PDA

View Full Version : Αγορα Μοτο στα 48



Argyros
22/08/2016, 16:53
Kαλησπέρα στην παρέα είναι η πρώτη φορά που γράφω
Είμαι στα 48 πλέον η εμπειρία μου από μηχανές είναι σχετικά μικρή, μόνο 2 Yamaha καθαρά όταν ήμουνα 20 χρονών και ένα xv535 στα 27-30 και μετά scooter μέχρι σήμερα.Εχω οδηγήσει αρκετά μηχανάκια φίλων και κλείνω προς τα sport touring FJR 1300 GTR 1400 RT 1200 και η καψούρα ένα ZZR 1400.To θέμα μου είναι ότι το μηχανάκι το θέλω για καθαρά τουριστική χρήση του τύπου καλοκαίρι 2ημερα των 200χιλ 7-8 ταξιδάκια Θεσσαλονίκη μιας και είναι τα παιδιά μου εκεί φοιτητές,1-2 φορές Αθήνα και 1 μεγάλο ταξίδι 2500 χιλ και πάνω το χρόνο.Όλα αυτά δικάβαλος φορτωμένος μετά συζύγου η οποία να σημειώσω φοβάται τις μηχανές παρόλο που έχει δίπλωμα απεριόριστο από τα 21 τις και οδηγούσε βέσπα μέχρι τα 35.Προσπαθώ εδώ και ένα χρόνο να βρω την χρυσή τομή με ένα μηχανάκι που θα δεν θα φοβίζει θα είναι άνετο δεν θα ταλαιπωρεί την μέση θα μου αρέσει και θα είναι του 2008 και εδώ μέχρι τα 7500 ευρώ. Ξεκίνησα με r1200 gs-varadero tiger και τώρα πάω προς το fjr/gtr/rt/ κτλ Aκούω γνώμες

Dennis-
22/08/2016, 17:01
Εγω θα σου ελεγα να κοιταξεις το sprint 1050 πιο ηρεμο απο αυτα που εβαλες ιδια φιλοσοφια και εχεις και ρεστα για τις βενζινες! Εχω ανεβει στο ζζρ αρρωστια να ναι καλα το εκο mode ! Αλλα ειναι τερατα γενικα και δεν ειναι για αρχαριους απ το σκουτερ σε μπουσα και zzr....

basilis_k6
22/08/2016, 17:06
bandit 1250s και τα ρεστα βενζινη. επισης θεσ/νικη μονο με αεροπλάνο. σχεδον ιδια τιμη και χωρις ταλαιπωρια και κινδυνο.

panavour
22/08/2016, 18:06
Kαλησπέρα στην παρέα είναι η πρώτη φορά που γράφω
Είμαι στα 48 πλέον η εμπειρία μου από μηχανές είναι σχετικά μικρή, μόνο 2 Yamaha καθαρά όταν ήμουνα 20 χρονών και ένα xv535 στα 27-30 και μετά scooter μέχρι σήμερα.Εχω οδηγήσει αρκετά μηχανάκια φίλων και κλείνω προς τα sport touring FJR 1300 GTR 1400 RT 1200 και η καψούρα ένα ZZR 1400.To θέμα μου είναι ότι το μηχανάκι το θέλω για καθαρά τουριστική χρήση του τύπου καλοκαίρι 2ημερα των 200χιλ 7-8 ταξιδάκια Θεσσαλονίκη μιας και είναι τα παιδιά μου εκεί φοιτητές,1-2 φορές Αθήνα και 1 μεγάλο ταξίδι 2500 χιλ και πάνω το χρόνο.Όλα αυτά δικάβαλος φορτωμένος μετά συζύγου η οποία να σημειώσω φοβάται τις μηχανές παρόλο που έχει δίπλωμα απεριόριστο από τα 21 τις και οδηγούσε βέσπα μέχρι τα 35.Προσπαθώ εδώ και ένα χρόνο να βρω την χρυσή τομή με ένα μηχανάκι που θα δεν θα φοβίζει θα είναι άνετο δεν θα ταλαιπωρεί την μέση θα μου αρέσει και θα είναι του 2008 και εδώ μέχρι τα 7500 ευρώ. Ξεκίνησα με r1200 gs-varadero tiger και τώρα πάω προς το fjr/gtr/rt/ κτλ Aκούω γνώμες

Aπ ολα οσα ανεφερες δεν θα επαιρνα κανενα εφοσον υπαρχει το HONDA 1300 paneuropean το οποιον ειναι λιγοτερο δυνατο απ τα υπολοιπα πιο τουριστικο -και λογω αξονα-και σιγουρα πιο φιλικο και ποιοτικο λογω ΗΟΝDA και πιο βελουδινο λογω κινητηρα.Ειναι το μηχανακι που θα αρεσει και στην γυναικα σου λογω ανεσης.Το βρισκεις στα λεφτα που ζητας.Και συνηθως σαν μεταχειρισμενο δεν εχει υποστει καγκουριλικι οπως ισως καποια αλλα.Α ΨΙΤ ΚΥΡΙΟΣ και οτι παρεις μακρυα απο ευρωπη γιατι τα μεταξωτα βρακια θελουν και επιδεξιους κωλους:D

amyroukai
22/08/2016, 18:20
Από τα 100-120 κιλά και τα 20-25 άλογα στα 250-300 κιλά και στα 150-200 άλογα. Λογικό.

Όλα ωραία είναι. Θα ζοριστείς λίγο αλλά κακό μηχανάκι δεν υπάρχει στην κατηγορία. Όλα είναι... "Overqualified" για την χρήση που θέλεις. Μην κάνεις την ζωή σου δύσκολη, πάρε αυτό που σου αρέσει.

Argyros
22/08/2016, 18:27
HONDA 1300 paneuropean είναι στα υποψήφια και υπάρχει κάποιο σε πολύ καλή κατάσταση. Θα ήθελα την γνώμη σας παιδιά και για το ημιαυτόματο fjr 1300 του 2008,βρίσκω 2 σε καλή τιμή και το σκέφτομαι...
Eυχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις

basilis_k6
22/08/2016, 18:34
Θα ζοριστείς λίγο αλλά κακό μηχανάκι δεν υπάρχει στην κατηγορία. Όλα είναι... "Overqualified" για την χρήση που θέλεις. Μην κάνεις την ζωή σου δύσκολη, πάρε αυτό που σου αρέσει.

