτρα.......

Pew
30/01/2017, 19:37
Ρε παιδί λέμε ΤΕΤΡΑΛΙΤΡΟ δοχείο.............Δεν το ξεχείλισε........και πήρε 4,850 λίτρα.......

Μερικες φορες, πρεπει να το ζωγραφιζεις γιατι μερικοι δεν καταλαβαινουν στην προσπαθεια τους να γραψουν πιο γρηγορα και απο 14χρονο που μπινελικωνει σε online games.:lol:

o teos
30/01/2017, 20:14
Ρε....το διαβάζω απ την αρχή...δε βρίσκω κάν νόημα πλέον..όσοι κλέβουν θα κλεβουν και θα κλέβουν ότι και να γίνει....πάω βάζω βενζίνη και ψιλοχεστηκα να το πω και έτσι αν θα δώσω 2-3 ευρώ παραπάνω τη μία στις 5 φορές..οκ δεν είναι τρόπος αντιμετώπισης αυτός θα μου πεις αλλά και τι να κάνω να βάλω και άλλη σκότουρα στο κεφάλι μου??Για κάτι που δεν αλλάζει??σιγά μη γίνω παρανοϊκός και για τη βενζίνη...φακ ιτ...ο μόνος λόγος να ασχοληθώ (εννοώντας ξεχεσμα στο βενζίνα και δεν ξαναπαταω)αν είναι νοθευμένη και μου κάνει κόλπα το μοτοσακο και τελος..my two cents:wave2:

Bowleno
31/01/2017, 23:08
Πρό διμήνου πήγα να πάρω βενζίνα με τετράλιτρο δοχείο από νερό για άτμοσίδερο (αυτά τα άσπρα...)

Πέντε πόντους κάτω από το άνω σημείο ο βενζινάς μου έβαλε σχεδόν 5 λίτρα........(του είχα πει να μην το
ξεχειλίσει, για να αποφύγω την υπερχείλιση κατά την μεταφορά μιας και το είχα μέσα σε αυτοκίνητο......)


Δεν ξέρω αν σε κάλυψα αλλά δυστυχώς έτσι είναι........ και του το είπα κιόλας.........

Είσαι σίγουρος ότι είναι 4λιτρο; εγώ ξέρω ότι αυτά τα δοχεία είναι 5λιτρα διότι παίρνω τακτικά τέτοια.....

Dant3
01/02/2017, 11:12
Ρε....το διαβάζω απ την αρχή...δε βρίσκω κάν νόημα πλέον..όσοι κλέβουν θα κλεβουν και θα κλέβουν ότι και να γίνει....πάω βάζω βενζίνη και ψιλοχεστηκα να το πω και έτσι αν θα δώσω 2-3 ευρώ παραπάνω τη μία στις 5 φορές..οκ δεν είναι τρόπος αντιμετώπισης αυτός θα μου πεις αλλά και τι να κάνω να βάλω και άλλη σκότουρα στο κεφάλι μου??Για κάτι που δεν αλλάζει??σιγά μη γίνω παρανοϊκός και για τη βενζίνη...φακ ιτ...ο μόνος λόγος να ασχοληθώ (εννοώντας ξεχεσμα στο βενζίνα και δεν ξαναπαταω)αν είναι νοθευμένη και μου κάνει κόλπα το μοτοσακο και τελος..my two cents:wave2:

Ε και στο μισθο/συνταξη που μας κατεβαζουν ,για ενα 10αρικακι το μηνα που κοβουν θα σκασουμε?
Και για το φπα που ανεβαινει,για ενα 10λεπτακι στο καθε προιον θα σκασουμε?
Κοκ.Δεν ειναι λογικη αυτη.Ετσι εχει γινει mainstream η απατεωνια στην Ελλαδα.

o teos
01/02/2017, 11:49
Ε και στο μισθο/συνταξη που μας κατεβαζουν ,για ενα 10αρικακι το μηνα που κοβουν θα σκασουμε?
Και για το φπα που ανεβαινει,για ενα 10λεπτακι στο καθε προιον θα σκασουμε?
Κοκ.Δεν ειναι λογικη αυτη.Ετσι εχει γινει mainstream η απατεωνια στην Ελλαδα.

