PDA

View Full Version : lifan moter προβλημα!



DIMITRIS76888
22/08/2016, 20:41
Εχώ πρόβλημα εδώ και ένα μήνα σε δύο μηχανικούς πήγα μου άλλαξε ο πρώτος πήνιο κάϊκε το ξανάλαξα και ξανακάϊκε !! :evil: Είμαι απογοητευμένος!!! θα το πάω σε ηλεκτρολόγο!! Τετάρτη!! Τι να είναι!!

andreaspetr
23/08/2016, 01:00
μαλλον πηνιο...

OldMan
23/08/2016, 13:27
Αν οι μηχανικοί σου αλλαξαν πηνια, τοτε ο ηλεκτρολογος θα σου αλλαξει καρμπυρατερ...

DIMITRIS76888
23/08/2016, 14:59
Χε χε ναι με τους Έλληνες μηχάνικούς που έχουμε μπλέξει , το θέμα είναι ότι μπορεί να μην βάλανε ούτε ο ένας ούτε ο άλλος το πηνίο της μάνα του λένε ότι δεν βρήσκουν και κάτι τέτοια , όταν οι Ελλήνες μηχάνικοί και γενικά στην Ελλάδα ακούν για Κινέζικα βγάζουν σπιράκια και κάνουν ότι βλακία θέλουν...

OldMan
23/08/2016, 15:12
Αντε πες μας τωρα και ποιο ειναι το προβλημα...

MG-KTiNoS
23/08/2016, 15:33
Αντε πες μας τωρα και ποιο ειναι το προβλημα...

Εγώ δεν είχα ΠΟΤΕ Λιφαν...
και αν μ έχει ο Θεός καλά ούτε και θα πάρω ποτέ (μπατ γιου νεβερ νόου)

Έχω όμως ένα μεγάλο βίτσιο που είναι τα ταξίδΓια οπότε σ αυτό το βίντεο

https://youtu.be/nyZMFBJl-zo

στο 7.26 περίπου ο Μάστορας δηλώνει ότι το πηνίο του Λιφάν είναι για το ΜΠΕΟ
ΑΡΑ ο φίλος θα πρέπει να ψάξει για ΑΛΛΟ
ΑΠό δω και κάτω οι απανταχού παπάκιδες έχουν το λόγο.

Ελπίζω να βοήθησα
:D

OldMan
23/08/2016, 15:39
στο 7.26 περίπου ο Μάστορας δηλώνει ότι το πηνίο του Λιφάν είναι για το ΜΠΕΟ
ΑΡΑ ο φίλος θα πρέπει να ψάξει για ΑΛΛΟ
Ρε χαμενε, θεϊκη διαζεπάμη ετριβες χωρίς μασκα..??:eek:

Αμα το πηνιο του Λιφαν ειναι για τον ΜΠΕΟ και οποιοδηποτε ΑΛΛΟ πηνιο του Λιφαν θα ειναι για τον ΜΠΕΟ, ωσί...!!

DIMITRIS76888
23/08/2016, 15:41
Εγώ τα είπα με τον μηχανικό τον Τελευταίο φίλοι μου και μου είπε να βρώ καπάκι άλλο με πηνίο στρογκυλό και δεν θα έχω πρόβλημα τι λέτε να το κάνω έτσι?

OldMan
23/08/2016, 15:44
Αν το μηχανακι σου ειναι φτιαγμενο να δουλευει με τετραγωνο πηνίο μπορει να εχεις προβλημα...

georgemark
23/08/2016, 16:09
Άμα αγοράσει τετράγωνο και "πάρει " λιγο τις γωνίες;

jimmystoys
24/08/2016, 10:47
Εγώ τα είπα με τον μηχανικό τον Τελευταίο φίλοι μου και μου είπε να βρώ καπάκι άλλο με πηνίο στρογκυλό και δεν θα έχω πρόβλημα τι λέτε να το κάνω έτσι?

Δεν χρειαζετε να αλαξεις καπακι.Αναλογα με το μοτερ σου (μιζατο η οχι) βαλε τα αντιστοιχα γνησια πηνια απο astrea.