+1

επίσης με την γυναικα που φοβαται δεν θα πηγαινεις 200-240 οποτε τι να το κανεις το zzr/gtr. ποιο πολύ για το χοντα εισαι.

AristidisZ
22/08/2016, 18:37
Ελπίζω να μην είσαι γιατρός πάντως...

Argyros
22/08/2016, 18:49
Ελπίζω να μην είσαι γιατρός πάντως...

χαχαχαχα ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

Argyros
22/08/2016, 18:55
Είχα το rt φίλου για μια εβδομάδα και μου φάνηκε πολύ ευκολο στην οδήγηση ακόμα και στην πόλη αρκεί να σέβεσαι τον όγκο του.Έκανα 700 χιλ με varadero και μεγάλη βόλτα 65χιλ με gs 1200 ωραία μηχανάκια αλλά δεν είχαν την σιγουριά του RT.To zzr του 2012 το έχει φίλος το έχω πάρει βόλτες αλλά χωρίς την κυρά… Δεν νομίζω να την πείσω να ανέβει πόσο μάλλον να το πάρω χαχαχα (κι άλλος άντρας στην παρέα) και θα δοκιμάσω το fjr και βλέπουμε

AristidisZ
22/08/2016, 18:56
Kαι η μπουμπού (RT) πάντως σε αυτή την κατηγορία είναι πολύ όμορφη...

Pan (dvs)
22/08/2016, 19:02
fjr γιατι ειναι ησυχο,γιατι το εμπιστευονται οι γυναικες και το κυριοτερο γιατι το καβαλαει ο Spyrakos.

Argyros
22/08/2016, 19:03
Kαι η μπουμπού (RT) πάντως σε αυτή την κατηγορία είναι πολύ όμορφη...

ναι αλλά είναι πάνω από τα 8000 χιλ

Argyros
22/08/2016, 19:04
fjr γιατι ειναι ησυχο,γιατι το εμπιστευονται οι γυναικες και το κυριοτερο γιατι το καβαλαει ο Spyrakos.

το fjr 1300AE;

Pan (dvs)
22/08/2016, 19:06
το fjr 1300AE;

Ναι.

Argyros
22/08/2016, 19:07
Ναι.

OK με βοηθάς πολύ

spyrakos35
22/08/2016, 19:47
αν πάρεις fjr ΔΕΝ θα πάρεις το αυτόματο.....

έχει ένα καλό του 08 στο καρ.τζιάρ στα 7600

AristidisZ
22/08/2016, 19:50
Νομίζω και στα ταξίδια που λέμε δεν έχει και κάποιο νόημα το αυτόματο κιβώτιο...

nikma
22/08/2016, 20:06
Κι ένα fazer 1000 μια χαρά θα ήταν, γιατί κοιτάς 1300-1400 κυβικά; Παραπάνω βενζίνες, τέλη, ασφάλειες κλπ χωρίς λόγο κατά τη γνώμη μου.

Argyros
22/08/2016, 20:14
Κι ένα fazer 1000 μια χαρά θα ήταν, γιατί κοιτάς 1300-1400 κυβικά; Παραπάνω βενζίνες, τέλη, ασφάλειες κλπ χωρίς λόγο κατά τη γνώμη μου.

το fazer το εχει ο αδερφός μου

afric
26/08/2016, 10:04
επειδη ειχα τουρισταδικα μηχανακια
οπως περιγραφεις τις αναγκες σου, σε βλεπω για sportTOURING και οχι για SPORTtouring.
κοιτα λοιπον για καποιο bmw rt, honda paneuropian, yamaha fjr1300

θα σου ελεγα να μην πας στην κατηγορια κλιπον με πολλα αλογα,

Αν θες παλι mega onoff, προτιμησε καποιο bmwb boxer λογω χαμηλοτερου κεντρου βαρους

konstantin1977
26/08/2016, 10:47
Δε κάνει το φαζερ για το σκοπό που θες.
καιει πολύ, δεν είναι άνετο και δε βολευεται ο πίσω.

Leon67
26/08/2016, 13:54
FJR-PanEuro..BMW RT όχι με ουτή την σειρά απαραίτητα. Πάντως νωμίζω θα δυσκολευτείς να κάνεις αυτά που λες και ο λόγος-αιτία δεν θα είναι το μηχανάκι.
Ξέρεις κάποιον Ευριπίδη γιατρό;

liospi
26/08/2016, 15:10
Βέφα 1200? Εμένα μου αρέσει περισσότερο απ' όλα.
364740

nathair
26/08/2016, 15:25
αν πάρεις fjr ΔΕΝ θα πάρεις το αυτόματο.....


Γιατί όχι καλέ;

basilis_k6
26/08/2016, 15:27
ωραιο μηχανακι ρε φιλε. και ειχα διαβασει οτι τα συνδιαζει ολα. αυτο βεβαια πολλες φορες ειναι απλα αυτο που γραφουν για να μην γραψουν οτι ειναι ξενερωτο και δεν κανει για τιποτα. (vfr1200)

7Tolis
26/08/2016, 15:47
Bandit πιστεύω τα κάνει όλα και συμφέρει. Το μεγάλο εννοώ. Και φόρτωμα και άνεση. Αλλιώς, fjr ταμαμ νιαμ νιαμ.

Leon67
26/08/2016, 18:03
Βέφα 1200? Εμένα μου αρέσει περισσότερο απ' όλα.
364740

καλό στο χαρτί αλλά έχει θεματάκια προσανατολισμού στην χρήση, πχ μικρό τανκ, νομίζω μικρότερο του 800.