Δεν εχει νοημα αυτη η κουβεντα το παμε μακρια..σε λιγο αν το παμε ετσι θα πιασουμε τα κοινωνικά δρώμενα το προβλημα μεταναστευσης και παει λεγοντας..πολυ απλα για προβληματα που στο lifespan μου δε θα βρουν λυσεις προσωπικα προτιμώ να τα προσπερναω και να κανω οτι μπορω για να αντεπεξέλθω..αν πιστευεις οτι θα αλλαξει κατι σε κατι απο αυτα που εγραψες παραπανω με το να βγει ο κοσμος στους δρομους και να διαμαρτηριθει με το να το λεμε συνεχεια και να μιζεριαζουμε τοτε δεν εχεις καταλαβει τι παιζει παγκοσμια αυτη την περιοδο..anyway επειδη το παμε μακρια αυτη ειναι η δικη μου αποψη και αν δεν συμφωνεις ειναι δικη σου και ολα καλα αλλα απατεωνες φιλε μου θα υπηρχαν απο την αρχη του κοσμου θα υπαρχουν και πλεον ειναι τοσα στα κεφαλια μας που πρεπει να κανεις διαχωρισμο με τι αξιζει να ασχολεισαι και τι οχι εκτος αν εχεις ελευθερο χρονο να τους κυνηγας και να κανεις τη μια καταγγελια πισω απ την αλλη και να μετρας λιτρα και λεπτα κλπ κλπ...:wave2:

irinia
03/02/2017, 06:35
ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΦΙΛΕ




Έστω και με αυτόν τον τρόπο υπάρχει μια ενημέρωση.
Ας τιμωρήσουμε λοιπόν αυτούς που ΠΡΕΠΕΙ,να δεις αν θα γίνει ο κόσμος καλύτερος.
Δεν χρειάζεται να τρέχουμε με μπετονάκια για καταγγελίες,ας γυρίσουμε την πλάτη σε αυτούς που πρέπει.
Η δύναμη του καταναλωτή αυτή είναι μην την υποτιμάς..!!
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΙ ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΣΤΟΥΣ ΚΑΚΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ..!!!

o teos
03/02/2017, 10:18
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...δεν είμαι αντιθέτος σε τίποτα από όσα λες και δεν είχα σκοπό να απαξίωσω τη δύναμη που έχει η μάζα και ο καταναλωτής...στη νοοτροπία είναι το πρόβλημα τερένς..που ξέρω εγώ ο μέχρι πρότινος σωστός δεν θα κάνει την λαμογια του και δεν εχω τη διάθεση ούτε την όρεξη να προσπαθήσω να μετράω κάθε φορά που βάζω 10-20ευρω λίτρα με το φόβο μη μου φάει 2-3 έχω πολύ πιο σοβαρά πράγματα να ασχοληθώ και ειλικρινά 3 ευρώ την εβδομάδα αν τα χρειάζεται τόσο ώστε να κλέψει του τα χαρίζω...αυτή είναι προσωπική άποψη και στο λέει κάποιος που επί 4 χρόνια έχτιζε βενζινάδικα από το 0...από χωράφια....αν αρχίσω να λέω ιστορίες από λαμογιες που κάνουν θα κλαίμε..χαρακτιριστικο παράδειγμα άλλη δεξαμενή με νοθευμένη σε χωράφι του 5 χιλιόμετρα από το βενζινάδικο και μόλις αδειάζε η αμόλυβδη έκανε μεταφορά και έβαζε αυτή....μαύρη και αράχνη τρελό κέρδος..θες άλλο??αλλάζω ταμπέλες σε ένα shell και κάνει ο βοηθός αφεντικό τελείωσε η κατοσταρα και ζητάνε...απάντηση αφεντικου άλλαξε τις ταμπέλες πάνω και κάτω και πουλά την απλή για κατωσταρα μωρέ για σήμερα αύριο θα μας φέρουν...Λοιπόν μην το ψάχνεις δεν έχει πάτο η ιστορία οπότε και εγώ δεν ασχολούμαι και απολαμβάνω τη βόλτα μου..Όπως είπα ο μόνος λόγος να ασχοληθώ είναι η νοθεία άρα και ζημιά στο μότο....:wave2:

DrEvil
03/02/2017, 16:43
Φιλε Νικο θα σου απαντησω μιας κ είναι η δουλεια μου! Το πεντολιτρο λιτρο καυσιμου λογω ασφαλειας μπορει να παρει ακομη κ 6 λιτρα απλα δεν προβλεπεται να βαζεις μεχρι το λαιμο γιατι το καυσιμο εχει ειδικα η βενζινη εχει πολλα αερια! Ελπιζω να σε καλυψα!

Και 7παραλιγο μην πω.
Σε 20αρι παντως, εχω βαλει μεχρι 23,5-23,7 σε διαφορετικα πρατηρια.

bulmont
03/02/2017, 16:46
Είσαι σίγουρος ότι είναι 4λιτρο; εγώ ξέρω ότι αυτά τα δοχεία είναι 5λιτρα διότι παίρνω τακτικά τέτοια.....



Πέφτει σιδέρωμα κάργα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:bawl:

Specialized
03/02/2017, 18:09
Ρε παιδί λέμε ΤΕΤΡΑΛΙΤΡΟ δοχείο.............Δεν το ξεχείλισε........και πήρε 4,850 λίτρα.......


Ρε μάστορα, 4 λίτρα υγρό παίρνει το δοχείο και έχει και ένα κενό με αέρα. Αν εσύ το τιγκάρεις θα πάρει πάνω από 4 λίτρα.

Αφού δεν το καταλαβαίνεις, πάρε το δοχείο. Πάρε και ένα δοσομετρητή όγκου (γράφει ml πάνω) και γέμισε το νερό να δεις πόσο παίρνει. Αν δεν έχεις δοσομετρητή όγκου, γέμισε το τίγκα και ζύγισε το. Ζύγισε και το κενό δοχείο και πες μας τι βρήκες. Το ένα ml νερού είναι ένα κυβικό εκατοστό και ζυγίζει ένα γραμμάριο. Πυκνότητα της βενζίνης στους 15 βαθμούς Κελσίου, kg/m3 720-775.

bulmont
03/02/2017, 18:31
Ρε μάστορα, 4 λίτρα υγρό παίρνει το δοχείο και έχει και ένα κενό με αέρα. Αν εσύ το τιγκάρεις θα πάρει πάνω από 4 λίτρα.

Αφού δεν το καταλαβαίνεις, πάρε το δοχείο. Πάρε και ένα δοσομετρητή όγκου (γράφει ml πάνω) και γέμισε το νερό να δεις πόσο παίρνει. Αν δεν έχεις δοσομετρητή όγκου, γέμισε το τίγκα και ζύγισε το. Ζύγισε και το κενό δοχείο και πες μας τι βρήκες. Το ένα ml νερού είναι ένα κυβικό εκατοστό και ζυγίζει ένα γραμμάριο. Πυκνότητα της βενζίνης στους 15 βαθμούς Κελσίου, kg/m3 720-775.



:whiteflag::whiteflag::whiteflag::whiteflag::whiteflag:

irinia
03/02/2017, 19:37
Ρε....το διαβάζω απ την αρχή...δε βρίσκω κάν νόημα πλέον..όσοι κλέβουν θα κλεβουν και θα κλέβουν ότι και να γίνει....πάω βάζω βενζίνη και ψιλοχεστηκα να το πω και έτσι αν θα δώσω 2-3 ευρώ παραπάνω τη μία στις 5 φορές..οκ δεν είναι τρόπος αντιμετώπισης αυτός θα μου πεις αλλά και τι να κάνω να βάλω και άλλη σκότουρα στο κεφάλι μου??Για κάτι που δεν αλλάζει??σιγά μη γίνω παρανοϊκός και για τη βενζίνη...φακ ιτ...ο μόνος λόγος να ασχοληθώ (εννοώντας ξεχεσμα στο βενζίνα και δεν ξαναπαταω)αν είναι νοθευμένη και μου κάνει κόλπα το μοτοσακο και τελος..my two cents:wave2:



ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΑΣ



Προσωπικά πιστεύω ότι καμμία εταιρία κολοσσός ΕΚΟ,SHELL δεν θα έμπαιναν στη διαδικασία
που περιγράφεις με τον Χ βενζινά,διότι οι άνθρωποι έχουν στα πρατήρια τους υπαλλήλους
και είναι σχεδόν αδύνατον να μπει ένας μεροκαματιάρης σε τέτοιες διαδικασίες αλλά και μια σοβαρή
εταιρία σε παρόμοιες τακτικές.
Αυτή είναι η άποψη μου,εδώ και πολλά χρόνια βάζω βενζίνη σε εταιρικά πρατήρια και ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ότι
είναι ότι ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΟ υπάρχει σε ποιότητα αλλά και ακριβή και σωστή ποσότητα ..!!
Εννοείται ότι δεν θα πεθάνω,όμως μπορώ να προσέχω τουλάχιστον και να μην βάζω ΟΠΟΥ ΝΑΝΑΙ..!!

Specialized
04/02/2017, 14:22
:whiteflag::whiteflag::whiteflag::whiteflag::whiteflag:


Το δοκίμασες;

irinia
04/02/2017, 21:03
ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ




Να διαπιστώσετε αν τα βενζινάδικα που βάζετε καύσιμα είναι των εταιριών.
Είναι όλα γραμμένα στο ίντερνετ.Θα τα βρείτε εύκολα.
Η SHELL έχει στην απόδειξη επάνω που θα πάρετε 2 εταιριές γραμμένες ΜΥΡΤΕΑ και ΕΡΜΗΣ
και η ΕΚΟ γράφει ΚΑΛΥΨΩ.
Αν δείτε κάτι άλλο στην απόδειξη το βενζινάδικο είναι ιδιωτικό.

sv1000s
04/02/2017, 21:12
Τη διαχείριση την εχουν ιδιωτες στα εταιρικα στην κορινθια που ζω.

astrapogiannos7
04/02/2017, 21:31
Και εγώ εδώ στο Ηράκλειο υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει με το πρατήριο που βάζω γιατί έχω δει μείωση στα χιλιόμετρα που μου βγάζουν τα λίτρα που βάζω της τάξεως 30%... Με την ίδια οδήγηση πάντα

irinia
05/02/2017, 08:13
Τη διαχείριση την εχουν ιδιωτες στα εταιρικα στην κορινθια που ζω.



ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ



Πιθανότατα θα υπάρχουν κάποιοι διαχειριστές ιδιώτες.
Δεν ξέρω το καθεστώς μεταξύ αυτών και των εταιριών.
Σίγουρο είναι ότι είναι ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ,τώρα πόσο υπάλληλοι και
κάτω από ποιές συμφωνίες..??
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εισπράττουν για λογαριασμό τους τη στιγμή
που ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ και ΑΦΜ επάνω στις αποδείξεις είναι των εταιριών.
Αν δεν το δείτε αυτό στην απόδειξη, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΑΙΡΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΤΗΡΙΑ
Και δεν μπορώ να διανοηθώ ότι κανένας από αυτούς τους υπαλλήλους κλέβει για λογαριασμό του
ή για κάποια εταιρία.........ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΒΟΥΚΙΝΟ σε ένα μήνα..!!
ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΡΙΣΚΑΡΕ ΛΑΘΡΕΜΠΟΡΙΑ ΚΑΥΣΙΜΩΝ σε εταιρία μεγάλη και σοβαρή..??
Ψάχτε να βρείτε το καθεστώς που ισχύει στην περιοχή σας,βγάλτε όμως από το μυαλό σας
ότι μία μεγάλη εταιρία θα ρίσκαρε ποτέ τέτοια ενέργεια μέσω του κάθε υπαλλήλου ή συνεργάτη της..!!