DIMITRIS76888
24/08/2016, 14:42
Ναι μάλλον θα κάνω αυτό γιατί βρήκα καπάκι απο το πάλιο Zip Star 125 το έβαλα δεν χωράει στον άξονα μέσα !!! Είναι καμμένο το μαύρο πηνίο το θέμα είναι ότι πέρνει εμπρός για λίγο ανοίγω το γκάζι και σβήνει μετά απο 20 30 λεπτά ξαναπέρνει ανοίγω σβήνει, κανονικά δεν θα έπερνε καθόλου έτσι δεν είναι; Είναι περίεργο αυτό...

DIMITRIS76888
24/08/2016, 15:51
Αν βάλω τον πηνιοφόρο του 125 στο lifan θα δουλέψει?

OldMan
24/08/2016, 16:06
Εμας ρωτας..??

DIMITRIS76888
24/08/2016, 16:34
Δεν θέλω να δώσω φίλε άλλα λεφτά ήδη έδωσα 70Ε και αν δώσω και 60Ε για πηνία Astrea τότε καλύτερα να πάρω καινούριο μοτερ 206Ε κάνει για αυτό θατο προσπαθήσω!Ok δεν λέω αν ξέρεις όποιος ξέρει να με βοηθήσει αν μπορεί!!!Μάλλον όμως θα δουλέψει!!!

nikosmec
24/08/2016, 18:40
Πάντως ολόκληρος ο πηνιοφόρος κάνει 15-20 € ίσως και φθηνότερα. πχ: http://www.car.gr/parts/view/2234390/
Και το να καίγονται τόσο γρήγορα τα πηνία ακόμα και για lifan ειναι υπερβολή.

MG-KTiNoS
24/08/2016, 23:49
Δεν θέλω να δώσω φίλε άλλα λεφτά ήδη έδωσα 70Ε και αν δώσω και 60Ε για πηνία Astrea τότε καλύτερα να πάρω καινούριο μοτερ 206Ε κάνει για αυτό θατο προσπαθήσω!Ok δεν λέω αν ξέρεις όποιος ξέρει να με βοηθήσει αν μπορεί!!!Μάλλον όμως θα δουλέψει!!!
μηχανάκι μπικ....
:uplate:

DIMITRIS76888
25/08/2016, 06:13
Ναι θα το κάνω να δουλεύει θα βγάλω το βολάν του παλιού θα το βάλω στο λιφάν και θα είναι αλφάδι.... Νομίζω ότι σκέφτομαι σωστά!!!...?!!!

DIMITRIS76888
25/08/2016, 06:16
https://www.youtube.com/watch?v=38tWgycr2sE Αυτά τα εργάλεία δεν τα έχω όμως!!! Και είναι ακριβά!!

devil's animal
25/08/2016, 06:58
Ναι θα το κάνω να δουλεύει θα βγάλω το βολάν του παλιού θα το βάλω στο λιφάν και θα είναι αλφάδι.... Νομίζω ότι σκέφτομαι σωστά!!!...?!!!


τωρα τα οικοδομικα εργαλεια γιατι τα βαζεις στην σουπα?

nikosmec
25/08/2016, 07:17
https://www.youtube.com/watch?v=38tWgycr2sE Αυτά τα εργάλεία δεν τα έχω όμως!!! Και είναι ακριβά!!

Φαντάζομαι κλειδιά θα έχεις. Το μόνο ιδιαίτερο που χρειάζεσαι είναι έναν εξωλκέα βολάν. Μην το πλακώσεις με κανένα σφυρί όταν δεις ότι δεν βγαίνει θα το χαλάσεις..

teogtp
25/08/2016, 08:15
τωρα τα οικοδομικα εργαλεια γιατι τα βαζεις στην σουπα?

Γιατι βλέπω την μπετονιέρα δίπλα να δουλεύει για να το τσιμεντοσει στο πεζοδρόμιο για ζαρντινιερα.......
Ποιο φτηνά θα του έρθει. .......

devil's animal
25/08/2016, 08:23
Γιατι βλέπω την μπετονιέρα δίπλα να δουλεύει για να το τσιμεντοσει στο πεζοδρόμιο για ζαρντινιερα.......
Ποιο φτηνά θα του έρθει. .......