irinia
26/08/2016, 18:35
ΦΙΛΕ ΜΟΥ


Σύμφωνα με αυτά που ζητάς μακράν το πρώτο μηχανάκι είναι το FJR.
Από άνεση ,ταξίδι με δύο κ.λ.π. και ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ φυσικά,ειδικά για ένα μηχανάκι
ΑΡΚΕΤΑ μεταχειρισμένο για τα λεφτά που διαθέτεις,μια λέξη που πάρα πολλοί εδώ μέσα
την αποφεύγουν όπως ο διάολος το λιβάνι για δύο λόγους.
Ο ένας είναι γνωστός σε όλους ,η μαγική λέξη μάρκετινγκ ,που κάνει το γιαούρτι.......ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ..!!
Ο άλλος..........άσε θα μαλώσω πάλι με πολλούς και θα βγούμε εκτός θέματος.
Αν ήθελες όμως τη γνώμη μου επειδή είχα τα ίδια ερωτηματικά σαν εσένα πριν 1-2 χρόνια
θα σου έλεγα τα εξής.
Όσο περίεργο και να ακούγεται ένα μέγκα on-off θα ήταν το ΙΔΑΝΙΚΟ μηχανάκι
για αυτά που ζητάς.
Ένα μέγκα on-off εννοείται με διαφορικό όπως το fjr.
Τα πλεονεκτήματα του..??
Πιο άνετο ταξίδι, πιο ξεκούραστο,με καλύτερη θέση οδήγησης,το έχω διαπιστώσει με πρόβλημα πολλά χρόνια
στον 4ο οσφυικό σπόνδυλο,δισκοπάθεια κ.λ.π.,καλύτερη συμπεριφορά στούς Ελληνικούς δρόμους
εκτός από κάποια κομμάτια της Εθνικής.Το μόνο υπέρ των μηχανών που ανέφερες είναι ή τελική ταχύτητα.
Και με on-off ταξιδεύεις με 180-200,δεν πάνε όμως αυτά με την ίδια ασφάλεια με 240-250 όσα μπορούν να πάνε με τόσα.
Ευκολότερη και πιο φθηνή συντήρηση με λιγότερα αναλώσιμα,π.χ. λάστιχα.
Επίσης κάτι τελευταίο,σύμφωνα με αυτά που γράφεις,άλλος ένας σοβαρός λόγος για να τα αποφύγεις είναι
η όποια εμπειρία έχεις όπως περιγράφεις.Τα on-off είναι πολύ πιο γλυκά ,ευκολοδήγητα,εύχρηστα και ήπιων αντιδράσεων
στο γκάζι μηχανάκια από αυτά που γράφεις.Το zzr για παράδειγμα είναι ένα μηχανάκι ΘΑΝΑΤΟΣ,το είχα για 4 χρόνια ,είσαι σίγουρος
ότι το θέλεις αυτό στα 48 σου με τον γιο σου να σε περιμένει στη Θεσσαλονίκη..??


υγ. Έχοντας κατά καιρούς στην κατοχή μου, blackbird,zzr,hayabusa,paneuropean,varadero,v-strom, κ.λ.π. και εδώ
και 8 μήνες super tenere 1200 , ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.

panavour
27/08/2016, 01:22
Kαλησπέρα στην παρέα είναι η πρώτη φορά που γράφω
Είμαι στα 48 πλέον η εμπειρία μου από μηχανές είναι σχετικά μικρή, μόνο 2 Yamaha καθαρά όταν ήμουνα 20 χρονών και ένα xv535 στα 27-30 και μετά scooter μέχρι σήμερα.Εχω οδηγήσει αρκετά μηχανάκια φίλων και κλείνω προς τα sport touring FJR 1300 GTR 1400 RT 1200 και η καψούρα ένα ZZR 1400.To θέμα μου είναι ότι το μηχανάκι το θέλω για καθαρά τουριστική χρήση του τύπου καλοκαίρι 2ημερα των 200χιλ 7-8 ταξιδάκια Θεσσαλονίκη μιας και είναι τα παιδιά μου εκεί φοιτητές,1-2 φορές Αθήνα και 1 μεγάλο ταξίδι 2500 χιλ και πάνω το χρόνο.Όλα αυτά δικάβαλος φορτωμένος μετά συζύγου η οποία να σημειώσω φοβάται τις μηχανές παρόλο που έχει δίπλωμα απεριόριστο από τα 21 τις και οδηγούσε βέσπα μέχρι τα 35.Προσπαθώ εδώ και ένα χρόνο να βρω την χρυσή τομή με ένα μηχανάκι που θα δεν θα φοβίζει θα είναι άνετο δεν θα ταλαιπωρεί την μέση θα μου αρέσει και θα είναι του 2008 και εδώ μέχρι τα 7500 ευρώ. Ξεκίνησα με r1200 gs-varadero tiger και τώρα πάω προς το fjr/gtr/rt/ κτλ Aκούω γνώμες


http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8415059/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/8415059/

προλαβαινεις -δεν προλαβαινεις:a23::a23::a23::a23:

DrBig
27/08/2016, 06:18
:a3:


Βέφα 1200? Εμένα μου αρέσει περισσότερο απ' όλα.
364740

spyrakos35
27/08/2016, 07:44
Γιατί όχι καλέ;

Εσυ θα επαιρνες το ιταλικο παρταλι σου με αυτοματο σασμαν;

spyrakos35
27/08/2016, 07:45
:a3:

Μπαααααααα

nathair
27/08/2016, 08:28
Εσυ θα επαιρνες το ιταλικο παρταλι σου με αυτοματο σασμαν;

Μα συγκρίνεις εντελώς ανόμοια πράγματα. Το Ιταλικό παρτάλι μου έχει συγκεκριμένη χρήση για την οποία το αυτόματο σαζμάν, για πολλούς λόγους, δεν ενδύκνειται. Αν έπαιρνα FJR (και μου αρέσει πολύ και κάποια στιγμή θα πάρω!) μπορεί να το έπαιρνα και αυτόματο...

DrBig
27/08/2016, 08:48
Μπαααααααα

Δυστυχως ετσι νομιζω κι εγω...

bulmont
27/08/2016, 09:23
...... Αν έπαιρνα FJR μπορεί να το έπαιρνα και αυτόματο...



Τι, βγαίνουν και με συμπλέκτη αυτά;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

:bawl::bawl:

nassosxlvbros
27/08/2016, 10:10
Παρότι χοντάκιας ένα FJR 1300 πολύ θα γούσταρα να έχω....

sahara
27/08/2016, 14:10
Bmw r1200 gs 2010 και μετα?????

