PDA

View Full Version : Βοηθεια για μπουκαλες απο Yamaha sr 125



asterios36
23/08/2016, 15:28
Καλημερα παληκαρια,ξερει καποιος να μου πει πως θα ανοιξω της μπουκαλες απο ενα Yamaha SR 125;θελω να αλλαξω τσιμουχες αλλα απο την επανω μερια εχει μια τυφλη βιδα η οποια δεν μπενει καποιο κλειδι για να την ανοιξω,οποιαδιποτε πληροφορια θα το εκτιμουσα παρα πολυ.

Υ.Γ Το manual δεν λεει το πως απλα δειχνει της 2 βιδες.

OldMan
23/08/2016, 15:35
Δεν μπαινει κλειδι ή δεν φτανει να μπει..??

toyar
23/08/2016, 18:06
αν μιλας για την κοντρα που κραταει ενωμενα καλαμι με μποτα και ειναι στο βαθος του καλαμιου παρε τις μπουκαλες στο χερι και πηγαινε σε ενα συνεργειο να στη λυσουν απο την κατω μερια με κρουστικο πιστολι αερα

asterios36
23/08/2016, 23:13
ανοιγει μονο απο επανω δεν εχει καμια βιδα απο κατω

toyar
24/08/2016, 05:57
τι εννοεις τυφλη;

notakos600
24/08/2016, 06:09
Χρειάζεσαι ένα μακρύ κλειδί για να φτάσει στον πάτο της μπουκάλας και να κρατήσεις κόντρα την βίδα, την ίδια στιγμή που θα ξεβιδώνεις την εξωτερική αλλενόβιδα στο κάτω μέρος της μπότας.

toyar
24/08/2016, 06:17
κι εγω ετσι νομιζα αλλα στο parts list δε δειχνει βιδα κατω

notakos600
24/08/2016, 08:00
κι εγω ετσι νομιζα αλλα στο parts list δε δειχνει βιδα κατω

Τότε έχει σπείρωμα η μπουκάλα και ξεβιδώνεις απλά την εξωτερική βίδα της μπότας.

toyar
24/08/2016, 09:58
δεν δειχνει βιδα στη μποτα

amyroukai
24/08/2016, 10:15
αν μιλας για την κοντρα που κραταει ενωμενα καλαμι με μποτα και ειναι στο βαθος του καλαμιου παρε τις μπουκαλες στο χερι και πηγαινε σε ενα συνεργειο να στη λυσουν απο την κατω μερια με κρουστικο πιστολι αερα

Οι βίδες οι κάτω; Που συνήθως σφίγγουν με 8Νm ροπή; Κρουστικό; Να πως χαλάνε οι κάθε "γνώστες" τα καλάμια... Σορι μαν, αν εύκολα με το χέρι δεν ξεσφίγγει σημάδι τρελής κακοποίησης είναι (yoda voice)

amyroukai
24/08/2016, 10:20
Με μισό λεπτό ψάξιμο, το σέρβις μανιουαλ, έχει οδηγίες αναλυτικά, σελίδα 180


https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://service.tanga-moteurs.ro/data/Yamaha%2520SR%2520125%2520%2797%2520-%2520Service%2520Manual.pdf&ved=0ahUKEwj1gpygztnOAhVmKpoKHUeHB5AQFghHMAw&usg=AFQjCNFl3PbUAq9Sc4aTE_gTD7z-5DnMxQ&sig2=QcCiRTAGDcbn4RYWdknKrg

toyar
24/08/2016, 10:29
Οι βίδες οι κάτω; Που συνήθως σφίγγουν με 8Νm ροπή; Κρουστικό; Να πως χαλάνε οι κάθε "γνώστες" τα καλάμια... Σορι μαν, αν εύκολα με το χέρι δεν ξεσφίγγει σημάδι τρελής κακοποίησης είναι (yoda voice)

δεν ειναι θεμα δυναμης ειναι θεμα κοντρας
οταν πηγαινα να τις λυσω στο δικο μου γυρναγαν μαζι με το εσωτερικο παξιμαδι γιατι δεν ειχα το καταλληλο σωληνωτο για τοσο βαθος να κοντραρω
επισης 20 χρονια σφιξιμο ατσαλινη βιδα σε αλουμινενιο σπειρωμα........
το κρουστικο τις ελυσε χωρις κοντρα ενω το σφιξιμο μετα εγινε με το χερι

amyroukai
24/08/2016, 12:54
Μικρό αγόρι αμαθο...