τουλαχιστον θα ειναι αλφαδιασμενο...

jimmystoys
25/08/2016, 09:56
Ναι μάλλον θα κάνω αυτό γιατί βρήκα καπάκι απο το πάλιο Zip Star 125 το έβαλα δεν χωράει στον άξονα μέσα !!! Είναι καμμένο το μαύρο πηνίο το θέμα είναι ότι πέρνει εμπρός για λίγο ανοίγω το γκάζι και σβήνει μετά απο 20 30 λεπτά ξαναπέρνει ανοίγω σβήνει, κανονικά δεν θα έπερνε καθόλου έτσι δεν είναι; Είναι περίεργο αυτό...

Το πηνιο το μετρησες και βρεθηκε καμμενο η το συμπεραινεις κοιταζοντας το και εχοντας κατα νου το ιστορικο του;

DIMITRIS76888
25/08/2016, 17:26
Το πηνίο υψηλής έχει καεί σίγουρα μυρίζει καμμένο και έχει κοπεί ο χαλκός !! Μου είπε ένας μηχανικός άλλος μπορεί να είναι η ηλεκτρονική!! Πάντος σίγουρα καμμένο είναι...

DIMITRIS76888
25/08/2016, 17:31
Τώρα να δεν έχει καεί τελείος δεν έχω μετρητή ένα πολύμετρο έχω κάνει?

DIMITRIS76888
25/08/2016, 17:40
Τελικά δεν θα το επιχειρήσω μόνος θα περιμένω της δευτλερα θα έρθει ένας φίλος μου με τα εργαλεία θα φάω τα χέρια μου ξέρω και θα χαλάσω τα ρέγουλα ξέρω... θα περιμένω...

jimmystoys
25/08/2016, 18:16
Τώρα να δεν έχει καεί τελείος δεν έχω μετρητή ένα πολύμετρο έχω κάνει?

Βγαλε τη φυσα του πηνιοφορου και μετρα το υψηλης εχοντας το πολυμετρο στην κλιμακα ohm.O ενας ακροδεκτης του πολυμετρου στο μαυρο-κοκκινο καλωδιο η ακρο του πηνιου και ο αλλος ακροδεκτης στη γειωση.

DIMITRIS76888
25/08/2016, 19:28
Τεχνικός Η/Υ είμαι στο beep θα το βάλω το δείκτη το πολύμετρου ε? Ευχαριστώ πάντως αλλά τι θα κερδίσω έτσι?

Χρηστης
25/08/2016, 19:37
Εκει που εχει ενα Ω

teogtp
25/08/2016, 19:41
Τεχνικός Η/Υ είμαι στο beep θα το βάλω το δείκτη το πολύμετρου ε? Ευχαριστώ πάντως αλλά τι θα κερδίσω έτσι?

Ηχοληπτης /Υδραυλικός ετσι;

electron690
25/08/2016, 20:22
Αν ζοριστεις με την τοποθετηση δες εδω! Στο τελος δειχνει την σωστη τοποθετηση των πηνιων οπως και για το ποσο ευαισθητα ειναι

https://youtu.be/Fb3u-TFfi-Y

OldMan
26/08/2016, 11:57
Το beep ειναι για να μετραει "συνέχεια" κυκλώματος (πολύ μικρη ή μηδενικη αντισταση)

Τα πηνια θα μπιπαρουν ετσι κι αλλιως (εκτός αν ειναι κομμενο το τυλιγμα)

Βαλτο στην κλίμακα Ω και μετρα...

DIMITRIS76888
26/08/2016, 13:20
χεχε καλό!

DIMITRIS76888
26/08/2016, 13:25
Ευχαριστώ θα το κάνω αυτό που λες!

Acacius
28/08/2016, 03:01
Κάπου εδώ μέσα δεν είχε ένα νήμα για diy περιέλιξη; (που δε βρίσκω όμως)

OldMan
29/08/2016, 11:15
Κάπου εδώ μέσα δεν είχε ένα νήμα για diy περιέλιξη; (που δε βρίσκω όμως)

Αντε και το βρηκες...

Μετα..??

Acacius
29/08/2016, 13:09
Αντε και το βρηκες...

Μετα..??