Argyros
27/08/2016, 17:39
FJR-PanEuro..BMW RT όχι με ουτή την σειρά απαραίτητα. Πάντως νωμίζω θα δυσκολευτείς να κάνεις αυτά που λες και ο λόγος-αιτία δεν θα είναι το μηχανάκι.
Ξέρεις κάποιον Ευριπίδη γιατρό;

Oχι δεν τον ξέρω

Leon67
27/08/2016, 17:46
Oχι δεν τον ξέρω

OK και sorry αλλά στην αρχή τα post έμοιαζαν με trollarisma Αυγούστου που είχε θέμα BMW GS και πολύ γέλιο στην αρχή

Argyros
27/08/2016, 18:02
ΦΙΛΕ ΜΟΥ


Σύμφωνα με αυτά που ζητάς μακράν το πρώτο μηχανάκι είναι το FJR.
Από άνεση ,ταξίδι με δύο κ.λ.π. και ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ φυσικά,ειδικά για ένα μηχανάκι
ΑΡΚΕΤΑ μεταχειρισμένο για τα λεφτά που διαθέτεις,μια λέξη που πάρα πολλοί εδώ μέσα
την αποφεύγουν όπως ο διάολος το λιβάνι για δύο λόγους.
Ο ένας είναι γνωστός σε όλους ,η μαγική λέξη μάρκετινγκ ,που κάνει το γιαούρτι.......ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ..!!
Ο άλλος..........άσε θα μαλώσω πάλι με πολλούς και θα βγούμε εκτός θέματος.
Αν ήθελες όμως τη γνώμη μου επειδή είχα τα ίδια ερωτηματικά σαν εσένα πριν 1-2 χρόνια
θα σου έλεγα τα εξής.
Όσο περίεργο και να ακούγεται ένα μέγκα on-off θα ήταν το ΙΔΑΝΙΚΟ μηχανάκι
για αυτά που ζητάς.
Ένα μέγκα on-off εννοείται με διαφορικό όπως το fjr.
Τα πλεονεκτήματα του..??
Πιο άνετο ταξίδι, πιο ξεκούραστο,με καλύτερη θέση οδήγησης,το έχω διαπιστώσει με πρόβλημα πολλά χρόνια
στον 4ο οσφυικό σπόνδυλο,δισκοπάθεια κ.λ.π.,καλύτερη συμπεριφορά στούς Ελληνικούς δρόμους
εκτός από κάποια κομμάτια της Εθνικής.Το μόνο υπέρ των μηχανών που ανέφερες είναι ή τελική ταχύτητα.
Και με on-off ταξιδεύεις με 180-200,δεν πάνε όμως αυτά με την ίδια ασφάλεια με 240-250 όσα μπορούν να πάνε με τόσα.
Ευκολότερη και πιο φθηνή συντήρηση με λιγότερα αναλώσιμα,π.χ. λάστιχα.
Επίσης κάτι τελευταίο,σύμφωνα με αυτά που γράφεις,άλλος ένας σοβαρός λόγος για να τα αποφύγεις είναι
η όποια εμπειρία έχεις όπως περιγράφεις.Τα on-off είναι πολύ πιο γλυκά ,ευκολοδήγητα,εύχρηστα και ήπιων αντιδράσεων
στο γκάζι μηχανάκια από αυτά που γράφεις.Το zzr για παράδειγμα είναι ένα μηχανάκι ΘΑΝΑΤΟΣ,το είχα για 4 χρόνια ,είσαι σίγουρος
ότι το θέλεις αυτό στα 48 σου με τον γιο σου να σε περιμένει στη Θεσσαλονίκη..??


υγ. Έχοντας κατά καιρούς στην κατοχή μου, blackbird,zzr,hayabusa,paneuropean,varadero,v-strom, κ.λ.π. και εδώ
και 8 μήνες super tenere 1200 , ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.

Ευχαριστώ για την απάντηση, αν ήθελες να γίνεις ποιο συγκεκριμένος στα on of που μπορεί να πάρει κάποιος με 7500 ευρώ .Η αρχική μου σκέψη ήτανε οn of αλλά πίστεψα ότι το fjr θα είναι ποιο άνετο ιδίως για τον συνεπιβάτη. Δεν με ενδιαφέρουν οι μεγάλες ταχύτητες αλλά θέλω περίσσεια δύναμης .
Η ΑΕΚ είναι αρρώστια και εγώ είμαι άρρωστος μαζί της από μικρό παιδί

Argyros
27/08/2016, 18:14
Λόγο φόρτου εργασίας έχω μεγάλο θέμα να μετακινηθώ Αθήνα για αγορά μότο.Με βολεύει η Βόρειο Ελλάδα και γιαυτό κοιτάω μηχανάκια από αυτήν την αγορά. Έχω και δικούς μου ανθρώπους να πάνε να τσεκάρουν το μηχανάκι. Στην Βέροια –Γιαννιτσά Θεσσαλονίκη βρίσκω αρκετά fjr ae αυτόματα σε καλή τιμή και καλή κατάσταση. Αυτός είναι ο λόγος που ενδιαφέρομαι για το αυτόματο και κανένας άλλος. Αν βρω ένα αυτόματο και ένα με συμπλέκτη στα ίδια πάνω κάτω χρήματα θα προτιμήσω το δεύτερο. Βασικά με ενδιαφέρει η αξιοπιστία μιας μηχανής, δεν έχω καμία διάθεση να τρέχω στα συνεργεία.

spyrakos35
27/08/2016, 19:59
Αυτο που σου ειπα πηγες να το δεις;

duke200
27/08/2016, 20:22
Ασε τα fjr και τα λοιπα χαζα. Καινουργιο super duke GT. αφου θα παρεις που θα παρεις μηχανάκι, παρε το καλύτερο.

εναλλακτικά καινουργιο CB500Χ. Τρελή οικονομία, ξεκουραστη σελα, ψιλο-adventure δυνατοτητες, ταξίδι με 140-150 (πόσα να πας?). Με καταλληλο εξοπλισμό ξεχνας το αμαξι, αλλα προσοχή, έχεις και παιδια.

basilis_k6
27/08/2016, 21:06
Ασε τα fjr και τα λοιπα χαζα. Καινουργιο super duke GT. αφου θα παρεις που θα παρεις μηχανάκι, παρε το καλύτερο.

εναλλακτικά καινουργιο CB500Χ. Τρελή οικονομία, ξεκουραστη σελα, ψιλο-adventure δυνατοτητες, ταξίδι με 140-150 (πόσα να πας?). Με καταλληλο εξοπλισμό ξεχνας το αμαξι, αλλα προσοχή, έχεις και παιδια.
:lol:

του προτεινεις ενα μηχανακι που κανει 19.000 ευρω και εναλλακτικα ενα που κανει 6.000.

amyroukai
28/08/2016, 00:49
Έτσι είναι κύριε, ή του ύψους ή του βάθους. Λύσεις για όλα τα βαλαντια έχουμε.