Ξεσφιγγγεις την βίδα όσο την πατάει το ελατήριο πριν ανοίξει η επάνω τάπα. Προμπλεμ σολβντ.

toyar
24/08/2016, 13:05
το ελατηριο μεσα, η πανω ταπα στη θεση της και δευτερο ατομο να παταει το καλαμι μεσα...........
με τιποτα λεμε, γυρναγε ολο μαζι

μικρο αγορι πλεον με αποκαλουν ατομα ανω των 70:bawl:

OldMan
24/08/2016, 13:09
Θα την λυσετε την μπουκαλα του ανθρωπου ή θα σας αρχίσω στις γρήγορες..??? :smokin:

amyroukai
24/08/2016, 13:18
Θα την λυσετε την μπουκαλα του ανθρωπου ή θα σας αρχίσω στις γρήγορες..??? :smokin:

Αν δεν ανοίξει το manual προκοπή δεν θα δει ο άνθρωπος. Το βάλαμε. Τι άλλο;

Να δω καμία απάντηση " δεν ξέρω αγγλικά" τώρα να γελάσω.

OldMan
24/08/2016, 13:22
Να δω καμία απάντηση " δεν ξέρω αγγλικά" τώρα να γελάσω.
Υπαρχουν και τα Βαβελόψαρα...

BLiTzER
24/08/2016, 13:33
Υπαρχουν και τα Βαβελόψαρα...

"Είχα ίντερνετ πριν τη γκουγκλ".

MG-KTiNoS
24/08/2016, 14:46
Υπαρχουν και τα Βαβελόψαρα...

φίλε άκου να δεις, ένα πράγμα θα σου πω μόνο....

ΕΝΑ...

42

asterios36
25/08/2016, 22:03
Παίδες ευχαριστώ για της απαντησης σας αλλά δυστυχώς δεν βοηθάνε,είμαι μηχανικός μοτο αλλά τέτοια Κ@λ@μπουκάλα δεν ξανάδα,έχω ανοίξει πάρα πολλές και διαφορετικές άλλα αυτές ειναι αίνιγμα μάλλον άλυτο,αύριο θα ανεβασω φώτο μπας και κάνουμε καμιά πρόοδο.

asterios36
25/08/2016, 22:24
Αυτη η φωτο ειναι απο το manual οπως βλεπετε απο επανω εχει μια 10αρα βιδα που την ξεβιδωνω και βγαινει η μπουκαλα απο την μανα και μετα εχει την εσωτερικη που λεει πως θελει σφηξημο κατα 65Νμ δεν εχει κεφαλι ουτε 6γωνο ουτε αλεν τιποτα ειναι σαν να βλεπεις μια ροδελα.:cry::cry:


364723

leftos
26/08/2016, 11:19
Την επιασες με κατι αυτη μηπως ξεβιδωσει φαινεται νομιζω και στο σχημα οτι οντως δεν εχει κεφαλι.
Αλλα ειναι πιθανον οτι θα ξεβιδωσει με μια γκαζοταναλια πχ.

vaska
26/08/2016, 11:34
Μικρό αγόρι αμαθο...


Ξεσφιγγγεις την βίδα όσο την πατάει το ελατήριο πριν ανοίξει η επάνω τάπα. Προμπλεμ σολβντ.

Πολύ συνηθισμένο φαινόμενο Γιάννη να μη λύνουν οι βίδες από τις μπουκάλες και να γυρίζουν όλα μαζί αν προσπαθήσεις με το χέρι. Όλες τις μπουκάλες που έχω λύσει τις έχω λύσει με αερόκλειδο. Τα παξιμάδια ή οι βίδες λύνονται σαν κορόιδα λόγω αδράνειας. Το σφίξιμο είναι άλλη υπόθεση.

amyroukai
26/08/2016, 12:45
Από εργοστασιακά σφιξιματα, ποτέ δεν χρειάστηκε ζόρι. Από σερβισαρισμένα από "ειδικούς" πάλι..
:)

Αλλά οκ, στο ξεσφιγμα μάλλον κακό δεν γίνεται και με το αεροκλειδο.