Μετά, δεχόμενοι ότι δε θέλει να τα ξανασκάσει για πηνία, μπορεί να προσπαθήσει να κάνει τα δικά του να δουλέψουν με μικρότερο κόστος. Ακόμα κι αν το πρόβλημα είναι αλλού, έχει βρει χόμπυ. Win-win.

DIMITRIS76888
31/08/2016, 12:35
Είχα εξελίξεις Τελικά δεν ήρθε ο φίλος μου ο μηχανικός να βγάλω το βολάν και να βολάν το άλλο βολάν Το πήγα σε άλλο συνεργείο κοντά μου το ήξερα , μου είπε ότι το πηνίο το είχε χτυπήσει ο προηγούμενος και ήταν μισοκαμμένο!! Άρα στο πρώτο που το πήγα μου έβαλε τελειωμένο πηνίο ο δεύτερος έβαλε καινούριο το χτύπησε θα τους έκαιγα εδώ μέσα που μιλάω αλλά δεν θέλω ακόμα!!! Θα δω πάντως παιδιά μην πάθετε αυτό που έπαθα εγώ έδωσα 105 Ε μισό μοτέρ για ένα πηνίο... μου έφαγαν τον πιο καλό μήνα και ήμουν με ποδήλατο μπάνια δεν έκανα τον Αύγουστο... Αυτά.--

OldMan
31/08/2016, 12:39
να βγάλω το βολάν και να βολάν το άλλο βολάν
Άμα δεις βολάν στον υπνο σου , σημαίνει οτι ειδες βολάν...

teogtp
31/08/2016, 13:29
Άμα δεις βολάν στον υπνο σου , σημαίνει οτι ειδες βολάν...

Εγώ είδα αυτό. ......


364924

Bowleno
31/08/2016, 15:44
Είχα εξελίξεις Τελικά δεν ήρθε ο φίλος μου ο μηχανικός να βγάλω το βολάν και να βολάν το άλλο βολάν Το πήγα σε άλλο συνεργείο κοντά μου το ήξερα , μου είπε ότι το πηνίο το είχε χτυπήσει ο προηγούμενος και ήταν μισοκαμμένο!! Άρα στο πρώτο που το πήγα μου έβαλε τελειωμένο πηνίο ο δεύτερος έβαλε καινούριο το χτύπησε θα τους έκαιγα εδώ μέσα που μιλάω αλλά δεν θέλω ακόμα!!! Θα δω πάντως παιδιά μην πάθετε αυτό που έπαθα εγώ έδωσα 105 Ε μισό μοτέρ για ένα πηνίο... μου έφαγαν τον πιο καλό μήνα και ήμουν με ποδήλατο μπάνια δεν έκανα τον Αύγουστο... Αυτά.--

Ηθικόν δίδαγμα, προσέχουμε που πηγαίνουμε τα μοτέρια μας....

DIMITRIS76888
02/09/2016, 04:43
Παιδιά με ξανάφησε!!! Στην Κηφισία άνοιξα λίγο το γκάζι πήγε να πιάσει καλή τάχυτητα βιάζομουν ακούω ένα σβουν πέυτουν οι στροφές σβήνει λέω με άφησε. Το λύνω το καπάκι και βλέπω ότι πάλι είχε κόψει τα σειρματάκια πέριπου στο ίδιο σημείο με το άλλο !! Λέτε να ακουμπάει το βολάν κάπου ή να το σκάει το πηνίο θα τρελαθώ!!!

nikosmec
02/09/2016, 07:08
Παιδιά με ξανάφησε!!! Στην Κηφισία άνοιξα λίγο το γκάζι πήγε να πιάσει καλή τάχυτητα βιάζομουν ακούω ένα σβουν πέυτουν οι στροφές σβήνει λέω με άφησε. Το λύνω το καπάκι και βλέπω ότι πάλι είχε κόψει τα σειρματάκια πέριπου στο ίδιο σημείο με το άλλο !! Λέτε να ακουμπάει το βολάν κάπου ή να το σκάει το πηνίο θα τρελαθώ!!!
τι εννοεις κόβει τα συρματακια? Φαίνοντε κομμένες οι περιελήξεις ή τα καλώδια που πάνε στο πηνείο? Και αν είναι οι περιελήξεις φαίνονται σαν να έχουν κοπεί ή σαν να ακουμπάνε στο βολάν και να έχουν φαγωθεί?