Argyros
28/08/2016, 07:03
Αυτο που σου ειπα πηγες να το δεις;

είναι Αθήνα και δεν μου είναι καθόλου εύκολο αυτήν την εποχή.Μένω Θεσπρωτία

panavour
28/08/2016, 07:27
είναι Αθήνα και δεν μου είναι καθόλου εύκολο αυτήν την εποχή.Μένω Θεσπρωτία
Τοτε πεταξου δες αυτο και τα ρεστα απο τα 7500 φατα σε βενζινη και μπυρες.Πολυ καλο τουριστικο μηχανακι για την Ελλαδα και γιαυτο ακριβως που θελεις με χαμηλο κοστος χρησης:wave2:
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8468441/

irinia
28/08/2016, 08:07
Ευχαριστώ για την απάντηση, αν ήθελες να γίνεις ποιο συγκεκριμένος στα on of που μπορεί να πάρει κάποιος με 7500 ευρώ .Η αρχική μου σκέψη ήτανε οn of αλλά πίστεψα ότι το fjr θα είναι ποιο άνετο ιδίως για τον συνεπιβάτη. Δεν με ενδιαφέρουν οι μεγάλες ταχύτητες αλλά θέλω περίσσεια δύναμης .
Η ΑΕΚ είναι αρρώστια και εγώ είμαι άρρωστος μαζί της από μικρό παιδί


ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ



Με 7500 ευρώ είναι αδύνατον να στοχεύσεις σε μέγκα on-off χωρίς πάρα πολλούς συμβιβασμούς.
Κατ'αρχήν το θέμα ΔΙΑΦΟΡΙΚΌ είναι μια τεράστια ευκολία για την χρήση που ζητάς το μηχανάκι
αλλά από την άλλη μεριά σε περιορίζει πολύ ως προς την επιλογή αλλά και το κόστος.
Στα χρήματα που διαθέτεις το μόνο που βλέπω είναι bmw gs 1200 μηχανάκι αρκετών ετών
που προσωπικά το έχω ΑΠΟΡΡΙΨΕΙ πλήρως..!!
Και για την οδική του συμπεριφορά σε ότι αφορά την άνεση και το ήσυχο ταξίδι που ζητάς αλλά
πολύ πιο σημαντικό στο θέμα ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ.
Για μένα θα μπλέξεις άσχημα αν πας στην αγορά μιας τέτοιας μηχανής ηλικίας πάνω από 5-6 ετών..!!
Οι 7500 ευρώ για μηχανάκι σαν το fjr αλλά και για μεγάλο on-off είναι ένα οριακό νούμερο σε ότι αφορά
την ποιότητα στην οποία θα το βρεις.
Τα χρήματα είναι πολύ λίγα για να το βρεις σε καλή κατάσταση και να κάνεις άνετα και ξένοιαστα τα ταξιδάκια σου.
Fjr ναι υπάρχουν,αλλά προσοχή έχουν πολλά χλμ. και όχι αυτά με τα οποία τα προβάλουν.
Εκεί όμως έχεις το πλεονέκτημα ότι αγοράζεις μηχανάκι ΑΘΡΑΥΣΤΟ και σούπερ αξιόπιστο περιορίζοντας σημαντικά
τις πιθανότητες να σου βγάλει θέματα που ίσως να σου ανέβαζαν την τιμή στα ύψη.
Αν κατεβείς κατηγορία στα κυβικά έχεις πολλές επιλογές να πάρεις μηχανάκι σε πολλή καλή κατάσταση.
Αλλιώς για μένα το μπάτζετ πρέπει να πάει στα 9-10 χιλιάρικα.
Το να σου προτείνω κάποιο συγκεκριμμένο μηχανάκι θα ήταν εύκολο για μένα αλλά υπάρχουν και προτιμήσεις.
Θα σου έλεγα σε γενικές γραμμές,ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ πρώτα εφόσον είσαι σχεδόν πενηντάρης και δεν είσαι πιτσιρικάς
να σου πλασάρουν ότι γυαλίζει αλλά και για τη χρήση που την θέλεις.Διαβάζεις,ενημερώνεσαι και αποφασίζεις.
Εγώ μετά από τόσα χρόνια με την ενασχόληση μου με τις μηχανές και τις έρευνες μου για τις κατά καιρούς αγορές μου
θα διάλεγα με κλειστά μάτια έναν από τους 4 Ιάπωνες...!!!
Οι τελευταίες εμπειρίες από το σούπερ τενερέ είναι ΑΡΙΣΤΕΣ.
Είναι ένα μηχανάκι που προσφέρει όλα αυτά που θέλεις και στο μόνο που υστερεί από το fjr είναι στο γκάζι.
Προσφέρει όμως όλα αυτά που σου έγραψα προηγουμένως και το θεωρώ καλύτερο για την χρήση που το θέλεις.
Πωλούνται αρκετά στην τιμή που ανέφερα 3-4-5 ετών με τιμές περίπου στα 9-10 χιλιάρικα.
Αν βρεις κάποιο που ΔΕΝ έχει πάει στο χώμα για να φθαρεί με άσχημο τρόπο και αφού δεις τις 2-3 ανακλήσεις
που έβγαλε η Γιαμάχα των οποίων η σπουδαιότερη είναι για κάποια θέματα στο κιβώτιο σε μία σειρά που
τα αντικατέστησε ,οι άλλες είναι για ασήμαντα θέματα,τότε ρίξε μια ματιά.
Τι θα έπαιρνα αν είχα αυστηρά 7500..??
Σίγουρα δεν θα πήγαινα με τίποτε σε μεταχειρισμένο εκτός αν αγόραζα του φίλου μου που ήξερα το ιστορικό.
Όσες φορές έψαξα για μεταχειρισμένο απλά το ΧΑΟΣ..!! Ψέμματα....ψέμματα....ψέμματα...!!!
Οπότε εφόσον δεν θα εύρισκα το λαχείο που όλοι ελπίζουμε να βρούμε θα πήγαινα στα 650-800 κυβικά
σε σούπερ καλή κατάσταση και με + λίγα χρήματα ίσως και σε ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.
Πίστεψε με επειδή έχω κάνει αρκετά χλμ. και στην Εθνική μια χαρά είναι τα κυβικά
και έχουν και αρκετή δύναμη αν έχεις το μυαλό στη θέση του.Δεν υπολείπονται σε τίποτε από άνεση
στο ταξίδι παρά μόνον υπάρχει έλλειψη δύναμης,αυτήν που ζητάς,αλλά με τα 150-160 θα πάνε Αθήνα-Θεσ/νίκη για πλάκα.
Θα έχεις την εγγύηση σου και ένα μηχανάκι από την αρχή δικό σου.Είναι πολύ βαρύ στα 50 μας ,εγώ μπήκα
πλέον στα 61, να ψαχνόμαστε και να χαλιώμαστε για πιθανές βλάβες ,αβαρίες ,αρνητικές εκπλήξεις κ.λ.π.
που θα προέκυπταν πιθανόν από ένα μεταχειρισμένο.
Με τα χρήματα που διαθέτεις επίσης θα μπορούσες να βρεις βαραντέρο σε πολύ καλή κατάσταση,δεν θα σου το
πρότεινα όμως με τίποτε,ενώ ταξιδεύει τέλεια......οδική συμπεριφορά ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ..!!
Και φυσικά χρειάζεται και συμβιβασμός με το θέμα ΑΞΟΝΑΣ,δεν τον έχουν όλα.
Αν καταλήξεις κάπου..............ξαναγράψε εδώ είμαστε.