asterios36
28/08/2016, 00:02
Παλικάρια την βρήκα την λύση.Αφου πείρα το οκ απο τον πελάτη ακόμα και να χαλάσει θα παρω άλλες μου είπε τοτε ολα ηταν οκ. Λοιπόν, το σενάριο εχει ως εξής, αυτή η (βίδα) απο επάνω δεν ανοίγει,απλα πιάνουμε την μπουκάλα στην μέγγενη απο την κατω πλευρά για μα μην την κανουμε ζημια και αφου εβγαλα την ασφαλεια της τσιμουχας επιασα το έμβολο και το τερμάτιζα πάτο και το άφηνα μόνο του να επανέρθει με δύναμη αλλά μερικές το τραβούσα κι εγώ για να ξεκολλήσει και με λίγο βοήθεια απο το θερμοπιστολο γύρω από την τσιμούχα σιγά σιγά έλυσε η μπουκάλα. ΦΟΒΕΡΟΟΟΟΟ.:lol:

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια και την βοήθεια.

amyroukai
28/08/2016, 00:31
Δηλαδή το service manual δεν σε βοήθησε...;;;

Τέλος καλό όλα καλά δηλαδή... Αλλά...

Το σχήμα

364782

Και ή επεξήγηση


364783


Τα λένε λίγο διαφορετικά.


Τα κουζινέτα βγήκαν οκ ή χάλασε το τεφλόν;

Βρες και πώς θα βγάλεις την βίδα να αλλάξετε και τα άλλα που λέει new στην σελίδα...

OldMan
29/08/2016, 11:18
Φιλαρακι ασε τον σπαστικο απο πανω να παραθετει λαλακιες απο τα mauals...:smokin:

Κανε εσυ την δουλεια σου οπως γουσταρεις και εδω θαμαστε οταν χρειαστεί να τα ξαναμονταρεις...;)

nik69
29/08/2016, 12:43
Λίγο άσχετο
Οι προηγούμενοι που λέγατε για βίδες που δεν μπορείς να βάλεις κόντρα προφανώς αναφερόσασταν την βίδα που βρίσκεται τέρμα κάτω στην μπουκάλα (δίπλα στον άξονα του τροχού).
Για μένα η λύση(σε TZR125) ήταν η βέργα που ανοίγουν φύλλο ζύμης (το έσπρωχνε ένας φίλος μέσα από την μπουκάλα και εγώ έλυνα από την άλλη μεριά)

Το ότι την επόμενη μέρα έφαγα το στιλιάρι στο κεφάλι ήταν κάτι που το περίμενα.

vaska
29/08/2016, 14:17
Λίγο άσχετο
Οι προηγούμενοι που λέγατε για βίδες που δεν μπορείς να βάλεις κόντρα προφανώς αναφερόσασταν την βίδα που βρίσκεται τέρμα κάτω στην μπουκάλα (δίπλα στον άξονα του τροχού).
Για μένα η λύση(σε TZR125) ήταν η βέργα που ανοίγουν φύλλο ζύμης (το έσπρωχνε ένας φίλος μέσα από την μπουκάλα και εγώ έλυνα από την άλλη μεριά)

Το ότι την επόμενη μέρα έφαγα το στιλιάρι στο κεφάλι ήταν κάτι που το περίμενα.

Δεν γνωρίζω για τους άλλους αλλά εγώ αναφερόμουν στην βίδα που πρέπει να λυθεί για να χωριστεί η μπουκάλα στα 2 κομμάτια από τα οποία αποτελείται.

amyroukai
29/08/2016, 14:38
την ίδια λέτε Βασίλη. στα manual δείχνει ένα special tool το οποίο κάνει ότι ο πλάστης της γυναίκας του μάστορα. οπότε αν έχεις μαγαζί επισκευής μοτοσικλετών, θεωρητικά τουλάχιστον, το αγοράζεις και γλιτώνεις και το ξύλο και την πίτα με γεύση μοτούλ. επειδή ο φίλος μας δείχνει λίγο "δημιουργικός" στην δουλειά του, οτιδήποτε είναι fair game.

Φλόγιστρο για αφαίρεση τσιμούχας, πρώτη φορά ακούω ας πούμε. Αλλά εντάκς, δούλεπσε. Τι ξέρει ο ιάπωνας, αν ήξερε θα ήταν εκεί να δουλεύει σαν το μερμήγκι;

asterios36
29/08/2016, 22:03
Ναι φίλε μου φλόγιστρο, για να ζεστάνω το αλουμίνιο λίγο και να ξεκολλήσει η τσιμούχα πιο εύκολα μετά από 30 χρόνια.
Επίσης καλά θα κάνει ο Ιαπων και ο κάθε Ιαπων να τα λέει καλύτερα στα service manual και όχι να τα μπλέκει περισσότερο από ότι ειναι.
Και συγνώμη για το ύφος αλλά με παίδεψαν πολύ οι άτιμες.