notakos600
02/09/2016, 08:50
Έλεγξε αν υπάρχει το λαμάκι που κρατάει τα καλώδια από τα πηνία μακρυά από το βολάν.
Μάλλον ακουμπάνε στο βολάν, όπως αυτό περιστρέφεται και στα κόβει.
Δες επίσης αν ο ανορθωτής είναι βραχυκυκλωμένος και υπερφορτίζει τα πηνία με αποτέλεσμα να στα καίει, γι' αυτό και είναι μαύρα.

DIMITRIS76888
04/09/2016, 04:28
Σε μεγάλες ταχύτητες μου το κάνει πάνω απο 90 χιλιόμετρα αν με την μεγάλη Ταχύτητα το βολάν βγαίνει προς τα έξω πως θα διορθώσω αυτήν την βλάβη θα πάω με 80 χιλ.? Να αλλάξω βόλαν μάλλον!! Σκέφτομαι μήπως έχει φαγωθεί η τσιμούχα του άξονα βολάν! θα πάρω τα εργαλεία και θα το ανοιξω να δω, παρατήρησα ότι βγάζει και λιγάκι λαδάκι απο κει θα είναι μάλλον... Παιδια ευχαριστώ με βοηθάτε αρκετα. :)

DIMITRIS76888
04/09/2016, 04:33
Ανορθωτής έχω έναν λες αυτό που είναι στρογκυλό? Θα το αλάξω να δω, αλλά πρώτα θέλω να αγοράσω πηνίο καινούριο, Δευτέρα!!

DIMITRIS76888
07/09/2016, 00:17
Όλα καλά έβαλα το πηνίο το πήγα στο φίλο μου τον ηλεκτρολόγο και το είδε μου λέει θα βάλω μια ηλεκτρονική και θα καταργηθεί το πηνίο !! Έμεινα δεν το ήξερα ότι γίνετε !! Σήμέρα έκανα μακρινή και μεγάλες ταχύτητες όλα καλά, αν πάρετε lifan moter 110 κάντε το απο την αρχή καλήτερα, να ξενιάσετε! Εγώ την πάτησα πλήρωσα μέχρι τώρα 145Ε απο λάθη μηχανικών που δεν ξέρανε ηλεκτρολογικά δεν θα αναφέρω καταστήματα αλλά θα έπρεπε για να βοηθήσω μια που με γδάρανε, ευχαριστώ όλους!

toyar
07/09/2016, 05:45
κατι δεν εχεις καταλαβει καλα........

teogtp
07/09/2016, 08:29
Το πηνίο εκτός από το να καιγεται, κάνει και άλλη δουλειά.....

OldMan
07/09/2016, 13:20
Όλα καλά έβαλα το πηνίο το πήγα στο φίλο μου τον ηλεκτρολόγο και το είδε μου λέει θα βάλω μια ηλεκτρονική και θα καταργηθεί το πηνίο !! Έμεινα δεν το ήξερα ότι γίνετε !!
Επειδή μειναμε κι εμείς θα σε παρακαλουσαμε να γινεις πιο συγκεκριμενος μπας και ξεμείνουμε...

Bowleno
07/09/2016, 15:50
Όλα καλά έβαλα το πηνίο το πήγα στο φίλο μου τον ηλεκτρολόγο και το είδε μου λέει θα βάλω μια ηλεκτρονική και θα καταργηθεί το πηνίο !! Έμεινα δεν το ήξερα ότι γίνετε

Άλλο πράγμα η ηλεκτρονική (η οποία δίνει τον σπινθήρα για την ανάφλεξη) και άλλο το πηνίο (το οποίο παράγει το ρεύμα που χρειάζεται το μΕχανάκι για την μπαταρία και λοιπές "ψιλοδουλειές".....)