irinia
28/08/2016, 08:29
Τοτε πεταξου δες αυτο και τα ρεστα απο τα 7500 φατα σε βενζινη και μπυρες.Πολυ καλο τουριστικο μηχανακι για την Ελλαδα και γιαυτο ακριβως που θελεις με χαμηλο κοστος χρησης:wave2:
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8468441/



ΠΙΟ ΝΕΚΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ............ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ


Μήπως είναι 2006 μοντέλο..??
242 κιλά με υγρά,και 65 άλογα της Χόντα που είναι 58-60.
ΑΠΛΑ ΝΕΚΡΟΦΟΡΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ...!!!
Το μοντέλο σταμάτησε να παράγεται το 2011 λόγω ΓΗΡΑΝΣΗΣ..!!
Είχε ξεκινήσει το 1998 με 650 κυβικά,μοτέρ τρανσάλπ..??

panavour
28/08/2016, 10:01
ΠΙΟ ΝΕΚΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ............ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ


Μήπως είναι 2006 μοντέλο..??
242 κιλά με υγρά,και 65 άλογα της Χόντα που είναι 58-60.
ΑΠΛΑ ΝΕΚΡΟΦΟΡΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ...!!!
Το μοντέλο σταμάτησε να παράγεται το 2011 λόγω ΓΗΡΑΝΣΗΣ..!!
Είχε ξεκινήσει το 1998 με 650 κυβικά,μοτέρ τρανσάλπ..??

Για την δουλεια που το θελει πολυ καλο ειναι και εχει και αξονα και θα το αγαπησει και η γυναικα του γιατι θα καθεται βασιλισσα και θα του μεινουν και λεφτα στην ακρη και εχει και καταπληκτικα φρενα και δεν σπαει και δεν χαλαει ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΛΕΒΕΤΑΙ ΚΙ ΟΛΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΡΙΚΟ.Βεβαια αν προερχεσαι απο ΖΖR1400,ΗΑΗΑΒUZA ,fjr και συναφη θα σου φανει αργο.Στην τιμη που το δινει αν ισχυουν οι φωτο και τα χλμ ειναι καλη αγορα.:wave2::wave2::wave2:

irinia
28/08/2016, 11:06
Για την δουλεια που το θελει πολυ καλο ειναι και εχει και αξονα και θα το αγαπησει και η γυναικα του γιατι θα καθεται βασιλισσα και θα του μεινουν και λεφτα στην ακρη και εχει και καταπληκτικα φρενα και δεν σπαει και δεν χαλαει ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΛΕΒΕΤΑΙ ΚΙ ΟΛΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΡΙΚΟ.Βεβαια αν προερχεσαι απο ΖΖR1400,ΗΑΗΑΒUZA ,fjr και συναφη θα σου φανει αργο.Στην τιμη που το δινει αν ισχυουν οι φωτο και τα χλμ ειναι καλη αγορα.:wave2::wave2::wave2:




ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ



Στο ότι αν είναι αυτό που φαίνεται με 3000 χιλιάρικα θα ήταν
μια πολύ καλή αγορά για τα λεφτά της..!!
Μάλλον όμως όχι ακριβώς το ζητούμενο από τον φίλο μας,
η επιλογή αυτή απαιτεί πολλούς συμβιβασμούς από τη μεριά του.
Αν και όλα μια ιδέα είναι σε αυτόν τον κόσμο.
Όπως είπες και τη δουλειά σου κάνεις και τα 3500 ευρώ τα τρως αλλιώς.
Το πρόβλημα είναι ΑΝ το μηχανάκι είναι αυτό που φαίνεται.
Η υπόθεση όπως βλέπεις έχει πολλά ΑΝ.

panavour
28/08/2016, 11:38
Περι ορεξεως βεβαια κολοκυθοπιττα αλλα δεν θα συνιστουσα βεβαια σε καποιον 50 χρονων με εμπειρια μονο σε σκουτερακια παπακια και συναφη που εχει μικρη και ΑΡΑΙΗ εμπειρια να παρει μηχανη πανω απο 65 αλογα.Και αν του συνεστησα το PANEUROPEAN το εκανα με τεραστια επιφυλαξη και αυτο γιατι ειναι το πιο φιλικο απ ολα.Απο κει και περα οταν εισαι σχεδον 50 εισαι μεγαλο παιδι πια και μπορεις να παιρνεις αποφασεις.:)

irinia
28/08/2016, 12:15
Περι ορεξεως βεβαια κολοκυθοπιττα αλλα δεν θα συνιστουσα βεβαια σε καποιον 50 χρονων με εμπειρια μονο σε σκουτερακια παπακια και συναφη που εχει μικρη και ΑΡΑΙΗ εμπειρια να παρει μηχανη πανω απο 65 αλογα.Και αν του συνεστησα το PANEUROPEAN το εκανα με τεραστια επιφυλαξη και αυτο γιατι ειναι το πιο φιλικο απ ολα.Απο κει και περα οταν εισαι σχεδον 50 εισαι μεγαλο παιδι πια και μπορεις να παιρνεις αποφασεις.:)




DEUAVILLE..??