AUFGEBRACHT
05/02/2017, 09:04
ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΡΙΣΚΑΡΕ ΛΑΘΡΕΜΠΟΡΙΑ ΚΑΥΣΙΜΩΝ σε εταιρία μεγάλη και σοβαρή..??
Ψάχτε να βρείτε το καθεστώς που ισχύει στην περιοχή σας,βγάλτε όμως από το μυαλό σας
ότι μία μεγάλη εταιρία θα ρίσκαρε ποτέ τέτοια ενέργεια μέσω του κάθε υπαλλήλου ή συνεργάτη της..!!

Στις σοβαρές εταιρίες την λαθρεμπορία το μεγάλο αφεντικό δεν την εμπιστεύεται σε κάθε υπαλληλάκο και συνεργάτη αλλά την κάνει ο ίδιος, βλ. Μελισσανίδης-Aegean ή ο άλλος της ΕΤΕΚΑ (σύμπτωση άραγε που αμφότεροι είναι μπλεγμένοι με τα ποδοσφαιρικά; ) ... Αλλά όταν η δίκη σου εκκρεμεί 10-20 χρόνια και ξέρεις ότι θα μείνεις ατιμώρητος, σίγουρα ρίσκο δεν το λες με τέτοια σιγουριά ότι κανείς δεν θα σε αγγίξει...

craneman
03/05/2017, 07:51
Καλημέρα. Έχω το NC 750x DCT και χτες Τρίτη 02 Μαΐου 2017, που είχε προσφορά η ********, σκέφτηκα να βάλω βενζίνα.

Πάω στο πρατήριο που είναι στη ******** γωνία, στο ******** (η ******** η προέκταση της ******** που ξεκινά από την ******** και φτάνει στην ********).

Επί της ******** έχει 2 πρατήρια ********, το ένα σε απόσταση 50 μέτρων από το άλλο. Εγώ, πήγα στο πρώτο.

Σε κάθε γέμισμα, μηδενίζω τον υπολογιστή ταξιδίου, ώστε να βλέπω πόσα λίτρα βενζίνα έχω καταναλώσει και πόσα λίτρα θα βάλει ο ¨εξυπνάκιας¨ βενζινάς.

Από το προηγούμενο φουλάρισα, μέχρι χτες που ξαναφοδράρισα, είχα καταναλώσει 9,5 λίτρα. (έτσι έγραφε ο μετρητής στο ταμπλό)

Ο ¨εξυπνάκιας¨, έβαλε 9,890 λίτρα και όταν του το έδειξα τι έχω κάψει, κόλλησε. Τον ρωτώ: «έχω καταναλώσει 9,5 λίτρα και εσύ βάζεις 9,890 λίτρα. Γιατί; Το μηχάνημα δεν κάνει λάθος, άρα κάποιος κλέβει……

Η απάντηση του ήταν, «δεν είναι δικό μου το μαγαζί» και αμέσως μου ξαναλέει «την προηγούμενη εβδομάδα έγινε έλεγχος»

Του είπα καληνύχτα και ¨έφαγε¨ block το συγκεκριμένο βενζινάδικο από μένα.

Η απόδειξη όμως δεν λέει ψέματα….

AristidisZ
03/05/2017, 08:07
Καλά μην παίρνεις και όρκο ότι ο υπολογιστής ταξιδιού δε μπορεί να έχει απόκλιση σκάρτο μισό λίτρο...

Και πως ξέρεις ότι ήσουν εντελώς εντελώς γεμάτος από το προηγούμενο γέμισμα ;

Επίσης για την ιστορία, η μηχανή σου γράφει συνολική κατανάλωση λίτρων ;

Δεν το έχω δει σε κανένα trip computer