Κάτι δεν μας λες καλά εσύ η ο φίλος "μάστορας" :rolleyes:

DIMITRIS76888
07/09/2016, 16:54
Κατάργησε το πηνίο τις ηψηλής όχι όλο το σύστημα! Αυτό μάλλον! Και μένα μου φάνηκε περίεργο...Η τεχνολογία ανεβαίνει...

jimmystoys
07/09/2016, 18:21
Κατάργησε το πηνίο τις ηψηλής όχι όλο το σύστημα! Αυτό μάλλον! Και μένα μου φάνηκε περίεργο...Η τεχνολογία ανεβαίνει...

Πολλα μοτοσακα δεν εχουν πηνιο υψηλης (π.χ innova) γιατι η ηλεκτρονικη περνει ρευμα κατευθειαν απο την μπαταρια.Χρειαζονται ομως το πηνιο φορτισεως για να φορτιζει μεσω του ανορθωτη τη ...μπαταρια.

OldMan
08/09/2016, 15:13
Ωρες ωρες ζηλευω τους ηδη καραφλους...!!! :(

Δηλ. ο μαστορας κατηργησε το πηνιο υψηλης, παιρνει ρευμα κατευθειαν απο την μπαταρία, η ηλεκτρονικη κανει το triggering και εχουμε μπουζί που δουλευει με 12 Volt...!!!

Και ολα αυτα επειδή εκαιγε το πηνίο του βολαν..!!!

Πόσες ρακες ακόμη να αντεξω..??

virus
09/09/2016, 05:44
Ωρες ωρες ζηλευω τους ηδη καραφλους...!!! :(

Πόσες ρακες ακόμη να αντεξω..??

οσες και οι τριχες της κεφαλης σου :D

DIMITRIS76888
10/09/2016, 22:49
Φίλε κάνω πολλά χιλιόμετρα την ημέρα πάνω από 60 και το φέρνω στα άκρα άμα είναι να στηριχτώ στα κινέζικα πηνία κάηκα! Για αυτό έκανα αυτή την λύση για επιλογή και θα πάρει πολύ καιρό μου είπε για αλλάξω πάλι ηλεκτρονική άρα ήμουν σύμφωνος !!!

leon_xxdodgexx
16/08/2017, 05:37
kseri kanis gt ginete afto?
ola itan mia xara sto ksekinima to pira se athlia katastasi me mideniki pleksouda alla douleve xoris fota xoris mpataria k meta po ligo kero ekana kapies alages kolisa ena podaraki stind aristero kserete k pisteva oti ekapsa tin ilektroniki ( den ixa mpataria sindemeni ) meso tis ilektrokolisis alla kano na to metakiniso 4 metra k me to pou to vazo kratai gia 50 strofes tou kinitira k den eperna allo dld den eferne revma afou katevika apo to xorio dld 10-20 xiliometra oxi poli k meta apo tetarti ilektroniki alaksa ena allo anorthoti k meta ksakakaike i ilektroniki pls voithia den thelo na to petakso den exo lefta gia allo papi k prepi anagkastika na to ftiakso na allakso pinia ? h anorthoti ? i na sindeso mpataria opos me sinvoulepsa kapoii fili episis mou ipan na vgalo tin klidaria na dokimaso ama ftei k afti ...
apo moter to aniksa to eklisa klp kali simpiesi klp alaksa k pleksouda ginete na vriski kapou mou ipane i pleksouda am leo den fenete kapio gimno kalodio k tora to exo paratisi se mia akri mexri na do ti na kano opios kseri kala apo lifan 125 moter pls na me voithisi!!! :bigcry:

devil's animal
16/08/2017, 08:51
kseri kanis gt ginete afto?
ola itan mia xara sto ksekinima to pira se athlia katastasi me mideniki pleksouda alla douleve xoris fota xoris mpataria k meta po ligo kero ekana kapies alages kolisa ena podaraki stind aristero kserete k pisteva oti ekapsa tin ilektroniki ( den ixa mpataria sindemeni ) meso tis ilektrokolisis alla kano na to metakiniso 4 metra k me to pou to vazo kratai gia 50 strofes tou kinitira k den eperna allo dld den eferne revma afou katevika apo to xorio dld 10-20 xiliometra oxi poli k meta apo tetarti ilektroniki alaksa ena allo anorthoti k meta ksakakaike i ilektroniki pls voithia den thelo na to petakso den exo lefta gia allo papi k prepi anagkastika na to ftiakso na allakso pinia ? h anorthoti ? i na sindeso mpataria opos me sinvoulepsa kapoii fili episis mou ipan na vgalo tin klidaria na dokimaso ama ftei k afti ...
apo moter to aniksa to eklisa klp kali simpiesi klp alaksa k pleksouda ginete na vriski kapou mou ipane i pleksouda am leo den fenete kapio gimno kalodio k tora to exo paratisi se mia akri mexri na do ti na kano opios kseri kala apo lifan 125 moter pls na me voithisi!!! :bigcry:



εισαι μηχανικος μοτοσακων?
αν η απαντηση ειναι ναι, τοτε θα επρεπε να ξερεις τι να κανεις...
αν η απαντηση ειναι οχι, τοτε θα επρεπε να ξερεις οτι αν κανεις τον μαστορα στο μοτοσακο σου ενω δεν ξερεις, αυτα και (ισως) χειροτερα μπορουν να συμβουν...


πηγαινε το σε εναν μαστορα να το φτιαξει το μηχανακι...
τα lifan ειναι κινεζικα με οτι αυτο συνεπαγεται...

τρεις οψιόν εχεις:
1) πετας το υπαρχον μηχανακι και παιρνεις ενα τζαπαν...ναι θα χρειαστεις λεφτα...
2) πας στον μαστορα να σου φτιαξει το μηχανακι...ναι θα χρειαστεις λεφτα και ισως να σου παει το ιδιο με το να αγοραζες μεταχειρο τζαπαν..και μετα παλι θα εχεις κινεζο...
3) το παρατας στην ακρη οπως εχεις κανει τωρα, πας με λεωφορειο οπου θες να πας και μαζευεις λεφτα για να κανεις το 1 ή το 2...
:wave2:

leon_xxdodgexx
18/08/2017, 02:21
rr file ego doulevo mixanikos alla apo ilekktrologika den asxolithika pote k rr file to kathe moter pou mou tixene den ipirxe proflima to sikekrimeno etixe k to agorasa fthina k leo gt oxi na to kratiso exo to c5 axarto alla pou na pao ama me piasoun peos
to sikekrimeno mou exi vgali tin pisti na lakso ola pinia anorthoti pleksouda ksero k ego rr file tsampa lefta den thelo na ksodepso afto ine to provlima gia ennaaa kinezooo katalaves ?

leon_xxdodgexx
18/08/2017, 02:51
kapios pou na mou eksigisi gt mpori na kegete i ilektoniki rr pedia? ( den ixa mpataria k douleve kanonika k meta apo kapion kero ekana mia patenta sto podaraki to aristero gia na stirizete to mixanaki pezi na egine kati me tin ilektrokolisi na kaike tpt sta pinia i anorthoti na ta alakso afta ta dio i oxi )den pao se mastora afou monos m ta eftiaxna panta tora kati pezete k den vgazo akri mpataria evala simera k ilektroniki k tha do an me mpataria mou tin kapsi tha alakso pinia k anorthoti k pleksouda alaksa prin ligo kero)
pfff mono epidi exi xartia to kratao aliosss to ixa stili alla exo xalasi lefta gia asfalies lastixa klp klp metavivasis teli kikloforia apo 200 euro pou to pira olo 500 mou pige sin tis zimies k ena servis sto moter xoris logo gt o "mastoras" leei to moter ftei tora mou xrostai oti mou xalasi gia 5 episkepsis na mou to ftiaxni gt lefta piso den m dini leei o mpastardos ,,,....

leon_xxdodgexx
22/08/2017, 01:39
pedia i klidaria eftege to katalava otan douleve to moter k mperdeve anigosvinan ta fota les k den kanoun kala epafi meto pou alaksa klidaria ola teliosan

nikosmec
22/08/2017, 11:12
pedia i klidaria eftege to katalava otan douleve to moter k mperdeve anigosvinan ta fota les k den kanoun kala epafi meto pou alaksa klidaria ola teliosan

Αδερφέ γράφε ελληνικά γιατί δεν διαβάζονται αυτά που γράφεις... Μας βγήκαν τα μάτια....