PANEUROPEAN με 3500 είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να βρεις εκτός αν είναι το παλιό από το 1990..!!
Μάλλον μπερδεύτηκες.Για το deuaville μιλάμε έτσι δεν είναι..??.Εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι.
Ένα καλό paneuropean από τα πρώτα του 2002-2003 το χωρίς abs ,θα το βρει κάποιος σήμερα
αν το πετύχει σε καλή κατάσταση από 5000-7000 ευρώ.
Το 2005 νομίζω άλλαξαν το σύστημα φρένων από το γνωστό cbs αν το λέω καλά σε abs και έβαλαν
ηλεκτρική ζελατίνα και κάτι άλλα κόλπα.
Αυτά τα βρίσκεις με 7000-9000 ευρώ ανάλογα με την κατάσταση που βρίσκονται.
Πωλούνται πολύ λίγα σε όλη τη χώρα,μονοψήφιο το νούμερο μάλλον.
Μοτέρ το παλιό στα 1100 κυβικά και το καινούργιο από το 2002-2003 στα 1300.
Ωραίο μηχανάκι,αλλά μόνο για ταξίδι χωρίς συγκινήσεις, ΠΟΛΥΘΡΟΝΑ με λάστιχα..!!
Και ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ,320 κιλά+.

Argyros
28/08/2016, 13:09
Δεν θέλω ένα μηχανάκι για κόντρες και μεγάλες ταχύτητες δεν θέλω να καίω τα λάστιχα στην ασφαλτο δεν θέλω να κάνω σούζες ούτε να μπαίνω χώμα δεν είμαι 25 / 40 χρονών τα ξεπέρασα αυτά πριν από πολλά χρόνια. Στην οικογένεια πάντα υπήρχανε μηχανάκια διάφορα rm it wr xv 535 cbf 600 fazer 1000 παπακια scooter(Τρία αδέρφια βλέπεις με καλύτερο τιμόνι τον μικρό).Πολλές οι ώρες πάνω σε μια σέλα και μια και είμαι σε μια ώριμη ηλικία είπα να πάρω ένα μηχανάκι για ταξίδια και μεγάλες μικρές βόλτες.Μπορώ να τα διαχειριστώ τα κυβικά δεν έχω τέτοιο θέμα, παρόλα αυτά θεωρώ μικρή την εμπειρία μου στα γρήγορα μηχανάκια, δεν μου αρέσει να κινούμε με οριακές ταχύτητες αλλά όποτε βρίσκομαι στην σέλα ενός zzr κτλ νιώθω πολύ ωραία χωρίς να χρειάζεται να ανέβει το κοντέρ πάνω από τα 200,ΠΛΕΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΜΟΥ.
Δεν θα πάρω μηχανάκι που δεν μου αρέσει μόνο και μόνο γιατί ταιριάζει στην ηλικία μου,(ΜΕ ΚΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΠΑΠΠΟΥΣ) το ξέρεται όλοι εξάλλου ότι η μηχανή είναι σαν την γκόμενα αν δεν σου αρέσει δεν γίνεται να πας μαζί της και αν πας θα την βαρεθείς γρήγορα. Ζήτησα την γνώμη σας για να αποφύγω τα λάθη,ούτε οι εποχές είναι για τέτοια ούτε τα χρήματα περισεύουν.

bulmont
28/08/2016, 13:16
....... Ζήτησα την γνώμη σας για να αποφύγω τα λάθη,.....


Αυτό κι' αν είναι ''ΤΟ ΛΑΘΟΣ'' (όχι του Σαμαράκη...) το να περιμένεις να σε βοηθήσουν οι
γνώμες αγνωστων και πιθανως άσχετων ανθρώπων με την οδηγική σου εμπειρία την ψυχοσύνθεση σου
και τα γούστα σου,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Johny the Fox
28/08/2016, 13:27
Αυτό κι' αν είναι ''ΤΟ ΛΑΘΟΣ'' (όχι του Σαμαράκη...) το να περιμένεις να σε βοηθήσουν οι
γνώμες αγνωστων και πιθανως άσχετων ανθρώπων με την οδηγική σου εμπειρία την ψυχοσύνθεση σου
και τα γούστα σου,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
το ιδιο ποστ εγραψα/..
Τα μηχανακια που θες υπαρχουν σε εμπορους διαθεσιμα για τεστ.Ξεκινα να δοκιμαζεις/ενημερωνεσαι/αποφασιζεις.Μεγαλος ανθρωπος εισαι,καταλαβαινεις ......

duke200
28/08/2016, 13:37
:lol:

του προτεινεις ενα μηχανακι που κανει 19.000 ευρω και εναλλακτικα ενα που κανει 6.000.


Έτσι είναι κύριε, ή του ύψους ή του βάθους. Λύσεις για όλα τα βαλαντια έχουμε.

οι καλές προτάσεις πιάνουν όλα τα βαλάντια, αλλα και όλα τα μυαλά...

ggs
28/08/2016, 13:44
Δεν θέλω ένα μηχανάκι για κόντρες και μεγάλες ταχύτητες δεν θέλω να καίω τα λάστιχα στην ασφαλτο δεν θέλω να κάνω σούζες ούτε να μπαίνω χώμα δεν είμαι 25 / 40 χρονών τα ξεπέρασα αυτά πριν από πολλά χρόνια. Στην οικογένεια πάντα υπήρχανε μηχανάκια διάφορα rm it wr xv 535 cbf 600 fazer 1000 παπακια scooter(Τρία αδέρφια βλέπεις με καλύτερο τιμόνι τον μικρό).Πολλές οι ώρες πάνω σε μια σέλα και μια και είμαι σε μια ώριμη ηλικία είπα να πάρω ένα μηχανάκι για ταξίδια και μεγάλες μικρές βόλτες.Μπορώ να τα διαχειριστώ τα κυβικά δεν έχω τέτοιο θέμα, παρόλα αυτά θεωρώ μικρή την εμπειρία μου στα γρήγορα μηχανάκια, δεν μου αρέσει να κινούμε με οριακές ταχύτητες αλλά όποτε βρίσκομαι στην σέλα ενός zzr κτλ νιώθω πολύ ωραία χωρίς να χρειάζεται να ανέβει το κοντέρ πάνω από τα 200,ΠΛΕΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΜΟΥ.
Δεν θα πάρω μηχανάκι που δεν μου αρέσει μόνο και μόνο γιατί ταιριάζει στην ηλικία μου,(ΜΕ ΚΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΠΑΠΠΟΥΣ) το ξέρεται όλοι εξάλλου ότι η μηχανή είναι σαν την γκόμενα αν δεν σου αρέσει δεν γίνεται να πας μαζί της και αν πας θα την βαρεθείς γρήγορα. Ζήτησα την γνώμη σας για να αποφύγω τα λάθη,ούτε οι εποχές είναι για τέτοια ούτε τα χρήματα περισεύουν.

Ωραία τα λες...
Οπότε,η ερώτηση είναι προς εσένα.
Ποια μηχανάκια τα βλέπεις και τα έχεις ερωτευθεί;
Βάλε τις επιλογές σου και πάνω σε αυτές να ακουσεις γνώμες.
Στο πρώτο ποστ λες ότι ή καψουρα σου είναι το zzr1400.
Αν σε πέρνει οικονομικά δεν έχεις να ακουσεις τίποτε άλλο
:beer::beer:

kordix
28/08/2016, 14:13
Να βοηθήσω λίγο...

Θα ταξιδέψεις έξω προς δυτική Ευρώπη;
Θα θελήσεις να γυρίσεις τα βουνά και τους επαρχιακούς των Βαλκανίων;
Θα ταξιδέψεις κυρίως στην Ελλάδα;
Θα πας προς Ασία μεριά;
Θες να γυρίσεις την Ελλάδα;

Leon67
28/08/2016, 14:49
Δεν θέλω ένα μηχανάκι για κόντρες και μεγάλες ταχύτητες δεν θέλω να καίω τα λάστιχα στην ασφαλτο δεν θέλω να κάνω σούζες ούτε να μπαίνω χώμα δεν είμαι 25 / 40 χρονών τα ξεπέρασα αυτά πριν από πολλά χρόνια. Στην οικογένεια πάντα υπήρχανε μηχανάκια διάφορα rm it wr xv 535 cbf 600 fazer 1000 παπακια scooter(Τρία αδέρφια βλέπεις με καλύτερο τιμόνι τον μικρό).Πολλές οι ώρες πάνω σε μια σέλα και μια και είμαι σε μια ώριμη ηλικία είπα να πάρω ένα μηχανάκι για ταξίδια και μεγάλες μικρές βόλτες.Μπορώ να τα διαχειριστώ τα κυβικά δεν έχω τέτοιο θέμα, παρόλα αυτά θεωρώ μικρή την εμπειρία μου στα γρήγορα μηχανάκια, δεν μου αρέσει να κινούμε με οριακές ταχύτητες αλλά όποτε βρίσκομαι στην σέλα ενός zzr κτλ νιώθω πολύ ωραία χωρίς να χρειάζεται να ανέβει το κοντέρ πάνω από τα 200,ΠΛΕΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ ΤΑ ΠΑΘΗ ΜΟΥ.
Δεν θα πάρω μηχανάκι που δεν μου αρέσει μόνο και μόνο γιατί ταιριάζει στην ηλικία μου,(ΜΕ ΚΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΠΑΠΠΟΥΣ) το ξέρεται όλοι εξάλλου ότι η μηχανή είναι σαν την γκόμενα αν δεν σου αρέσει δεν γίνεται να πας μαζί της και αν πας θα την βαρεθείς γρήγορα. Ζήτησα την γνώμη σας για να αποφύγω τα λάθη,ούτε οι εποχές είναι για τέτοια ούτε τα χρήματα περισεύουν.

Πάρε λοιπόν το ZZR και ακόμα και να το μετανιώσεις θα είσαι εσύ ο μόνος υπεύθυνος για την επιλογή. Προσοχή όμως, με εξαίρεση λίγο το Fazer 1000 , κανένα από τα μηχανάκια που είχατε στην οιογέννεια δεν έχει σχέση.

Johny the Fox
28/08/2016, 15:46
κλείνω προς τα sportouring FJR 1300 GTR 1400 RT 1200 και η καψούρα ένα hyperturing ZZR 1400. Aκούω γνώμες..............

Το ΖΖR δεν φορτωνεται απο μαμα και οτι after market βαλεις ,απλα το ασχημαινεις,ειδικα με το topcase που για να τοποθετηθει ,πρεπει να κλειδωσει φυσικα πανω στη βαση του ,αλλα για να μπει η βαση του topcase πανω στο υποπλαισιο βγαινει το πισω χερουλι στηριξης του συνοδηγου.
Η αναγκαστικη απωλεια του χερουλιου ,δεν αντισταθμιζεται απο την πλατη του topcase οσον αφορα την στηριξη του συνοδηγου,ειδικα στις επιβραδυνσεις και οταν εσυ,δικαβαλος θα ψιλοχουφτωνεις το φρενο ,θα ακουγεται απο πισω ενα << σιγα-σιγα-σιγα>> που θα σου σπαει τα νευρα και θα σε βαζει σε σκεψεις ..
Ειναι μηχανακι για μονο-δικαβαλο με κακια προστασια σε σχεση με τα μεγαλοφερινγκατα σπορτουρινγκ και εχει αναγκη το ελαχιστο απο μια μεγαλυτερη ζελατινα.
Μεσα στην πολη καιει τον πατο του και βραζουν οι καταλυτες με τον αερα των φτερωτων να σου κανει πιλινγκ στα ποδια ειδικα το καλοκαιρι Σε εθνικες και στις παρατεταμενες στροφες τους ,θα νομιζεις οτι οδηγας f16 με την ομοιογενη και λυσσαλεα επιταχυνση του στις εξοδους.Το μηχανακι εχει βγαλει καποια θεματα που δεν πολυκουβεντιαζονται (!!!) τα οποια ειναι αποτελεσμα κακης λιπανσης .Θεματα που σε εμενα τουλαχιστον σημαναν την πωληση του μετα απο ταλαιπωρια καποιων μηνων Αυτα τα ολιγα για τον ζουζουρα .....
Και απο κατω,ο περι ου,ο λογος..

364794